GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) IN NOODSITUATIE GERAAKT Een woord voor vandaag Eerst contact zoeken met Groningen-Noord Doorgaande reformatie oorzaak van spanning Predikanten moeten serie-preken houden Puzzelhoek C.H.U. NIET MINDER GOUVERNEMENTEEL C. Holtrop nam afscheid van onderofficierenbond ë&ss r aapste Uw probleem is het onze, sig^Lrlijk Ook in Britse kerken apartheid merkbaar MAANDAG 1 NOVEMBER 1965 „Dan zullen mijn vijanden terugwijken ten dage dat ik roep; dit weet ik: dat God met mij is" Psalm 5610). De uitroep van een mens, die in nood verkeert, maar leeft in de zekerheid des geloof s. Het eerste is een situatie, die hij velen hekend is. Op velerlei wijzen kan de mens in nood verkeren, we behoeven daar niet diep op in te gaan. En op velerlei wijzen kan de mens die nood tegemoet treden. Er zijn er, die razen en tieren, er zijn er, die alles gelaten over zich laten komen, zo in de geest van: ïk kan er toch niets aan doen, en er zijn er ook, die zich diep gaan beklagen en zich laten beklagen. De Psalmist zegt: Dit weet ik, dat God met mij is. Hierin ligt een positieve houding besloten. Geen geweeklaag, geen ge zucht, geen ach- en weegeroep: Dit weet ik. God is met mij. Met andere woorden: wat er ook gebeurt, in wezen kan mij niets gebeuren. De houding van de mens, die moedig dwars door alle tegen slagen, teleurstellingenheengaat. De houding van de mens, die weet, dat er Een is, Die zijn leven bestuurt, zonder Wiens toestemming geen haar op zijn hoofd wordt gekrenkt, Die zijn leven in Zijn hand houdt. Dit weet ik: dat God met my is. Het is een kreet van vreugde, die elk verdriet overstemt. Wij lezen vanavond Exodus 19 vers 1 tot 15. Ds. Van der Ziel reageert op afzetting Herv.-geref. mannen bijeen (Van onze kerkredactie) [de dat zij juist door hun specialisaties UTRECHT Predikanten zou-1 meestal verdorren en vermageren, den er goed aan doen de preek- methode van Calvqn te volgen en regelmatig te preken uit één bij belboek of uit één hoofdstuk. Deze goede raad gaf de Katwjjkse Her vormde predikant, ds. G. Boer zaterdag op de toogdag van de Hervormde Mannenbond. Hij sprak over de vernieuwing van de pre diking. Zowel zijn referaat als dat van zijn plaatselijke collega, ds. W. Vroegindewij zijn in brochure verschenen. De vernieuwing van de prediking zet in, waar wii de gemeenten bewa ren bij de Schrift, meende hij. De radi caliteit van het bederf door de zonde moet worden gepreekt, maar tegelij kertijd ook de radicaliteit van de gena de. Ds. Boer meende dat er geen ver nieuwing komt als men vlucht naar een nieuwe sacramentsbeleving, of gaat leren dat de „kerk binnenstebui ten" gekeerd moet worden, zoals prof. dr. J. C. Hoekendijk zegt." Er is een wederzijdse beïnvloeding. Wat in de ene kerk gebeurt heeft ge volgen in de andere. Ds. Boer zei: „Wanneer de Hervormde Kerk niest, zijn wij allen verkouden, wanneer de hartslag van het gereformeerde belij den in andere kerken hapert, schokt het bij ons na." Honger In onze tijd ontstaat een heirleger van specialisten, maar ds. Boer meen- Dambord-puzzel Horizontaal woorden invullen die verti caal dezelfde betekenis hebben. 1. am bacht Vlaams)2. stap. 3. elk. 4. nobele. 5. onderrichten. 6. deel van een fiets, 7. jL 8. de Grieks* 10. schoeisel. Oplossing vorige puzzel Horizontaal 1. lover, 4. no, 5. om, 7. dolk, 9 Aser, 11. nog. 12. man, 14. nat, 16. An. 18. is 19. ma 20. Og, 21. ed. 22. do. 23. kp. 25. Ot, 27. sar. 29. elk. 31. rap, 33. dons, 35. apls, 37. mi, 39. Ao. 40. stoet Verticaal. 