Vietcong met Chinezen oneens over Vietnam BEREIDHEID TOT ONDERHANDELEN SMITH: ALLIANTIE MET ZUID-AFRIKA Peking wil de oorlog voortzetten ,Stcid onder een dak in Siberië Voor Formosaan oorlog nu pas voorbij Jjfi een. doaèe Ky, DINSDAG 2 NOVEMBER 19(.3 Uitstel 2AL van uitstel afstel komen? Deze vraag: is gewettigd, nu de con ferentie van Algiers opnieuw is ver daagd. Eind juni al had de „tweede Ban- doeng-conferentie" in Algiers moe ten beginnen. Ook toen waren er moeilijkheden. Toen tien dagen voordat de bijeen komst moest beginnen de Algerijnse president Ben Bella ten val werd gebracht, was er een welkome aan leiding om tot uitstel te besluiten. Naarmate de vijfde november na derde werd de druk om de datum opnieuw te verschuiven groter, met name van communistisch-Chinese zijde. China krijgt steeds meer vijanden, zowel in Azië als in Afrika. Zelfs in Indonesië heeft Peking nu zijn hoofd gestoten. Dat de Chinezen tot elke prijs wil den voorkomen, dat de conferentie zou doorgaan, was begrijpelijk. Dat zij hun zin zouden krijgen, lag niet voor de hand. Nu dit laatste wel is gebeurd moet worden aangenomen, dat van uitstel wellicht afstel zal komen. Er is geen nieuwe datum vastge steld. De conferentie is voor onbe paalde tijd verdaagd. Dat is het grote verschil met het uitstel van eind juni. De tegenstellingen tussen de Afri kaanse en de Aziatische landen wor den steeds groter. Zij bestaan niet alleen tussen communistisch China enerzijds en landen in Azië en Afri ka anderzijds. India ligt met Pakistan overhoop, Indonesië met Maleisië. Nasser heeft het met zijn mede-Arabieren aan de stok, maar ook met een aantal Afri kaanse landen. In West-Afrika ver trouwt de een de ander niet. Zo zouden we kunnen doorgaan. Nu men zich niet meer tegen de oude koloniale mogendheden kan afzet ten, gaan de ogen open voor de werkelijkheid in eigen omgeving. Dat is de eigenlijke reden van de verwijdering in de kunstmatig in stand gehouden Afrikaans-Azia tische wereld. Strategisch en economisch samenwerken WASHINGTON/LONDEN Premier Ian Smith van Rhodesië is voorstander van een alliantie in één of andere vorm met Zuid- Afrika en de Portugese gebieds delen Angola en Mozambique. De totstandkoming van een derge lijk verbond, waarbij nauw samenge werkt moet worden op economisch en strategisch vlak. is iets waarschijn lijks en patuurlljks, aldus Smith in een vraaggesprek met het Amerikaan se blad US News en World Report. „Wij willen niet persé de blanke suprematie handhaven. De blanken in Rhodesië zouden te zijner tijd toe stemmen in het leven onder een Afri kaanse regering. Dit hadden zij trou wens goedgevonden toen zij de grond wet van 1961 goedkeurden. Maar de (Van onze correspondent) MOSKOU De woordvoer der van de Vietcong in Moskou heeft onthuld, dat er verschil van mening bestaat tussen de Vietcong en communistisch China over de houding ten op zichte van de Amerikanen en over de voorwaarden om tot vredesonderhandelingen te komen. H\j verklaarde, dat de Vietcong tot onderhandelen bereid is, maar China wil, dat de oorlog wordt voortge zet. Nguyen Van Dong, de of ficiële vertegenwoordiger van het Zuidvietnamese Bevrjj- dingsfront in Moskou, moet volgens Praag gezegd hebben, dat „de verhoudingen tussen de Vietcong en de Chinese Volks republiek thans nogal gespan nen zijn". „De Vietcong" aldus Nguyen Van Dong „verlangt geenszins, dat de Vere nigde Staten zijn troepenmacht uit Zuid-Vietnam