Bredase Biesma-hbs van strepen maakt STERREN HOFNAR VVD-motie tegen betere ww-woningen verworpen Op pakje sigaretten 15 cent winst Geboortekaartje met edities het fijne rokertje van...} Landmacht zoekt 11.000 technische specialisten Enige bevel: studeren Vakantie- spreiding 9 DONDERDAG 4 NOVEMBER 1965 Ook AR en CH stemden tegen Koekoek: dienst aan Van Dis DEN HAAG De poging van de VVD om de bouw van duurdere en kwalitatief betere woningwetwonin gen (z.g. w.w.-woningen-B) te ver hinderen, is in eerste instantie mis lukt. In de Tweede-Kamercommissie voor volkshuisvesting en bouwnjj verheid zag oud-minister Witteveen (lib.) gisteravond zijn opzet om mens de commissie een motie tegen de invoering van deze nieuwe cate gorie huizen in te dienen, getorpe- Zijn ontwerp-motie werd met 10 tegen 3 stemmen verworpen. Alleen de liberalen en de SGP-er ir. Van Dis stemden voor. De WD-fractie zal nu straks, bij de plenaire behandeling van de begroting van volkshuisves- VOOR WINTER EN ZOMER TEGEN VORST EN ROEST! Ga voor permanente bescherming van het koelsysteem naar een Esso dealer. Hij vertelt u hoe belangrijk dit nieuws is voor dw auto I Koekoek Acht weken voor veroorzaken dodelijk ongeluk UTRECHT. Een 25-jarige J. van T. uit Schijndel, die door roekeloos rij den een dodelijk ongeluk had veroor zaakt, is veroordeeld tot acht weken, waarvan vier voorwaardelijk, psychia- i trische controle, twee jaar geen rijbe- voegdheid en 150 gulden boete. Zijn auto was in maart in Culem- i borg uit de bocht gevlogen en in een i sloot beland. Een meisje in de auto was gestikt Van T. had zelf geen rij bewijs. Hogedrukgebied komt naderbij DE BILT Terwijl de oude storm- depressie die nu bij Finland wordt aangetroffen verder in betekenis af nam, breidde een groot hogedrukge bied, waarvan de kern tussen de Azo- ren en Ierland ligt, zich over de Brit se eilanden uit. Langs IJsland trekt een actieve depressiedie van een breed stormveld vergezeld gaat. Deze depressi trekt echter naar de omge ving van Jan Mayen, terwijl het hoge drukgebied de gelegenheid krijgt zich verder over de Noordzee naar onze omgeving uit te breiden. In verband hiermede zal de wind gedurende het i komende etmaal zwak zijn. Vannacht i zal in het binnenland weer lichte vorst voorkomen, waarbij ook hier en daar mist kan ontstaan. De buiigheid neemt verder af. Voornamelijk in het noor delijke kustgebied is nog een enkele lokale bui te verwachten. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur weer- «Jas w J i. lesteldh. S3 Stt Sü SJf isiiSa, 3a is is Vlissingen regenbul Eindhoven onbew Zd.-Llmb. onbew Helsinki motregen Stockholm motregen Luxemb. Parijs windstil 12 5 6 windstil 22 9 0 windstil 24 nnw 2 19 12 36 (Van onze parlementsredactie) ting, voor eigen rekening een soortge lijke motie moeten indienen, maar het staat vast dat die zal worden verwor pen. Vorige week zag het er even naar uit, dat ook de heren Aantjes (a.r.) en Van der Peijl (c.h.) hun stem aan de ontwerp-motie-Witteveen zouden ge ven. Zij hadden veel bezwaren tegen de duurdere woningwetwoningen maar wilden eerst het betoog van minister Bogaers over de voorstellen tot huurverhoging en wijziging van het subsidiebeleid afwachten Gister avond bleek, dat het ministeriële be toog hen niet had overtuigd. ,Mijn bezwaren", aldus de heer Aantjes, ,&jn niet verdwenen, want de minis ter heeft verschillende van mijn ma gen niet beantwoord, met name niet die over de tijdelijkheid van de B- woningen en over de mogelijkheid voor particulieren om deze huizen te bouwen". Strohalm De a.r afgevaardigde hoopte op die vragen bij de plenaire behandeling van de begroting wél een bevredigend ant woord te krijgen. Aan die strohalm klampte hij zich vast, want hü wilde het beleid