Nieuwe LeMse Courant Soekarno weigert ontslag Soebandrio Diny Kirkels plotseling overleden Bediende beroofd van zes mille Communistische partij nog niet ontbonden Felle brand bij Vettewinkel: schade enkele tonnen Veek/eti (join/will Stuntpiloot omgekomen Rehabilitatie van Molotof? Zacht weer veroorzaakte kolendamp (8) huiswaarts op treeplank van trein Koninklijke bontmantels vernield Commentaren Rundvleesprijs hier en daar omlaag (""O Diractw: F. DtEMER Hoofdredacteur: Or. E. DIEME* CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .Stwitvastigh 'a gfcebleven «lijn hart m feghonspoetl" Maandag 8 november 1965, 46ste jaargang Iets meer wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Opklaringen maar later ook enkele wol kenvelden. Op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige, morgen af tn toe vrü krachtige zuidelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). Abonnementsprijzen p.w.vf 0,83, p.m. 3,55, p.kw.'f 10,70 KlachtendienSt bezorging 18.00—19.00 UIT FAILLIETE BOEDEL PROBEREN TE REDDEN WAT TE REDDEN VALT Rhodesië: verder praten pagina 5 Logboek van een varende stad pagina 5 Gas of olie in Dronten pagina 12 DE VADERFIGUUR C. Rijnsdorp schrijft van daag in zijn serie over de vaderfiguur pagina 7 Dr. Drees springt in de bres voor prinses Beatrix pagina 7 „Zo'n kunstwerk zou ik bij wijze van spreken los-handje kvmmen maken DJAKARTA President Soekarno probeert nog steeds het leger buiten spel te zetten om uit zijn failliete boedel te kunnen redden wat nog te red den valt. Dit bleek zaterdag weer tijdens een kabinetszitting in Bogor. Hij weigert in te gaan op de eis, dat Soebandrio zal worden ontslagen als vice-premier en minister van buitenlandse zaken. Ook ging hy nog niet over tot het ontbinden van de PKI (communistische partij). Hij liet de luchtmacht pamfletten boven Djakarta uitwerpen, waarin de Indonesiërs werd bevolen, de onder linge strijd te staken. Zelfs dreigde hij alle partijen te zullen verbieden, die uit de mislukte samenzwering i willen slaan. Dat nam echter niet weg, dat het leger ook op het eiland Bali de acti viteiten van de PKI verbood. Op Bali had de PKI het langst stand gehouden, omdat de gouverneur met deze partij sympathiseerde. De militaire bevelheb ber heeft nu de zaken in handen ge nomen. Hij luisterde niet naar de waarschuwing van Soekarno, dat eer man die ijzer wil doorbijten al zijn tanden zal breken. Soekarno, die een insinuerende uitval naar de Amerikanen deed, vertelde zijn ministers, illegale pamfletten te hebben ontvangen, waarin hij er van werd be schuldigd, de voornaamste ontwerper van de staatsgreep te zijn geweest. „Zij dreigden mij zelf? neer te schieten". Even later zei hij in een oproep tot de Indonesiërs: „Als u mij nog mag en mi;' als uw grote leider beschouwt, gehoor zaamt dan mijn bevelen Soekarno vertelde, dat de vorige Ame rikaanse ambassadeur, die een goed vriend van Soekarno was (de bekende „Merdeka" Jones) een Indonesiër met 150 miljoen roepiah had omgekocht om de ideologie van de vrije wereld te breiden Soekarno had de kwitantie in zijn bezit. In Prambanan in Midden-Ja va hebben 250 communisten hun vlaggen verbrand Zes brandweerlieden bedwelmd AMSTERDAM Bijna het hele Amsterdamse brandweerkorps is za terdag en een deel van de zondag in actie geweest tegen een fel le brand in het gebouw van de verf- en vernisfabrieken Vettewinkel en Zonen aan de Prins Hendrikkade. Tot ver in de omtrek waren de diep zwarte rookwolken te zien. Zes brandweerlieden werden er door be dwelmd en moesten in het zieken huis worden opgènomen. Duistere praktijken van koppelbazen HEERENVEEN Twee koppelbazen, Van L. en J. beiden uit Nijmegen, zijn zaterdagmiddag niet verschenen op de zitting die zij in Wolvega zouden hebben, waarschijnlijk uit vrees voor een zeven tal