Meer tijd om een uitweg te vinden A FF, CH en AR Neem óók TWIN prettig rollen, lekker roken! snaai betreuren brief Brok Madurodam per KLM naar Fifth Avenue RHODESISCHE KWESTIE „BEVROREN" Afzonderlijke vergaderingen „Zeer geschokt" „Onbegrijpelijk" Verslag van Wilson aan Lagerhuis alles goed en wel Drie nieuwe stations voor Wegenwacht Jjh. een &on£e Kij India dreigt Ver. Naties te verlaten s MAANDAG 1 NOVEMBER 1"-ó Tijdwinst T\E pessimisten hebben vorige week ongelijk gekregen. Rho desia heeft nog steeds niet eenzij dig de onafhankelijkheid uitgeroe pen. Thans blijkt, dat de Rhodesische premier Smith het plan voor de In stelling van een koninklijke com missie achter de hand had gehou den om zich nog wat tijd te geven. Het idee was niet afkomstig van de Britse premier Wilson. Dit neemt echter niet weg, dat het gebaar van Smith kan worden uitgelegd als een succes voor de krachtige houding van Wilson. Het is echter van belang, dat het plan betreffende de koninklijke commissie niet van Wilson, maar van Smith afkomstig is. Zou Wilson het voorstel hebben ge daan, dan zou de instemming van Smith met het plan slechts uitge legd kunnen worden als een moge lijkheid om tijd te winnen. Nu het bij Smith zelf vandaan komt is het een sterke aanduiding, dat de premier niet tot uitroeping van de onafhankelijkheid van Rhodesia durft over te gaan. Smith blijft het dreigement gebrui ken, dat de onafhankelijkheid als nog eenzijdig zal worden uitgeroe pen als de koninklijke commissie niet tot een aanvaardbaar resultaat komt. Voorlopig rekent men er in Londen echter op, dat er wel enkele maan den verstreken zullen zijn, voordat de commissie met haar werk gereed zal zijn. De commissie heeft een bijzonder moeilijke taak. Zij kan het niet iedereen naar de zin maken. Het is dus nu al duidelijk, dat naar een aanvaardbaar compromis zal wor den gestreefd. De Afrikaanse meerderheid is hier op het ogenblik al slecht over te spreken. Wilson heeft de Afrikaanse LONDEN Premier Wilson zou vandaag verslag uitbrengen aan het parlement over zijn reis naar Rhodesia. Hij vertrouwt, dat de botsing tussen Groot-Britannië en het blanke bewind van Rhodesia tot het volgend jaar is verschoven. Gisteravond verklaarde hij tot de pers bij zijn terugkeer in Londen na een week van hard onderhan delen in Salisbury: „We kunnen als we er de tijd voor hebben een regeling vinden". leiders echter laten weten, dat zij thans niet het onderste uit de kan moeten eisen. Het gevaar voor Rhodesia is weer even afgewend. De scherpe kanten zijn van het conflict afgevijld. Ook al door Wilsons mededeling, dat militaire middelen niet tot oplossing van de crisis kunnen bijdragen. De activiteiten van de aartsbisschop van Canterbury, culminerend in een pleidooi om eventueel geweld in Rhodesia te gebruiken, waren op z'n zachtst gezegd dan ook wel wat voorbarig. UTRECHT De drie grote confessionele partijen K.V.P., C.H.U. en A.R.P. hebben vorige week zaterdag elk afzonderlijk uit voerig gesproken over de verloving van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg. Algemeen be treurde men de wijze waarop de socialistische fractieleider, drs. Nederhorst, zich over deze verlo ving (schriftelijk) heeft uitge sproken. Het partijbestuur van de KVP was „pijnlijk getroffen" door de brief van de heer Nederhorst. „De in houd van de brief geeft reden tot ernstige bezorgdheid". De inhoud van de brief heeft de Unieraad van de Christelijk-Histori- sche Unie „zeer geschokt". De on rust die in de afgelopen dagen is ontstaan werd „diep betreurd". Dr. Berghuis zei zaterdag op het Partijconvent van de Anti-Revolu tionaire Partij (zoals we reeds hebben gemeld): „Het is onbegrij pelijk dat een achtenswaardig man als drs. Nederhorst zo heeft kun nen schrijven". INSTEMMING De Unieraad van de CHU stemde geheel in met de door de beide frac tievoorzitters aan de minister-presi dent gegeven verklaring, dat op de steun van de c.h. fractie voor de toe- stemmingswet voor het huwelijk kan worden gerekend, aldus blijkt uit een communiqué dat zaterdag