Nieuwe Lekke Comramnt Urenlang hield schietende man politie op afstand Zonnig begin van WEU-conferentie VAKANTIESPREIDING DESNOODS WETTELIJK OPLEGGEN Oe Thant trapt op lange tenen Nachtelijk drama in Haagse Laakwijk Vanmorgen aan schotwond overleden Staatssecretaris Grosheide dreigt: Commentaren Beatrix en Claus waren bereid andere plaats voor huwelijk te kiezen Donder^da'g 4 november 1965, 46ste jaargang Directeur: F. DIEMER Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stentvestigh is gbebleven mijn Hert in teghenipoetf Weinig wind De BUt verwacht tot morgenavond: Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Vannacht en morgenochtend in het binnenland lichte vorst, hier en daar mist. Dezelfde mlddagtemperaturen als vandaag of leta lagere. (Opgemaakt om 11-15 nur.) Abonnementsprijzen p.w0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Een vriendelijke, weinig bekende man werd in 1961 de opvolger van Dag Hammarskjoeld bij de Verenigde Naties. Zou hij het zware ambt van secretaris-generaal aankunnen? Nu twijfelt niemand daar meer aan. Want met al zijn zachtaardigheid houdt Oe Thant niet van zoete broodjes bakken. Zie pagina 11. Erfenis van bet westen voor Afrika pagina Kernmerk Militairen volgen HBS: van strepen naar sterren pagina 9 Link van Bruggens Logboek: verder met de Rotterdam pag. 11 Huurdebat: Aantjes steunt liberalen niet pag. 9 Jongetje werd een meisje pagina 9 Landmacht werft technici pagina 9 Lopen jongens de hijskraan „Lopen jongens, de hijskraan komt naar beneden". Dit schreeuwde de 24- jarige kraandrijver Jan Vellenga gis teren uit alle macht naar zijn collega's op een in aanbouw zijnde flat aan de Prof. Gerbrandyweg. De zes betrokken bouwvakkers moesten voor hun leven rennen. Jan Vellenga moest een nood- sprong maken. Vanuit het negen meter hoge stuurmanshuisje sprong hij op de grond. Toen de kraandrij ver een betonblok van twee ton naar boven moest hijsen, begon de kraan door een hevige rukwind te wankelen. Langzaam helde de kraan naar voren. De schreeuw van Jan Vel lenga redde liet leven van de zes ar- beiderrs die zonder twijfel door de kraan verpletterd zouden worden. Niemand werd gewond, ook Jan Vel lenga zelf niet. De schade wordt ge schat op 100.000 gulden. Ook bejaarden en weduwen krijgen uitkering-ineens (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De regering heeft besloten om, in navolging van het bedrijfsleven, ook een uitkering-in eens van twee procent te verstrek ken aan de bejaarden, de weduwen en degenen, die een loon ontvangen krachtens de sociale verzekering. De minister van sociale zaken en volks gezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft een daartoe strekkend wetsontwerp thans in voorbereiding. Zoals bekend is vanuit de Tweede Kamer op deze uitkering ineens aangedrongen, waarna de minis ter heeft toegezegd haar in overweging te zullen nemen indien het bedrijfsleven „op ruime schaal" de im de Stichting van de Arbeid overeengekomen extra loons verhoging ziou doorvoeren. Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek is gebleken dat vrijwel alle werknemers de extra uitkering van tweemaal één pro cent zullen ontvangen. Het ligt in de bedoeling het wetsontwerp op korte ter mijn bij de Tweede Kamer in te dienen, opdat de ..sociale" uitkering-ineens noj d)it jaar kan worden verstrekt. Kustvaarder Lea sinds zaterdag vermist DEN HAAG De Nederlandse kust vaarder Lea (359 brt) uit Groningen wordt sinds zaterdag vermist. Het schip is het laatst gezien op vijf mül ten wes ten van het lichtschip Elbe-1; het was toen op weg naar Londen. Het schip eigendom van de NV Wynne en Barends heeft geen radio aan boord. Do sinaasappeloorlog Zes EEG-landen tegen voorstel Euro-commissie BRUSSEL Van de zes EEG-landen hebben vijf alleen Italië was vóór het voorstel van de Europese commissie in de sinaasappeloorlog" verworpen. Dit voorstel behelsde prijzen waarbij invoer uit niet-EEG-Ianden extra zou worden belast. Consequentie van de afwijzing kan zijn het verschijnen binnenkort van Frankrijk aan de conferentietafel van de EEG-mi- nisters, wier bijeenkomen binnen een maand is voorgeschreven. Sinds jund was het niet tot een ministerraad gekomen. Ook van Franse kant acht men aanwe zigheid van Frankrijk