Anneke Schat maakt juwelen HEET U WEL EENS? Warme maaltijd schiet er nog te vaak bij in Uiv ervaringen als bruidje ZATERDAG 30 OKTOBER 1965 Deze creatie heet „Bitolj" en a door de grillige vormgeving e sobere japon cachet geven. Ondanks de studenteneettafels „Schat" fluisterde Rudolf in het oor van Anneke. Wat doet een verliefd jong meisje dan? Zij proeft de romantiek (want Anneke is romantisch aangelegd) en als dank neemt Schat haar mee. Op vakantie naar de Balkan. Hoe roman tisch: met de rugzak op de tengere schouders en slapen in een tent. Wild kamperen, daar houdt Rudolf van An neke mag zelfs geen lucht bed meenemen dat is te zwaar oordeelt Schat. In de slaapzak op het kale grond zeil. Voordat de tent wordt opgezet zoeken ze steentjes, takjes, aarde, om de grond zo egaal mogelijk te maken. Arme Anneke, denkt u nu mis- Op het aanrecht schien meewarig. Koop een auto en zorg voor wat comfort. Het deert Anneke helemaal niet. Ze geniet waarschijnlijk meer dan de auto-tourist. Want Anneke is al drie jaar mevrouw Schat en de woeste Balkan inspireert haar tothet maken van gou den sieraden. Daarmee verwierf ze zelfs een eervolle vermelding door het inzenden van een gou den broche bezet met azuriet en briljant. De jury vond het ook briljant: de jury van dit jaar te Berlijn gehouden Benvenuto-Cel- lini-prijsvraag. In Nederland ex poseerde ze op de Nationale Be- roepenmanifestatie te Utrecht, waar haar creaties opvielen door de bijzonder aparte vormge ving. de Montessorischool. Kleuter te keningen uit die tijd tonen, dat Anneke vond dat juwelen op een vrouwspersoon niet mochten ont breken. Op zestienjarige leeftijd had ze overdag een administratief baantje en bezocht ze 's avonds de Kunstnijverheidschool in de hoofd stad. Rudolf Schat koos eveneens het juwelenvak, zodat hun beider taken elkaar aanvulden. Twee en een half jaar geleden was Anneke de bruid; haar be roep was edelsmid, dat van Ru- dolf edelsteenkundige. Bepaald niet alledaags! Iedere vrije zater dag experimenteerde Anneke op de aanrecht in moeders keuken de lange vakanties van het instituut waar ze werkte benutte ze door praktisch te werken. Nu heeft ze op de Spiegelgracht 20a in Amsterdam op de eerste eta ge een zeer modern ingericht ate lier. Er staat een speciaal voor haar ontworpen werkbank, want Anneke Schat is links. Daar worden de impressies die ze opdeed in Macedonië en Alba nië omgezet in juwelen. Op haar lange voettochten door kleine ver scholen dorpjes maakte ze kennis met de ruige bevolking die bijzon der gastvrij is. Ze werd geboeid door de rijke klederdrachten en het combineren van vele kleuren in die drachten. Zij verliet de glad de en strakke vormgeving van on ze noordelijke smeedkunst en maakte zich een bepaalde smelt- techniek eigen. Door het bij hoge temperaturen gesmolten goud als het ware te laten krimpen en het daarna te polijsten en te hameren, verwierf ze zich een geheel eigen stijl in de edelsmeedkunde. Levendig Leren schrijven op de machine Als onze kleintjes leren schrij ven vergt dat een uiterste in spanning. Niet alleen moeten zij de letters leren maar zij moeten de letters ook nog netjes op pa pier zien te krijgen. Misschien weet u nog wel uit uw eigen kindertijd hoe inspannend dat was.... vooral niet buiten de lijn tjes, letters niet schots en scheef, vroeger kwam er dan nog bij: ophalen dun, neerhalen dik. Twee psychologen in de Vere nigde Staten, dr. Wood en dr. Freeman hebben een experiment ondernomen door de kinderen op een schrijfmachine te leren schrijven. Het schrijven met de hand van jonge kinderen eist een zodanige inspanning, dat zij niet gelijktijdig aandacht kun nen geven aan het leren van de letter en het schrijven daarvan. De geleerden meenden dat te- Veel eriergie én concefltratiéver- mogen verloren gaan bij het met de hand schrijven. Het aanslaan van de toetsen is veel eenvoudi ger, wordt zeer snel geleerd en alle aandacht kan dan worden gebruikt voor de