van minister Bogaers graag steunen. In afwaohting van nadere me dedelingen wilden hij en de heer Van der Peijl de ontwerp-motie-Witteveen niet steunen. Welk standpunt zij straks tegenover de definitieve motie- Witteveen zullen innemen, lieten beide heren in het midden. De heer Aantjes wees er nog op, dat de liberale ontwerp-motie (die mate rieel zijn instemming had) niet voorzag ;n vermindering van het voor 1966 geplande aantal woningwetwoningen 1.000) met 15.000. Daartoe zal de VVD t. een afzonderiyif amendement op de begroting indienen. De AR-fractie zal dat amendement niet steunen. De SGP-er ir. Van Dis kon pas aan de stemming over de ontwerp-motie- Witteveen deelnemen, nadat de heer Koekoek (b.p.) de vergaderzaal had verlaten. De heer Van Dis is geen „volwaardig" lid van de commissie, maar slechts plaatsvervanger van de heer Koekoek, die wél lid is. Dat be tekent dat de heer Van Dis alleen over ontwerp-moties en -amendementen kan meestemmen als de heer Koekoek afwezig is.' D'é SèP-fr&ctiéleider wil de echter graag zün stem over de ont- werp-motie-Wlttevéen uitbrengen en de heer Koekoek stelde hem daartoe in 6taat door op te stappen (met de mededeling dat hij vóór zou hebben gestemd). Een soortgelijke situatie deed zich voor toen prof. Witteveen (lib.), die evenmin lid van de commissie is, een ontwerp-amendement wilde indienen om de begrotingspost voor de Rijks gebouwendienst met f 50 min. te ver minderen. „Dat gaat niet, want u maakt geen deel uit van de commis- zei voorzitster mevr. Stoffeïs- Van Haaften (lib.). De VVD-er Vis ser, wél commissielid, wilde het amen dement overnemen, maar ook dat feest ging niet door. Prof. Witteveen volstond toen maar met een aankon diging van zijn amendement (dat bij de plenaire begrotingsbehandeling zal worden ingediend). In de toelich ting op zijn voorstel constateerde de liberale oud-minister, dat de begro tingspost voor ambtelijke gebouwen van f 80 tot f 140 min. is opgelopen. Voor laatstgenoemd bedrag kunnen 15-000 ambtenaren onderdak worden gebracht, terwijl de uitbreiding van het ambtenarencorps in 1966 maar 4000 bedraagt. „Stuwmeer"' Minister Bogaers toor.de aan, dat die begrotingspost van f 140 min. echt niet alleen betrekking heeft op ambtelijke gebouwen, maar ook op vrouwengevan genissen, kweekscholen e.d. Hij deelde verder mee, dat er nu een „stuwmeer" van f 1,5 miljard aan aanvragen voor rijksgebouwen is. Prof Witteveen ver langde meer vergelijkingsmateriaal, hetgeen de socialist Bommer de opmer king ontlokte: „Ik dacht dat het bezui nigingsplan van de VVD daarop was gebaseerd". uitsluitend tabak SENORITAS SPECIAL Nieuwe mogelijkheden in het leger (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG In de komende we ken ontvangen 9000 jongemannen die te zijner tijd hun dienstplicht moeten vervullen een brief, waarin de staats secretaris van defensie (KL), de heer G. H. J. M. Peijnenburg, hen op de hoogte brengt van nieuwe mogelijk heden, die het leger hun biedt, n.l. om naast een opleiding tot technisch spe cialist zich te bekwamen voor een bur gerwerkkring. „Onder deskundige lei ding kunt u nu tijdens uw diensttijd al een scholing krijgen, die wordt af gerond met een erkend diploma voor een aantal functies in de burgermaat schappij". Ten behoeve van een volledige en goed-afgewerkte opleiding is echter een diensttijd van minimaal vier jaar nood zakelijk (dienstplichttijd inbegrepen). „U zit dus wat langer in dienst" aldus de staatssecretaris „maar u weet zelf, dat een goede opleiding in de burger maatschappij u niet zoveel minder tijd zou kosten, nog afgezien van de financiële offers, die u zich dan in een aantal ge vallen zult moeten getroosten. Onze bur gervakopleiding kost u niets, integendeel, u wordt