Zendingsappèl van jonge kerken in Afrika untUftj/i/une direkt Een woord voor vandaag Concilie baant weg voor priester-arbeiders Geestelijk gehandicapten moeten optimale kansen hebben Ingebroken in vier kerken Ezechiël moet Irra-epos bestudeerd hebben Prof. dr. Sizoo verlaat VU als hoogleraar de echte griepbestrijder cache,s krachti9 Mevrouw Collins moet Zuid-Afrika verlaten Uw probleem is het onze.... I "t Ongeboren rhesus-baby* kreeg nieuw bloed Regering van Polen moet paus vragen MAANDAG 15 NOVEMBER 1963 „Tegen U, U alleen heb ik gezondigd, en gedaan wat kwaad is in Uw ogen" (Psalm 51:6). De profeet Nathan heeft David bezocht en met hem gespro ken over alles wat hij heeft gedaan om Bathseba te kunnen bemachtigen. Fraai is dat niet geweest en het gesprek zal wel een grote diepte hebben gehad. Aan het eind van het gesprek had David kunnen zeggen: ,flathan, u hebt gelijk, ik ben fout geweest, ik heb er geweldige spijt van" Dat is een zin die men kan beluisteren op de rechtbank. Als de verdachte het laatste woord krijgt, is dat meestal: „Ik heb spijt, be rouw". Bij David is het anders. Op hetzelfde ogenblik, waarop Nathan hem onderhoudt, staat het hem scherp voor ogen, en als een noodkreet ontsnapt hem: Tegen U, U alleen heb ik gezon digd, en gedaan wat kwaad was in Uw ogen". Want achter de mens, die door David is beledigd, vermoord, staat God. Achter hen, die wij, op welke wijze dan ook, vertrappen, vermoorden, beledigen staat Hij, de Almachtigede Schepper. Daarom is het een zonde bedreven tegen God, omdat wij doen wat kwaad is in Zijn ogen. V/ij lezen vanavond Exodus 31 vers 1 tot 18 GEDURFD PLAN VAN DS. JEAN KOTTO UIT KAMEROEN ROME Het concilie heeft of ficieel goedkeuring gehecht aan het instituut van prister-arbei- ders. In het schema over de priesters wordt uitdrukkelijk over deze mogelijkheid gespro ken. Reeds drie weken geleden had het episcopaat van Frank rijk met toestemming van het Vaticaan besloten het experiment te hervatten. Op last van paus Johannes XXIII werd dit inder tijd afgebroken omdat het „pro- communistisch" scheen te wor den. In het nieuwe stuk dat zaterdag werd aangenomen wordt gezegd dat de priesters samen met hun bisschop hun werk doen „hetzij dat zij een her derlijke bediening uitoefenen, of zich vrijden aan het onderzoek of het onder wijs, of dat zij handenarbeid verrich ten en deelnemen aan het leven van de arbeiders met toestemming van het gezag, of dat zij zich aan andere taken wijden." De aan Frankrijk verleende toestem ming om het experiment opnieuw te beginnen werd toegejuicht als een overwinning voor de progressieve bis schoppen op de conservatieven die zich oorspronkelijk hadden verzet te gen elk plan om priesters toe te staan weer in de fabriek te gaan werken. GRENZEN Door de uitspraak van het concilie kan dit werk nu ook in andere landen plaats vinden. Het stuk werd aangeno men met een ruime meerderheid van 2.010 tegen 84 stemmen. Frankrijk heeft aan dit werk bepaal de grenzen gesteld. Slechts 50 pries ters zullen dit experiment opnieuw mo gen beginnen en er is een proeftijd vastgesteld van drie jaar. De Franse bisschoppen hebben de priesters ook toegestaan lid te worden van vakbon den. maar hun verboden functies te aanvaarden in de vakbeweging of in de politiek. KERNWAPENS Tevens werd het herziene schema over „kerk en wereld" opnieuw aan de bisschoppen nitgereikt. In de gewij zigde tekst over de kernwapens wordt bewa.ening een ongeschikte manier ge noemd om