TUSSEN SCHOOLPOORT EN HUISDEUR Oec. Jeugdraad wordt orgaan van werkers Een woord voor vandaag ARABIEREN ACHTER JODENVERKLARING DROSTE aiüiuJL Simonino vereerd mag niet worden Joodse sekte probleem voor staat Israël Ouders in 't geding DINSDAG 2 NOVEMBER 1965 „God is ons een toevlucht en sterkte, ten zeerste bevonden een hulp in benauwdheden" (Psalm 46 2). Twee woorden: toevlucht en sterkte. Een toevlucht is een plaats, die veiligheiduitkomst biedt. Ergens een toevlucht vinden, wil zeggen een plaats vinden, waar men niet belaagd wordt. Het is een woord, dat we wel kennen. In de jaren, die nog niet zo heel lang achter ons liggen, hebben we, ieder op eigen manier, wel eens een toevlucht moeten zoeken. God een toevlucht. God dus veiligheid. God dus de uitkomst in ogenblikken van moeilijkheden. Tot Wien de mens kan gaan als het water hem tot de lippen komt, als hij niet weet waar hij het zoeken moet. Bij God de rust, de hoop, de redding. Dat ten eerste. Maar God is meer. De Psalmist zegt van Hem, dat Hij is een toevlucht èn een sterkte. Het woord sterkte wijst op macht, op kracht. God is een kracht, een macht. Door Hem en met Hem kan de mens zijn belagers weerstaan, wordt de mens tot een aktiviteit gebracht. Het woord toevlucht wijst heen naar zich onttrekken, het woord sterkte vaar iets doen. Miljoenen mensen hebben het in de loop der eeuwen ervaren. Zij hebben hun toevlucht gezocht in tijden, waarin zij geen raad meer wisten en krachteloos schenen bij Hem, op Wie zij al hun hoop hadden gevestigd en zij kregen de kracht, die bergen kan verzetten. Wij lezen vanavond Exodus 19 vers 16 tot 25. Terwijl Oecumenische Raad nog praat Zelfde visie als Koran (Van onze kerkredactie) JERUZALEM Het Israëlische weekblad Jerusalem Post Week ly heeft verklaringen gepubliceerd van verscheidene vooraanstaande Arabieren, die zich achter de „Jo denverklaring" van het Vaticaans concilie geplaatst hebben. Het is voor het eerst, dat Arabische geluiden pro deze verklaring worden gehoord. Tot nu toe verzetten de Ara bieren christenen, zowel als niet- christenen) zich unaniem tegen deze verklaring, waarin gezegd wordt, dat het Joodse volk niet collectief ver antwoordelijk kan worden gesteld voor de kruisiging van Christus. Tot het laatst toe hebben zij geprobeerd, het concilie te bewegen, deze verklaring van de agenda af te voeren, omdat zij er een versterking in zagen van de positie van het Zionisme. De Jeruzalem Post wijst op een boek. dat de hoofdredacteur van het Egyptische weekblad Al Moessawwar dezer dagen heeft gepubliceerd. „Het besluit van het concilie is helemaal niet verwerpelijk. De Arabieren zou den er blij om moeten zijn, omdat het hun belangen dient", zo schrijft deze Egyptenaar. „Anti-semitisme is een Arabier vreemd, omdat hijzelf een se in het Beiroetse dagblad 1' Orient schreef de commentator Hassan Saab, dat het concilie eerder nagevolgd, dan gekritiseerd moet worden in deze nieu we houding tegenover de Joden. Vol gens hem benadert het conciliestuk de opvatting van de eenheid van Gods Berocpinvstverk NED. HERV. KERK Beroepen te Den Haag-Loosduinen (7e pred. pl.): J. Monteban te Almelo: te Ouderkerk a. d. IJssel: B. Haverkamp te Groenekan (U). Aangenomen naar Santpoort (toez.): D J. Spijkerboer te Drumpt. Bedankt voor Oostvoorne: R. v. *t Lin den hout te Lekker kerk: voor Colijnsplaat E. C. Offeren te Gelselaar. Kon. onderscheiding: Bij KB. is be noemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau: ds. D. J. Vossers te Leiden. GEREF. KERKEN Aangenomen naar 's Hertogenbosch: I. de Jong te Hantum, die bedankte voor Barneveld (J. W. Vlaanderen)naar Zeist 'vac. J. v. Leeuwen): J. A. v. d. Peppel te Ede: naar Ruinerwold-Koekange H. W. Wamsteeker te Wagenborgen: naar Nederhorst Den Berg: kand. H. W. H. Wind te Zwolle, die bedankte voor Arum. Giessenburg. Metslawier. Wirdum en Wommels. Bedankt voor Arnhem (vac. N. Willem- se): C. L. Timmers te Amstelveen-Z. