In de greep van het reus-achtige Oost, west, thuis best Consumentenbond weert de vakcentrales uit bestuur Oud-premier dr. Drees verdedigt Beatrix tegen kritiek op huwelijk WEER Londense politie kreeg tip: overval op bank verijdeld Uitvoer van „vervalste"* erwten SOEKARNO MAANDAG 8 NOVEMBER 1965 Door dr, TK verbeeld me wel eens dat in de lutherse sfeer de •*- moederfiguur meer tot ontwikkeling gekomen is dan de vaderfiguur, al zijn er natuurlijk genoeg strenge Duitse vaders geweest. Urahne, Grossmutter, Mutter und Kind in der Stube beisammen sind. In de sfeer van het monumentaal-patriarchale calvinis me gedijt de vaderfiguur het beste. De moeder vult aan, verzacht, corrigeert, pleit, gebruikt list, weet zich te schikken. Een vruchtbare bodem overigens voor het vader- zoon conflict. Maar wat ons hier interesseert is de levenskrachtige vermenging van de heilige overtuiging in calvinistische trant met taal, zeden en gewoonten. Deze vermenging is evident en het levenskrachtige ervan laat zich tot in het bizarre toe naspeuren. Een tweede laag is de Nederlands-mystieke. Die is natuurlijk ouder dan het calvinisme. De populariteit van de Imitatio Christi bewijst wel dat er een continuïteit aan te wijzen valt. Maar wat onze aandacht vraagt is de protestantse mystiek, die in de zeventiende eeuw, in de tijd van de dusgenaamde nadere reformatie weliswaar mee onder buitenlandse invloeden een eigen vaderlandse stem verkreeg. Ook hier streef ik niet naar een historisch relaas of naar een abstraherende benaderingswijze: op mijn weg ligt meer de illustratie met citaten, die vaak treffend karakteriseren en waarbij men de hand legt op de levende huid. De naam Jan Luyken zegt op zichzelf al genoeg, maar als citaai kies ik toch liever een minder bekend gedicht van Jodocus van Lodensteyn, Op de aankomst van mijn vader en zuster (Als ik de wagen tegemoetwandelde Mijn vader, had gij voor u andre kïndren Te laten, en met één tot één te gaan? Ik bid u, laat u wind noch weer verhindren, Maar denkt: den hemel blaast u herwaards aan. Wij zullen wel met u ons zuchten sturen Na boven. Vreest niet, 't weer is in Gods hand. En wil Hij 't zoo, 't is weinig, te bezuren Een bui voor die in Christi liefde brandt. De winden die den avondkou verwekken Vreest slechts, en daarom, maak uw reis wat vroeg, En of het paard onwillig was te trekken, Zijt niet bezorgd: mijn herte trekt genoeg. Dus mijmer ik, en zie, daar komt hij rijden Op zijn beloft' en op zijn liefde. Wacht De vergeestelijking van de situatie komt in de vierde strofe geheel vrij. De mystiek heeft hier een echt-Neder lands karakter verkregen. De familie-intimiteit, de nuch terheid, het rekenen met het weer het is er allemaal in, evenals de atmosferische omvloeiing, die ongemerkt over gaat in eeuwigheidslicht. Geen barokke extase. De wagen wordt zo en zo laat verwacht en je kuiert hem bedaard een eindje tegemoet. Een burgerlijke mystiek. Men verbaast er zich niet over dat men onwillekeurug aan de eeuwge noot Johannes Vermeer en aan de Hollandse Jood Spinoza denkt. Het onthecht zijn aan de wereld blijkt als levenshouding vitaliteit te schenken: ook hier de levens krachtige vermenging van een heilige overtuiging met locale levensvormen. De relatie met het calvinisme wordt duidelijk aan de hand van bijbelse uitspraken, zoals „de dingen die men ziet^zijn tijdelijk, maar de dingen die men niet ziet zijn eeuwig", „een gans zeer uitnemend eeuwig gewicht der heerlijkheid", „ja, ik acht al deze dingen drek te zijn", „een stil en gerust leven in alle godzaligheid en eerbaarheid", „armoede noch rijkdom geef mij