Lilford-de man achter Smith Logboek Waarom roken steeds meer mensen juist Hunter Filter Erhard op bezoek bij Johnson Enorme invloed in Rhodesia die Arme jongen werd snel miljonair Mevr. Pandit zal hier Kasjmir bespreken Ook Stockholm zonder stroom Bronchïletten 7a eea Kif Amerikanen in Zwitserland DO\DF.mn<; 11 mivkmber 196S Erhard heeft In lijn regeringsverklaring enkele opmerkelijke dingen gezegd. De moeilijkheden, die zich bij de kabinetsformatie hadden voorgedaan deden vermoeden, dat de verklaring vlees noch vis zou zijn. Dit laatste nu is bepaald niet het geval. Dè kanselier heeft er geen twijfel over laten bestaan, dat het voor zijn land een levensbelang is, politiek en militair nauw met de Ver. Staten samen te werken. Het was geen „samenloop van om standigheden", dat gisteren ook de data bekend werden gemaakt, waar op Erhard besprekingen met presi dent Johnson zal voeren. Evenmin is het „toeval", dat Er- hards bezoek onmiddellijk op de Franse presidentsverkiezingen volgt. „Europa kan zijn vrijheid niet zon der Amerika behouden, maar de vrijheid van Amerika hangt ook af van de verdediging van Europa." Met deze woorden vatte Erhard de onderlinge afhankelijkheid van de landen van de westelijke wereld voortreffelijk samen. Wat de Europese eenwording be treft zei de kanselier, dat „het Duits-Franse vriendschapsverdrag in dit opzicht ten volle moet worden benut". Erhard zal echter ook „nauwlettend de gevaren bestuderen, die een reeds gevorderd werk bedreigen, voor het geval de bases van gete kende en van kracht zijnde verdra gen in het geding komen". Een goed verstaander heeft maar een half woord nodig. En men zegt, dat generaal de Gaulle zulk een goed „verstaander" is. ;mier- J L-- SALISBURY Een naam, klank heelt als die van premier Ian Smith is die van Douglas Col- lard Lilford, kortweg Boss Lilford genaamd. Rond hem is de mythe gegroeid van de machtige, besluit vaardige en meedogenloze man, die achter de schermen van het politieke toneel van zijn land een zeer belangrijke rol speelt. Zowel de partijleiders als Lilford zelf (Van een correspondent) ontkennen deze ..praatjes" ten stel- oprichter. De andere mede-oprich- ligste, maar iedereen, die Rhode- sië en de toestanden daar goed kent, is ook op de hoogte van de invloed en de persoonlijke aan trekkingskracht, die uitgaan van Lilfordia, het uitgestrekte plan- tagegebied. 25 km. buiten de Rho- desische hoofdstad Salisbury, een half uur rjjden van het parle mentsgebouw en de Salisbury Club. Lilford is een van de vice- voorzitters van de regeringspar tij. In zekere zin is hij haar mede- De toneelspeler verdiept zich in een rol en verstaat de kunst voor enkele uren een ander mens te spelen... Maar (n het da gelijkse pllchtleven Is het de kunst om fit en energiek te blijven. Prikkelbaarheid en nerveuze stemmingen belagen de haast-mens. Drink vóór de maaltijd en 't slapen gaan een glas Pleegzuster bloedwijn. de 8maak-vollé energiedrank. U voelt zich beslist een an der mens! rode pleegzuster bloedwijn de smaak-volle energiedrank DEN HAAG Mevrouw Vijaya Laksjmi Pandit, zuster van wijlen premier Nehroe van India, is in de Residentie gearriveerd voor drie daagse besprekingen over Kasjmir met de Nederlandse regering. Zij voerde vandaag besprekingen met de ministers Luns (buitenlandse zaken) en Vondeling (financiën). Zij was al in Frankrijk en gaat zondag naar West-Duitsland. De 65-jarige ambassadrice wil graag weten, wat de westerse vrien den van haar land denken van het conflict met Pakistan. Zij wil de situa tie uiteenzetten. Morgenochtend zal de Koningin haar op paleis Soestdijk ontvangen. Daarna spreekt mevrouw Pandit met premier Cals. Vervolgens geeft zij een persconferentie. Mevrouw Pandit bracht haar eerste bezoek aan Nederland in gezelschap van haar broer in 1957. PARIJS Twee Marokkaanse bla den die berichten hebben gepubliceerd over het onderzoek naar de verdwij ning van linkse oppositieleider Ben Barka zijn door de