.KBIrA Logboek Premier Wilson wil met Smith praten op Malta ■PH n~p III HU IH Luchtbrug tussen Cuba en Florida Moskou wil geen oorlog riskeren Akkoord met Castro Amerikanen vernietigen raketbases Veel doden bij ongelukken in Engeland Lancering van de Gemini 7 vervroegd Raket als verrassing uit ruimte W a&n QuOJhie, h# Als Chroesjtsjef niet was teruggekrabbeld 5 MAANDAG 8 NOVEMBER »5 Over oplossing kwestie-Rhodesië Mogelijk nog deze week LONDEN De Britse premier. Harold Wilson, heeft zijn collega van Zuid-Rhodesië voorgesteld op Malta een gesprek te voeren over de oplossing van de Rhodesische crisis. Wellicht kan op deze wijze een uitweg worden gevonden voor de impasse, waarin de Rhodesi sche onafhankelijkheidskwestie zich bevindt. Eind vorige week heeft premier Smith het voorstel van Wilson om een koninklijke commissie in te stellen van de hand gewezen. De Britse regeringsleider zou voorts graag zien dat de Rhodesische opperrechter, sir Hugh Beadle, te voren naar Londen komt om nog I seurs beraadslaagd over de Rhodesi- eens te spreken over de koninklijke I sche kwestie. De Britse minister voor commissie, die in Rhodesië zou moe-1 gemenebestzaken, Arthur Bottomley, ten vaststellen in hoeverre de bevol king voor onafhankelijkheid op basis van de huidige grondwet is. Sir Beadle zou als voorzitter van deze commissie hebben moeten optreden. Als Smith akkoord gaat met deze re geling zou sir Beadle nog begin deze week naar Londen kunnen reizen en zou het gesprek op Malta ook misschien nog deze week op Malta kunnen beginnen, zo werd gisteren van regeringszijde in Londen ver klaard. Waarom niet een gasaansteker met een wereldnaam? SILVERJtATCH FIRST CL ABS deelde na afloop van het gesprek met Wilson (waarbij tevens de voorzitter van het Hogerhuis tevens hoogste rech ter in Engeland, sir Elwyn Jones, aan wezig was) mee, dat „de deur nog steeds openstaat" voor een oplossing van de crisis. Smith had zijn collega vorige week nog verweten „de deur voor onderhandelingen te hebben ge sloten". Vrij rustig Overigens is het tijdens het weekeinde in Rhodesië vrU rustig geweest. Sinds vrijdag, toen de noodtoestand werd afge kondigd. zijn geen ongeregeldheden voorgekomen. Wel heeft het hoofd van de politie in de Rhodesische hoofdstad verboden berichten te publiceren over mensen die zich niet vrU in het land mo gen bewegen. Deze maatregel zou vol gens de Rhodesische minister van Justitie niet noodzakelijk censuur op de dagblad pers behoeven te betekenen. Hij voegde hieraan toe dat de politie, „als deze dit zou wensen de artikelen ter inzage zou kunnen vragen voor z(J worden gepubli- ALgemeen is men van oordeel dat Rho desië voor de ernstigste crisis in zijn ge schiedenis staat. Een eenzijdige afkondi ging van de onafhankelijkheid is nog steeds niet uitgesloten. Het Rhodesische kabinet zou vandaag weer bijeenkomen om de toestand te bespreken. Ook ver wacht men dat het parlement spoedig bijeen geroepen zal worden, vooral nu de noodtoestand voor het gehele land is af gekondigd. extra E^SBRA p£2§ira MOTOR O"-1 ra ra extra extra bescherming WASHINGTON President op bijna 100 km Johnson heeft zaterdag de onder- hoofdstad Havana. Voorrang zal wor- tekening bekendgemaakt van een akkoord met Cuba om per maand 3000 tot 4000 Cubaanse „vluchte lingen" toe te staan naar Amerika te komen met Amerikaanse vlieg tuigen. De uittocht van de Cubanen zal geschieden met commerciële vliegtui- gen, die gecharterd worr5 n door de Amerikaanse regering. Zij zullen ver trekken van het vliegveld Varadero, LONDEN Elf mensen kwamen om en ongeveer 65 werden gewond bij vier kettingbotsingen in Engeland. Er waren in totaal 131 auto's bij betrok ken. In de nacht en de vroege ochten duren van zaterdag waren de wegen van het noorden en het midden van Engeland in mist gehuld. SAIGON Amerikaanse vliegtui- Igen hebben