zal terugtrekken voor- De Chinese maarschalk Tsjen Yi, die dat vredesonderhandelingen beginnen, de laatste jaren als minister van bui- Men verlangt slechts, dat de Verenig- tenlandse zaken optreedt, heeft eni- de Staten het Bevrijdingsfront als on- ge tijd geleden een oorlogszuchtige derhandelingspartner bij die bespre- redevoering gehouden. Hier ziet men kingen zal erkennen". Radio Praag gaf New York krijgt vandaag nieuwe burgemeester NEW YORK Vandaag wordt hier een nieuwe burgemeester voor een ambtstermijn van vier jaar gekozen. Hij vervangt de democraat Tobert Wagner. Er zijn drie kandidaten: de 59-jari- ge republikein John Lindsay, lid van het Huis van Afgevaardigden, die zijn verkiezingscampagne niet onder het vaandel van zijn partij heeft gevoerd, de 59-jarige Democraat Abraham Bea- me en de 39-jarige ultra-conservatief William Buckley, een journalist van naam, wie men vrijwel geen kans geeft. Alles schijnt er op te wijzen, dat er niet veel verschil zal zijn in het aantal uitgebrachte stemmen op de twee belangrijkste kandidaten en dat een van beiden een uiterst geringe meerderheid zal krijgen. Amerika wil deze week kwestie China in de VN NEW YORK - Amerika heeft de VN verzocht de toelating van rood Chi na tot de VN eind deze week te bespre ken in plaats van volgende week, zoals aanvankelijk vastgesteld. Wash ington meent dat het verwachte twee de uitstel van de Afro-Aziatische con ferentie de stemming ten ongunste van Peking beïnvloedt. Hiervan zou den de Amerikanen gebruik willen ma- Afrikanen hebben het ontwikkelings peil nog niet om te kunnen regeren", zei Smith. Intussen heeft premier Wilson in het Lagerhuis verslag uitgebracht van zijn besprekingen te Salisbury. Hij had premier Smith drie voorstellen ge daan, maar deze wees ze van de hand. „Ik geloof niet dat Rhodesië de gevaar lijke dwaasheid zal begaan, onwettig de onafhankelijkheid uit te roepen", aldus Wilson. Hij voegde eraan toe, dat de deur wijd open staat voor een aan vaardbare oplossing. Intussen heeft de Beheerschapscom- missie van de VN een resolutie aan vaard, waarin Engeland wordt ge vraagd zonodig militaire middelen te gebruiken om te verzekeren, dat Rho desia onafhankelijk wordt onder een meerderheidsregering. De Afrikaanse en Aziatische landen „drukten" de resolutie er door. Zij wilden niet wachten op het Britse rapport over de onderhandelingen van premier Wilson met de Rhodesische premier Smith. Het is zeker, dat de resolutie ook in de Algemene vergadering een meerderheid van tweederden zal krij gen. Gisteren werd zij in de commis sie aanvaard met 79 tegen 8 stemmen bij 17 onthoudingen. Russische wapens vertoond tijdens Algerijnse parade ALGIERS Oorlogsmatericel van Russische makelij is hier gisteren ver toond tijdens een parade ter gelegen heid van de viering van de „dag der revolutie". Het bestond uit luchtdoelraketten en straaljagers, bommenwerpers en transportvliegtuigen van het laatste model. Op het erepodium stonden kolo nel Boumedienne, maarschalk Zacha- rof, stafchef van het Russische leger, en vertegenwoordigers van zestig lan den. Westerse deskundigen achten Algerije het tweede land in Afrika (na Egypte) dat in het bezit is van Russische luchtdoelraketten. Israëliërs naar de stembus TEL AVIV Vandaag kiezen ander half miljoen Israëliërs onder wie 125.000 Arabieren honderdtwintig afgevaardigden voor de Knesseth (het parlement), alsmede gemeenteraden. In de verkiezingscampagne