Oost, west, thuis best Brussels Operaseizoen: mislukte opening Ware burgeroorlog op Midden-Ja va In de greep van het ..Fidelio": geen allure Bejaarde man aangereden op zebra Storm Buschauffeur mav Polen niet verlaten Ambtenaren in Wilms moeten langer werken Woeste zee Prinses Irene leidt Carlistenbijeenkomst EEN LITERATOR OVER CALVINISME MAANDAG 1 NOVEMBER 1965 BRUSSEL De opening van het seizoen 1965-1966 aan de Munt Schouwburg was aangekondigd als EuTogaJa. Naast allerlei Euromarkt figuren zoals minister Spaak, zag men aldus representanten van Euro pese operatheaters. O.m. waren aan wezig de directeur van de Nieuwe Nederlandse Opera, mr. J. den Daas, de ex-secretaris van het Holland Festival, Peter Diamand en Maurice Huysman, intendant van de Brus' selse Opera en de eerdergenoemde Nederlandse Opera Stichting. Huysman had Richard Wagner's klein zoon Wieland uitgenodigd om Beetho ven's Fidelio te regisseren. Misschien wel ter introductie van de snode plannen die hij heeft om Wagner's tetralogie als ..Ring-Digest" op één avond te spelen. Maar dan niet in regie van Wieland. Na de oorlog heeft Wieland in Bay- reuth een beeldenstorm veroorzaakt door de mythe rond zijn grootvader en diens romantisch ideaal te breken. Men heeft er in deze krant uitvoerig over kunnen lezen en binnenkort gaat deze complete „Ring" naar New York. Fidelio Over Beethoven's werk hoeven wij niet uit te weiden. Alleen dit, als opera mis lukt is Fideho als uiting door haar op rechtheid een authentiek en daarom sterk ontroerend werk. Ook Beethoven ge loofde in een idee achter zijn composi ties. Vernietigt bij Riohard Wagner het kwaad zichzelf grondthema van de .JRing" bij Beethoven overwint het goede en de liefde van de mens voor el- Men wias er zeer benieuwd naar wat Wieland van deze opera zou maken. Wel nu, het was niet sensationeel. Een rustig toneelbeeld, hij had voor de hele opera een immense getraliede kooi ontworpen, met kostuums die in grijsblauwe tinten •n gehouden. Opvallend waren de rechthoekige groepsbewegingen (mili tair-Duits zou men zeggen) welke in het triomfantelijk slot oplosten in symbo lische kringen. In de trant van iedereen reikt elkaar de hand". Solisten Het is duidelijk dat onder deze starre, haast koude regie alles van de solisten afhing of de karakters tot leven zouden komen. Men weet dat de Munt het sys teem van de sterren opera kent. Zodoende staken twee vocalisten mijlen ver bo ven de rest uit. Allereerst de fameuze jonge Wagner- zangeres Anja Silja. Een stem die zon der moeite alle registers boven het or kest uittilt, (enkele onzuiverheden daar gelaten) terwijl de zangeres haar jon gensachtige verschijning mee heeft om de Fidelio-Leonore-party gestalte te ge- Daarnaast nog een ster uit Bayreuth, Gustav Neldlingen. Hij zong huivering wekkend de incarnatie van het kwaad de figuur van Pizzarro Ernst Kozub zong Florestan en voldeed zonder meer. terwijl Theo Adam een zwakke Don Fernando was en Gerd Nienstedt (Rocco), Rita Bartos (Marcel- lina) en Willy Hartmann (Jacquino) de overige partijen onopvallend zongen. Dirigent André Vandernoot leidde het orkest, waarbij de ouverture in het water Chauffeur was onder invloed run alcohol DE BILT. In het afgelopen week. einde was de depressie-aktiviteit bij zonder groot. Nadat zondag een diepe depressie op het noordelijke deel van de Noordzee een zware westerstorm had veroorzaakt, lag er vanochtend bij Schotland al weer een nieuwe uitdie pende depressie. Deze volgt een veel zuidelijker koers dan zijn voorganger zodat het stormveld zich ditmaal ook tot onze omgeving uitbreidt. Het veld heeft een