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Amsterdam-W. 'vac. M. W. Nieuwenhuijze): D. Biesma jr. te Aalsmeer: te Mitchell Ont. Canada (Free Christ. Ref. Church): J. Overduin te Al- dergrove (B.C.). v.h. te Almelo. Bedankt voor Dokkum: P. v. Zonneveld te Bennekom. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Vineland (Ont. Can.): A. Vergunst te Rotterdam-C. gemeente, zoals die in de Koran is neergelegd: Joden, christenen en mo hammedanen, die samen God die- In een ander artikel noemt dit Liba- )nse dagblad de concilieverklaring een Arabische overwinning, zowel op het nationale, als op het politieke vlak. UTRECHT De Oecumenische Jeugdraad wil een nieuw begin maken. Niet langer wil deze raad een orgaan zjjn van afgevaardig den van christelijke jeugdorgani saties, maar een beweging worden van oecumenisch gezinde jonge ren. Om tot meer actie te komen is reeds het eigen blad van deze jeugdraad geheel nieuw opgezet. Jonge journalisten zorgden ervoor dat het ook vakkundig gebeurde. Ondertussen praat de Oecumeni sche Raad van Kerken nog steeds over noodzakelijke vernieuwing en verbreding. In dit nieuwe blad legt de Oecumeni sche Jeugdraad een verklaring af: „Het realiseren nu van nieuwe ideeën, het doorvoeren van experimenten is een eerste vereiste, maar is een bijna onmogelijke zaak binnen het kader van officiële afgevaardigden. Immers men acht oecumene belangrijk en noodzakelijk, voor zover het de eigen club niet benadeelt. Is dat wel het geval dan is men tegen." RISICO'S Een nieuwe structuur is geboren: „Geen officiële afgevaardigden van niet-algemene en niet-r.k. jeugdorgani saties en kerken in het bestuur met een laatste woord, maar personen ko mend uit vele kerken en vele jeugdor ganisaties, die wezenlijk geïnteres seerd zijn in de zaken van oecumene en verontrust zijn over de huidige si tuatie en bereid zijn de verantwoorde lijkheid van nieuwe experimenten op zich te nemen, mensen die onverant- Dochter op learners? Vermogensaanwasdeling Felle kritiek CNV op werkgeversstandpunt Doorvoeren experimenten noodzakelijk (Van onze kerkredactie) woorde risico's durven te lopen." De volgende vorm is gekozen: „Om het werk van de verschillende werk groepen, o.a. de werkkampen, het plaatselijk werk, de publiciteit, de in ternationale jeugduitwisseling, de oecu mene, de sociale en politieke vragen uit te voeren zijn en worden voor deze werkgroepen in de eerste plaats des kundigen aangetrokken en in de twee de plaats wordt ook een beetje op de kerkelijke kleurverschillen gelet. Elke werkgroep heeft één of twee mensen in het bestuur van de Oecumenische Jeugdraad zitten. Dit betekent dus dat het bestuur van de OJR binnen korte tijd alleen bestaat uit actievelin- gen vanuit de verschillende werkgroe pen. Bij alle werk dat gedaan wordt zal het hoofddoel van de OJR zijn: jongeren te helpen hun plaats te vin den op en verantwoordelijkheid te dra gen voor de nodes of besturen van de kerken, die op hun beurt per kerk een specialist op oecumenisch gebied kunnen mee brengen. Iedere kerk heeft dan dus drie vertegenwoordigers in die raad. Zo hoopt men ook kerken in het gesprek te betrekken die nu niet deelnemen. BREDER Onze indruk is dat die kerken en kerkelijke gemeenschappen die op het ogenblik niet bij de Oecumenische Raad zijn aangesloten meer voelen voor het hervormd-gereformeerde plan dan voor dit. De Oecumenische Raad is officieel aangesloten bij de Wereldraad van Kerken. Voor de gere formeerden, vrij-evangelischen, baptis ten, en zeker voor christelijk-gerefor- meerden zal het bijzonder moeilijk worden om toe te treden. Wel, zei men ons, zou het plan kun- :n slagen als de nieuwe Oecumeni sche Raad bereid zou zijn breder en alomvattender te worden dan nu. Men denkt dan in de richting van een vol komen zelfstandige raad. analoog aan de Europese Kerkenconferentie of de zelfstandige raden in verschillende Afrikaanse landen. Deze organisaties staan los van de Wereldraad en wor den gevormd door kerken die tot de Wereldraad behoren en kerken die te gen aansluiting zijn. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De afwijzing- van het vakbewegingsrapport Be zitsvorming door vermogens aanwasdeling" door de Raad van Nederlandse Werkgevers verbonden is een typisch 19de- eeuws liberaal standpunt. De arbeider is volgens de werk geversverbonden alleen zjjn door de marktverhoudingen be paalde loon waard, maar voor al niet méér. Van het enigszins erkennen van de arbeider als medemens en medewerker is geen sprake. Hjj werkt en krqgt zjjn loon, maar verder is hjj een vreemdeling in de onderne ming. Wil hij iets meer weten over de onderneming, dan kan htf een aandeel kopen, maar dit mag niet leiden tot ongezonde belangstelling voor de onder neming. Met deze bewoordingen wijst drs G. H. Terpstra. economisch medewerker van het CNV, in het heden verschenen kaderblad Evangelie en Maatschappij het werkgeversrapport over de vermo gensaanwasdeling af. De conceptie van de werkgevers, vervolgt drs Terpstra, laat geen plaats voor de gedachte, dat de werknemers recht zouden hebben op een gedeelte van het bedrijfsresultaat. Zij zouden noch recht hebben op ingehouden, noch op uitgekeerde winst. De werkge vers hebben hun best gedaan, aan te tonen, dat hun houding een voordeel is voor de gehele natie, inclusief de werknemers. Drs Terpstra vindt het Beschermt tegen besmetting Uitknippen en op briefkaart plakken a.u.b. IK WERK MEE aan de verdere groei van de kranf. Uw nieuwe abonnee heet Woonplaats betaling per: WEEKMAAND/KWARTAAl Deze nieuw# abonnee werd opgegeven door uw abonnee t Adres Woonplaats t Ik ontvang als geschenk i HYACINTHENBOI MET HOU-# „DE DOKTER ZEGT" II DER „DE DOKTER ZEGT" I TIP-PARADE-TWEE (elk deel is een (ander) geheel)| streep door wat u niet wenst. alleen jammer, dat men de grootte van de vermogensaanwas laat va riëren al naar gelang dit het beste uitkomt. „De indruk wordt gewekt, dat de werkgevers niet na het opstel len van hun rapport tot de conclusie zijn gekomen, dat de vermogensaan wasdeling afgewezen moet worden, maar dat hun rapport is geschreven om de reeds aanwezige afwijzing aan vaardbaar te maken". Wat is waar? De commissie van de vakbeweging had berekend, dat de werknemer ge middeld elk jaar ongeveer 500 aan aandelen zou kunnen krijgen. Dit zou dan na twintig jaar zijn uitgegroeid tot een vermogen van 18.000 gulden. De werkgeverscommis sie vindt dit cijfer veel te optimistisch. Zij rekent voor, dat de te verdelen vermogensaanwas in de naamloze ven nootschappen in 1961 slechts 666 mil joen gulden bedroeg. Voor 1,7 miljoen werknemers betekent dit een jaarlijk se aandeel van slechts 200. De heer Terpstra vindt ook dit be drag nog wel de moeite waard, maar hij wijst erop, dat het Centraal Plan bureau voor 1961 een ovenvinst meldt van 2,5 tot 2,8 miljard gulden. Ook noemt hij het vreemd, dat de werkge vers zoveel protest aantekenen tegen een zaak, die toch maar weinig te bete kenen zou hebben. „Hoe kan de verde ling van een bijna niet-aanwezige ver mogensaanwas toch grote nadelen ople veren voor de volkshuishouding in haar geheel?" Volgens hem zijn er maar twee mogelijkheden: de vermo gensaanwas moet groter zijn, bi de nadelen veel kleiner. Ook arbeidskosten Zou het tot vermogensaanwasdeling komen, dan zouden de werkgevers de ze extra-uitbetaling als arbeidskosten beschouwen en deze kostenstijging In de prijzen doorberekenen, waardoor Nederlandse concurrentiepositie wordt verzwakt. De heer Terpstra merkt hiertegen op. dat bij verdeling van ingehouden winst de kosten niet stijgen. Hij be