Felle brand legde paviljoen De Brasem volledig in de as Weekagenda Twintigjarig Scapino deed ook Leiden aan Nadelig saldo L.E.F. viel bar tegen Meer coördinatie nodig voor ontwikkelingshulp Jongste werk van Frans Pieck in Rehoboth NIEUWE LEIDSE COURANT MAANDAG 8 NOVEMBER 1965 Maandag Schouwburg, 8 uur: High Tor, yoor studenten. Breestraat 19, 8 uur: voorlichting yoor postzegelverzamelaar*. Dinsdag Kleine zaal Gehoorzaal, 8.30 uur nam.: causerie met proeverij Franse wijnen. Gehoorzaal, 8 uur: Res.-Orkest. Breestraat 19, 7 tot 8 uur: spreekuur Chr. Emigratiecentrale. Stadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouw fonds Ned. Gemeenten. Zaal Koningskerk (Noord), 8 uur: afd Leiden-Noord Christen-vrouwenbond, dr. J. E. Zweers te Leiden over astma. Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Nieuw Rott. Toneel met „Luther". Den Haag: Diligentia, 8 uur: Irma Rogell, clavecimbel. Woensdag Pieterskerk, 7.15 uur: avondgebed. Stationsweg 41, 2 uur: ledenverg. Ka mer van koophandel, aansluitend bezoek aan Leiderdorp. Schouwburg, 8 uur: K. en O., Nieuw Rott. Toneel met ,,'n Vreemd paar". Volkenkunde, 8 uur: dr. A. C. v d. Lee- den over „Een Nunggubuju-concert". Boshuis, achter Hoflaan 76, 7.30 uur: sociëteit Herv. wijkgemeente Boshuizer- wijk. Wijkcentrum Vredeskerk, 8 uur: Bijz Kerkewerk Herv. Gemeente, ds. F. J. Pop van Driebergen over „Bijbel en apostolaat". Volkenkunde, 3.30 uur: film „De olie- rivieren van Nigeria, open haven van Akkra"; kinderen beneden 12 jaar toe gang met geleide. Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 uur: „Chat en poche" (Franse voorstelling). Scheveningen, Kurzaal, 8.15 uur: Res.- Orkest. Donderdag Koffiekamer Gehoorzaal, 12 uur: dep Leiden Nijverheid en Handel, sprs.: Sidney J. v. d. Bergh en drs. B. J. Udink. Schouwburg, 8 uur: K. en O., Nieuw Rott. Toneel met ,,'n Vreemd paar" Breestraat 85, 8 uur: Centrale a.r. kies- ver., mr. W. Aantjes over „Praktijk der chr. politiek". Bovenzaal Bevrijdingskerk, 8 uur: afd. Zuid-West Christen-vrouwenbond, ds. H. Bouter over ,,'k Wou dat het aitiid zon dag was". Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagse Comedie met „De cactusbloem". Den Haag: Diligentia, 8 uur: piano recital Rudy de Heus. Den Haag: Mauritshuis, 8.15 uur: Ar- dito-kwartet. Vrijdag Boshuis, achter Hoflaan 76, 7 tot 8.30 uur: ruilbeurs voor verzamelaars. Antonius-clubhuis, 8 uur: uitvoering mondacc.-orkest Crescendo Gehoorzaal, 8 uur: Dynacord-show. Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 uur- Haagse Comedie met „De vervolging van en de moord op Marat" Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: Nieu we Komedie met ..De gevierde liefde". Zaterdag j Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met „Boeing-Boeing". Gehoorzaal, 10 uur: alg. najaarsverg. i Philadelphia (prot-chr. ver. ouders en 'vrienden afwijkende kind). Antonius-clubhuis. 8 uur: uitvoering 'mondacc.