potentiële aanvallers af te schrikken: „Christenen moeten weten dat de bewapeningswedloop waaraan veel landen deelnemen, niet de juiste wijze is om de vrede te verdedigen." In dit schema wordt de totale oorlog veroordeeld evenals het blind gebruik van kernwapens. GENÈVE De Noorse theoloog prof. dr. Ivar Asheim heeft onlangs zijn nieuwe ambt aanvaard als direc teur van de theologische afdeling van de Lutherse Wereldfederatie. Hij volgt als zodanig dr. Vilmos Vajta op, die verleden jaar Genève verliet, om hoog leraar te worden aan het nieuw ge stichte Lutherse Instituut voor oecume nische studie in Straatsburg. In de oude tekst werd gezegd dat het bezit van kernwapens, uitsluitend met het doel een eventuele aanvaller te ontmoedigen niet ontoelaatbaar is. Tegen deze uitspraak was veel kritiek gekomen. Ook over principiële dienstweige raars is de tekst gewijzigd. Nu staat er dat het „rechtvaardig lijkt" dat met zulke principes rekening wordt gehou den. Deze veranderingen moet kenne lijk de bisschoppen uit Spanje en Ita lië gunstig stemmen, waar het dienst- weigeren uit beginsel niet wordt er kend. (Van onze kerkredactie) Omdat de Raad voor de Zei w landse Hervormde Kerk nauw contact heeft met Kameroen brengt ds. Jean Kotto, secretaris-generaal van de Evangelische Kerk van Kameroen een bezoek van enkele dagen aan het zendings bureau in Oegstgeest. De vorige week heeft de negerpredikant de Algemene Vergadering van de jonge kerken en de Parijse zending in Parijs het missionair plan van de jonge Franssprekende kerken in Afrika voorgelegd. Negen Afrikaanse kerken, waarvan sommige nog maar net een jaar zelfstandig zijn, geven hierin blijk van hun Verantwoordelijkheidsgevoel jegens hen, die nog nooit van Jezus Christus hebben gehoord. Action Apostolique Commune (ge meenschappelijke apostolische actie) heet dit plan van hen, die zelf nog maar nauwelijks het hoofd boven water kunnen houden en toch al na hun autonomie een eigen zendingsin- breng willen hebben. De negen kerken zijn: de protestantse kerken van Polinesië, Nieuw-Caledo- nië, Madagascar, Lessouto, Barotse- land, Togo, Gabon en twee in Kame roen. Een jaar geleden heeft ds. Kot to deze kerken, die allen een bin ding hebben met de Parijse zending, de Société des Missions Evangéli- ques, opgeroepen zich te bezinnen op hun taak als zendende kerk. In het eigen land zijn deze kerken in middels al aan de slag gegaan. van Jezus Christus hebben gehoord. Tijdelijke acties zullen evangelisatie campagnes utgaande van verschillen de kerken, zoals die van Europa, bij staan. De Action Apostolique maakt ook een einde aan het eenrichtingsverkeer in de zending. Niet langer zullen al leen zendelingen van Europa naar Af rika komen, maar Afrikanen gaan nu Europa en Amerika als hun zendings- veld zien. Action Apostolique betekent dus het Evangelie brengen aan ieder een en overal! Egoïstisch „Het wordt de hoogste tijd, zo zei ds. Kotto toen, dat wij ons realiseren dat zending het wezen van iedere kerk is en daarom ook die van ons." Zaterdag voegde hij hieraan toe: „Een kerk, die niet evangeliseert is een gesloten kerk, egoïstisch en leeg." Verschillende instemmende verklarin gen zijn er van de negen kerken uitge gaan nadat ds. Kotto zijn zendingsappèl had bekendgemaakt. Zijn eigen kerk zei ervan: „De Evangelische Kerk van Kame roen weet zich voor God en met de andere kerken verantwoordelijk jegens allen, die de naam van Jezus nog niet kennen. Zij wil goederen en mensen, die