BRR in een week het kwik 25 tijds zakte graden ilegering fan Kimba 1 Reddingboten van brandend schip bleven steken AUTO BLEEF LINKS RIJDEN: 2 DODEN 1 SCHAATSEN UIT T VET r> Bedrijfsleven wil hulp geven aan Suriname Gouverneurik ga alleen weg op verzoek van Koningin Fel zeegevecht in Straat Formosa Duizenden arrestaties na massale klopjacht ""O CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Sfwrtvsstigh m gttefekv*» mijn h«ft in leghenspoett" Maandag 15 november 1965, 46ste jaargang Matige vorst De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met in het algemeen weinig bewolking. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind uit ooste lijke richtingen. Vannacht overwegend matige, morgen overdag lichte vorst. (Opgemaakt om 11.15 uur). Abonnementsprijzen p.w.' 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 (Van een onzer verslaggevers) EN ware koudegolf heeft een ge slaagde aanslag gedaan op Ne- ■land. De temperatuur bleef dit tkeinde ook overdag onder het ispunt en 's nachts waren tempe- •en van acht, negen tot tien gra- onder nul geen zeldzaamheid, 'elen hebben hun eerste baantjes op het ijs alweer getTokken. Nog niet »p sloten en vaarten, maar wèl op indergespoten tennisbanen. In Den Haag kon men bijv. op twee plaat- »en üspret aanschouwen: in het ten nispark Mariahocve en op de WW- hanen aan de Van Hogenhoucklaan. In Zuid-Limburg sneeuwde het. En sh is het pas half november. De winter heeft ons verrast. Vori- week werden nog temperaturen leten van 15 graden boven nuL In week een temperatuursverschil 25 graden. [Een koudegolf van dit formaat is het atst waargenomen in 1908, toen op 10 avemlber in Limburg tien graden vorst jorkwam. Wel komt in november op nnmige plaatsen lichte vorst voor, maar eestal alleen in het noorden of oosten in ons land. Nu is het hele land - eep van de vroege winter. .„jGistermogen werd op het vliegveld «tienlhoven acht graden vorst geme- n. De laagste temperaturen die van- orgen werden gemeten bedroegen ne- n graden onder nul. Zij werden ge- leten op de vliegvelden Leeuwarden 1 Gilzerijen. Het weer zal de omende dagen weinig veranderen, dus: wei «Shaatsen uit het vet! 13 juf ge'va Heel Europa ar^ h Niet alleen Nederland, vrijwel heel erdeuropa met uitzondering van zuid- s niialië en zuid-Spanje heeft van de mdegolf te lijden. In België, Luxem- irg, Duitsland en Scandinavië viel echt eeuw- Het verkeer werd er de dupe gust, n. Zo kwam de Scandinavië-Holland tpress twee-en-een-<half uur te laat in lat oek van Holland aan. In noord-Duits- tro nd gebeurden veel ongelukken, b Veel sneeuw viel er op de grens van uitsland en Oostenrijk: 60 cm. De tem- ratuur bedroeg 18 graden onder nul. er asland was nog twee graden kouder. to, Een schril contrast hiermee is Mo- inkngna in zuid-ltalxë Op de markt daar polit erden zaterdag al nieuwe aardbeien ingevoerd. hee vord BRAZZAVILLE De regering- imba heeft gisteren bij een ver- ouwensforum in het parlement een spoWerlaag geleden en is demissionair. e ;n grote politieke overwinning w oud-premier Tsjombe dus en n slag voor president Kasavoeboe, 3errd; ie het parlement gevraagd had jar imba's kabinet te steunen, r^va an 2t*2 parlementariërs stemden Waa 1 tegen, 121 voor en zeven onthielden n od* van stemming. Kimba, die 26 dagen eft geregeerd, zal de lopende zaken af- ndelen, totdat Kasavoeboe een nieuwe emier zal aanwijzen. Tsjombe'; entaar over de ontwikkeling wa bben onze sterkte in het parlement be- diuDe enige oplossing voor de Kongolese J oblemen is het parlement en de stem ov< tt de meerderheid te respecteren". opj ynnniiJuuuuuuuuuuujuujuuuuuuuuuawwinM rkel Zendingsappèl van jonge dan* kerken in Afrika pagina 'di« Kernmerk. p Laatste boek van Kazantza- iet kis pagina Kernmerk. j Logboek van een drijvende e B stad pagina 5. t Mannen na 107 uur eindelijk uit tunnel bevrijd pagi- ir i na 5- Assen wint de wedstrijd ver^ pagina Ethergolven. 