in Noord-Vletnam vier ra- Iketbases vernield of zwaar bescha- Idigd. Twee in de omgeving van de hoofd stad Hanoi werden vernield. De ande- jre twee Jagen in de buurt ven Thanh de Cubaanse I **oa. Een van de Amerikaanse vliegtui gen werd neergeschoten. De piloot kon zich in veiligheid stellen en werd later door een helikopter opgepikt. Ten wes- j ten van Plei Mei in Zuid-Vietnam j werd weer hevig gevochten tussen Amerikanen en Vietcongtroepen. Minder ruchtbaarheid In een opmaak, die „De Telegraaf" u niet zou kunnen verbeteren, brengt u een delicate zaak, als twist onder broeders, in het nieuws (uw blad van maandag 1 novembei jl.) Ik geloof niet, dat het op uw weg ligt als christelijk blad aan deze dingen, althans op zo'n opvallende wijze, ruchtbaarheid te geven. De mantel der (christelijke) liefde had u beter kunnen hanteren. Hoe droevig ook kwesties in de keik zijn, toch geloof ik niet. dat één vrijgemaakte hierdoor in paniek zal geraken. Hij heeft immers de belofte, dat Christus Zijn Kerk zal bewaren, beschermen en onderhouden en dat de poorten der hel haar niet zullen overweldigen? Dordrecht A. de Meer Sr. Emancipatie Nog dagelijks constateer ik (als mant. dat er in feite nog maar weinig vorderingen gemaakt worden op de weg der verdere emancipatie van de .vrouw. Volgens mij is het de angst van de man. dat de vrouw hem in .veel opzichten voorbij zal streven (hetgeen straks toch niet tegen te houden zal zijn) die hem zo tegen doet werken. Naai mijn mening zal de man zijn onsportieve, egoïstische houding moeten laten varen en dienen te erkennen dat de vrouw doorgaans geestelijk sterker is dan hij. Dan komt er ruim baan voor verdere yrouwen-emancipatie. Den Haag P. Pannebakker sr. Vivisectie In Nederland, dal pretendeert een beschaafd land te zijn. worden jaar lijks miljoenen dieren aan de vivisec tie opgeofferd. Men kan zich. gedach tig aan wat Mahatma Ghandi hier eens over heeft gezegd afvragen: hoe lang kan van de-.- nutteloze cultuur- schade nog sprake zijn? Ghandi zei: Naar mi,n mening is vivisectie de afschuwelijkste van alle afschuwelijke misdaden, waarazr. de mens zich •chuldig maakt". den verleend aan Cubanen, die middellijke familieleden" in de VS hebben. Dat zijn bijv. ouders van ongehuwde kinderen onder de 21, echtgenoten, ongehuwde kinderen on der de 21 en broers en zusters onder de 21. De luchtbrug zal niet later dan 1 december worden geopend. Het akkoord geldt niet voor politie ke gevangenen, jongemannen en jon gens tussen de 15 en 26 jaar, c':a voor militaire dienst opgeroepen i--innen worden. Ook geschoolde technici en andere vakbekwame mensen die niet vervangen kunnen worden, vallen er buiten. Premier Castro van Cuba wil alleen politieke gevangenen vrijlaten in ruil tegen eenzelfde aantal Cuba nen, die in Latijnsamerikaanse landen om politieke redenen gevangen zitten. De vluchtelingen moeten al hun bezit tingen achterlaten. Deze vallen de staat toe. De mensen mogen slechts enkele kledingstukken en juwelen tot een waarde van 50 dollar meenemen. Zij zullen geen Amerikaanse staats burgers worden en kunnen op elk gewenst ogenblik naar Cuba terugke ren. In de VS aangekomen krijgen zij een overbruggingstoelage van 100 dol lar. Bloedverwanten en charitatieve instellingen zullen verdere hulp ver-1 saristructuur, op ongeveer Rhodesia UET wil nog niet erg vlotten met het zoeken naar een regeling van het conflict tussen Rhodesia en Engeland. Vorige week zag het er even naar uit, dat een koninklijke commissie gelegenheid zou krijgen, in een wat rustiger sfeer naar een oplossing te zoeken. Het idee, zoals dat bij de bespre kingen van premier Wilson in Rho desia werd aanvaard, was in zijn uiteindelijke vorm afkomstig van premier Smith. Blijkbaar is de heer Smith in eigen land na het vertrek van Wilson in moeilijkheden geraakt. Want al spoedig begon hij