grijpt niet, waarom het deel van de ingehouden winst, dat van de werkne mers is, wél arbeidskosten zou zijn, maar het deel dat de aandeelhouders krijgen niet. Overigens, schrijft hij, betekent doorberekening in de prijzen verdere vergroting van de winsten, dus verruiming ook van het aandeel dat de werknemers bij vermogensaan wasdeling ontvangen. Bestuursverkiezing Inwendige Zending BENNEKOM Zaterdag 20 november zal de jaarvergadering worden gehouden van de Ned. Herv. Bond voor Inwendige Zending op G.G. Het bestuur deelt mee, dat in het orgaan van de Bond. het Hervormd Evangelisatieblad een storende fout is geslopen. Per abuis is een lijst van kandidaten voor de bestuursverkie zing van vorig jaar gepubliceerd. De namen voor de bestuursverkiezing zijn echter als volgt: het tweetal ds. H. G. A'oma te Gouda en ds. J. Koele te Nijkerk. ds. Abma treedt af. maar is herkiesbaar: het tweetal ds. J. vs Ende te Onstwedde en ds. A. Kool te Rijssen in de vacature van de overleden ds. B. N. B. Bouthoorn: het tweetal dr. H. Goedhart te Rotterdam en dr. C. Graafland te Veenendaal, waarvan dr. Graafland aftreedt, maar herkiesbaar VRAGEN Het nieuwe plan roept veel vragen op, die in dit artikel (nog) niet beant woord worden. Hoe hebben de jeugdor ganisaties gereageerd? Wat komt op deze wijze terecht van het gesprek tussen de verschillende organisaties? Wordt de Oecumenische Jeugdraad op deze wijze niet een beweging van lijkgezinde jongeren, in de trant Shaloom, die volkomen vrijblijvend aan het werk gaan? Uit dit artikel blijkt het faillisse ment van de Oecumenische Jeugdraad oude stijl. De jongeren hebben het aan gedurfd een streep te zetten achter vele jaren moeizaam praten. In wezen zijn zij al een stap verder dan de Oecumenische Raad van ons land. KERKEN Hoewel een diep stilzwijgen be waard wordt over de situatie van de Oecumenische Raad, is het een pu bliek geheim dat de huidige opzet ve len niet voldoet. Vandaar dat er ook al maanden lang gesproken wordt o- ver een mogelijke nieuwe opzet, het zogenaamde pian-Beker, genoemd naar de nieuwe voorzitter, Dit plan is precies het omgekeerde van dat van de Jeugdraad. Opmerkelijk is dat volkomen los van dit plan de moderamina van de Hervormde Kerk en de Gereformeer de Kerken ook gesproken hebben over de mogelijkheid van een volslagen nieuwe Raad van Kerken voor over leg. Er was reeds een datum vastge steld in dit voorjaar om de afge vaardigden van een groot aantal ker ken bijeen te roepen om de wenselijk heid van een dergelijke raad te bespre ken. Deze plannen werden echter door kruist door de moeilijkheden bij het Contact in Overheidszaken-Militair en de vergadering is toen nimmer doorge gaan, omdat de Hervormde Kerk zich terugtrok. Het plan-Beker wil een Oecumeni sche Raad die gevormd wordt door de voorzitters en secretarissen van de sy- Dr. Peter Eldersveld onlangs overleden HAMILTON Onlangs is op 54 jari ge leeftijd overleden dr. Peter Elders veld, radiopastor van de Christian Re formed Church. Tot zijn dood sprak hij wekelijks in The Back to God Hour. Dr. Eldersveld heeft gestudeerd aan de universiteit van Michigan en aan het Calvin Theological Seminary. Hij heeft de kerken van Iowa en Illinois gediend. Tal van boeken verschenen van zijn hand. Blaam van Joden afgewenteld TRENTE De aartsbis schop van Trente heeft op last van het Vaticaan de verering verboden van een kind, dat vijf eeuwen geleden in deze Noord- italiaanse stad ritueel door de Joden zou zijn vermoord en sindsdien door de inwoners van Trente als een heilige werd beschouwd. Als reden is opgegeven dat het martelaar schap van het kind en de schuld van de Joden niet zijn bewezen. Verleden week vrijdag-, daags nadat de paus het conciliedekreet afkondigde, waarin het antisemi tisme betreurd wordt, gaf aarts bisschop Gottardi opdracht de re likwieën van de