Nieuwe Leidse ComranU Huwelijk op 10 maart in Amsterdam Ook akkoord over bezuiniging artola KABINET WERD HET EENS IN NACHTELIJK BERAAD Secretaresse Prinsessen Woning geweigerd aan voetballer Paar maakt lange reis na huwelijk Kapitein laat eindelijk bemanning redden Pannen vol nieuws! Soekarno bekrachtigt staat van beleg Man 100 meter meegesleurd door auto Jachtopziener strikt lang gezochte dief Commentaren weerbericht CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD ,St«nt»»»tigh it gSabUva nijn hart in teghentpoatl Dingdag 2 november 196.". 46ste jaargang Haagse Courant E9 :f 0,83, p.m. 3,55, p.kw. ƒ,10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 - Dit is me juf rouw N. M. de Vlie ger, die zoals we gisteren meld den, is benoemd tot particulier secretaresse van de prinsessen Margriet en Christina. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg «uilen op donderdag 10 maart 1966 in Amsterdam in het huwelijk treden, zo ver nemen wij uit betrouwbare bron. Over de juiste datum zwijgt de regering nog in haar vanmiddag verschenen memorie van antwoord op de goed keuringswet. Over de plaats van het huwelijk schrijft zij echter dat „van de eenmaal genomen beslissing niet zal worden afgeweken". Daarvan maakten wij zaterdag reeds melding. Het kabinet heeft vannacht tot ongeveer kwart voor één vergaderd. Het stelde o.m. de definitieve redac tie van de memorie van antwoord vast. Aanvankelijk lag het in de be doeling het stuk al gisteravond te publiceren. Toen dat echter niet ge beurde, trokken politieke waarne- s de conclusie dat het kabinet nog delibereerde over de plaats van de huwelijksvoltrekking. Dit bleek niet het geval. Het langdurig kabi netsberaad had voornamelijk be trekking op het financiële beleid. De regering aldus de memorie ov de datum van het huwelijk is bereid te bevorderen dat bij de vaststelling de definitieve huwelijksdatum zoveel mogelijk rekening wordt gehouden met de door vele Kamerleden gemaakte op merkingen over de staten-verkiezingen. Na affaire - Delftse timmerman UTRECHT Een herhaling van de kwestie van de Delftse timmer man, die niet gewenst was: in Jut- phaas heeft de meerderheid der bewoners van een flatblok aan de Prof. dr. Bakkerlaan een (betaal de) voetballer als toekomstige medebewoner geweigerd. DOS, de Utrechtse semi-profclub, krijgt tenminste van deze flatbewoners geen toestemming de woning te Zoals zo vaak te doen gebruikelijk bij koopflats, zijn de bewoners van het blok in een soort coöperatie vereni ging. Een der bepalingen is dat ad- spirant-bewoners slechts met instem ming van de meerderheid der andere bewoners een flat kunnen betrekken. Een der eigenaars, de heer Boerop. wilde zijn woning verlaten en verkocht deze op voorlopig contract aan DOS. Hiertegen heeft de flatvereniging zich verzet. De redenering is, dat indien een vereniging eigenaar wordt, die vereni ging er straks wel „iedereen" in kan Formele zaak Ogenschijnlijk gaat het dus niet om de betrokken door DOS aangekochte voet baller, Sietze de Vries uit Apeldoorn, maar om een formele zaak: „de ver eniging DOS kan niet geballoteerd worden". Maar anders wordt de zaak als men de woordvoerder der bewo ners hoort verklaren dat op een aan bod van het DOS-bestuur om iedere nieuwe bewoner in haar flat straks aan de ballotage der flatvereniging te onderwerpen daar geen weerklank heeft gevonden.... Niet om Sietze De voorzitter der flatvereniging heeft gezegdhet gaat ons niet om de voet baller De Vries, maar om de vereni ging, die nu eenmaal niet door de ballotage kan komen. Wij willen hier iedereen hebben, wiens inkomen vol doende is om zijn financiële verplich tingen na te komen en de status van het geheel op te houden. Om dat laatste lijkt het derhalve voornamelijk te gaan. De zakelijke leider van DOS, de heer Th. Laa, heeft namens DOS aangeboden in eer vergadering der flatvereniging te ko men om de zaak nader te bezien. Maar neen: kennelijk is men vastbesloten de koop te verhinderen. Het blok wordt bewoond door enkele vertegenwoordigers, directeuren middelgrote bedrijven en intellec tuele beroepsbeoefenaars. De VrieS, de voetballer zal voorlopig in Apel doorn moeten blijven en zijn vrouw, die binnenkort een baby verwacht, bij haar ouders in Garderen. DOS zoekt