Nieuwe Leidse Courant Huwelijk toch in Amsterdam Sake v. d. Ploeg sprak twee uur met Claus Kabinet houdt voet bij stuk Nederhorst werd terechtgewezen Schoenen en textiel niet Tr matras Nieuw voorstel van Smitli Anti-communistische generaal verwijderd Commentaren weerbericht Zaterdag 30 oktober 1965. 46ste jaargang Elektronische Orgels Piano's Keuze uit vele merker. BOOT Bodegraven CHRISTEUJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stentvastigh i* g*iebleven mijn hart in teghenspoeH" Abonnementsprijzen p.w 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid mag worden aangenomen, dat het huwelijk van prinses Beatrix toch in Amster dam zal plaats vinden, ondanks de daaraan verhonden bezwaren. De rege ring schijnt niet te willen terugkomen op haar aanvankelijk besluit. Op de vraag van journalisten waar het huwelijk zal worden voltrokken, ant woordde minister-president Cals gisteravond: „Dat was toch al beslist". KABINET houdt voet bij stuk Het kabinet heeft gisteren uitvoe rig over de kwestie gesproken. Na dere mededelingen zal het doen in het antwoord op de schriftelijke be schouwingen van de Tweede Kamer over de goedkeuringswet. De tekst van dit antwoord is gistermiddag vastgesteld en het stuk zal begin of midden volgende week bij de Kamer worden ingediend. De huwelijksda tum staat nu wel zo ongeveer vast en daarbij is rekening gehouden met de statenverkiezingen (23 maart), zo verklaarde mr. Cals. Onaanvaardbaar De ■premier liet de journalisten voort weten, dat het hele kabinet de beruchte brief van PvdA-fractielei- der Nederhorst ,£eer betreurt". Mr. Cals noemde het grondwettig onaan vaardbaar", dat in de brief evenals in sommige perscommentaren de prinses in de discussie wordt betrok ken. „Men moet zich tot de ministers richten", aldus de premierdie eraan toevoegde,"dat het hele kabinet van harte met het huwelijk van de Prinses instemt Daarin is geen wijziging ge komen. Terechtwijzing De verklaring van de minister-pre sident over „de brief" is een forse te rechtwijzing aan het adres van een bevriende fractieleider en een nieuwe verzwakking van diens positie. Te meer daar mr. Cals zijn verklaring uitdrukkelijk namens het hele kabi net aflegde d.w.z. inclusief de minis teriële partijgenoten van de heer Nederhorst. De socialistische Tweede Kamerfrac tie is gisteren van elf tot een uur bij een geweest om zich te beraden over een antwoord op de brief van de KVP- fractie waarin om opheldering over be paalde uitlatingen van de heer Neder horst wordt gevraagd Dit antwoord is vastgesteld, maar met de publicatie (ook van de KVPbrief) zal worden ge wacht totdat de katholieke fractie er zich a.s. dinsdag over heeft gebogen. Geen springstof Over de inhoud van de corresponden- Een Instrument als koopt u maar één Daarom is het ven en uitvoerig te gebeurt in Bodegraven: in de Centrale Toonkamers voor Elektronische Orgels (CTE), een voorlichtingscentrum t.b.v. alle aangesloten piano/orgelhandelaren. U kunt er alle modellen bekijken, be luisteren en bespelen: Eminent, Baldwin, Gulbransen, Compton, Vierling enz. enz. Ook zaterdags tot 6 uur geopend. tie tussen de heren Nederhorst en KVP- aanvoerder Schmelzer (er zijn kenne lijk meerdere stukken gewisseld) is niets bekend. Uit het feit echter dat de heer Schmelzer het niet nodig oordeelde zijn fracie eerder dan dinsdag bijeen te roepen, mag worden afgeleid dat het P vd A antwoord geen springstof bevat. Van socialistische zijde wordt alles ge daan om de politieke spanningen, die de brief van de heer Nederhorst in het leven heeft geroepen, weg te nemen. Maar of dat zal lukken, kan pas blijken op 10 november wanneer de Tweede Kamer over de goedkeuringswet debat- PvdA-Tweede-Kamerlid wilde informatie Nodig om zijn standpunt te kunnen bepalen Gisteravond om kwart over acht precies begon in het Concert gebouw te Amsterdam het Grand Gala du Disque ciassique. Het programma begon zózeer op tijd, dat vele prominente bezoekers, onder wie Jonkh. mr. C. J. A. dc Ranitz (links), de