Nieuwe Leiclse Courant RHODESIE VERKLAART ZICH ONAFHANKELIJK Politieke hemel is nu weer wat opgeklaard E e e E [□e iee E Zendingsman prof, Kraemer overleden Londen: „Een daad van revolte AUTOPARADE AUTO BIERMAN N.V. Eisenhower had lichte hartaanval NIEUW IN DE VERF weekend-systeem voor zessen klaar! Aristona TV-Tip: ZWITSERLAND NEDERLAND Bij grondige inspecties meer „controleurs" Commentaren weerbericht MANDJE OP WIELEN Directeur: f. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELtJK-NATtONAAl DAGBLAD .Stmtritligli ie gkebUve* mijn hert at tegherupoetC' (Donderdag 11 november 1965, 46ste jaargang krant van formaat j NBG, sauna en sneeuwbal - pag. Kenmerk De naam achter Jan Smith - pagina 5 -ff- Tpf] Logboek van een varende stad: na vijf dagen eindelijk land. pagina 5 Erhard naar Johnson i Einaar (Suriname): „Jullie boos op Claus? wat moeten wij dan wel met de Hollanders pagina 9 „het CNV voert actie tegen tweede huis". pagina 9 Nathan de Wijze op het scherm pagina Ethergolven (Van onze kerkredactie) DRIEBERGEN Vanmorgen is overleden prof. dr. H. Kraemer, die over de gehele wereld bekend was als taalgeleerde, zendingsman en theoloog. Hij is 77 jaar oud gewor den. Prof. Hendrik Kraemer, die in een weeshuis werd opgevoed, werd bij het Nederlands Zendingsgenootschap te Rotterdam opgeleid tot zendeling. Daarna ging hij in Leiden Oosterse taal- en letterkunde studeren. In 1921 promoveerde hij cum laude onder prof. Snouck Hurgronje. Als taalgeleerde werd hij daarop door vormde Kerk. Hij behoorde tot het be faamde driemanschap Kraemer—Ban ningGravemeyer, dat na de oorlog het land doortrok en talloze malen sprak op gemeentevergaderingen. w In 1948 werd prof. Kraemer benoemd ll Bub®lg, Pt. tot directeur van het oecumenisch tosti- tonden naar Java. Tot 1935 werkte hu tuut van de w„eWraad van kerlte„ te zonden HHHÜHHHHHHHIVI daar aan het werk van de bijbelvertaling en als adviseur van de zendingsarbei- A1 spoedig speelde hij in internationale zendingskringen een vooraanstaande rol. De grote zendingsconferenties van Je ruzalem in 1928 en Tambaram in 1938 werden mede door hem bepaald. Van 1937 tot 1947 was prof. Krae mer hoogleraar in de godsdienstge schiedenis te Leiden. In deze periode heeft hij zijn krachten gewijd aan de vernieuwing van de Nederlandse Her- GROTE OCCASIONS SHOW ZIE PAGINA 12 chrtcolculed/ianic Een verrukkelijke chocoladedrank met slechts 1% vel. Fris en pittig van smook. Totfi lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanke lijn) Bossey bij Genève. Daar had hij grote invloed op gemeenteleden en theologen uit de gehele wereld. Na zijn aftreden in 1955 gaf hij ander half jaar gastcolleges in Amerika. In 1957 keerde hij in Nederland terug, waar hij nog enkele jaren verbonden was aan Kerk en Wereld te Driebergen, waar hij ook ging wonen. Tot voor een jaar hield hij nog tal van voordrachten en werden geschriften van hem gepubliceerd. In verband met het overlijden van prof. Kraemer zal de NCRV hedenavond van 10.15 tot 10.30 uur een herdenkings programma wijden aan deze internatio naal vermaarde zendingsfiguur. BRUSSEL Er heerst hier grote ver slagenheid. En dat nog wel op wapen stilstandsdag. De oudste burger: Manne- ken Pis, is deerlijk verminkt. Vandalen hebben in de afgelopen nacht het be roemde beeldje vernield. Slechts de on derste ledematen zijn overgebleven. De daders worden gezocht onder stu- I denten, die gisteravond hebben deelge- ;n aan de roerige betoging, die door Walen werd gehouden voor de terugkeer de zes dorpen uit de Voerstreek naar de provincie Luik of daartegen hebben geprotesteerd. 