LUCHTVER WILING BEDREIGT UW HUID C.N.V. wil actie tegen .tweede huis" het Emotie begrijpelijk maar -ede moet doorslag geven Toestemmingswet stap naar vervreemding' Tegenstellingen zijn schrijnend Geen begrafenis van het koningschap Roolvink: liefde voor vorstenhuis overwint Geertsema: Stop nu met acties 9 DONDERDAG 11 NOVEMBER 1965 Cals: Ook mijn eerste reactie aarzelend DEN HAAG Een openhartige mi nister-president Cats onthulde gis teravond in de Tweede Kamer, dat destijds zijn eerste reactie op de na derende verloving van de kroon prinses met Claus von Amsberg was geweest: „Toch wel jammer dat het een Duitser is". Maai- na het eerste, grondige gesprek met de heer von Amsberg had de premier tegen zijn vrouw gezegd: „Gelukkig, ik kan er helemaal achter staan". „De regering," aldus inr. Cals, „heeft alle begrip voor de gevoelens die on der ons volk leven. Een mens die alleen hst verstand en niet ook het gevoel laat spreken is geen volledig mens. Uit de emoties blijkt, dat het vorstenhuis in ons volk lééft. Maar de emoties mogen niet het laatste woord hebben. Iedereen die tot een synthese en een evenwichtig oordeel wil komen, moet tenslotte de rede de doorslag laten geven. Dat is soms niet gemakkelijk, niet voor ons volkmaar evenmin voor kabinet en Kamer". Dankbaar ~Tet een vrij uitvoerige rede reageer, de minister-president gisteravond op L betogen die de tien fractieleiders 's middags over de toestemmingswet voor het huwelijk hadden gehouden. Hij toon de zich dankbaar voor de brede parle mentaire instemming met die wet en constateerde, dat de Kamer en de grote meerderheid van ons volk met de re gering geen dwingende redenen van landsbelang aanwezig achten om het hu welijk van de kroonprinses te stuiten. De premier meende, dat de in de Ka mer vertolkte opvattingen de stemming in het land beter weergeven dan de tegenacties doen vermoeden. De protes terenden hebben, zoals altijd, de meeste aandacht gekregen, en daardoor is een ietwat eenzijdig beeld ontstaan. Van regeringszijde moesten herhaalde lijk plannen voor acties ten gunste van het huwelijk worden afgeremd. „Wij heb ben de personen en organisaties die deze plannen beraamden, steeds tot rust en zelfbeheersing gemaand. Niemand is ge baat bij acties. Die roepen altijd ver deeldheid op." Maar het is wel duide lijk, dat als zou zijn toegegeven aan de wensen van hen die tegen het huwelijk gekant zijn, dit een golf van protesten en emoties had wakker geroepen. Dan zou een koningskwestie in optima forma Izijn ontstaan. Met verontwaardiging had mr Cals kennisgenomen van de opmerking van de heer Lankliorst (pac. soc.), dat velen hun handtekening niet aan het antl-hnweiyksconiité durfden te ge ven uit vrees met de BVD in aan raking te komen of van AOW ver stoken te blijven. Met dit soort praat- les wil men blijkbaar verklaren, dat het comité slechts 65.000 en niet de beoogde 2 miljoen handtekeningen kreeg. „Ik zon willen," aldus mr. Cals, „dat alle volksvertegenwoordi gers zich tegen deze praatjes verzet ten. Als men niet durft te tekenen en voor zijn mening uit te komen, heeft die mening geen waarde. Mocht iemand reden menen te hebben om bevreesd te zijn voor represailles, Iaat hij zich dan tot het kabinet of tot een vertrouwensman of -vrouw in de Kamer wenden". Geen schuld Sprekend over het militaire verleden van de heer von Amsberg keerde de premier zich met klem tegen de uit- Oostelijke stroming DE BILT. Door aanhoudende drukdalingen in zuid-Europa heeft j zich in onze omgeving