minister van Cremamr. Si. Vrolijken de nmissaris van de Koningin in Noordholland, mr. F. J. Kranen burg rechtste laat arriveer den, en de zaal pas mochten be treden nadat de opening was verricht. Alevel wat raars op het platenfeest (Verslag op pagina 5). UTRECHT Wat heeft het PvdA- Tweede-Kamerlid Sake van der Ploeg bewogen vorige week vrijdag onderhoud aan te vragen met de heer Claus von Amsberg? Dit gesprek heeft woensdag j.l. plaatsgevonden. Het duurde ruim 2 uur. In een onderhoud met een re dacteur van het ANP verklaarde de heer Van der Ploeg, na het overwin nen van een zekere tegenzin, zich bereid te antwoorden op enkele vra gen. De heer Van der Ploeg, die op eigen initiatief besloot het onder houd aan te vragen, zal over het ge sprek een rapport opstellen voor zijn fractie". „Bij het overwegen van mijn stand puntbepaling inzake de toestemmings- wet voelde ik het steeds als een ge mis, dat ik nooit contac had gehad met de heer von Amsberg", zei de heer V. d. Ploeg. „Ik vond het logisch een gesprek aan te vragen, want dat doe ik in mijn bond (h ijis voorzitter van de Algemene Ned. Agrarische Bedrijfsbondook als ik met een werkgever te maken krijg die ik niet Ik zat met een reek. vragen per soonlijke vragen in verband met het feit, dat prinses Beatrix als meisje in Canada, haar moeder en groot moeder symbolen waren, die in de donkerste dagen van mijn leven een stimulans waren om het werk vol te houden waarmee ik bezig was. Overleg met de fractievoorzitter heb ik niet gepleegd, omdat het een per soonlijke zaak betrof, waarvan ik meende, dat ik daarvoor zelf ver antwoordelijk ben. Na l et verzen den van de brief vorige week vrij dag ne' ik de partij- en fractievoor zitter van mijn stap wei op de hoog te gesteld. Dinsdag kreeg ik een te lefonische uitnodiging voor een ge sprek op woensdagmiddag 3 uur. Waarom bent u beiden bij de reali sering van uw verlovingsplannen zo haastig te werk gegaan? Heeft u beseft, mede gelet op de ervaringen bij de ver- j loving van prinses Irene, dat de grond- j wettelijke toestemming niet zonder wel- j overwogen intern parlementair beraad j kon plaatsvinden? (Voor vervolg zie pag. 9) Cals: andere dekking gevonden (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren in grote trekken overeenstem ming bereikt over een vervanging van de aanvankelijk voorgestelde omzet belasting op textiel en schoeisel (f240 min.), waartegen de Tweede Kamer veertien dagen geleden overwegende bezwaren bleek te hebben. „We zijn er wel uit, maar er moeten nog een paar details worden uitgewerkt", verklaarde minister-president Cals gister avond na afloop van het kabinetsberaad. De regeringsbesluiten zullen tegen bet midden van de volgende week per brief "an de Tweede Kamer worden meege- S. VAN DER PLOEG beter oordeel Een aantal vragen had ik reeds dui delijk in mijn hoofd, maar pas een uur voordat ik de heer von Ams berg ontmoette, heb ik ze op papier geformuleerd. Welke man Over het oorlogsverleden van de heer v«n Amsberg had ik weinig te vragen. Ik wenstevenwel na le gaan n.et welke man ik na 1945 te maken heb gekregen. De heer V. d. Hloeg wilde niet alle vragen die hij heeft gesteld, met name die, waarup het antwoord voor hem persoonlijk vooral van be tekenis is, meedelen. Kij had deze vragen vooral gesteld om de per soon van de toekomstige echtgenoot van onze kroonprinses te leren ken nen. De heer V. d. Ploeg noemde ons o.m. de volgende vragen: j Heeft u tussen 1945 en 1964 daad- UW Kleine kans van slagen SALISBURY In Salisbury heeft zich gisteravond tijdens een onder houd van drie uur tussen premier Wilson en lan Smith een geheel on verwachte ontwikkeling voorgedaan. Smith heeft Wilson een nieuw voor stel gedaan en deze zal dat aan de Britse regering voorleggen. Hij zou dus niet met lege handen naar Lon den terugkeren. Smith heeft name lijk toegezegd in elk geval met ieder besluit enige dagen te wachten totdat het Britse kabinet zich over het nieuwe voorstel heeft uitgesproken. In Britse noch in Rhodesische