niet: voed mij met het brood mijns bescheiden deels" enz. Neder lands calvinisme en Nederlandse mystiek vinden elkaar in de erkenning van de volstrekte superioriteit van het eeuwige boven het tijdelijke. De mystici zijn de thuisblij vers, of als vissers thuiskomers; de honkvasten, zij die hard werken en sober leven. De Nederlandse mystiek bij de protestanten is een domesticale vorm van een eenzijdig geïnterpreteerd en beleefd calvinisme. We noemden een monumentaal-patriarchale laag en een Nederlands-mystieke laag. Er is ook een idyllisch-ceremo- niële laag, die van jonger datum is. Bedoeld is niet de classicistische, maar de romantisoh-burgerlijke idylle. Het gaat hier natuurlijk niet over de grote romantiek, maar over de kleine, huiselijke, waarbij men wat Duitsland betreft denkt aan de schilder en illustrator Adrian Ludwig Richter (18031848). Poëzie van Eichendorff, verzen zoals O wunderbares, tiefes Schweigen, en: Es ist der Tag des Herrn, vinden een nagalm in het schoolversje- Als de dag met gouden glans 's Zondags rijst aan 's hemels trans, Geen geluid de stilte breekt, Alles ons van ruste spreekt, Trekt, om naar Gods huis te gaan, Oud en jong het feestkleed aan; Zingen ze aan de voet van 't kruis 't Lied van 't Vaderhuis. Psalm en lied prijst Gods gena, Juicht halleluja. Bij Eichendorff ruimte en natuur; hier de ceremoniële idylle. Geen depressie waagt het naderbij te komen. In de natuur en in de huizen is de vrome discipline algemeen. Niemand durft uit te slapen of te gaan rijden, niemand verschijnt in zijn werkpakje. De stille zondagmorgen heeft niets mysterieus, maar hij wordt afgewerkt volgens proto col. Het ceremoniële zit voorts in de clichés: ruste, Gods huis, oud en jong, feestkleed, de voet van 't kruis. Alles gaat model; het is zoals het hoort De idylle wordt exemplarisch. In mijn jeugd woonde er op Delfshaven een fabrieksar beider, die verzen schreef, waarin hij zijn zware leven tot een soort idylle wist te sublimeren. De voorsabbat begon met de verschoning. Een ander gedicht begon zo: Geheel verrukt zie ik den duinenketen, Door God gelegd tot grensmuur voor de zee, Waarachter zich de burgers veilig weten En leven daar in zoete rust en vree. Het was vóór de eerste wereldoorlog. Deze man maakte lange dagen. Men moet zijn meester gehoorzaam zijn, ook den harden. Heeft voor wie goed proeft het eerder geciteerde schoolversje dat zeker geen vertaling is een onhollands smaakje, onze broeder fabrieksarbeider- ouderling was erin geslaagd aan het idyllisch-ceremoniële een echt-Hollandse gestalte te geven. In het volgende artikel: Een kuyperiaanse laag. Niet eens met keuze van Amsterdam DEN HAAG Oud-premier en mi nister van staat dr. W. Drees heeft prinses Beatrix verdedigd tegen de kritiek die van bepaalde zijde is gerezen in verband met haar hu welijk. Hij is het echter niet eens met Amsterdam als plaats van huwelijk. Nu de regering echter voor de hoofdstad heeft gekozen, moet ook dit besluit worden ge ëerbiedigd. Dr. Drees verkondigt zijn mening, op alle punten volkomen tegengesteld aan die van de heer Nederhorst, enige da- pen voor het debat over de goedkeu ringswet in een interview met een re dacteur van de Gooi- en EemXander. De heer Drees had graag gezien dat de regering het Nederlandse volk eerder op de hoogte had gebracht van de werkkring van de heer von Amsberg bij een Joods advooaat in Hamburg, van zijn wens om naar Israël te gaan en van zijn uitlatingen in de diploma tieke dienst tegen het nazisme. Van een zeventienjarige, aldus dr. Drees, kon niet worden verwacht dat hij dienst voor de Wehrmacht zou