mi wm EKCO Commando's in Biesbosch: brandnetels delicatesse RAI FFEISENB A N K iylykl™yE™i K 0 Op era-Studio gaat aan het werk HUREN ZUINIG EN WARM WEER Eensaam negendaags gevecht tegen biefstuk-visioenen LsTERDAM Het is dan zover.' De Nederlandse Opera Stichting gaat haar Opera-studio inrichten. Afgestudeerde zangleerlingen van conservatoria en muzieklycea kun- J nen zich melden, advertenties in vak- en dagbladen zullen een op roep bekend maken en na audities zullen tien tot 12 zangers toege laten worden tot de Opera-Studio, d.w.z. 2a 3 sopranen, 2 a 3 alten, 2 a 3 tenoren, 2 baritons en 1 bas. raze Opera-Studio wil zijn een werk- gemeenschap van jonge zangers en theatermensen en de leerlingen, die gedurende hun twee-jarige stage een salaris ontvangen, zullen cur sussen volgen in alles, wat een ope- ra-prouktie aangaat behalve in de zangtechniek. Zanglessen zullen ze bij privé-leraren moeten ontvan gen. Er zal gewerkt worden in de Oude Remonstrantse Kerk aan de Keizersgracht en er zullen twee kleine opera's van Menotti worden ingestudeerd, die onder leiding van Leo Driehuys opgevoerd worden eerst in Eindhoven en daarna in verschillende theaters in ons land. i Januari 1966 begint het werk en pas wanneer men proefondervindelijk ziet hoe alles gaat. zal men de Ope ra-Studio haar definitieve vorm ge il de tweede helft van het seizoen Boek over verloving woensdag 3 november 1965 (Vervolg van pagina 1) De AR-amendementen-Aantjes (ont houding huurbescherming aan wie let op zijn inkomen, een te goedkope woning bezet houdt; intrekking subsi- de die op w.w.-woningen als de bewoner een relatief te hoog inkomen heeft) yond de minister echter niet geschikt om de doorstroming te bevorderen. De rechter zou zich dan met allerlei be leidsvragen moeten gaan bezighouden. Beter is naar een zo groot mogelijk irtiment woningen te streven. Over wogen wordt of door een hogere huur extra prikkel kan worden gegeven voor het vrijmaken van goedkope ningen voor mensen, die er krachtens hun inkomen meer recht op hebben dan de huidige bewoners. Met klem Met klem verdedigde drs. Bogaers ook invoering van de nieuwe, duurdere kwalitatief betere woningwetwonin- i-B. Zoals bekend is daartegen vorige eek een ontwerpmotie-Witteveen (lib.) gediend. De bewindsman wees erop, t er geen onbeperkt aantal woningwet- jningen zal kunnen worden gebouwd, st maximale aantal van 60.000 ligt bud- ttair voor enkele jaren vast. Afge- icht moet nog worden hoeveel wo- ngwetwoningen van de nieuwe cate- rie gebouwd worden. De mogelijkhe- n voor de normale w.w.-woningen zijn danig, dat niet op grote schaal tot de uw van het nieuwe type zal worden ergegaan. De minister bestreed de op- tting, dat de w.w.-woningen-B niet or woningbouwcorporaties zouden mo- n worden gebouwd. „Het is een on- iste opvatting dat de taak van de wo- agbouwverenigingen beperkt moet blij- n tot het bouwen voor financieel of latschappelijk zwakkere groepen. Hun ak evolueert met de tijd". De a.r. afgevaardigde Aantjes. die irige week zijn sympathie voor de Jtie-Witteveen niet onder stoelen of inken had gestoken, zei gisteren bij replieken geen bezwaar te hebben gen het bouwen van woningwetwo- ngen-B door woningbouwcorporaties, laar", zo voegde hij eraan toe, „het de vraag of er dan nog sprake mag n van faciliteiten krachtens de Wo ng wet. We dienen immers woning- etwoningen te bouwen, die aan de raksten ten goede komen". Vanwege budgettaire achtergrond kon hij ch echter nog wel verenigen met UTRECHT De negen-jarige Rudie itter uit Utrecht is vanochtend om het »ven gekomen bij een verkeersongeluk, foen hij plotseling de weg overstak, terd hij gegrepen door een vrachtauto. TOT IN DE VERSTE HOEK kenmerk van EKCO Westbury, hoek. Weg dus elk huiverig ge- EKCO Westbury... razend warm, verbazend zuinig. EKCO Westbury 115.