haar zijn toevertrouwd in dienst stellen van allen. Om deze reden hecht de gene rale synode haar eenstemmige goedkeu ring aan het principe van een apostoli sche actie, reikend van Afrika tot aan de uiteinden der aarde." En verder: „Wan neer wij christenen zijn, dan zijn wij dat alleen omdat deze boodschap ook aan ons is gebracht door anderen, die deze opdracht hebben verstaan en ernstig ge nomen." Men gaat gezamenlijk te werk: de negen kerken, de Société des Missions Evangéliques de Paris en de kerken van Frankrijk en Zwitserland. Voor de Parijse zending betekent de Action Apostolique een hele ommezwaai, een aanpassen bij de situatie van de uit de zending ontstane kerken, die nu zelf standig zijn geworden. In zoverre gaat men ook gezamenlijk te werk, dal geen onderscheid wordt gemaakt ir ras, kerkgenootschap en land. Predi kanten en leken zullen gelijk optrek ken. Het missionair plan wordt wel een gedurfd plan genoemd, omdat de ker ken zelf maar zo klein zijn en gauw de kans lopen onder de voet te raken. Trouwens de jonge Afrikaanse kerken zijn arm en waar moet het geld van daan komen en de mensen? Permanent De actie kan worden onderscheiden in een permanente en een tijdelijke. De permanente zal worden gevoerd door een équipe bestaande uit blanken en zwarten afkomstig uit verschillen de landen. Zij moeten op een oplei dingscentrum worden klaargemaakt. Zo'n eerste actie wordt momenteel o- verwogen voor een Afrikaans land, waarvan een enquête heeft onthuld, dat hier honderdduizenden nog nooit Najaarsvergadering Philadelphia in Leiden (Van onze Leidse redactie) LEIDEN ,,Als de geestelijk gehandicapte werk verricht dat juist geschikt is, voelt hij zich zowel in zijn werkmilieu als in het gezin en zijn vrije tijd het ge lukkigst. De arbeid mag even min boven als onder zijn capaci teiten liggen. In de beschuttende werkplaats moet hij doorom wor den getraind tot hij zijn hoogste peil heeft bereikt. Dat vergt soms jaren." Dit zei de Haagse zenuwarts dr. N. Speijer zaterdag in de Leidse Stadsgehoorzaal voor Philadelphia, de landelijke prot.-chr. vereniging van ouders en vrienden van het afwijkende kind. Behalve de training noemde de arts als grondprincipes voor de werkplaats de keuze van het juiste werk voor een bepaalde persoon, de overgang op moeilijker werk als de gehandicapte er aan toe is en ten slotte een geleide ontwikkeling van de positieve moge lijkheden van de afwijkende. Met als toekomstbeeld de tewerkstelling in het vrije bedrijf, want ook de imbeciel kan voortreffelijk werk verrichten. Integratie Dr. Speijer wees erop dat er harmo nie tussen wonen, werken en re creatie (net als bij een normaal mens) moet zijn, opdat voor de ge handicapte een optimale integratie in de maatschappij wordt bereikt. Te veel gestoorden worden naar in richtingen gestuurd alleen omdat er in het huisgezin, het werkmilieu of voor zijn recreatie ,,geen plaats" is. De heer Speijer uitte ten slotte kri tiek op de te lange werktijden in de werkplaatsen en het feit dat veel afwijkenden onnodig worden ver voerd van en naar het werk. „Wie zelfstandig kan worden, moet het worden", betoogde hij. „Een oudervereniging heeft niet alleen een klagende, eisende taak. maar Uitknippen en op briefkaart plakken a.u.b. IK WERK MEE aan d© verdere groei van de krant. Uw nieuwe abonnee heet i Woonplaats betaling per» WEEK/MAAND/KWART AAI Deze nieuwe abonnee werd opgegeven door uw abonnee t Naam Adres. Woonplaats Ik ontvang als geschenk 0 