niet uitgesloten. Nederland heeft zich al bereid ver klaard, de Italiaanse sinaasappelprodu centen op andere wijze te helpen. Ge dacht wordt aan overbrugging van de verliezen of aan een program tot pro- duktieverbetering. Bij het oversteken na het verlaten van de bus is de 86-Jarige J. Wiersma in Murmerwoude (Fr.) dodelijk door een auto gegrepen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In het gemeente ziekenhuis Zuidwal is vannacht om tien over half vijf aan zijn verwon dingen overleden de 25-jarige Haag se loodgieter J. C. Dols. De man bracht gisteravond urenlang de Laakwyk in opschudding door van uit zijn woning aan de Noordpolder straat met een precisie-karabijn 50 a 60 schoten te lossen op de politie, die met ongeveer 40 man een kor don om de woning had gelegd. De hoofdcommissaris van politie, de heer J. H. A. K. Gualthérie van Weezei, trachtte Dols aan het ver stand te brengen dat het vergrijp waarvoor men hem wilde arresteren diefstal van f 5000 in Voorburg niet in verhouding stond met het verzet, maar het baatte niet. De man bleef schieten. Om kwart voor een. toen verscheidene politiemensen door kogels en glasscherven waren gewond, gaf de lankmoedige en licht gewonde hoofdcommissaris een van zijn mannen bevel terug te schieten. Dols werd ernstig getroffen in de rechter zij. Dols had op 26 oktober toe hij een paar karweitjes opknapte in de woning van een Voorburgse ingenieur f 5000 gestolen. De dag daarop bleef hij zon der opgaaf van redenen van zijn werk weg. Hij had de wijk genomen naar Duitsland, waar hij een Franse kara bijn met vizier van het kaliber 22 kocht. Eergisteren kwam hij thuis. De Voorburgse politie, geassisteerd door collega's ging er heen om de man te arresteren, maar deze wist in een grote Chevrolet te ontkomen. Via een tipgever kwam de politie aan de weet dat Dols gistermiddag tegen 6 uur weer in de omgeving van zijn huis zou zijn. Dit klopte. Maar weer wist Dols met zijn Chevrolet de politiewa gens achter zich te laten. Oplettend De tipgever bleef oplettend. Om acht uur kwam er weer een telefoontje, dat Dols thuis zou zijn. Dit klopte. Een Voorburgse en Haagse recherchewagen arriveerden voor de deur van het huis. Slechts door een snelle reactie ont snapten de politiemensen aan de dood. De loodgieter hing namelijk uit het raam en vuurde met een karabijn op De rechercheurs slaagden erin zich in veiligheid te brengen en hadden toen heel wat moeite om versterking te krij gen. Toen deze was gearriveerd, bleef de doorschieten. Om kwart voor één werd hij door een kogel getroffen en naar het ziekenhuis Zuidwal vervoerd. nmiddag zou er sectie op het stoffe lijk overschot worden verricht. Zie ook pagina 3 De politie te Emmeloord speurt naar twee mannen die zelfglansdoekjes voor meubelen proberen te slijten, welke af komstig heten van Sunlight en Unile- Ze bedingen exorbitante prijzen. De firma's weten van niets. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Het was een drukte van belang, toen vanochtend de meei dan 60 deelnemers aan de ministers conferentie van de Westeuropese Unie op het Binnenhof arriveerden. De zor deed haar best, de aankomst een feeste lijk karakter te geven. Wellicht was dit van invloed op de stemming, die later in de conferentiezaal zou heersen. De ochtendvergadering begon streeks kwart voor elf, nadat ook de visuele pers uitvoerig gelegenheid had gekregen, haar werk te doen. De bijeenkomst stond onder leiding in mr. Luns. de Nederlandse minister m buitenlandse zaken. Omstreeks een uur vanmiddag werd het eerste deel van de conferentie be sloten. De ministers begaven zich Hotel Wittebrug. Daar werden zij met hun voornaamste medewerkers door mr uns voor een lunch ontvangen. Om drie uur werd de middagver gadering geopend De ministers zouden tot omstreeks zes uur vergaderen. Ver wacht werd, dat zij vandaag nog met .hun besprekingen gereed zouden komen Mocht zulks niet het geval zijn, dan zullen de ministers morgen opnieuw ir ie Grafelijke zalen bijeenkomen. Van avond geeft minister Luns in Kasteel Oud-Wassenaar een diner voor alle dele gaties. Ook de Kamervoorzitters en de Kamerleden, die bij het werk van de (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Staatssecretaris Grosheide zal binnenkort nog