Waarom roken steeds meer mensen juist Hunter Filter Mannen na 107 uur eindelijk uit tunnel Logboek^ Geen wijzigingen in structuur EEG P olitief uiictionarisseii hielpen met ontvoering MAANDAG 15 NOVEMBER 1965 Omdat Hunter Filter dé sigaret is voor rokers die geen filter willen proeven maar 'n sigaret. Probeer gerust alle filtersigaretten,ook komt terecht bij Hunter Filter. Europa m UW vooj STOCKHOLM De twee man- 'lijnen, die sinds vorige week don- derdag opgesloten zaten in een ,78oj tunnel 43 meter onder een straat in het zuiden van Stockholm zijn :drö zondagmorgen eindelijk gered. ke0 107 uur hebben de electricien Soe- aatjren Jansson (26 jaar) en de 30- jarige technicus Kjeli Nilsson in hun „gevangenis" gezeten. Een ;ui| gejuich steeg op,, toen ze einde- 802 lijk boven kwamen. Dagen aan- :st€j ëen had Zweden via radio en te- ^levisie de reddingspogingen ge- >ist4 volgd. W Dinsdagavond daalden de twee I mannen af (ze deden overwerk) om in een in aanbouw zijnde tunnel dy- :e namiet aan te brengen, iaari 's Nachts stortte een deel van de Oral Roberts scb uw artikel over Oral Roberts in uw geit blad van 8-11-65 heb ik met bclang- stelling gelezen. Mij verwonderde echter de uitdrukking „geloofsgene- zer". In de officiële woordenlijst van de Nederlandse taal komt dit woord niet voor; evenmin in Koenen-Ende- pol 0960). Ik neem aan dat het woord „geloofsgenezer" niet discrimi nerend is bedoeld. Echter zou ik (en naar ik aanneem velen met mij) het op prijs stellen wanneer u duidelijk zoudt willen maken y/at U met dit woord bedoelt. Den Haag Joh. H. Scholte. De term „gebedsgenezing" is inge burgerd (zie b.v. de film over Maas- bach). Velen mensen in de Pinksterbe weging spreken liever van „geloofsge- nezing". Wij gebruikten deze term, ora de richting aan te duiden, waarin Roberts' prediking zich beweegt, ove rigens wel wetend, dat de genezing Publieke tribune en' PUBLIEKE TRIBUNE Hoeveel van Hoeveel van de ongeveer twaalf mil joen Nederlanders kunnen bij Kamer- b debatten zitten op de publieke tribu- 1 vt ne? Schrik niet: dertig. Dat moge nor- ig maal genomen voldoende zijn (de poli ter! tieke belangstelling van ons volk is onj helaas niet zo groot), maar bij een bij zonder interessant debat zoals woens- H-i dag jl. zijn er honderden mensen die een en ander van nabij willen bijwo- gd» nen. Na urenlang wachten voor een groene deur mogèn er af en toe eens jtsa enkele naar binnen, omdat er twee Wflj uitgaan. Ik vind het maar een rare ■W(j zaak. Waarom is er toch bij de aan- .1 dacht trekkende gebeurtenissen in de Kamer geen gelegenheid van wat rui- j mere aard (bijvoorbeeld voor honderd •n mensen) om te volgen wat er in fte) 's lands vergaderzaal gebeurt? Samen hi met vele andere teleurgestelden hoop 'k, dat hier eens verandering in komt. Rotterdam C. v. d. Leek jr. IJET buitengewone congres, dat de Europese beweging in Neder land zaterdag in de Maasstad heeft gehouden, heeft positieve resultaten opgeleverd. Van belang was, dat minister-presi dent, Cals bereid was gevonden tot een toespraak. Van nog grotere betekenis was, dat mr. Cals geen vrijblijvend praatje hield, maar dat hij precies zei, waar het op stond. Dit laatste houdt in, dat gepoogd zal worden, Frankrijk tot hernieuw de samenwerking te bewegen. Ech ter tot een bepaalde grens, die niet overschreden mag worden. Op den duur kan volgens de minis ter-president de bereikte integratie niet voor verval worden behoed door minimale handhaving van de status quo. Mr. Cals houdt dan ook rekening met „een scheiding der wegen". En hij zegt daarvan, dat het nemen van een dergelijk besluit niet ge makkelijk, maar zeker ook niet on mogelijk is. De nadruk ligt op het streven naar eenheid, als het maar enigszins kan mèt Frankrijk. Pas als dit niet mo gelijk is gebleken, zal het streven zich tot de