1. lol, 2. V.M. 3. ros. 4. noga. 7. do, 8. Km. 9. An. 10. ra. 11. Ig - ga "I ido. Maar ook de predikanten die in het ambt blijven lopen het gevaar te zuren of te verdrogen. Aan de rechte bediening van het Woord zit een op leven en dood ver bonden zijn met God vast. Ook van daag is er de honger naar het Woord, niet in het minst onder de jeugd maar zowel de predikers zelf als hun predi king moeten vernieuwd worden. Die vernieuwing komt pas als de Schrift weer gaat fungeren als Gods Woord, als zonde en genade beide ge preekt worden, als predikanten en ge meenteleden „de belijdenis weer door kruipen, om het goud van de Reforma tie op te delven". Practijk Ds. W. Vroegindeweij sprak over de praktijk der Godzaligheid. Hij zei dat we voorzichtig moeten zijn met de ver eenzelviging van bepaalde levenssche ma's met Gods Woord en wet. Werke lijk Godzalig wandelen is in de al eerste plaats nauw betrokken zijn de Here Jezus. Ds. Vroegindeweij waarschuwde voor een overgave aan lijdelijkheid. Paulus was een en al activiteit. Lijde lijkheid kwam in dit verband niet in zijn woordenboek voor. Een Godzalige levenswandel ontwik kelt een eigen stijl. Hij probeert niet zo ver mogelijk mee te gaan met wat in de wereld op hem af komt. Die eigen stijl is een gevolg van het feit dat wij andere idealen hebben. Deze levenswandel wordt gevoed dor drie dingen: door een tere omgang met God, een innige omgang met de bijbel en door een afhankelijk hartelijk ge bedsleven. Vernieuwing der prediking, door ds. G. Boer en De praktiik der Godzaligheid door ds. W. Vroegin- dewey, uitgegeven door J. Bout Zonen, Huizen N.H. (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN Een groot aan tal leden van de Gereformeerde Kerk (vrijgemaakt) van Gronin- gen-Zuid is niet van plan zich bij het besluit van de kerkeraad tot afzetting van ds. A. van der Ziel neer te leggen. Op initiatief van het Comité Gereformeerde Stem men kwamen zondagmorgen en zondagmiddag in Het Tehuis in de Lutkenieuwstraat ongeveer 600 gemeenteleden en voorts nog een aantal geïnteresseerden uit alle delen van de provincie Groningen bijeen om de situatie te bespreken. Na afloop van de morgensamen komst die onder leiding stond van ds. Van der Ziel werd de ontstane situatie besproken. Ds. Van der Ziel sprak in de morgen bijeenkomst naar aanleiding van He breeën 12 :14 en 15. De kern van zijn toespraak was dat er een ernstige si tuatie is ontstaan in Groningen en in de Gereformeerde Kerken (vrijge maakt), zo zeer zelfs dat van een nood situatie kan worden gesproken. De ei genlijke nood echter, oordeelde ds. Van der Ziel, is het gevaar van een achterop raken in de genade. Na afloop van de morgenbijeen komst kregen de gemeenteleden gele genheid hun oordeel over het afzet- tingsbesluit te geven, waarbij voorge steld werd aansluiting te zoeken bij de gereformeerde kerk (vrijgemaakt) van Groningen-Noord. die zich, zoals bekend, van meet af aan tegen het schorsingsbesluit heeft verzet. SLACHTOFFER Men hoopt dat de kerkeraad van Noord tot de conclusie zal komen dat de gemeente van Groningen-Zuid en ds. Van der Ziel het slachtoffer zijn geworden van een onjuist kerkelijk beleid. De groep rond ds Van der Ziel rekent erop dat Groningen-Noord zijn goedkeuring aan