de oostelijke circulatie verstrekt. Oceaanstoringen kunnen via Frankrijk een weg vinden naar Italië en de Balkan. De depressie van tropische oorsprong, die ten wes ten van Ierland tot stilstand kwam, en daar tijdelijk een zware storm ver oorzaakte. zwenkt nu naar zuidooste lijke richting af en zal morgen boven midden Frankrijk aankomen. Het weer in ons land wordt morgen echter nog bepaald door de oostelijke stroming, die geleidelijk wat drogere lucht aan voert. zodat de bewolking gaat bre ken. In het zuiden van het land kan nog enige regen worden verwacht. De temperaturen zullen iets lagere waar den bereiken dan vandaag. Vrijdag 12 novmber: zon op 7.54. onder 16.54; maan op 19 08, onder 11.56. Dinsdag 16 november: laatste kwartier. HOOGWATER SCHEVEN1NGEN 12 november 4.47 v.m.: 17.03 n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur |j Vllsslngen gh t Stockholm 1. bew Oslo zw bew Kopenh. zw bew Londen motregen Amsterdam regen Brussel mist Luxemburg regen Parijs gh. bew Bordeaux gh bew Madrid1" Mallorca windstil 18 10 7 Kamer geeft de stemming in 't land goed weer (Van onze parlementsredactie) spraak van de heer Goedhart (soc.), dat iemand buiten z'n schuld in een situa tie kan komen die hem ongeschikt maakt voor een bepaalde functie. De door de heer Goedhart getrokken vergelijking met invaliden die niet aan atletiekwed strijden kunnen deelnemen, gaat niet op: ook gehandicapten hebben hun Olym piade, Het transponeren van het geeste lijke naar het lichamelijke is overigens een gruwelijke fout. Het gaat erom of iemands mentaliteit gaaf is, en dat is ten aanzien van de heer von Amsberg zeker het geval. „Op welk gebied begeven wij ons we iemand die ge enschuld treft de heer Goedhart heeft gezegd dat de verloofde van de prinses niet schuldig i —tóch gaan veroordelen en afwijzen Betekent dat geen discriminatie z vroeg de premier zich af. Hij meende, dat de reeks getuigenissen die overduidelijk aantonen dat de heer von Amsberg het nationaal-socialisme deszelfs misdaden veroordeelde en ver vloekte, onvoldoende aandacht heeft ge kregen. „Wij als ministers hebben in vele gesprekken met de heer von Amsberg de gelegenheid gehad ons ervan te over tuigen, dat zijn geestesinstellimg volko men past in ons constitutionele ei mocratische bestel. De moeilijkheid vele Nederlanders, wier bezwaren wij begrijpen, is dat ze die gelegenheid tot een persoonlijk gesprek niet hebben ge had". Al met al meende de premier te kun nen zeggen, dat als er onverhoopt weer oorlog en bezetting zouden komen, de heer von Amsberg evenzeer een bron van inspiratie voor het Nederlandse volk zal zijn als prins Bern hard dat was in de laatste oorlog. Werd de regering in een dwangpositie geplaatst? Vanaf het moment dat „de" foto er was, kon inderdaad van een dwangpositie worden gesproken, voor het kabinet, maar vooral voor het jonige paar. dat zelf nauweijks de tijd heeft gehad tot klaarheid te komen. Dat kabinet en Kamer voor voldongen feiten zou zijn geplaatst, is beslist onjuist. Na een zorgvuldige afweging van de argumenten pro en contra heeft de gering gemeend te moeten vasthouden aan de keuze van Amsterdam als plaats van de huwelijksvoltrekking. Zowel b(J de koninklijke familie als bij het kabi net bestond begrip voor de bezwaren te gen deze keuze en dit heeft dan ook tot een hernieuwde overweging geleid. De regering heeft enige moeite gehad met het afwegen van de verschillende fac toren. Ze wilde zich zo goed mogelijk op de hoogte stellen van de aard