heeft het gespannen tussen aanhangers van mi nister-president Esjkol en van zijn voorganger Ben Goerion, eens leider van de socialistische Mapai, thans lei der van de nieuwe Rafi-partij. Hun rivaliteit kan het rechtse blok van Bei- gin ten goede komen. MOSKOU Michael Stewart. Brits minister van buitenlandse zaken, ver trekt 29 november naar Moskou, aldus is in de Russische hoofdstad bekendge- als zijn commentaar, dat te verwach ten was, dat het Vietnamese volk, dat ernstig onder de oorlog lijdt, het stand punt van China dat de strijd moet worden voortgezet tot de overwinning is behaald, het koste wat het kost, niet hiervan, Dang Kwang Min, hield bij zal delen. aankomst op een van de vliegvelden „Voor de Vietnamezen" aldus radio van Moskou een toespraak. Praag „betekent de prijs, die moet De Vietcong heeft de laatste tijd een permanente vertegenwoordiging in de Russische hoofdstad. De leider worden betaald voor voortzetting van de strijd verscheuring en dagelijkse vernietiging van het eigen land en dat op een tijdstip, dat de „militaire suc cessen" van de Vietcong allang voor waarden geschapen hebben voor be sprekingen, waarbij het Bevrijdings front niet zal worden gedwongen tot een ondergeschikte rol, maar als gelij ke zal kunnen optreden". Volgens ra dio Praag heeft Nguyen Van Dong zijn verklaring in Helsinki afgelegd. Geen enkel ander persbureau heeft de ze verklaring gepubliceerd. Radio Hel sinki maakte echter wel melding van soortgelijke opmerkingen van Nguyen Van Dong als antwoord op vragen, die hem door Finse studenten gesteld wer den. „Wanneer de leiders van het Zuid- vietnamees Bevrijdingsfront de verkla ring van Nguyen onderschrijven" al dus radio Praag „dan betekent dit een vergroting van het isolement van de Chinese politiek, die bij iedere stap, die de Volksrepubliek neemt duidelij ker blijkt". Op de hoogte Voordat men de opmerkingen van Nguyen Van Dong als de officiële me ning van de Vietcong gaat beschou wen moet men er wel rekening mee houden, dat hij in het verleden wel eens meer gezegd heeft, dat terugtrek king van de Amerikaanse troepen geen absolute voorwaarde voor de ope ning van onderhandeling over een wa penstilstand was. Later ontkende hij echter officiëel iets dergelijks gezegd te hebben. Dit is echter niet meer van belang. Rusk heeft namelijk onlangs bevestigd dat de Noordvietnamezen dit niet langer als voorwaarde stellen. Dat, aldus Rusk, is een belangrijke stap voorwaarts maar, hoewel de Vere nigde Staten bereid zijn onvoorwaarde lijk naar de conferentietafel te gaan het nog steeds niet zover". Deze verklaring was waarschijnlijk een nieuwe uitnodiging aan de communis ten hun wil tot onderhandelingen ken baar te maken. Rusk schijnt ook van tevoren van de verklaringen van Nguyen Van Dong op de hoogte te zijn geweest. Hij vertelde althans een aantal studenten bij een bezoek aan de John Hopkins University onlangs, onder de communisten ir Zuid-Oost Azië onenigheid bestond o- ver de vraag of men tot vredesonder handelingen moest overgaan. Waarom niet direct een „first class" aansteker? SILVERMATCH Doodstraffen in Perzië wegens aanslag op Sjah TEHERAN Een Perzische krijgs raad heeft twee mannen ter dood ver oordeeld wegens een aanslag op de Sjah in zijn „marmeren paleis". Twaalf andere beklaagden kregen langdurige gevangenisstraffen. Conflict India- Pakistan vandaag in Veiligheidsraad NEW YORK De bijeenkomst van de Veiligheidsraad over