Nieuwe Leidse Courant Woeste zee eist drie doden Op Midden-Java woedt ware burgeroorlog 't Verkeerde dorp gebombardeerd Drie opvarenden uit zee opgepikt Wincl drukt bus van de weg: 9 gewonden IN DE GREEP VAN 'T REUS ACHTIGE Amateur-kikvorsman bij oefening gestikt Toestand in Indonesië is ernstig Dani kwam zaterdag op Schiphol aan Melding; van honderden doden Van trapeze gevallen en opgevangen De Gaulle volgend jaar naar Rusland Ziet u veel gelijkenis? Directeur: F. D1EMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stantveitigh n g*iebleven mijn hert in teghenapoetl" Maandag 1 november 1963, 46ste jaargang Nu eii dan buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met nu en dan bul- en. Krachtige tot stormachtige, aan de kust tijdelijk storm tussen zuidwest en noordwest. Iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). Abonnementsprijzen p.w.'f 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Duitse kustvaarder vergaan in noodweer Reddingssloep met 3 man stukgeslagen (Van een onzer verslaggevers) DEN HELDER De gezagvoerder en twee jonge bemanningsleden van de Duitse kustvaarder Friesenland (279 ton), die op de haaksgronden ten westen van Den Helder zaterdagnacht in de nog steeds niet in kracht af genomen storm verging, zijn in de woeste golven verdronken, toen hun reddingsloep aan stukken werd geslagen. De slachtoffers zijn de 26-jarige kapitein R. Meinders, de achttienjarige scheepsjongen K. Aiben en de vijf tienjarige kok M. Clashen. De drie andere opvarenden dank ten hun redding aan het feit, dat zij de nacht doorbrachten op de 1 van de langzaam in het stormgeweld zinkende scheepje. Tegen het och tendgloren sprongen zij in hun zwemvestenu overboord en werden zij na een dramatische reddingsactie uit de kokende zee opgepikt. De ge redde bemanningsleden zijn de 41- jarige matroos K. Pauzenberger, de 22-jarige stuurman K. Pampuch en de zeventienjarige matroos Uwe Focken. Onmiddellijk nadat zij aan land waren gezet werden zij naar een Helders ziekenhuis overge bracht, waar zij van hun ontberin gen konden bijkomen Moeilijkheden In de loop van zaterdagavond kwam de coaster (eigendom van Gottfried Seragin uit Brake), die een lading kunstmest ver voerde, in ernstige moeilijkheden. De kapitein vroeg dringend om hulp, waarop uit Den Helder de reddingboot Prins Hen drik uit IJmuiden de sleper Titan van Wijsmuller vertrokken. Het contact met de in nood zijnde kustvaarder werd spoe. dig daarna verbroken. De bemanningen van de Prins Hen drik en Titan verloren echter de moed niet, de opvarenden van de Friesen land nog te kunnen redden, toen t_ het nachtelijk duister rode vuurpijlen de lucht werden ingeschoten. De Hel- derse kustwacht beantwoordde dat sein met witte kogels ten teken, dat er hulp onderweg was. Seinen In de buurt van de coaster gekomen merkte schipper Bijl van de reddingboot, dat hij het scheepje niet verder dan tot zestig meter kon naderen. Het was ondiep. Met een seinlamp probeerde hij dit aan de bemanning van de Friesenland duidelijk te maken. Hij kreeg wel ant- De afgezette staf-chef van de Indonesische luchtmacht. Omar Dhani, hier bij aankomst op Schiphol. woord, maar hij kon er niet uit opmaken wat de Duitsers bedoelden. De zee was zo ruw en het zicht zo slecht, dat de opvarenden van de redding boot niet hebben gezien, dat er op de Friesenland een sloep werd gestreken en dat drie Duitse zeelieden probeerden naar het strand te roeien, een poging die naar pas later bleek, hun het leven kostte. Zondagmorgen kwam de eigenlijke red dingsactie pas op gang. De Prins Hendrik was de hele nacht in de buurt gebleven, maar de redders hadden niets kunnen Van het vliegveld Valkenburg stegen een Neptune en een helikopter op, die in de richting van de haaksgronden koersten. Op dat moment was nog niet bekend dat er al drie Duitse zeelieden in de golven waren verdronken. (Voor vervolg zie pag. 7) DORDRECHT Door een krachtige windstoot