jongen, de „zali ge Simonino van Trente' uit de plaatselijke Sint Pieterskerk te verwijderen. Simonino, de vijftienjarige zoon van tuinman Andrea Unfer- dorben, verdween op witte donderdag van het jaar 1475. Op Paaszondag werd zijn verminkte lijk gevonden in een sloot nabij een synagoge. De plaatselijke autoriteiten, onder wie de toen malige aartsbisschop, beweerden, dat de jongen door de Joden was vermoord, omdat zij zijn bloed voor een of ander ritueel nodig hadden een in de Middeleeu wen wijd verbreide laster tegen de Joden. Folteringen Vijftien Joden werden gefol terd en terechtgesteld en de Trentenaars begonnen al spoedig de jongen als een martelaar te vereren. Paus Sixtus V gaf in 1588 toestemming de relikwieën van Simonino in het openbaar te vertonen. De Rooms-Katholieke Kerk heeft hem echter nooit offi cieel zalig verklaard. De aartsbisschop deelde mee dat de Vaticaanse congregatie, die de zalig- en heiligverklarin gen behandelt, de verering van Simon heeft verboden, „omdat de oorzaak van en de aanleiding tot zijn dood nooit historisch zijn komen vast te staan". Een nauw keurig onderzoek van de histori cus pater W. P. Eckert had vol gens de aartsbisschop sterke aan wijzingen opgeleverd, dat de wa re moordenaar de schuld op de Joden had geworpen, om de aan dacht van zichzelf af te wenden. De maatregel van aartsbisschop Gottardi heeft ook tot gevolg, dat verschillende Simonino-kapellen in het district Trente zijn geslo ten. Karaieten willen geen assimilatie Rigoristische hervormers De sekte der karaieten is ont staan uit de eerste en ernstigste scheuring binnen het Jodendom na de val van Jeruzalem. Stich ter was een zekere Anan ben David, die teleurgesteld was, om dat hij in 760 om zijn afwijken de ideeën gepasseerd werd bij de benoeming van exilarch van de Joden in Babylonië. Anan ben David beoogde met zijn volgelingen een terugkeer tot het Oude Testament. Alleen dat heeft goddelijk gezag en hij achtte de, Talmoed en de rabbijn se overleveringen van onwaarde. Daaruit is ook de naam van zijn volgelingen te verklaren. Kara ieten betekent „lezers van de Hei lige Schrift", dit in tegenstelling tot de rabbanieten. zoals zij de volgelingen van de rabbijnen noemden. De geboden uit de vijf boeken van Mozes werden echter streng doorgevoerd, zo streng bii voor beeld, dat het gebod uit Exodus 35:3 om geen vuur te onsteken op de sabbat door hen zo werd opgevat, dat er op geen enkele wijze een lichtpunt in huis mocht zijn. Steeds verder keer den zij zich van de andere Jo den af. Zii ontwierpen een eigen geloofsbelijdenis van tien artike len en een eigen kalender. Hun leven is sober en streng, hun groepsverband onder leiding van een oudste zeer sterk. Vooral in de Arabische landen en op de Krim breidde de groep zich in de loop der eeuwen uit. Hoewel zij zich zelf niet als Jo den beschouwen, maar als een stam van het Joodse volk, hiel den de nazi's met hun opvattin gen geen rekening. Ook vele ka raieten zijn in de concentratie kampen omgekomen. President Nasser bleek zich evenmin te be kommeren om het eeuwenoude meningsverschil. Als Joden zette hij hen uit Egypte. Omstreeks duizend van de tienduizend nu nog levende karaieten wonen nu in Israël. Zoon studeert? J)RQ§I^^astillesal^jdwelkom^^^, (Van een onzer medewerkers) JERUZALEM Het ministerie van godsdienstzaken is gaan stu deren op een probleem, dat men heeft zien aankomen, maar dat men zo lang mogelijk uit de weg heeft willen gaan: zijn de ka raieten nu Joden of niet? Dit kleine groepje, dat in 1956 (het jaar van de Suezcrisis) uit Egypte werd gezet en zich toen in de Negev- woestijn vestigde, heeft de Israëlische regering namelijk voor de keus ge steld: Zijn wij nu Joden? Zo ja, behan del ons dan als volwaardige Joden. Zo neen, erken ons dan als een godsdien stige minderheid, zoals de christenen, de