- EKCO Radiant Westbury (metextra stralingselement) 140.- Vraag Inlichtingen bij de han delaar ol bij de Importeur voor Tel. 010-272910 kwekers, kantoorbedienden, modinettes. Zij sparen, samen met ruim 1.800.000 andere Nederlanders, bij de Raiffeisenbank. Omdat zij er de keus hebben utt vele spaarvormen en In een strikt persoonfijke sfeer worden geadviseerd. Zij weten, dat zij bij meer dan 1000 banken en bijkantoren óók terecht kurmen voor alle andere bankzaken. Hun spaargeld (samen miljard gulden) wordt, door de plaatselijke Raiffeisenbanken, aangewend in de lokale sfeer om de leefbaarheid van het land te vergroten. de spaarbank met volledige bankservice DE BILT. Dc stornidepressie trok de afgelopen 24 uur langzaam naar de Oostzee. De afneming van de wind in onze omgeving werd daarbij in be langrijke mate bevorderd door een kleine depressie die van de oceaan naar Frankrijk trok. Het regengébied ervan reikte tot in zuid-België. De af neming van de wind ging in de afgelo pen nacht in het binnenland gepaard met een sterke afkoeling. Op sommige plaatsen daalde de temperatuur tot iets beneden het vriespunt. Na het wegtrekken van de Franse storing in oostelijke richting neemt de noord westelijke wind in ons land weer wat toe. De aanvoer van koude onstabiele lucht houdt daarbij aan. Bij IJsland is een storing aangekomen, die in de richting van de Britse eilanden trekt. Deze storing kan de buiigheid morgen overdag tijdelijk doen toenemen. In het algemene weerbeeld komt daarbij wei nig verandering. Vannacht zal de tem peratuur in het binnenland plaatselijk weer tot 1 of 2 graden onder nul dalen. ZON EN MAAN Donderdag 4 november: zon op 7.40, onder 17.07; maan op 16.13. onder 2.51. Dinsdag 9 november: volle maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 4 november: 11.53 v.m.; n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur I Temper, j i. Helder hagelbui Ypenburg regenbul Vllssingen h. Stockh. Kopenh. Bordeaux regenbul Grenoble München Zürlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Barcelona Mallorca Lissabon 1. bew. windstil li windstil 17 windstil 23 12 Na audities: 10 a 12 leerlingen komen leerlingen van opera-studio's in Duitsland, België en Italië hier heen en samen met de Nederlandse leerlingen worden opera's ingestu deerd en uitgevoerd. Zo hoopt men een „Nachwuchs" van operazangers te kweken, die in de nieuwe Nederlandse opera hun plaats zullen vinden, aldus de heer Maurice Huismans. directeur van de Nederlandse Opera Stichting. Maar van essentieel belang blijft het bouwen van een eigen opera theater! Labyrint Tijdens het Holland Festival zal de Nederlandse Opera Stichting de pre mière geven van „Labyrint", n.l. op 23 juni in het Theater Carré en 6 tot 9 uitvoeringen zijn gepland. Bru no Maderna dirigeert het werk en behalve het Utrechts Stedelijk Or kest, werken mee drie zangsolisten, vier instrumentale solisten, vijf ac teurs, dansexs, een koor (40 leden), een electronisch bandapparatuur en filmprojectoren. Het is een vorm van totaal theaterdie ontstaan is uit de samenwerking tussen de com ponist Peter Schat de toneelschrijver Koert Stuijf. Gerard van den Ee- renbeemt (kostuums). Aldo van Eijck (architect) en