behoorlijk gesalarieerd en boven dien krijgt u bij beëindiging van uw diensttijd tenminste 6.000 gulden bruto uitgekeerd." Behoefte Vrijstelling van diensten Militairen volgen hbs (Van BREDA Hun collega's in de Bredase Trip van Zoutlandkazerne noemen hen schertsend de vrijge stelden. Als buiten de bevelen klin ken, als de hele kazerne 's morgens vroeg op appèl staat aangetreden, op oefening gaat of exerceert op het plein, zitten zij binnen. Móeten zij binnenblijven, de 43 onderofficieren van land- en luchtmacht. Want hun (zelfgevraagd) bevel is studeren. Van 's morgens acht tot 's middags vyf buigen zij zich over de boeken. '^fr^-T-jr Eg *s avonds gaat hét verder, als ze (drie avonden in de .week) de Bre*. dase avond-hbs volgen. Een unieke opleiding, zejt kolonel T. iesma, commandant van de lucht macht officiers- en kaderschool. Doel ervan: beroepsonderofficieren de kans te geven in diensttijd het hbs-diploma te halen om op die manier toegelaten te worden tot de officiersrangen. Vier jaar geleden werd de school op initia tief van defensie opgericht. Kolonel Biesma werd directeur en sindsdien staat zij in militaire kringen bekend als de Biesma-hbs. Want kolonel Bies ma was de man, die samen met de mentor en dagelijks leider majoor J. P. de Feber, de school naar levens kracht gaf. Wij zijn gestart met vijf kandidaten en verslaggevers) nu hebben we er 43. Elk jaar wordt dat aantal groter, zegt kolonel Biesma. Er is een vrij grote belangstelling voor. De resultaten zjjn prima. Is het percentage gezakten van avond-hbs-en doorgaans vijftig, bij ons ligt dat aanzienlijk gezakt. Het is zelfs zo, dat als iemand niet.pum laude slaagt, hij, te horen krijgt „Wat "is er met jou aan de hand?" Drie jaar De opleiding duurt drie of vder jaar, al naar gelang de leerling de voorberei dingsklas moet doorlopen. Als hij deze opleiding met succes voltooit, gaat hij naar een van de officiersscholen. Natuur lijk is dit niet voor iedereen weggelegd. Voor de toelating is er een vrij strenge selectie, waarbij niet alleen wordt nage. gaan of de kandidaat geschikt is voor een hbs-opleiding, maar ook of hij de eigenschappen bezit, nodig voor het ver vullen van een officiersfunctie. Zo zijn er nog verscheidene andere eisen. Eisen, die in de loop der jaren soms uit praktische overwegingen moes- Studie van 's morgens acht tot 's middags vijf is het vaste dag programma van de onderofficie ren. Dat het daarbij niet toegaat als op een normale h.btoont deze foto: met z'n allen rond de ronde tafel. ARP-CHU winnen verkiezingen in O-Flevoland DRONTEN Oostelijk Flevoland heeft gisteren verkiezingen gehouden voor de commissie van advies (dertien leden) voor de polder. De polder telt 7000 in woners. van wie 32CD kiesgerechtigd, uit gebracht werden 2991 stemmen. Gezamenlijke lijst van ARP en CHU 1105 stemmen, vijf zetels; PvdA 796 stem men, drie zetels; KVP 628 stemmen, drie zetels: VVD 359 stemmen, twee zetels; GPV 103 stemmen, geen zetel. Op de Gooiseweg in Amsterdam is de nachtwaker-pompbediende J. C. Leinwe. ber (71) met zijn fiets dodelijk veronge- I lukt. Wens van winkeliers: ten worden ingenomen Eén ervan was de voorwaarde, dat de kandidaat onge trouwd moest zijn. Dat was in de tijd, dat afgestudeerden naar de KMA gingen, waar slechts vrijgezellen worden toegela ten. Lacht kolonel Biesma: we zijn daas gauw van afgestapt nadat een var beste leerlingen trouwde met mijn typis te. Toen moest hij de cursus verlaten nu zou dat niet meer nodig zijn. Uit hele land De leerlingen komen uit alle delen van het land. De getrouwden vonden een wo ning in Breda of omgeving, de vrijgezel len zijn ingekwartierd in de kazerne, waar zij ieder een eigen kamer hebben. De meesten vaö hen zijn even over de twintig. Maar