fo< 1 Thant gelooft niet in zoete broodjes Logboekj, BI Op heel wat lange tenen getrapt Geen middelpunt van controverse Varkensvlees duurder in komende weken IVOROL ht e&ft Büojntc Ky, Kans aan Beatrix christenplicht' is ■fl DONDERDAG 4 NOVEMBER 1965 Driemaal Oe Thant. Van hoven naar beneden: Tijdens een gesprek met wijlen president Kennedy. Midden: Op bezoek bij De Gaulle. Onder: Bezoek van de paus. Prijzen blijven aantrekken Uitvoer meer Tanden blank-Adem fris Onbetwist de beste tandpasta Formaliteit DE ministerraad van de Westeuro- pese Unie (WEU) kwam van daag in Den Haag bijeen. De raad vergadert ieder kwartaal (althans behoort dat te doen) in een van de hoofdsteden van de zeven aangeslo ten landen. Dat zijn de „Zes" van de EEG plas Engeland. Den Haag was in september al aan de beurt voor de sitting van het derde kwartaal. Er waren echter moeilijkheden. En zo is de bijeen komst van vandaag (die wellicht morgen wordt voortgezet) tegelijk bedoeld voor het vierde kwartaal. Men heeft kunnen lezen, dat de Franse minister van buitenlandse zaken opnieuw verstek zal laten gaan. Over economische zaken zal niet worden gesproken en de EEG- problemen zal men dus laten voor wat ze zijn. Militaire zaken zijn eveneens taboe. Nu is het zó, dat de WEU vrijwel van haar oprichting (door Enge land en Frankrijk) af een kwijnend bestaan heeft geleid. Dat bleef zo, toen de Beneluxlanden er lid van waren geworden. En er kwam «lechts tijdelijk verandering in, toen Duitsland en Italië werden opge nomen. Dit laatste was het geval, toen de Franse nationale vergadering het verdrag voor een Europese defensie gemeenschap (EDG) had verwor pen. Iemand herinnerde zich toen nog het bestaan van de WEU en via deze organisatie werd de Duitse herbewapening in het kader van de Navo mogelijk gemaakt. Ook toen generaal De Gaulle Enge land de toegang tot het Europa van de Zes had ontzegd, werd de WEU weer aan de vergeteldheid ontrukt. Men zag er een welkome mogelijk heid in om het gesprek met Enge land gaande te houden. Men wilde voorkomen, dat de landen van de EEG en Engeland te ver uit elkaar zouden groeien. Op het ogenblik is het echter zo ver, dat er weinig meer te praten valt. De bijeenkomsten zijn nog slechts een formaliteit. Het enige nut ligt nog in de informele contac ten buiten de vergaderzaal. Voor het overige is er slechts sprake van lokkon. dan 30.000 per week (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De prijzen op de veemarkten voor varkens blij ven aantrekken, zodat varkens vlees de komende weken eerder duurder dan goedkoper zal wor den. In de openbare vergadering van het produktschap voor vee en vlees bleken gisteren de prij zen de afgelopen week 5 cent per kg verhoogd en verdere optrek- kring werd niet uitgesloten ge acht. Van verschillende zijden wordt op dit moment de situatie voor iedereen nog bevredigend genoemd. Verdere prijsstijging noemde men echter min der gewenst, zowel voor producent als consument. Hogere prijzen betekenen immers minder consumptie en kans op invoer. Sterke prijsschommelingen kunnen hieruit voortvloeien, waarbij niemand gebaat is. Vooral de uitvoer is op het ogenblik fors; meer dan 30.000 varkens per week naar resp. West-Duitsland, Frankrijk en België. De rundveemarkt blijft stabiel. De heffing op de invoer bedraagt thans 31,39 per 100 kg. De marktnotering in Nederland bedraagt 2,07 per kg levend gewicht. De prijzen in het buitenland liggen iets hoger: België 2,18, Frankrijk 2,20, West-Duits land 2,29, Luxemburg 2,31 en Ita lië 2,40. De lammerenexport dreigt moeilijk heden te krijgen, omdat de Fransen bezwaar maken tegen onze doorvoer naar Frankrijk van hier geslachte Engelse en Ierse lammeren. Het geldt hier meer