de regisseur Peter Oosthoek. (Van een onzer verslaggevers) BIESBOSCH Als je lang blijft lopen, breekt het koude zweet je wel eens uit. Je knieën knikken soms. Maar verder voelen we ons prima, al moeten we wèl wennen aan die ene maaltijd per dag van weegbree en zuring. Zondag was het een feestdag. Toen had een jager, die hier in de buurt was, een aangeschoten haas laten lig gen. Het beest was in de grienden gevlucht. Natuurlijk, we hebben het direct gevild en opgegeten. En de volgende dag hadden we er nog een heerlijke maaltijd van: van de darmen kookten we soep. Ge mengd met wat brandnetels was het een delicatesse Kieskeurig te zijn hebben de drie com mando's, de sergeants eerste klas D. S. Rouw en Bochove en sergeant D. Ketting Olivier in de week, dat ze nu op de afgelegen Hofmansplaat bij de Sloot van St. Jans in de Bies bosch hebben doorgebracht, wel af geleerd. Ze eten wat ze vinden. En dat is niet meer dan de natuur in deze natte en koude tijd van het jaar te bieden heeft: wat planten als weegbree, zuring, brandnetels, zo nu en dan een knol. Daar moeten ze het mee doen. En daar willen ze het mee doen, ook al zijn ze nu al kilo's afgevallen. Eigen verzoek Het was op een eigen verzoek, dat de drie commando-instructeurs een ne gen dagen hard en verlaten leven kozen in de grimmige Biesbosch, waar de wind huilt en het water ruw tegen de rietkragen opklotst. Ze wilden aan den lijve voelen, wat een aurival (overleverings)-oefe ning betekent. Ze wilden nagaan of het juist was wat zij hun comman do's bij de instructies voorhielden als werd verteld hoe men zonder voeding cn zonder technische hulp middelen in moeilijke situaties in le ven kan blijven. Daarom trokken ze de in deze tijd van het jaar vijandige Biesbosch in. Zon der enige voeding, met slechts drie ons zout, een doosje lucifers, en de normale uitrusting: een halve shelter, het commandomes en een wapen (voor deze keer dan zonder munitie) ver trokken zij. Snelle stormboten brach ten hen naar het oord waar zij negen dagen eenzaam zouden achterblijven. Al dagen lang proberen de mannen een visje te verschalken. Met een stok, een lijn en een primitieve haak. Maar tot nu toe is dat niet gelukt. Nu zijn ze druk in de weer om met een ca- mouflagenet en wat twijgen een fuik te maken. Ze hopen nu maar op meer succes. Het zou een welkome afwisse ling zijn in het eentonige dagelijkse plantenmenue. mochten zij niet meenemen. Hun enige zorg is in leven te blven. En daarvoor zijn ze de hele dag in touw. Direct na het opstaan gaan ze al op pad. Dan zoeken ze planten, die ze fijn snijden en koken. Veel is het niet. We kunnen maar eenmaal per dag eten, zegt sergeant Ketting Oli- y-jy* Natuurlijk, dat is niet voldoende. Belang rijke stoffen als vetten en eiwitten krijg je vrijwel niet naar binnen. Maar het is voldoende om in leven te blij ven. Smakelijke maaltijden? Zegt ser geant Boohove: die weegbree en brand netels gaan nog wel. Maar de zuring! In de boeken staat, dat het smaakt als andijvie, 't Lijkt er niet op! 