HYACINTHENBOI MET HOU 0 .,DE DOKTER ZEGT* II OER ..DE DOKTER ZEGT* I 0 TIP-PARADE-TWEE (elk deel Is een (ander) geheel) streep door wat u niet wenst. een stimulerende ten opzichte van de overheid", zei Leidens burgemeester mr. G. C. van der Willigen. „Houd gemeentebestuur een spiegel voor uw activiteiten, opdat het vanzelf enthousiast wordt". Kerkdienst Op 27 november wordt ln Rotterdam oor het eerst een extra kerkdienst ge houden voor gehandicapten en hun ouders. Veenendaal heeft reeds enige t(jd dergelijke diensten, waarover ds. C. Langbroek vertelde. De kinderen doen helemaal mee: ze vormen een kruis met armen, ballen hun vuisten ove boosheid, vouwen hun handen in gebed. Het is niet belangrijk of ze alles begrij pen van belang is dat hun geloofs beleving functioneert In de dienst. De predikant besprak voorts nog de catechese, die er met is om over te leren denken, maar om te leren inleven in de waarheden. Gods boodschap moet door het hart, niet alleen met het verstand worden opgenomen. Heeft de catechese te lijden onder een „verrationalisering", het huisbezoek wordt bedreigt door een ,verpsychologisering". terwijl dat toch een theologische en geenszins psycholo gische aangelegenheid is. Met wel andere, maar niet een grotere geladen heid moet de huisbezoeker het gezin met het gestoorde schaapje binnentreden. Tijdens de vergadering, die werd ge leid door voorzitter J. J. Dondorp, werd in de plaats van de heer P. Coumou tot penningmeester gekozen de heer G. Len derink uit Zeist. EINDHOVEN In het grensgebied van Noord-Brabant, bij Valkenswaard hebben waarschijnlijk dezelfde inbrekers in het afgelopen weekeinde in vier r.k.- kerken hun slag geslagen. Ze kwamen binnen door het verbreken van een raam of het forceren van een deur. Een vrU omvangrijke hoeveelheid waardevolle voorwerpen wordt vermist. In één kerk zijn twee kostbare den beelden gestolen. Driehonderd ties lagen her en der verspreid. In een andere kerk werd de gereedstaande miskelk meegenomen. Weer elders geld van collectes ontvreemd. De politie is van oordeel, dat het ervaren inbrekers betreft, gezien de manier waarop ze hebben geopereerd. Eén man heeft in de nacht twee per sonen uit een sacristie zien komen. Op dat ogenblik zag hij er niets verdachts in. Er is een redelijk goed signalement van enkele daders. De aartsbisschop van Bogota in Co lumbia heeft pater Camillo Torrès op zijn verzoek dispensatie verleend vr verplichting om missen te lezen, menten te bedienen en een soutane te dragen. Torrès wil zich namelijk geheel geven aan de politieke en sociale strijd. .Als de sociale revolutie achter de rug is, wil ik mijn ambtsplichten weer ge woon vervullen", zo heeft de pater ge- Beroem r? nawerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Oegstgeest (vac. G. F. Callenbach): H. P. Huisman te Velsen-noord. Bedankt voor Velp (4e pred.pl.): J. v. Winterswijk te Zevenbergen; voor Nieuw- Weerdinge (toez.): W. Leegsma te Zuidwolde. GEREF. KERKEN Beroepen te Leeuwarden-Huizum: S. Veen te Zwyndrecht. Bedankt voor Harlingen: R. v. Reenen te Hendrik Ido Ambacht: voor Marrum (Fr.): G. Sinia te Ec (Fr.). Twee opvolgers voor Fueter OEGSTGEEST Behalve ds. Jc- Jean Kotto, hebben de predikanten ds. C. Molla ca ds. G. Markhoff uit Kameroen afgelopen week een be zoek aan het Zendingscentrum van de Nederlandse Hervormde Kerk in Oegstgeest gebracht. Zij zullen in het christelijk lectuurcentrum voor Franssprekend Afrika in Ya oundé in Kameroen de plaats inne men