politie in Casablan ca in beslag genomen. Het betreft hier de Al Mouharris, het blad van Ben Barka's partij dat al eerder dergelijke maatregelen heeft ondergaan, en het onafhankelijke dagblad, Marokkaanse berichten. ter is Ian Smith. Vrienden De politieke betekenis van Boss Lil ford (het voorvoegsel „Boss" gaf hij zichzelf als jongen en heeft geen poli tieke oorsprong) ligt in zijn vriend schap met de Rhodesische minis ter-president. die dateert van 1961. Op een dag in dat jaar bezocht Ian Smith Lilford thuis om zijn ongenoegen ken baar te maken over sir Roy Welens- ky's Verenigde Federale Partij, waar in hij een belangrijke post bezet had. Hij stelde tevens voor pogingen in het werk te stellen alle oppositionele groe peringen en leiders bijeen te brengen in één front teneinde onafhankelijkheid voor Rhodesië onder blank bestuur te verkrijgen. De rijke en invloedrijke Lilford en de populaire Ian Smith von den elkaar. Zij richtten een partij op, die in 1962 aan de macht kwam onder de tijdelijke leiding van Winston Field. Op het ogenblik vindt niemand gemakkelijker gehoor bij de eerste mi nister dan Lilford. Schatrijk Hij werd in 1908 geboren in Grahams- town in Zuid-Afrika, maar verhuisde nog voordat hij een jaar geworden was naar Rhodesië. Hij had twee broers, die beiden assisteerden op de grote familieboerderij, en een zuster. De boerderij floreerde echter niet en de grond werd in gedeelten verkocht totdat in 1926 een stuk grond van 800 hectare, zwaar door hypotheek belast, overbleef. Een van de leraren van de Plumtree School schoot het schoolgeld voor om de jonge Lilford in staat te stellen zijn laatste studiejaar af te ma ken. De energieke Lilford slaagde er dankzij zijn ijver en uitstekende be heer van financiële middelen in spoe dig alle schulden af te betalen. In 1934 maakte hij zijn eerste winsten. In 1935 trouwde hij en bracht hij korte tijd in Engeland en Duitsland door om wat bij te komen van jaren hard wer ken. Nu heeft Lilford omstreeks 133.000 ha. grond en verpacht hij nog drie andere boerderijen. Hij heeft 200 ha. tabakgronden, 500 ha. is met maïs verbouwd en verder bezit hij 5500 stuks vee. Lilford is millionair. Hij heeft racepaarden in Zuid-Afrika, een goudmijn en aanzienlijke handelsbe langen. „Gematigd" Hij noemt zichzelf „gematigd". Dat betekent, dat hij vindt, dat men in Afrika niet meer dan twee generaties vooruit kan zien. Hij vindt dat tien jaar werkelijk een veel te korte ter mijn is, binnen welke men een Afri kaanse regering zou kunnen vormen, die iets anders zou kunnen presteren dan Rhodesië naar de afgrond voeren en de aparte levensgewoonten van het land vernietigen. Hij ontkent elke be- vooroordeelheid jegens rassen, maar wil onvoorwaardelijk vasthouden aan de blanke suprematie totdat de Afrika nen meer organisatievermogen en be nadering van het maatschappelijke ge drag van de blanken getoond hebben. Hij rechtvaardigt zijn standpunt door te wijzen op toestanden in andere Afri kaanse staten, waarvoor hij geen goed woord over heeft. Weinig waardering heeft hij ook voor het Britse stand punt, dat Rhodesië dezelfde weg zal moeten bewandelen. Als Engeland „de parel van Afrika", zoals hij Rhodesië noemt, niet wil geven aan de mensen, die weten hoe zij het land moeten besturen en het tot ontwikkeling moe ten brengen, wil hij, dat de blanke Rhodesiërs dan zelf maar zich het land toeëigenen. Het uitstel Lilford is bereid voor zijn land te doen, wat hij indertijd ook deed voor de bezittingen van zijn familie. Wat hem deze weken bijzonder kwelt is de vrees, dat zijn partij en haar leider door de beslissing over de eenzijdige onafhankelijkheidsverklaring onnodig uit te stellen, Rhodesië's voortbestaan in de huidige vorm ernstig hebben be dreigd. Hoe het ook zij, van wijken wil hij niet weten. STOCKHOLM Ook de Zweedse hoofdstad is, evenals New York. maar los van het gebeurde aldaar, de dins dagnacht zonder stroom geweest wat het grootste gedeelte van