Vijf gaan beperken. Het is van belang, dat de minister president dit heeft gezegd, omdat ook in zijn omgeving voortzetting van de EEG zonder Frankrijk on mogelijk werd geacht. Defaitisme is nooit op zijn plaats, wanneer men de toekomst van Eu ropa op wat langere termijn wil zien. Invoering winstdeling in Russische fabrieken MOSKOU Het nieuwe systeem van winstdeling in Rusland zal vol gend jaar in bepaalde bedrijven wor den ingevoerd en daarna geleidelijk elders worden toegepast. In de loop van 1967 en '68 zullen alle arbeiders in de industrie ervan gaan profiteren, deelde Alexander Wolkow, voorzitter van de staatscommissie voor arbeids vraagstukken en salarissen zaterdag tunnel in. Spoedig moest men consta teren, dat de tunnel versperd was. r was weinig hoop meer voor de ten, toen bleek, dat water uit een kanaal in de tunnel liep. Men wierp zandzakken naar bene den om dat water te keren. Het werd een verbeten strijd tegen modder, wa teren de bijtende koude. was weer hoop toen bleek, dat de mogelijkheid niet was uitgesloten, dat de mannen het hogere deel van de tunnel onder de straatweg hadden bereikt. Hier begon men een gat te boren. En met resultaat. Iemand legde het oor op het gat. De man hoorde bene den zingen. Het zou echter nog dagen duren )or de twee mannen het daglicht weer zouden zien. Gistermorgen slaagde eindelijk een kikvorsman er in de twee „gevange nen" te bereiken. Daarna was de red ding nog slechts een kwestie van uren. De geredden, die het daglicht niet I eer aan hun ogen konden verdra- gen, zijn onmiddellijk naar het zie- kenhuis gebracht. Geestelijk waren ze nog in goede conditie, maar licha- mei ijk waren ze uitgeput. 1 Soeren Jansson zal nu gauw gaan trouwen. Dat had hij zijn verloofde, toen hij nog opgesloten zat, via een noodtelefoonverbinding beloofd. I Gewond In Pea Forest in Engeland is even ts een heldhaftige redding verricht. Daar slaagde men er in een 23 jaar oud Canadees meisje uit een grot te halen. Zij was na een diepe val van 12 meter bewusteloos in een grot blij- K, ven liggen. De redders bonden haar, toen men haar na 10 uur had bereikt, en speciale brancard en brachten deze, door het ijskoude water en mod der, via een doolhof van gangen weer lar de uitgang. Toen Dons Carr eindelijk weer in het daglicht terugkeerde was ze weer bewusteloos. De tocht naar buiten was moeilijk f geweest. Maar Dona had zich zeer moedig gedragen, hoewel ze erg veel lü pijn had. De draagbaar was nog be klemd geraakt in een rotsspleet. Zij moest steeds gesleept en geduwd worden. Opnieuw zware gevechten bij Plei Mei SAIGON Bij Plei Mei, 10 km van de Cambodjaanse grens, zijn voor de tweede maal in acht dagen zware ge vechten uitgebroken. Vijfentwintig Vietcopgrebejlen weer den gedood. De verliezèn aan Ameri kaanse zyde waren gering. Twee wentelwieken werden gisteren door de guerilla-strijders omlaag ge haald. De bemanning wist zich in vei ligheid te stéllen. In het grote Amerikaanse leger kamp te Di An bij Saigon maakte men zich ongerust over nog niet verklaar de ondergrondse geluiden. Met dok- ters-stetoscopen heeft men geprobeerd er achter te komen. Officieren menen dat de Vietcongs bezig zijn een tunnel onder het kamp te graven. Chinezen vallen Sikkim lastig NIEUW DELHI India heeft bij China geprotesteerd tegen wat wordt genoemd een „niet uitgelokte schiet partij" door Chinese troepen in de grensstaat Sikkim. In een nota wordt gesproken over „ernstige provocaties door Chinezen" die de grens waren overgetrokken. BERLIJN Onbekenden hebben hier vrijdag gepoogd het huis van journalist Karl Silex in brand te ste ken. Silex, die hoofdartikelen schrijft, heeft het standpunt van de protes tantse kerk over erkenning van de be twiste Oder-Neisse grens krachtig ver dedigd. JHHBHn Aan boord s.s. Rotterdam., zaterdag J-flJ bedient