dan 100.000 stuks in het afgelopen jaar. Frankrijk heeft deze zaak al aanhangig gemaakt bij de Europese commissie. NEW YORK Het kan eigenaardig gaan in de wereld. Toen de Zweed Dag Hammarskjoeld in de jungle van Afrika was veronge lukt, voorspelden velen, dat er nooit meer een secretaris-generaal van de Verenigde Naties van zijn formaat zou komen. Er werd zelfs gezegd, dat er helemaal geen nieuwe secretaris-generaal zou komen. Chroestjt6jef hamerde op zijn beruchte ,troi'ka', de afschaffing van het ambt en de vervanging door een commissie van drie (een van de westelijke, een van de neutralistisohe en een van de communistische wereld). Het is anders gegaan. Nu na vier jaar is Chroesjtsjef aan de vergetel heid prijsgegeven. De Verenigde Na ties hebben echter nog een secretaris generaal. En voor het eerst in vele jaren is de organisatie ook weer in staat geweest, het bewijs te leveren, dat zij in de wereld van de grote poli tiek iets nuttigs kan leveren. Veel js het weliswaar nog niet, maar de moge lijkheden zijn waarschijnlijk nog niet uitgeput. Op zichzelf zijn evenwel al belangrijke resultaten geboekt zoals het bijleggen van het conflict tussen India en Pakistan. Tweede termijn De Sowjetunie en de Verenigde Sta ten werden het in het najaar van 1961 er over eens, de functie aan te bieden aan de Birmese afgevaardigde bij de volkerenorganisatie. Zij wendden zich tot Oe Thant, een vriendelijke, weinig bekende boeddhist en boden hem de functie aan. Er waren mensen, zich afvroegen of hij daarvoor wel de nodige bekwaamheden bezat. Nu na vier jaar stellen velen hem wat prestaties en capaciteiten betreft op een lijn met Hammarskjoeld. Hij is volgend jaar zo goed als zeker van een tweede ambtsperiode, wanneer hij die wenst. De eerste secretaris-generaal van de Ver. Naties, de Noor Trygve Lie, heeft dit ambt eens „onmogelijk" genoemd. Lie was een nogal emotio nele figuur. Thant heeft als oosterling weinig last van zijn gevoelens. Een jaar geleden heeft hij niettemin voor een maagzweer in een ziekenhuis gele gen. Hij herstelde toen volledig. Elke twijfel aan zijn weerstandsvermogen werd verdreven dopr zijn vredesmissie van september naar het Indische sub continent tijdens de oorlog tussen Pa kistan en India. Hij legde in iets meer dan een week tijd een afstand af, die De eenjarige Emily Morrison zit tevreden op schoot bij een verpleegster in een Washingtons ziekenhuis. Het meisje werd van de vuurdood gered, toen voorbijgangers haar uit de ar men van haar vader rukten. Voor het Pentagon had de man zich met benzine overgoten en zich daarna in brand gestoken om zó tegen de oorlog in Viet nam te protesteren. De Ameri kaan, een Quaker, overleed op weg naar het ziekenhuis. bijna overeenkomt met de omtrek van de aarde. En hij voerde langdurige en moeilijke besprekingen. De paus Een ander succes voor Oe Thant was het bezoek van de paus aan de Ver. Naties. Dit bezoek was nl. een idee van hem dat hij maanden voordat het werd verwezenlijkt heeft opgevat. Hij kwam voor het eerst op de gedach te, toen de paus hem in januari van dit jaar de tekst zond van zijn speciale oproep tot stopzetting van de bewape ningswedloop. Beide initiatieven illus treren de opvatting, die Thant van zijn ambt heeft. Evenals Hammars kjoeld houdt hij staande, dat het ambt van de secretatis-generaal een rol moet spelen bij de handhaving van de wereldvrede en dat het niet slechts een administratieve functie is. Thant heeft vele initiatieven geno men. Niet alle hebben succes gehad. Een ervan was zijn haastige vlucht naar Cuba tijdens de rakettencrisis. Zonder resultaat bleven ook zijn pogin gen, de vredesbesprekingen over het conflict in Vietnam tot stand te bren gen. Hij doet niet