krin gen wilde men gisteravond iets losla ten over het voorstel van Smith. Men neemt evenwel aan dat het betrekking heeft op de grondwet van 1961 en een antwoord is op een nieuwe uiteenzet ting van Wilson inzake een uiteinde lijke meerderheidsregering in Rhode- Wilson vliegt vandaag naar Londen, de ministers van jus'-tie en gemene bestzaken blijven nog enige dagen in Rhodesië. Gistermorgen had Wilson een nieuw idee gelanceerd dat door het Rhodesische kabinet nauwkeurig is bestudeerd en daarna verworpen. Daarop deed Smith zijn tegenvoorstel. In Britse kringen kon men gisteravond horen dat het nieuwe voorstel niet zoveel zou inhouden en dat het de kwestie in ieder geval niet kan regelen. Het enige positieve is dat de Britse regering enige dagen, wint. Wilson is niet, zoals aanvankelijk de bedoeling was voor de Rhodesische televisie verschenen. Hij zou daar een laatste beroep doen op het volk en verzoeken af te zien van een eenzij dige onafhankelijkheidsverklaring. Op het laatst eisten de autoriteiten (de tv is staatszaak) dat de premier zich door vier journalisten zou '.aten ondervra gen. waarop Wilson niet is ingegaan. BRIESTRAAT 173 Tegenzet van Soekarno DJAKARTA President Soekar no zou, naar wordt vernomen, heb ben besloten generaal Soetjipto te verwijderen van zijn post in het operationele opperbevel (de hoogste Indonesische instantie) omdat deze twee weken geleden het sein gaf tot verbodsbepalingen, gericht tegen de :ommunistische partij en aanver wante oragnisaties. Intussen duren de represaillemaatrege- n van het leger tegen de communisti sche partij in geheel Indonesië onvermin derd voort. Op alle ministeries er zijn meer dan honderd en in alle regio nale bestuursorganen worden de commu nistische ambtenaren weggezuiverd. Er zijn er al duizenden van hun post onthe- De zeven in Indonesië toegestane po litieke partijen hebben gisteren een ver klaring uitgegeven, waarin zij hun trouwen bevestigen in de wijsheid president Soekarno en hem hun steun toezeggen voor „het regelen van de kwes tie van de 30ste september in de geest van gerechtigheid en volgens de van het volk" In Midden-Java hebben vorige week communistische terroristen van drie kanten een aanval gedaan op het kamp van het 954ste regiment, zo deelt de Indonesische voorlichtingsdienst mee. De aanval werd afgeslagen door para chutisten. Zeven terroristen sneuvel den. vijftig werden gevangen genomen. Bij acties in Klaten vielen 350 terro risten in handen van de regerings troepen. Adelborsten week gedwongen vrij DEN HAAG Het staat thans vast, dat zich in het Koninklijk instituut voor de marine in Den Helder een geval van nekkramp heeft voorgedaan. De patiënt maakt het goed. Er zijn echter zoveel contactpersonen dat het instituut voor een week dicht gaat. Alle studerenden zijn naar huis ge zonden, echter voorzien van een studie- taak. corps, de Thailandse ambassadeur Loeang Phinit Akson, heeft geklaagd over huiszoekingen bij buitenlandse diplomaten, op aangifte van de ambas sadeur van rood-China. De minister van buitenlandse zaken, Soebandrio, heeft daarop verklaard dat de regering ondanks de huidige politieke toestand instaat voor de veiligheid van de bui tenlandse diplomaten. Dc huiszoekin- :en geschiedden volgens Soebandrio in het spoor van de Indonesische re volutie" en waren niet bedoeld als aan. tasting van de diplomatieke onschend baarheid. Soebandrio op terugtocht Betrouwbare bronnen van het leger vertellen, dat Soebandrio als hoofd van de inlichtingendienst vervangen is door brigade-generaal Soegiarto. die twee dagen geleden nog ambassadeur Birma was. werkelijk uw afkeer regime en het nationtal-sociali toond? a: door welke handelingen en het ge- o Heeft u tijdens og kor: na het eer ste contact met onze Kroonprinses, dus in het prille stadium van het weten dat u van elkaar hield, al overwogen dat uw Duitse afkomst en uw verleden als oud-lid van de weermacht moeilijk heden bij de oordeelsvorming in Neder land zouden kunnen veroorzaken? De deken het diplomatieke