Gezochte schoot vier uur links en rechts uit raam en van dak Kinderboekenweekfeest voor Leidse jeugd HORLOGES JAN PIERROT Vs Hoeken en straten door politiemacht afgegrendeld Salvo na salvo ook in het publiek afgevuurd esSL GOLDEN FICTION FILTER NIEUWE LEIDSE COURANT 3 DONDERDAG 4 NOVEMBER 1965 Eergisteren had de politie van Voor- burg contact met de Haagse collega's opgenomen om de 25-jarige loodgieter J. C. Dol van de Noordpolderkade 244 (drie weken geleden opnieuw ge trouwd, een dochtertje uit een eerste huwelijk in Limburg) aan te houden. Er was f 5000 gestolen uit een woning van een Voorburgs ingenieur. Op 26 ■oktober zou de diefstal gepleegd zijn. 'Op 27 oktober bleef de loodgieter, die daar een paar karweitjes had opge knapt, zonder opgaaf van redenen weg van zijn werk. Hij had de wijk geno men naar Duitsland, waar hij een 'Franse karabijn van kaliber 22 met vizier kocht. Eergisteren kwam hij thuis. De Voorburgse politie ging er heen, geassisteerd door Haagse col lega's. De man arriveerde met een grote gehuurde Chevrolet, maar ging er in een wilde vaart vandoor, toen hij ontdekte dat hij werd opgewacht. Ra- eendhard en over verschillende Vluchtheuvels wist hij de minder 6nelle politiewagens te ontkomen. Gis termiddag kwam er een tweede kans. Een tipgever meldde, dat de gezochte in de omgeving van zijn huis zou zijn »an te treffen. Dat was ook zo. Zijn echtgenote zou hem om zes uur eten brengen bij de kerk aan de Wencke- bachstraat. Wagens van beide politie korpsen waren ook op deze tijd weer aanwezig, maar moesten het in de weer ontstane achtervolging afleggen tegen de zoveel snellere auto van de Joodgieter. De tipgever bleef echter oplettend. Om acht uur kwam er weer jeen telefoontje, dat de gezochte wegens diefstal thuis zou zijn. Weer een Voor burgse en Haagse recherchewagen erheen. Vlak voor de deur van de woning had het slecht met de politiemannen kunnen aflopen als ze niet zo snel ge reageerd hadden. AFGEGRENDELD De loodgieter hing met een geweer uit het raam en dreigde hen neer te zullen schieten. De politiemannen doken snel twee portieken in en de chauffeur van de Haagse wagen dook achter zijn auto met de hoorn van de mobilofoon in zijn hand. Door nog onopgehelderde oorzaak Is zijn aanvraag om assistentie op de politiecen- trale niet ontvangen. De rechercheur T Koenraads, 36 jaar oud, bemerkte dat er geen hulp kwam opdagen. Hij belde op de parterrewonfcng aan en vroeg of er telefoon was. Ook hij had geen geluk Wel kreeg hij een sleutel om via een achteruitgang te kunnen verdwijnen en nulp te halen. Een burger had inmiddels ook de poli- tiecentrale gewaarschuwd, zodat de aan gevraagde hulp reeds onderweg was. In totaal kwamen er vier wagens van de recherche, zeven van de surveillance dienst en een met zes man van de groeps- surveillance met hun portofoons. Met veertig man grendelde de politie het hui zenblok dus hermetisch af. Alle agenten deden hun petten af, omdat de man uit het raam kennelijk uitsluitend op politiemensen vuurd'e. Het was voor hen daardoor wel eens moeilijk het pu bliek weg te houden zonder zelf gevaar le lopen. Opvallend was dat vooral jon- De politie haalt er een karabijn bij om waarschuwingsschoten te lossen. Later werd de gevaarlijke schutter met dit wapen neerge schoten. gelui het gevaar nauwelijks beseften. Slechts als een salvo dicht in de buurt van een groepje kwam, dan vloog dit gillend uiteen. De 17-jarige bezorger J. H. H. Kales uit de Stuwstraat werd aan zijn linkerbovenarm gewond, zodat hij zich moest laten verbinden in een even eens gealarmeerde ziekenauto. Ook voor twee agenten was deze wagen nodig. Hoofdagent Post kreeg een glassplinter van een kapotgeschoten ruit in zijn ge zicht en de chauffeur van een recherche- wagen Van Pommeren werd in zijn rech- verstikkende rook. In plaats echter dat de man de trap afkwam en zijn wapen inleverde, klom hij echter op het dak en maakte de wijde omtrek