1%/f AASTRICHT, zondag 14 november 1965. De stad is bedekt met een wit tapijt. Stil staren de huizen uit hun beslagen ramen. Alles ademt een sfeer van rust. Dit is het moment voor een foto, een kerstkaart. Plannen vragen 50 miljoen PARAMARIBO Een groep Neder landse ondernemers heeft belangstel ling getoond voor de ontwikkeling van Suriname en is van plan zich hiervoor in te spannen- Er zal een organisatie worden opgericht met als doel het be vorderen van de vestiging van nieu we en de uitbreiding van de bestaande bedrijven. De heer W. Bruynzeel kon dit voor Suriname bemoedigende nieuws meedelen in een vergadering van de Industriële adviesraad voor Su riname en de Nederlandse Antillen. De heer Bruynzeel ontvouwde een pro gramma, dat ongeveer op het volgende neerkomt: Voorziening in de behoefte aan risico dragend kapitaal door deelnemingen aan of garanties voor leningen. Het houden van een actieve acqui- Het geven van voorlichting. Het instellen van een algemeen econo misch en technisch onderzoek. Het verrichten van marktverkenning. De Herstelbank zal aan de uitvoering van deze plannen meewerken. De Neder landse regering zal voor zover het haar mogelijk is, middelen beschikbaar stel- Met de plannen zijn voor de komende 5 jaren een bedrag van 50 miljoen gulden gemoeid. Hoewel in eerste aanleg de steun van Nederland in deze vorm is bedoeld om de Surinaamse economie te bevorderen en zij bestemd is voor bedrijven binnen het koninkrijk, komen ook buitenlandse be drijven in aanmerking. Rhodesische premier kwaad O O SALISBURY Premier Ian Smith van Rhodesië (die als zodanig niet langer door Engeland wordt erkend) heeft vandaag de beschuldiging uit gesproken, dat gouverneur sir Hum phrey Gibbs en de Britse regering proberen, verdeelheid in Rhodesië te Smith was blijkbaar onaangenaam getroffen door Gibbs' weigering, zijn post te verlaten. Enkele uren tevoren had. de gouverneur in een communi qué verklaard, dat alleen hij het wet tige gezag in Rhodesië vertegenwoor digde. Gibbs zei, slechts te zullen af treden als koningin Elizabeth hem dat zou vragen. De gouverneur is een Rhodesiër. Gibbs versoheen gisteren voor het eerst in het openbaar. In de Anglicaan, se kathedraal van Salisbury woonde hij een dienst bij ter nagedachtenis van de gevallenen in twee wereldoorlogen. Bisschop Alderson zei tijdens deze dienst, dat de christenen in Rhodesië het morele recht hebben, gehoorzaam heid te weigeren en elke wet, die om verwerping van de vroegere grondwet „Er is een christelijk recht en wellicht een christelijke pliaht om gehoorzaam te zijn. Uit de aard der zaak verwachten we niet, aan straf voor ongehoorzaam heid te ontkomen. Maar elke christen moet zelf besluiten en is God volgens zijn eigen geweten verantwoording schuldig". Intussen heeft de Britse premier Wil son laten weten dat iedereen een daad van verraad verricht, die gouverneur Gibbs met geweld wil verwijderen of probeert het gezag over te nemen. TAIPEH In de Straat van For mosa hebben twee nationalistische ma rine-schepen vier communistisch-Chi- nese kanonneerboten tot zinken ge bracht en verscheidene andere bescha digd na een fel zeegevecht. Dit is gisteren door het nationalistisch- Chinese