terug te krabbe len. Aanvankelijk werd rekening gehou den met de mogelijkheid, dat het afkondigen van de noodtoestand een inleiding zou zijn op het eenzijdig uitroepen van de onafhankelijkheid van een „blank Rhodesia". Zo ver is het echter nog niet geko men. Er is zelfs reden om aan te nemen, dat de stappen, die Engeland In zo'n geval zal nemen, Smith er van weerhouden hebben, ruim een week geleden de onafhankelijkheid te proclameren. Thans heeft het er veel van weg, dat Smith een zenuwoorlog tegen de Britse regering voert, in de hoop, dat een meerderheid in het Britse Lagerhuis de kant van Rhodesia zal kiezen. Op die wijze meent Smith nog belangrijke concessies te kun nen afdwingen. Aan boord s.s. Rotterdam, zondag ffET schip koerst ongeveer halverwege de Atlan tische Oceaan. Met 1500 mijl voor en 1500 mijl achter de boeg snijdt de Rotterdam door de lange deining, die de tijd van het jaar als een vaste prik brengt. Hoewel het zondag is, merk je er weinig van. In het theater worden kerkdiensten gehouden een roomskatholiéke en een protestantse, die door toevallig aan boord zijnde geestelijken worden geleid maar voor t overige gaat alles z*n ge wone gang. Het kan moeilijk anders in een drijvende stad, waar geen inwoner zeljverzorgend is. De maaltij den moeten worden toebereid, de zoetwaterinstal latie, die per dag zo'n 650 ton zeewater distilleert, moet in werking blijven, de 38.000-tonner moet ge navigeerd worden etc., etc. Voor alles wat de 1.400 passagiers behoeven, zijn dagelijks 700 bemannings leden in touw. Van ome speciale verslaggever LINK van BRUGGEN de stops in Le Havre en South- waarop „zo nog veel grotere getallen wordt gewerkt. „Neem een wereldreis", ver klaart de heer Van Hilten, „zo'n Je krijgt een lijstje van de heer tocht van 80 dagen, die de Rotter- J dam binnenkort gaat maken. Aan ampton, precies zeven dagen staan. Ze hebben betrekking op duurt. Voor de terugreis, die langs een normale reis, op een zeere- een meer zuidelijk gelegen route tourtje New York dus. gaat - het rugwindje, dat dm A]s cr he, „n en ander van meestal waait, maakt deze over- overneemti probeer je je voor te „°Ver „tLgje,mv!!ï tw VnJk stellen wat voor ruimte de voorra- rustiger wordt van New York mvontarisctukkpn in- wat cijfers" vlees hebben we dan tenminste uit acht dagen uitgetrokken. Voorraden den en de inventarisstukken in nemen. Het lukt je niet, maar misschien wilt u als lezer het eens proberen. Hier start het volumi neuze gedoe, en, nogmaals, het is slechts een keuze: van vele miljoenen, en ze staan nauwkeurig geregistreerd. Chef hofmeester J. W. van Hilten is de man, die er de scepter over zwaait, die bovendien nog verant woordelijk is voor het doen en laten van de ruim 500 man tellen de civiele dienst. De lange, naar perfectie stre vende man met het vele, gekartel de zilver op de mouwen, bevindt zich al op de Rotterdam, sinds deze in 1959 in de vaart werd gebracht. Hij kent elk hoekje en gaatje van de reus; hij voelt zich op het vlaggeschip van de Hollan- Amerika Lijn thuis als in zijn eigen huis. „Een strakke organisatie, veel discipline en strikte rechtvaardig heid", zegt hij, „zijn de eisen, die Vlees ik aan m'n vak stel. „Zou ik het Groenten anders doen, dan loop ik onher- Eieren roepelijk de kans in de chaos te Gedistilleerd verzinken". KAAP KENNEDY De Gemini 7 zal wellicht op 2 in plaats van 8 de- j cember worden gelanceerd omdat de voorbereidingen zo voorspoedig verlo- pen. De definitieve datum zal vermoede lijk pas over twee weken worden vast- j gesteld, als de proeven met het ruimte-1 schip en de Titan-raket zijn vol- j sigaruderlük ..usonw^jii Pleidooi voor vreedzame wedijver strekken. Het befaamde kabeltrammetje van San Francisco kreeg zater dag een koninklijke passagiere: prinses Margaret, die met haar echtgenoot een ritje maakte met het antieke