je, vlot, een beetje stil, bijna geruis loos. Hij staat tijdens de maaltijden aan boord lang op de benen, want het gaat om drie maal twee zittingen van elk anderhalf uur. Als chef de rang tracht hij je een verzorging te geven, de naam van de Holland-Amerika Lijn waardig. Als er onder een groepje stewards gemopperd wordt, doet hij niet mee. Hij blijft zichzelf; hij kan zich onder alle omstandigheden perfect beheersen. Je zit aan tafel zes, waar Eddy Juda de scepter over zwaait. Hij is veertig jaar, mager en lenig, en gekleed in het deftige kelnersuni form van de HAL. Na de maaltij- len verlies je hem in het grote schip uit het oog. Maar als de show van de bemanning wordt opgevoerd op elke uit- en thuisreis naar en van New York tenminste één keer, is hij er >peens weer. The Great Juda" Hij stapt dan uit een kist, of uit een mand, die beide 62 centime ter lang, 34 centimeter breed en 53 centimeter hoog zijn. „The Great Juda," „De Grote Juda," zegt de Amerikaanse ceremonie meester van hem. En het publiek, of wel alle passagiers, viert hem met een daverend en lang aan houdend applaus. Op een middag praat je met hem, in een hoekje van een salon. Hij heeft een uit puilende tas met papieren en fo to's bij zich. Zo nu en dan haalt hij een van deze kostbaarheden tevoorschijn om je ook visueel in het beeld te brengen. Eddy Juda is een „opvouwman." Illusionist wil hij zich beslist niet noemen, omdat geen van zijn „acts" op trucs is gebaseerd. In z'n eerste nummer wordt hij door partner en collega Koos Scheppink als een stuk bagage in een koffer- kist binnengereden. Hij wordt er, vermomd als een lappenpop, uitge tild, laat met zich sollen alsof het inderdaad om een levenloos ding gaat, en wordt tenslotte, na een aantal bepaald niet zachtzinnige probeersels, weer netjes in de kleine ruimte ingepast. Iedereen Waarom niet een gasaansteker met een bekroond ontwerp? SILVERMATCH FIRST CLASS Europese beweging vraagt: (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM Verander op geen enkele wijze de structuur van de EEG, zoals die in de ver dragen is neergelegd. Deze op roep is vervat in een verklaring Gelukkig weerzien na honderd uur van spanning zodra de Zweedse tech nicusKjell Nilsson uit zijn benarde positie in de geblokkeerde tunnel was bevrijd en naar het ziekenhuis was gebracht, kwam zijn verloofde, Ann Christine Eklund, hem opzoeken. Jjfi ecu &ojtte> \y I Michelangelo's beroem de Piëta is zaterdag in dc Sint Pieter teruggekeerd na ten toon te zijn ge steld geweest in het Vati caanse paviljoen op de wereldexpositie te New York. I President Johnson heeft zaterdag een gron dig medisch onderzoek ondergaan. Geconstateerd werd dat hij goed geneest van de galblaas- en nier steenoperatie. Johnson heeft nog wel pijn van de wond en kan nog niet zo gemakkelijk gaan zitten of opstaan. I De man van prinses Ire ne, Charles Hugues, is za terdagmiddag even op Schiphol geweest. Hij be vond zich op doorreis van Münclien naar Ma drid. I De scheve toren van Pi- sa heeft enkele dagen ge leden met succes een lich te aardschok doorstaan. Zij is er niet schever van geworden. Na de schok veerde de toren weer in haar oude stand terug. I Tijdens de „dag van na tionale rouw" die giste ren te Berlijn is gehou den zijn op verscheidene auto's, muren en winkel ruiten acht rode haken kruisen geklad, alsmede anti-Joodse leuzen. Bij de ingang van een school werden vlaggen die half stok hingen weggehaald en verscheurd. van het buitengewone congres van de Europese beweging, dat zaterdag in het Rotterdamse Hiltonhotel werd gehouden. Met name mag geen afbreuk wor den gedaan aan de eigen verantwoor delijkheid en de onafhankelijkheid van de EEG-commissie en de in de verdragen voorziene mogelijkheid van meerderheidsbeslissingen in de EEG- ministerraad. De vijf partners van Frankrijk