mohammedanen en de droezen. Als -het laatste het geval is, dan willen wij ook alle rechten, die een erkende min derheid heeft, zoals eigen rechtspraak, het sluiten van huwelijken, uitspreken van echtscheidingen. Wij willen niet langer „geen vlee$ en geen vis" blij ven. Toen de karaieten in 1956 Egypte moesten verlaten, begonnen voor ben al direct de moeilijkheden. Hoewel zij zichzelf als Joden beschouwen, bracht het opperrabbinaat de Israëlische rege ring onder de aandacht, dat karaieten niet als Joden kunnen worden be schouwd en dus niet zonder meer val len onder de wet op de terugkeer, die alle Joden toestaat vrij en ongelimi teerd Israël binnen te komen. Intellectuelen De regering beschouwde de karaie ten toch als Joden en hielp hen een nederzetting te stichten in de Negev. Daar gingen zij een moeilijke tijd tegemoet. Velen van hen zijn artsen, schrijvers, zilversmeden en dergelij ke. Maar deze vanouds intellectuele groep moest zich omschakelen op boerenarbeid. Bij hun vestiging in de Neveg misten zij zelfs water en elektriciteit. Maar ook op religieus gebied onder vonden zij moeilijkheden. Herhaalde lijk deden zich incidenten voor, als een karaietische jongen of meisje met een niet-karaietische Jood wilde trou wen. Het rabbinaat stelde de eis, dat de karaietische partner tot het Joden dom moest overgaan, wat tot grote protesten in Israël leidde. Op den duur lost dit probleem zich zelf uiteraard wel op. De karaieten zullen assimileren aan hun omgeving. Maar met hun verzoek om erkenning als volwaardige Joden of erkenning als religieuze minderheid hebben zij hun aversie tegen assimilatie in het Jodendom onderstreept. Een aversie, die niet van vandaag of gisteren da teert, maar al twaalfhonderd jaar oud PLEIDOOI VAN ANOE: Sluitend systeem voor salarissen UTRECHT De ANOF heeft zich in een brief tot minister Diepenhorst uitgesproken voor een sluitend geheel van salarisvoorzieningen voor het ge hele onderwijs. De grondslagen van een dergelijk systeem moeten een prin cipieel karakter hebben. De ANOF reageert hiermee op de mededeling van de minister dat hij er naar streeft een vereenvoudiging van het salarissysteem door te voeren en een vermindering van het te grote aantal schalen. De ANOF juicht dit toe, maar het heeft haar teleurgesteld dat de minister niets zegt over een fundamentele bezinning op de grond slagen van het systeem. Nu speelt de schoolsoort een belangrijke rol bij de salariëring: dezelfde akten worden bij verschillende soorten van onderwijs verschillend gehonoreerd. Prof. dr. J. W. Pette overleden UTRECHT Prof. dr. J. W. Pette. buitengewoon hoogleraar in de melkhy- gëne aan de Utrechtse rijksuniversiteit, overleden. Prof. Pette werd in 1904 te Wormerveer geboren. Hij studeerde che mie aan de Leidse universiteit. Vela jaren was hij wetenschappelijk mede werker aan het rijkslandbouwproefsta tion te Hoorn. In 1948 stichtte hij het Nederlands instituut voor zuivelonder- zoek te Ede. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. Europeaan. 2. landbouw werktuig - biersoort - niet gesloten. 3. stad in Italië - zandaaL 4. telwoord - scheik. element (afk.) - gevangenis. 5. zijtak Rhóne - soort onderwijs (afk) - radio omroep (afk). 6. deel van de bijbel (afk) - op geen plaats. 7. einde -scheik. element (afk) - huisdieren. 8. water in Limb. - geur. 9. hoog bouwwerk - sle de. Vertikaal: 1. stellig. 2. koning van Ba- san - onzes inziens (afk) - sint (afk) - nieuw (Gr). 3. deel van een auto -het zelfde. 4. twijg - buitenhaven - muziek noot. 5. winterjas - houten vat. 6. kleef- middel - wiersoort - meisjesnaam. 7. plaats in Z.-Limb. -kant van een stroom. 8. biersoort - riviertje in Normandië - plaats in de oudheid. 9. scheik. element (afk) - bloeiwijze - eer. Oplns^ip^ vorige noz^f»1 1. stiel, 2. trede, 3. ieder. 