-orkest Crescendo. Afd. Leiden Kon Ned. Natuurhist. Ver.: strandexcursie van Katwijk naar iNnordwijk. Oude Vest 13, 8 uur: C.J.V. De Valk I gespreksavond. Hoogl. Kerkgracht 44. S uur: Herv jeugdsociëteit. over het Midden-Oosten. Haarlemmerstraat 58: opening auto shop N. V. Het Motorhuis. I Den Haag: Diligentia, 2.15 uur: Arena met „De kikkers" 8.15 uur: Nieuwe Komedie met „De gevierde liefde" Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Haagse Comedie met „Dylan Thomas". LEIDEN In het jubïleumseizoen van Scapino wordt het wel duidelijk welk een vootreffelijk werk Hans Snoek en haar groep doen. Jeugdballet, opvoeding tot het begrijpen en waarderen van dans en ballet. Dat is moei lijk, maar ook dankbaar, al timmert men niet zo aan de weg en vermelden de programma's geen daverende dingen. We vinden het daarom zo bui tengewoon prettig, dat het werk van Scapino in steeds wijdere kring wordt gewaardeerd. Na twintig jaar mag dat ook wel! en gezellig. Zo kwam ook in dit pro gramma weer ieder, en ook elke leeftijd aan zijn trek. Peter Rester was de betrouwbare be geleider aan de piano. De heer H. Zundertnan feliciteerde na afloop de twintigjarige, die armen vol bloemen kreeg. A. C. Bouwman Men maakt een soort jubileum-toer- nee, waarin ook Leiden voorkomt. Ja renlang is de Leidse Jeugd-Actie op dit gebied aotief. met veel succes, want ook zaterdagmiddag was de Gehoorzaal he lemaal vol. En men heeft weer genoten van een instruotief programma, dat werd geopend met een demonstratie van oos terse. klassieke en moderne dans. De toelichting die Scapino (Tom de Graaf) gaf was duidelijk maar uit de aard der zaak zeer summier. Misschien was het voor de ouderen goed geweest, vooral ook naar aanleiding van de heel goed door Divera Stavenluiter uitgevoer de oosterse dans. iets te zeggen over de specifieke aard van deze dansen, die een heel andere oorsprong hebben dan ons ballet. Daarom ook een heel andere stijl wijze van uitdrukking te zien geven. In verschillende dansen gaf Ine Rietsap blijk van een goede expressie; misschien is ze wat d^t betreft wel de beste van de groep. Gamma Exmani en Willy Roemers dansten licht en soepel en waren goed de afwerking van de ,,pas-de-deux" uit Giselle. De nummers „Kippengeren" en het special^ jubileumnummer „Straatspelle- waren allerleukst gevonden, grappig T wee piijzen voor Joop de VEclusc LEIDEN, Joop de l'Ecluse, lid van de Leidse Smalfilm Liga heeft dezer dagen op een internationaal filmfesti val in Huy (België) een bronzen me daille gewonnen met zijn film „Op Stap" en nagenoeg terzelfder tijd een eervolle vermelding op het congres van de Ned. Organisatie van Amateur filmclubs te Eindhoven met zijn film Dertien". P u zzelprominenten De prijswinnaars van de puzzel in on: zondagsblad van 30 oktober zijn: le prijs f 5,- J. van Duijn, Piet Hein. straat 38, Noordwijk aan Zee; 2e prijs f 2,50 Mevr. J. Hortensius, Fred. Hen driklaan 29, Oegstgeest; 3e prijs f 2,50 Mej. J. van den Brink, Korevaarstraat 9a, Leiden. Repetitie Yredeskerkkoor LEIDEN De wekelijkse repetitie van het Vredeskerkkoor wordt deze week niet vrijdag, maar op woensdag avond gehouden, eveneens van 8 tot 10 uur, niet in het wijkcentrum, maar in <le Vredeskerk. Op de aanwezigheid van alle koorleden wordt gerekend, daar mer zondagmorgen 14 november medewer king zal verlenen in de dienst in hei Academisch ziekenhuis, waar ds. J. A. Eekhof hoopt voor te gaan. Beurs in oktober Amsterdam, De aandelenkoersen zijn bijna op het laagste peil van het jaar: index eind oktober 359 tegen 357 op 25 juni en 410 op 10 februari. Luste loosheid dus, en wel t.g.v. de miljarden- het magere resultaat van de staats lening en de neiging van