de zuidelijke wijken betreft. De oorzaak was n*r het onder water lopen van een tunne. waar de stroomka bels van de noord-zuid-verbinding lig gen. Een ingenieur er. een arbeider van de nachtdienst die de tunnel in waren gegaan om de wanden ervan te verster- ?n door de overstroming ver rast. Men heeft de twee mannen nog niet terug kunnen vinden. Hoestdrank in tabletvorm.95ct Aan boord s.s. Rotterdam, woensdag J£EN WEEK nadat je tussen de pieren van Hoek van Holland bent doorgevaren, zie je eindelijk land. Dit wil niet zeggen dat je al die tijd op zee hebt doorgebracht in Le Havre zowel als in Southampton heeft de Rotterdam even aan de tros sen gelegen maar vijf dagen lang heb je toch niets anders dan wolken en water aanschouwd, met zo nu en dan aan de einder een even eenzaam voortploegende tanker. Wat er gedurende die lan ge etmalen op het vasteland is gebeurd, is min of meer verborgen gebleven, of is je althans voorbij gegaan. Alleen The Ocean Post, het wel erg op de Verenigde Staten ingestelde, en slechts vijf maal verschenen scheepskrant je, heeft je in grove trek ken van het voornaamste nieuws op de hoogte ge bracht. Van onze speciale verslaggever LINK van BRUGGEN Het is ongeveer elf uur 's mor gens, als Long Island in zicht komt met zijn blinkend witte stranden en zijn als lucifers zo kleine vuur torens. Naar de haven van New York is nog een uur of vier varen, en commodore Auke de Jong roept je op de commandobrug. Een wan- keler plek is er wellicht niet op de Rotterdam te vinden. Je staat bij na dertig meter boven de water spiegel, hoewel je het gevoel hebt je er vlak boven te bevinden. Metamorfose Het weer is prachtig nu: een wolkenloze hemel, een stralende zon, een lichte bries en weinig deining. Op de Rotterdam heeft zich een metamorfose voltrokken, die het naderend afscheid over duidelijk maakt. Het schip is niet langer als een drijvende stad, die een groep immer kwekkende men sen een comfortabel onderdak biedt. Het lijkt thans op een veer boot, die van de ene oever van een rivier naar de andere vaart, die even passagiers heeft opgeno men om ze op de volgende aanleg steiger weer snel te spuien. De koffers van de meeste reizi gers staan al gepakt. De Amerika nen hebben zich in bijna identieke confectiepakken gestoken; hun vrouwen in haast de zelfde japon nen en mantels. Goede kennissen van gisteravond zijn nog slechts vluchtige bekenden, die met een onverschillig „Hi" of „Hallo" aan je voorbijgaan. Iedereen popelt van ongeduld om weer aan wal te gaan. om zich na de als een extra vakantie beschouwde zeereis weer in het gewone, alledaagse leven te storten. Het land, waar dit moet gebeuren, is overigens bijna net zo lang en breed als de Atlantische Oceaan. De Rotterdam vaart nog steeds op volle kracht, wat wil zeggen met een snelheid van 22 mijl. In de verte zie je de contouren van de spiksplinternieuwe Verrazano- Narrows Brug, die Staten Island met Brooklyn verbindt, en die de toegang van de machtige Hudson markeert. De oceaanreus moet er in het midden onderdoor, daar, waar boeien de vaargeul aange ven. Een obstakel vormt het bouwwerk niet, zelfs niet voor de grootste en hoogste schepen. Als je onder de nog geen jaar oude oeververbinding doorvaart, besef je pas goed met wat voor een prachtige conceptie je te doen hebt. Met zijn overspanning van bijna 1400 meter is de Verrazano- Narrows Brug de grootste hang brug van de wereld. Met Ameri kaanse bluf en voortvarendheid is er een kleine miljard gulden tegen aan gegooid. Geen lasje is zicht baar; de dubbele torens aan beide kanten zijn net zo hoog als een gebouw van zeventig verdiepin gen. Het Vrijheidsbeeld, symbool van de democratische diepgang der Verenigde Staten, in de vorige BONN De Westduitse kan selier Erhard zal van 6 tot en Omvetend Een ingezonden stukkenschrijver verklaart: „Tegenstanders van de apartheid worden onschadelijk ge maakt". Dit is een onwaarheid. Er is persvrijheid in Z.A.: iedereen heeft het recht tegen de apartheid te zijn en te schrijven. Alleen propaganda voor het communisme is verboden. De schrijver verklaart voorts: „Zwarte bevolking krijgt minimaal onderwijs, slechte bohuizing en onderbetaling". Alweer niet waar: vier miljoen Ban toes kunnen lezen en schrijven: van betreft: krotopruiming geschiedt in sneller tempo dan de woningbouw in ons land. De onderbetaling is zo „erg", dat duizenden kleurlingen klandestien naar Z.