na afloop van de (besloten) vergadering van de Unieraad werd uitgegeven. Gezien de situatie van het moment werd besloten telegrafisch zijn trouw en aanhankelijkheid aan het Huis van Oranje te betuigen. Er werd zowel naar de Koningin als naar prinses Beatrix een telegram verstuurd. De inhoud luidt als De Unieraad van de Christelijk- Historische Unie. in vergadering bijeen, heeft in de situatie van dit moment gevoeld om bij vernieuwing zijn trouw en aanhankelijkheid uit te spreken aan het Huis van Oranje. De CHU Didt Uwe Majesteit en alle leden van Uw huis Gods onmisbare zegen toe. En het telegram aan de Kroonprinses. De Unieraad van de Christelijk-Histo- rische Unie in vergadering bijeen, heeft in de situatie van dit moment gevoeld om bij vernieuwing zijn trouw en aan hankelijkheid uit te spreken aan het Huis van Oranje. De CHU bidt Uwe Konink-1 hike Hoogheid Gods onmisbare zegen toe.'" Beide telegrammen werden onder tekend door jhr. mr. L. E. de Geer van j O -legein. die de vergadering van dei Un eraad als voorzitter leidde. Tevoren had CHU-voorzitter en -frac- t; ;der mr. H. K. J. Beernink uitvoerig de >1 itieke toestand besproken. A.R.P. Ook het Partüconvent van de ARP zond een telegram naar SoestdiJk. „liet \R-Partiieonvent, bijeen In het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Utrecht, brengt Uwe Majesteit een eer biedige groet en geeft opnieuw uiting i gebondenheid *°n iet de bod iren de ci ons volk mag doen innemen." Spontaan zongen de afgevaardigden daarna twee coupletten van het Wilhelmus, ingezet door mr. A. B. Roosjen. vice-voorzitter van het Centraal Comité. Op de vergadering van het Partij convent, die werd bijgewoond door alle a r.-bewindslieden, deelde voorzitter dr. Berghuis nog mee. dat de financiële positie van de ARP zodanig is, dat dras tische verhogingen van de contributie welhaast niet uit kunnen blijven. Men denkt er aan die contributie aan te pas sen aan de loonindex, om op deze wijze periodieke verhogingen automatisch tot stand te kunnen brengen. Ook de positie van de Dr. Kuyper- stichting is minder gunstig te noemen. „Het tekort gaat met sprongen omhoog", zei de voorzitter van het afdelings bestuur, prof. dr. J. Zijlstra. Hij zag „levensgrote moeilijkheden", wanneer men de contributie niet laat meegroeien met het salarispeil. Het nadelig saldo wordt voor 1966 geraamd op 40.000 en zal in 1967" opnieuw aanzienlijk groter" In de middagvergadering werden, in een besloten bijeenkomst, voorts voor stellen besproken tot wijziging van het partijstatuut en van het reglement kan didaatstelling Tweede Kamer. K.V.P. Het partijbestuur van de KVP vol stond met het uitgeven van de volgende verklaring: „Het partijbestuur van de KVP heeft zich aan de hand van een uitvoerige uiteenzetting van de fractievoorzitter an de KVP (drs. Schmelzer) beraden ver de brief van drs. Nederhorst. Het partijbestuur heeft kennis genomen van de reacties op deze brief van de zijde van de KVP-Tweede-Kamerfractie. Met de Tweede-Kamerfractie is het partijbestuur door de brief van de heer Nederhorst pijnlijk getroffen en het acht deze brief reden tot ernstige be zorgdheid. Met waardering voor de zelf beheersing, die de fractie heeft opge bracht, heeft het partijbestuur zijn in stemming betuigd met de door de fractie terzake gegeven verklaringen en gevoerde beleid." De pers was het er over eens, dat de missie van Wilson in zoverr succes heeft gehad, dat er tijd gewonnen is. Maar slechts weinig bladen meenden dat het vooruitzicht op een aanvaard bare oplossing gunstig is. Wilson en premier Ian Smith heb ben besloten een koninklijke juridi sche commissie van drie leden in te stellen om een formule voor de Rho desische onafhankelijkheid te vinden waarover beide partijen het eens kunnen worden. De precieze taak van de commissie moet nog omschreven worden. Van Britse kant wil men, dat de commissie een methode uitwerkt misschien een referendum om aan te tonen of de Rhodesische Afrikaanse meerderheid een nauwgezet in fasen ingedeeld program kan aanvaarden voor