naarstig naar een andere wo ning. Gedood door stroom van looplamp MAARSSEN De 23-jarige vertegen woordiger M. van Hunnik uit Maarssen is gisteravond dodelijk getroffen door de stroom van een ondeugdelijke loop lamp. De heer Van Hunnik stond toe te kijken bij het repareren van een auto in een schuurtje. JOHANNESBURG Met tempcratu- van soms 104 graden in de schaduw worstelen reeds maanden grote delen Zuid-Afrika tegen een hevige droogte. De provincie Transvaal, wel het zwaarst getroffen, zoekt een oplossing voor 40.000 stuks vee. Treinen voeren water a Verspilling van water wordt beboet. (Voor vervolg zie pag. 10) DEN HAAG In Den Haag neemt men aan, dat prinses Beatrix en Claus von Amsberg na hun huwe lijk een lange huwelijksreis zullen maken. Aangenomen wordt, dat het paar naar Suriname en de Nederlandse Antillen zal gaan en ook een bezoek zal brengen aan Mexico en Canada. In Canada (Montreal) woont de inmiddels getrouwde vriendin van de prin ses, René Roel], en in Mexico City de dochter van de president, met wie de Prinses veel omging. Ook de kennissen van Claus zullen, zo verwacht men, worden bezocht. De zen wonen voor een groot gedeelte in Afrika, waar hij als diplomaat bij het Westduitse ministerie van buitenland se zaken werkte. Vrijwel zeker is. dat het paar enige tijd zal doorbrengen in Tanzania, waar Claus is geboren en waar prins Bern- hard een farm heeft. Het zou zijn intrek nemen in het buitenhuis van de Prins en van daaruit tochten ma ken in de omgeving. NEW York General Motors heeft een slotdividend voor 1965 van 2.25 be kend gemaakt waardoor het jaardividend 5.25 bedraagt (vorig jaar 4.451, De ge ruchten betreffende een aandelensplit- sing zijn niet bewaarheid. CNV: gescharrel met cijferspagina Kernmerk Smith wil samen met Zuid-Afrika In de greep van het reus-achtige: dr. C. Rijnsdorp zet vandaag zijn serie: „Een litera tor over het calvinis me" voort met een be schouwing over: „Dichtkunst heeft twee polen" pagina 9 In Berlijn heeft het vrijwillig ontslag van een geneesheer-direc teur opschudding ver wekt. De man gaf toe, nooit medicijnen te hebben gestudeerd. pagina 11 „Sjongejonge, wat een dag De hevige storm heeft de in aanbouw zijnde schoener Sir Winston Churchill, die f 1.200.000 kost, op de werf doen kapsei zen. De masten knapten af als rietjes. Prinses Alexandra zou het schip op 9 november te wa ter laten. De zeilschoener is be stemd voor het maken van 14- gse cruises door avontuurlij ke jonge mensen. Ziekenfondspremie Ook hogere premie voor bejaarden fors omhoog UTRECHT De ziekenfondsraad heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid geadviseerd voor volgend jaar de premie voor de ver plichte ziekenfondsverzekering te verhogen van 5.4 tot 5.8 procent. De kosten van deze verzekering zijn de afgelopen jaren sterk gestegen. Per verzekerde bedroeg in 1963 de uitke ring f 114,34. maar over 1965 wordt een uitkering per hoofd verwacht van f 158,74. Vooral de ziekenhuiskosten zijn sterk opgelopen. Per hoofd was de uitkering hiervoor in 1963 f 40.62, maar voor 1966 verwacht de ziekenfondsraad een uit gave van f 62,33. Over de verhoging van de ziekenfonds premie met 0.4 procent moet de minis ter nu eerst nog advies vragen aan de Sociaal-Economische Raad. Verwacht wordt dat de werknemers in de SER bijzonder kritisch zullen staan tegen over deze forse verhoging, omdat er volgend jaar nog meer sociale verze keringspremies omhoog gaan De ziekenfondsraad heeft gelijktijdig ge adviseerd de ziekenfondspremie voor bejaarden eveneens te verhogen. Deze bedraagt thans, afhankelijk van het inkomen, resp. f 1,93. f 3.86 en f 5,79 Voorgesteld wordt een verhoging tot resp. f 2,22, f 4,44 en f 6,66 per week Ook mag verwacht worden dat de premie voor de vrijwillige zieken fondsverzekering omhoog gaat. Ge lijktijdig zal een wijziging in het systeem van de vrijwillige zieken fondsverzekering worden doorge voerd, zodat in de toekomst alle ziekenfondsen per rayon eenzelfde premie zullen berekenen voor de vrijwillige verzekering. Voorts komt volgend jaar de f 55 kraam geld. die de ziekenfondsen tot nog toe betaalden te vervallen, waarvoor in de plaats komt een uitkering van 75 pro cent van de loonkosten voor kraam hulp. ongeacht of deze hulp thuis, in het ziekenhuis