Amerikaanse beleggingsfondsen om Nederlandse aan delen te verkopen. En dat terwijl Wall Street blijft stijgen. Aandelen met de beste nominale om zet (in min. guldens): Philips 4,2, Kon. olie 2,5 schoof van vierde naar tweede nlaats EMS 2.5, KLM 2.1. AKU 1,8, Unilever 1.4 Hoogste werkelijke omzet: Philips 20,3, Kon. Olie 18.8. Unilever 16 7. AKU 7.1, KLM 5, EMS 4,5. Hoog ovens 3,1, KZK 2,9, Zwanenburg-Orga- on 2.2. Beste obligaties: eerste staatslening 14,4 min. omzet, Staffellening met f 3,2 min. Beleggingsmaatschappijen: omzet no minaal 9,8, werkelijk 38,8, waarvan Ro- beco 4,319,6, Interunie 3.412,9, Nefo 1.9—2.8, Ver. Bezit 0,85—1,8. OJF 0.33— 1,7 Dividenden: eind oktober hadden 312 ondernemingen uitgekeerd over 1964 of 1963/1964, waarvan 142 hoger, 36 lager 134 onveranderd. VMF. vol vertrouwen AMSTERDAM De winst van d Verenigde Machine Fabrieken over d. eerste 8 maanden geeft vertrouwen dat 1965 niet zal achterblijven bij 1964. De orderontvangst was bevredigend. (Ov 1964 winst f 4,9 min.) Scheveningen, Kurzaal. 8.15 uur: Res.- Orkest. Apotheken Doeza-apotheek, Doezastraat 31. tel. 21313, en Haven-apotheek, Haven 18. tel. 20085. De zaterdag-, zondag-, avond- er nachtdienst van de apotheek LEIDER DORP wordt waargenomen cc or de Ha- 9.15 uur): FX-18 op 9.15 uur): Het huwe- Camera (2. killer (14). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Operation Crossbow (14) Luxor (2 30 en 8 uur): Zorba. de Griek (18). Rex (2.30. 7.15 ei spionnenjacht (18). Studio (2.30, 7 en lijksbed (18). Trianon (2,30. 7 e: Clouseau slaat wee 9.15 uur): Inspecteur toe (14). Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonstelling werk van leden van de Ned kring van Tekenaars (van 13 nov.13 december). De Ruif, Janvossensteeg 59; aquarellen en tekeningen van Mies Deinum (hele maand november, dagelijks open van 10- 20 uur. zat en zondag alleen van 2024 Rapenburg 10: tentoonstelling van te keningen van Frans Pieck (tot en met nov., van maandag tot en met vrij- ig van 1012 en 24 uur). WASSENAAR: kunstzaal Heuff, Hof laan 7: eretentoonstelling werken Betsy Westendorp-Osieck (tot en met 2 dec., 10-17 u.. bovendien vrijdag avond van 8-10 uur. zondag niet). Raming met ruim f 80.000.000 overschreden DEN HAAG Het nadelig saldo i van het Landbouw Egalisatie Fonds over 1964, oorspronkelijk geschat op f 316.900.000, wordt thans op f 400.809.000, geraamd, hetgeen een verhoging betekend van f 83.909.000. Een wijziging der begroting 1964 van het L.E.F. is bij de Tweede Kamer ingediend. De verhoging van het nadelig saldo komt voornamelijk ten laste van de akkerbouw. Het saldo van inkomsten en j uitgaven voor de granen is thans onge veer 56 miljoen gulden nadeliger dan oorspronkelijk werd geraamd, terwijl het ten laste van het L.E.F. komende in voerrecht op suiker bestemd voor bin nenlandse consumptie oorspronkelijk voor memorie opgenomen, ongeveer 20 j miljoen gulden bedraagt. Extra laag Zoals bekend is vorig jaar doordat de uitvoerrestituties extra laag waren, meer Nederlandse tarwe dan gewoon lijk naar derde landen uitgevoerd. Op 131.950 ton zachte en durum tarwe werd een uitvoerrestitutie gegeven van ƒ22.630.000,In totaal stegen de uit gaven voor restituties op enkelvoudige granen met ƒ5.400 000 tot ƒ26 400.000 De uitgaven voor de uitvoerrestituties op graanhoudende produkten. meel, bloem en zetmeel en voor verwer kingssubsidies op tarwe en industrie- granen stegen met ƒ42.600.000,tot 131.600-000.