politieke groei. De grootste moeilijkheid zal stellig zijn de Afrikaanse nationalistische lei ders bereid te vinden om met min der genoegen te nemen dan algemeen stemrecht, dat hun onmiddellijk de macht zal geven. En zelfs als de Afri kanen bereid gevonden worden om sa men te werken, dan zal het even moei lijk zijn om de meer extreme leden van de regering van Smith te weer houden van een unilaterale onafhan kelijkheidsverklaring waardoor zij voor onbepaalde tijd de macht in han den zouden krijgen. Wilson verwacht dat de commissie tegen de jaarwisseling met haar taak klaar kan zijn' en wellicht een interim rapport kan uitbrengen. Daarvoor zal zy de Rhodesische openbare mening moeten peilen, zowel die van de 3.700.000 Afrikanen als de 228.000 blan- Russisch-Pools topgesprek in Moskou MOSKOU Russische en Poolse partij- en regeringsleiders hebben in het geheim besprekingen gevoerd, al dus Tass. Deze besprekingen worden gezien als onderdeel van de contacten van het Kremlin met Oosteuropese leiders. Beide groepen verklaarden zich tevre den en naar uitbreiding van de betrek kingen wordt gestreefd. Intussen heeft theoreticus Soeslov van het Kremlin in een rede te Odessa Amerika van agressie beschuldigd opgeroepen tot gemeenschappelijke ac- gemaakt. ken. De Britten staan er op, dat een eventuele regeling zowel voor de zwarten als de blanken aanvaardbaar moet zijn. Wilson heeft gezegd, dat de com missie tjjd zou scheppen om de aan de onafhankelijkheid verbonden pro blemen beter te begrijpen. Hij zei ver der, dat de atmosfeer in Rhodesia tot barstens toe geladen is met emotie en angst, de slechtste van alle raadge vers. Ik geloof, dat als wat tijd kan worden gewonnen en nuchter wordt gedacht en gezond verstand wordt ge bruikt, dit probleem kan worden op gelost. Een groot voordeel is het voor Wil son, dat de koninklijke commissie is toegejuicht door de oppositie-partijen (Conservatieven en Liberalen). Aldus heeft Wilson een politiek welke in stemming van alle partyen heeft kun nen handhaven. De vorige maand dreig de er een breuk. De Conservatieve lei ders, hoewel tegen unilaterale onaf hankelijkheidsverklaring, waren er niet zeker van hoe ver zij zouden gaan in het steunen van sancties of andere maatregelen tegen zulk een verklaring. Aansluiting EVA Zuid-Slavië geen politieke bom BELGRADO De in Belgrado ver schijnende „Borba" schrijft dat de „door Zuidslavië gedane stap bij de Europese vrijhandelsassociatie geen po litieke bom" is en dat het ongefundeerd is dit uit te leggen als een verzoek van Zuid-Slavië om tot deze regionale han delsorganisatie te worden toegelaten. Zoals bekend heeft Zuid-Slavië dezer dagen een memorandum aan de EVA gezonden betreffende de problemen welker oplossing aanzienlijk zou bij dragen tot de uitwisseling van goede ren en de economische samenwerking tussen Zuid-Slavië en de landenleden van de EVA. Nader wordt nog verno men dat Polen het volgende land zou kunnen zijn dat om deelneming aan de EVA verzoekt. Griekse koning ontmoette zijn ex-premier ATHENE Koning Constantijn en zijn tegenstander Papandreoe hadden vandaag op een kruispunt in de stad een toevallige ontmoeting. Belden stap ten uit hun auto's en drukten elkaar de hand. Na vijf minuten te hebben gepraat gingen zij ieder huns weegs. Over het gesprek zelf is niets bekend- Lang gesneden - goed gemengd - 50 gram f Belastingverhoging(2 f Deskundigen zeggen het ze'f: ia1, van gedupeerde bedrijven kunnen dia verhogingen niet opbrengen en toen moet er geld in het laatje komen. Ik heb een tip. Laat men voor elke fiets een gulden en voor elke brommer een rijksdaalder per jaar heffen, dan ko men voldoende gelden op tafel. Boven dien heeft deze categorie nog nimmer iets als weggebruiker betaald, na 1940. Als men met textiel en schoenre paraties gaat vergelijken betekent het zich op twee wielen voortbewegen veel éerder luxe. Van die schoenea vind ik het trouwens helemaal erg. Wat te denken van de mensen me» ongelukkige en misvormde voeten die toch al met hoge reparatiereken'ngea zitten? Gouda