dit verzoek niet zal onthouder^ hoewel va^jstaat dat aantalléden van deze gemeente zich niet met een dergelijk standpunt zal kunnen verenigen. Welke ontwikkeling zich zal voor doen wanneer de gemeente van Noord doordaar buiten het kerkverband van de Gereformeerde Kerken (vrijge maakt) geplaatst zal worden, wordt nog overwogen. ANDERE In geval de kerkeraad afwijzend zou beslissen, zal kontakt worden gezocht met andere bestaande kerken waarbij de gedachten dan in de eerste plaats uitgaan naar een heraansluiting bij de Gereformerde Kerken (synodaal), hoewel mogelijk in dat geval een klein deel van de leden zal overgaan naar de Christelijke Gereformeerde Kerken. Mr. Van Gelder voor c.h.-jongeren: DRIEBERGEN „De zaken die politiek eigenlijk aan de orde moe ten zijn, zijn op het ogenblik ver sluierd door toevallige gebeurte nissen", aldus sprak zaterdagmid dag mr. J. van Gelder, lid van de Tweede Kamer voor de C.H.U., op de najaarsconferentie van de christelijk-historische jongerenor ganisatie, die dit weekeinde in Driebergen werd gehouden. Het Kamerlid merkte op. dat de C.H.U. zich in zijn nieuwe rol van oppositionele groepering niet minder gouvernementeel voelde dan de Unie naar zijn geaardheid In wezen is. Toch achtte hij het voeren van een zekere oppositie in het belang van het land. „De kiezers begrijpen de zaak" aldus mr. Van Gelder. Hij doelde Uitknippen en op briefkaart plakken a.ub. IK WERK MEE een de verdere groei van da krant. Uw nieuwe abonnee heet Naam Adres Woonplaats t betaling per, WEEK/MAAND/KWARTAAt Deze nieuwe abonnee werd opgegeven door uw abonnee Naam Adres» Woonplaats i Ik ontvang als geschenk Q HYACINTHENBOI MEI HOU .DE DOKTER ZEGT" II DER .DE DOKTER ZEGT" l 0 TIP-PARADE-TWEE (elk deel is een (ander) geheel)] streep door wat u niet wenst. daarbij op recente statistische onderzoe kingen, waaruit men zou mogen opma ken. dat de C.H.U. electorale winst zou verwerven wanneer nu verkiezingen zouden worden gehouden. De heer Van Gelder hoopte, dat het kabinet-Cals tot 1967 stand zal houden, al was het alleen maar omdat volgens hem een kabinetscrisis veel geld zou kosten. De rijksbegroting voor 1966 maakte de indruk, aldus het Kamerlid, dat de ene minister in het kabinet-Cals kennelijk over meer stootkracht be schikt dan de andere, dit gezien de stij gingen op de begrotingen van de afzon derlijke departementen. Tevoren hadden de jongere christelijk- uit Sneek, die vond dat het kabinet-Cals op wankele fundamenten stond. De heer Baarda zag kwesties als die rond de B.V.D. en de brief van de socialistische fractieleider, drs. Nederhorst, als teke nend voor deze situatie. Gezien de oppositionele positie de C.H.U. achtte de heer Baarda het niet mogelijk, dat fusie tussen A.R.P. en C.H.U. vóór 1967 nog tot stand zon ko men. Dat zon binnen de partlien tot verbrokkeling leiden, zo zei de heer Baarda. Beroon» n wcerk GEREF. KERKEN Beroepen te Buitenpost: R. v. Reenen te H.I. Ambacht. Bedankt voor Rotterdam—IJsselmon- de (3e pred. pl.)K. Smit te Voorscho- ningen. Emeritaat: ds. H. v. Andel, pred. v. d. Chr. Ref. Church in Bowmanville-Cana- da zal om gezondheidsredenen met eme ritaat gaan. De laatste gemeente, die hij in ons land diende was Den Haag, van waar hij in 1954 vertrok. Ds. Van Andel is 58 jaar oud. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Assen: D. H. Biesma te Lisse: voor Gouda: D. Biesma jr. te Aals- meer. Emeritaat: In januari hoopt ds. B. Fa- brie te Haulerwijk met emritaat te gaan. Voorwaarde voor een eventuele her- aansluiting bij de Gereformeerde Ker ken acht men een open gesprek van de leden van de beide gemeenten op basis van de situatie zoals die voor de vrijmaking bestond. Het verzoek om toetreding tot de gereformeerde kerk (vrijgemaakt) van Groningen-Noord zal vandaag schriftelijk worden ingediend. Daar bij zal op een spoedige beslissing wor den aangedrongen. Het verzoek zal worden voorzien van een groot aantal handtekeningen. Het ligt in geen geval in de bedoe ling dat leden van de kerk die het met ds. Van der Ziel eens zijn, zullen over gaan tot het vormen van een eigen kerkelijke groepering. Bekendmaking kerkeraad Het volgende afzettingsbesluit in de zaak van ds. A. v.d. Ziel heeft de kerkeraad van Gronin gen- Z. zaterdag bekendge maakt: De kerkeraad is in de droeve noodzakelijkheid u mededeling te moeten doen van het besluit, dat hij in zijn vergadering van gisteravond heeft genomen. Overkomstig het oor deel van de classis Groningen, „dat ds. A. van der Ziel thans geheel van zijn dienst is af te zetten" en het gelijkluidende advies van de particu liere synode van Groningen, heeft de kerkeraad thans, met diepe droef heid, besloten Ds. A. van der Ziel geheel van zijn dienst als dienaar des woords af te zetten, met de be de, dat deze voortgaande tuchtoefc- den weigering broeder om maan van zijn kerkeraad deze ernsti ge handeling noodzakelijk. De kerke raad hoopt u zo spoedig mogelijk uitvoeriger over een en ander in te lichten en hij spreekt de verwach- '.ing uit, dat u deze nadere uiteenzet ting alleen aan de norm van de heilige schrift, de belijdenis en de kerkenorde zult toetsen. Voorts ma ke de Heere u getrouw in het oidra- gen van alle nood aan de troon der genade en der gebeden". ST. JACQUES (Spanje) Onder leiding van prinses Irene hebben hier meer dan 7.000 Carlisten een bijeen komst gehouden. Honderd vlaggen wa ren aanwezig van eenheden uit de Spaanse burgeroorlog. (Van onze kerkredactie) en zelfs in het Canadese Winnipeg. De rnnvivrrv j motieven tot deze scheuringen zijn van GRONINGEN Met de afzet-1 plaats tot plaats verschillend, maar het ting van ds. A. van der Ziel, de j resultaat is steeds, dat een minderheid, j I die zich verongelijkt acht door de kerke- oudste van de vier predikanten raacj zjch beroep op artikel 31 van de kerkorde, in doleantie gaat en door clas- van de Gereformeerde Kerk (vrij gemaakt) van Groningen-Zuid, is de „zaak-Van der Ziel" tot een voorlopig einde gekomen. Voorlo pig, want het ziet er niet naar uit. dat de naam van deze predikant niet meer genoemd zal worden in de meerdere vergaderingen van de Gereformeerde Kerken (vrij gemaakt). Eerder lijkt de verwarring nog gro ter te worden, doordat ds. Van der Ziel en degenen, die het met hem eens zijn, wel de band met de gemeente Groningen-Zuid hebben verbroken, maar niet met het kerkverband der Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt). Zij willen zich aansluiten bij de ge meente Groningen-Noord. Daarmee hebben zij niet gekozen voor de weg, die in verscheidene ande re plaatsen werd gekozen, waar naast de bestaande gereformeerde kerk (vrij gemaakt) een tweede gereformeerde kerk (vrijgemaakt) vormde, omdat de spanningen het onmogelijk maakten langer bij elkaar te blijven. Dergelijke scheuringen zijn de laatste