— De ten laste van het L.E.F. komende invoerrechten op suiker betroffen een invoer van 124.495 ton witsuiker. Sfeer in 'l gezin De „ISieutve Leidscheer in I Bromfietser geschept LEIDEN Een 26-jarige brom fietser uit Leiden is zaterdagmiddag ongeveer vier uur geschept door een personenauto, toen hij zonder vaart te verminderen uit een uitrit de Bos- huizerkadie opreed. Hij kwam met zijn hoofd tegen een geparkeerde auto te recht en is met vermoedelijk een sche- delbasisfractuur naar het Academisch ziekenhuis gebracht. Met bromfiets tegen pui ALPHEN De zestienjarige M. l'Amie uit Ter Aar mocht zaterdagavond van haar vriendje even op de bromfiets rij den. Op de Hooftstraat verloor ze de macht over het stuur en botste ze tegen een winkelpui. Met een hersenschudding schaafwonden is zij naar het acade misch ziekenhuis in Leiden gebracht. Op de Buitenkerk is een autobestuur der uit Ter Aar tegen een boom gebotst. De drie inzittenden van de zwaar bescha digde wagen werden licht gewond. Feestavond Nekobu LEIDEN, Het personeel van de Ned. Koperenbuizenfabriek N.V., vere nigd in de. personeelsvereniging „Ne kobu" heeft zaterdag in het Antonius- clubhuis alleszins genoten van de feestavond, die jaarlijks een hoogte punt van het geva-ieerde winterpro- ramma van deze vereniging vormt, -.amens alle Nekobu-leden bracht voorzitter A. Koenen hulde aan de di rectie voor haar onmisbare steun aan de organisatie van de verenigingseve nementen. Het ditmaal uitgebreide feestpro gramma bracht onder regie van Kees Nouens een keur van radio- en tv- kleinkunstartiesten voor het voetlicht. Het accordeonduo „The Melody Ma- ..^rs" bracht er met een meezing-pot- pourri van graaggezongen melodieën al direct de stemming in. „The Handy Fool" kreeg veel bijval als muzikale clown. Nadat Peter Oran succes had geoogst met zijn „pick-pocket-act brachten De Wimies, twee zingende zusjes, drie tophits uit hun repertoire. Niet minder succescol was het optre den van de muzikale kok Geraldini. Na de pauze kwamen alle medewer kenden nogmaals voor het voetlicht. Ten slotte volgde nog een gezellig samenzijn met medewerking van ..Flo rida's Dancing Band o-l.v. Peter Zon neveld. A.R. Kamercentrale Leiden LEIDEN We moeten de opdracht die het bedrijfsleven ten opzichte fan de ontwikkelingslanden heeft, halen uit de sfeer van de liefdadigheid, omdat deze principieel niet onder zijn arbeidstaken ressorteert. Wanneer de onderneming dienstbaar wil zijn, kan zij dit slechts zijn vanuit een be paalde situatie, waarin zaken als eigenbelang en streven naar stoffelijk welzijn onmisbare factoren vormen. kelingshulp in de allereerste plaats een struktureel probleem is. Bij het op gang brengen van de modernisering is de hulp van het westen onontbeer lijk, zowel van partikulieren als van de overheid1. Spreker herinnerde eraan, dat reeds in 1960 door een commissie van het georganiseerde bedrijfsleven een plan is ingediend bij de Nederlandse rege ring, dat tot nu toe zonder aanwijs bare resultaten is gebleven, om naast het geven van mutilaterale hulp d-m.v. schenkingen aan fondsen van de VN te komen tot een rechtstreeks contact met bepaalde ontwikkelingsgebieden (bilaterale hulp). Omdat het bedrijfsleven uit renta biliteitsoverwegingen zich in begin sel niet richten zal op de armste lan den, zou juist de eerste wijze van hulp verlenen, aldus drs. Van der Meer, Zo begon zaterdag drs J. A. vain der Meer zijn rede over het onderwerp „Ontwikkelingshulp en bedrijfsleven" gehouden voor de najaarsvergadering van de AR Kamercentrale Leiden, die bij onstentenis van mr. dr. N. G. Geel kerken diitmaal onder voorzitterschap van ds. H. Post stond. Drs. Van der Meer is secretaris van het Verbond van Prot.-Chr. Werkgevers. Gebruikmakend van een uitspraak van prof. Tinbergen, betoogde de inlei der dat het probleem van de ontwik- OUDE WETERING Een felle brand heeft zaterdagmiddag in een oog enk het bekende paviljoen De Brasem met aangrenzend hotel en woon huis in de as gelegd. Slechts het botenhuis kon worden gered. Hulpvaar dige handen droegen boten, buitenboordmotoren en waterski's naar buiten. Slechts één boot liep zware brandschade op. Auto in Oude Rijn LEIDEN Zaterdagmorgen Is een 60- jarige machinezetter uit Leiden op de Kaasmarkt met zün auto in de Oude RUn gereden. De man wilde wegrijden maar reed vooruit in plaats van achteruit. HU en zijn vrouw zijn door omstanders met behulp van een réddinghaak op het droge gebracht. Zjj liepen geen letsel op. meer aan de allerarmsten besteed moe ten worden, omdat deze voor bilate rale hulp van de zijde van overheid en bedrijfsleven niet in aanmerking Competentiestrijd Ten slotte pleitte drs. Van der Meer voor een .grotere coördinatie tussen re- geningsorganen en departementen, die dikwijls bi een. soort competentiestrijd met elkaar zijn gewikkeld, waardoor het de regering onmogelijk is gewor den inzake deze kwestie een strak, doortastend beleid te voeren. Dit moge duidelijk worden, wanneer men be denkt, dat er na vijf jaar nog niets is gebeurd met de plannen van het be drijfsleven. Maar. zo voegde hij er aan toe, er is hoop met minister Bot voor Ontwikkelingshulp. G. Dikkers en Co. meldt dat de winst niet is achtergebleven. De kostenstij gingen zijn goed gemaakt doch de winstmarges zijn over het geheel nog onbevredigend (Over 1964 bedroeg de winst f488.228 en het dividend weer 7 pet). LEIDEN In het Jeugd-Ontmoetingscentrum Rehobothaan het Ra penburg, dat een zeer geschikte expositieruimte rijk is, houdt Frans Pieck een tentoonstelling van zijn jongste werk, een dertighal tekeningen en schil deringen op papier. Deze tentoonstelling, die is geëngageerd door het jeugdcentrum, heeft een tweeledig doel, aldus een woordvoerder van het Centrum, n.l. de jeugd vertrouwd te maken met kunst en tegelijk de open heid van de jeugdbeweging naar buiten te presenteren en te activeren. Zaterdagmiddag is onder grote be langstelling van vele kunstbroeders de expositie geopend met een korte inlei ding van de psycholoog W. van Hoorn. Deze zei de opening van deze tentoon stelling van Pieck een „hachelijke zaak" te vinden. Hij vroeg zich af: „op welke manier kijkt Pieck en op welke wijze kijk ik". Er is aanleiding voor de be schouwer van bet wenk zich af te vragen wat er achter het werk zit om het op die wijze te herkennen", aldus de beer v. Hoven die daar een korte psycholo gische beschouwing aan vastknoopte. Het werk van Frans Pieck hebben wij reeds meermalen besproken. In zijn