grote omvang, zo dat de storm ook morgen nog geruime tijd zal doorstaan. De richting ervan ondergaat een geleidelijke ruiming naar west tot noordwest. Er wordt dan polaire lucht aangevoerd, waarin bui en voorkomen. De temperaturen wor den iets lager. Hoogwater Scheveningen 2 november: 9.10 v.m.; 21.50 nm. Zon en maan Dinsdag 2 november: zon op 7.36; onder 17.10; maan op 15.25; onder 9 november: volle maan. HET WEER ES EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur i IIIIU1-: 11 Brussel motregen Luxemburg geh. bew. Parijs geh. bew. Bordeaux onbew Grenoble mist Nice zw bew. Berlijn geh. bew Barcelona Madrid Mallorca Lissabon 10 12 10 0.2 11 13 9 0.1 ROTTERDAM Een sterk onder loed van alcohol verkerende bestuur Ier van een bestelauto de 28-jarige tennebouwer F. J. R. F. uit Rotter dam heeft zaterdagavond in de Zaag molenstraat in Rotterdam de 80-jarig H. A. Smit nit de Maasstad op ee bra aangereden waardoor deze De heer Smit werd geschept en smakte vijftien meter verder tegen de straat Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. Volgens getuigen was de chauffeur de zebra met veel te grote snelheid AMSTERDAM In de nacht var terdag op zondag zijn op de kruising Haarlemmerweg - Burgemeester de Vlugtlaan in Amsterdam twee auto's frontaal met elkaar in botsing geko men. Een persoon, de 76-jarige J. Th. Sonneveld uit Utrecht werd hierbij ge dood, drie andere inzittenden werden ernstig gewond in het ziekenhuis opge- De slachtoffers zaten allemaal in de zelfde wagen, die werd bestuurd door de 54-jarige echtgenote van de heer Sonneveld. De inzittenden van de andere auto, de 18-jarige B. van D. en de 19-jarige L. K. uit Lisse kwamen er vrij goed af. Volgens de politie reed deze wagen met een snelheid van 100 a 120 kilo meter. De maximumsnelheid was 70 km. De poliite neemt aan, dat me vrouw Sonneveld in dc veronderstel ling verkeerde dat zij voorrang had omdat zij van rechts kwam. OVERLOON Het zevenjarig doch tertje van de familie H. Huijsmans uit Overloon is vrijdagavond dodelijk ge wond bij een aanrijding. Het kind, dat op een fiets zonder licht reed. kwam in een sloot langs de weg terecht. Za terdagmorgen overleed het meisje in een ziekenhuis in Venrav. Verder gebeurden dodelijke ongeluk ken in Hoogeveen. Nieuwleusen <Ov.), Raamsdonk. Ouderkerk aan de IJssel, en nogmaals Amsterdam. Onderzoek nog gaande WARSCHAU De Nederlandse bus chauffeur De Vreugt, die een week gele den met zijn bus in een rivier stortte, waarbij vijftien personen omkwamen, mag Polen niet verlaten, zolang het onderzoek niet is afgesloten. Zijn bij rijder Gerrit van Asselt mag naar huis. De chauffeur zou te snel hebben gereden en verkeersborden genegeerd. Anja Silja (Fidelio) en Gerd Nienstedt (Rocco) in Beethovens „Fidelio". waarmee het Brussels Operaseizoen werd geopend. viel en enkele climaxen niet volledig ge slaagd leken. Al met al een voorstelling met enige allure, echter zonder helemaal afgewogen Huib Deetman WILNIS De gemeenteraad van de plaats Wilnis heeft na een discus sie. die tot middernacht duurde het besluit van B en W, dat de secretarie- ambtenaren voorlopig een werkweek van 45 in plaats van 42 Y% uur moeten maken, goedgekeurd. Het college heeft deze maatregel ge nomen om, zo heet het thans officieel, de achterstand bij de voorbereiding van de gemeentebegroting voor 1966 in te Het besluit van B en W was uitgelekt, toen wethouder P. G. van Dam zijn mond voorbijpraatte. Het bleek toen, dat de bepaling was bedoeld als cor rectie van de gemeentesecretaris, die er de kantjes had afgelopen. Wethouder Van Dam b'èfuigde zijn stfijt over de