De ronde schijf' in het licht der belangstelling Churchills dochter Mary ontroerd Bouw uw toekomst op staal HOOGOVENS IJMUIDEN Nuchtere Nederlanders Nieuwe fabriek Staatsmijnen Grand Gala du Disque Classique 1965 AMSTERDAM De opening van de Grand Gala du Disque 1965, de iieder jaar met meer ophef plaats vindende muzikale show rond de grammofoonplaat mislukte op grandioze wijze. Dirigent Carlo Mario Giulini verscheen om kwart over acht onverwachts op het po dium, hief zijn stok en het gala concert had een aanvang genomen. Doch achter de gesloten deuren stonden Zijne Excellentie mr. M. Vrolijk en echtgenote, de overige genodigden en prijswinnaars en de leden van de Commissie Collec tieve Grammofoonplaten Cam pagne! Daarmede was wellicht duidelijker dan ooit het verschil aangetoond tussen de „populaire" en de „klas sieke" avond. In het eerste geval een perfect lopende show de gehele avond uitgezonden door de televisie, uitbundigheid, ophef en vertoon. Bij het klassieke gedeelte laat men de Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk buiten de deur staan, zijn er geen uitgelaten aankondigingen, zendt de televisie slechts het tweede gedeelte uit en dan nog niet eens rechtstreeks en is zelfs de keuze van de kleur bloemen sober. tuigende wijze in een uitbundige gave van Rossini's Ouverture tot Se- miramide. Een voortreffelijk orkest, prachtig van klank met een perfecte techniek, zeer nauwkeurig de intenties van Giulini volgend en in staat tot klasse-vertolkingen. Daarvan leverde men het bewijs met een fascinerende weergave van Drie Dansen uit El Som brero van De Falla en meeslepend spel in de Young Person's guide to the or chestra van Britten. Alle solotrekjes kwamen voortreffelijk tot klinken. Niet in blik Op deze platenavond geen „muziek in blik", doch levende muziek. Enthou siast ontvangen door het publiek, Giulini en het orkest werden uitbun dig beloond. Zo ook de instrumen tale solist de violist Arthur Gru- miaux na zijn gevoelig-romantische weergave van het Vioolconcert no. 1 van Max Bruch. Vocaal was men minder gelukkig met de persoon van Rita Streich in twee Mozart- aria's. Gekunsteld, bestudeerd tot het kleinste handgebaar en vocaal niet indrukwekkend. Op de over- Vol humor Zonder het niet zorg aangedragen glaasje water hield Zijne Excellentie M. Vrolijk een humorvolle toespraak ter inleiding van de uitreiking van de Edisons. „Ik zal geen poging wagen Guus Oster, die de ..populaire" Edisons uitreikte te imiteren", aldus de be windsman. die vervolgens dank bracht aan de grammofoonplatenmaatschap pijen. De uitreiking zelf geschiedde ditmaal min of meer in het vèrborgen. De winnaars werden wel in de toe spraak genoemd, doch bij de overhan diging volgde de minister het rijtje zonder dat men wist voor wie men ap- plaudiseerde. Aanwezig waren o.a. Mrs. Mary Soames, dochter van Sir Winston Churchill, de uitvoerende kunstenaars Giulini en Grumiaux, verder Herman Krebbers, Elly Ameling. Adolf Scherz- baum en dr. R. L. Schuurma. „Edisons Klassiek 1965" is weer ten einde. Moge de magische ronde schijf ook in het komende seizoen velen ont spanning. verpozing en luistergenot schenken! Adr. Hager. Uitreiking Edisons Aanzien Sedert de eerste avond van Grand Gala du Disque in 1960 is het aanzien van dit muzikaal gebeuren wel gestegen! Men zou kunr - veronderstellen dat dit aanzien eve adig is aan de steeds stijgende platen-verkoop. Meer gala dan ooit, meer dames „in het lang", meer heren „in het zwart" dan vorige jaren. Meer platen en dus meer Edisons, dit maal niet minder dan 27 stuks (vorig jaar 15). De jury, bestaande uit me vrouw dra. H E. Kokee-v. d. Berge en de heren Ralph Degens, Cor Molen