weigeren, hoe wel zijn diensttijd pijnlijke gevoelens oproept Het gaat er om de heer von Amsberg als mens te waarderen. Alleen het feit dat hij Duitser is mag geen bezwaar zijn. De heer Drees bestrijdt de mening dat de Prinses de regering en de volksver tegenwoordiging voor een voldongen feit geplaatst had. Het is toch logisch dat de jong-verloofden het eerst eens wilden worden. Hij is het ook niet eens met de heer Nederhorst die de Prinses eigengereid noemde. Dr. Drees zegt dat de prinses heeft getoond een groot plichtsgevoel te bezitten en dat zij veel voor Nederland over heeft, evenals haar Moeder en met evenveel begrip voor- constitutionele verhoudingen. De heer Drees vindt niet dat de mo narchie in gevaar is. Volgens hem leeft Zuidelijke wind DE BILT. Gedurende het week einde voltrok zich een wijziging in de ügemene luchtdrukverdeling, welke ot gevolg had, dat de aanvoer van ■oude lucht uit het oosten vervangen verd door aanvoer van voor de tijd an het jaar zeer zachte lucht uit het uiden. Op verschillende plaatsen in iet zuiden van het land steeg de tem- peraf uur zondag tot 19 graden. Op de oceaan bevindt zich thans een zeer groot lagedrukgebied dat zich uitstrekt En Ierland tot bij New-Foundland, •wijl zich daaromheen een gordel n hogedrukgebieden uitstrekt, welke over Europa reikt van Scandinavië via het Alpengebied naar Spanje en 1Noord-Afrika en vervolgens verder naar het westen op de oceaan. Randstoringen van het depressiege- bied op de oceaan zullen komende da gen over de Britse eilanden naar het noorden afzwenken en in ons land de zuidelijke winden nu en dan in kracht doen toenemen. De aanvoer van zachte lucht houdt dan ook aan. De kans op regen is morgen nog klein, daar de invloed van het hoge- drukgebied in onze omgeving nog over heerst. maar er kan wel later meer be wolking komen. HOOGWATER SCHEVENINGEN 9 november: 2.56 v.m.; 15.13 n.m. Dinsdag 9 november: zon op 7.46, onder 16.58; maan op 17.16, onder 7.56 uur. Dinsdag 9 november: volle maan. Vier stemmen te weinig in „Raad van honderd UTRECHT De Nederlandse Con sumentenbond heeft zaterdagmiddag besloten de drie vakcentrales niet toe te laten tot zijn bestuur. Van de 97 aanwezige leden van de (honderd leden tellende) bondsraad stemden weliswaar 61 voor en 36 tegen op neming van de vakcentrales, maar er waren 65 voorstemmers nodig om de vereiste twee-derde meerderheid te behalen. Reeds m het voorjaar was in de bondsraad de vraag ter sprake gekomen of aan N.V.V., N.K.V. en C.N.V. mede zeggenschap zou moeten worden ver leend in het beleid van deze onafhan kelijke, particuliere consumentenorga nisatie, die haar ledenaantal in luttele jaren zag groeien van 10.000 tot 85.000. Toen al bleek, dat een voorstel in die richting in de ,,raad van honderd" een moeilijk haalbare kaart zou worden. Voor en tegen Bedienden bij gearresteerden LONDEN Dit weekeinde heeft de politie een overval verijdeld op een kluis van een Londense bank, veertig miljoen gulden lag opgesla- waarin goud ter waarde van ruim gen. De politie kreeg een tip uit de onderwereld en zette daarop het ge bouw af. Korte tijd later reed een auto voor, enkele mannen stapten uit en ver dwenen in het gebouw met snijbran- jders. Na een paar minuten holden zij uit het gebouw, verdwenen in de wachtende auto. Twee politieauto's zetten de achter- Fonds 1815 bestaat anderhalve eeuw AMSTERDAM Een van de reacties op Napoleons terugkeer uit Elba op 1 maart 1815 was de oprichting in Am sterdam van het fonds ter aanmoediging en onderst earning van den gewapenden dienst in de Nederlanden. Dinsdag wordt in de Walenkerk