moeten de verdragen verder uitvoeren, als de Franse regering vol hardt in haar houding, zich buiten de gemeenschap te plaatsen. Deze verklaring werd eenstemmig goedgekeurd, nadat het Nederlandse lid van de Europese commissie, dr. S. L. Mansholt, het congres had toege sproken. De rede, die minister-presi dent mr. Cals eerder uitsprak, werd al in ons blad van zaterdag uitvoerig ver slagen. Ook dr. Mansholt is voor een politiek gesprek met Frankrijk om dit land te bewegen, zijn verzet op te geven. Concessies op essentiële punten mogen echter niet worden gedaan. Dit zou het einde van de politieke onderne ming betekenen, die de EEG in feite De Vijf moeten zich dan ook reeds voorbereiden om met z'n vijven op te treden als hoeder van de verdra gen en tijdelijke vaste kern. Zij het ook, dat ze deze positie niet wensen, doch opgedrongen krijgen. Juridisch of legaal bestaan er geen bezwaren tegen voortzetting van de E.E.G. door de Vijf. Dr. Mansholt zei te hopen, dat de eenheid van de Vijf in februari of maart ook nog zal bestaan. Dat was voor hem kennelijk een uiterste da tum voor het wachten op Frankrijk. Partijraad PvdA tevreden over zijn fractie DEN HAAG De partijraad van de Partij van de Arbeid, die zaterdag de politieke situatie besprak, heeft zijn instemming betuigd met de wijze waarop de Tweede Kamer-fractie van de partij zich bij monde van haar bei de woordvoerders in het debat over de ontwerptoestemmingswet heeft opge steld. De partijraad was van oordeel dat met de behandeling in de Tweede Ka mer deze kwestie, voor wat de voor naamste politieke aspecten betreft, als beslist moet worden beschouwd. De partijraad besprak verder een aantal actuele politieke vraagstukken in de financieel-economische sfeer. vraagt zich hierbij af, waar de een wereldcruise in Bombay ben," man z'n armen en benen laat brengt hij naar voren, „geeft de HAL me gelegenheid in het Yoga- Deqennummer instituut van Gwami Givananda verder te studeren. Ik blijf daar Het tweede nummer van Juda is dan ongeveer een week en wordt een degennummer. Hij stapt in door goeroes onderwezen. De sa- een mand, die net zo groot is als madi-proef, die inhoudt dat je je de kofferkist, en laat deze van alle hartslag en je ademhaling op zo'n kanten met degens doorboren. Als lage pit stelt dat je gedurende de mand wordt geopend, zit hij als twaalf uur onder de grond kan een slang gekronkeld tussen niet blijven, heb ik nog niet kunnen minder dan vijfentwintig scherpe volbrengen. Wel heb ik het een latten. keer acht uur uitgehouden, en een „Ik ben geen echte stuntman," andere keer bijna tien uur. M'n zegt Ed'dy Juda, „maar een Yogi. Al meer dan een kwart eeuw ben ik bezig me zowel mentaal als physiek te trainen. Ik merk goed dat ik met het klimmen der jaren stijver word. Ik moet dan ook elke dag m'n oefeningen doen, anders ver liezen m'n spieren hun soepel heid." leraren vertelden me dat ik eigen lijk nog te jong ben om deze zelftest mentaal te kunnen uitvoe ren." Luxe hotels In verschillende havens, die door het vlaggeschip van de Hol land-Amerika Lijn worden aange- In z'n hut op de Rotterdam, of daan> treden Juda en zijn helper op het toneel in het theater van regelmatig op. Het luxe Taj Mahal het schip, traint Juda elke morgen Hotel in Bombay laat de Nederlan- avond gedurende een uur. Een ders dezeifde nummers brengen, waaf ,„t hot die zjj in de bemanningsshowop van z'n oefeningen bestaat uit het op z'n hoofd staan, lang en in volslagen ontspanning. Ook be vindt hij zich vaak uren in de Lotuszit op de vloer om over bepaalde onderwerpen te medite- hun naam hebben staan. In New York zijn uitvoeringen gegeven, en deze winter komen Honoloeloe en Tokio aan de beurt, als de Rotterdam daar een paar dagen ligt. In Nederland is het circus Boltini geïnteresseerd, terwijl George Noordhof in de