beek, Joop Schrier onder voorzitter schap van Klaas Posthuma beluisterde ditmaal niet minder dan 212, tezamen 138 uitgaven omvattende, platen! Een niet te onderschatten taak om uit die veelheid een verantwoorde keuze te maken. En hoe die onderscheiding in de wereld der klassieke muziek op prijs wordt gesteld blijkt wel uit het feit, dat 19 winnaars de prijs persoon lijk in ontvangst kwamen nemen. Een keur van prominenten, dienaars van de muziek op het gebied van symfonische- en kamermuziek, solorecitals, opera en koorwerken. Naast één Edison voor literatuur en toneel werden ditmaal twee bijzondere Edisons uitgereikt n.l. de cassette getiteld „Nederland 1940/ 1945" en de cassette „Winston S. Churchill, his memoirs and his speeches J918 to 1945". In 't gedrang Bij de opsomming van het gebeuren rond deze avond zou de muziek zelf in het gedrang komen! Dat zou zeer ten on rechte zijn! Carlo Maria Giulini leidde het uit Londen afkomstige New Phil- harmonia Orchestra allereerst op over- Morgen iets beter DE BILT. Nu de hogedrukgebie- den boven west- en midden-Europa zijn verdwenen, zijn wij overgeleverd aan oceaan-depressies die gelukkig nog een vrij noordelijke route kiezen. Een regen-front hiervan zal vandaag ons land passeren met tijdelijk een krachtige tot harde wind- Achter dit front zijn morgen weer flinke opklaringen te verwachten en slechts op enkele plaatsen een buitje. Dit betekent dat het weekeinde on danks de grotere depressie activiteit nog niet in zijn geheel in het water valt. Tot nu toe waren de weekeinden van deze herfst bijzonder zonnig. De oktobermaand is met bijna 170 uren zon ook de zonnigste sinds 1951 geworden. HET WEER FN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM „It as wonderfull", zei Mary Churchill, de jong ste dochter van Winston S. Churchill (en dus mrs. Soames) en er blonken tranen in haar helder blauwe ogen toen ze te- igdacht aan de uitrei king van het Edison- beeldje door minister mr M. Vrolijk. „Wonderfull", die reactie van al die mensen, dit grote ap plaus. Ik had het echt niet gedacht. Een mooi. lief gezicht heeft Mary Soames-Churchill en ze is helemaal ver vuld van haar vader. Hij vond het heerlijk on zijn boek over de Tweede Wereldoorlog voor te le zen en hij wilde het zo goed mogelijk doen. Het heeft hem in het geheel 90 uren gekost, maar dat kon hem niet schelen. Hij had een onuitputtelijke energie. Mrs. Soames was een van de gasten bij het Grand Gala du Disque Classique in het Amster damse Concertgebouw. Negentien van de 27 be kroonden waren aanwe zig of hadden een verte genwoordiger gestuurd om de prijs in ontvangst nemen. 's Middags bood men de gasten een' boottocht door de Am sterdamse grachten en ze keken hun ogen uit naar de statige Koop manshuizen, naar wijde luchten boven Het IJ. De trompettist Adolf Scherbaum een kleine dikke, gezellige man, zat met zijn kleine mollige vrouw ze pasten precies bij elkaar! de jongste dochter van Wilhelm Kempff, de 20-jarige Diana, zijn „opus zeven", zoal haar noemt had geweldig schik in het hele geval, maar vooral in Thomas Bynkley, die grapjes maak. te en vertelde over de rei den van zijn groep „Studio der frühen Musik" uit München. Maar de klave- cinist Luciano Sgrizzi ge noot stilletjes achter een kopje thee en na afloop van de tocht moest hij beslist nog eventjes wat voor vrouw en kinderen kopen. „Zonder een cadeautje kan ik niet thuis komen, anders geloven ze niet, dat ik in Amsterdam geweest ben". Het werd een oud-tinnen wijnkan en vol trots ver scheen hij met het pakje het Amstel-hotel. „Nu nog eventjes slapen, ik s 14 uur onderweg! dan kan ik er weer te gen'En weg was hij. klein, tenger, vriendelijk. 