bouwvakkers uit Heerenveen, die zich door de bazen bedrogen voelen. Zij waren geworven voor werk in Duitsland. Slapen moesten zij in een varkenshok. Bij de uitbetaling staken de koppelbazen de helft in eigen zak, voor verleende bemiddeling. binnenveri ng het beste bed ooit gemaakt! •schuimrubber nog nooit geëvenaard hazet-f abri eken Zevenbergen N.B. met slangen en waterkanonnen het brandweerschip Jan van der Heyden Aanvankelijk leek de grootscheepse aanval zonder succes, want na twee uur blussen breidde het vuur zich nog steeds uit. Maar s avonds half acht kon de c mandant na vijf uur spuiten het „brand meester" geven. Het duurde echter nog tot zondagochtend tien voordat men kon inrukken. Toen men de schade opnam, bleek de hele vierde verdieping en de helft van de derde te zijn uitgebrand. De schade bedraagt enkele tonnen. De oorzaak is nog onbekend. GENUA Een Belgische stuntpi loot is bij het trainen voor een lucht vaartshow neergestort en omgekomen Hij miste op enkele centimeters na een groep mensen. De 35-jarige André Neefs uit Ant werpen was zaterdag per vliegtuig ge arriveerd. Hij zou deelnemen aan een show in het kader van de jaarlijkse internationale verkeersbeurs in Genua Zijn eenmotorig toestel werd zo goed als geheel vernield, toen het neerstort te o.p een spooremplacement. MOSKOU Molotof, die in 1957 bij Chroesjtsjef uit de gratie geraak te, zal in maart op het 23ste partij congres waarschijnlijk worden gere habiliteerd. De vroegere minister van buitenlandse zaken, die zich aan anti-partij-activiteiten zou hebben schuldigd gemaakt, werd in 1957 als ambassadeur naar Buiten-Mon- golië gestuurd. In 1961 zette men hem ook uit de partij. als teken van ontbinding der communis tische partij en verbonden organisaties. Hetzelfde gebeurde te Pladjoe in Zuid- Sumatra waar zij eveneens een portret van hun leider Aidit in de vlammen wierpen. Het blad der strijdkrachten Angkatan Bersendjatra meldt dat te Pa riaman in West-Sumatra vijftig jonge communisten twee leden van de burger lijke verdediging onvoerden en aan eer boom bonden, die echter wisten te ont snappen. Gemeld wordt dat de derde de communistische partij, minister staat Njoto, de kabinetszitting heeft bij gewoond. Kreeg doos met stroop op hoofd AMSTERDAM Een winkelbe diende die zaterdagavond laat geld in de nachtkluis van de Amro-bank omgeving van de bank door twee op het rokin wilde brengen een bedrag van 5800 gulden is in de mannen neergeslagen. Ze maakten zich vervolgens met het geld uit de voeten. De bediende, E. van Geyn, is werk zaam bij een geschenkenhuis in d< Kalverstraat. Hij begaf zich met de dagopbrengst naar het Rokin. Plotse ling sprongen twee mannen op hem af, van wie de ene een donkere bril en de andere een ju'tezak'op het hoofd droeg. Ze trachtten hem de geldkist te ontfutselen, maar de jongeman ver weerde zich hevig. Toen gooiden ze hem een doos met stroop op het hoofd, rukt ende geld kist uit zijn handen en namen de vlucht. Twee autobewakers zeggen vanuit de verte een en ander ondui delijk te hebben gezien. Door deze af stand konden zy niet ingrijpen. De politie heeft op de plaats van de overval een kapotte zonnebril en een uit Appingedam aan de zijkant van een trein gehangen en dit 8 km lang (ongeveer 8 min.) vol gehouden Hengelo-ers gewaarschuwd: HENGELO. Alle beschikbare po- litie-auto's reden gisteravond met luid sprekers door de Hengelose woonwij- om de inwoners op het gevaar van kolendampvergiftiging te wijzen. Het plotseling ongewoon zachte weer en de heersende windrichting zijn er oorzaak geweest, dat er veel gevallen van kolendampvergiftiging voorkwamen. In de loop van de middag kregen dienstdoende artsen en het Rode Kruis in Hengelo en ook Enschede het druk met verlenen van hulp aan mensen, die bewusteloos of onwel waren geworden. Vooral bejaarden