Nieuwe leidse Courant Europa en nog niet van Amerika zijn De Gaulle af Generaal vraagt om herverkiezing 'Stop tijger in tank' baat niet als ezel achter stuur zit N.L.C. Fatale kogel nam vreemde baan Kreymborg Vijfduizend communisten zweren partij af O uw matras Minister Suurhoff meent: Kabinet legt laatste hand aan nieuw dekkingsplan weerbericht Commentaren Yrijdttg 5 november 1963, 46ste jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .Stentvastigh ia gheblaven mijn hert ie teghenipoeH" r krant van formaat k J 0.83. p.m. 3.55, p.kw. 10.70 PARIJS De verklaring van generaal de Gaulle is slechts een beves tiging van hetgeen we al wisten. Niemand behoeft zich nl. illusies te ma ken over de mogelijkheid, dat Frankrijk na de verkiezingen van 5 decem ber zijn beleid ten opzichte van de E.E.G. en de N.A.V.O. zal wijzigen. Illusies hebben nu geen zin. De bondgenoten van Frankrijk moeten er rekening mee houden, dat de generaal (bij leven en welzijn) nog wel enkele jaren aan het be- President De Gaulle heeft gister avond tijdens een televisietoe spraak verklaard zich herkiesbaar te stellen voor de presidentsver kiezingen. Op 5 december zal het Franse volk tonen, of hij in aan merking komt voor een volgende ambtsperiode. Sectie ivees uit: (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De sectie door dr. Zeldenrust op het stoffelijk over schot van loodgieter J. C. Dols verricht, heeft aangetoond, dat hij met één kogel is gedood die bij zijn rechterheup binnendrong, door het schouderblad weer naar bui ten kwam en bij het rechteroor nogmaals de schedel binnendrong. Zoals men weet is in opdracht van de hoofdcommissaris op de man gescho ten, nadaft hij zich eergisteravond bij de Noordpolderkade een cordon van poliitiemanruen met scherp van het lijf had gehouden. Ook heeft het onder zoek vastgesteld, dat de man geen le venskansen meer had nadat hij geraakt De zwarte schaduwen die de maan gis ternacht op het dak van zijn woning wierp, maakte het onmogelijk de man duidelijk te onderscheiden. Hij nam de hoofdcommissaris onder vuur die hij wèl goed kon zien. Toen na herhaaldelijk waarschuwen op hem geschoten werd, keende hij zich juist oon teneinde zich in gebukte houding achter een schoorsteen te ver schuilen. Dit verklaart de vreemde baan die de kogel gevolgd heeft. Vandaag is het stoffelijk overschot vrij gegeven. Consumentenbond Verbod verticale prijsbinding mislukt (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De Nederlandse con sumentenbond wijst zijn leden opnieuw op de mogelijkheid korting te bedingen bij het kopen van duurzame gebruiks goederen. Van het verbod od de ver ticale prijsbinding blijkt in de praktijk immers zo goed als niets terecht te zijn gekomen. Ook wordt aangedrongen op verdergaande overheidsmaatregelen die het verbod moeten effectueren. Men vraagt het leggen van straffen op prijsvermelding in advertenties van fabrikanten en importeurs en strenger optreden tegen fabrikanten, die langs allerlei wegen het verbod op de ver- tikale prijsbinding ontduiken Ook be pleit dc consumentenbond het opleggen van een leveringsplicht voor vervan gingsonderdelen Koningin-m-oecler van België had hartaanval BRUSSEL Koningin-moeder Elisa beth van België heeft vandaag een hart aanval gehad. Volgens een officieel com muniqué is haar toestand nu „stationair". gerstekorrel •>1 100% wol ZIE OOK PAGINA 16 wind zal blijven om zijn nationalis tisch beleid te voltooien. Hieruit volgt dat de vijf andere kandidaten voor de Franse presidentsverkiezin gen zich evenmin illusies moeten maken. Want in en buiten Frankrijk wordt algemeen als zeker aangeno men, dat de generaal als triomfator uit de verkiezingsstrijd tevoorschijn zal treden. Op theatrale wijze deed de Gaulle gisteravond in een korte TV-toe- spraak een beroep op de Fransen hem te steunen. Hij vereenzelfdigde zich met Frankrijk, toen hij over de „historische verkiezingen" zei: ,,Zij kunnen Frankrijk succes of ontrouw brengen. Ik hoop, ik geloof, ik weet zeker, dat Frankrijk dank zij u zal overwinnen". Zou hij niet worden herkozen, dan zou de Franse repu bliek spoedig ineenstorten, ditimaal zonder enige