mededelingen, die hij aan de correspondent van een plaatselijke krant had gedaan. Tien arrestaties bij Lieverdje AMSTERDAM Zaterdagnacht zijn opnieuw ditmaal tien arrestaties verricht bij de wekelijkse happening rond „het lieverdje" op het Spui Op gelegde gedeeltelijk onvoorwaardelijke gevangenisstraffen hadden vele nieuws gierigen niet weerhouden, maar van de happening zelf viel niet veel te be speuren. Van de arrestanten was slechts één provo. Politierechter mr. De Waard en de officier van justitie van Renesse kwamen zich persoon lijk op de hoogte stellen. De preek De Brabantse plaats Leen de is onlangs in het nieuws gekomen door een preek over de joden van pastoor Woestenburg. Onder deze preek liepen de neerlandi cus drs. Bakker, zijn zoon en zijn zuster dc kerk uit. Nadat de kranten lucht van deze zaak hadden gekregen, heeft de pastoor veel pers mensen te woord moeten Dit resulteerde in een ver klaring die hij vorige week na de mis uitgaf. Hierin geeft hij toe, dat de ge wraakte passage over de jo den te kort en te fragmenta risch waa om zijn werkelij ke bedoelingen weer te ge- De pastoor vindt het niet zo erg, dat hij onder druk Is gezet. In het weekblad De Nieuwe Linie verklaart hij: „Ik wil geen martelaar worden. Maar ik ben op recht blU. dat ik deze el lende na mag ondervinden. Daardoor voel ik ml) einde lijk iets nader bU wat de jo den hebben moeten onder gaan. Daarmee wordt mijn solidariteit met hen wel iets groter. En dat is een vreemde negatieve troost". GelcMiner Let op de kleintjes, wordt wel gezegd als wij over geld praten. Maar men moet ook op de ,Jlap- pen" letten, vooral als er varkens in de buurt zijn. Dat ondervond een slager in Asten. Nadat hij zijn varkens had gemerkt, miste h\j een biljet vam duizend gulaen en uier van honderd. Toen hij in spectie hield b\j z\jn var kens vond hij daar de res ten van de bankbiljetten. De slager herinnerde zich wat een Deurnse veehou der vorig jaar deed toen hij voor dezelfde moei lijkheden stond. Hij verzamelde de uit werpselen van de var kens en zond ze op naar een laboratorium. Ook de Nederlandse Bank werd in kennis gesteld. De Astense slager hoopt nu evenals zijn collega-slachtoffer in Deurne het geld terug te krijgen. Het Eindhovens Dagblad ontlokte dit de opmerkinoGeld stinkt niet". T oekomét In de VARA-gids van de ze week geeft een aantal vooraanstaande Nederlan ders ln een gesprek met Nol Gregoor zijn visie op het jaar 2000. Overbevolking Is dan een voldongen felL Prof. dr. J. Pen. hoogleraar aan de universiteit in Gro ningen heeft dit ook voor zien. Een gevolg zal zijn, dat de auto nit de stad ge weerd moet worden. Om aan de vraag naar woonruimte te voldoen zullen er in de toekomst volgens hem paal woningen in zee. zoals het REM-eiland, gebouwd wor- C'onstant Nieuwenhuys, architect, ziet voor de toe komst een „speelse mens". Door de voortschrijdende techniek wordt hij vrijge maakt van arbefdsdwang, krijgt meer vrijheid en zal deze gebruiken om zijn natuurlijke zwerfdrift te uiten. Daarom moeten er volgens Nienwenhuys spe ciale steden voor trekkende mensen gebouwd worden. Eten ln het jaar 2000 wordt minder gezellig. Prof. dr. C. den Hartog, directeur van het Nederlands insti tuut van volksvoeding en hoofdredacteur van het tijd schrift Voeding, meent dat we dan alleen nog maar voorgekookt eten uit de diepvries op tafel krijgen. Bij feestelijkheden in het jaar 2000 zullen oude re cepten „ln" zijn. Een feest maal van boerenkool met worst behoort dan tot de mogelijkheden. Minister Vrolijk (cnltuur, recreatie en maatschappe lijk werk) zegt. dat het on derwijs