geval. Karatsji (Pakis-j huh. De Fransman Jean Monnet, grond-1 legger van de Europese gemeenschap-1 pen, is onderscheiden met een van de vier prijzen van uitmuntendheid, die in New York door de Society for the family of man worden uitgereikt. MOSKOU .,Het vraagstuk, welk stelsel beter is, dient niet door middel van een wereldoorlog te worden opgelost, of door het gebruik van kernraket-wapens, maar door middel van vreedzame wedijver." Dit verklaarde gisteren de Russi sche vice-premier Poljanski in een toespraak op het Moskouse Rode Plein ter gelegenheid van de 48ste verjaar dag van de revolutie van 1917. Doe lend op China zei hij: „Onze partij is altijd tegen het denkbeeld van het uitvoeren van revoluties en contra revoluties geweest". Tijdens een grote militaire parade heeft de Sowjetunie reusachtige ra ketten laten zien, waarmee zij in staat zou zijn een onverwachte atoomaan- val uit de ruimte te doen. De raket werd al eerder getoond. Het ve: gen er van werd echter voor het eerst bekendgemaakt. De Russen zeggen, dat zij de raket kunnen lanceren, niet dat zij het gedaan hebben. Dit laatste zou in strijd zijn met een ook door Moskou getekende overeenkomst, geen atoomwapens in een baan om de aarde te brengen. Gewoonlijk is er bij dergelijke para des veel wapengekletter. Minister van defensie Malinofski was echter betrek kelijk mild in zijn aanvallen op Ameri ka. Partijleider Brezjnef noemde de Ver. Staten niet eens, toen hij aan- I Mevrouw Troszesynn- ski uit Le Havre heeft za terdag haar pelgrims tocht naar Jeruzalem voltooid. Te voet trok zij via Zwitserland, Italië Zuid-Slavië en Bulgarije naar Istanboel. Daar moest zij de ezel, die haar bagage droeg, ziek achterlaten en vervolgde per autobus haar weg stand te doen die zij in 1959 had gedaan. B Te New York hebben vijf dienstplichtigen in het openbaar hun oproe- pingskaarten verbrand. Eerst lukte het niet door dat een lid van de uiterst rechtse John Birch socie ty met een brandblusap- paraat het vuur doofde. Nadat de kaarten een tweede maal waren aan gestoken, gingen zij in rook en as op, onder ap- I Te Hannover wordt een onderzoek ingesteld naar een leraar die Hitier verdedigde. Hij had in een schoolkrant Hitier ge prezen en grammofoon platen met toespraken van nazi-leiders gedraaid om zijn standpunt te il lustreren. Hitier, zei hij, was gedwongen geweest de oorlog te beginnen om- I Een kind in Mexico, op een trottoir geboren tij dens het bezoek van ko ning Boudewijn en konin gin Fabiola, krijgt de naam Fabiollta. Het werd 18 oktober geboren toen het Belgische vorstenpaar een rijtoer maakte. In de opwinding had do moe der het kind ter wereld gebracht. drong op vrede in een in milde be woordingen gestelde toast tijdens een receptie, die later in het Kremlin werd gegeven. China beschuldigde de Russische lei ders er van, de revolutie van 1917 te hebben verraden. Het riep op tot een ■erzoenlijke strijd tegen hun poli tiek. Doodstraf voor man die met Gestapo heulde PARIJS Jacques Vasseur (45) is zaterdag hier door een staatsvellig- heidsrechtbank ter dood veroordeeld. Hij heeft gedurende de bezetting met de Duitse Gestapo samengewerkt. Vasseur, die er gedurende 17 jaar in was geslaagd aan de justitie te ontko men, werd beschuldigd van verraad, mishandeling en het doden van landge noten. Hij heeft alles ontkend. Ruim 200 getuigen verklaarden, dat Vasseur willekeurige executies uitvoer de en hele verzetsgroepen verraadde, nadat hij zich eerst had voorgedaan als iemand die door de Duitsers werd vervolgd. Hij zou ook vrouwelijke ge vangenen hebben gepijnigd door bran dende sigaretten op hun lichaam uit te drukken. In Johannesburg 1247 arrestaties JOHANNESBURG Bij een actie van ruim tweeduizend politieagenten hier zijn vrijdag 1247 Afrikanen aange houden wegens wetsvergrijpen die va riëren van landloperij tot het bezit van vuurwapens. Doel van de actie: Johannesburg te zuiveren van zwervers en misdadigers. Velen van de aangehoudenen kwamen later weer vrij. De actie zou steeds opnieuw worden herhaald tot geen ge wapende overvallen voorkomen, zegt de politie. Elizabeth aan beterende hand BRUSSEL De toestand van ko ningin Elizabeth is zoaanig verbeterd dat elk gevaar schijnt te zijn gewe ken. Zij heeft een rustige nacht ge had, zeggen de lijfartsen. Dochter Marie-José is bij haar ziekbed. Ande re familieleden zijn in Zuid-Amerika. 