ministerie van defensie bekend gemaakt. De nationalisten verloren één mijnen veger. Zaterdag meldde Peking dat een nationalistisch fregat tot zinken was ge bracht. Van Chinese verliezen werd geen melding gemaakt. Johnson terng in Witte Huis WASHINGTON President Johnson is gisteravond naar het Witte Huis te ruggekeerd na een verblijf van 22 dagen op zijn boerderij in Texas, waar hij her stelde van zijn galblaasoperatie. Stoomketel Yarmouth Castle ontplofte: 90 doden NASSAU (BAHAMA-EILANDEN) Het springen van een stoomketel is de vermoedelijke oorzaak van de woedende brand, waardoor het toe ristenschip Yarmouth Castle ten on- Geen reactie op signalen van naderende bus BERGEN OP ZOOM Zondag- mprgen om kwart over zeven is on- dfer de gemeente Putte (NB) een verkeersongeluk gebeurd, dat aan twee personen het leven heeft ge kost. De twee neven F. en P. Wouts uit Bergen op Zoom, beiden 22 jaar, kwamen in hun nieuwe auto uit de richting Antwerpen. Ter hoogte van de marechausseekazerne ten noor den van het dorp gingen zij om on verklaarbare redenen links van de weg rijden. De bestuurder van een tegemoetkomende BBA-bus, die de auto plotseling op zijn weghelft zag naderen, remde uit alle macht en gaf de nodige signalen. De auto van de neven bleef echter links rijden en toen de bus vrijwel stilstond schoof de auto er nog met zeer grote vaart onder. De beide inzittenden waren dood. niemand gewond. be- Explosie op schip in R damse haven: een dode ROTTERDAM - De 17-j. matroos Koen Rietman uit Deventer is vannacht om het leven gekomen bij een explosie op de Nederlandse kustvaarder Export 2 in de Jobshaven in Rotterdam. Vier opvaren den .drie Spanjaarden en een Nederlan der raakten gewond. Men vermoedt, dat de explosie is ontstaan doordat enige dronken opvarenden een elektrische lamp in de machinekamer hebben omge trapt. De explosie heeft een aanzienlijke schade aangericht. De brand die ontstond breidde zich uit naar het achterdek. De Export 2 (478 brt) is eigendom van de Bacora-lijn. DEN HAAG Het 384 ton metende schip Golina uit Delfzijl meldde zater dagnacht voor de Zuidiersekust in nood te verkeren. De boot maakte zware slag zij doordat de lading was gaan schuiven. Door het grootste deel van de lading over te zetten kon de Golina de reis y.oortzetten. Toestand in Indonesië gespannen DJAKARTA Bij de jongste klopjacht door leger en politie op communisten en aanhangers van de opstandige beweging van 30 septem ber zijn op Java duizenden arresta ties verricht. In Oost-Java zijn ruim 7000 mensen gepakt en in negen Westjavaanse dis tricten bijna 3COO, zo is door minister Achmadi van voorlichting en door Antara bekendgemaakt. In Midden-Java zouden reeds 1000 zich ophouden op dc benedenhellingen van de Merapi waar zij andersdenkenden hebben verdreven. In Klaten zwoeren 10.000 communisten de communistische partij af. Het leger is nu bevreesd dat de com munistische benden zich van Midden- Java naar West-Java zullen verplaatsen in de omgeving van Tjlamis en Tjila- tjap. In Djakarta zijn acht parlementsleden geschorst wegens hun rol bij de mis lukte coupe. In totaal zijn 65 parlementa riërs afgezet onder wie de onlangs be- communisten gedood zijn. Velen moeteijmoemde ambassadeur in Albanië, Werd- De 65-jarige Canadese arts John F. Puddicom.be, die op 19 januari 1943 in het ziekenhuis van Ottawa de toenmalige prin ses Juliana terzijde stond bij de geboorte van prinses Margriet, is gisteren met zijn echtegenote door de Koningin op paleis Soestdijk ontvangen. Prinses Margriet frechtswas daarbij