der gevoelens. Vandaar dan ook het leg met o.a. de Joodse gemeenten. Het vasthouden aan de eenmaal genomen be slissing was geen prestige-kwestie. Mr. Cals erkende, dat Amsterdam meei dan welke stad ook misschien met uitzondering van Putten getroffen is door de moord op zijn burgers. Het gaat echter niet om het aantal, maar om de diepte van het leed. En dat leed heeft elke stad ervaren. Ook Den Haag kent z'n Waalsdorpervlakte en z'n Oranjeho tel. „Wij betreuren het," aldus mr. Cals. „dat er in Amsterdam, maar ook elders, mensen zijn, die het huwelijksfeest niet van harte zullen kunnen meevieren. Wij hopen niettemin dat zij de heer vor Amsberg met openheid zullen tejgmoet- Geen propaganda Dat het verloofde paar object zov geweest van propaganda-acties, zoals de heer Bakker (comm.) beweerde, ontkende de minister-president met grote nadruk. Zoals gezegd heeft de regering tal van propaganda-acties moeten afhouden. Het was ook hele maal niet de bedoeling dat het paar al zo gauw (bliksem)bezoeken aan de provinciale hoofdsteden zou brengen. Daartoe is pas onder grote aandrang besloten. Mr Cals deelde mee. dat het werk program van de heer von Amsberg voor de komende weken besprekingen bevat met organisaties van werkgevers werknemers. vertegenwoordigers kerkgenootschappen. Instituten op het ge bied van wetenschap, onderwijs, cultuur, maatschappelijk werk, middenstand, land bouw enz. Ook is voorzien in werk bezoeken aan de Staatsmijnen, Schiphol, de Zuiderzeewerken en de havens Rotterdam en Amsterdam. Wat prinses Beatrix betreft; de pre fer achtte het een publiek geheim, dart zij beter dan wie ook is voorbereid PvclA-minderheid tegen huwelijk (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het kabinet heeft blijkbaar de opvatting gehuldigd, dat •een conflict met een deel van ons volk minder erg is dan een conflict met het hof. De toestemmingswet strijkt dat volksdeel tegen de haren in en is aldus een stap in de richting van vervreemding tussen volk en vorsten huis". Dit zei gisteren de socialist F. Goedhart tijdens het huwelijksdebat in de Tweede Kamer. Hij motiveerde waarom vijf leden van de PvdA-frac- tie hun stem niet aan het toestem- mingsontwerp kunnen geven. Het is de heer von Amsberg niet kwa lijk te nemen dat hij als zeventienjarige genoodzaakt werd tot de Wehrmacht toe te treden, maar een mens kan buiten zijn schuld, in een situatie geraken, die hem voor een bepaalde taak ongeschikt maakt, betoogde de heer Goedhart. Hij zei dat men iemand die door een ongeluk invalide was geworden hier ook geen verwij' van kan maken. Maar hij wordt dan ongeschikt om aan atletiekwedstrij den deel te nemen. De heer von Amsberg zou voor ons aanvaardbaar zijn als ambassadeur in Den Haag maar niet als prins-gemaal, verklaarde de woordvoerder van de socialistische minderheid. Volgens de heer Goedhart was het juister geweest als het kabinet na de publikatie van de foto's op Drakesteyn dit huwelijk had ontraden. Velen zullen door een huwelijk van de kleindochter van koningin Wilhelmina met een Duitser hun respect voor het Koningshuis verliezen, meende hij. De heer Goedhart vreesde dat op die manier het „Je maintiendrai" vervangen zou worden door..Es war eine un- glückliche Periode". Met nadruk betoog de spreker dat hij en de socialisten na mens wie hij sprak, geen voorkeur had den voor een republiek. Bij verwerping van de Toestemmingswet zou een troons opvolging door prinses Margriet een uit stekend alternatiei zijn. \'on of Van De heren Jongeling (GPV). Van Dis (SPGi en Koekoek (BP) hadden be zwaar tegen het handhaven van de aan duiding „von" in de naam van de heer von Amsberg. Wanneer dit wordt gewij zigd. zal hij pas waarlijk kunnen zeggen: „Uw volk is mijn volk", aldus de GPV'er. Dc heer Van Dis meende dat indieD de heer von Amsberg uitvoerig zijn afkeer van het Naziregime had weerge geven, de meesten wellicht haddan ge zegd dat hij dit slechts deed om zich meer acceptabel te maken. De heer Koekoek die voortdurend over de heer „van Amsburg" sprak meende dat de KVP er goed aan zou doen wanneer zij. na de aantijgingen tegen prof. De Quay en mr. Luns, de P.v.d.A. wees op de rol die minister Sunrhoff en de heer Ruygers in de Nationale Unie hadden gespeeld". „Als mensen met zon verleden nog minister en Kamerlid kunnen worden, zie ik niet in waarom er bezwaar te gen dc heer von Amsberg bestaat", betoogde hij. De heer Jongeling (GPV) bestreed de opvatting dat het Koningschap alleen maar een symbool was. Hij wees op de 'nhuldiglngsrede waar de Koning de taak op zich neemt de rechten en vrij heden van het voik te beschermen en te bewaren. Dc verschillende acties rond deze verloving kon hij weinig waarde ren. „Het lijkt wel of 12 miljoen gluur ders constant het vorstenhuis bespieden", aldus Jongeling. De communist Bakker toonde zich, evenals de heren Van Dis en Koekoek, weinig gelukkig met het feit dat het vorstelijk huwelijk in Amsterdam geslo ten zou worden. Hij was van oordeel dat het kabinet een overrompelingstaktiek had toegepast. Een rustige oordeelsvorming was, aldus de heer Bakker, onmogelijk gemaakt. Hij toonde zich ernstig bezorgd dat een man die zoveel binding had met leidende krin gen in het „revanchistische West-Duits- land" in ons land de positie van prins gemaal zou gaan innemen. Volgens de communistische woord voerder is Nederland echter niet gebaat met een koningskwestie. Belangrijker zaken werden er zijns inziens door be nadeeld. Daarom zou de CPN niet aan de stemming deelnemen. De heer Van Dis (SPG) vond dat men het verleden eindelijk maar eens moest laten rosten. Het Nazisme was volgens hem de straf van God op de goddeloosheid, die in de jaren dertig alom heerste. Soestdijk volgt debat op tv DEN HAAG. De tijdelijke particuliere secretaris van Claus von Amsberg, mr. Van Schelle, heeft gisteravond in het Tweede- Kamergebouw het slot van het debat gevolgd op de ambtena- rentribune. Hij hield zich beschikbaar om de minister-president zo nodig nadere inlichtingen te geven over het oriëntatieprogramma van de heer von Amsberg. Uiteraard heeft de Konink lijke familie op het scherm het gehele debat gevolgd. Naar ver luidt waren de Koningin en prin ses Beatrix nogal gespannen. De heer von Amsberg liet echter geen spoor van nervositeit blij ken. 's Morgens ioas hij nog in Den Haag geweest voor contact met zijn secretaris. op de zware taak die haar wacht. Het is misplaatst haar of andere leden het vorstenhuis verwijten te maken, het menselijke of constitutionele vlak, „Wanneer de liefde staat aan het begin van het samengaan van deze twee jonge mensen, zouden wij dan niet allen de liefde moeten opbrengen om hen in staa- te stellen hun taak zo goed mogelijk te vervullen Mr. Cals zei ervan overtuigd te zijn, dat de overgrote meerderheid va Kamer haar beslissing zal nemen i.. licht van de woorden die de apostel Paul us aan de liefde heeft gewijd. Dr. Einaar Na de premier sprak de waarnemend gevolmachtigd minister van Suriname, dr. Einaar Hij kritiseerde de Kamer