alsof hij neutraal is, maar zegt dat hij onpartijdig is. Hij is van oordeel, dat een land neutraal kan zijn, maar dat het voor een persoon heel moeilijk is dit te zijn met betrek king tot de brandende vraagstukken in de wereld. Een van de vreemdste aspecten van zijn populariteit is dat hij al lijken zijn woorden soms fel ler dan die van Lie en Hammarskjoeld nooit het middelpunt is geworden van een controverse. Voorgangers Dit laatste was wel het geval met zijn voorgangers. Lie haalde zich de I woede van Moskou op de hals door I zich uit te spreken tegen „communisti- i sche agressie". Het Kremlin weigerde akkoord te gaan met zijn herbenoe ming in 1950 en negeerde hem volko men, toen zijn ambtsperiode ondanks de bezwaren van de Sowjetunie toch werd verlengd. Hammarskjoeld kwam in conflict met Moskou door de vredes operaties in Kongo. En het tragische feit deed zich voor, dat de Zweed om het leven kwam, toen hij op een per- eoonlijke vredesmissie naar Elizabeth- Aan boord s.s. Rotterdam, donderdag J^E HAVRE is in de mist vergleden; Southampton, de tweede en laatste aanieghaven vóór de grote oversteek, is nog niet in zicht. De Rotterdam, nog maar één dag onderweg naar New York, glijdt bijna geruisloos over Het Kanaal, dat zich van de zonnige en bovenal kalme kant laat zien. Het ge zelschapsleven aan boord is nog niet op gang ge komen. Pas als iedereen zich heeft ingescheept, worden de registers van het amusement wijd open getrokken. Op de verschillende dekken zijn de meeste lig stoelen al verhuurd. Drie dollar per stuk voor de hele reis, mét kussens en mét een plaid, gewik keld in gesloten, plastic hoezen. Voor de met een hygiënisch complex besmette Amerikanen staat ergens vermeld dat de doorzichtige verpakking de garantie vormt van een tevoren verkregen, grondige reinigings beurt. In de teenagerruimte, een heer lijke, vooral door ouderen gefre quenteerde recreatiezaal voor de jeugd, staat kwartiermeester Frans van Weert nauwlettend te verven. Hij moet een kast met brandblus apparatuur een rood tintje geven, en er mag geen spettertje op de vloer worden gemorst. Alles in en aan die teenagerruimte is gloed nieuw. Het lijnschip vaart er voor 't eerst mee; de trekkasten, de box met de ingeblikte muziek en de frisdrankenautomaat werden er vlak voor het vertrek tijdens een dokbeurt ingebouwd. Brandwacht De 51-jarige Rotterdammer, die zich als een beroepsschilder van het klusje kwijt, staat deze reis niet als roerganger op de brug. Hij is als brandwacht ingedeeld, een baan, die verantwoordelijkheids gevoel vereist, zomede zin voor de stipte naleving van de geldende veiligheidsvoorschriften. Meer dan dertig jaar zwerft hij al over de zeven zeeën. Hij zou een boek kunnen schrijven over alles wat hij heeft meegemaakt. In de oorlog voer Van Weert op konvooischepen op de Noord. Hij was een van de overlevenden van de Pendrecht, die door een Duitse onderzeeër werd getorpedeerd. „Een dubbeltje op z'n kant", zegt hij nu nog. „Als ik niet kalm was gebleven en niet een beetje geluk had gehad, was ik er nooit afge komen." Dan, met een tikkeltje wee moed: „Tjonge, jonge, wat vond ik het vervelend voor deze reis weg te moeten. Ik wist de afvaartdatum weliswaar ver van tevoren, maar gistermorgen zat ik nog in een schat van een hotelletje in Har derwijk. Ik was daar liever nog wat gebleven. Ik ben gek op vo gels: op de Knardijk en op andere plaatsen langs het Veluwemeer heb ik honderden w^de zwanen op trek gezien." Frans van Weert wil het graag erkennen: vóór de oorlog voer iedereen voor zijn brood. Maar na de oorlog is dat langzaam maar zeker anders geworden. Tegen woordig kan bijna iedere zeeman zijn kost op de wal verdienen. Geen wonder dan ook dat er