ouderen zijn er ook. Dat zijn de mensen, die al op eigen gelegen heid bezig waren met de hbs-studie die, toen de school werd opgericht, dus niet konden worden afgewezen. We hebben zelfs een adjudant van gehad, zegt majuur De Feber. Ilij is afgestudeerd en officier. Maar ideaal bluft toch de leeftijd zo laag mogelijk te houden. We streven naar een maxl- um-Ieeftijd van 25 jaar. Slecht hebben de cursisten het zeker niet, vrijgesteld als ze zijn van alle mili taire diensten. Hun opdracht is studie en daarvoor krijgen ze ruimschoots de gele genheid. Meer dan een normale avond-hbs'er, die meestal overdag werkt Dat verklaart wellicht het grote percentage geslaagden. Overigens is de hbs-stof niet het enige, wat de leerlingen wordt bijgebracht. Algemene vorming is even belangrijk, zegt majoor De Feber Daarom wordt ook daar veel aan gedaan. Als er een goed toneelstuk in de schouwburg wordt opgevoerd gaan alle klassen er naar toe, evenals wanneer er een goede film is. Ook worden lezingen gehouden. De leer lingen moeten all-round zijn als ze straks officier zijn, vindt kolonel Biesma. (Van onze soc.-economische redactie) UTRECHT Nu volgend jaar de sigaretten met 25 cent per pakje in prijs verhoogd worden tot f 1.50. wen sen de sigarettenwinkeliers ook een groter winstaandeel- Zij zijn bereid genoegen tc nemen met een verrui ming van de marge van 13M cent (thans) tot ruim 15 cent. Speciaal om de financiële positie van de sigaretten- winkeliers te versterken heeft de mi nister bijna f 20 miljoen extra ter be schikking gesteld. Over de verdeling van dit bedrag zijn de sigarettenin dustrie en de winkeliers het echter nog nie' eens. De 13% cent per pakje komt thans neer op 10.8 pet. Een zelfde percentage over de verhoogde prijzen zou een winst betekenen van 15.7 cent per pakje. De winkeliers zijn bereid met een iets ge ringere margeverbetering genoegen te nemen, namelijk met 10.2 pet, wat neer komt op ruim 15 cent per pakje. Het bedrag van bijna f 20 miljoen, dal de minister voor margeverbetering ter beschikking heeft gesteld zou daarmee voor een derde aan de industrie toeval len en voor tweederde deel aan de han del. Hierover bestaat echter nog geen overeenstemming tussen handel en In dustrie. De industrie meent recht te heb ben op tweederde deel, waarbij de handel slechts een derde zou toevallen. (Vervolg van pagina 1) Bij de behandeling van een ander on derwerp, de positie van de schoolhoofden, ontstond even een gespannen sfeer tussen de Kamercommissie en de staatssecre taris. De commissie hield een warm plei dooi voor het aanstellen van extra leer- en hulpkrachten ter ontlasting van schoolhoofden, die wegens overbelasting hun leidinggevende functie niet naar be horen kunnen uitoefenen. De staatssecre taris rekende uit, dat als dit aan de helft van de scholen zou gebeuren, hiermee een bedrag van f 60 miljoen gemoeid zou Hij vond het toch wel wat vreemd, dat de commissie met deze dure wens komt, terwijl de Kamer enkele weken geleden bezwaar heeft gemaakt tegen het h.L te hoge uitgavenniveau voor 1966. Men kan niet enerzijds aandringen op verlaging van het totale uitgavenpeil (zoals o.m. CH-fractieleider Beernik heeft gedaan) en anderzijds op onderdelen een uitga venverhoging verlangen (zoals mr. Beer- ninks fractiegenoot dr. Schuring nu doet). De commissie nam aanstoot aan deze opmerkingen. „Als dit gemeen overleg tussen regering en Kamer is, kunnen we net zo goed naar huis gaan", zeiden de heren KleUwegt (soc.), Schuring (c.h.) en mej. Klompé (kath. v.). Iet wat geschrokken verzekerde de staats secretaris, dat ook hij grote waarde aan overleg hecht. Maar persoonlijk zag hij geen mogelijkheid om de onder wijsbegroting te verhogen of te ver lagen. Wel zijn verschuivingen moge lijk en daarover wilde de bewindsman met de commissie graag nader van gedachten wisselen. Daartoe werd ten slotte besloten. Bij de behandeling van andere onder werpen verklaarde minister Diepenhorst o.m., dat overwogen wordt h.t.s.