mogelijkheid tot red ding. De gehele wereld zou met span ning afwachten, wat de keus van het Franse volk zal zijn. Het besluit van de Gaulle, dat be paald geen verrassing was, werd tot het laatst toe geheim gehouden. Zelfs premier Pompidou zou de Gaulle er buiten hebben gehouden. De mensen van de Franse tv, die de toe spraak gistermiddag in het Elysee hadden opgenomen moesten in 't pa leis blijven, totdat de uitzending, die om acht uur begon, was afgelopen. De reacties van de man in de (Parijse) straat varieerden van ,.wat kon hij an ders doen", via ..misschien is het wel beter", tot „hij maakt me doodmoe met zijn air van gewichtigheid". De normale ambtstermijn van de Fran se president is 7 jaar. Sommige kringen menen dat de Gaulle zijn grote invloed zal aanwenden om bij de algemene ver kiezingen in 1967 de gaullisten opnieuw 'n meerderheid in het parlement te be zorgen en daarna zal aftreden ten gunste van zijn „troonopvolger". De Gaulle zou volgens een opinieonderzoek van Paris- Presse op tweederde van net aantal stem men kunnen rekenen. Zijn „grootste" ri vaal is de 49-jarige linkse kandidaat Francois Mitterland, hij zou ongeveer 25 procent van de stemmen kunnen beha len. Weinig kans hebben de 58-jarige uiterst rechitse kandidaat Jean Louis Tixier-Vignancour, de 45-jarige centrum kandidaat, de MRP-er Jean Lecanuet, de 55-jarige gematigd rechtse senator Pierre Marcilhacy en de 60-jarige eveneens rechtse oud-minister (van landbouw), Paul Antier. Reacties Minister Luns verklaarde gisteravond desgevraagd, niet verrast te zijn door de mededeling van de Gaulle, zich herkies baar te stellen. Dit was ook de mening van de Duitse minister Schroder en de meeste andere delegatieleiders. Van Fran se zijde werd geen commentaar gegeven. Generaal de Gaulle zal geen campagne voor zijn verkiezing voeren, zo is van goedingelichte zijde in Parijs vernomen. Gezegd werd, dat de president geen ge bruik zal maken van de spreektijd die elke kandidaat voor radio en televisie krijgt. Hij zal voorts noch in Parijs noch op andere plaatsen van het land verkie zingstoespraken houden. In Midden-Java DJAKARTA Vijfduizend t munisten hebben in Midden-Java par tij en organisaties afgezworen, deelt het leger hier mee. In andere delen doet zich op kleinere schaal soortge lijke ontwikkeling voor. Waarnemers spreken van opmerkelijk psychologisch succes van het leger, hoewel niet uit gesloten wordt geacht, dat een deel van de bekeerlingen uit taktische over- egingen handelt. Legerminister Soeharto zegt geen ak- kord te willen met gewapende commu nisten. Er miesten meent hij. pogingen Logboek: Link van Bruggen op de Rotterdam - pagina 5 Geen buitenlanders Dan fabriek naar buitenland - pagina 6 De overheids taken en het geld ervoor; een beschouwing van onze eco nomische mede werker pa gina 6. Vakantieoord voor de CBC pagina 11. Sportpagina vandaag pa gina 13. Dicky Chapelle, slachtoffer van haar beroep; oorlogscorrespon dente sterft in Viet-Nam pa- In de greep van het reus-achtige dr. Rijnsdorp over een onver mijdelijke confidentie pag. 11. soort pap zult u terug komen, mevrouw. Ze haalt alle overtollige energie bij de kinderen weg (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De verkeersvoor- lichting moet beter gericht worden. Het verzoek „Rijdt voorzichtig, denk ons", heeft geen effect als men ergens anders kan lezen, dat men „een tijger in zijn tank heeft". Dit betoogde de heer Oele (soc.) giste- in de vergadering van de vaste commissie van verkeer en water staat. Minister Suurhoff was het vol ledig met hem eens. Onder hilariteit merkte hij op: Dc leuze Stop een tij- in uw tank, baat niet als er een ezel achter het stuur zit". Tegen het Paasreces, in ieder geval voor het einde van dit zittingsjaar hoopt de regering de nota inzake de verkeersveiligheid bij de Tweede Ka mer in te dienen, zei minister Suur hoff tot de heer Van der Peijl, die hiernaar had gevraagd. De commissie behandelde in de mid dagvergadering verschillende vragen, die met het verkeer samenhangen. De regering verwacht, aldus de heer Suurhoff, dat eind 1966 alle wegen met een capaciteit van meer dan 20.000 voertuigen per