onvermijdelijk reke ning moet houden met een vijfdaagse werkweek. Ver der is hl) van mening, dat de televisie steeds meer cul tuur moet verbreiden. Het zijn maar verwachtin gen. Melk Het Friese Groene Kruis maakt zich zongen over de melkconsumiptic van jonge kinderen. Kleuters weigeren vaak melk te drinken omdat de smaak slecht is. In de meeste plaatsen is alleen hoog-gepasteuriseerde melk te krijgen. Zij willen de melk wel innemen in pap- vorm of na toevoeging van cacao, koffie, thee of suiker. Districtsartsen van het Groene Kruis hebben in een brief aan het Friese pro- duktschap voor zuivel ge wezen op de noodzaak van laag-gepasteuriseerde melk. Deze verwees het Groene Kruis naar het bedrijfsleven. Dat is dan in principe de Frico-fabriek in War ga, die de drinkmelkvoorziening in Friesland buiten Leeuwar den praktisch geheel in han den heeft. De directeur van deze fabriek, ir. J. B. Ritze- ma van Ikema verklaarde, dat de vraag naar laag-ge- pasteuriseerde melk in het noorden gering is. Maar naar zijn mening kan niet gesteld worden, dat door het niet voldoende verkrijgbaar zijn van laag-gepasteuriseer de melk de afzet wordt be lemmerd. Over het verband tussen weinig drinken van melk door de kinderen en de kwaliteit van de melk wordt nog nader met het Groene Kruis gesproken. (Vervolg: van pagina I) Intussen heeft de voorlichtingsdienst van het leger een bevel van Soekamo bekend gemaakt om naast het leger en onafhankelijk van de drie strijdmach ten en politie een vijfde macht te vor men uit de ongeveer miljoen vrijwil ligers, die Maleisië moeten verplette ren. Premier Tsjoe En Lai van rood- China zou hem een jaar geleden een wenk in die richting hebben gegeven, maar het leger wilde er toen niets van De telegraafdiensten zouden na een maand sluiting heden worden heropend, doch de telexverbindmgen nog niet, al kan men wel op het hoofdkantoor telex berichten doorgeven, die echter onder censuur staan. Voorgeschiedenis Wat de voorgeschiedenis van de staatsgreep betreft, deelt kolonel Sad- wo Edy van de para's te Semarang mede dat de plannen reeds in mei door een geheim agent aan de autoriteiten waren medegedeeld, doch deze hadden dit terzijde gelegd omdat zü dh be schouwden als een uiting van commu nistenvrees. De plannen waren 13 april te Modjosongo gesmeed. Bü Lo- bang Boeaja, waar de lijken der gene raals verstopt waren, zijn grote mili taire voorraden in beslag genomen en dertig jonge communisten gearresteerd. overste öentoeng had staan grinniken, toen de generaals gemarteld werden. Leden van de communistische jeugd- en vrouwenbewegingen hadden gezon gen en gedanst op de vliegbasis Halim. Om zeven uur 's morgens wierp men de lijken in een droge put en bedekte die met bananenbladeren en zand. Volgens een geloofwaardig" getuige aldus de Manilla Times zou Soe kamo die nacht samen met de leider van-de communist en-Aidit-en Oentoeng naar de luchtbasis Halim zijn gereden. Oentoeng zou bekend hebben, dat men na het slagen van de staatsgreep een communistische staat had willen vesti gen. Bali Terwijl de anti-communistische actie voortgaat, is de partij op Bali nog steeds niet verboden en de gouverneur, wiens communistische sympathieën bekend zouden zijn, heeft de macht nog in han den. Volgens het Mohammedaanse blad Doeta Masjarakat zouden schuldigen aan de staatsgreep en communisten daar een toevlucht hebben gezocht Duizenden Indonesiërs van Chinese afkomst hebben bedankt voor het lid maatschap van de Chinese vereniging Baperki, om te laten blijken, dat zij niets wilden te maken hebben met de staatsgreep. De eerste vlee^iremier, Soebandrio. heeft