1 „Weet u eigenlijk, waar om ik hier ben?" zo schoot de Poolse dirigent Witold Rowicki op ons af. „O, is het voor een Edison? Ik hoef toch niet te diri geren?" Heel zijn gezicht lacnte om zijn grapje cn de Franse dirigent André Cluytens lachte mee. „Zeg geen Cluytèns op z'n Frans, maar Cluytens op z'n Ant werps ik kom toch uit Antwerpen". Z'n Antwerps is niet best meer na zo veel jaren Parijs en hij is nu ook Fransman gewor den. Maar de Belgische violist Arthur Grumiaux en sierlijk figuurtje, eerst komt zijn viool en die is belangrijker dan wie of Wat ook ter wereld en dan ko men onze 2 Siamese katten, de ene heet Lammegoedzak en de ander Lull-" En die hebben het meest te ver tellen. Leuk was het, de boot tocht, het geroezemoes van flarden gesprek, het feestje na afloop van het concert. Iedereen straalde Herman Krebbers met vróuw, gro te zoon en kleine dochter. Elly Ameling met het haar hoog opgetast Rita Streich. bont omhuld, die ondanks zware verkoudheid toch op het concert zong om alles niet in het honderd te la ten lopen. Wonderfull wasi het. Dit is een personeelsadvertentie van Hoogovens om over na te denken. Hij gaat over de toekomst van staal. En over uw eigen toekomst. Staal heeft toekomst. Van staal worden bijvoorbeeld bruggen gemaakt. En er zijn steeds meer bruggen nodig om steeds meer auto's (van staal) en treinen (van staal) te laten rijden. Van staal worden schepen gemaakt en huizen en ramen en meubelen. Stofzuigers: staal. Was machines: staal. Haarden: staal. Oneindig veel apparaten en instrumenten: staal. Steeds meer en meer staal. Daarom gaat Hoogovens nu ook de 6e hoogoven bouwen: een reus, die per jaar •een miljoen ton ruwijzer kan produceren om nog meer staal te maken. Meer staal dus in de toekomst en meer zekerheid in uw werk bij Hoogovens, voor smelters, walsers, elektro- monteurs, kraandrijvers, apparaatbedienden, transport en havenpersoneel en al die andere functies. Meer werk. Vast werk. Werk met toekomst. Ook voor u. Denkt u daar eens over na. En schrijf naar Hoogovens IJmuiden, afd. Personeelszaken, gebouw „Buitenhof", Staalstraat, Velsen-Noord TAL' straten zien er bij ons pro per uit en we zijn een nuch ter volkje. Met die twee „waar heden" zijn we zo vertrouwd, dat het ons moeite kost te onderken nen hoe weinig ze kloppen met de werkelijkheid. Nederlanders nuchter? De bewijzen van het tegendeel liggen voor het op scheppen, van de rel over „Zo is hettot en met de psychose rond de Kroonprinses en haar Duitse verloofde. Een gestaag vloeiende stroom van emoties heeft sedert enkele jaren in de Lage Landen een willige bedding gevonden en het gekke is, dat niemand serieuze pogingen doet om de dijken te versterken. We vinden het eigenlijk allemaal wel leuk, dat lawaai. Het breekt de verveling van het tussen Rand stad en Roergebied ingeklemde bestaan een beetje. We hebben escapes nodig om de platvloerse alledaagsheid even te kunnen vergeten. Uw Kamermuziekrecensent is be hept met een kleinburgerlijk ont zag voor alles wat naar weten- sohap riekt en daarom zou hij graag zien dat een sociaal-psycho loog (liefst een gepromoveerde) zich met het fenomeen van die tel kens weer oplaaiende volksemoties ging bezighouden De man zou er beroemd door kunnen worden. Maar de kans dat hy zich stinken de maakt is nog groter, want hei blootleggen van beerputten vol ver borgen frustratiesgevoelens is geen populaire bezigheid in dit land. We willen niet weten, dat (zo als de sociaal-psycholoog ons zal vertellen) onze la tan te agressivi teit niet meer voldoende wordt op gevangen door identificatie met James Bond en zich daarom gaat richten op een Kroonprinses die het waagde zonder onze toestem ming