onveilig met zijn onberekenbare schoten. Doordat een deel van het dak over de gehele lengte langs de Noordpolderkade plat is, kon hij ge makkelijk heen en weer lopen en daar opduiken, waar men hem niet verwachtte. Omstreeks kwart voor elf men was toen reeds tweeëneenhalfuur bezig werd een plan de campagne ontworpen. De rechercheurs, die zich op verschillen de waarnemingspunten hadden opgesteld, kregen van hun commissaris J. Boltjê een man met draagbare radio toegewezen, zodat goed overleg en beoordeling der situatie mogelijk was. Tegenover het huis van de loodgieter had de hoofdcommissaris van politie zich ingericht terwijl de commissaris Boltje even verderop meer naar rechts per mega foon contact trachtte te krijgen om door overreding de man te bewegen zich zon der bloedvergieten over te geven. EEN ENKEL SCHOT Driemaal sommeerde de hoofdcom missaris, naar de overzijde schreeu wend, de man zich over te geven. Driemaal kreeg hij een kogel als ant woord, die rakeling langs hem heen- schoot en zich achter hem diep in de linnekast boorde. Bij de derde drong een glassplinter zich in zijn neusvleu gel. Een waarschuwingsschot moest de man vervolgens tonen, dat het ernst begon te worden. De politie zou raak schieten. Toen de man riep dat hij bang was afgetuigd te worden stelde de hoofdcommissaris zich terbeen geraakt. Enkele auto's werden be-' rant dat dit niet zou gebeuren. Alles HET DAK OP echter tevergeefs. De man bleef heen en weer lopen, een sigaret roken, zich stoten aan t.v.-masten en zo nu en dan vuren. Omstreeks kwart over twaalf besloot de hoofdcommissaris tot raakschieten. Een enkel karabijn- schot op het zwarte silhouet was vol doende om de man ernstig gewond in zijn rechterzijde neer te doen val- Hoofd inspecteur H. J. Rotteveel, die de afgrendeling van de buurt op zich nam, constateerde dat de man niet van voren te benaderen was. Een zwager van de ge vaarlijke schutter leidde de hoofdinspec teur de trap van de betrokken woning op. waar in de huiskamer uiteraard grote probleem was echter uit te ontreddering heerste. Mevrouw D. werdken of hij werkelijk, gewond was of si- geadviseerd naar haar ouders te gaan. muieerde. Het zou de eerste keer niet die een straat verder wonen. De zwager zijn. dat een politieman het leven liet trachtte inmiddels door roepen de lood- bij een dergelijke verrassing. Het pu- gieter over te halen zich gewonnen te bliek dat nog kort tevoren woedend had geven. Het had geen effect. De man bleef geroepen: ^„Schiet^hem kapot, leg hem regelmatig doorschieten. Kennelijk had Op de nachtelijke persconferen tie in het hoofdbureau tonen de hoofdcommissaris (rechts), com missaris Boltje en inspecteur Hoek (midden) het wapen waarmee de man geschoten heeft. De 17-jarige bezorger J. L. H. Kales uit de Stuwstraat kreeg een schampschot in de linkeronderarm. Hier wordt hij door een politiein- specteur weggevoerd naar de ge reed staande ziekenauto in de Draaistraat. MEDEWERKING De politie sommeerde de man ken baar te maken of hij gewond was. Zwak klonk driemaal achter elkaar „ja", nau welijks verstaanbaar door het geroeze moes van de opduikende en snel aan groeiende menigte, die in eerste instan tie maar vast voor de man antwoordde. Het geweer werd echter niet wegge gooid. Het lag binnen handbereik van de man en nog was het niet zeker of het een list van hem was toen hoofd inspecteur II. J. Rotteveel en inspecteur J. Hoek op het dak klommen. De man had echter geen kracht meer zich te verzetten. Hij leed zware pijnen en schreeuwde het enkele malen uit, toen hij door de politiemannen op een bran card werd gelegd en overgegeven aan de broeders van de G.G. en G.D., die een balkon lager stonden. De mand werd in ernstige toestand met een shock naar het ziekenhuis Zuidiwal vervoerd. Hij stond in de buurt ongunstig bekend. Hij was al eens wegens diefstal met de po litie in aanraking geweest en hij stond gauw klaar om met een mes