van ds. P. D. Fueter. Ds. Fueter. een Franssprekende Zwitser, was door de Raad van de Zending der Herv. Kerk aan het lectuurcentrum beschikbaar ge steld evenals de Nederlander S. van der Werf. Nu ds. Fueter terug keert naar Europa zijn- -in zijn plaats twee diiecteuren benoemd. Ds. Molla woidt algemeen direc teur en ds. Markhoff directeur voor de theologische uitgaven. Bei den zijn tot cu toe in dienst van de Parijse zending. Ds. Molla, geboren in Libanon, werd christen tijdens zijn studie in Zwitserlanc" Na zijn bekering ging hij theolcfie studeren en was enige jaren predikant in Zwitser land tot hij beroemd werd tot ad viseur van het Islam-in-Afri- ka-project vooi Kameroen. Ds. Molla, die in aeze functie in dienst was van de Parijse zending, blijft ook als directeur van het lectuur centrum in dienst van die zending. Deze aanvaardt hierdoor medever antwoordelijkheid voor het lectuur centrum. Ds. Markhoff is afkomstig uit Oost-Duitsland. Hij werkte in Ka meroen als jeugdpredikant en la ter als docent aan de theologische school in Ndoungué. Hij keerde enige weken geleden na de moord op zijn vrouv- in Bangagangté te rug naar Europa, maar besloot ech ter opnieuw naar Kameroen te gaan, nu in dienst van de Raad voor de Herv. Zending. HAMBURG Het ziet er naar uit dat ook in Duitsland spoedig officiële ge sprekken zullen worden gevoerd tussen de protestantse kerk en de Rooms Ka tholieke Kerk. In een nachtelijke radio uitzending verklaarde praeses Kurt Schart zondagmorgen dat binnen niet al te lange tijd gesprekken op het hoogste' niveau zullen beginnen. In dat gesprek moeten practische pro blemen aan de orde komen, maar ook de politieke verantwoordelijkheid d kerken hebben ten opzichte van het in de huidige situatie. Deze laatste zin slaat kennelijk op het „Denkschrift" dat de Duitse protestantse kerk onlangs heeft gepubliceerd, waarin heel voorzich tig, maar duidelijk gezegd wordt dat de Duitse vluchtelingen nu eens moeten op houden om te eisen dat de Oder-Neisse grens tussen Polen en Duitsland weer naar het Oosten verschoven wordt. DS. JEAN KOTTO Prof. Frankena aanvaardt ambt UTRECHT Prof. dr. R. Frankena, die onlangs is be noemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren aan de Rijksuniversiteit in Utrecht, heeft vanmiddag zijn inaugurele rede gehouden, getiteld: „Kant tekeningen van een assyrioloog bij Ezechiel". (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM Prof. dr, G. J Sizoo, hoogleraar in de natuurkunde aan de Vrije Universiteit te Amster dam, heeft zaterdag „gedeeltelijk" Prof. dr. G. J. SIZOO afscheid genomen van de VU. Hij legt zijn hoogleraarschap neer, maar blijft de universiteit dienen als direc teur. Ontroerd dankte hij de velen die een deel van hun vrije zaterdag had den willen opofferen voor deze „hap pening en dan nog wel zonder lie- Namens de Vrije Universiteit sprak de rector magnificus, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, die memoreerde dat prof. Sizoo gebruik had gemaakt van het recht op 65-jarige leeftijd met emeritaat te gaan. „Wij hebben een collega behouden" zo zei hij, doelend op het directeurschap van prof. Sizoo. De rector magnificus prees het in de scheidende hoogleraar dat bij hem wijsheid en wetenschap innig verstrengeld waren. Sizoo heeft het als eerste hoogleraar in de natuurkunde aan de VU niet gemakkelijk gehad bij de op bouw van de faculteit. Prof. dr. G. J. Gorter uit Leiden prees de nuchterheid en de vakkennis van prof. Sizoo. Hij