Ln Amsterdam een her denkingsbijeenkomst gehouden waarop prof. Th. E. E. E. H. Mathon de her denkingsrede zal uitspreken. In het voorwoord van een herden kingsboek schrijft de Koningin dat het fonds de afgelopen anderhalve eeuw goed werk heeft verricht ten behoeve van het personeel van onze krijgsmacht. vol'ging in. Na een race door de city werden de overvallers klem gereden. In de bank vonden rechercheurs snijbranders en handboeien. Vijf man nen, waaronder twee bankbedienden zullen vandaag worden voorgeleid. Jongeman al vier dagen vermist WAMEL Hier wordt Gerrit A. J. M. van Rossum (18) sinds 5 novem ber vermist Hij is vrijdag van huis gegaan op weg naar dc autobus, die hem naar Utrecht zou brengen voor keuring voor militaire dienst Gerrit is een stille, teruggetrokken jongen, die zich zenuwachtig had gemaakt voor de militaire keuring, zegt men by de Van Rossums. SUiatstecretnris Egas Hollandse woonruimte voor buitenlanders UTRECHT. Woonruimte voor bui tenlandse arbeiders moet voldoen aan Nederlandse maatstaven, zei staatsse cretaris Egas zaterdag hier. Het vraagstuk van de buitenlandse werknemers, zegt hij verder, wordt op interdepartmental niveau bestudeerd. Hij weet niet precies hoeveel arbeiders hier werken. Men schat het op ongeveer honderdduizend. Wordt CCO nieuw leven ingeblazen (Vani onze soc.-econ. redactie) heid van het vijftien leden tellende be stuur met het voorstel de statuten zodanig te wijzigen dat organisaties met meer dan 100.000 leden het recht zouden krijgen op een plaats in het bestuur, evenwel met de restrictie dat deze bestuursleden niet meer dan eer kwart van het totaal aantal bestuurs zetels zou mogen bezetten en dat de organisaties geen aanspraak zouden kunnen maken op het voorzitterschap of het vice-voorzitterschap. Dit voorstel is tijdens een besloten vergadering langdurig ln discussie ge weest waarbij met name de voorzitter van de Nederlandse Consumentenbond, jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal, zich een warm stander van integratie van de drie vak centrales in de organisatie toonde. Van de zijde der voorstanders werd o.m. be. toogd, dat de invloed van de bond daardoor aanzienlijk versterkt zou wor den. Ook werd gesteld dat de N.CR. dan een grote groep mensen, die de neiging hebben emotioneel te kopen, in samenwerking met de vakcentrales zou kunnen „opvoeden" tot bewuste consu menten. Ook de verantwoordelijkheid van de vakcentrales ten opzichte van de behartiging van consumentenbelan gen zou daardoor meer accent hebben gekregen. De tegenstanders hanteerden als be langrijkste argument de vrees dat door toelating van de vakcentrales het karak. ter van de Consumentenbond als onaf hankelijke organisatie van individuele leden zou worden aangetast. CCO Door de beslissing van de Neder landse Consumentenbond is de positie van de Stichting Consumenten Contact Orgaan versterkt. Het lag nl. in de bedoeling van de vakcentrales, indien zij tot de N.C.B. zouden worden toe gelaten, deze overkoepelende organi satie (waarvan ook de Consumenten bond. de Nationale Contactcommissie voor Gezinsbelangen en Co-op Neder land deel uitmaken) te verlaten, waar na handhaving van het C.C.O. weinig zin meer zou hebben gehad. Het C.C.O. Is door gebrek aan geldmid delen nooit goed van de grond gekomen en de vakcentrales waren huiverig nog meer financiën in dit orgaan te steken dan de f 36.000, die thans per jaar betaald worden fNW f15.000, NKV f12.000 en CNV f9000). Als leden van de Ned. Con sumentenbond zouden de vakcentrales samen slechts f30.000 per jaar aan con tributie behoeven op te brengen, waar