bleken tot de slacht offers te behoren. In Enschede kwam ouw Dietewig '85) om het leven door kolendampvergiftiging. ruzie met oma heimwee ISa rit van 8 km totaal verkleumd UTRECHT De achtjarige Jan Beukema uit Appingedam heeft zaterdag een tocht van acht kilo meter gemaakt op een treeplank van de trein Loppersum-Appinge- dam. Hij had onenigheid met zijn oma bij wie hij logeerde, kreeg heimwee en wilde naar Appinge dam terug. Toen hij op het perron de stationschef zag lopen, kroop hij achter de trein om en klauterde er aan de andere kant op. Mensen die bij de bewaakte overweg stonden zagen tot hun grote verbazing Jantje aan de trein han gen en waarschuwden dadelijk het stationspersoneel, dat telefonisch Appingedam alarmeerde. Warme koffie De stationschef liet allerlei maatregelen nemen en begaf zich naar het spoor- sein, tweehonderd meter van het sta tion. Daar heeft hij de jongen, die na de acht kilometer lange tocht door de mist totaal verkleumd was, opgevan gen. Nadat de jongen bij de stationschef thuis weer wat op zijn verhaal was gebracht, is hij naar de ouderlijke woning ge bracht stofzuigerbuis gevonden. Men neemt aan, dat de buis is gebruikt om er de winkelbediende mee te slaan, die zich daar echter niets meer van zegt te herinneren. Na geslaagde hartoperatie NIJMEGEN De 23-jarige Diny Kirkels, het meisje dat op 26 oktober een opzienbarende operatie heeft on dergaan, waarbij in haar hart een uit eig enweefsel vervaardigde klep werd ingebracht, is zaterdag onverwacht overleden. De man, die de operatieve ingreep verrichtte was prof. dr. F. Moeys, zelf eveneens hartpatiënt, die eerder vorig eweek is overleden. Zoals men zich zal herinneren slaag de de operatie van het meisje wonder wel en liet ook haar algemene toe stand zich nadien hoopvol aanzien. Vrij spoedig kon het hart de taak van de hart-longmachine overnemen en zelfs mocht het meisje uit bed. aterdag verslechterde haar toestand wat. Ongerust maakte men zich niet, omdat dit enige tijd na een dergelijke ingrijpende operatie wel meer het ge- Man neergeslagen en van f 5800 beroofd AMSTERDAM Twee onbekende mannen hebben zaterdagavond op het Rokin in de hoofdstad een kantoorbe diende op straat neergeslagen en beroofd in een cassette met inhoud 5500 gulden 300 Duitse marken. Het slachtoffer wilde de cassette in de nachtkluis van de AMRO-bank opbergen toen hij besprongen werd. De dieven renden hard weg met de geldkist. Elk spoor van hen ontbreekt nog. De Gaulle leidt opsporing van Ben Barka PARIJS President De Gaulle heeft zich persoonlijk belast met het onderzoek naar de mysterieuze ver dwijning van de linkse Marokkaanse leider Ben Barka. Koning Hassan en Barka's moeder zullen op de hoogte worden gehouden. Intussen heeft de politie een man ge arresteerd. Het is de 29-jarige student Al Gahli el Mahi. die als tussenpersoon tussen enige Marokkanen en enkele per sonen uit de Franse onderwereld zou zijn opgetreden om Barka in handen te krij- LISSABON Gisteren heeft ongeveer 70 pet van de Portugese kiezers zijn stem uitgebracht. Dit wordt als een vertrou wensvotum van president Salazar be schouwd. Er moesten 130 leden van de Nationale vergadering worden gekozen. Er waren uitsluitend kandidaten van de regerings partij. De oppositie had haar kandidaten teruggetrokken. Het tuin ameublement op Soestdijk was zó vies. dat de koninklijke fa milie en haar gasten ondanks ijverig poetsen toch maar liever bleef staan voor het nemen van een plaatje. Van links naar rechts: Claus von Amsberg, mevrouw von Amsberg met daarachter prins Bernhard, iierder Christina von Amsberg, prinses Beatrix en de Koningin die (geschrokken?) de hand voor de mond houdt. UTRECHT Een grote partij bont mantels. waaronder een mantel van prinses Beatrix en een met bont gevoer de militaire jas van prins Bernhard, gin