55j SALISBURY Premier Smith heeft vanmiddag in een radio-toespraak de onafhankelijkheid van Rhodesië uitgeroepen. Voordat de premier zijn verklaring aflegde, had hij vanmorgen na een kabinetsvergadering een ge sprek met de gouverneur, sir Humphrey Gibbs. Volgens welingelichte krin gen in de Rhodesische hoofdstad werd een fotograaf in de loop van de ochtend bij premier Smith ontboden om een foto van de eerste-minister te maken terwijl deze een document tekent. Het was niet bekend wat het stuk inhield. De verklaring van premier Smith kwam niet plotseling. Waarnemers hadden al verwacht, dat Smith in de loop van de middag met een verkla ring zou komen. Het Britse kabinet treft inmiddels maatregelen om de eenzijdige onaf hankelijkheidsverklaring van Rhode sië aan de kaak te stellen als een ille gale daad van revolte tegen de Kroon Gouverneur Gibbs deelde mee dat op instructie van koningin Elizabeth Smith en al zijn ministers zijn onthe ven van hun functies. Het was echter niet onmiddellijk duidelijk hoe de gouverneur de in structie van de Koningin ten uitvoer zal leggen. In Salisbury was het vanmorgen ove rigens zeer rustig. Wel werden troepen bewegingen in het noorden van Rhodesië waargenomen, maar van regeringszijde FORT GORDON Oud-president Eisenhower heeft gisteren een lichte „hartaanval" gekregen. Het was vol gens de behandelende geneesheren echter geen aanval, zoals de 75- jarige staatsman in 1955 doormaak te. Kramp in bepaalde aderen heeft de bloedsomloop enigszins verstoord. In een medisch bulletin stond vanmor gen dat de patiënt veel last van pijnen in de borst heeft. De oud-president ligt weer in een zuurstoftent. Plannen die men had gemaakt om hem morgen het militair hospitaal in Washington te vervoeren voor een rustperiode van kele weken zijn door deze nieuwe i plicatie van de baan. De president van het Rhodesische hooggerechtshof, sir Beadle, werd van middag in Salisbury terugverwacht van zijn overleg met de Britse premier Wil son. Gisteren heeft Wilson zijn Rhode- De goedkeuringswet is aanvaard. De socialistische fractievoorzitter in de Tweede Kamer, drs. Neder- horst, wenst premier Cals geluk. sische collega een ..vertrouwelijke bood schap" laten overhandigen. Smith kon niet zeggen of hij erop zou antwoorden. Telegram Wel zond het Rhodesische kabinet telegram aan Koningin Elizabeth. Daar in verklaart het, dat niets de banden van gemeenschappelijke afstamming zou kunnen verbreken en dat het de leden zou spijten als zij zich van het Gemene best uitgesloten zouden zien. De Britse vorstin liet in antwoord op dit telegram weten er op te vertrouwen, dat haar gehele Rhodesische volk van zijn loyaliteit zal getuigen door op grond wettige wijze te blijven handelen. Goedkeuringswet aanvaard (132-9) (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het huwelijksdebat in de Tweede Kamer heeft de ge spannen politieke atmosfeer van dc laatste weken enigszins gezuiverd. Handenschuddend poseerden premier Cals en PvdA-fractieleider Neder- horst gisteravond na afloop van het debat voor de fotografen. Een sym bolisch besluit van een overwegend rustige discussie, die geen verdere ver wijdering bracht tussen de PvdA en haar regeringspartners, al vatte CPN- fractieleider Bakker dc scherpe kritiek van zyn KVP-collega Schmelzer op ,,de brief van Nederhorst" terecht samen met de woorden: „Zoet zijn, so cialisten, anders gaan jullie eruit". De materiële uitslag van het debat bracht geen enkele verrassing. De Kamer aanvaardde de toestemmings- wet voor het huwelijk met 132 tegen 9 stemmen. Alleen de PSP-fractie en de PvdA-leden Goedhart, Franssen, Pescharj Voogd en Leibbrandt stem- En... wanneer u nü eren uw Aristona-dealer belt, geniet u van dit evenement op uw nieuwe tv. zondagmiddag 14 november a.s. 230 uur - re net Minister De Jong over flauivvallen DEN HAAG Minister De Jong van Defensie zegt dat grondige mi litaire inspecties beter door r sen tegelijk afgenomen kunnen worden dan door een man. Dit is zijn antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Beerekamp (ch) en