eigenlijke taak. De routine van het tikken ma ken de kinderen (tussen vijf en twaalf jaar) zich zeer snel ei- Uiteraard moeten de kinderen ook met de hand leren schrij ven, alleen het tijdstip waarop dit geleerd wordt is verschoven. De resultaten in alle vakken wa ren aanzienlijk beter van deze kinderen dan van anderen, die bij het maken van hun school werk feitelijk een dubbele taak krijgen. Een uitzondering daar op maakte het vak schoonschrij- „Levendig en origineel" oor deelt men in vakkringen. Dan weer boetserend, soms opbou wend in plaat, tast zij de kostba re materie af. Ze rust niet eer een verantwoorde, met edelste nen bezette creatie haar atelier verlaat. Inspiratie vindt ze ook in de studie over de ontwikke ling en dracht van het folkloris tisch juuu pl in de Balkangebie- den. Ieder werkstuk geeft ze een naam, een zeer buitenissige in onze Nederlandse oren. Buran, opgebouwd uit een ruwe schijf tourmalijnkristal of Kumanovo, een juweel bezet met drie gese lecteerde olijfgroene tourmalij- nende laatste dankt zijn naam aan het bijzonder levendig ka rakter van de oude Skipetaren- stad „Kumanovo" in het ruwe gedeelte van de Kosmet op de Balkan, legt Anneke ons uit Wie mocht menen dat ze zich al leen aan haar scheppingen geeft, heeft het mis. Daarbij het huishou den, wat dacht u wel? Op bestelling Zij maakt haar creaties niet aan de lopende band, maar werkt op bestelling. Ze vindt, dat een vrouw niet voor de etalage van een juwe lier moet staan dromen; zij ont werpt juwelen op de cliënt. Anne ke maakt graag gebruik van ruwe mineralen. Dat geeft de kans om een uniek juweel te dragen. Want natuurkristal geeft nooit hetzelfde effect. De enorme rijkdom van edelstenen geeft haar keus genoeg en het is heus niet allemaal onbe taalbaar. Ze maakt tevoren schet sen en modelleert haar creaties eerst in gips. Zo is ze altijd weer op zoek naar nieuwe vormen en toepassing van juwelen. Durven Wilt u een nieuw idee? Twee oor bellen, en die links en rechts ver binden met een passend collier, dat dus als het ware aan de oren hangt. Zeer exceptioneel, geeft ze zelf toe, niet iets voor iedere dag, maar een vrouw moet juwelen dur ven dragen Nog zo'n idee dat nog geen werkelijkheid werd: een so ber maar chique pakje, op de lin kerschouder een broche waarvan daan een paar mooie kettingen naar de rechterhelft gaan als slui ting. Ideeën genoeg lacht Anneke Schat, die nu drie en twintig jaar is. Haar wilskinnetje vooruitgestoken, haar onderzoekende ogen onder mooi gevormde wenkbrauwen laten vermoeden dat deze jonge vrouw in de ju- welenmode van zich zal laten horen. EXPOSITIE Wie kennis wil ma ken met haar werk, kan terecht op het atelier, vlak bij het Rijksmuseum. Tot 15 november expo seert ze met nog zes edelsmeden op de juwelenexpositie „De Gulden Smidse" in Rotterdam op de Oudedijk 148. „Die juwelen werden niet voor een persoon ontworpen, maar zijn uiteraard wèl te van koop", zegt ze zake- melding in lijk. gouden Het is een bekend feit dat de warme maaltijd bij de stu dent er wel eens" bij in schiet. Dat is niet nodig, want iedere student kan voor een vrij lage prijs aan een studen teneettafel in de mensa een verantwoorde maaltijd kopen. Onder studenteneettafels wor den verstaan de eetgelegenhe- den die door en voor studenten worden beheerd. De exploitatie ervan behoeft niet winstgevend te zijn, eventuele exploitatiete korten kunnen door rijkssubsi die gedekt worden. In bepaalde gevallen kunnen zelfs gelden be schikbaar worden gesteld voor inrichting, bouw of verbetering van de bedrijfsruimte. Onze stu denten kunnen er op verant woorde wijze hun maag vullen; de maaltijd moet bestaan uit ten minste vijfenzeventig gram vlees, vis of ei, een flinke portie groenten, aardappelen, rijst of macaroni, just of saus. Gewoon lijk is een voor- en/of nagerecht verkrijgbaar. Het samenstellen van een menu levert nog wel eens moeilijkheden op, een groot aantal groenten lust men niet (moeders, leer uw kinderen toch alles eten en geef zelf het goede voorbeeld!) Het toezicht op de maal tijdverstrekking wordt uit geoefend door een tweetal diëtis ten, verbonden aan het Voorlich tingsbureau voor de voeding. Zij letten op de samenstelling van de maaltijden, variatie in de me nu's, efficiency en hygiëne by de bereiding, inkoop en opslag van de levensmiddelen, inrich ting keuken, enz. De helft Wordt er veel gebruik ge maakt van de eettafels? Een on derzoek in de stad Groningen heeft uitgewezen dat krap de helft van de studenten er ge bruik van maakt, een derde nut tigt de maaltijd bij familie of „en pension", ongeveer tienpro cent van de maaltijden zijn „op de kamer" klaargemaakt en een even groot deel wordt buitens huis, in een cafetaria, restaurant e.d. genoten. Regelmaat Oogafwijkingen bij het jonge kind Een oogafwijking bij het jonge Toch kan, juist bij vroegtij- kind wordt zelden ontdekt voor- dig ingrijpen, menig oogletsel dat het de schoolleeftijd bereikt genezen worden. „Een zgn. „lui- heeft, tenzij de afwijking zeer ernstige aard is. bekroonde broches met eervolle ver- de Ment enuto Cellini"-prijsvraag, broche met robijnen en briljant. oog" kan b.v. alleen genezen worden als op zeer jonge leeftijd ingegrepen wordt", zei de ort- optiste ons. In Amerik wordt geadviseerd elk kind in zijn lerde levensjaar aan een „ogen- est" te onderwerpen. Soms kunt u zelf al constateren f uw kleuter iets aan de oogjes tankeert b.v. als hij vaak met !e ogen knippert, dikwijls de wenk- >rauwen fronst of af en toe scheel «ijkt. Ook als hij veel struikelt, is dal niet altijd te wijten aan wildheid. Dat kan zeer zeker duiden op slecht zien. Heeft het kind klach ten over jeuken of branden van dé*Ögèh, dan óök adviseren wij er eens mee naar de dokter te gaan. Toont hij weinig interesse voor dingen die ofwel vlakbij ofwel ver weg zijn, ook dat kan bete kenen dat uw kind een oogafwijking heeft Oudere kinderen die klagen over hoofdpijnen of periodieke duizelin gen kunnen een oogonderzoek no dig hebben. Ook het naast de lijn tjes schrijven en, in sommige ge vallen, het gebruik van ongewone kleurcombinaties bij het tekenen en verven kunnen bij schoolkin deren wijzen op een oogafwijking. Het is helaas zo dat een groot deel der studenten zich niet druk maakt over zijn of haar voeding, zich zelfs van het ver band tussen voeding en gezond heid niet bewust is. Vele studen ten schijnen zich ook niet te wil len onderwerpen aan de regel maat van een dagelijkse goede voeding. Laten wij beseffen dat de houding tegenover voeding, koken, eten en „lusten" in het gezin gevormd wordt. EVEN TIPPEN Moet u nog een avond van een club, vereniging of school vullen met iets origineels en weet u niet wat? Schryf Nes Amraim Nederland, Noonhingel 11 Rotterdam en u krygt een prachtige avond met kleuren lia's over Israël en de pioni rpOEN door de onderwerpen -*• van de laatste weken in de Open Brief veel andere onderwer pen bleven liggen, heb ik, en dat is nu het aardige van het opont houd, veel tijd gehad om over wat restte na te denken. Door de straten fietsend, straten die ik an ders nooit bewust in mij opneem, maar die me nu omhullen met het groen en goud van hun oude bo men, één glorie van bladeren bo ven me en bladeren voor mij op de grond, besef ik dat de gedachten mij vergezellen. Zij worden als het ware opgenomen in de intimi teit van deze uren van louter mild heid, en het kan wel niet anders of de mildste gedachte uit de post van de laatste weken is mij het meest bij gebleven. Kan dat, dat een mens naast je door je liefde verandert? had mij een vriendin, geschreven. Kan allerlei grievends dat in een jeugd is beleefd, dat een karakter heeft gekreukt, lang zaam aan wegzinken? We hadden het er al zo vaak over gehad, wa wisten ook wel dat sommige din gen nooit veranderen, dat sommiga mensen met al de liefde die je geeft nooit helemaal gaaf worden, maar zo spraken we af als er een kans