-ers vol gend jaar beurzen te verstrekken. Hij achtte het op dit ogenblik niet noodza kelijk een vierde technische hogeschool te stichten. Kolonel T. Biesma (zittend) en majoor J. P. de Feber: leiding over 43 scholieren-militairen. Hoewel zij dus ook tijdens de opleiding militair zijn, het militair uniform dragen, stram in de houding springen als de kolonel of de majoor het klaslokaal bin nenstapt, is militaire discipline er vdü- wel onbekend. We laten de mensen zo veel mogelijk vrijheid, zegt de kolonel. Dat kan, want het is bewust, dat zij de' cursus willen. Bovendien, de discipline en militaire leefregels kennen ze al goed genoeg, want voordat zij op de school worden toegelaten moeten zij tenminste twee jaar troepenervaring hebben. De belangstelling voor de opleiding is het grootst bij landmacht-militairen: der- van de 43 cursisten. Maar op de school wordt, hoewel de cursus in een luchtmachtkazerne wordt gegeven, daar geen onderscheid tussen gemaakt. Alle leerjngen zjjn gewoon scholier. Dat verandert pas na het eindexamen als strepen plaats ma ken voor sterren en balken.... ject technische specialisten waarover we reeds eerder hebben geschreven van start gegaan. De hoop is er, dat in een periode van twee jaar 3000 technische specialisten kunnen worden geworven, maar in totaal heeft de landmacht er 11,000 nodig. De bedoeling is, dat de eer ste honderd technische specialisten per 1 februari 1966 in opleiding worden ge- De landmacht heeft aan hen grote be hoefte, omdat de diensttijd van de dienst- plichtingen te kort is om die voldoende kennis bij te brengen van en voldoende ervaring te laten opdoen in de behande ling van het hun toevertrouwde kostbare gemechaniseerde materiaal. De technischs specialisten kunnen zich verbinden voor minimaal vier en maximaal acht jaar (leeftijd 1726 jaar), de rang van korpo raal eerste klasse bereiken en rekenen op een bonus van 25 procent over de gehele diensttijd en berekend naar het laatst genoten salaris. Bedrijfsleven Van stonde af aan heeft de landmacht bij het zoeken naar een oplossing van het probleem, ontstaan door het tekort aan langdienende technische specialisten, ge streefd naar overleg en samenwerking met het bedrijfsleven. In de realisering van het project technische specialisten zal het bedrijfsleven, onder meer via de in stituten voor die vakopleiding een belamg- rijke rol gaan spelen. De samenwerking deed wederzijds d« behoefte ontstaan een instituut voor blij vend overleg in het leven te roepen. Dit is gevonden in een speciale commissie, ingesteld door de Stichting van de Arbeid. Staatssecretaris Peijnenburg vindt het nieuwe project een goede zaak, zowel voor de landmacht als voor de jongeman, die voor de opleiding tot technisch spe cialist een verbintenis aangaat. Eveneens zal het bedrijfsleven van het project pro fijt trekken. De landmacht levert in da eerste plaats vaklieden af, maar daarnaast wordt door het in dienst komen van da technische specialisten bereikt, dat min der „manjaren" aan het bedrijfsleven worden onttrokken. Opleiding Gestart wordt met de werving van tech nische specialisten voor die militaire functies, die tezamen de grootste groep vormen: chauffeur pantservoertuigen en monteur voertuigen (herstellers en on derhoudsmonteurs). Voor hen zijn de vol gende civiele vakopleidingen voorbereid* auto-rijinstructeur (VAMOR-diploma), aspirant-monteur VAM en CCV-chauf- feursdiploma B, vakdiploma beroepsgoe- derenvervoer en grensoverschrijdend vervoer, diploma