werd zaterdagavond een stads bus in de Oranjelaan in Dordrecht in de berm van de weg gedrukt. De bus kwam tegen een boom terecht. Negen van de tien inzittenden werden gewond. Enkele liepen een lichte hersenschudding op. Vüf van de gewonden moesten voor on derzoek in een ziekenhuis worden opge- Onze literaire medewerker C. Rijnsdorp pas eredoctor gewor den aan de Vrye Universiteit heeft voor onze bladen een serie geschreven: „In de greep van het reus-achtige", een literator over het Calvinisme. Vandaag beginnen wy op pagina 7 met de publi- katie van deze reeks, die zeker sterk de aandacht zal trekken. Bij J. H. Kok te Kampen gaat de serie over enkele maanden in boek vorm verschijnen. Ook in Britse kerken apartheid merkbaar pag. Kenmerk. Rhodesischc kwestie „bevroren" pag. 5. KVP, CH en AR betreuren brief pag. 5. Teveel toespraken VARA- congres in de knel pag. 13. Sport van zaterdag pag. 10, Première Brussels operasei zoen: een mislukking pag. 7. 11 i 12. Boven: de gezonken Westduitse kustvaarder Friesenland in de greep van de golven. Een ma rinehelikopter cirkelt boven het wrak op zoek naar overleven den. Het zoekwerk werd beloond. Links zwaait een van de drie overlevenden in de kokende zee naar de helikopter. Toch zag de helikopter geen kans de drie overlevenden te redden. Dat ge beurde door de marine-sleep boot IJssel en de Texelse ve boot Marsdiep. SAIGON Twee Skyraiders van de Amerikaanse luchtmacht hebben gisteren bij vergissing een Zuidviet- namees dorp gebombardeerd. Er zijn 48 personen om het leven gekomen en 55 gewond, allen burgers. Het getroffen dorp heet De Due en ligt op 440 km ten noordoosten van Saigon bij de versterkte post van de regerings troepen Bong Son. Onmiddellijk na het ontdekken van de vergissing zijn Zuid- Vietnamese regeringstroepen naar het dorp gebracht om de slachtoffers te hel pen; 27 gewonden zijn per vliegtuig over gebracht naar ziekenhuizen in Qui Nhon. De meeste slachtoffers zouden vrouwen en kinderen zijn. De ramp schijnt te zijn veroorzaakt door een onjuiste geografische aandui ding door Zuidvietnamezen. Een Ameri kaanse woordvoerder heeft verklaard dat regeringstroepen hadden gevraagd om een luchtaanval op een dorp van waaruit ze werden beschoten. Volgens de daarvoor opgestelde regeling moet een dorp in deze omstandigheden worden gewaarschuwd door pamfletten of luidsprekers dat er een bomaanval op komst is. In dit geval is dit niet gebeurd. De Amerikaanse ambassadeur Ten- DJAKARTA In Midden-Java heerst een ware burgeroorlog, aldus heeft de Indonesische derde vice- premier Chaeroel Saleh verklaard. Te Bojolali zouden in de loop van de maand 250 mensen gedood zijn. Bij de Prambanan zyn vijftig jonge communisten gesneuveld, toen zy probeeren te verhinderen, dat de ly- ken van vermoorde Mohammedanen een begraafplaats zouden wor den gebracht. De bevolking had daarop de militairen te hulp geroe pen. Ook uit Oost-Java en Noord- Celebes worden moordpartijen ge- Wat Midden-Java betreft, meldt SCHIPHOL De Indonesische vice-luchtmaarschalk Omar Dani, die veertien dagen geleden onver wacht uit Djakarta vertrokken was, is zaterdagmiddag op Schiphol aan gekomen met een vliegtuig van de Garuda Indonesian Airways. De In donesische zaakgelastigde, de heer Maimoe Absjah, haalde hem van het vliegveld en bracht hem zonder enige begroeting door een. aantal In donesiërs op het platform naar een gereedstaande auto, waarna zy terstond naar Den Haag wegreden. De pers was onkundig gelaten en de perschef, de heer Wijarto, antwoordde op een vraag, hoe lang Dani in Nederland zou blijven, met een verbaasd gezicht: „Is Dani dan aangekomen?" Kort na de staatsgreep, waarbij hij in opspraak kwam, is hij met een vage missie ver trokken voor verdere onderhandelingen met Fokker. Fokker wist van niets. Men weet niet waar Dani sindsdien geweest is. De laatste tussenlandingen van het toestel van Garuda zijn te Praag en Frankfort gemaakt. Wijarto