omdat ze doet alsof alleen zij het verlossende woord in deze zaak kan spreken, alsof de mening in het Europese deel van het Koninkrijk relevant is en niet ook de (positieve) opvattingen van Suriname en de Antillen over het huwelijk. Als dat inderdaad de opvatting keren we weer terug tot het koloniale tijdperk en is het met het koninkrijk, nieuwe-stijl (totstandgekomen in verbon denheid met Oranje) gedaan. „U ziet de dingen te veel in klein verband." al dus dr. Einaar, die verklaarde dat de regeringen in de West van harte in stemmen met het huwelijk. Hij sprak de hoop uit, dat prinses Beatrix straks, als koningin wordt, even populair in Su- ame zal zijn als ze daar nu al is. De gevolmachtig minister van de Neder landse Antillen, de heer Lampe, wenste het verloofde paar een lang, gelukkig, voorspoedig huwelijk toe. Prins der Nederlanden De minister van justitie, prof. Sam- kalden, verdedigde het naturalisatie- ontwerp. Hij was het oneens met dz stelling van o.a. de heer Geertsemr. (lib.), dat de titel Prins der Neder landen niet reeds aan de vooravond van hel huwelijk, maar pas aan de vooravond van de troonsbestijging aan de heer von Amsberg zou moeten worden verleend. Er waren geen deug delijke gronden om af te wijken van het besluit dat in 1937 t.a.v. prins Bernhard is genomen. Dat er straks meer dan één Prins der Nederlanden zal zijn, is niet zonder precedent. In de vorige eeuw droegen drie zoons en een broer van Willem III die titel. Het bezwaar van de heer Jongeling Cg.p.v.) dat de naam von Amsberg niet helemaal vernederlandst is, deelde prof, Samkalden evenmin Volgens de nartura- li9ait>iewetgeving worden alleen onuit spreekbare geslachtsnamen vertaald. Het „von" wordt nooit vertaald, omdat het in het Duitse namenrecht onbepaalde betekenis heeft. Soms heeft het adels- recht, soms niet, Indien hert eerste liet geval is en mén ron" in „van" vertaalt, zou een Ne derlandse adelstitel moeten worden toe gevoegd. Dat gebeurt hier ndet, omdat de heer von Amsberg aan de vooravond zijn huwelijk de titel Prins der Ne derlanden k rij git. In dc toestemmings- naturalisartiewet zijn artikelen opgeno- n om bij eventuele geboorte van kin deren de naamskwestie definitief te re- Replieken De Kamer bleek na het antwoord van de ministers geen behoefte meer te heb ben aan repliek. Alleen de heren Lank- horst en Jongeling stelden nog aanvul lende vragen. Boerenpartij-leider Koe koek legde uit waarom zijn fractie haar stem over de toestemmingswet afhan kelijk wil stellen van het antwoord trekt rimpels Wordt vroeg oud. XTROEGER hoefde u zich wat de inwerking van de buitenlucht V betreft, geen zorgen over uw huid te maken. Maar nu? Auto's, fabrieken, rokende schoorstenen, roetstof en chemische afval brengen miljarden microscopisch fijne vuildeeltjes in de lucht. En al dat vuil dringt diep in de poriën van uw huid. Deze tijd van enorme luchtvervuiling stelt dan ook geheel nieuwe eisen aan het reinigen van uw huid. Want met ouderwets wassen wordt vuil in de poriën hermetisch afgesloten! hard sluit ook de poriën af. Hierdoor verstikt r vor- de huid. Bewijs het uzelf in 2 minuten; men kalkzeep. De kalk was u goed. Wrijf daarna 'n watje ge dekt het vuu ln de poriën af en laat drenkt ln eau de cologne over uw hals. een vale film op de huid achter, neemt Kijk, het wordt groezelig zwart. Wat een de frisheid weg en wat het ergste is: onfris idee, dat vuil in uw huid. En de Maar nu is een totaal nieuwe, kalkloeeM zeep ontdekt! Du-Ny bevat geheel nieuwe