4. edele, 5. leren, 6. zadel, 7. arefta, 8. delta, 9. enter, 10. laars. Laat ik vandaag nu ook eens mijn zegje zeggen. Ik ben dat wil ik best weten niet zo onderlegd als de buurman die de gelxikkige bezitter is van een mulodiploma, maar m'n be langstelling voor alles wat met school en opvoe- van hun verhalen. Ik zeg wel eens Maak het nou niet al te mooi, denk niet dat je de oudjes (sic) alles kunt wijsmaken maar het schijnt toch wel zo te zijn dat hun meester in zowat alles de tegen hanger is van de mijne indertijd. Wij hoeven ons huiswerkschrift niet keurig stuks waarvan drie al een aardige poos doende w""k maar goed met het vergaren t i/u.c zoveel mogelijk christelij en maatschappelijke dengden. En im krijg ik te wreken, nogal eens het een en ander te horen van net schoolwereldje en ik moet zeggen, dat is vaak best de moeite waard, k Kijk, ik ben natuurlijk om zo te zeggen een venl van de ouwe stempel met m'n zes en dertig jaar. Wij hadden vroeger, (het lijkt warempel nog maar net gisteren!), het meeste respekt voor een meester die de wind eronder had, je voelde je beslist niet vernederd als hij je liet opstaan als de bovenmees ter of de schoolopziener binnenkwam, je vond het in de rij opstellen bij lokaalverwisseling echt geen militaristische verschrikking en het was een fijne belevenis als je mooie cijfers haalde juist door de ferme aanpak van je strenge meester Schooltucht... ik durf het woord niet i - steken er hun tong voor uit. Onze meneer heeft het best bij ons, hij kan heel goed begrijpen dat we met ons allen, als z'n manier van optreden ons niet aanstond, een sterke macht zouden vormen. Nou, zo ver laat-ie het niet komen. intussen ai en toe wel iij kijkt wel uit, hij wordt niet eens nijdig als we nem zo'n beetje in de maling nemen... Dat is dan de uitspraak van het forum. Respekt voor zo n meester is er maar bitter weinig bij. als je mij vraagt. Moeder de vrouw beweert dat de man het met z'n soort pestkoppies wa- oubolligheid die natuurlijk op populariteit is ge- han(j wej-fct Toen riep dierbare ervaringen er tegenaan gooide, z'n jongere broer en zelfs Zus van net tien vielen hem met een uitzonderlijke solidariteit bij. Pa kon wel op het dag gaan zitten. En toch hou ik vol, ik blijf bij m'n standpunt: een onderwijzer, wil hij blijvende gun stige resultaten bereiken, dan hoort hij twee dingen te zijn, rech*-*•J- eerste plaat dan ik ook! Heb ik gelijk? Soms maar daar hebben ze niets mee te ma- Ken, pluis ik mijn vaderlijke geweten eens een beetje na en dan is het net of er iemand achter me siaat die met een treiterige stem in m'n oor fluis tert hoe zit het met je eigen systeem in de huiselijke kring, ouwe? Houd je er eigenlijk wel zo -.ets als een systeem op na? Je leunt maar lekker tegen je gouvernement aan; moeder de vrouw. En omdat jullie het samen nog niet eens altijd bolwer ken, moet de school er dan maar voor opdraaien... De stem van het geweten. preken de moralis ten het maakt me een beetje benauwd, het wil niet weg uit mijn kop, ik bedank er toch voor in mijn een slapjanus te de hunne eigen ogen Ik slaak een hevig diepe zucht, maar ik beleef de troostende sensatie dat die pijnloos wegwasemt bij richt, zelf allemaal de twee oudste jongens brengen corrigerend de oudste uit Nee, u i—de ^gang schoolmeester verkeerd. Het is toch maar een dood- frik. Moeten we daar zo vreselijk tegenop wicht. cT En of ik al in lyrische termen m'n eigen Onze dochter JH. ons dikwijls ongevraagd verslag uit van zaken op hun school. Ze verkneukelen zich onze grote ogen en open monden bij het aanhoren kijken! de verhelderende gedachte dat onze lieverdjes met hun arsenaal van moderne kolder en fantasie per lol toch nooit de allereerste viool zullen spelen. Zolang mammie naast me staat. Het gouvernement houdt de zaak wel in even- HAYA SELVA

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2