is, dan alleen met liefde. Een eigenschap van liefde is dat Uit grootmoeders kastjezei riHgéJitig^anmi 1955. Uit" groot- rpppders tijdweer pmode"we von den'aneréérst de' flaüéllèn lakens in pasteltinten en dan nog met een romantisch bloemetje versierd. Aan gepast aan dc country and western style en de volksmuziek, zegt de ontwerper. Minder romantische zielen zullen denken: als 't maar lekker warm is. den en verhalen uit haar gezin stond dat in de volgende brief van mijn vriendin. Ik was er dolblij mee. Maar gek genoeg bleef er wat hangen. Ik peinsde erover op de fiets, het was alsof er nog een vervolg op do brief moest komen. En dat kwam, maar niet van haar. Mijn ant woord in de krant was ook voor iemand anders een antwoord ge weest, ook enigszins zo bedoeld al wist ik niet of de briefschrijfster het als een antwoord zou zien. Maar ze zag het en stelde een vraag. Het is die vraag die ik in de brief van de ander hoorde, maar niet las. Of liever: ik hoorde mijzelf vragen. Dit: als je altijd liefde geeft, en maar geeft, en geeft, en je bent dan zo jaren be zig, wat bereik je dan voor jezelf? Als je altijd moet zorgen dat er iets niet gebeurt, als je een crisis moet vermijden, uitbarstingen voorkomen, toegeven waar je met de vuist op tafel wilde slaan, tu mult om niets moet verdragen, wrok moet zien gestalte krijgen, iemands begrenzing veel eerder ziet dan hijzelf, als je altijd de gangmaakster moet zijn thuis, voor je kinderen (anders beleven ze niets), voor je gasten (anders komt er niemand meer bij je), als je altijd dapper „stand" moet op houden in je huwelijk, steeds maar doen of je zo gelukkig bent terwijl je best weet dat men je in de familie ook zo al met een zeke- meewarigheid bekijkt nou. Uit grootmoeders tyd: matrassen die op horde planken lagen. Auping heeft sinds kort zo'n harde onder- matras in de handel: voor allen met rugklachten een uitkomst. Kan de „moderne" plank van onder de matras gevist worden, want rug klachten zyn ook „mode". SANDRA MET ROK IGNACE (Vlot pakje met gerende rok). A voorpand lx knippen dubbele stof. B rug lx knippen aan de stofvouw. C mouw lx knippen dubbele stof. D kraag lx knippen aan de stofvouw en lx knippen schuin dubbele stof 4- naad M.A. lx knippen tussenvoerlng. In zijnaad rok ritssluiting stikken van 20 cm. Voorkant verstevigen voor knopen en knoopsgaten met tussenvoering. Te gebruiken delen A. 1. 22 3. 4. 5. 6. 7, 8. 9.. B. 11. 12. 13. 14 is Ifi 17 r 40 Ai 42, D. 19. IGNACE A. voorrok 1 x knippen, dubbele slof- B. achterrok 1 x knippen, dubbele stof. Weer zo'n leuk model voor alle bezitsters van ons patro- nenset. U kunt er alle kanten mee uit zoals u op dit plekje van de pagina iedere veertien dagen weer ziet. Éénmaal zo'n set kopen en u bent voor altijd klaar. Blijven er nog vragen over, vele lezeressen maakten reeds van onze ser vice gebruik van uitleg of tips. Hebt u vragen of wensen omtrent modellen van japonnen, pakjes of lingerie: laat het weten aan: redactie BladZij en uw wens wordt vervuld. By onze kantoren zijn verkrijgbaar: Een patronenset vijfbladig in de maten 36 t/m 48 2.50 Dit behoeft u slechte éénmaal aan te schaffen! D Een mapje met visuele voorlich ting, rokken, pantalons en avond kleding. Handig als u het schuiven met patroondelen niet snapt 2.25 Een supplement met elk 35 mo dellen, prettig als u veel naait en behoefte hebt aan méér modellen dan u-U iedere veertien dagen als service brengen. De nummers 2, 3 en 4 kosten per stuk 1.45 Vergeet niet uw maat. op te geven Ontvangst na storting of betaling van het benodigde bedrag bU het bureau van Dat op een trouwdag de nood wel eens aan de man kan komen, bewijst de brief van mev r. C D. te R. „Toen wij de kerk binnen kwamen vroeg en kreeg de koster ons trouwboekje. Hij leidde ons keurig (zelf al maar achteruitlopend) naar onze plaatsen. Het duurde nogal even voor we begon nen, tot een zenuwachtige koster kwam fluisteren of we een trouwbewijs bij ons