grondstoffen. Du-Ny kèn daardoor geen kalkneerslag op uw huid vormen. Du-Ny is volkomen alkalivrtj en verwijdert het vuil tot diep uit de poriën. Wét een opluchting, uw vrij ademen! Uw huid kan weer ademen Was uw gezicht, baad en douche met Du-Ny en geniet van die weldadige ver kwikking. U ziet het. u voelt het: uw huid leeft op. wordt zacht, jong en soepel. En omdat uw huid weer kan ademen, voelt u zich veel fitter, levens blijer. Wat een genot dat er nu Du-Ny is. Natuurlijk Du-Ny is iets duurder, omdat de grondstoffen veel kostbaarder zijn. Maar uw gezondheid, een mooie, gave huid, dot fijne gevoel van flt-zijn. dat is dit toch dubbel en dwars waard! Vraag meteen naar DU-NY U krijgt het al benauwd als u tien tellen uw adem inhoudt. Maar uw huid moet dag-in. dag-uit naar adem snakkcr de poriën vroege rimpels, huid gennme transplratielucht kunnen het volg zijn. Laat uw huid weer vrij adem DU-NY reinigt tot in de poriën en hoi uw huid gezond en fris. Vraag daar meteen naar DU-NY. Dc zecp^voor di DU-NY! de basis voor volmaakte huidreiniging Provo zorgt voor brandsignaal in Kamergebouw (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Halverwege het be toog vam. de heer Koekoek (Boeren partij) weerklonk gistermiddag in de Tweede Kamer het brandsignaal. Het was loos alarm. De 19-jarige hoofd stedelijke opperprovo Rob Stolk (wit blond, pas getrouwd, bruid op stang van witte fiets) bleek in het voorpor taal van de publieke tribune een brandmelder te hebben ingedrukt met de kennelijke bedoeling de boel in de iar te schoppen. Dat lukte bijna. Snel ingrijpen van Kamerpersoneel en rijkspolitie voor kwam een chaos. De Haagse brandweer automatisch gewaarschuwd en stond op het punt uit te rukken, maar kon tij. dig worden afgebeld. Rob Stolk, die vergezeld was van en. kele mannelijke en vrouwelijke collega's, werd aangehouden en kreeg proces-ver baal. Het groepje kon later op de avond Amsterdam terugkeren. „Het sof geworden," mompelde één de provo's, wiens/wier geslacht wij moeilijk konden thuisbrengen. op de vraag hoe de heer von Ams berg tegenover het Landbouwschap staat. „Een grote groep in 1 volk ziet in de p.b-o. een overblijfsel ieit nazi-regime. Dat is het natuur lijk niiet, maar het lijkt er als twee druppels water op". Mr. Cals protes teerde fel tegen de voorstelling van za ken, dat een instelling die door het par lement wettelijk is bekrachtigd, een ru diment van het nazi-regime zou zijn. Tevergeefs riep de heer Koekoek dat hij dót niet had gezegd. Woningnood onnodig verlengd UTRECHT Het Christelijk Na tionaal Vakverbond is van mening, dat een grondig onderzoek in Neder land gewenst is naar het verschijnsel van de zogenaamde tweede woning. Het gaat hier om de mensen, die naast hun gewone huis nog een ex tra huis hebben voor hun vrije tijd. Het CNV vindt dat de overheid hier over op korte termijn de nodige in lichtingen dient te verzamelen. In dien de bouw of verbouwing van tweede woningen gaat ten koste van de gewone woningbouw, zullen maat regelen getroffen moeten worden om duidelijk onrecht te voorkomen of ongedaan te maken. Het vakverbond staat op het stand punt, dat de tweede woning van dc een niet de woningnood van de ander onnodig mag verlengen of vergroten. In het land zouden de gevoelens van onlust onder de bevolking over dit verschijnsel de laatste tijd zijn toe genomen. Volwaardig (Van t redactie) oegevoegd, dat in vele gevallen het weede huis een volwaardige woning is en dus een bron van schrijnende