voor zy dan bovendien een sterkere in vloed op de consumentenvoorlichting zou den verkrijgen dan via het C.C.O. ooit mogelijk is geweest. De Consumentenbond werkt namelijk met een budget van rond fl miljoen. tiging der consumenten zouden kunnen beperken tot de Commissie Consumen ten Aangelegenheden van de Sociaal- economische raad, waarin zij drie ze tels bezetten. De andere mogelijkheid is: handhaving van het C.C.O. met als consequentie een aanzienlijke finan ciële versterking van dit overlegorgaan waarbij rekening kan worden gehouden met het feit dat een aantal activiteiten van het C.C.O. reeds enige tijd door de overheid wordt gesubsidieerd. De heer Boersma gaf voorshands aan een sterkte C.C.O. de voorkeur, omdat het toch wel een belangrijke platform i: voor overleg tussen organisaties, die nauw bij het consumentenbelang be trokken zijn. De neiging om het C.C.O. nieuw leven in te blazen is bij de drie vakcentrales echter niet even groot. Al heeft de Ned. Consumentenbond dan zaterdag de deur voor de vakcentrales gesloten gehouden, de bondsraad sprak zich wel uit voor een goede samenwer king op het gebied van de belangenbe hartiging van de consument, om. ir Consumenten Contact Orgaan. Belgische burgemeester verwachtte protest betogingen Toeristen moesten omweg maken naar Ardennen HEER Vele Nederlandse toeristen, die, aangetrokken door het mooie weer, gisteren een tocht naar de Ardennen wild£ maken, konden de grensover gang by Eijsden en omgeving (Zuid- Limburg) niet passeren. Ze werden verwezen naar grensovergangen ten zuidwesten van Maastricht; dit is een omweg. Oorzaak: verbod van een bur gemeester van de Belgische Voorstreek (ten Zuid-westen van Zuid-Limburg) die protestbetogingen verwachtte van Vlaamse zijde in verband met de taal kwestie. Lijk gevonden in Gronings kanaal GRONINGEN Bij de Dokwerkers- sluis in het Van Starkenborghkanaal in de gemeente Aduard is zaterdagmiddag het verminkte lijk gevonden van de 69- jarige E. Bruins, fouragehandelaar uit Groningen. Hij werd sinds 26 oktober vermist. De politie acht misdrijf uitge- Bonafide handel en boeren de dupe ROTTERDAM De export van derlandse peulvruchten wordt bedreigd door manipulaties van enkele handela- in peulvruchten die buitenlandse erwten van vrij slechte kwaliteit fal en en se weer verkopen en ooi porteren als goede Nederlandse erwten. De bonafide handel in peulvruchten houdt zich niet bezig met deze sluik handel, maar ze wordt er wel de du pe van, evenals de Nederlandse boer, deze teelt nodig heeft voor vrucht- wisseling. Uiterlijk is er bijna geen verschil tussen beide soorten erwten. Vaak ko er echter klachten van consu ten die dachten de goede Hollandse kwaliteit te kopen, maar een inferieu re buitenlandse soort kochten. De erwtenoogst is dit jaar slecht ge weest. De Nederlandse boer verwacht te een goed prijs maar dat viel tegen door onder meer deze manipulaties. De buitenlandse afzet waarvoor - goede markt was opgebouwd dreigt in gevaar te komen. Geen wonder, dat de bonafide handel om maatregelen schreewt Daar komt nog by, dat bij invoer van buitenlandse erwten geen heffing betaald hoeft te worden. Wor den deze echter als Hollandse erwten uitgevoerd, dan volgt teruggaaf van omzetbelasting. Beraad De drie vakcentrales zullen zich nu op korte termijn beraden op de nu te ondernemen stappen. CN.V.