jaren opgetreden in Katwijk aan Zee, Beverwijk, Gorinchem, Kampen, Breda de echte griepbestrijder krachtig, direkt! Drukke receptie in Haagse Dierentuin (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De heer C. Hol trop uit Zeist heeft zaterdagmid dag afscheid genomen als voorzit ter van de Nationale Christen On derofficieren Vereniging, de NCOOV. Dit afscheid is voor hem en zijn echtgenote stellig onver getelijk geworden want op de re ceptie, die het hoofdbestuur in de Dierenhuin aanbood, was het drie uur lang een bijna onop houdelijk komen en gaan. Deze grote belangstelling was eigen lijk wel een „demonstratief" bewijs van de grote waardering, die er in en bniten de NCOOV leeft voor hetgeen de heer Holtrop voor de vereniging heeft betekend. Er klinken dan ook heel wat woorden van spijt over het aftreden van deze voorzitter, over heerst evenwel door klanken van vrengde, wan het heengaan van de heer Holtrop is een noodzakelijk ge volg van zijn bevordering tot Officier van Vakdiensten. Verwoed strijder Als adjudant onder-officier, hoofdop zichter verbindingsdienst bij het com mando luchtverdediging heeft de heer Holtrop in militaire kringen nogal be kendheid verworven omdat hij in zijn functie van voorzitter van de NCOOV nimmer een blad voor de mond nam. Nooit deinsde hij er voor terug in scherpe bewoordingen de vinger te leg gen bij scheve (sociale) verhoudingen in de krijgsmacht. Jarenlang heeft hij zich verwoed ingezet voor verbetering van de rechtspositie der beroeps-onder officieren en op vele punten is het een gewonnen strijd geworden. Onder zijn leiding ook is de NCOOV in ledental verdubbeld tot rond 5.100, hetgeen voer een belangrijk deel mede te dan ken was aan de onvermoeide ijver, waarmee adjudant Holtrop zelf vaak op pad ging om de onderofficieren van de noodzaak van „zijn" organisatie te overtuigen. Voor al deze activiteiten zijn zater dagmiddag veel woorden van dank uit gesproken. Enkelen van de honderden, die de afscheidsreceptie bezochten, be- dommen daartoe het spreekgestoelte, ,nl. de heer Tj. Walburg, die namens de a.r. Tweede-Kamerfractie sprak van een groot verlies voor de NCOOV en een grote aanwinst voor de vereni ging van christelijke officieren, de NCOV. Mr. T. J. den Hartog noemde hem namens het Chr. Nationaal Vak verbond een geboren officier en kolo nel J. C .Zuidema, sprekend namens de NCOV, zag in luitenant Holtrop „een waardig strijder voor het aange zicht des Heren, die een goed koning van Israël zou zijn geweest". Ook een zoon van de onlangs overleden ere voorzitter van de NCOOV (A.T. van Oosterom) voerde het woord. Op deze receptie bestond eveneens gelegenheid de hand te drukken van adjudant A. N. Augustijn uit Wasse naar. die tot opvolger van de heer Holtrop is gekozen. Hij was reeds ge ruime tijd tweede voorzitter van de NCOOV. In Kameroen Doodstraf voor moordenaars van 2 zendelingen YAOUNDE In de hoofdstad van Kameroen zijn vier mannen ter dood veroordeeld wegens hun aandeel in de moord op 2 Zwitserse zendelingen. Bij i deze vier is het 37-jarige parlements lid Nja Tadé. Zes mensen werden we gens medeplichtigheid aan de moord veroordeeld tot levenslange gevange nisstraf. Een vrouw werd vrijgespro ken. In augustus werden in Kameroen vermoord mevrouw Liliane Markhoff, echtgenote van de docent aan de Theo- logische School te Ncloungé en moe der van 5 kinderen, en de jonge onder