tegenstellingen. Uit allerlei uitlatin gen zou reeds een toenemende erger ais en verontwaardiging te bespeuren zijn over het feit, dat zoveel mensen tich het bezit van een tweede huis <unnen veroorloven, terwijl nog tien- luizenden gezinnen „hokken" op be- tcrompen zolderkamertjes of in hope loze krotten. Bovendien moeten nog tienduizenden verloofde jongelui hun ouwelijk blijven uitstellen, omdat zij zelfs geen zolderkamertje of krot kun. oen vinden, aldus het CNV. Niet alleen Overigens is het CNV wel van mening dat niet alle bezitters van twee wonin gen over één kam geschoren moeten worden. De tweede woning kan variëren van het eenvoudige zomerhuisje tot het volwaardige buitenhuis, soms zelfs met een overdaad aan ruimte en pracht, dat ln winter en zomer gerieflijk kan wor den bewoond. De bezitters van zomerhuisjes wor den hier uitgezonderd. ..Zij zitten nie mand in de weg en hebben dit bezit niet ten koste van anderen verworven. Eenvoudige zomerhuisjes zijn veelal ook niet geschikt voor normale bewo ning, zeker niet in de wintermaanden Ze worden gebouwd zonder dat de aormale woningbouw hiervan enige hinder ondervindt". Hetzelfde zou het CNV willen laten gelden voor mensen, die in afgelegen streken een vervallen boerderijtje of een verlaten arbeiderswoning kopen en dit inrichten als woning voor hun vrije tijd. Hier gaat het om huisjes, waarvoor geen woongebrek heerst. Van het op. knappen van een dergelijk huisje onder vindt niemand schade. Het wordt echter een wantoestand genoemd, indien in strekeh met woningnood, waar geen steen en geen man zou kunnen worden gemist, nieu we huizen worden gebouwd of be staande ingrijpend verbouwd voor tweede woning. Dit gaat ten koste van de slachtoffers van de woningnood. Woningzoekenden mogen verwachten, aldus het CNV. dat hun woningbe hoefte uitgaat boven de recreatiebe hoefte van anderen. Freule Wttewaall in Kamer DEN HAAG, Namens de CHU- fractie werd in de Tweede Kamer het woord gevoerd door freule Wttewaall van Stoetwegen. Zij constateerde, dat de actie tegen de heer von Amsberg begint te verstommen en zich gaat richten op de persoon van prinses Beatrix en tegen de monarchie als zo danig. Het toestemmingsontwerp wordt als aanleiding gebruikt om haar» haar moeder en de monarchie als zo danig aan te vallen. .,Men wil de brui loft van prinses Beatrix maken tot de begrafenis van het koningschap". Dat de CH-fractie daaraan niet wenst mee te doen, spreekt vanzelf. Op de heer von Amsberg is, volgens de c.h. afgevaardigde, niets anders te zeg gen dan dat hij behoort tot een volk waarover tijdens zijn minderjarigheid een groep misdadigers heeft geregeerd en dat hij niet met het allergrootste le vensgevaar heeft geweigerd om zijn dienstplicht te vervullen. Men zegt dat het erfelijk koning schap niet meer van deze tijd zou zijn. Jkvr. Wttewaall stelde hiertegenover, dat het erfelijk koningschap helemaal niet uit de tijd hoeft te zijn als alle betrokken partijen zich bewust zijn van do eisen die deze tijd stelt en de juiste verhoudingen waarin dit moet worden geplaatst. Juist in deze tijd die pretendeert meer vrijheid voor de menselijke persoonlijkheid te schep pen, wordt diezelfde vrijheid nog steeds niet gegund aan de leden .van .het Koninklijk Huis. Spreekster zei voorts, dat de grond wettelijke bepaling, volgens welke wet telijke toestemming nodig is voor het hu welijk van een prinses die niet van de erfopvolging wil worden uitgesloten, niet inhoudt dat het parlement als een ouder paar van vRf generaties