verliefd te worden en dan nog wel op een Duitser. Met ver ontwaardiging wijzen we die bet weterige theorie af. Onze anti- Claus-gevoelens zyn volkomen res pectabel. Dat zeggen ook de voor standers van het huwelijk. En dat is dan een vrijbrief om hel ver stand maar zolang op stal te zetten. Gevoelens zijn er om geuit, niet om gerelativeerd te worden. Misschien ligt het gewoon aan het weer. De verregende zomer is ons niet in de kouwe kleren gaan zitten. Ze heeft ons humeur struc tureel aangetast. In juni leek het nog wat: de dag van de vorstelij ke verloving was stralend en de hoop op een zonnige vakantie toen nog niet gestorven. Alleen een handjevol dwarskijkers maakte Slapeloze nachten Deze week bereikten de emoties een kookpunt. En de aanstichter daarvan was de vriendelijke, kale drs. Gerard Nederhorst, die men zo op het eerste gezicht geen sla peloze nacht zou gunnen. Toch moet liij de afgelopen honderd twintig uur nattwelijks een oog hebben dichtgedaan in zijn riante bungalow aan de Reeuwijkse pias- Tot maandagavond lachte het le ven hem, nog toe: het leven van succesrijk politicus en gezegend huisvader. Na de publicatie in Het Parool is dat een beetje anders geworden. In het Kamergebouw zag men een andere Nederhorst rond- schuifelen, een schuwegeslagen man, die tegenover iedereen schuld wilde bekennen, zelfs tegenover de kranten, die hem toch zo lelijk hadden behandeld, de kranten die hij onlangs in het dagblad De Gelderlander om hun eenzijdige be richtgeving kritiseerde (..Politiek nieuws is niet een goed gedegen betoog in de Kamer wel een in cident, een rare uitdrukking van een Kamerlid..."). Zijn gezicht smeekte om medelijden en dat werd hem in ruime mate ge schonken, want Nederhorst heeft in en buiten de Kamer veel vrien den. Ook nu nog. Eerlijk gezegd maken wij ons persoonlijk veel meer zorgen over minister Vondeling, wiens eigen zinnigheid krachtig in toom zal moeten worden gehouden, dan over Nederhorst, op wie, voorzo- zich in de „warme" maanden druk over de neef van oom Julius. Maar in september kwam het dé- pit over de zomermisère en doken plotseling ook de anti-Claus-comi- té's op. Het oorzakelijk verband lijkt evident, alle „respectabele gevoelens" ten spijt. Vanwaar an ders die verlate reactie? ver wij hebben kunnen nagaan, tot maandag niets aan te merken viel. En wat zijn eventueel aftre den betreft: we zijn het eens met Vrij Nederland, dat een PvdA- fractie met aan het hoofd een Nederhorst mits goed in de hand gehouden prefereert bo ven een fractie met aan het hoofd Naïef Goed, Nederhorst is op een onge looflijke manier uitgegleden. De fout die hij gemaakt heeft, zouden een Sohmelzer en een RooJvink al lang de politieke kop hebben ge kost. De inihoud van „de brief (sti listisch zonder meer voorbeeldig) is even openhartig als onredelijk. De argumentatie rammelt aan al'le kanten. Maar afgezien van de onaanvaardbare inhoud: een frac tieleider die in de onverstelbaar naïeve veronderstelling verkeert dat een uniform antwoord aan 73 verschillende briefschrijvers ge heim kan blijven, is te goed voor deze wereld en te slecht voor zijn functie. In gesprekken entre-nous willen ook fractiegenoten van de scribent dat wel beamen. Te goed voor deze wereld. Het klinkt wat overdreven als men kennis neemt van 's mans sugges tieve beweringen aan het adres van Koningin, Prinsés en oud-pre mier De Quay (die destijds in zijn pogingen „het met de Duitsers en de NSB op een akkoordje te gooien" werd bijgestaan door ene heer Suurhoff). Maar als u de in druk mocht hebben gekregen dat Nederhorst een fanaticus is die op het einde van de monarchie aanstuurt en doelbewust het ge luk van de Kroonprinses