had den. Nee, dat lag thuis (in de hoededoos van de bruide gom). Koster af, even wach ten, koster op: zónder trouw bewijs werd er geen huwelijk ingezegend. Toen maar even confereren met een familie lid die het bewuste papiertje ging halen. Het was wel wat roezig geworden in de kerk, maar het mooiste vonden we toch wel dat de organist al die tijd er lustig op los speel de, waarvan we het versje ,Jlls g' in nood gezeten" wel het toepasselijkst vonden. De koster hebben we een taart gestuurd, hij schreef ons zeer verrast te zijn door dit ge baar, hij had nog nooit in njn lange loovbaan iets van een bruidspaar gekregen." Dus, toekomstige bruidjes, misschien ook eens doen? Mevr. J. W. te H. trouwde vlak na de oorlog, in een tijd waarin niets te krijgen was: „Mijn jurk kreeg ik van een nicht te leen, schoenen van een schoonzus drie maten te groot. Ik moest mijn tenen krom houden met lopen, anders verloor ik ze. Ik had er al elas tiekjes om gedaan, maar dat kon toch niet verhinderen dat de hak steeds met een klap op de grond kwam. Toen ik de stoep van het stadhuis opliep hoorde ik zeggen: „Die heeft zeker klompen aan..." Vergeten Teleurstellend was de mede deling voor mevr. H. te D. op het stadhuis. „We trouwden in het jaar 1918; vol van hetgeen te gebeuren stond, reden we naar het stadhuis. Wie be schrijft onze teleurstelling toen we te horen kregen dat de hu welijksvoltrekking niet door kon gaan omdat de ambtenaar van de burgerlijke stand verge ten had de bescheiden tijdig door te zenden. Vanzelf kon nok in de kerk de huwelijksin zegening niet doorgaan. De pa pieren die inmiddels opgezon den waren, werden met bekwa me spoed opgehaald. Door de vriendelijkheid van de ambte naar van de BS (hij had ook wat goed te maken) konden we die dag toch nog trouwen, en wel op het ietwat ongewone uur van half zes. Daarna werd het huwelijk nog kerkelijk in gezegend. De dominee begon zijn toespraak met: „Er zijn van die kleine vossen, die de wijngaard trachten te versto- Uit de lommerd Hoe komt een a.s. bruid aan een jurk als er niets te krijgen is? Mevr. C. L. te R. wist het wel, heel gewoon uit de lommerd.' „Wij trouwden in 1917. Ieder een zat met de handen in het haar We hadden niets om aan te trekken; alleen mijn broer kon aan een zwarte lap stof komen voor een kos tuum. Een kennis van hem had die lap bij de lommerd gebracht, mijn broer kreeg zijn kaartje en kon het dan overnemen Achteraf bleek dat de stof niet geschikt was voor een herenkostuum, ik heb er toen mijn trouwjapon van gemaakt. De mensen vroegen zich af waar ik die jurk vandaan gehaald had in dié tijd, maar ik heb niets gezegd!" Toen mevr. C. N. te R. in de oorlog trouwde, was er tijdens de plechtigheid op het stadhuis, plotseling luchtalarm. De amb tenaar vloog de schuilkelder in. Het bruidspaar ging dicht te gen elkaar aan zitten, en na drie kwartier kwam de ambte naar weer opdagen. De meeste bruidsparen van nu hebben niet de tijd voor zo'n tête-a-tête-tje, moet u maar denken, mevr N! In veewagen veewagen, daar keek de familie van mevr. K. te V. toch wat vreemd van op: ..We trouwden in december 1942, en hadden wat gerij van boeren gehuurd 'n de naaste omgeving. Maar op het laatste nippertje kwa men er nog een paar familiele den die vroegen of ze ook mee konden. Zij kwamen nogal ver van ons dorp vandaan, en koets jes waren er niet genoeg meer. Ik vroeg mijn buurman (een vrachtrijder) of hij er iets op wist Het kwam dik in orde zei hij. Ze zouden netjes van t station gehaald worden. Toen de familie er aankwam, netjes •n de kleren en met hoge hoe den, vroeg de buurman: „Alle maal feestgangers? Stap maar in, ik heb *m netjes schoonge maakt". De loopplank werd uit gehaald, en daar ging de keuri ge familie achter elkaar de veewagen in. Ze keken eerst wel op hun neus, maar al gauw kreeg de humor de overhand; de stemming voor die dag zat er meteen in!" „Toen de ambtenaar van de Burgerlijke Stand plechtig vroegNeemt gij