of in een kraamcen- trum wordt verleend. Over het alge meen zal dit betekenen dat de uitke ring boven de f 55 komt te liggen. Storm beukt vastgelopen schip NES (Ameland) Wat de kapitein vele uren lang te riskant èn nog niet nodig vond, is in de loop van deze och tend eindelijk gebeurd: de dertig op varenden van het bij het Amelander Gat vastgelopen Griekse vrachtschip Panagathos zijn van boord gehaald. Zes met een reddingboot, de anderen per helikopter. Men denkt dat het 8500 ton metende sohip niet meer te redden is. Het is met ijzer en erts geladen. Twee sleepboten, de Holland en de Wodan, zijn erbij maar moeten een afstand van 300 a 700 meter bewaren. Het Russische vissersschip Rewkow kreeg machineschade 70 mijl ten westen van Terschelling. De Esso Edinburgh is bij Antwerpen weer vlot getrokken. Schade ook te land: de storm woei bijv. het haantje van de toren in Steenwijk. Voor de Duitse Noordzeekust is de scheepvaart bijna stilgelegd. De storm zou vandaag haar hoogtepunt bereiken. In verband met het gevaar van eer stormvloed zijn in de Duitse Bocht spe ciale maatregelen genomen. Veel schade heeft dc storm veroorzaakt in Bremen, Hamburg, Nedersaksen en Sleeswyk- Ilolstein. In het Kieler Kanaal moesten de sluizen worden gesloten. Golven van artola de nieuwe aluminium kookset zit vol met nieuws: 1 extra versterkte bovenrand, prachtig glanzend gepolijst 2 verder mat gesatineerd 3 4 mm dikke bodem, voor het heetste vuur, de heetste vlam (ook aardgasl) GRATIS Kleurfolder bij: Postbus 28 - Hoogeveen DJAKARTA President Soekar no heeft officieel de staat van beleg bekrachtigd die het leger al eerder voor Midden-Java had afgekondigd. De toestand schijnt er een voUedige burgeroorlog nabij te komen. Het le ger moet zich verweren tegen de communistische jeugdbeweging. Soe karno heeft brigade-generaal Soem- peno van de Diponegoro-divisie tot commandant voor Midden-Java be noemd; aanvankelijk had een deel van deze divisie de opstandelingen gesteund. Het leger verzekert te Blitar, geboor teplaats van Soekarno. een aanval van vijfhonderd communistische jongeren te hebben afgeslagen. Intussen volgen te Djakarta diploma ten met aandacht de gang van zaken. Er wordt een lange crisis verwacht Soe karno zelf blijft aandringen op matiging Nog altijd is Soebandrio, het protest van het leger ten spijt, zijn rechterhand Het leger wil Soekarno de bewijzen ver schaffen dat de communisten bij de staatsgreep betrokken zijn geweest. Gruweldaden Intussen gaat men door met het be kend maken van aan de communisten toegeschreven gruweldaden. Het leger zou veel schade door sabotage hebben voor komen. Zo zouden de communisten overal op Java alvast vele massagraven gedolven hebben. Aan de rand van Bandoeng een graf van acht bij veertien meter ruim twee meter diep. Overste Sarbini, commandant van Bojolali, vertelt dat de communisten daar 250 burgers hebben afgeslacht. (Voor vervolg zie pag. 10) RIDDERKERK Honderd meter is de 54-jarige heer P. A. Mirhielsen uit Chaani gisteravond op de rijksweg door zijn eigen auto meegesleurd. Eerst toen kon hij de wagen tot stil stand brengen door het contactsleutel tje om te draaien. Hij liep wonden op aan hoofd en handen;; de auto werd ernstig beschadigd. Het merkwaardige gebeuren deed zich voor toen de zoon achter het stuur onwel werd en de auto in de vluchtberm stopte De vader zou het stuur overnemen, maar toen hij zijn zoon bij het uitstappen wil de helpen trapte deze op het gaspedaal. De auto schoot weg als een pijl uit de Toen de meegesleurde heer Michielsen het contact kon afzetten na honderd meter was de auto al tegen de vang rail gebotst. Aanrander van vijfjarig meisje kreeg 9 maanden DEN HAAG -Wegens aanran ding van een vijfjarig meisje ver oordeelde de Haagse rechtbank van morgen de 42-jarige heier H. S. uit Noordwijkerhout tot negen maanden met aftrek, benevens voorwaarde lijke terbeschikkingstelling en voor waardelijke opname in een inrich ting. De man had. toen hij onder invloed van drank verkeerde, bij een café het meisje beetgepakt cn in een nabij gele gen poort aangerand. Voorbijgangers ont zetten het kind. De officier van justitie had een jaar met aftrek en onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling geëist. ims 15 m beukten op de