volgens de Indonesian Herald thans verklaard: „Als het nodig is, zul len wij de eersten zijn, die zich tegen China kanten". Te Medan zouden 25 re geringsambtenaren ontslagen zijn wegens betrekkingen met de communistische partij. Nog steeds stromen er grote geldsbedragen bij het leger binnen. Het staatsbedrijf Setijaniaga te Palembang heeft vijf miljoen roepiah gegeven a; commandant van Zuid-Sumatra, Te Djakarta raakten duizenden link se en rechtse jongeren van de Partai Nasional Indonesia met elkaar slaags en soldaten moesten in de lucht schie ten om hen te kalmeren. Kort geleden had de linkse leider der partij, dr. AU Sastroamidjojo, een aantal rechtse le den verwijderd en die hadden zich op nieuw gegroepeerd onder Hardi. De uiterst linkse jongeren verweten nu de rechtse dat zij valse Marhaenisten zou. den zijn (marhaen is een uitdrukking van Soekamo voor het verdrukte volk). Rede Soeharto Generaal Soeharto, opperbevelhebber van het leger, heeft bij de bevordering van officieren te Bandoeng vertelaard, dat de communistische partij het Drein de staatsgreep is geweest en dat het haal over een raad van generaals, die staatsgreep zouden hebben voorbereid, een verzinsel is. Documenten en beken tenissen zouden de schuld van de com munistische partij hebben aangetoond. Volgens de Nederlandse P.T.T. is telegraafverkeer met Indonesië nog i vele beperkingen gebonden. De toege stane telegrammen moeten in het Indo nesisch. Frans of Engels gesteld worden. Code is alleen toegestaan voor regerings- bank- of handelstelegrammen. Priv-tele- grammen zijn alleen toegelaten in geval van ziekte of overlijden. Brieftelegram- men zijn niet toegestaan ook niet vooi regeringen. (Vervolg van pagina 1) Twee mannen De commandant van de Neptune zag in het Marsdiep twee mannen in zee drijven, niet ver van de marine sleper IJssel. die eveneens aan de red dingsactie deelnam. Een rookbom mar keerde de plaats waar de zichtbaar uitgeputte drenkelingen ronddreven, zodat de bemanning van de IJssel hen in korte» tijd had gevonden. Matroos Pauzenberger werd even later gered door de bemanning van de veerboot Marsdiep, die de dienst tussen Den Helder en Texel onderhoudt. Wrakstukken Verder zoekend naar de andere Duit sers ontdekte de Neptune-commandant in de loop van de morgen de wrakstukken van de kapotgeslagen reddingsloep. Toen stond vast. dat de ramp met het Duitse kustvaartuig drie mensenlevens had ge kost. De eerste zware najaarsstorm heeft dit weekeinde nog meer schepen in moei lijkheden gebracht. Op de Schelde bij Lillo liep de ruim 31.000 ton metende Britse tanker Esso Edingburgh aan de grond. De haven van Antwerpen ls hierdoor gedeeltelijk afge sloten. Slepers zijn er tot nu toe niet in geslaagd, de tanker vlot te krijgen. Sinds donderdag zit het Griekse vrachtschip Panachathos (12.090 ton) muurvast aan de grond bij het Ame lander Gat. Gisteren seinde de gezag voerder, dat de toestand aan boord snel verslechterde. De storm heeft in platen op de romp en aan dek gevaar lijke scheuren geslagen. Een aantal sleepboten is bezig, de Griek drijvende te krijgen. Taalkundigen bijeen Sanering spelling vermindering van staatsuitgaven O UTRECHT De staatsuitgaven .zouden bij een gesaneerde spelling belangrijk verminderen, meende voor zitter J. Berits van de Belgisch-Ne derlandse Vereniging voor weten schappelijke spelling zaterdag tijdens de derde jaarvergadering. En taal- kundige-bestuurslid dr. P. C. Paarde- koper becijferde het voordeel van de bepleite totale fonologie zelfs op 17 procent voor lezen, schrijven en «et en correctiekosten. De vergadering bleek