12.000 kilo 14.000 kilo 28.000 stuks 5.000 flessen 3.000 flesjes 8.000 flessen 12.000 stukken 7.000 stuks 8.000 stuks 7.000 stuks 77.000 kilo aan boord. De caviaar wordt met 500 blikken van elk twee kilo geteld, en de paté met 600 blikken van dezelfde inhoud. We hebben dan ook nog eens zo'n 5.000 flessen champagne bij ons, een voorraad, die in de loop der weken verschillende keren moet worden aangevuld". Een groot breek- en verliesper centage dit kan bij een schip als de Rotterdam niet uitblijven. Het breken van glaswerk is wel in de eerste plaats van het weer afhankelijk. Hoewel de opberg- voorzieningen zo zijn dat de gla zen een elementaire bescherming genieten, kunnen onverwachte zwiepers tijdens stormweer een enorme ravage veroorzaken. Het verhaal van een barman, die 15.000 glazen in een jaar brak overigens nog geen vijf hiervan door eigen schuld, is misschien een beetje overdreven, maar spreekt niettemin boekdelen. De wind krijgt dikwijls vat op inventarisstukken, die op de dek ken rondslingeren. Herhaaldelijk zeilen er kopjes en schoteltjes overboord, maar dit aantal valt totaal in het niet bij dat van de Messen Glazen, alle soorten 20.000 stuks Koppen en schotels 11.000 stuks Stofzuigers Emmers Badhanddoeken Gewone handdoeken Papiermanden Lucifers Tafellakens Servetten Bedlakens Dekens Keukendoeken Stofdoeken Kleerhangers 76 exempl. 240 stuks 4.000 stuks 5.400 stuks 1.500 stuks 40 000 boekjes 2.500 «tuks 5.900 stuks 7.700 stuks 20.000 «tuks 800 «tuks 750 stuks 22.000 exempl. Soiii-enirjacfit Tenslotte de souvenirjacht, die op de Rotterdam en trouwens op alle passagiersschepen van de HAL een ramp kan worden ge noemd. Vooral Amerikanen zijn er berucht om; ze willen thuis op overtuigende wijze laten zien dat ze per boot de Atlantische Oceaan zijn overgestoken, of een cruise hebben gemaakt. Je zou nog een tiidje kunnen r doorgaan met deze duizendjes dans. een dame 'betrapte bij het ratsen De wasserij, die, als het moet, een van liefst drie bestekken tegelijk, dagservice verleent, verwerkt per Ze vond bijzonder vreemd dat de reis 4.000 eenheden passagiersgoed, HAL geen diefstal tolereerde. Bij 20.000 eenheden personeelsgoed en andere maatschappijen, zei ze, HH werd het meenemen van een aan denken juist geaktiveerd, omdat er Cijfers om van te hakkelen, reklarae en werfkracht van zou uit naar er zijn reizen, waarop met gaan. NEW YORK Als Chroes]- als de man, die tijdens die fatale tsjef niet in zijn brief van 27 ok- week steeds aan zijn gezin dacht tober 1962 was teruggekrabbeld "HL®!" aJIe, kin^ren in de a m wereld, „indien het niet voor deze zou Amerika tegen Cuba in actie j mensen was. die nog niet geleefd zijn gekomen. Het zou dan gee- hebben, zou het gemakkelijk zijn, keus meer hebben gehad, wat ook ^h'^ingen van deze aard te nemen". de gevolgen geweest zouden zijn In „Cuba, aan de rand van d« afgrond van een kernoorlog", behan delt de vroegere adviseur van presi dent Kennedy oktober 1962. Deze vijf de aflevering in Life laat Kennedy zien Chroesjtsjef krabbelde terug en liet de raketbases op Cuba ontmantelen. Hierover zei Kennedy: „Als Chroesj tsjef dit deed na al zijn protesten en ontkenningen, hoe kan mer. hen. dan ooit nog in iets anders vertrouwen?" I Daarna volgde de vlootblokkade.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5