aanwezig. jono. die zich in Tirana zou bevinden. Een blad meldde, dat de communisten duizenden instrumenten hebben gemaakt om de ogen van hun slachtoffers uit te steken. D. N. Aidit, de communistische leider, zou hiertoe persoonlijk opdracht heben gegeven, aldus het blad. De Indonesische pers heeft inmiddels haar steun gegeven aan de strijdkrach ten bij het verwijderen van de commu nistische elementen. Dit is het antwoord van de journalisten op Soekarno's be schuldiging dat de pers dom is gewor den door haar anti-communistische be richtgeving. Opnieuw zijn 14 journalisten en andere personeelsleden van Antara gearresteerd. schadigd dat zij moesten worden weg gesleept.. ETTEN In de Sprundelse baan Etten is zaterdagmiddag de 71-jarige A. V. toen hij op de fiets zijn erf afreed, door een passerende vrachtauto, geschept Hij overleed kort daarna in het zieken huis in Breda. EMMELOORD De dertienjarige Wilhelmina den Dekker uit Rutten (NOP) is zaterdagmiddag om het leven gekomen toen zij met een vriendin naar huiis fietste. Een auto, bestuurd door W. A. Rutten, reed haar achterop Plotseling zwenkte het meisje naar links, waarop zij werd gegrepen. Bal op de weg ZIJDEWIND Zaterdagmiddag is op de provinciale weg bij het dorp Zijdewind in de gemeente Ondeniedorp de zesjarige Corry Wünker om het leven gekomen. Het jongetje was met enige vriendjes aan het voetballen op het erf van de famielie L. aan de provinciale weg. Toen de bal de snelweg oprolde liep het kind met een vriendje de bal achterna. Op dat moment naderden uit de richting Alkmaar twee personenauto's, Toen de eerste auto gepasseerd was stak slachtoffertje de straat over en werd door de tweede auto, bestuurd door de heer P. uit Eindhoven, gegrepen. PEIZE Zaterdagavond is de 19-jarige A. P. van der Velde uit Tolbert op de Vrieseweg in Peize (Gr.) met zijn auto tegen een boom gereden. Hij was op slag dood. AMSTERDAM Vier jonge Ameri kaanse militairen van de luchtmachtbasis Soesterberg zijn zaterdagavond in hoofdstad met hun auto tegen een boom gereden. Allen raakten gewond en zijn in het ziekenhuis opgenomen. De zwaarst gewonde was de militair die naast de bestuurder zat. De auto, waarin een aan gebroken fles wiskey werd aangetroffen, werd totaal vernield. De Amerikanen wilden rechts inhalen WINTERSWIJK Op een met auto matische knipperlichten beveiligde over weg in Winterswijk is zaterdagmiddag personenauto in botsing gekomen met trein diie op weg was naar Zutphen De bestuurder van de auto werd licht gewond. Een deel van de trein liep vrij ernstige schade op. De beveilingings- instellaties aan de overweg werkten Jongeren houden protestmars voor vrede in Vietnam DEN HAAG Het Jongerencomité voor vrede en zelfbeschikking voor Vietnam heeft zaterdag op het minis terie van buitenlandse zaken in Den Haag een petitie overhandigd, waarin het comité zijn wensen had geformu leerd zoals staking van de bombarde menten op N-Vietnam, terugtrekking - alle buitenlandse troepen uit Viet- en aanvaarding van het bevrij dingsfront als onderhandelingspartner. Voor de overhandiging van de petitie werd een protestmars van drie kwar tier gehouden. Hierin liepen 250 jonge ren mee. voornamelijk afkomstig uit Amsterdam. De jongelui, die tot diver se jeugdorganisaties behoorden, droegen spandoeken en borden mee met leu- als „Vrede in Vietnam". „Viet- voor de Vietnamezen" en „Geen bommen op Vietnam, maar onderhan delingen". der ging. Met het schip verdwenen 91 passagiers in de diepte. Deze vreselijke scheepsramp, die herinneringen oproept aan de Tita nic, voltrok