NCRV- cyclus „Hoe bestaat 't" eens een heel programma aan de varende chef de rang heeft gewijd. In zijn hut op het schip heeft Eddy Juda een racefiets, compleet met reserve-onderdelen staan. Niet om in zijn vrije uurtjes over de brede dekken te peddelen, maar om in een aanloophaven een stukje training en een frisse neus te halen. „In New York heb ik verschil lende keertjes rondgefietst," zegt de als een atleet levende serveer der van lekkere hapjes. „Het is een eigenaardige gewaarwording op Broadway en Times Square rond te rijden, maar in de spitsuren schiet ik harder op dan welke auto ook. De politie weet eigenlijk niet goed wat ze met me moet beginnen. Verbodsborden voor fietsers zijn er niet, doodeenvou dig omdat er in het hart van New York nooit een rijwiel wordt ge- Poli tie-escorte Juda, die met zijn fiets ook de beruchte Piek van Hongkong heeft bedwongen, is in het voorjaar door een verkeerspatrouille op ren. Het komt er hierbij op aan, aan oppervlakkige gedachten diep te te geven, wat een absolute concentratie vereist. Y oga-leerplun „De mentale oefeningen," ver klaart hij, „maken het grootste deel uit van het Yoga-leerplan, maar de physieke oefeningen zijn natuur lijk ook belangrijk. Bij mij ligt het zwaartepunt op de lichaams- cultus en de ademhalingstechniek. Zonder het ene kan het andere niet bestaan. Het is dan ook on denkbaar dat de physieke training .p goede resultaten kan afwerpen, als Verrazano-Narrows Brug aange- de daarbij passende mentale trai- houden, toen hij daar aan het ning ontbreekt." toereri was. Er volgde geen bekeu- Juda, getrouwd, in Amsterdam ring, wel een bijna vorstelijke wonend en zoon van een uit Suri- escortering. Onder het gehuil van name stammende arts, is in het sirenes en bij het flitsen van Verre Oosten geboren. Hij ver- zwaailampen werd hij tussen twee bleef daar tot na de_ oorlog politiewagens in naar de loop zowel in Indonesië als in India, plank van zijn schip gebracht. De en deed reeds als jongen aan „opvouwman," die hoopt tenminste Yoga. Hij was (en is) verzot op honderd jaar oud te worden In paarden, die hij graag ongezadeld India zijn tientallen Yogi's van bereed. Omdat hij er nog wel eens over de honderdtwintig!". kreeg aftuimelde, ging hij bij een Yogi hier te horen dat het verstandig m training om de op het menselijk zou zijn zich nooit meer met een lichgam overgebrachte bewegingen fiets in New York te vertonen, van een galopperend paard soepel „Als uw leven u lief is," luidde de te kunnen opvangen. motivering, „laat dat gekke ding „Als ik nu met de Rotterdam op dan thuis." Gekronkeld tussen 25 De zaak Ben Barka PARIJS Twee leden van de Panjse politie-brigade voor be strijding van handel in narcotica hebben zaterdag bekend te heb ben deelgenomen aan de ontvoe ring van de Marokkaanse linkse oppositieleider Ben Barka. Het zijn Louise Sochon (47), hoofd van het narcotica-bureau en Roger Voitot (37) één van So- chons assistenten. De twee zeiden op verzoek van de eerder gearresteerde employé van Air France, Antoine Lopez, op 29 oktober Ben Barka te hebben „aangehouden" en hem gebracht hebben naar een ze kere Boucheseiche (rechterhand van de Franse gangster Pierre le fou). So chon en Voitot verklaarden, dat zij Lopez een „wederdienst" hadden wil len bewijzen, omdat deze vaak inlich tingen gaf over de handel in verdoven de middelen. Vernomen wordt nog dat rechter van instructie. Zollinger, wil proberen enkele inlichtingen los te krijgen van de Marokkaanse minister van binnen landse zaken Oefkir over de zaak GARDEN CITY (New York) De schryver John Steinbeck reist in de cember naar Europa om daar als ver- «ÏÏHÏÏÏ Ne""!" tc werken. Steinbeck begint al voor zijn vertrek te werken cn zijn eerste artikel zal od 20 november in Newsday verschijnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5