eens een dringend beroep doen op de ge meente- en schoolbesturen om vol gend jaar con amore mee te werken aan de plannen voor vakantiesprei- ding. Deze houden in, dat de zomer vakanties van alle scholen op 1 juli 1 dienen te beginnen en zes aaneen gesloten weken moeten duren. Bin nen die periode kunnen de verschil lende sectoren van het bedrijfsleven dan successievelijk vakantie opne- 4U de gemeente- en schoolbesturen zich niet allemaal aan de richtlijn hou. den, lopen ook de bedrijfsvakanties gevaar. En daarom dreigde de staats secretaris gistermiddag in de Tweede- Kamercommissie voor onderwijs, dat wettelijke maatregelen zullen worden genomen als het onderwijs niet vrij willig aan het vakantiespreidingsbe- leid meewerkt. Het bedrijfsleven is niet afkerig van de getroffen regeling, volgens welke de vakanties van de verschillende bedrijfs takken van 4 juli tot 14 augustus zullen worden opgenomen. Van 4 tot 16 juli komt o.m. de metaalnijverheid aan de beurt, van 17 tot 30 juli o.m. de bouw nijverheid en de bedrijven in het noor den en oosten van het land, en van 31 Juli tot 13 augustus de textielnijverheid en de bedrijven in het zuiden beneden de grote rivieren. In die periode moeten alle scholen dicht zijn. De staatssecretaris betreurde het, dat in de negentien grotere gemeen ten een belangrijk aantal openbare en bijzondere scholen niet bereid is ge bleken aan deze regeling mee te wer ken en op 1 juli met de zes weken zomervakantie te starten. Het hele spreidingsschema dreigt daardoor in ae war te lopen. De Kamercommissie luisterde nogal sceptisch naar de mededelingen van de staatssecretaris. De heer Kleijwegt isoc.) noemde de regeling een „lapmiddel". Hij zag maar één oplossing voor het probleem van de vakantiespreiding: verlegging van het begin van het schooljaar naar 1 ja nuari. De heren Schuring (c.h.) en Tans (soc.) betreurden het, dat de onderwijs kundige belangen die met een verkor ting van het schooljaar niet zijn gediend ondergeschikt worden gemaakt aan de vakantiespreiding. De staatssecretaris zag echter geen andere mogelijkheid. In deze materie mag men volgens hem het onderwijs niet isoleren van het bedrijfsleven- Hetzelfde geldt voor dc kwestie van de vijfdaagse schoolweek, die men niet kan tegenhouden met het argument, dat onderwijskundig een zesdaagse schoolweek de voorkeur verdient. (Voor vervolg zie pag. 9) De 89-jarige L. Wieringa uit Gronin gen is gisteren verdronken in de Noor derhaven. Hij deed met zijn vrouw bood schappen. liep even weg en moet daarbij in het water gevallen zyn. WEU betrokken zijn, zullen aanzitten. De leider van de Franse delegatie, staatssecretaris Habib Delonclee, wilde niet bevestigen, dat hij het bezoek van Couve de Murville aan Moskou ter sprake zou brengen. Zoals men weet. ligt het in de bedoeling, dat de Franse minister binnenkort met zijn Duitse collega Sohröder een onderhoud zal hebben over het bezoek aan Moskou. Schroder zal op 16 november a.s. ook een reis naar Londen maken. Daar zal hij met minister Stewart spreken over problemen, die samenhangen met de kernbewapening. Honderden bewoners in de om geving van de Haagse Noordpol- derkade hebben gisteravond en een deel van de nacht in angstige spanning geleefd toen een 25- jarige loodgieter met een half- automatisch geweer vanaf een dak vuurde op alles en iedereen. Een kordon van meer dan veertig politiemannen begon een beleg i uren. Op de foto twee poli tiemannen in dekking, nadat schoten op hen waren afgevuurd. DEN HAAG September leverde 10.600 nieuwe woningen <1964 8.600, sep- tembergemiddelde 1959 tot L963 7.900)De eerste negen maanden van 1965 kwamen 79.000 woningen gereed <1964 66.000, 1959 tot 1963 gemiddeld 56.000), In september werd met 10.300 wc gen begonnen (1964 10.700), in de eerste negen maanden van dit jaar met 90. (1964 78.500). SPANNING De spanning tussen dc twee grootste regeringspartners blijft, begrijpelijk gezien het antwoord van de P.v.d.A. aan de K.V.P. Is de heer Schmelzer al weinig bereid de zaak niet aan de orde te stellen bij het Kamerdebat, opvallend is dat d« P.v.d.A. zich alleen van de heer Ne- derhorst distantieert voor zover het de bejegening van de heer De Quay betreft. Geen woord over de aanval op konin gin en prinses. Ook niets