terug dc ln *Un ogen meest geschikte huwelijkspartner voor de leden van het Koningshuis zal moeten uitzoeken, maar alleen de mo gelijkheid geeft om een huwelijk tegen te houden dat aan de werkelijke belangen van het land ernstige schade zou toe brengen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Op grond van de korte ervaring die ons volk met hem heeft, menen wij te mogen verwach ten dat de heer von Amsberg een po sitieve factor zal gaan vormen in ons democratisch bestel, in onze zo waar devolle constitutionele monarchie. Deze visie op dc Toestemmingswet gaf de heer Rooluink (a.r.) tijdens het Kamerdebat. De heer Roolvink was van oordeel dat de keuze van een huwe lijkspartner primair een zaak was van de direct betrokkenen en de ouders. Buitenstaanders dienen een grote reser- i acht te nemen. Spreker had geen behoefte de controverse scherper toe te spitsen dan nodig is. Hij had de indruk dat de laatste we ken dc bezwaren meer en meer gericht werden tegen prinses Beatrix en de Koningin. Volgens de anti-revolutionaire woordvoerder had men het huwelijk vam prinses Beatrix met een Duitser aangegrepen om persoonlijke beslissin gen van leden van het Koninklijk huis aan kritiek te onderwerpen of om aan latente gevoelens van afkeer van de constitutionele monarchie lucht te ver schaffen. De liefde voor ons vorstenhuis is in staat bezwaren en twijfels te bo ven te komen, zonder iets te verdoe zelen en zonder moeilijkheden en be zwaren te negeren. Het is deze liefde die de weg zal weten te vinden tot een groeiende harmonische verhouding tussen een modern koningschap en een volk waarvan wij overtuigd zijn dat het in brede lagen achter dit Konings huis staat, aldus de heer Roolvink. ,,Deu Haag was juiste plaats geweest" ((Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Van den beginne af had het Kabinet, evenals in hei ver leden het geval was. Den Haag. voor allerlei officiële gelegenheden nog steeds Residentie, voor deze huwe lijksvoltrekking moeten aanwijzen, voorts handhaaf ik mijn bezwaren te gen de titel Prins der Nederlanden, die aan de heer von Amsberg zal wor den verleend Het zou juister zijn ge weest hem aan de vooravond van het huwelijk een Nederlandse adellijke ti tel te verlenen en aan dc vooravond van de troonsbestijging van prinses Beatrix de titel Prins der Nederlan- Hoewcl de liberale fractieleider mr. Geertsema, zoals hierboven uit z(jn woorden blijkt, enige kritiek had op de Toestemmingswet, verklaarde hij reeds het begin van zijn rede dat de WD haar steun aan di-* wetsontwerp even- e Naturalisatlewet niet zal ont houden. Mr. Geertsema bekende dat hij begrip had voor diegenen die het moeilijk von den de heer von Amsberg, wegens zijn verleden b'j de Wehrmacht, als prins gemaal te aanvaarden. Hij zei echter dat de informaties over de heer von Ams berg gunstig waren. Bovendien kan ik mij niet voorstellen, aldus de WD- woordvoerder, dat prinses Beatrix, die weet welke zware taak haar wacht, bij de keuze van haar aanstaande man niet alle problemen die hierdoor worden op geroepen grondig heeft overwogen. Wanneer prinses Beatrix de heer von Amsberg een goede echtgenoot acht, dan zou Ik toch wel zeer goede argumenten moeten hebben om daar tegen ln te gaan, aldus de heer Geertsema. De heer Geertsema deed ten slotte een beroep op dc voor- en tegenstanders- van het vorstelijk huwelijk om wanneer het wetsontwerp was aangenomen niet door te gaan met hun acties.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9