zich zaterdag 110 mijl ten oosten van Miami en 50 mijl ten noordoosten van Nassau op de Ba- hama-eilanden. Toen het schip een willoze prooi van de vlammen werd, bevonden zich 571 passagiers en 175 bemanningsleden aan boord. De meeste opvarenden konden worden gered door de Bahama Star (een schip, dat eveneens geregeld vaart tussen Miami en de Bahama-eilan- den), de Finse boot Finnpulp en heli kopters. Kort na middernacht brak de brand uit Zes uur later ver dween het vaartuig in de golven. Pompen geweigerd Geredde passagiers vertelden dat de brandblusapparatuur aan boord niet was berekend op een brand zoals die zich heeft voorgedaan. Enkele pompen werkten niet eens. De slangen waren uitgerold. Maar er kwam geen water. De bemanning deed haar best maar was machteloos. Vreselijke taferelen speelden zich af bij de reddingsboten, die op het kritie ke ogenblik niet konden worden neer gelaten. Door de pas geverfde touwen bleven ze in de katrollen steken. Ook zouden er niet genoeg redding- gordels zijn geweest. Tot overmaat van ramp werkte het alarmsysteem niet De passagiers waren in hun slaap door een hel van vuur verrast Velen lie pen direct al ernstige brandwonden op. Tal van geredden liggen nu in het ziekenhuis. Voor het leven van enke- 'en wordt nog gevreesd. De Yarmouth Castle is een oud troe pentransportschip uit de Tweede We reldoorlog. Verleden Jaar juli kwam het schip in het nieuws, doordat twee keer in één week een reis op het laat ste ogenblik moest worden afgelast, in verband met een mankement. Geen noodseinen De kapitein van de Bahama Star, het schip dat vele opvarenden redde, ver telde dat hij 's nachts om twee uur rook had opgemerkt. (Dc Yarmouth Castle had geen noodseinen kunnen uitzenden). Toen we dichterbij kwamen, aldus Carl Bromn, zagen we, dat het schip een brandende fakkel was. Het was vreselijk. Luitenant Alan Dahms van de Ameri kaanse kustwacht deelde mee, dat boven het rampschip een rookwolk van zeker een kilometer hoog hing. „Ik wist niet wat er gebeurde", vertelde Arthur Gordon, toen hij veilig in Nassau aan land was. „Ik hoorde „brand" schreeuwen, rende naar de grote hal. Maar die was om geven door vlammen. Iemand nam mijn vrouw mee en kwam later te rug om mij te helpen. Ik heb mijn vrouw niet weer gezien. Maar ze zal zeker zijn gered." Toen Mrs. J. Ha milton aan land werd gebracht was ze niet in staat mededelingen te doen. ,,Mijn zoon is er nog niet. Hij is nog op het schip", gilde ze. „Waar is Jonathan." (Later moest officieel vastgesteld worden, dat Jonathan in derdaad was omgekomen.) Waar is hij Gisteren toen de overlevenden met lijnvliegtuigen en chartermachines in Miami aankwamen, herhaalden zich de hartverscheurende tonelen. De geredden werden opgewacht door familieleden. Een huilende moeder bleef maar vragen: „Waar is mijn jongen?" Ze gaf snikkend een beschrijving van haar 14 jaar oude Steve, die vrijdagavond met de Yar mouth Castle was vertrokken. Niemand echter kon zich hem herinneren. Gistermorgen is het reddingswerk gestaakt. Toen bestond er geen hoop meer, dat nog iemand van de 91 ver misten zou worden gevonden. AMSTERDAM Eind vorige week zijn in de hoofdstad drie mannen aan gehouden in verband met 'n grote dief stal in een herenmodezaak in de Beet- hovenstraat. Van de buit. die een waar de heeft van ongeveer 10.000 gulden, is het grootste deel teruggevonden in de woning van de 27-jarige schilder W.R. De twee andere arrestanten zijn de 25-jarige schilder L.W.B. en de 20-jarige G. van S.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1