tot uw wet tige echtgenoot enz. enz. ant woordde ik tot verbazing der aanwezigen: „Neen" Wat was het geval? „De ambte naar noemde wel de goede voornaam maar de verkeerde achternaam. Het was sommi gen ontgaan, maar mij geluk kig niet Stel je voor dat ik ja gezegd had! Hij noemde nl. de naam van een ver fami lielid van mijn man..." aldus mevr. G. H.te G. Stekken Mevr. L. G. te Z. geeft een origineel idee dat a.s. bruidjes van pas komt: „Haal zo vlug mogelijk na de grote dag een paar groene of bontgekleurde takjes uit je bruidsboeket en probeer ze te stekken. Het ls mij gelukt en al heel vlug kreeg ik een aardig plantje dat met extra liefde verzorgd werd." Precies ons Idee: een heel wat frisser aandenken dan de treurige stoffige takjes die in sommige slaapkamers benge- TK heb fantasie voor een boei- 1 end leven, schrijft mij de twee de vriendin. Ik zou veel meer kun nen dan ik nu doe. Elk jaar denk ik: net volgende wordt beter, mar de jaren vliegen om in precies het hoofd boven water houden, en daar gaan al mijn krachten in zit ten. Is dat nu eigenlijk de bedoe ling, vraag ik mij af, wilt u mij daar eens op antwoorden. Ik heb zo het gevoel dat ik meer kon zijn dan ik nu ben. Ik voel me niet ongelukkig, begrijp me goed, ik ben dankbaar hoor dat ik zo goed de boo' kan afhouden thuis en we hébben al veel gewonnen in een paa. jaar maar al wat ik uitvind en bedenk lijkt me soms zo verspild, ik had het rijker, vrij er, voller kunnen doen als ik niet zo gebonden was. Ja. dat kan ik me goed inden ken. Het is net als met een lap stof van niet zo'n goede kwaliteit. Je maakt wel een aardig rokje en iedereen bewondert je: wat leuk geworden!, maar het had met een beter' lap veel. wat zal ik zeggen, veel grandiozer gekund. Net als een verveloos huis. je vimt en poetst en dat kun je dan ook zien, maar het gaa* niet glanzen. Juist, dat is het goede woord, het leven heeft geer glans. Nu is het maar de vraag of het leven glans moet hebben. Zo, dat de glans van binnenuit, je liefde, naar buiten vorm krijgt. In een zekere harmonie, in een beetje welstand, in wat pluspunten: niet altijd behoeven te beknibbelen, met altijd piekeren, niet altijd zit ten te verstellen en daardoor nooit eens tijd hebben voor leuke din gen. Moet het, mag het die glans hebben, vraagt u. Ik zeg ja op allebeL Het mag, het moet. We hebben vroeger wel veel gehoord over liefde in het verborgene en over zich wegcijferen, maar die zijn op zichzelf niets. Die zijn het vimmen en poetsen, facetten van de liefde die hoop In zich heeft, die zijn dienen en overgave. Maar de glans van dat verworvene moet pch ergens in ons leven aftekenen, in onze rust, in onze blijdschap waarmee wij elkaar tegenoettre- oen. U hoeft niet de flensjes te bakken die de andere opeten. Al bakt u ook nog zo met liefde, al geniet u bij het zien van het smul len der anderen, u moet ook zelf eten. En feestelijk eten. Dat valt niet mee. Wij moeten elkaar daar bij eigenlijk helpen. Dat doen we te weinig. Als iemand b.v. weduwe is en gauw driftig, en zij had een lieve man die haar altijd zo heel even met een blik of een grapje, hielp om niet driftig te worden, dan snapt iedereen wat zij mist Zij „wordt" niet meer door de an der wat zij kon zijn: vrijer, rijker, blijder. ALS iemand een moeilijk le- ven heeft thuis, zelf altijd de meest beheerste moet zijn, dan mist zij dat „worden" van zichzelf. Wij kunnen elkaar liefhebben en toch naast elkaar verkleumen. Als wij een vriendin in ons midden hebben die dit beleeft en vol is van liefde dan moeten wij haar helpen. Haar in staat stellen zich- '.elf te beleven, in eigen werk, bui tenshuis of op andere wijze, of het haar mogelijk maken eens een dag uit te gaan Om je heen kijken. De liefde, verdiept en glanzend ge maakt. zal met groot enthousiasme en nieuwe plannen tot u terugke ren en wat meer is: tot hen die op deze liefde het meest zijn aan-

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 15