wijzer Roland Waldvogel. Een van de ter doodveroordeelden. een zeker Jean Kopij a, verklaarde dat zijn mede verdachte. de 35-jarige Francois Ytnia die als onderwijzer aan de zending was verbonden, hem verteld had, dat hij hoofd van de protestantse school in Bangangte wilde worden, maar geloof de dat Waldvogel die baan zou krij gen. ZUERICH In Zwitserland is plot seling overleden de bekende bisschop van de Zwitserse methodisten, Ferdi nand Sigg. Hij werd 63 jaar. Jaren lang was Sigg voorzitter van de Zwit serse zendingsraad. Hij was een be kend spreker op oecumenische bijeen komsten. Zijn" bisdom omvatte de me thodisten gemeenten in Zwitserland, Oostenrijk, België, Algerije, Tunesië, Tsjechoslowakije, Hongarije, Bulgarije, Polen en Joegoslavië. sis, particuliere synode of generale syno de in het gelijk wil worden gesteld. In Beverwijk leidde de prediking van ds. L. E. Oosterhoff tot een conflict tus sen deze predikant en zijn kerkeraad. De generale synode sprak vorig jaar uit, dat ds. Oosterhoff inderdaad in strijd was gekomen met de Dordtse Leerregels. Hoe wel de gemeente van ds. Oosterhoff daar na buiten het kerkverband is komen te staan, erkennen vele vrijgemaakten haar (en niet de andere groep) nog steeds als gereformeerde kerk (vrijgemaakt) van Beverwijk. In Gorinchem waren bepaalde uitspra ken van de toenmalige predikant ds. A. H. Algra aanleiding tot een doleantie. Een minderheid vormde een nieuwe ge meente, omdat men vond, dat ds. Algra fi ,.geza® vaJ) de .belijdenisgeschriften relativeerde. Dergelijke bezwaren, maar nu tegen de Bredase predikant ds. K. C. bmouter en zijn emerituscollega ds. B. Telder, waren enkele maanden geleden in Breda aanleiding tot een breuk. SYMPTOMEN ..i** de moeilijkheden ln Groningen rijn deze scheuringen evenzoveel sympto- m«oi,Tan. C«!LS' waarll> heel het vrijge maakte kerkelijke leven zich reeds jaren lang bevindt. Sinds het Amersfoortse con gres van vrijgemaakten in 1948 zijn me- ningsverschülen betreffende de „door- p"4^"nrSLe" «*«- Enkele maanden geleden schreef de eenkürtïiïï predi!<anl ds- J- Meester in _.over het schismatiek wroe- ten van (onder meer) hoogleraars Dit curatorium zou blijven. De predikant heeft zijn woorden inmiddels teruggeno- Hit huw» k ®0e'hjkheden zijn kenne lijk blijven bestaan. Dezer dagen maakte 1 namelijk bek«nd, dat het voorbereidingen had getroffen voor een gesprek van curatoren en hooglerars o- ver de spanningen. Het is bekend dat ving isSS6n de hoogleraars onderling wrij- ,i^tk':ï*n."t,Iinren "in °°k duidelijk zichtbaai ,n de landelijke kerkelijke pers Het blad De Reformltle. dat geleid wordt uoor prof. J. Kamphuis, verdedigt de gedachte van de „doorgaande reforma- re,in?h^ r»dagb,a« Gereformeerd Gezinsblad. Dc grote neerderheid in de Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) is eens- p« „doorgaande refor matie blijkt vooral uit een afwijzen van alle contacten met de Gereformeerde Kerken (synodaal). Het blad Contact van mr. W. C. van Zwieten staat hier scherp tegenover. Dit blad wil van geen exclusivistische kerkopvatting weten en neigt er zelfs toe, om helemaal geen waarde meer toe te kennen aan meerdere kerkelijke vergaderingen, zoals synodes. Contact staat ook achter experimenten als in de gereformeerde kerk (Vrijgemaakt) te Rijsbergen. Daartussen in staat Opbouw van prof. C. Veen of, d steeds i oproept, om „gewoon gerefor meerd te