het In- diaas-Pakistaanse conflict die giste ren zou worden gehouden is uitgesteld tot vandaag. Reden: men heeft geen overeenstemming kunnen bereiken o- ver een ontwerp-resolutie ter indie ning bij de raad. NIEUW DELHI/CALCUTTA India en Pakistan gaan voort elkaar te beschuldigen. Beiden klagen over hin der die het ambassadepersoneel van de ander ondervindt. Pakistan zegt bij de grens zeventien Indiase soldaten te hebben gedood. India twaalf Pakistaanse. Status Koning Boudewijn tobt met ischias PUCON (Chili) Koning Boude wijn van België, met koningin Fabiola op reis door Zuid-Amerika, tobt met ischias en heeft van een groot deel van het programma moeten afzien. Boeddhistische monnik benam zich het leven SAIGON Een Boeddhistische monnik heeft zelfmoord gepleegd door zich in een van de belangrijkste tem pels, na \zich met benzine te hebben overgoten, in brand te steken. Hon-' derden mensen keken toe. Sinds juni 1963 hebben zich al meer dan een dozijn gevallen van zelfmoord op deze wijze voorgedaan. Kanselier Klaus niet naar YS WENEN Kanselier Josef Klaus van Oostenrijk heeft zijn reis naar de VS afgelast in verband met de rege ringscrisis. De reis zou 9 november beginnen. Nguyen Van Dong zal zijn door dio Praag gepubliceerde verklaringen mogelijk opnieuw ontkennen, vooral wanneer China er tegenover de Viet cong zijn ontstemming over uit spreekt, maar of dit gebeurt of niet, Washington zal deze kleine aanwijzing in de goede richting niet over het hoofd zien. Vele maanden geleden, toen de ge vechten in Vietnam nog zeer bloedig waren, meenden degenen, die zich in tensief met de studie van de commu nistische politiek bezighouden al ge schilpunten tussen de Chinezen en de Vietcong te kunnen waarnemen. Zij drongen er bij de regering Verenigde Staten toen op aan hiervan gebruik te maken bij het zoeken naar oplossing. Het is dus mogelijk, dat zelfs wanneer deze onderlinge ge schilpunten toendertijd bestonden wat in geen enkel opzicht zeker is de communisten nog te zeer overtuigd wa ren van de overwinning om onderhan delingen te overwegen. Als de status van de Vietcong bij de onderhandelingen werkelijk het enige belangrijke punt is, dan moet het mo gelijk zijn een formule te vinden, waar door de vertegenwoordigers van de Vietcong als gelijke partners aan de onderhandelingen zouden kunnen deel nemen. De Verenigde Staten stellen zich thans nog op het standpunt, dat de Vietcong inderdaad aan de onder handelingen mag deelnemen, maar al leen als onderdeel van de Noordvietna- mese delegatie. In Elkton (VS) zijn gisteren niet minder dan 43 wagons van een uit 118 wagons bestaande trein vit de rails gelopen. De foto geeft een indruk van de enorme ravage die daardoor ontstond. Een van de wagons was een tankwagen, die caustische soda bevatte. De brandweer had de grootste moeite om de beschadigde wagen doorlopend nat te houden. Hierdoor kon zij een ontploffing die verspreiding van dodelijk gas zou kunnen veroorzaken voorkomen. MOSKOU Op de eerste con ferentie over wetenschappelijke planning in de Sowjetunie, die in 1931 werd gehouden, kwam de be roemde natuurkundige Ioffe met een plan voor de dag voor de bouw van een nieuwe stad". Een mil joen mensen zou kunnen leven en werken in een gigantisch gebouw met een doorsnee van twee kilo meter en een hoogte van omstreeks tien verdiepingen. Dit gebouw zou elke bewoners een maand worden geplaatst. De plaats, waar men gaat bouwen, ligt in