-secretaris drs. J. Boersma zei ons dat de vakbe weging twee mogelijkheden heeft De plannen tot liquidatie van het C.C.O. zouden kunnen worden doorgezet waarna de vakcentrales hun activiteiten op het gebied van de belangenbehar- Ban de auto Met de auto door de bin nenstad rijden is allesbe halve gezellig. Filevorming en moeilijkheden om de auto te parkeren zijn on vermijdelijk. Maar ook voor de vele voetgangers is het drukke verkeer min der gezellig. Dubbele er gernis dus. In Utrecht heeft men be sloten het centrum tijde lijk voor alle verkeer af te sluiten. Leeuwarden wilde niet zo ver gaan. Daar ging men uit van het standpunt: „Je moet de binnenstad zo onaantrek kelijk maken, dat het ver keer er genoeg van krijgt en de automobilisten hun wagens thuis laten". Sinds vorige week is Leeuwarden nu een stad met veel blauwe parkeer- zones en een-richtingswe gen. Driewielrenner De Brabantse plaats Nuenen heeft een nieuw wielertalent. Het is de iriejarige Luuc Messer- ichmidt. Dagelijks maakt 'iy op de stoep voor zijn huis trainimgs-rondjes op zijn driewieler. Maar daar word je geen grote wiel renner van, dacht Luuc. Dus trok hy vorige week de stoute rennersschoenen aan, zette zich schrap en begon aan de Tour de straatje om". Diep over zijn stuurtje gebogen reed hij Nuenen uit, richting Gerwen, een afstand van vier kilometer Binnen de vijf uur was hij daar. Na een ogenblikje rust ging hij met frisse moed verder. Totdat enke le mensen zich verwonderd afvroegen waar de kleine coureur vandaan kwam. Via de politie kwam alles op zijn pootjes terecht. Listige zaken Een staaltje van zaken manskunst. Een Duitse handelaar in wasapparaten met handbediening uit Bremen kon zijn waren aan de straatstenen niet kwijt. Met apparaten en al vestigde hij zich in een hotelhal in de Groningse plaats Wedde. Vervolgens plaatste hij advertenties in de Bremer dagbladen, waarin de lezers werden uitgenodigd voor f 7,50 met de bus in Nederland goed koop boodschappen te doen en tussen boter en textiel door een waskogeldemon- stratle mee te maken. Sindsdien vliegen in Wed de de apparaten het hotel nit. Fatsoen van de gelijknamige ver eniging. Zoals de naam al zegt is het vooral bedoeld voor oudere mensen. In het jongste nummer staat op de voorpagina een ar tikel over het optreden van de politie. Daarin wordt gezegd, dat het onjuist is de politie als zondebok ie betitelen. Orde is een eer ste vereiste. Terloops wordt gewezen op het sar rende optreden van de provo's. Dan komt de oud heid door: „Vroeger hoefde de politie nimmer gebruik te maken van revolvers om de eenvoudige reden, dat men er niet aan dacht tegen zo'n stokoude dien der van de twintiger ja ren in het verzet te komen. De zegeningenuit het buitenland, die thans tot ons land rijkelijk zijn door gedrongen, waren er toen nog niet en wij waren een fatsoenlijk volk". Dan bladeren wij verder in „Boven de 40". Ons oog valt op een artikel geti teld ,,'n Gepensioneerde politieinspecteur schrijft" met als onderkop: „Lelij ke diender, ik rijg je aan het mes". Tja, wat waren wij vroeger fatsoenlijk. En dan nog dit Groningen schaft na 38 jaar zijn trolleybussen af, met dank voor geen stank. op een lezing voor de Amsterdamse parapsy chologische studiekring werd vorige week onthuld, dat 2700 Amsterdammers wel eens een spook of iets van dien aard hebben ge zien 100.000 Amsterdam mers zullen in de toe komst 's nachts voor pam pus kunnen liggen als zy gaan wonen in nieuwe flats die worden gebouwd op zand, dat wordt aan gevoerd van het eiland Pampus vissers hoeven met het consumeren van hun gevangen lekkernij niet meer te wachten tot zij by moeder thuis zijn, een speciaal rookgarnituur op Scandinavisch houts kool maakt het mogelijk tijdens het vissen een ge bakken visje te eten rietdekken blijkt een be roep, waarvoor voldoende animo bestaat morgen start in de Overijsselse