blijven en elkaar vrij te laten bij verschil van mening binnen het raam van Schrift en belijdenis. Een vierde blad (De Wachter) neemt een zeer extreme opvatting in en beschuldigt prof. Kamphuis er van, dat hij niet hard genoeg optreedt. Vol gens dit blad moeten niet alleen man nen als ds. Van der Ziel, maar ook iemand als prof. Veenhof worden aan gepakt, omdat diens verbondsopvat- ting de oorzaak zou zijn van de moei lijkheden. Binnen één jaar zijn zes predikan ten overgegaan naar de Gereformeer de Kerken. Het zijn de predikanten J. v.d. Haagen, J. van der Schaft, J. F. Sollie, C. van Ommen, G. Lievaart en J. J. v.d. Hoek. Daarmee is het aantal predikanten, die na 1944 naar de Gere formeerde Kerken overgingen, geste gen tot dertig. GRONINGEN De kosten van mis lukking en vertraging van de studie kunnen voor wat betreft het VHMO bij benadering worden gesteld op 216 miljoen per jaar. De studenten die hun studie niet voltooien kosten de staat ongeveer 95 miljoen. Rector magnificus Posthumus van Eindhoven gaf deze cijfers hier op een bijeenkomst van de Nederlandse Stu dentenraad. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar ln verband staan moeten ln af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient eeD gulden aan postzegels te worden lngeslo- V'raag: Hoeveel kost het aan invoer rechten om in Nederland en Frank rijk een nieuwe of gebruikte auto te kopen en die in Kameroen te doen invoeren? Antwoord: De invoerrechten zijn afhankelijk van de waarde en het aantal pk's. Voor een auto van meer dan 11 pk moet men 25 pet. en voor een auto van minder dan 11 pk 20 pet. van de waarde betalen. Vraag: Dicht achter ons huis is een salonwagen neergezet, waardoor we ons mooie uitzicht en onze „vrijheid" kwijt zijn. Nu wil ik aan het einde van mijn tuin een stevige, snelgroei ende beplanting aanbrengen, welke een hoogte bereikt van 2 Vi meter. De breedte van de tuin is 10 meter. Deze beplanting mag bij voorkeur niet te duur zijn en niet te veel ruimte van de tuin in beslag nemen, evenmin teveel voedsel aan de grond onttrek ken. Het liefst hebben we een beplan ting die groen blijft. Antwoord: Informeer eerst op het gemeentehuis of de plaatsing van de salonwagen geoorloofd is, en voorts of het planten van een hoge haag is toegestaan. Een goede en goedkope haag is biivoorbeeld een lieustrum ovalifo- lium, die in een paar jaar flink hoog kan worden en bovendien groen blijft. Z.et vie.r Planten per strekkende meter en kort ze dan flink in om een dichte haag te krijgen, die snel groeit. Houd de haag met knippen smal waardoor ze sneller de hoogte in gaat. Maak een flinke sleuf van 50 tot 60 cm breed en twee steek diep. Na wortelsnoei zet u ze er in en vult ze aan met goede tuingrond. Daarna flink aangieten. U neemt dezekde diepte als waarop de planten in de kwekerij gestaan hebben. De stekken kosten een paar dubbel tjes per stuk, driejarig verplant. Het eerste jaar kan u een gezichts- öekking aanbrengen van de groot- bloemige eenjarige zonnebloem of een haag van pronkbonen. Wanneer over een paar jaar de wortels van de ligusters te ver in uw tum gaan, kunt u deze op korte afstand afsteken. i, Yuaag:. ma,n en een vrouw hebben in 19 jaar huwelijk een flinke zaak opgebouwd. Maar nu heeft de vrouw haar man verlaten en woont u°ijhtert^f, ln een nat>urige plaats. Scheiden wil ze niet, terugko men evenmin. De man betaalt nu aan de