roemde zijn rustige beginselvastheid tij dens de oorlogsjaren en het vele werk dat de hoogleraar had verricht bij de oprichting van de stichting Fundamenteel Onderzoek der Materie en het Instituut voor kernfysisch onderzoek. Namens de oud-leerlingen en mede werkers van het laboratorium sprak de decaan van de faculteit, prof. dr. J. Blok, die grote waardering had voor de rustige leiding van prof. Sizoo. In zijn dankwoord zei de hoogleraar dat het een voorrecht was te hebben mogen studeren in de tijd van Kamerlingh Onnes, Lorenz en Zee- het hebreeuws, de hebreeuwse oud heidkunde en het babylonisch-assy- risch in elkaar grijpen. Prof. Frankena poogde aan de hand van enkele kern woorden in Ezechiel aan te tonen, dat de auteur van dit bijbelboek kennis moet hebben gehad van het toender- tijd zeer geliefde en bekende babylo- nisch-assyrische epos van de pestgod Irra, dat de vernietigende acties van deze god ten aanzien van de mensheid beschrijft. Reeds lang had men opgemerkt dat Ezechiel veel woorden, meestal via het aramees, aan het babylonisch assy- risch had ontleend, maar prof. Franke na meent te kunnen vaststellen dat deze ontlening meer dan alleen losse woorden omvat, want naast de betref fende kernwoorden is de auteur van Ezechiel ook bij de keuze van enkele motieven door het Irra-epos beïnvloed. De oorzaak hiervan moet wel zijn ge weest dat de auteur van het boek Eze chiel zich in eenzelfde positie bevond als de auteur van het Irra-epos, terwijl hij zowel naar plaats als tijd dit epos kon kennen. Zoals het Irra-epos een poging doet te verklaren hoe de god Marduk kon toelaten dat Irra zijn boze plannen volvoerde, zo moest de auteur van het boek Ezechiel voor zijn geloofsgenoten begrijpelijk maken hoe Jahweh het zo ver kon laten komen, dat de babylo- niërs Jeruzalem verwoestten en de in woners van Juda in ballingschap weg voerden. Deze contacten aldus prof. Fran kena betreffen echter alleen de ui terlijke vormgeving van het boek Eze chiel. Innerlijk blijken de werelden van het boek Ezechiel en het Irra-epos zeer ver uiteen te liggen. Prof. Frankena werd op 16 augustus 1925 in Murmerwoude (Friesland) ge boren. Hij studeerde theologie aan de Groningse universiteit. In 1950 legde hij het doctoraal examen cum laude af en in 1951 hetzelfde examen eveneens cum laude aan de Leidse universiteit in de Semitische letteren. In Leiden promoveerde hij in 1953 op het proef schrift: „Takultu, de sacrale maaltijd in het assyrisch ritueel". In Turkije nam prof. Frankena deel aan opgravingen en copieerde onder meer spijkerschrifttabletten in Istan- boel. Momenteel is hij bezig met een project tot publikatie van alle bereik bare oud-babylonische brieven. UTRECHT „Parasol", het orgaan van de hervormde studentengemeente, dat nu twee jaar bestaat, is gereorgani seerd op interkerkelijke basis. Het wordt nu ook gesteund door de andere kerken, die betrokken zijn in het overleg om te komen tot één universiteitsgemeente, te weten de doopsgezinden, gereformeer den, lutheranen en remonstranten. In de redactie heeft minstens één persoon uit elk van deze vijf kerken zitting. m mm werkende nu ook in voordelige gezinsverpakking JOHANNESBURG In Zuid-Afrika is een uitwyzingsbevel uitgevaardigd tegen mevrouw Collins, echtgenote van kanunnik John Collins van de kathe draal van St. Paul in Londen. Tegenover verslaggevers verklaarde zij niets ontwettigs te hebben gedaan. Tijdens haar bezoek aan Zuid-Afrika ontmoette zij in verscheidene steden de vertegenwoordigers van het „Defence and Aid Fund", voor welke organisatie het echtpaar Collins gelden inzamelt. De Zuidafrikaanse minister van justitie, Vorster, zei tot een verslaggever van het blad „Dagbreek" dat mevrouw Collins onder valse voorwendsels een bezoek aan Zuid-Afrika had gebracht. Zij gat voor met vakantie te zijn, maar in werkelijkheid kwam zij in opdracht van haar man een onderzoek instellen naar de werkzaamheid en de behoeften van het Defence and Aid Fund, aldus Vorster. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kannen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vra-f gen die niet onderling met elkaar 1 In verband staan moeten ln af- zonderlijke brieven worden ge-, steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te wordeD ingeslo ten. Vraag: Iemand is in het bezit i een schilderij, voorstellende mand met rozen. De ondertekening! „ViLiDispo 1945". Kan u er ons enig. bijzonderheden over vertellen? Antwoord: Tot onze spijt kunne wij de betekenis van deze aanduidin (vermoedelijk geen naam) niet opspl ren. Misschien dat een lezer Vraag: Indertijd maakte lk afspraak met een specialist, die zei over drie weken terug te kor. Hij gaf me een briefje met de dati mee en daaronder stond in het kc dat afspraken, die zonder kennisj,. ving niet doorgaan, berekend kunne worden. Twee en een halve week U ter zocht ik het briefje weer op toen bleek het me, dat de dag verstreken was. Na mijn telefonii excuus stond de specialist er op dat ik zou komen op eer. waarop ik in verband met mijn werl niet kon en zei dat hij niet kon bli; ven veranderen. Ik ben niet terugp komen. Nu ontvang ik een rekeni voor twee visites. Mag eisen? Antwoord: De afspraak is gem: en de specialist kan twer eisen, ook al had hij dit niet kelijk bedongen. Misschien i wel een tweede afspraak te r u beleefd excuses aanbiedt Hulp van lezer: Het boekje „Wck den van Troost" is bijeengezocht do„ mej. J. H. Kuyper. Hierin zijn bijdr»' gen van dr. A. Kuyper, G. Steinb< ger, H. S. S. Kuyper, dr. A. J. 1 J?nKer. Het is uitgegeven door elektrische drukkerij Js. Bootsm Den Haag (geen jaartal). Vraag: Wat is het adres van blad De Landeigenaar? Antwoord: Het adres is: Federati van Landeigenaren, Donkere Gaardr! his TTtraoht 1 EEG tf' bis. Utrecht. Vraag: Wanneer is stand gekomen? Antwoord: De Europese Econoi sche Gemeenschap (EEG of Eu markt) is na langdurige onderhan< lingen ontstaan uit het op 25 n 1957 gesloten verdrag van Rome het doel een gemeenschappeliji markt in het leven te roepen, waai het verkeer van goederen, dienst< personen en kapitaal vrij zal zijn. Vraag: Gaarne zou ik van u wr weten hoe ik gemarineerde harin 1 moet inmaken, zowel van gezout als van verse haring. Hoe houdt die hard" lïervoor de inmaakharing, beti dan de panharing of verse haring. De zoute haring moet men twé« dagen weken in een oplossing vs< waterstof, water en azijn, waardoi ze bleek uittrekt en harder blijft. Pai 1 haring is direkt gereed voor inlegge] in het zuur. Daarna moet men er h gebruikelijke ingrediënten aan toevou gen zoals peperkorrels, laurierbladei sjalotten, spaanse peper en koude, gf kookte azijn. Vooraf koel houden. L de zomer gaat het niet zo goed als 1 de koudere jaargetijden. Het echte recept van de inmaakt brieken is fabrieksgeheim en vc, elke inmakerij verschillend. Reken niet op dat de haring lang houdb; zal zijn en eet ze dus tijdig op. Vraag: Is het op grond van de gef dende bouwverordeningen