westelijke pie- ;n van het eiland Helgoland. Hevige regens hebben in Schotland overstromingen en grondverschuivingen veroorzaakt. Van het krachtstation York shire werden twee. 110 m hoge koelto- •ns omvergeblazen. In de Ierse zee zijn vijf marine-mannen in het Noorse fregat Bergen door me tershoge golven van dek gespoeld en verdronken. RENKUM Dank zij de oplettend heid van een jachtopziener uit Wou denberg, kon de Renkumse recherche de 34-jarige W. F. V„ die al geruime tijd door de Nederlandse en Belgische politic en door Interpol werd gezocht, aanhouden. De politie te Rotterdam. Amsterdam. Arnhem, Gouda, Helmond. Den Bosch. Alkmaar, Haarlem Zutphen. Roermond. Budel en van nog'meer andere plaatsen heeft belangstelling voor de man, die van zeker negen en dertig delicten als diefstal met braak, heling, oplichting, verduistering van 'auto's wordt ver dacht. De jachtopziener zag hem in een auto zitten met een vrouw die met hem mee trok. Twee gewaarschuwde rechercheurs wisten hem, doordat zijn auto in de hei vastraakte, na waarschuwingsschoten, te overmeesteren. In de auto lagen vele gestolen goede ren: gouden ringen, hangers^ armbanden, kettingen en ook een bontmantel. Boven dien nummerplaten en een revolver. VORSTENHUIS In tegenstelling tot het aan gewortel de verhoudingen afbreuk doende schrijven van de socialistische heer Nederhorst staan de betuigingen van trouw en aanhankelijkheid van ARP en CHU jegens ons vorstenhuis. Na de ongelukkige manoeuvres van de socialistische fractieleider vallen ze. ook los van de genegenheid die eruit spreekt, reeds te waarderen als uitingen van correctie en ook als zo danig nuttig en onvermijdelijk. Weerwoorden van deze strekking konden ook moeilijk uitblijven. Blijft de noodzaak dat kabinet en alle regeringspartijen in deze zaak zo spoedig mogelijk een eensgezind standpunt hervinden. PROVO'S Het laatste nieuws over de dusge naamde provo's vormt voor de kran ten almeer dagelijks kolomvulling Gemakkelijk om het af te doen met uitdrukkingen als ..laehwekkend" en ..onaangepast" hoewel het ook dat stellig is. De wens om door schokken bestaan de verhoudingen te doorbreken is niet nieuw. Vroeger al was dergelijk optreden niet ongebruikelijk, maar er blijkt nu wel een vruchtbare voe dingsbodem. Ook deze jongelui zal de meer nor male zorg om het bestaan tot rede brengen: er komt dan een wat nuch terder kijk op politieke en maat schappelijke instellingen. Slechts verdient de neiging om door strafbare handelingen op te vallee justitiële aanpak. Liberale kritiek op kabinet van sterke mannen HILVERSUM De gulden is te vondeling gelegd, zei gisteren oud- minister Lieftinck citerend, oud-mi nister Toxopeus. en wel op het mid denstandscongres van de VVD. Minister Vondeling, aldus mr. Toxo peus, zei, dat de kraan niet mag lekken, maar dat nam niemand. Ook fractielei der Nederhorst niet. Zal diens opvolger het nemen, vroeg de liberale spreker onder gelach van zijn hoorders. De heer Toxopeus had kritiek op „het kabinet van sterke mannen". Alsof er nog nooit geregeerd was. Vooral de mi nister van financiën moest het bij de liberaal ontgelden. De man die eens vier ministers uit het vorige kabinet onbekwaam noemde, faalt zelf, meende hij. Tengevolge van de houding der rege ring verwacht mr. Toxopeus voor 1966 vaD de vakbonden geen matiging bij de looneisen. De zelfstandigen zullen het gelag moeten betalen, vreesde hij. Al krijgen de liberalen de wind in de zei len, we moeten, zei hij. dit beleid be- Bus stort in Nijl: zeker 64 doden KAIRO Zeker 64 personen zijn om gekomen. toen de autobus, waarin zR zaten in de Xijl stortte; negentien konden worden gered. Tamelijk koud Dc Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met nu en dan bui en vooral in de kustprovincies. Matige, af en toe krachtige, aan de kust aanvan kelijk nog overwegend harde noordwes telijke wind. Tamelijk koud weer. (Op gemaakt om 11.15 uur) CHAPLIN EN „DE GRAVIN' 'HARLES CHAPLIN gaat, voor het eerst na zeven jaar, weer een film maken. De voorlopige titel luidt ,JDe Gravin" en ze wordt in En gelse studio's opgenomen. In de titelrol: Sophia Loren rechts op de foto); tegenspeler: Marlon Brando: draaiboek, teksten en muzikale thema:

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1