een bijzonder koud gebied. De gemiddelde temperatuur bedraagt er negen van de twaalf maanden 40 graden celsius on der nul. Slechts tachtig dagen per jaar komt de temperatuur er boven het nul- De gehele stad zal met een reusach tig dak worden afgedekt. De buiten temperatuur zal kunstmatig worden geregeld en op het niveau staan van die van het zomerse Moskou. Zelfs zon en schaduw worden er kunstmatig aan gebracht. De structurele vraagstukken zijn vanzelfsprekend zeer groot. Men levensruimte verschaf fenvan 35 m2.|^t bijvoorbeeld de stad bescher- Dankzij nauwkeurige planning zou de afstand, die de bewoners zouden moe- ee£ snelheid van meer dan 200 ten afleggen om op hun werk te ko-1 Mometer per uur kunnen ontwikke- men de 500 meter niet overschrijden.'e"; n.n ^/t l.jndtrenfV 7X1!^^ Een wandeling van enkele minuten gezinnen met kinderen. Er zuUen on- dus onder het grote stadsdak. Boven- deF m,eer °°k speeltuinen worden aan dien zou het door Ioffe geprojecteerde gelegd. „huis" 's winters geen verwarming no dig hebben. Het plan leek tè fantas tisch om ooit werkelijkheid te wor den. Toch komt de verwezenlijking van dit plan, dat 35 jaar geleden een fictie leek, met rasse schreden naderbij. Een „stad onder één dak", Snesjnogorsk (sneeuwberg) zal in Siberië bij de Chantaika-rivier worden gebouwd. De fundamenten zullen er nog deze Britse nazileider na veroordeling op vrije voeten LONDEN Colin Jordan, 42-jarig leider van de Britse nationaal-socia- listen is tot drie maanden veroordeeld wegens veroorzaken van wanordelijk heden voor de ambtswoning van pre mier Wilson op 8 oktober. Wilson sprak die dag met premier Smith over Rhodesië. Jordan trachtte de afzetting te doorbreken en de woning binnen te dringen. De nazi-leider ging onmid dellijk in beroep, waarna hij tegen borgsom van 50 pond voorlopig op vrije voeten is gesteld. SAN DOMINGO Luitenant Gra- viana Rovera, lid van de lijfwacht van president Garcia Godoy van de Do minicaanse republiek, is hier zondag in een café gedood door twee Zij wisten te ontkomen. MELBOURNE Chen Yu-teh, een Formosaan, die in het Japanse leger gediend heeft, in 1944 ge vangen genomen werd in Nieuw- Guinea en in 1947 naar een inrich ting voor geestelijk gestoorden in Melbourne gezonden werd, gelooft nu eindelijk dat de oorlog voorbij I Een arts van de Ameri kaanse marine heeft in volle zee ter hoogte van Florida de kapitein van de Russische vrachtvaar der Mexhgoria, die op weg was naar Havanna, na een verzoek om hulp onderzocht. De patiënt bleek last van nierstenen te hebben. Onmiddellijk ingrijien was volgens de arts niet noodzakelijk Hij gaf de Rus wat ver lichting schenkende ge neesmiddelen. Toen de arts naar zijn in de nabij heid kruisende schip te rugkeerde, kreeg hij van I In een Newyorks café zijn zeven kopstukken van de Italiaans-Ameri kaanse Maffia, bekend on der de naam Cosa Nostra, gearresteerd. De zeven hielden in het café een soort „topconferentie" om een opvolger te vinden voor de „grote baas", Vi- to Genovese, die een ge vangenisstraf van vijftien jaar uitzit wegens handel in verdovende middelen. De zeven mannen werden I Een zelfgemaakte raket (een fietspomp vol met kruit en voetzoekers) die door twee Milanese kinde ren werd gelanceerd, Ls zaterdag niet in een baan om de aarde gekomen. Maar de raket ging met een enorme klap de lucht in en veroorzaakte pa niek in het gebouw. Het projectiel sloeg met een klap tegen de zoldering