Wieldraaijer (soc.) naar aanleiding van het flauwvallen van een aantal militairen tijdens een in spectie in Nunspeet. De resultaten van een onderzoek dat ts ingesteld kunnen als volgt worden samengevat: Op 23 oktober werd het 224-ste genie bataljon geïnspecteerd op tenue en uiter lijk voorkomen. Tijdens deze inspectie zijn 22 militairen flauwgevallen dan wel uitgetreden. De soldaten meenden in deze wijze van inspectie een dreiging te zien dat dit zou leiden tot een verlies van bewegingsvrijheid tijdens het week- De commandant had de kaderleden tijdens de vooropkomst gezegd, dat niet zou worden geschroomd de enkeling die tijdens de inspectie een slechte beur' zou maken in de kazerne te houden om orde op zaken te stellen. Deze medede ling is door de kaderleden aan de troep doorgegeven. Marcheren Uit het wat lage begintempo van de inspectie meende men de conclusie te moeten trekken dat deze geruime tijd na het vertrek van de verloftrein zou eindigen. Aan het gedeelte van het ba taljon dat het laatst aan de beurt zou komen, is na het flauwvallen opdracht gegeven zich door marcheren in bewe ging te houden. den tegen. De communisten namen niet aan de stemming deel, omdat ze, zoals de heer Bakker het uitdrukte, geen medeverantwoordelijkheid wil den dragen voor een ((positieve of negatieve) beslissing. Met een nóg grotere meerderheid nam de Kamer het wetsontwerp tot naturalisatie van de heer von Ams- berg aan (135 tegen 6 stemmen). Hier tegen stemden slechts de PSP en de socialisten Goedhart en Leibbrandt. Ook bij deze stemming liet de CPN verstek gaan. Het heeft er nog even naar uit gezien, dat ook de Boerenpartij tegen de toe- stemmingswet zou stemmen. De heer Koekoek c.s. wilden hun stem laten af hangen van het antwoord op de vraag hoe de heer von Amsberg staat tegenover het Landbouwschap en de p.b.o. in het algemeen. Zij waren bang dat de ver loofde van de kroonprinses tot aan zijn huwelijk bij het schap (voor de „vrije boeren" zo ongeveer de belichaming van het kwaad in deze wereld) zal gaan werken. „Als de minister-president ons op dit punt geen duidelijkheid kan ver schaffen. durven wij best tegen de wet te stemmen'", dreigde de heer Koekoek. Mr. Cals stelde hem gerust: de heer von Amsberg zal vóór zijn huwelijk geen en kele functie aanvaarden. ,.Ik ben u zeer dankbaar voor dezè uitspraak", riep de heer Koekoek. Onder hoongelach gaf hij zijn stem aan het wetsontwerp. Suriname Het Kamerdebat vloeide gistermiddag, toen de fractieleiders spraken, wat traag in de huiskamers. De levendigheid kwam pas gisteravond, toen premier Cals in een briljant en soms emotioneel betoog het regeringsbeleid verdedigde en de argu menten van de tegenstanders analyseerde. Maar de man die de show stal was de wnd. gevolmachtigd minister van Suriname, dr. Einaar. Hij kapittelde de Kamer omdat ze doet alsof alleen haar beslissing gewicht in de schaal werpt en niet ook de instemming die de volksvertegenwoordigingen van Suriname en de Antillen reeds met de toestemmingswet (die een Rijks wet is) hebben betuigd. Dr. Einaar kreeg de handen op el kaar met zijn opmerking: Wij in Suriname hebben geen hekel aan de Hollanders. Maar wij hebben driehon derd jaar onder de slavernij gezucht. En dus hebben we meer reden om een hekel aan jullie te hebben dan jullie aan Claus". Na de aanvaarding van de wetsontwer pen kwamen velen de regering geluk wensen (op een zwak applaus van en kele KVP-ers werd niet gereageerd). De Kamervergadering werd door 145 van de 150 leden bijgewoond. Afwezig waren de socialisten Wilmans (ziek) en Van der Goes van Naters (geen opgaaf van rede nen), de heren Blom (soc.) Mommer- steeg (kath. v.) en mej. Rutgers (a.r.). die alle drie de VN-debatten in New York bijwonen. (Meer over het Kamerdebat op pagina 7). TOEGESTEMD Zoals het onlangs tijd was dat de re gering