zoveel verloop is. „Dit soort ritjes gaat nog wel", verklaart hij, terwijl hij de matro zenmuts achter op het weerbarsti ge haar schuift. „Over een reis van zeventien dagen uit en thuis kan niemand zich beklagen. Maar die cruises, die kunnen je wel eens in het lijf gaan zitten. Je blijft soms maanden achtereen weg, in enkele gevallen weieens een half jaar. Voor je vrouw, je kinderen, maar ook jezelf, is dat een ramp". Als Van Weert de kans krijgt, wil hij zich voor goed van de monster rol laten schrappen. Waar hij aan denkt, is het opzetten van een vo- gelhandel, want „o, die diertjes zijn zo mooi!" Op het achterdek, dat lijkt te ronken door de machtige schroe ven, die er onder zitten, zie je meeuwen boven het kielzog zwe ven. Een hele vlucht krijsende en speurende vogels, die bij het over boord zetten van etensresten als wilden naar beneden duiken. Er is zowaar een spreeuw bij, die met z'n dwaaltocht, zeg maar: z'n fi guur, kennelijk geen raad weet. Je praat wat met stewards en ander civiel personeel, en je komt weldra tot de conclusie dat varen, ook op een modern en van alle gemakken voorzien lijnschip, zijn zon- en schaduwzijden heeft. Het land, of wel het gezin, of de familiekring, lokt. De krappe ar beidsmarkt geeft kansen te over en van verschillende kanten hoor je zeggen: ,M'n laatste reis". Dat ste land, dat je tot New York ziet. die zich op het transatlantische vervoer van passagiers heeft toe gelegd, nog met winst kan draaien. Wat de investeringen in een oceaanreus, wat comfort en luxe, en wat de lonen en sociale lasten niet allemaal opslokken! Voor duizend mensen, die zich over de Oceaan willen laten ver voeren, is een achterban van dui zenden anderen nodig. Misschien dat de cruises, die naar West-Indië en soms over de hele aardbol gaan, goed maken wat op de lijn diensten niet lonend is. Kan het minder? „Ja", beaamt een schepeling, die het weten kan. „Ik zou me kunnen voorstellen dat er schepen komen, die als het ware drijvende cafeta ria's zijn. De bediening, die man kracht vereist, wordt hierop tot een minimum beperkt. Geen hon derden stewards en hutbedienden meer, maar een exploitatie volgens het „Help Yourself'-principe". Ceremoniemeesters Je ontmoet de ceremoniemees ters van deze „Holland Festival Sailing", een „extra", gebaseerd op onpersoonlijke landenreclame in Benelux-verband. Het zijn de Amerikaan Joe F. Dunleavy en de Nederlander W. C. C. M. Janssen, beiden meesters in de presentatie van vermaak. De laatste is jaren lang aan de KRO verbonden ge weest, o.m. als quizmaster van Twee maal één is één. Het is een heel apart beroep, dat entameren van de stemming in een drijvende en steeds weer van bevolking wisselende stad. Je moet niet op je mondje gevallen zijn, je moet je met iedereen kunnen onderhouden, je moet kwinkslag na kwinkslag kunnen debiteren. Je moet kunnen organi seren en vooral improviseren. Via de Lijnbaan op het Prome nadedek een winkelcentrum a la de Maasstad, waar alle mogelij ke kostbaarheden worden ver kocht loop je naar het Bov»n Promenadedek. Het is avond. De lichten van Southampton, het laat- dit geen loze woorden zijn, wordt bewezen door het feit, dat de Holland-Amerika Lijn voor zijn passagiersschepen ook dus voor de Rotterdam van de diensten gebruik maakt van een groot aan tal buitenlanders, onder wie Span jaarden, Portugezen, Duitsers en Zwitsers. Je vraagt je trouwens toch af, hoe een scheepvaartmaatschappij, zijn verdwenen. Op volle kracht vaart de Rotterdam de lange „swell" van de Oceaan tegemoet. Met Joe Dunleavy aan de regie en met o.m. de chef-hofmeester in de jury wordt in de Ritz Carlton het Amerikaanse cijferspel Bingo gespeeld. Het gaat allemaal nog wat mat, maar, belooft Joe, mor