VOL-A U TOM A T/SCHE extra i@55mra motor ou-1 ra '^^tAlRA extra extra BESCHERMING De lieer F. Diemer directeur Kwartet Commissarissen van Het Kwartet omvattend De Rotterdammer, Nieuwe Haag se Courant. Nieuwe Leidse Courant en Dordts Dagblad hebben benoemd in de va cature van algemeen direc teur, ontstaan door het over lijden van de lieer J. Groe- newegen, de beer F. Diemer. De beer F. Diemer is sinds jaren aan onze krantenonder neming verbonden. Sedert mei 1945 was bij directeur van onze krant te Leiden, sedert begin 1963 bovendien algemeen adjunct-directeur van het gehele kwartet. LES De socialistische fractievoorzitter moet om zijn brief wel spitsroeden Terwijl men in politieke kring de schrijver gelegenheid laat, eigen ge zicht nog enigszins te redden ook dat is een landsbelang heeft hij nu eveneens van het kabinet een duidelijk standje moeten incasseren. Dit laatste was even onvermijdelijk als de overige kritiek. Het gaat om de constitutionele ver houdingen, die door de brief ernstig waren scheefgetrokken en voor alles dienden te worden rechtgezet. Het blijft bedenkelijk wanneer een vooraanstaand volksvertegenwoor diger zulk een duidelijke les nodig heeft. HOOFDSTAD De plaats van de huwelijkssluiting blijft, moeten we nu wel aannemen. Amsterdam, de hoofdstad. Zelfs het te Amsterdam verschijnend Algemeen Handelsblad had om een andere plaats gevraagd. Ook die Amsterdammers echter die bedenkingen koesteren zullen dienen te beseffen, dat zij tweeërlei kwali teit hebben: zij zijn Amsterdammer (waarover wij al niet gering oor delen) en zij zijn bewoners van de hoofdstad. De hoofdstad is de representantei van het land en hoofdstedelingen zullen zich hebben te voegen naar het meer algemene gevoelen. DIRECTEUR Toen op 1 augustus van dit jaar de heer J. Groenewe-jen, de algemeen directeur van de bladen van Het Kwartet waaronder dus het onze ons kwam te ontvallen, betekende dit voor onze krantenonderneming een zeer ernstig verlies. Nog dage lijks ervaren we de leegte, door dit heengaan geschapen. In de ontstane vacature is thans door commissarissen tot algemeen direc teur benoemd de heer F. Diemer, een benoeming waarover wij ons harte lijk verheugen. De heer F. Diemer is sinds jaren in onze onderneming een vertrouwd figuur. Hij kent het krantenbedrijf en heeft er zijn genegenheid aan verpand. In het bijzonder de christe lijke pers een kostbaar bezit gaat hem ter harte. Het zal ook hoofdredactie en redac tie, zo goed als alle afdelingen in de geschakeerde krantenonderneming, een voorrecht zijn, met hem tot wel zijn van de christelijke dagbladpers samen te werken. Tijdelijk regen regen. Krachtige, langs de kust mogelijk tot hard toenemende zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Aan Hervormingsdag geven wij ontraditioneel reliëf. Vol gende week brengt het Nieuw Rotterdams Toneel het to neeldrama „Luther" van Os borne in première. Met de regisseur, de rooms-katho- Hek gevormde Richard Flink, had één onzer kunstredac teuren een gesprek. Het staat in het Zondagsblad. DE AARTSBISSCHOP EN RHODESIË Een uitspraak van de Anglikaansc aartsbisschop dr. Ramsey is als een bom ingeslagen: de Engelse regering moet zo nodig wapens in Rhodesië gebruiken om dc heersende blanken te dwingen hun apartheid op te geven. Het altaar van de kathedraal van Canterbury werd met het woord „Peace" beklad pagina Kernmerk. Ons Zondagsblad opent met een ont hullend relaas van ellendige toestanden in de zeventiende eeuw. Deze zwarte ach terkant van een gouden tijd die som mige lezers wellicht zal schokken is waarheidsgetrouw gebaseerd op de vele bewijsstukken welke in het Amsterdamse Waaggebouw deel uitmaken van de ten toonstelling „Arm in de Gouden Eeuw". Dr. M. W. Holtrop, de directeur van de Nederlandsche Bank, toont zich verontrust over de ontwaarding van ons geld. Een weinig bemoedigend geluid op de wereld- spaardag. Zie pagina 9. Gegroet Kamermuziek pag. 7 Wij nuchtere Nederlanders

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1