teleurgesteld omdat nog geen resultaat bekend is van de commissie die twee en een half jaar geleden van beide regeringen opdracht kreeg te adviseren over de spelling van bastaardwoorden. De vereniging is tegen willekeurige voorkeurspelling en vraagt om richtlij nen voor de meest fonologische spellin gen bij het onderwijs. Mede voor een meer verzorgde uitspraak acht ze ver dere normalisering van de hele spelling geboden. Ze denkt aan weglating van Van kunstrhaf! letters (als in dorpsschool en bessevla). Voorzitter Berits hoopte, dat onder wijzers en leraren zich op het spelling probleem wilden bezinnen. De tragedie der werkwoordvormen, zei hij, moet op geheven; antwoorden moet altijd met één d worden geschreven en kosten met één t. En dr, Paardekoper zei; „Wij wil len één woordbeeld omdat er maar één klankbeeld ls". St JACQUES (Spanje) Onder lei ding van prinses Irene hebben meer don 7000 Carlisten een bijeenkomst in St Jacques gehouden. Honderd vlaggen wa ren aanwezig van eenheden uit de Spaanse burgeroorlog. Door dr. C. RIJNSDORP kwam dat van de hemel of van de mensen? Markus 11 30 b ALS liet waar is, dat van buiten de reikwijdte van de menselijke geest zijn verbeeldingskracht in de ruim ste zin des woords inbegrepen een bericht tot de mensen kan doordringen, dan zal dat bericht het karakter hebben van een boodschap. Weliswaar laat het Nederlandse taalei gen toe, een bericht sec al een boodschap te noemen, maar ook zonder die mogelijkheid is het duidelijk dat spreken tot de mensen bemoeienis met de mensen inhoudt. De macht of de machten die tot de mens spreken, vinden hem op zijn minst als toehoorder de moeite waard, ook al zou het bericht alleen maar informatie inhouden. Wat zelfs dan tot stand gekomen is, is communicatie, waarbij de verwach ting van een reactie van de kant van de mens zich moeilijk laat onderdrukken. Zo krijgt het bericht het karakter van een boodschap die van de mensen iets wil. Bij het ontvangen van de boodschap blijft de mens die hij is. Het bericht moet in mensentaal zijn vervat, anders zou de mens niet eens weten dat er gesproken werd. Zelfs als de mens les zou gaan krijgen in een buitenmenselijk idioom, dan zou dit toch moeten gebeuren op basis van zijn eigen taal. Een openbaring moet mensvormig zijn. Omgekeerd moet de mens op openbaring zijn aangelegd. Als het waar zou zijn, dat hij leeft in een hermetisch gesloten ruimte, hoe wijd men de cirkel ook trekken moge, dan zou hij metafysisch doof zijn. Maar als men stellen mag dat de mens met het pure menszijn niet uitkomt, en dat het tot zijn wezen behoort naar het buitenmenselijke open te staan, dan kan hij, blijvend die hij is, de boodschap ontvangen. De openheid naar het buitenmenselijke ontbreekt ner gens geheel, maar de ene mens is hierin ontvankelijker dan de andere. De mensheid vertoont grondtypen, zoals de landbouwer, de herder, de jager, de priester, de krijgsman, de koning, de profeet, de koopman, de dichter. Deze typen verbinden zich vaak onderling; een herder kan als profeet optreden, boeren kunnen dichters zijn, de koning een koop man. Misschien kan men zeggen dat de dichter in zijn geestelijke structuur de openheid naar het buitenmenselij ke het duidelijkst aantoont. De profeet, in de bijbel tenmin ste, is wel eens weerbarstig, of bang, maar de (westerse) dichter leeft in een voortdurende inwachting van wat hij inspiratie noemt. Rilke is hiervan een treffend voorbeeld. Maar kan men Bilderdijk naar de letter nemen, als hij van de dichter zegt: „Een Godheid blaast mij aan, een Godheid uit de hoo- gen!" Zijn oogen vonklen, en zijn boezem staat