M. Leeman Frankrijk neemt geen deel aan NAVO-overleg PARIJS Frankrijk zal niet deelne men aan de bijeenkomst van ministers van defensie van de NAVO-landen, die op 29 november in Parijs zal wor den gehouden. Dit is zaterdag uit wel ingelichte kringen in Parijs verno men. Zoals bekend heeft de Amerikaanse minister van defensie, McNamara, op 31 mei voorgesteld een commissie van vier of vijf ministers van defensie van de Navo-landen te vormen, die zich zou moeten bezighouden met bepaalde problemen inzake de NAVO-kern- macht en het gebruik hiervan. Frank rijk liet toen weten dat het geen be zwaar had tegen bijeenkomsten van deze commissie, maar er zelf niet aan zou deelnemen. Telefoonlijn van mevr. Roosevelt werd afgetapt NEW YORK In de Tweede We reldoorlog is op bevel van de inlichtin gendienst van het leger ook de tele foonlijn van mevrouw Roosevelt afge tapt. De man die het heeft moeten doen heeft dit nu voor de televisie meegedeeld. Hij zei ook telefoonge sprekken van atoomgeleerden, o.a. Oppenheimer, op banden te hebben op genomen. Koningin Anne-Marie van Griekenland is met haar doch tertje, prinses Alexia, in de Deense hoofdstad aangekomen om haar ouders en zusters te be zoeken. Prinses Margrethe (ge deeltelijk zichtbaar achter prin ses Anne-Marie)koning Frede- rik, koningin Ingrid en prinses Benedikte konden hun ogen niet van de kleine afhouden. Ontploffing op markt: 58 doden in Columbia CARTAGENA (Columbia) Een ontploffing op de markt heeft aan 58 personen het leven gekost. Bovendien zijn er vele gewonden, van wie ver- scheidenen ernstig. Aanvankelijk heette het, dat een vuurwerkkraam in de lucht was gevlo gen, maar later zouden bomscherven zijn gevonden. Vijf van communisme verdachte personen zijn aangehou- MEXICO Hier is bij een gasont ploffing een jongen omgekomen en zijn enkele tientallen personen ge- ")EN HAAG Madurodam. dat pas zijn poorten tot het volgend zeizoen sloot, zal ten dele op de Fith Avenue in New York herrijzen. Een keuze uit het per jaar 1 miljoen bezoekers trekkende stadje wordt daartoe door de lucht naar Amerika getransporteerd. ;ot de voor de States uitverkoren bouw werken behoren de Amersfoortse „Lan- Se Jan", huizen uit de Amsterdamse ordaan, een marktplein, een molen (natuurlijk), een grote collectie Amsterdamse grachtenhuizen, een oud Hollands logement. Het geheel zal een oppervlakte van 20 bij 5 meter beslaan en ook van buiten duidelijk zichtbaar in het KLM-kan- toor worden opgesteld. Aan de detaillering wordt de uiterste zorg besteed: ook bomen. gras. grach ten een bewegende rondvaartboot, een rijdende tram en een draaiend water rad zullen het geheel verlevendigen. Ook een fanfare-orkest en „het" draaior gel zullen functioneren. Een en ander zal men bulten kunnn horen. De hele vracht wordt in diverse vluchten per DC-8F overgebracht. Tevoren heeft men op Madurodam een proefopstel ling gemaakt. Medio november zal al les in New York zijn. Het gehele ver voer is voor twee-en-eenhalve-ton ver zekerd. Men heeft bij de KLM tot de nogal kostbare reclamestunt besloten, omdat op deze wijze wel op zeer originele en pakkende wijze in Amerika de aan dacht op ons land wordt gevestigd. NOG DIT JAAR IN GEBRUIK In Zeeland bij brug over Oosterschelde DEN HAAG De A.N.W.B. zal nog dit jaar in Zeeland, Limburg en Drente drie nieuwe wegen wachtstations in gebruik nemen. De stations worden gevestigd op Noord-Beveland in Zeeland, langs Het inpakken van een deel der Madurodam-inventaris is een zeer secuur karwei. Japans „bullet" super- expresstreinen zullen van vandaag af met een snel heid van 220 km per uur de lijn TokioOsaka gaan onderhouden. De af stand van 530 km wordt afgelegd in drie uur en tien minuten. De treinen zijn de snelste die in de gehele wereld in gebruik zijn. Met ingang van vandaag zullen in Amerika nieu we 25-centsmunten ln circulatie worden ge bracht, die geen zilver bevatten. Naar president Johnson zaterdag mee deelde is dit de eerste belangrijke wijziging in het Amerikaanse munt stelsel sinds 1792. De De munten bestonden