't Is bit ter, ontzettend bitter. Ik ben er nóg niet aan gerwend. Gegevens Geen koffie De drinkwatervoorziening leverde tot nu toe minder problemen. Van de zuive ringstabletten hebben ze nog geen ge bruik hoeven te maken: met koken be reiken ze hetzelfde resultaat. Maar dat ls dan ook het enige drinken, dat er is. Het ergst vind ik, dat er geen kof fie is, zegt sergeant Ketting Olivier. Ik drink het veel. Nu is het als een fata morgana. Het ergste? Sergeant Rouw zegt: het zwaarste ogenblik vind ik het moment, waarop je 's mor gens uit je hut stapt en er niets is. Geen ontbijt, geen kop thee, niets. Al leen maar de kou, de regen en de wind. die de afgelopen week met wind kracht tien de Biesbosch beukte. De hut heeft het echter goed gehouden Geen centimeter gaf hij toe aan de striemende wind. En droog bleef het Ondanks alle ontberingen echter is het moreel goed gebleven. Zondag hebben we even een inzinking gehad, zegt ser geant Bochove. Maar daar zijn we nu weer overheen. Maandag is de „doe" nog geweest om ons te controleren. Uitstekend, doorgaan, zei hij, toen hij ons had onderzocht. De drie man worden nauwlettend in de gaten ge houden. Weliswaar zitten ze volkomen geïsoleerd, maar toch komen er regel matig collega's of de commandant kij ken hoe ze het maken. Zonder overi gens voorraden mee te nemen. Dan worden sterke verhalen verteld over de vers gebraden biefstukken en de gebakken eieren, die de vorige avond in de kazerne werden opgediend. Of men schertst met een pakje sigaretten, waaronder vooral sergeant Bochove het wel eens zwaar heeft: stugge roker als hij is had hij zich voor deze negen da gen streng op rantsoen gesteld. Hij zou niet meer dan een pakje shag roken. Al na enkele dagen was de bodem ia zichtToch weten de drie, dat het maar scherts is. Want ze zijn verze kerd van het medeleven van hun ka meraden in de kazerne. Medeleven en belangstelling. Dat laatste vooral ook bij de commandanten. Want ook voor hun is het een proefneming, waarvan zij het resultaat met spanning tegemoet Koken voor de hut op een pri mitief houtvuurtje, dat ieder mo ment dreigt uit te gaan. goede honderd meter verder sloe gen ze een nieuw bivak op. En daar zitten ze nu nog, in een ruimte van twee bij twee meter. Ze leven er als natuurmensen, 's Mor gens als het licht wordt, staan ze op. En 's avonds om half zeven liggen ze al weer in hun slaapzak. Gelegenheid om hun kleren te drogen hebben zij vrijwel niet. Natte sokken, een voch tig overhemd het gaat allemaal mee in de slaapzak, 's Morgens is het dan weer droog, verklaart sergeant Bocho ve. Maar wèl vies, vult sergeant Rouw aan. Maar daarover kunnen de drie zich hier midden in de wildernis geen zorgen maken. Evenmin als zij zich kunnen bekom meren om hun baard, die elke dag verder groeit: zelfs scheermesjes Majoor H. Coors: we hopen met dit experiment vele gegevens te krijgen. Ieder van de drie stelt een rapport op, waarin elk beschrijft hoe de anderen zich gehouden hebben. Men obser veert elkaar. Men maakt ook foto's van elkaar om later te kunnen zien in hoeverre de ontberingen invloed heb ben op de lichamelijke gesteldheid. Wanneer deze oefening een succes wordt, zullen er waarschijnlijk meerdere volgen. Niet in de laatste plaats zal dit van belang zijn voor de oefening „Pantserstorm"waarin eveneens de militairen wordt ge vraagd zichzelf te „bedruipen". Hier kunnen ze daarmee ervaring op doen in de meest ongunstige om standigheden. Ze zullen dan niet meer alleen afhankelijk zijn van wat in de boeken wordt geleerd. Ze zullen zelf kunnen ervaren hoe je van maden, muizen, waterratten en vogels een voedzaam diner kan sa menstellen. Dat laatste hebben de drie in de Biesbosch nog niet ge probeerd. Vooralsnog houden ze het op het plantaardige menue. Water tandend overeind gehouden door de gedachte aan vrijdag, als ze weer worden afgehaald en in de kazerne dat is al beloofd alles zullen krijgen ivat ze maar hebben willen. Worden er knollen gevonden, dan wordt een feestmaal aange