genavond, „when everybody is there", loopt alles veel beter. I Morgen worden bij So- theby te Londen door Napoleon op St. Helena gebruikte meubelstukken geveild, o.m. een lesse naar, een spiegel en fau teuils. automobielfabriek opend. Vierhonderd ar beiders kunnen hier wer ken. De jaarproduktie be draagt 14.000. I Een pokkenepidemie in Oost-Lagos heeft tot dus ver aan 46 mensen het leven gekost, zo is giste- boord van deze eerste vlucht was een lading bloemen voor de burge meester. De CPA gaat naast de KLM twee vluch ten per week uitvoeren. Tot nu toe kon men met CPA van Schiphol alleen naar Vancouver (aan Ca nada's westkust). stad, de hoofdstad van Kongolees Katanga, onderweg was. Thant heeft op heel wat tenen getrapt. „Diplom^» tie eist, dat je zoete broodjes bakt", aldus Oe Thant, een vroegere leraar en journalist. „Ik houd echter niet van zoete broodjes". Toen hij in Moskou was zei hij heel eerlijk, dat naar zijn mening het Russische volk de ware aard van het Kongolese probleem niet had begrepen. Het zou eenzijdig zijn voorgelicht. In Amerika beweerde hij iets dergelijks met betrekking tot de kwestie Vietnam. De Fransen ergerde hij door de spot te drijven met de Franse buitenlandse politiek. De vroe gere Kongolese premier Tsjombe noemde hij een „onbestendig man", toen deze nog streefde naar afschei ding van de provincie Katanga. Dat nam niet weg, dat Thant hem volko men correct behandelde, toen Tsjombe premier van geheel Kongo was gewor den. Roerganger voor 2000 mensen CHU-voorzitter Beernink: BUSSUM CHU-voorzitter Beer nink heeft gisteravond voor de tv kritiek geleverd op de brief van de heer Nederhorst. Hij betreurde zeer de wijze waarop de voorzitter van een grote regeringsfractie het koning schap heeft benaderd. Zo spreekt men niet over koningin en kroonprinses, zei hij. Mr. Beernink stemde in met ds. Landsman, dat het onze christenplicht is, het onze Kroonprinses mogelijk te maken te bewijzen dat zij geen onbe raden beslissing heeft genomen. Men late zich het hoofd niet op hol bren gen door personen die een konings kwestie willen uitlokken. De CHU vergeet het leed niet dat de Duitsers ons aandeden. Maar reeds het huwelijk van Koningin en Prins stond aan veel kritiek bloot. Op de houding van de heer Von Amsberg is niets aan te merken. In zijn tv-toespraak wees mr. Beernink nog de belastingvoorstellen van de regering van de hand. Er is wel veel nodig, maar de kosten moe ten over jaren worden gespreid, de prijzen moeten niet stijgen en inflatie moet achterwege blijven. De minder draagkrachtigen worden de dupe. AMSTERDAM Burgemeester Van Hall hoopt binnen enkele dagen nadere mededelingen te doen met betrekking tot de huwelijkssluiting in de hoofdstad. AMSTERDAM Raadsfractievoor zitter Van Thijn van de PvdA heeft alsnog gezegd, dat de regering met haar keuze van deze stad een zware verantwoordlij kheid op het gemeen tebestuur heeft gelegd. Meerderheid én minderheid zullen naar zijn me ning waardigheid en takt moeten to- Twee correspondenten moeten weg uit Kongo LEOPOLDSTAD Hier zijn giste» ren twee buitenlandse corresponden ten door de Kongolese regering uitge wezen. Reden: opruiende artikelen en inmenging in binnenlandse aangele genheden. Het betreft een correspon dent van La Libre Belgique (Brussel) en een van het Franse persbureau A.F.P. Johnson feliciteert nieuwe burgemeester van New York NEW YORK President Johnson heeft de republikein Lindsay telegra fisch met zijn verkiezing tot burgemees ter gelukgewenst en hem medewerking beloofd om van New York een goed® stad te maken om in te leven. Waarom niet de elegantste gasaansteker die er is? SILVERMATCH FIRST CLASS K WÊffM

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11