in haar memorie van ant woord kon ingaan op de publici teit rondom het aanslaande huwelijk van onze Kroonprinses, zo werd het ook tijd dat de Tweede Kamer kon gaan zorgen voor een zekere afslui ting. Dat is dan gisteren gebenrd in een behandeling van de wetsontwerpen die geen verrassingen meer kon op leveren. maar ook door de televi sie nuttig en leerzaam mocht he ten. De toestemming van dit deel onzer volksvertegenwoordiging de Eer ste Kamer immers zal spoedig volgen is nu officieel. Het debat zelf was tenslotte nog van een zekere ingetogenheid, ja hier en daar was hei door schroom geken merkt. Elk spreken krijgt hier ook zo spoedig het karakter van bedilzucht Gelukkig grepen enkele sprekers nog de gelegenheid aan om af te steken door te gewagen van zin en waarde van het koningschap. Met zulke be schouwingen zijn we ook in de druk ke weken achter ons niet verwend geworden. RUIMER De vertegenwoordiger van Suriname dr. Einaar heeft gisteravond in de Kamer die voor zichzelf nog met moeilijkheden zitten naar aanleiding van het huwelijk van onze Kroon prinses geholpen aan de mogelijkheid van een noodzakelijke zelfbevrijding. Zijn woorden waren nuttig. Omdat hij de ogen opende voor het feit dat het Koninkrijk niet alleen in Europa ligt. De West is er ook nog en heeft evenveel recht van spreken. En ver volgens ook om zijn heilzame her innering aan moeilijke tijden voor zijn land, dat toen immers zo kan men het stellen doodgewoon door Nederland was bezet- Maar kan men nu zeggen dat Suriname aan Neder land een hekel heeft? De vergelijking met de vraag van het ogenblik liet zich gemakkelijk doortrekken. Wij draaien zo gemak kelijk in een bepaald kringetje rond. Totdat er iemand is die in onze ge- dachtengang wat ruimte weet te scheppen. En dat was het geval met de welkome bijdrage aan het Kamer debat van deze zwarte broeder uit het verre Suriname. TWEEDE HUIS Het C-N.V. heeft ongerustheid uitge sproken over het steeds toenemend verschijnsel van het zogenaamde tweede huis in Nederland. Het ver bond vindt het onjuist dat bouwcapa citeit voor dit doel wordt benut, ter wijl nog tienduizenden Nederlander* geen gewoon huis hebben of zich moeten behelpen in zeer onvoldoende woonruimte. Waar het verschijnsel van dc tweede huizen in strijd komt met de leniging van de woningnood, daar zal inder daad ingegrepen moeten worden. Woonbehoefte gaat altijd nog boven recreatiebehoefte. Het tweede hnis kan echter ook zo simpel van constructie zijn, dat moei lijk gesproken kan worden van ver loren gegane bouwcapaciteit. De zo merhuisjes zijn hiervan een voor beeld. Voorts zal in bepaalde streken van het land mogelijk zijn bepaalde woningen voor tweede huizen te be stemmen. omdat er geen sprake meer is van woningnood. liet tweede huis is op zichzelf geen onjuiste zaak. Alleen wanneer dit een verlenging van de woningnood voor anderen zou betekenen, dient in gegrepen te worden. Het C.N.V. heeft deze kwestie dan ook op juiste wijze aan de orde gesteld. Oostelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavon'' Half tot zwaar bewolkt met aa n- kelijk in het zuiden van het land nog enige regen. Matige tot vr(j krachtige oostelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt 11.15 uur). JTJ/T MANDJE op wielen is volgens de ontwerpers) het gemakkelijk ste voertuigje om door het chaotische verkeer van dc steden te manoexLvreren. De mannen die het maakten, naven het tweepersoons autootje een 175 cc motor, die het een maximum snolheid van 65 km per uur kan gewn. Vijftig is overigens de stad stop. Het wagentje werd getoond op de autoshow in het Italiaanse Turijn en voor die omgeving lijkt het ons geschikter dan voor onze kontreien. Dat gevlochten ge valletje zou in dit regenachtige land maar al te gauw vol water staan

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1