gen in de nacht van zaterdag op zondag verloren, bij een brand in het pand van Chiotakis' pelterijen (hofleverancier), in de Domstad. Alleen al de schade aan de verloren gegane bontmantels bedroeg een half miljoen gulden. De schade aan ma chines bedraagt ongeveer 50.000 gulden. De brand ontstond in de werkplaats m een reclameverpakkingsbedrijf, dat ;n deel van het pand van de bonthan delaar heeft gehuurd. Over de oorzaak de brand is niets bekend. Wel is er zaterdag tot ongeveer een uur 's nachts overgewerkt. De bontmantels behoorden aan men- •n uit binnen- en buitenland die hun mantels voor reparatie in bewaring had den gegeven. BRIEVEN Aan brieven geen gebrek in ons po litiek en maatschappelijk bestel. Er wordt dan ook druk gecorrespon deerd, en de mening dat er in deze tijd van telefoons niet veel meer ge schreven wordt, lijkt gelogenstraft. In de politieke wereld is het thans de brief van de heer Vondeling die de aandacht vraagt, de brief waarin hij, op verzoek van de Kamer, zijn begroting heeft herzien. Zaterdag hebben wij ook dat schrijven gepu bliceerd. Er zal wel wat uiteenlopende kritiek op komen. De een had gewild dat de minister meer in deze. de andere dat hij meer in gene richting had ge- Deze uiteenlopende kritiek is voor de minister de kans dat zijn voorstellen worden aangenomen. CONSUMENT De Nederlandse consumentenbond heeft de laatste jaren goed werk verricht aan belangen behartiging van de consument. Al is wel eens kri tiek mogelijk op de voorlichting van de bond, de NCB brengt meer dan eens zaken aan het licht die zijn be staan rechtvaardigen. Soms bevinden zich daaronder ge vallen van misleiding die de moeite waard zijn door zoveel mogelijk con sumenten te worden vernomen. Al besteedt de pers aandacht, het klankbord van de NCB is vrij klein. Zijn stem bereikt doorgaans slechts een klein deel van de bevolking, bo vendien hoofdzakelijk afkomstig uit de midden-groepen. En zij zullen voorlichting over prijsverschillen en wat dies meer zij minder behoeven dan de lagere inkomensgroepen. VERWORPEN Een stem aan de drie vakcentralen in het bestuur van de Nederlandse Con sumentenbond zou belangrijk bijdra gen om de waardevolle activiteiten van de organisatie breder draagvlak te geven en de resultaten voor een groter publiek toegankelijk te ma ken. Immers, de bond zou er zij het niet rechtstreeks rond een en een kwart miljoen ..leden" bij heb ben gekregen. De NCB heeft zaterdag evenwel een voorstel in die richting zij het op het nippertje, verworpen. Op zichzelf te begrijpen: de bond is op zijn onafhankelijkheid bedacht. Men mag zich echter tegelijk afvra gen, of wat het zwaarst is niet ook het zwaarst had moeten wegen. DEN HAAG De verkoopprijzen van de voornaamste soorten rundvlees zullen, indien de inkoopprijzen gelijk blijven, in november en december aanmerkelijk moeten dalen in die vleeaverkopende be drijven, waar de daling van de inkoop prijzen tot nu toe niet of niet voldoende doorgegeven in de eindprijzen. Dit blijkt uit een mededeling van liet bedrijfsschap voor het slagersbedrijf. „Zij zijn mijn gasten, mam. U moet er pas iets van zeggen, als ze weg zijn". QP een rangeeremplacement in de Zweedse hoofstad Stockholm stond een montagewagen iets te dicht bij een wissel. Dat zou op zichzelf mets bijzonders geweest zijn, als niet een andere trein via die wissel hud vjillen rijden. Hoe dal allemaal afliep, toont de foto. Dc wagons steiger den tegen elkaar op en bleven klem tegen elkaar staan. Gewonden waren er niet bij. Voor de Zweedse spoorwegmannen alle reden dus om over deze vreemde ontmoeting te glimlachen. Een meer normale ontmoeting kunt u hebben in uw eigen kring, als u over onze krant spreekt. U blijft op het goede spoor, via de bolbon od pagina 2.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1