vertelde nog. dat hij zaterdag alleen op Schiphol was geweest om zes ambtenaren van het Indonesische minis terie van buitenlandse zaken en vier journalisten te begroeten, die over Pa rijs naar Algiers rouden doorreizen. O Antara dat donderdag bij Solo 342 communistische stijders en leven van communistische jeugdbonden gevan gen zijn genomen. Bij Delanggoe en Ketendan hebben zich 150 commu nisten overgegeven. In de omgeving van Manisrenggi hebben de commu nisten 25 burgers vermoord en 82 ontvoerd, meest Mohammedanen. Volgens een woordvoerder van het leger, majoor Soeroso blijkt uit in beslag g,enomen papieren dat de op standelingen van plan zijn hun voor naamste basis rondom Klaten te ves tigen en dat zij in de omliggende dorpen korpsen hebben gevormd. Bij Enas zijn acht jonge comunisten ge sneuveld toen zij trachtten troepen in een hinderlaag te lokken. Pam fletten zijn uitgestrooid om muitende soldaten tot terugkeer te bewegen. Parachutisten en cavalerie zyn naar Midden-Java gezonden en para's heb ben gevochten met opstandelingen, die Tjepogo en Bojolali aanvielen De toe stand te Bojolali wordt hachelijk ge noemd. De verbindingen tussen Bojo lali en Moesoek zijn verbroken. Gewa pende communisten hadden politiepos ten te Bojolali en Andong aangeval len, doch werden afgeslagen, waarbij een politieman gewond werd. Te An dong gaan de aanvallen voort. De communisten zouden volgens Soe roso de omgeving van Djatimo en Ma- "7V£~ - MO» W>8K W>.c y'yy{ s 0 Soorokarta fv.\ x o Dalanggo 9 Djotlmo OUDDORP In het Springersdiep ter hoogte van de vissershaven Ouddorp is zaterdagmiddag de 23-jarige amateur-kikvorsman J. van Dijken uit Rotterdam verdronken. Het slachtoffer nam met een aantal andere leden de Rotterdamse duikclub Triton deel aan een oefening vanaf een vissersboot. Nadat de kikvorsmannen te water gingen bleek al 9poedig, dat er met de heer Van Dijken iets niet in orde was Hij wenkte om hulp. Zijn collega's kon. den hem niet boven water houden. De schipper van de vissersboot voer onmid dellijk naar de haven om de reddings boot te waarschuwen. Na een half uur dreggen werd het slachtoffer gevonden. Artsen constateerden, dat de heer Van nisrenggo in handen nebben. Volgens te Djakarta ontvangen berichten trachten de communisten een hergroepering tot stand te brengen op de berghellingen van de Merapi, Merbaboe en Laoe. In Oost-Java hebben communistische terroristen bij Banjoewangi 51 leden van de Ansor, de jeugdorganisatie van de Mohammedaanse Nahdatoel Oelama ge- In West-Java zijn te Bandoeng 100 ar restaties verricht. In Noord-Celebes zijn communisti sche benden met godsdienstige groe pen slaags geraakt. Te Tondano werd een christen in een kerk neergestoken. Te Tandengan zijn twee politiemannen een gevecht met communisten ge sneuveld. Het leger heeft in de Mina- hassa arrestaties verricht in verband met de staatsgreep. Zij maakten com munistische documenten buit over een plan tot het afwerpen van 50.000 bui tenlandse wapens uit vliegtuigen. Voorzover bekend zijn er in geheel In donesië vijfduizend arrestaties verricht, doch volgens waarnemers ligt het wer kelijke aantal dichter bij de tienduizend. Te Djakarta zou de toestand verbete- (Voor vervolg zie pag. 7) MIAMI (Florida) Een trapezewerk er is uit de nok van een cricus gevallen door haar man opgevangen. Het incident deed zich voor in het Clyde Beattty-Cole Brothers circus. De voorstelling werd gevolgd door 2.000 toe schouwers. Greta Frisk, een blondine, sprong van de trapeze voor een vrije vlucht naar een andere die zij pi-obeerde vast te grijpen, inderdaad aanraakte, maar niet goed vastkreeg. Zij viel. Er was geen veiligheidsnet. Haar man Fritz holde naai' voren met uitgebreide armen. Door de kracht van de val vielen beiden neer. Het stomver baasde orkest speelde zeker 20 seconden niet toen politie en brandweer de piste inrenden. „Ik heb je opgevngen", zei Frisk te gen zijn vrouw, die plotseling opstond