toegestaf| in de tuin van een woning een v' lière te plaatsen? De kooi heeft volgende afmetingen: lang 2 mete, breed 2 m en hoog 2.30 m. Ik het gehoord dat de laatste jaren de Hof] Raad een arrest gewezen heeft, waai ln wordt vastgesteld, dat de bout van een volière niet valt onder <r plaatselijke bouwverordeningen. Ku} u mij de datum en het arrest noemen? Antwoord: Een dergelijk arrest kol den wij in de jurisprudentie van laatste negen jaren niet vinden, ma wel is er een arrest van het Amsteï damse Hof dat houvast geeft. Dit van 5 april 1962, vermeld in Nedei landse Jurisprudentie 1962 nr. 522, d verklaart dat een schuurtje van 2 t 2 meter 40 niet is een gebouw in l zin van artikel 1 der Woningwet NIJMEGEN Blijkens inlichtingen van de vader, de heer H. van Assouw uit Oirschot, isbij zijn echtgenote, die verwachting was va^ een zg. rhesus-ba by, vóór de geboorte bloed verwisseld. De baby, die inmiióels (een maand te vroeg) is geboren maakt het uitstekend. Was deze unieke ingreep niet verricht dan zou het kindit zo goed als zeker niet levensvatbaar zijn gebleken. Moeder en kind bevinden zich in het Radboudziekenhuis. Het echtpaar heelt een dochtertje va-, vier. waarna nog twee kinderen werde».- geboren, die geen van beiden (in verbar.ó met de rhesusfac- tor) in leven konden blijven. Men hoopt dat du met deze baby A»el het geval zal zijn. De ingreep is verricht ROME Paus Paulus wil toch naar Polen, Maar h(j moet door de (communistische) regering worden uitgenodigd en niet al leen door de kerkelijke hiërat- chie. Dit zou de paus gezegd hebben tqdens een gesprek met het Poolse episcopaat. De paus heeft kardinaal Wyszinski gevraagd de Poolse regering te zeggen dat hy een regeringsuitnodiging om dit land te bezoeken graag zal aan vaarden. Op 3 mei vieren de Poolse rooms- katholieken feest omdat duizend jaar geleden het evangelie in dit land doordrong. De paus wil de Poolse pelgrimsplaats Tsjestochowa bezoe ken. Aan de uitnodiging van de Poolse regering mogen geen voorwaarden verbonden worden. door de gynaecoloog, dr. J. C. Zoals men weet wcrdi bij rhesu bloed verwisseld onmiddellijk na boorte. Een bepaalde categorie babi»; doorstaat de gevolgen echter niet natale bloedverwissturg de kans op hr in leven blijven vai het kind, een jo| gen, die de ouder Hans hebben roemd, aanzienlijk vt rden vergroot De medische stat zelf hult zich c een en ai.der in gebruikelijk en begrijpt lijk stilzwijgen. Weinig studenten bij doopsgezinden en lutheranen AMSTERDAM Curatoren vl doopsgezinde kweekr ooi, het op le dingsinstituut voor doopsgezinde pred» kanten, hebben meegedeeld, dat bij h< begin van de nieuwe cursus één studei om toelating heeft verzocht. Het niet uitgesloten geacht, dat daar in d loop van de cursus nog twee studente in zullen worden toegevoegd. De kweekschool telde de vorige vijftien studenten. Op een totaal vs ca 120 predikantsplaatsen tellen de doops gezinden slechts enkele vacatures. Aan het seminarie van de Evange lisch-Lutherse Kerk zijn op het ogenbli vijftien studenten ingeschreven, terwij er nog vier bezig zijn met een vooroplei ding. Van de ongeveer zevent'predl kantsplaatsen in de Evangelisch-Luthers Kerk is een twintigtal vacant. Functionarissen van de kerk, der monen hebben medegedeeld, dat dan duizend personen in New York mort rnoon zijn geworden als een resultaa an hun bezoek aan het mormonenpavil oen op de wereldtentoonstelling in New Tork.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2