richt: ze vormen een welkome variatie in het dagelijks menue van weegbree, zuring en brand- Alleen Nog opgewekt zwaaiden ze de boten na toen ze de kreek uitdraaiden. Toen stonden ze plotseling alleen. Midden in de ruige Biesbosch. waar het koud Sergeant Rouw merkt op: al dagen van tevoren hadden we flink gegeten. We waren erop voorbereid, dat we het lange tijd zónder biefstuk en gebak ken eieren moesten doen. Uit de boe ken wisten we. dat het weegbree, zu ring en brandnetels eten zou worden. Onderdak hadden de drie ook niet. De halve shelter, die ieder bij zich had was niet genoeg om er elk be schutting aan te hebben. Daarom zochten zij takken bij elkaar. Drie kilometer verderop vonden zij een paar planken en daarmee bouwden zij een hut het shelter-zeil dien de daarbij als dak. Lang zouden ze er echter niet kunnen blijven. Want al na 48 uur bivakkeren drong het water op. Sergeant Ketting Olivier zag het 't eerst, 's morgens, toen hij opstond. Tot op enkele decimeters was het water de hut genaderd. Als' ze een uur langer hadden gewacht was het naar binnen gestroomd. Een De „doe" is geweest. Een laat ste groet van het eiland, dan it elk contact weer verbroken. "DEATRIX Claus is de kort» titel van een dezer dagen uitge komen paperback, waarin de journa listen Gerard van den Boomen en Han Lammers een journalistieke do cumentaire geven van de verloving van onze kroonprinses en van het verloop der gebeurtenissen ervoor en erna. Het materiaal verzamelden, zij uit kranteberichten en bandjes van radio en tv. Het is daardoor een nuchter feitenrelaas geworden, dat in chronologische volgorde de gebeur tenissen in die roerige maanden weer geeft Speciale attentie trekt in ddt relaas het woordelijk weergegeven interview, dat BBC-verslaggever Kenneth Har- ris op 28 jund de Koninüclijke fami lie afnam naar aanleiding van d» verloving. Een interview dat door zijn hardheid destijds nogal wat sen satie veroorzaakte. Het boekje, dat met foto's (onder meer de geruchtmakende serie van John de Rooij) en cartoons is geïl lustreerd. ds uitgegeven door de uit geverij Kruseman in Den Haag. Geen voorrang verleend Vrachtauto botst tegen bus: 1 dode en 20 gewonden VALKENBURG De 26-jarige vrachtwagenchauffeur H. de Saive uit Vijlen (gem. Vaals) is gisteravond op de rijksweg Heerlen—Maastricht om het leven gekomen, toen hij met zijn vrachtauto tegen een Belgische bus botste. Van de 40 inzittenden Belgische, Griekse, Italiaanse cn Spaanse vrouwen die in een chocola defabriek in Aken werken werden er drie levensgevaarlijk gewond. Ze ventien werden met zware of lichte verwondingen naar ziekenhuizen overgebracht. De vrachtwagen reed de rijksweg op zonder voorrang te verlenen. De bus chauffeur trachtte de botsing nog t® voorkomen, maar botste bij deze mis lukte manoeuvre tegen de voorgevel van een café. BOXTEL Op het kruispunt Sint Charles van Rijksweg 64 onder Boxtel, de gevaarlijke Bottleneck van de E-0 route, zijn gisteravond bij een verkeers ongeluk een vrachtauto met aanhanger en twee personenwagens totaal uitge brand. De bestuurder van een perso nenauto. de 35-jarige A. de Kok uit Maaresen, kwam om het leven. De vrachtwagen moest bij het kruis punt afremmen voor een file. Daarop begon de wagen te slippen en kwam in botsing met twee tegenliggers. Een wa gen werd in de berm tegen een boom gedrukt en vloog in brand. De brand sloeg over op de vrachtwagen en op de andere personenauto die onder d® vrachtwagen klem aat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7