over de functie van het koningschap en over de gegroeide verbondenheid van vor stenhuis en volk. De socialistische fractie had beter ge daan degenen die zich niet kunnen verdedigen openlijk genoegdoening te geven. Daarmee een onverkwik kelijke nasleep voorkomend. SCHEUREN Ook op ander terrein vertoont het regeringsbolwerk scheuren. De huur verhoging is onderwerp van voortge zet beraad geworden, nadat de socia listen met tegenstemmen hadden ge dreigd als het amendement-Nelissen (K.V.P.) zou worden aangenomen om ook de huizen van vóór 1921 bij de huurverhoging te betrekken. Minister Bogaers heeft een aanvaard baar compromis gevonden, waarmee overigens deze dringende zaak op de lange baan is geschoven. Op zichzelf is het goed dat deze poli tiek van geven en nemen een zo groot mogelijk deel van ons volk recht doet. Aan de andere kant kan een regering, niet verzekerd van aanzienlijke steun in de volksvertegenwoordiging, niet werkelijk krachtig regeren. Kleine meningsverschillen leiden licht tot spanning, waarmee ons land niet is gebaat. DISCRIMINATIE Dat de Utrechtse voetballer niet het huis zijner keuze mag betrekken is betreurenswaard. Jammer dat dergelijke besluiten ia onze tijd nog worden genomen door mensen die beter moesten weten. Of is dit een nieuwe wijze van groepsvorming, te vergelijken met Amerikaanse pogingen om kleurlin gen te weren uit blanke wijken I Discriminatie wordt onder ons nogal hoog opgenomen. Gelukkig maar. Voorzitter Oranje-comité Amsterdam gaat lieen AMSTERDAM Dr. J. Gajentaan heeft bedankt als voorzitter van het Oranje-comité Amsterdam, omdat hij het niet eens is met het huwelijk van prin ses Beatrix waardoor „ons land een oor- lcugsduitser Putris der Nederlander» krijgt Als velen kan ik bepaald niet en thousiast zijn en zonder enthousiasme kan geen feest gemaakt worden". Dr. Gaje- taan maakte sinds 1927 deel uit van het Oranje-comité en was daarvan sedert kort na de oorlog voorzitter. De 62-jarige L. W. Berghaan uit Rot terdam iS gisteren om het leven gekomen toen het stuur van zijn fiets vastraakte in dat van een naast hem rijdende fiet ser. De heer Berghaan kwam te vallen en werd overreden door een achter hem rij dende vrachtauto. AMSTERDAM Zes vertegen woordigers van de drie Joodse kerk genootschappen in Nederland heb ben op verzoek van het verloofde paar een gesprek gehad met prinses Beatrix en de heer Claus von Ams- berg. Van betrouwbare zijde heeft het A.N.P. vernomen, dat bij het verloofde paar zoveel begrip de situatie bestond, dat zij bereid waren een andere plaats dan Am sterdam voor de huwelijksvoltrek king te zoeken. Inmiddels heeft de minister-président in een nadere bespreking meegedeeld, dat er voor de regering doorslaggevende redenen zijn het huwelijk toch in Am sterdam tc doen plaatsvinden. In een communiqué van de Joodse kerkgenootschappen wordt het gevoerde gesprek openlijk en zonder terughouding genoemd. Prinses en verloofde toonden volledig begrip voor de gevoelens bij di verse groepen van de Nederlandse be volking die onder dc Duitse bezetting zulke ontzaglijke verliezen hebben gele den. Aan dit gesprek was een bespreking met de minister-president voorafgegaan over aspecten, verbonden aan het huwe lijk. Hun begrip wilden de betrokkenen laten meewegen bij de beslissing waar voor de regering stond. Hierbij waren ook enige oud-verzetsleden aanwezig. chocolatfahanJc choc®,<*,edronlt met To*£ -W/fr. Cü«vSd5l'ï; eerbiedigt de slanke |jjn| De jongste meester TOVELYN ISRAËL, een knappe 20- jarige brunette uit Hendon f Engeland), heeft een prestatie ge leverd, waarvoor wij meer bewon dering kunnen opbrengen dan voor het verwerven van de een ctf andere Miss zus-en-zo-titel. Evelyn is de jongste meester in dc rechten van het Verenigd Koninkrijk. Als ze 21 jaar is mag ze (volgens de ivet) „pas" rechtenpraktijk gaan doen. „Rechtenstudie droog?' Helemaal niet. Het heeft me steeds gefasci neerd" zei Evelyn, die ongetwijfeld een aanwinst voor de Britse balie zal worden. Over aanwinsten gesproken: deze krant zou loch werkelijk een aan winst zijn in ieder gezin, waar zij nog niet gelezen wordt. Ja? Dan is het voor u maar een kwestie van omslaan om van balie naar bolbon te komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1