vrouw een groot bedrag in de week. Is hij dit verplicht? De man zet met een zoon de zaak voort. Men zegt nu dat de vrouw, als zij wil, recht heeft op de helft plus een kindsdeel yan, de gehele gemeenschappelijke Z0U betekenen dat hij geheel opnieuw zou moeten beginnen want waar kan hij een hypotheek nemen van een ton, en dit terwijl het geld zo vreselijk duur is? 6 Antwoord: Juridisch verplicht is de ^V°Ani^t,.,?iaar JP doet verstan dig met te betalen.. Als de vrouw een echtscheidingsprocedure begint, zou haar toch een uitkering worden toe gekend en zo'n proces kan lang sle- P.e"' Bovendien moet de man toch zijn dochtertje onderhouden. In geval van scheiding van tafel en bed of van echtscheiding zou de vrouw recht hebben op de helft en niet op meer, maar zij zal wel te wijs zijn om de kip met gouden eieren te slachten en 5?.i?al..wel. 6eneigd zijn om de zaak, die zij zelf heeft helpen opbou wen, af te breken. Op dit punt zou er zeer zeker een bevredigende regeling mogelijk is het alt haasten lJUS ua<. ui andere partij verbittering wekt. men niet vergeten, dat er van kerke lijke zijde altijd advies is te krijgen in huwelijksmoeilijkheden. Dit is vooral van belang omdat de betrokke- nen meestal zelf niet weten wat de eigenlijke oorzaken van de moeilijk heden zijn. Vraag: In mijn woonkamer ligt een cocosvloerbedekking naturelkleurig. Hierop is wel eens gemorst. De vlek- i'JWït Jauw water met wat wasmiddel en daarna met schoon wa ter afgedaan. Ze zijn er inderdaad uit gegaan, maar als het vochtig weer is verschijnen er aan die schoongemaak te plekken donker» randen en dit is geen fraai gealeht Reiniging van het hele tapijt heeft niet geholpen. Weet u een middel? Her tapijt ligt op een betonnen vloer en is aan de randen vastgespijkerd. Antwoord; Vermoedelijk zijn die randen ontstaan doordat u de vlekken plaatselijk neeft behandeld en daarbij te veel vocht gebruikt. De goedkoop- ste en beste leiniging voor het cocos- tapijt is water en ozijn of als het t COCOS- lapijl is water en ozijn of als het erg vuil is, water met ammonia. U moet gelijkmatig natmaken en boenen, zo dat bij het opdrogen geen vlekken of kringen achterblijven. Vooral niet te nat maken met het oog op de beton nen vloer. E-n oude stevige wasbor- stel is zeer goed te gebruiken. In uw geval zal het echter wel noodzakelijk blijken de cocos los te maken en op te nemen, a.iders zal het drogen te lang duren en dan bestaat er gevaar voor rotting en schimmelvorming. LONDEN Eens zal ook Engeland kerken hebben, die georganiseerd zijn op basis van ras. Een vorm van apartheid in de kerken is reeds bezig zich te ontwikkelen. Dit voorspelt rev. Clifford Hill, een congregationalistisch predikant, die tegelijk socioloog is, in het laatste nummer van Congregational Monthly. Hij schrijft, dat veel immigranten, vooral die uit West-Indië, grote moeilijkheden ondervinden bij hun pogingen om ingeburgerd te raken in het Britse kerke lijke leven. Hij wijst daarbij in het bijzonder op de Pinksterbeweging. Hoewel In West-Indië niet meer dan vijf procent van de bevolking tot de Pinkster beweging behoort, is hun aantal onder de Westlndische Immigranten in Groot-Britannië veel groter. Er zijn pinkstergemeenten ontstaan, die geheel niet-blr.nk zijn en waar de West-Indiërs een warmte gevonden hebben, die zij in de Britse kerken misten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2