-A. komen vanwe ge de betere lonen. De schrijver spreekt dan over reservaten voor kleurlingen als hij zelfbestuurgeble- den bedoelt, spreekt over eenzijdige verplichting passen te dragen, hetgeen niet zo is. omdat die verplichting ook voor blanken geldt en besluit dan met de mededeling dat de politiemacht enorm is uitgebreid. Ja, dat is zo: er zijn thans bijna 13.000 Bantoe-agenten. Laat de schrijver toch liever eerst eens over deze dingen gaan lezen, dan vermijdt hij dwaasheden als deze. Den Haag Dr. F. C. Dominicus Vivisectie Het doet mij goed af en toe weer eens een protest tagen de vivisectie te lezen. Iedereen, die een dier heeft en ervan houdt, moet er niet aan denken dat zijn dier voor zoiets afschuwelijks zou worden gebruikt. „Medeschepse len" kunnen we zo mooi zeggen, maar beter kon een ieder die het goed meent met het dier in opstand komen tegen de walgelijke praktijken, welke men „vivisectie" noemt. Rotterdam C. Straver-Van Straten Omdat Hunter Filter dé sigaret is voor rokers die geen filter willen proeven maar 'n sigaret. Probeer gerustalle filtersigaretten, ook komt terecht bij Hunter Filter. met 8 december a.s. in de Ver. Staten vertoeven voor het voeren van besprekingen met president Johnson. Waarover beide staatslieden zullen spreken werd gisteren al heel duide lijk in de regeringsverklaring van Erhard. Kort samengevat kwamen daar de volgende punten in voor: -M- West-Duitsland is bereid tot offers en tot besprekingen met de Sowjetu- nie om de hereniging van Duitsland te bewerkstelligen. #- Het Duits-Franse vriendschapsver- drag moet ten volle worden benut ten I bate van de Europese eenheid. Het doel van West-Duitsland blijft: de aaneensluiting van het gehele vrije Europa", inclusief Engeland, de Scandinavische landen etc. De Navo vormt de grondslag van de j Westduitse defensiepolitiek. Er moeten echter vormen worden gevonden voor een gemeenschappelijke verdediging met kernwapens. Bonn wil herstel van diplomatieke I betrekkingen met de Arabische lan den. Op voorwaarde echter, dat zij begrip hebben voor het bestaan van normale betrekkingen met de staat I Israël. Er komt een witboek over het Duit se vraagstuk. Daarin zullen o.a. de be ginselen voor een oplossing van het probleem vervat zijn. Wat de economische situatie in West-Duitsland betreft zei Erhard, dat de Duitsers hun eisen lager moeten gaan stellen of harder moeten gaan j werken. Hij bepleitte verlenging van de bij cao's overeengekomen wekelijk se werktijd met een uur. eeuw door Frankrijk cadeau ge daan, en inmiddels een doorn in het oog van generaal De Gaulle, valt er helemaal bij in het niet. De groen-geoxydeerde vrouw met de reusachtige fakkel ziet men tegenwoordig niet langer 't eerst bij het naderen van New York. De majestueuze overspanning van de Verrazano-Narrows Brug heeft het na een eeuw van haar gewonnen. Op de commandobrug kan het niet stiller zijn. De eerste, een tweede en een vierde stuurman houden de Rotterdam op koers. Een kwartiermeester staat aan het roer, de korte bevelen, die in de luidspreker klinken, stipt opvol gend. Voor commodore Auke de Jong is het binnenvaren van de haven van New York een nauwe lijks opwindende gebeurtenis. In zijn lange loopbaan als zeeman heeft hij dit al ontelbare keren gedaan. De skyline van Manhattan komt in al zijn stenen geweld naderbij. Het 102 verdiepingen tellende en meer dan 350 meter hoge Empire State Building er staat ook nog eens een televisiemast van zo'n zeventig meter op torent boven alles uit. Andere