plaats Kalenberg een cur sus rietdekken een 81- jarige inwoner van Noord- dijk (Gr.) veroorzaakte met zijn auto een ongeluk, omdat hij niet op het achterop komende verkeer lette. Hy moet nu op nieuw een rij-examen af leggen omdat zijn com mentaar na het ongeluk was: ,.Wat wil je, zó best kan ik nu ook niet meer in de grote meerderheid van ons volk sympathie voor ons Vorstenhuis. Het zou jammer zijn als de stemming van eensgezindheid, gegroeid tijdens het be wind van drie Vorstinnen, zou verdwij- Dr. Drees doet tot slot een beroep op de ondertekenaars van de petitie hun bezwaren tegen het huwelijk te laten varen als de goedkeuringgswet eenmaal is aangenomen. Eerste Nederlandse paalhotel-op-water geopend DELFZIJL Het tot nu toe enige buitendijkse en op palen boven water gebouwde hotel in ons land, het Eems- hotel in Delfzijl is zaterdag door de bur gemeester, mr. A. B. J. van Bruggen, officieel geopend. Het hotel, dat door een luchtbrug met de dijk verbonden is en te zijner tijd aansluiting krijgt op een nog aan te leg gen boulevard, werd door hem gedoopt met een fles champagne. De bouw is een initiatief van wijlen de heer A. W. Ritsema uit Holwierdc (Groningen), die enige tijd geleden bij een verkeersongeluk is omgekomen. Edgar Varèse (82) overleden NEW YORK Edgar Varèse, de pio nier van de elektronische muziek, is op 82-jarige leeftijd in New York overleden. Varèse was het prototype van de baan breker en hij zocht naar nieuwe wegen van de muziek. Hij leefde veel in de Ver enigde Staten, maar doceerde ook in de centra van de nieuwe muziek, zoals in Parijs en in Darmstadt Zijn compositie „Octandre" voor acht blazers wekte in de jaren twintig een enorm opzien en hy was ook degene, die op de Brusselse Expo het merkwaardige Philips-paviljoen van Le Corbusier van bijpassende elektroni sche muziek voorzag. Geodetische satelliet gelanceerd in V.S. KAAP KENNEDY De Amerikanen hebben een satelliet gelanceerd, de Geoe-a. Men hoopt met de van de satel liet verkregen gegevens de wereld nauw keurig in kaart te brengen en meer te weten te komen omtrent het zwaarte krachtveld van de aarde. De afstand van de 175 kg zware kunstmaan tot de aarde varieert van 1111 tot 1769 km. Het is de eerste satelliet die uitsluitend geodeti sche gegevens zal verzamelen. (Vervolg van pagina I) Geen zorgen SCHIPHOL De Indonesische onder minister van buitenlandse zaken, de heer Soewito Koesoemawidagdo, verklaarde saterdag op doorreis dat men in Indone sië de toestand geheel In de hand heeft en dat er geen enkele reden is bezorgd te zün. Wel zijn er krijgsverrichtingen gaande om dc voorzitter van de communistische Aidit in handen te krijgen maar de al gemene rust is teruggekeerd. De verhou ding tussen Soekamo en het leger is uitstekend en de regering wil in de eer ste plaats orde en rust handhaven om de president gelegenheid te geven een op lossing voor de moeilijkheden te vinden. Het is niet de bedoeling de commu nistische partij te verbieden. Wel zal men er naar streven haar te veranderen. Een goede verstandhouding met com munistisch China is een natuurlijke be hoefte, daar men zo sterk aangewezen is op dit onmetelijke land en er drie miljoen Chinezen in Indonesië leven en werken. Een volledige breuk Is onmo gelijk. Bij Solo hebben para's negen vrouwen neergeschoten, die zich voor oprukkende tanks hadden geplaatst en geweigerd op zij te gaan. Volgens het leger waren zij lid van een communistische vrouwenbe weging. De dag van de strijdkrachten, die tot 10 november was uitgesteld, is thans geheel afgelast.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7