in vlam. Dit geldt van het „hoogdravende" dichterschap, dat aan het profetische grenst. In Rilkes gedicht Der Panther heeft hij niets profetisch, maar wel in zijn Duineser Elegien. Profetisch wordt de dichter aan zijn eigen top, wanneer dat onnoembare dat altijd in zijn woorden meetrilt. om zo DE DICHTEM, HET PHOFETISCHE, DE. PMOFEET te zeggen overheersend wordt en hij dingen zegt of aan duidt die groter zijn en verder reiken dan hijzelf. Maar de hoogste bergtop is toch altijd nog aarde. Wie daar staat ziet dingen waarvan de man diep in het dal geen idee heeft. De vraag is deze: is wat de dichter stamelt panorama, of heeft hij bovendien werkelijk signalen uit het buitenmenselijke opgevangen? Merkwaardig is de neiging tot orakeltaal, die de dichter op de toppen van zijn inspira tie vertoont. Liefst zou hi] willen overgaan in een hogere taal en buiten het menselijke treden. Trouwens al op lager niveau treft men die neiging aan. De prozaïst Van Deyssel schrijft in zijn dithyrambische bejubeling van Zola's Le Rêve: „Kon ik mij los-wringen uit de taal en opgaan in een andere, rijkere, lichtere wereld van woorden." Maar het is juist de orakeltaal die ons bij dc dichter wantrouwig maakt. Is de dichtkunst, om het Bilderijk op zijn manier te laten zeggen, „in hemelvuur geteeld, van hemelvuur door voed"? Niet zomaar bij wijze van spreken, maar letterlijk? Dan zou de poëzie, althans de dithyrambische, openbaring zijn vanuit de buitenmenselijke sfeer. Maar waarom dan dat op de tenen staan, die spanning, die onduidelijke veeldui- digheid? Zijn er inderdaad buitenmenselijke machten die aan de mens iets willen berichten, dan hebben zij er belang bij dat de boodschap duidelijk doorkomt. Natuurlijk wordt het woord orakeltaal hier in figuurlijke zin gebruikt. Het echte orakel spreekt zonder spanning en kleedt zijn boodschap welbewust duister in. In wezen wil het orakel niets van de mens, dan dat hij afhankelijk blijft van de godheid en doordrongen is van zijn uiterst betrekke lijke betekenis. De duisterheid van de oudtestamentische profeten, voorzover die inherent is aan hun boodschap, is formeel in zóver aan die van het heidense orakel verwant, dat men hier zoiets als pedagogische overwegingen kan vermoeden. De algemene bedoeling van de oudtestamenti sche profetieën laat aan duidelijkheid niets te wensen over; wat er duister in is, is providentieel en pedagogisch duister, een duisterheid (geen duisternis) om zo te zeggen van boven naar beneden. De duisterheid van de dithyrambe is er een van beneden naar boven: de dichter probeert het onuitsprekelijke te zeggen. Hij staat aan zijn eigen grens. Hij blijft, wat het buitenmenselijke betreft, bij vermoedens. Op zichzelf is dit al geweldig, ongelofelijk boeiend, want grenzen dienen om permament te herinneren aan wat bui ten die grenzen moet of kan zijn. Een mens die van zijn grenzen een niemandsland maakt, is levend dood. Poëzie, in haar hoogste uitingen, apreekt grenswoorden. Huizinga schrijft in zijn Homo Lndens, dat het al te duide lijke bij de Skalden als een technische fout gold. En voorts: „Het is een oude eis, die ook bij de grieken eenmaal gegolden heeft, dat het dichterwoord duister moet zijn. Bij de troubadours.... was het trobar clus, letterlijk gesloten dichten, het dichten met verborgen zin, als een bijzondere verdienste in ere." De dichter aan zijn eigen top Nietzsche heeft het gezegd is „nur Narr, nur Dichter". Nietzsche heeft de verhouding profeet-dichter duidelijk gezien. In het volgend artikel: De dichtkunst heeft twee polen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7