bedreigt, dan hebt u het mis. Het praatje dat hij zelf de inhoud van de brief heeft laten uitlekken, is leugenach tig. Men mag hem naïveteit en nog meer verwijten, maar geen ge brek aan integriteit. Behalve (soms) naïef is Neder horst sympathiek, intelligent, cor rect en sportief. Deze oud-SDAP- er behoort niet tot de club van carrière-socialisten die (zich) in dure wagens naar het Binnenhof (laten) rijden. Hij is een asceet, die na een karig maal in he<t Ka merrestaurant naar het station holt om de trein naar Gouda te halen. Een nachtje overblijven in Den Haag is er niet bij. Thuis, in het Reeuwijkse, lokt de roeiboot. Met zijn vrouw, dodhter van een vooroorlogse SDAP-senatrice, be hoort hij tot de cracks van de Goudse Roei- en Zeilvereniging. Hij is ook een redelijk skiër en een enthousiast volleyer. Maar aan schaken doet hij niet en dat is aan zyn brief wel te merken. Vergissing Kan Nederhorst, mocht hij aan blijven als fractieleider, nog met goed fatsoen aam, het Hof ver schijnen? We dachten van wel. Ook Troelstra overkwam geen on geluk toen h\j enkele maanden na de mislukte revolutie-poging van 1918 door koningin Wilhelmina werd ontboden. De vergelijking is niet helemaal toevallig. Troelstra ver giste zich en Van der Goes van Naters, Burger en Nederhorst ver gisten zich niet minder. Neder horst zal nog weieens spijtig kij ken jiaar de tekst die aan de muur van zijn kantoortje in het Ka mergebouw hangt: „Lord, help me tot keep my mouth shut until 1 know what I'm talking about" (heer, help me mijn mond te hou den totdat ik weet waarover ik praat). En verder zou hij nog eens kun nen nalezen wat zijn fractiegenoot Prof. Patijn onlangs schreef in het PvdA-orgaan „Opinie": „A Is wij nu van socialistische zijde een ko ningskwestie zouden helpen ontke tenen, raken wij niet alleen aan de grondslagen van de samenwerking in het huidige kabinet, maar ook aan die van onze eigen partij". Burgemeester wil hoofdcommies niet als gemeente-secretaris HUISSEN De burgemeester heeft gisteren in de openbare raadsverga dering meegedeeld dat hij het met 8 tegen 4 stemmen genomen besluit van de raad tot benoeming van de hoofdcommies R. H. tot gemeente secretaris ter vernietiging zal voor dragen aan de Kroon. De burgemeester noemde de benoeming in strijd met het algemeen belang. Wat is het geval? De niéuwe functionaris, die als nummer twee op de voordracht stond, werd in oktober 1963 door dc rechtbank te Arnhem veroordeeld tot een geldboete van f 300 wegens vals heid in geschrifte. Hij was belast met de voorbereidingen van de in 1982 gehouden raadsverkie zingen en had toen valse handtekenin gen geplaatst op volmachtfo'rmulieren voor die verkiezingen en enkele for mulieren op naam gesteld van niet-in- gezetenen, die niet aan de stemming mochten deelnemen. Hierdoor was o.m. een in Canada wo nende n iet-stemgerechtigde, een fa milielid van een aanstaande kandidaat voor de raad. die bevriend was met haar. stemgerechtigd gemaakt. De stemming was hierdoor beïnvloed. Dit had tot gevolg, dat op 14 november 1962 d<X)rdat het besluit van de raad tot toelating van de nieuw benoemden door de Kroon was vernietigd nieuwe verkiezingen moesten worden gehouden. HEERLEN De Staatsmijnen zullen op het terrein van haar polychemiebe- drijf een fabriek bouwen voor etheen- propeen copolymeren, waaruit weer door vulcanisatie de nieuwe E.P.T- en E.P.- rubbers bereid kunnen worden. Deze zijn voor vele toepassingen geschikt De fabriek kan over twee jaar in bedrijf komen. Hieraan zijn jaren van speur werk, ontwikkeling, verwerving van kennis, licenties, octrooien cn proefpro- duktie voorafgegaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5