te dreigen. De buurtbewoners hebben veel medewer king verleend bij de arrestatie. Het grenswijzigingsdebat LEIDEN Na de aanhef van ons gisteren gepubliceerde verslag over het debat in de Tweede Kamer naar aanleiding van het voorstel tot wijzi ging der Leidse grenzen zijn ter zet terij enkele regels weggevallen. De juiste tekst luidde: „Vele sprekers gingen uitvoerig in o,p de ingediende amendementen, die, by eventuele aanneming ervan, het wetsvoorstel aanzienlijk beknotten in die zin, dat Leiden dan niet krijgt: Noord-Hofland (thans gemeente Voorschoten en bestemd voor woning een deel van de gemeente Oegstgeest bestemd voor universitaire bouw: het gedeelte tussen Vliet en rijks weg 4A der gemeente Zoeterwoude, bestemd voor recreatie. Door een dichte menigte is de schutter zwaar gewond in een zie kenauto naar een ziekenhuis ge bracht. Drie uur later is hij over- Honden los buiten de singels LEIDEN Burgemeester en wet houders hebben een regeling vastge steld voor het laten loslopen van hon den in deze gemeente. Honden mogen voortaan loslopen in het stadsdeel bui ten de singels (Morssingel, Rijnsbur- gersingel, Maresingel, Herensingel, Zijlsingel, Zoeterwoudsesingel en Wit te Singel) met uitzondering van het park Roomburg, het sportpark Noord, het Bospark in de Kikkerpolder en de plantsoenen aan de Zoeterwoudsesin gel, tegenover de Van Disselbrug. Deze regeling die B. en W. in okto ber 1964 bij wijze van proef voor de duur van één jaar hadden vastgesteld, is thans definitief geworden. Muzikaal jeugdfestijn in Stadsgehoorzaal LEIDEN Joost de Draayer pre senteert volgende week vrijdagavond om 8 uur in de Stadsgehoorzaal de zgn. Dynacordshow waaraan onder anderen meewerken Bob Bouber met zijn Maskers, Don Mercedes met zijn band en het Belgische zangeresje Dea Doll. Er wordt deze avond een „talen tenjacht" gehouden voor bands met als hoofdprijs een vijfdaagse reis naar Liverpool. Lutherse bazaar: 1150 LEIDEN De gisteren in de ker- keraadskamer bij de Lutherse kerk gehouden bazaar heeft f 1.150 opge bracht. De naam van de pop, die niet geraden is, was Ursula. LEIDEN Wie wel eens in de jeugdbibliotheek aan de Plantage is geweest, kan zich nauwelijks voorstel len, dat hier meer dan honderd kinde ren een zitplaats konden vinden. Dit nu was woensdagmiddag het geval bij de viering van de kinderboekenweek. De vier landen uit Annie Schmidts boek „Spiegeltje Rondreis", verteld met flanelbord, hadden de jeugd ken nelijk wel aangesproken. Twee piep kleine geisha's waaierden zich koelte toe, vlak naast een schilderachtige Noordpoolgroep, compleet met pool- hond en slee. Een sjeik botste bijna tegen een levende ijsberg, geflankeerd door een schoonheid uit India. De selectie was voor de (eveneens Mies van Deinum exposeert in „De Ruif' LEIDEN In ..De Ruif", Jan-Vot- sensteeg 59, wordt deze maand een tentoonstelling gehouden van aquarel len en tekeningen van de Haarlemse kunstenares Mies van Deinum, gebo ren in het voormalige Nederlands In- dië. Zij ontving na haar komst in pa trio een eerste opleiding in de toen malige Haarlemse School voor Kunst nijverheid aan de Dreef en volgde les sen bij H. F. Boot, Herman Moerkerk, mw. Midderingh-Bokhorst en Lizzy Ansingh. Zij is actief lid van het Haar lemse schildersgenootschap „Kunst zij ons doel" en exposeerde vele malen, onder meer in Parijs. Haar toets is licht, luchtig en trans parant, aristocratisch van allure, fris van kleur in wat we zouden wil- noemen „ruimtelijk geordende' penseelstreken. Soms styleert Mies van Deinum lich telijk. zoals in ..Palmboom aan meer". Zonnige prenten zijn ook ..Cypressen", „Tuinhoek" en „Tuin- bankje". vooral Tulpenis een prachtige prent. Dat zij ook met por tret wel raad weet. bewijst „Figuur interieur". Wijds en open is de kleurtekening „Paschiera Maraglio", een landschap in Italië, zeer decoratief is „Olijf en agaven". Haar tekeningen zijn van geheel an dere structuur: de