waardoor de bewoners van de bovenverdieping in paniek de straat opren den. De politie, die dacht dat een bomaanslag werd gepleegd, was snel ter plaatse; zij heeft de jon gens ernstig toegespro ken. 1 Een boze zeeman is zon dagavond in Adamskos tuum een Hamburgse nachtclub uitgelopen om te protesteren tegen de hoge prijzen. Hij had bij na honderd mark moeten betalen voor een fles champagne. De man werd aangehouden en ge huld in een overjas van een agent naar het bureau gebracht. Chen, die 45 is, had steeds ge weigerd, dit te geloven. Al dege nen, die hem hiervan geprobeerd hebben te overtuigen, werden door Chen aangezien voor vijanden, die poogden militaire geheimen van hem los te krijgen. Hij bleef zeer achterdochtig en weigerde te spre ken. Zelfs tegen een Japanse tolk, die men ten einde raad te hulp geroepen had. Pas een week geleden vernam het Formosaanse consulaat in Syd ney, dat de nog steeds als vermist te boek staande en inmiddels dood gewaande Chen Yu-teh in Mel bourne verpleegd werd. Chen ver klaarde dezer dagen met behulp van een tolk: ,Ja. het is nu vrede. Ik voel me nu helemaal genezen. Het leven is prachtig". De Australische en Formosaanse autoriteiten werken nu samen om het merkwaardige geval Chen te onderzoeken. Doktoren zeggen, dat de Formosaan aan een lichte vorm van schizofrenie geleden heeft. Hij is echter weer zover genezen, dat hij naar Formosa teruggestuurd kan worden. Men poogt thans te weten te komen of nog 12 andere Formosanen, die door hun families als dood zijn opgegeven, ergens in Australië in dergelijke inrichtin gen verblijven. 25 cent per rol RED BAND ROOSENDAAL Bloedtransfusie Met schrik heb ik via uw arti kel (en) vernomen dat het huidige aan. tal donors van het Rode Kruis of schoon in absolute zin niet te wéinig iWG.ni£ sPelin? geeft om de dienst vlekkeloos te laten verlopen, of, zoals u schrijft, te doen functione ren ais een geoliede machine. Daar kunnen we met zijn allen zó een eind aan maken: door ons op te geven bij de afdeling Rode Kruis in de plaats zijner of harer inwoning. Als oud-do- nor ik ben boven de 65 en heb nu de jaren niet meer - zou ik hierop bij alle lezers met klem willen aan dringen. Geeft uw bloed uit dankbaar heid dat u het missen kunt! Delft W. Knopp Onze staatsinrichting Ontdaan van alle emotionaliteit dient men de volgende vraag te be schouwen, die bij mij herhaaldelijk is opgekomen. Hoe is het mogelijk, dat met medewerking van de regering een Koninklijk werkbezoek kon wor den afgelegd door de verloofde onzer kroonprinses nog voor de volksverte genwoordiging de befaamde goedkeu ringswet heeft afgehandeld, ja zelfs in bohandeling heeft genomen? Mijns inziens was deze gang van zaken niet in overeenstemming met de regels die onze staatsinrichting stelt. Rotterdam c. A. LagerweiJ Spreeuwenplaag Jarenlang heb ik in mijn beroep te maken gehad met vogels. Vandaar dat ik men een raad te kunnen geven die misschien wel in bredere kring overweging verdient Het gaat over de spreeuwenplagen, waar men de laatste tijd weer over In de krant kan lezen. Mijn ervaring zegt dat een vo gel zeer gevoelig is voor lichtflitsen en dat vooral kleurenlicht hem aan het schrikken kan maken. Ik ben er van overtuigd dat nergens meer een spreeuwenplaag zal zijn indien men: op bepaalde plaatsen roterende lich ten monteert, die men bijv. twee da gen rood, twee dagen groen en twee

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5