machinist bij het grond-, water- en wegenbouwbedrijf. Voor hen die monteur willen worden, zün oplei dingsmogelijkheden voor diploma eerste monteur VAM, diploma monteur VAM en diploma aspirant-monteur VAM. Oud-directeur-generaal Geen dienstplicht voor meisjes HENGELO Oud-dlrectenr-generaal van volksgezondheid Stal heeft zich hier gisteren bü de opening van een ver- pleegstersschool uitgesproken tegen dienstplicht voor meisjes tot opheffing van het verpleegsterstekort. Het dienende beroep leent zich ndet voor verplichtingen, zei hij; bovendien neemt de belangstelling voor de verple ging toe. Beter is belemmerende facto ren weg te nemen, zoals arbeidstijden. De ministeriële beschikking ter rego- ling van de verpleegsters-opleiding wordt binnenkort in de Staatscourant gepubli- In de verpleegstersschool te Hengelo werken drie ziekenhuizen samen. Capaci teit van de school: vijfhonderd meisjes. N-Hollands drinkwater wordt gefluorideerd HAARLEM Prov. Staten van Noord- Holland hebben met 47 tegen 8 stemmen besloten over te gaan tot fluoridering van het drinkwater van het provinciaal waterleidingsbedrijf Noord-Holland. De 66-jarige W. Verduit is gisteren in Bergen op Zoom om het leven gekomen toen hij op de fiets bij het oversteken van de Antwerpse Straatweg door een busje werd gegrepen. NAARDEN Als het een jongen is wordt het Rudolf en als het een meisje zal zijn heet ze Cecilia, zo spraken vader en moeder Kool schijn (hij is technicus bij de NRU) af, toen de geboortedag van hun tweede kind naderde. Welnu, die dag was woensdag 27 oktober en het werd Rudolf. Maar sinds zondag 31 oktober heet hetzelfde kind Cecilia Hoe dat moge lijk is? Merkwaardigerwijze heeft de vader, die bij de bevalling tegenwoordig was van de huisdokter begrepen dat het een Jongen was. De heer Koolschün ging later op de dag naar de burgerlijke stand zonder de werkelijkheid te heb ben vernomen. Hij gaf een zoon aan. Het is gebleken, dat de dokter in de spanning van het ogenblik op de be langrijke vraag van de moeder inder daad met .jongen" gereageerd heeft. De kraamverpleegster heeft dat niet gehoord, want zij wist en zag wel Toch geen broertje Hoe dan ook op een gegeven ogenblik stond de „zoon" onder de namen Ru- dolf Peter bij de Naardense burgerlijke stand ingeschreven, had de vader het geboortebewijs, ging hij kaartjes laten drukken („Wouter heeft een broertje gekregen"), die werden verzonden. Tot hem het tegendeel van zün aangifte bleek. Spoorslags weer naar het gemeentehuis, waar men de heer Koolschijn zei dat deze administratieve verandering geen eenvoudige zaak zou zijn, omdat nu eenmaal in geboorten-akten nimmer veranderd mag worden. Maar ten slotte is het toch allemaal in orde gekomen en is de zoon een doch ter geworden. Blauwe broekjes De huisarts heeft bevestigd eerst .jon gen" te hebben gezegd. Hij heeft zijn excuses aangeboden. Deze werden zon der meer aanvaard; „Onze dokter heeft het geweldig gedaan en hij b 1 f t onze arts, tot in lengte van dagen", zei het gelukkige ouderpaar. Er moesten echter gewijzigde geboorte kaartjes komen de eerste blauwe broekjes enz. voor Rudolf waren al ge arriveerd. Op de tweede advertentie staat: „Door een uiterst zeldzame samenloop van omstandigheden heeft onze volkomen gezonde dochter de eerste dagen van haar leven de namen Rudolf Peter ge kregen. Ze heet echter Cecilia Nicine. Mede namens de behandelende arts en het ziekenhuis bieden wij u onze ver ontschuldigingen aan voor de verwar ring, die hierdoor ontstaan kan zijn". Neen, dat tweede kaartje hebben de heer en mevrouw Koolschijn niet behoeven te betalen. Dat is het minste wat we terug kunnen doen, ze'i de directie van het Naardense Diakonessenhuis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9