vloeiende lijn van de aquarel maakt daarin plaats voor een meer hoekige van de tekenstift. We zagen een prachtig rugnaakt, kuis en sereen. Meisje met gitaar" boeit door de verstilde aandacht van de mu sicienne. Een fijnevlotte tekening is ook „Boerderij"schets in rode inkt. Al met al een kleine expositie, die waard is bekeken te worden en bo- vendien verademing schenkt tussen zoveel, dat in zwartgalligheid en som berheid dreigt te verdrinken. De hele maand kan men deze ten toonstelling zienvan maandag tot en met vrijdag van 10 tot 20 uur. zater dags en zondags van 20 tot 24 uur. W. Prins Baron de Vos van Steenwijk houdt noveniber-rede LEIDEN Tijdens de universitaire 26 november-herdenking van dit jaar zal de rede worden uitgesproken door dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. De titel van zijn rede luidt: Haec li- bertatis ergo. Deze woorden zijn het devies van de universiteit. Baron de Vos van Steenwijk was tot eind 1961 president-curator van de universiteit. De bijeenkomst wordt ge houden in de Pieterskerk en begint om 4.15 uur. verklede) juryleden dan ook bijzonder moeilijk, evenals bij de plakboeken wedstrijd, waarvoor een ongedacht groot aantal inzendingen was binnen gekomen. De leeszaal was behangen met bekroonde tekeningen. Het spel, dat oorspronkelijk zou worden opge voerd, werd wegens gebrek aan ruim te maar achterwege gelaten. Na de pauze vertelde de jeugd- bibliothecaresse, mevrouw M. Vink- van Caspel. een verhaal, een Japans sprookje ditmaal, waarna de gelukki ge winnaars hun prijs mochten uit zoeken. Daar het ondoenlijk zou zyn alle namen te vermelden, zullen we volstaan met de jongste „schilderes", de 7-jarige Kiki Vreeburg, en haar leeftijdgenote Judith de Vries, die als Japanse ieders hart stal. In het filiaal „Houtkwartier" had mevrouw M. Rückert zich voor het eerst gewaagd aan het boekenweek- feest en met succes! In de voor deze gelegenheid- Japans ingerichte hal kende de jury een prijs toe aan Anne- lies Piket, Nora Bokma, Julia Szir- mai en nog vele anderen, die erg had den genoten van het programma. Juwelier - Horloger Maarsmanstecg 21 Leiden Tel. 20778 Leids instituut te Istanboel floreert LEIDEN Het Nederlands Histo- risch-Archaeologisch Instituut te Istanboel, dat nauwe banden heeft met het Instituut voor het Nabije Oos ten te Leiden, is zich krachtig aan het ontwikkelen, zo heeft prof. dr. A. A. Kampman, directeur van het instituut en buitengewoon hoogleraar, meege deeld. De bibliotheek groeit gestadig en telt thans 10.000 delen. Voorts ver schijnen regelmatig boeken over be langrijke archeologische en historische onderwerpen. Voor filterrokers met een eigen stijl (V«n een oneer verslaggevers) DEN HAAG De bewoners van de Noordpolderkade en naaste omge ving hebben gisteravond uren van ondraaglijke spanning doorgemaakt toen een maniak met een karabijn uit een raam schoot op alles wat een politie-uniform droeg. Onder leiding van de hoofdcommissaris van politie J. H. A. K. Gualthérie van Weezei, die zelf driemaal achtereen ternauwer nood aan de dood ontsnapte, werd een zware politie belegering gevormd van ongeveer veertig man sterk. Honderden burgers werden achter straat hoeken weggehouden en hele gezinnen werden geadviseerd zich een étage lager te begeven of zich niet te laten zien aan de gevaarlijke zijde van hun woning. Uur na uur gierden de kogels uit de precisiekarabijn van de man ia het rond; hij kreeg alle kansen om zich over te geven. Men trachtte hem aan het versand te brengen dat het vergryp waar men hem voor zocht in geen verhouding stond tot hetgeen hij nu deed. Toen dit allemaal niet hielp heeft een politieman hem met een schot eveneens uit een karabijn neer geschoten. Vanmorgen vroeg is de man zoals op pagina 1 gemeld overleden. Met het puur-witte mondstuk Exclusieve melange Vol smaak en toch zacht 20 stuks f 1.25 FILTER CIGARETTES

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3