en hem omhelsde. Zij had wel een zenuw schok, maar weigerde naar het zieken huis te gaan. MOSKOU President de Gaulle van Frankrijk, zal in het komende voorjaar een bezoek aan de Sowjetunie brengen. Dat is meegedeeld door de Russische vice-president Mikojan. Ook premier Ko- sygin heeft gezinspeeld op een bezoek van de Gaulle aan Rusland. Hij noemde het bezoek, dat de Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville thans aan zijn land brengt nuttig voor de betrekkingen tussen bei de landen. De Gaulle is in 1045 voor het laatst in Rusland geweest. Zaterdag is de 41-jarige houwer Sukkel uit pEchaorsberg in de Oranje Nassaumijn 2 bij het transport van ma teriaal bekneld geraakt en dodeijk ge- Dijken door verstikking om het leven was gekomen. De heer Van Dijken had een voorraad- t^nk met zuurstof bij zich. De juiste oorzaak van het ongeluk is nog niet be kend. Het onderzoek wordt voortgezet. Ernstig incident langs Israëlisch- Jordaanse grens TEL AVIV/AMMAN Noord-West Jeruzalem is zowel zaterdag als zondag geschoten door Jordaniërs en Israëliërs. Jordanië spreekt van vijftien Israëliërs gedood op zaterdag en vijf op zondag. Israël spreekt slechts van één gewonde. Koning Hoessein heeft in spoed zijn kabinet bijeengeroepen. Het gaat hier om velden in een niemandsland aan beide zijden van de RIGA (Rusland) tot de kogel veroordeeld wegens mede plichtigheid aan moord op 600.000 perso- tijdens de bezetting. ry Cabot Lodge heeft zijn spijt over het gebeurde betuigd aan premier Nguyen Cao Ky. De Amerikanse opperbevelheb ber, generaal Westmoreland, had reeds zijn diepe persoonlijke spijt uitgesproken. Bij de bomaanval op De Due vloog een Amerikaans verkenningsvliegtuig in de buurt. De bemanning dacht reeds dat er een fout werd gemaakt omdat het doel zo dicht bij Bong json lag. Er werd gevraagd om te controleren of de coördi naten juist weren opgegeven. Toen dit via de gebruikelijke kanalen werd be vestigd. werd opdracht gegeven met het bombarderen te beginnen. Er werden brusnt- en fosforbommen op het dorp ge worpen. King organiseert massa-betogingen in Ver. Staten NATCHEZ (VS) In de komende weken aldus is namens dr. Martin Luther King medegedeeld zullen in vijf plaatsen in Alabama protest-demon straties worden gehouden vanwege de vrijspraak van twee van moord beschul digde blanken. Duizend negers hebben zaterdag in Nat chez reeds een demonstratie gehouden. Later volgde een protestmars van 600 Ku Klux Klan-leden. Mej. /V. M. de Vlieger benoemd Secretaresse voor Margriet en Christina DEN HAAG Met ingang van vandaag is als particulier secreta resse van de prinsessen Margriet en Christina aangesteld mej. N. M. de Vlieger. Mej. De Vlieger is in Den Haag gebo ren waar zy de lagere en middelbare school afliep. Daarna verbleef zy drie jaar in Engeland en Frankrijk voor de studie van de taal en voor verdere alge mene ontwikkeling. Zij volgde vervol gens een opleiding voor directie-secre taresse. Als zodanig was zij werkzaam bij de vereniging voor vreemdelingenver keer te Den Haag. Mej. De Vlieger is lid van de Remonstrantse broederschap. In 1962 trad zij als stewardess in dienst bij de KLM. In die functie maakte zij deel uit van de bemanning van het vlieg tuig waarmee in 1963 Koningin en Prins met prinses Beatrix het officiële bezoek in Iran en Thailand brachten. Mej. Wijnen blijft particulier secrcta- :sse van prinses Beatrix. /V'CO HEIDCEN, een haarmode-expert uit Frankfort, heeft kans ge zien onder de aandacht van velen te komen met een nieuwe creatie. Hij deed dat op een internationaal kapconcours in het Zwitserse Ziirich. Hij inspireerde zijn coiffure op een oude middeleeuwse (of nog oudere"*) helm. Vandaar de naam „helmlijn". Veel gelijkenis hebben wij niet kunnen ontdekken. Er is wel wat ver schil. zouden wij zeggen. De bolbon op pagina 2 is (tussen haakjes) weer precies eender als die van gisteren

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1