etmaal van een middenbermbeveiliging zullen zijn voor- De bewindsman acht het wenselijk dat in de Wegenverkeerswet de moge lijkheid wordt geopend om een automo bilist die een ongeval heeft veroor zaakt opnieuw een rijexamen te laten afleggen. Dit vraagstuk is in studie bij de Stichting Wetenschappelijk On derzoek Veilig Verkeer. Voorts ligt het in de bedoeling van de regering langs de snelwegen een aan tal stopplaatsen aan te leggen, die spe- Kamerdebat over goedkeuringswet op radio en t.v. HILVERSUM Zowel radio als televisie zullen rechtstreekse reportages verzorgen van het kamerdebat over de goedkeuringswet inzake het huwelijk prinses Beatrix op woensdag 10 november. De t.v.-reportage begint om een uur op Nederland I. Een samenvatting wordt 's avonds om half elf uitgezonden. Commentaar wordt geleverd door Ad Langebent. De VARA zendt op de radio repor tages uit om 13.10. 15.00. 16.02 en 16.55 ciaal bestemd zijn voor zware vracht wagens. De heer Aantjes (A.R.) was kritisch gestemd over de sterke verhoging (van 1,3 tot 1,9 miljoen) van het be drag dat op de begroting was uitge trokken voor de Vereniging voor Veilig Verkeer. „Gezien de interne geschillen deze bond is dit niet verantwoord", meende hij. Minister Suurhoff wees er in zijn antwoord op dat een begro tingspost een machtiging tot een be paald bedrag aangeeft. Wanneer deze interne moeilijkheden blijven bestaan, houdt de regering, bij de uitkering subsidies, hier vanzelfsprekend re kening mee, aldus de bewindsman. worden gedaan de vijanden van dt volutie volledig te isoleren om verdere acties onmogelijk te maken. Te Bandoeng is voor de woning va gouverneur een kist met gereedschappen gevonden, door communisten gebruikt om ogen van hun slachtoffers uit te ste ken. De gouveraner die dit bekendmaakte verzocht leiders van plaatselijke bestu ren voor Soekarno bewijsmateriaal te vergaderen opdat hij problemen die uit de staatsgreep voortvloeien kan oplossen. In Midden-Celebes hebben militaire lei ders een communistisch plan, vijftig hoogeplaatste functionarissen te moorden, verijdeld. Volgens een betrouwbare bron te Dja karta is een bespreking van bewegings vrijheid voor diplomaten in overweging. Twee legertbladen vertellen dat een onbwerp-besluit tot verbod van de com munistische partij gereed ligt. (Van onze- parlementsredactie) DEN HAAG Het kabinet hoopte vandaag de laatste hand te leggen aan de herziening van het uitga ven- en dekkingsplan. Minister Vondeling zal vermoedelijk van avond de Tweede Kamer per brief meedelen welke bezuinigingen de regering heeft aangebracht in de oorspronkelijke begroting-1966 en welke fiscale maatregelen zijn ge nomen ter gedeeltelijke vervan ging van de omzetbelasting op tex tiel en schoeisel (f240 min.), waartegen de Kamer, zoals be kend, overwegende bezwaren had. Minister-president Cals deelde maandag mee, dat de brief midden deze week kon worden verwacht. Het regerings- beraad over bet uitgaven- en dekkings plan had, volgens hem. tot volledige overeenstemming geleid. Sedert maan dag heeft de regering echter in het geheim het nieuwe plan met vertegen woordigers van de regeringspartijen besproken. Dinsdagavond vond een be spreking in het Catshuis plaats. Daar bij schijnen van de kant van de Ka merleden bezwaren naar voren te zijn gebracht. <üe de regering noopten haar voorstellen nog eens in overweging te nemen. Daaraan is vermoedelijk de vertraging van de brief van minister Vondeling te wijten. Fraude ontdekt op kleurselfabiïek LEEUWARDEN Op de coöperatieve stremsel- en kleurselfabriek is fraude ontdekt. Bedrijfsleider J. P. (42) is ont slagen. Boekhouder T.N. (31) heeft er kend van de fraude te hebben geweten. De omvang is nog onbekend. fijdens een vlucht naar Noord Vietnam werd het vliegtuig van de Amerikaanse luitenant Jack Ter- hun e door luchtafweer zo bescha digd. dat hij het niet meer in de lucht kon houden. Hij moest van zijn schietstoel gebruik maken (foto: bovenvoor zijn toestel (on deraan) de Chinese Zee indook. Terhune werd later door een heli kopter opgevist. Overheidspersoneel krijgt l1/z procent DEN HAAG Het overheidspersoneel krijgt in december een uitkering