wolkenkrabbers als het Chrysler-gebouw, de Sixty WaU Tower, de 40 Wall Street, de R.C.A. en de Chase Manhattan zijn giganten, die er eveneens mogen Niet lang daarna de pas ge bouwde pier van de Holland-Ame- rika Lijn, door de immense par keerruimte op het dak de modern ste van New York. Sleepboten drukken de Rotterdam dwars op de stroom. Loodsen, die er door hun zwarte hoeden als beursmake laars uitzien, laten op de kritieke momenten hun stem in de porto foons schallen. Langzaam, maar zó vaarzeker alsof het slechts een manoeuvre met een auto langs de trottoirband geldt, glijdt de 38.000 tonner langszij. Bureaucratie Immigratie-ambtenaren, die met een bootje zijn afgezet, doen in middels in de lounges hun stalen- zenuwen-werk. Ze zijn blafferig, bijzonder bureaucratisch, en tre den nauwelijks als beschaafde, laat staan als innemende lieden op. Als ze de schapen van de bokken hebben gescheiden, of wel de Amerikaanse burgers van de buitenlanders, begint voor de laat- sten een ware lijdensweg. Pas drie uur nadat de Rotterdam is afge meerd, dwarrelen er geen carbon- netjes meer op de vloer, en ligt de weg naar een taxi voor iedereen open. Aan de andere kant van de pier de „Lady of the Company", de Nieuw-Amsterdam. Dit trotse, doch reeds vóór de oorlog ge bouwde HAL-passagiersschip is veertien dagen eerder uit Rotter dam vertrokken en blijft nog heel wat weekjes weg. Van New York uit worden er aan de lopende band cruises mee gemaakt naar het mooie en warme Caribische gebied. De dekken zijn dan afge laden, terwijl de „mighty dollar" het hoogste woord heeft. En als er na een dag of vijftien weer wordt afgemeerd beginnen vele, op kre diet levende Amerikanen hun juist genoten vakantie bij de financie ringsmaatschappijen af te beta len... Hoe leeg is het schip nu zonder passagiers, hoe onwezenlijk doen de verlaten hutten en gangen aan. In de salons zou je met kanonnen kunnen vuren, zonder de kans te lopen ook maar iemand te raken. De drijvende stad is leegge stroomd; honderden mensen, die je een dag of wat van nabij hebt meegemaakt, en d.'e je nooit meer in je leven zult zien, zijn je als door de wind gejaagde wolken gepasseerd. Je weet dat in huizen, die Je niet kent, honderden anderen zich gereed maken om de oversteek in tegenovergestelde richting te wa gen. Over veertig uur is het al zover. De Russische walvisja ger Ziklon moest dezer I dagen door een sleepboot naar Wladiwostok wor- den gesleept na door een j 12 meter lange potvis te zijn geramd. Het dier was door een harpoen ge troffen en raakte het schip met zulk een ge- i weid dat het bijna omsloeg. De motoren vie len uit en alle pogingen om ze te repareren mislu ten. Barjuffrouw Despina (29) heeft gisternacht po litie, brandweer en vele Weertberlijners in span- ninE gehouden met een pakken te krijgen Ollff (Jukt staaltje geveltoerisme. Begonnen is met de Uit woede over het niet aanleg van de Rijndalau- LENZBURG (Zwitserland) Een ar**? word' ef^Lukmaana,d! vkr Tm ^G.rXemher,r.„n^: TT" bardement van borden, kirch zal verbinden met Vier m een ziekenhuk moes kopjes en bierflessen, twee aftakkingen van'ten worde" opgenomen. De overige Daarna klom zij uit het Lauterach en Feldkirch jkonden weer vertrekken na ver- raam van haar boven- in de richting van Zwit- bonden te zlin n* vie- huis, gekleed in nachtja- seriand, aldus een ontlas- den nl r 'ewon- non en onthaald* H* >n». Hn. j I den rijn niet in levensgevaar. gekleed in nachtja- uu, uuu omias-1 d pon en onthaalde de toe- ting vormend voor de «KS-ÜÜ» «l-tóMteM» r»*. jaar gemiddeld zo'n Zwitserland. Er waren 37 passagiers duizend motorvoeriui- Het ongeluk gebeurde toen de die met luid gejuich wer- rig jaar gemiaaeid zo'n|"J*\ ~;*lloc£iana- waren 37 passagiers den beantwoord. Vanuit tienduizend motorvoertuig6 ,bVs\Het ongeluk gebeurde toen de een nabijgelegen etage gen per dag gebruik moest uitwijken voor eeo dB *>litlB maakten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5