aanvankelijk voor negen tig procent uit zilver, nu worden ze vervaardigd van koper en nikkel. Be gin volgend jaar zal ook uit de 10-cents-munten 1 Een man van middelbare het zilver verdwenen leeftijd, gekleed in een zijn. Romeinse centurlo l Een 24-jarlge timmer- helm op, borstkuras man uit Manilla vertelde voor en zwaard in de dezer dagen zijn vrlen- hand zat een dezer den een mop. Die was dagen in een druk Ro blijkbaar zo geestig, dat de timmerman zelf maar bleef lachen tot hij geen adem meer genoeg had en in elkaar zakte. Zijn vrienden brachten hem in allerijl naar bet zie kenhuis, maar bij aan komst aldaar, bleek hij reeds te zijn overleden meins café een kop kof fie te drinken. Ondanks de vele nieuwsgierige blikken, behield hij zijn gemoedsrust en bleef hij waardig voor zich uit kijken. Maar op een ge geven moment was het dan zo ver. De „honder man" verhief zich van zijn zetel en sprak plech tig: „Ik ben de neef van Julius Ceasar". De al in de buurt vertoevende politiemannen namen hem toen mee naar een psychiatrische inrich ting. rijksweg 75 ter hoogte van Maas- bracht in Limburg en bij Hooge- veen in Drente. Met deze drie sta tions zal het totaal aantal wegen wachtstations op elf zijn gekemen. Het Zeeuwse station, dat de naam „Oosterscheldebrug" heeft gekregen, zal in verbinding staan met praatpa len, die op voorstel van de ANWB op de Oosterscheldebrug zullen worden geplaatst. Het zal bovendien over een speciale sleepwagen beschikken, waar mee op de brug gestrande voertuigen snel kunnen worden afgevoerd. Voor het bestrijden van motorbranden be schikt het wegenwachtstation tevens over een mobiele brandspuit. Het sta tion wordt gevestigd in de directe na bijheid van de zuidelijke aansluiting van de brug. Het werkingsgebied van het stajion strekt zich uit over alle wegen land, alsmede die op Goeree-Overflak- kee. Het station zal dag en nacht telefo nisch bereikbaar zijn onder numr 01199231. De twintig wegenwachten dit rayon worden uitgerust met mobilo foon. zodat ze na telefonische oproep di- ;ct naar de gestrande automobilist kun- sn worden gedirigeerd. Met de opening van de brui. daarmee samenvallende ingebruikneming van het station zal ook een nieuw traject het wegenwachtpatrouille-schema wor den opgenomen: de route Goes-Ooster- Hellegatsplein. Dit betekent, dat voor scheldebrug - Zierikzee - Grevelin gendam - het eerst in de bijna 20jarige geschiede- de wegenwacht de pechbestrij- ders ook op Schouwen-Duiveland aan het werk zullen gaan. NEW DELHI Als de Ver. Staten er niet in slagen een rechtvaardige en eervolle oplossing te vinden voor het Indisch Pakistaanse geschil, zou het kunnen gebeuren dat India de organi satie verlaat. Dit is gezegd door president Radjakrisj- nan van India bij het in ontvangst ne men van de geloofsbrieven van de nieu- we Nleuwzeelandse hoge commissaris in New Delhi. De presiden zei verder dat i de VN eerbiediging can het bestand I moesten eisen en terugtrekking uit India I van alle gewapende elementen. India heeft voorts bij China geprotes-1 teerd tegen het binnendringen van Chine- se troepen In het Indiase protectoraat Sikkim. Volgens de Indische nota hadden twaalf Chinese militairen jongst'eden woensdag de grens met Sikkim over- schreden. Zij trokken zich bij de nade ring van Indische troepen terug. Verkouden? Uétéioüur o/> Rillerig? Onprettig? Pas dan op! Neem bijtijds 'ASPRO'. 'ASPRO' bevat alles om Uw verkoudheid snel en doel treffend te bestrijden. Cf) ASPRO' Strauss bepleit kabinetszetel voor Brandt BONN Strauss heeft voor Brandt jeen zetel in het Westduitse kabinet bepleit. Dan bewijzen wij dat GEORGETOWN (Brits Guyana) West-Berlijn deel uitmaakt van Oppositieleider Jagan blijft weigeren West-Duitsland. meende hij. de conferentie te Londen over de onaf- 1 Brandt is, zoals men weet, burge- hankelijkheid van zijn land bij te wo "neester van West-Berlijn en leider nen. Hij beschuldigt Engeland van des van de socialisten: zijn partij werd in potisme. september verslagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5