van IVi procent. Bij narekening is namelijk ge bleken, dat de loonstijging over de waar. nemingsperiode juli 1964 tot juli 1965 groter is geweest dan werd voorzien. Voor gepensioneerden zal een over« komstige maatregel worden getroffen. Plaatselijk mist De Bilt verwacht tot morgenavond: Plaatselijk mist of bewolking, maar ook enkele opklaringen. Overwegend droog weer. In de nacht en ochlond voor namelijk in het binnenland lichte vorst. Morgen overdag over het algemeen lagere temperaturen dan vandaag zwakke wind. «Opgemaakt om 11.15 uur). DE GAULLE Generaal de Gaulle, die binnenkort 75 jaar hoopt te worden, heeft zich dus toch kandidaat gesteld voor de presidentsverkiezingen op 5 decem ber. Hij stelt zich beschikbaar voor een nieuwe periode van zeven jaar. En het lijkt zeker, dat hij een nieuw mandaat zal krijgen. Of hij die zeven jaren zal uitdienen zal niet alleen van zijn gezondheids toestand afhangen. Verwacht wordt, dat hij wellicht al binnen enkele jaren zijn opvolger zelf zal „rege len". Dit laatste zal mogelijk zijn. zodra de manier, waarop de Franse president wordt gekozen, is gewijzigd. Thans gebeurt dit nog door rechtstreekse verkiezingen. In de toekomst zal dat mogelijk weer niet rechtstreeks ge beuren. Voor de ..Europeanen" in Frankrijk lijkt er voorlopig nog geen uitzicht op een ombuigen van de Franse bui tenlandse politiek. MOEDIG Een CNV-econoom heeft het werk geversrapport „Wegen naar bezits vorming". een antwoord op het vak- beweginsplan tot vermogensaanwas- deling, negentiende-eeuws liberaal genoemd. Deze beschuldiging is onjuist. Werk nemers kunnen ook langs de hier aangegeven wegen deelnemen in ri sicodragende beleggingen. De werk- geversvoorstellen zijn nauwelijks on gunstiger dan de vermogensaanwas- deling. De vakbeweging, reppend van ge middeld f 500 vermogensaanwasde- ling per werknemer per jaar, ziet voorbij aan jaren met verlies of zon der overwinst en veronderstelt hoog- conjuctuur van onbeperkte duur. Voor de kapitaalbelegger moet be legging in Nederlandse ondernemin gen aantrekkelijk blijven. Bij dit na tionale belang is ook de werkgele genheid betrokken. Radicale afwij zing van het werkgeversstandpunt doet aan deze overweging geen recht. Oud-voorzitter Middelhuis van het r.k. vakverbond was onlangs ook niet bijster verrukt over de voorgestelde vermogensaanwasdellng. Hij vroeg verbeterde pensioen- en winstde- lingsregelingen. Moedige uitspraak, getuigend van nuchter denken en ook aan negentiende-eeuws liberalis me vreemd. SUBSIDIE Van de huidige wettelijke regeling dat alle Nederlandse instellingen van wetenschappelijk onderwijs gelijk waardige ontwikkelingskans toe komt, is het een kleine stap naar rijkssubsidie van honderd procent, ook voor bijzonder wetenschappelijk onderwijs. Tot nu werd via giften vijf procent bijeengebracht: wettelijke norm voor verkrijging van rijkssubsidie. Wetenschappelijk onderwijs echter vergt zo grote bedragen noodzake lijk dat deze vijf procent moeilijk nog door partinulieren kunnen wor den opgebracht. Dit percentage wordt nu gehalveerd en zal weldra geheel verdwijnen. Logische ontwikkeling. De staat hecht waarde aan het niveau van ons onderwijs. Jammer alleen dat wij althans voor ons gevoel minder be trokken raken bij een instelling, voor ons christelijk volksleven van zo grote betekenis. BANKGARNITUUR „CORBEILLE" LODEWIJK XV lacqué uitvoering bekleding Ilal. DAMAST 2.950,— INTERIEURVERZORGING EN WOONKUNST BULTHUI IJL T BEGINT alweer te komen. In vele Nederlandse gezinnen werken verwachtingsvolle kinderen druk aan de samenstelling van een verlanglijstje. Over precies een maand zal het heerlijk avondje weer gekomen zijn. Nu reeds lokken de etalages de kinderen naar het mooiste speelgoed. Het jongetje van de foto drukt zijn neus plat tegen het glas, wuarachter een spoortrein in voortdurende beweging is. Een idee voor een geschenk? Geef vriend, familielid of kennis eens een maand- of kwartaal-abonnement op onze krant cadeau. Als hij ons blad eenmaal in huis heeft, zal hij het niet meer willen missen. De bolbon op pagina 2 kan u daarbij helpen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1