gebruikelijke werft handhaaft hij eij bepaalde, ietwat naïeve trant, die hem on- tengenzeggelij k een eigen markante stijl geeft. Het merendeel van de in Rehoboth getoonde produkten bestaat uit dat werk, dat de geregelde toeschou wer altijd als bekend ervaart. Pieck zoekt het in het eenvoudige landschap waarin hij meer noteert dan suggereert in een kleurengamma dat ook iets eigens heeft. Enkele punten, waarin wij wèl een trachten-naar-suggereren menen te ontdekken. Pan van Perzijn I en H. zou den kunnen wijzen in een ombuiging van zyn tot nu toe gevolgde wijze van tekenen. Het zijn meer vluchtige notities waarin echter een bepaalde sfeer niet ontbreekt. Iets anders is de abstracte tekening, waarvan Piek een vijftal voorbeelden laat zien. Dit is geen eerste poging in die richting, hij tekende reeds vroeger, abstract maar naar hij ons vertelde dat werk heeft hij vernietigd. Wanneer wij het huidige werk in die stijl bekijken, menen wij, dat h\j met dat vernietigen goed heeft ge- daan. Wij geloven n.l. vooralsnog niet aan een abstracte Pieck", hoewel liet waar kan zijn dat hij met dit experi ment vele kanten op kan. Of het een goede kant zal zijnNogmaals, wij zijn daar niet zo zeker van. Tot 21 november is de tentoonstel ling geopend, dagelijks van 10-12 en van 14-16 uur. Wvr. De brand brak uit omstreeks drie uur. Iemand van het personeel zag in het restaurant vlak bij de open haard een steekvlam uit het plafond komen. Het restaurant, dat van hout was en op het oosten lag, was weldra één gro te vuurzee. De over het Braassemer- meer komende o.-wind wakkerde de vlammen krachtig aan. Spoedig ston den ook het woonhuis en het hotel in Zeven stralen Doordat de telefoonverbinding direct uitviel, moest de Alkemadesc brand weer door omstanders worden ge- Petruskerk-klok w ordt verlicht LEIDEN Het gemeentebestuur heeft aan het parochiale bestuur van de Pe- truskerk Lammarschansweg verzocht de wijzerplaten aan de toren by avond te verlichten. Van gemeentewege is een bedrag van f 3000 toegezegd. De totale kosten bedragen f 6.500 zodat de pa rochie f 3500 moet opbrengen. Ook niet- parochianen hebben huninstemming be tuigd met een financiële actie. Er zou reeds een bedrag van f 1800 zijn ontvan- waarsehuwd. Toen de brandweer ar riveerde, stond hij voor een vrijwel verloren zaak. Met zeven stralen werd water gegeven om nog te redden, wat te redden viel. Men smaakte de vol doening. dat het botenhuis, waarin voor honderdduizenden guldens lag opgeslagen, behouden werd. Het vuur zocht zo snel en gretig: een weg, dat de bewoners niets van hun persoonlijke bezittingen in vei ligheid konden brengen. Pachter De Groot had voor duizenden guldens schade, waarvoor geen verzekering loopt. De schade van havenmeester Zwanenberg ls wel verzekerd. Tot 's avonds kwart over zeven is men aan het blussen geweest. Op het terrein van de brand waren behalve honderden nieuwsgierigen aanwezig de woensdag geïnstalleerde burge meester Smolders die nog in Voor hout woont maar zich ijlings naar Oude Wetering had begeven, de wet houders Van der Poel en Wagenaar en de heer Rietbroek, voorzitter van het zwembadcomité. Gisteren kwa men velen een kijkje nemen bij de trieste restanten. Het terrein werd doorlopend door de politie bewaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3