Nieuwe Leidse Courant KABINET BESLIST OVER PLAATS N.L.C. Vandaag in wekelijkse sitting Amsterdam ondanks alles? Vandaag wordt beslist over schoeisel en textiel „SIMCA VOL- SHOW AUTOMATISCH" AUTO BIERMAN N V. Per lidmaatschapsjaar f. 50 Financieel voordeel voor georganiseerden Afvalwater moet beter geloosd worden Toestand Midden-Java nog gespannen matras V.S.: in januari twee satellieten in ruimte Commentaren weerbericht (Van onze parlementsredactie) DEN IIAAG De ministerraad zou vandaag in zyn wekelijkse verga dering het antwoord opstellen op de schriftelijke beschouwingen van de Tweede Kamer over de goedkeuringswet voor het huwelijk van prinses Beatrix. Het stuk verschijnt begin volgende week. Er zal o.m. uit blijken of de regering vasthoudt aan Amsterdam als plaats van de huwelijksvol trekking, of dat ze bij nader inzien toch maar de voorkeur geeft aan Den Haag. Andere steden komen niet of nauwelijks in aanmerking. voor een goed verdoop van de huwe lijksvoltrekking. Het is echter wel duidelijk dat een herziening van het besluit een bijzon der ongelukkige indruk zou maken. Het zou kunnen worden uitgelegd als een morele overwinning van de tegen standers van het huwelijk. Als de Kroonprinses niet in de hoofdstad kan trouwen en in arren moede near een andere stad moet uitzien omdat de re gering niet instaat voor de gevolgen van een huwelijksvoltrekking in Am sterdam, werpt dat een zwarte scha duw over de plechtigheid. Daarbij val len de risico's, aan de voltrekking van Amsterdam verbonden, in het niet. Om die reden achten politieke waar nemers het dan ook weinig waarschijn lijk, dat het kabinet niet aan Amster dam zou willen vasthouden. Vrijdag 29 oktober 1963, 46ste jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh ia g*ieblev« mijn hert in teghenipoet krant van formaat 0,83, p.m. 3,55, p.kw. f 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 In de toelichting op het goedkeu- ringsontwerp schreef de regering vo rige maand, dat „in overleg met de Prinses en haar ouders is besloten, dat het huwelijk in Amsterdam zal plaats vinden". Het kabinet heeft echter gemeend dit besluit nog eens te moeten overwegen, gezien de prak tische, politieke en psychologische bezwaren die er tegen bestaan. Am sterdam zou niet geschikt zijn omdat de tegenstand tegen het huwelijk daar het felst is; de restauratie v:fn het paleis op de Dam zou niet tijdig voltooid zjjn; de aanvankelijk ge kozen huwelijksdatum, 18 maart, zou dicht in de buurt liggen van sta tenverkiezingen op 23 maart, waar door de verkiezingsstrijd te veel in het teken van acties vóór en tegen het huwelijk zou komen te staan enz. Het kabinet moet uitmaken of deze bezwaren inderdaad onoverkomelijk lijn. Dat de keuze van het hof op Am sterdam gevallen is, is geen wet van Meden en Perzen. Als het kabinet tot ie conclusie komt dat die keuze ach- «raf bezien niet juist is, moet het zijn iesluit henzien, want niet het hof, maar .het kabinet is verantwoordelijk Uitgavenniveau iets omlaag? (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het kabinet zou van daag beslissen wat er moet gebeuren met de onderdelen van het uitga ven- en dekkingsplan waartegen de Tweede Kamer overwegende bezwa ren heeft. Zoals bekend heeft de Ka mer twee weken geleden de weer- invoering van omzetbelasting op tex tiel en schoeisel van de hand ge wezen. De regering heeft de afgelopen k tien dagen gezocht naar alternatieven het gat van f 240 min., dat door het niet-invoeren van genoemde heffingen zal ontstaan, te dichten. Gedacht werd aan het opheffen van de vrijstelling var omzetbelasting op de raffinage van aard. olie. aan een hogere o.b. op oliën (ex clusief huisbrandolie! en zoetigheden. ;en iets forsere verhoging vai vermogensbelasting e.u. Men aoht het waarschijnlijk, dat de regering niet het hele bedrag van f 240 min. zal compenseren, maar (overeen komstig de wens van de Tweede-Ka merfractie van de KVP) ook het vooi geplande uitgavenniveau enigs zins wil verlagen. Bent U al geweest bij Stationsweg 11-17 LEIDEN? U kunt nog vanavond tot 10 uur en zaterdag van 10 tot 19 uur en maandag Het gesprek over deze problematiek heeft de aandacht enigszins van „de brief van Nederhorst" afgeleid. De PvdA-top heeft gisteren nog eens uit voerig over dit epistel gesproken en zich tegelijk beraden over het ant woord op de brief van de KVP-frac- tie. De ministers Vondeling, Den Uyl, Samkalden en Suurhoff vergaderden gistermiddag in het Kamergebouw met de heer Nederhorst en de overige leden van het PvdA-fnactiebestuur. De reactie op die KVP-brief kan worden verwacht zodra de socialistische frac tie de tekst heeft vastgesteld. Minister-president Cals Marijnen kende verlovingsplannen van Beatrix niet DEN HAAG Bij het optreden van het huidige kabinet was noch aan de leden van het nieuwe kabinet, noch aan de aftredende minister president iets bekend over een moge lijke verloving van prinses Beatrix. Korte tijd later heeft de prinses de minister-president ingelicht over haar vriendschap met de heer Von Amsberg. De beslissing van de ver loving is pas genomen, zoals ook de minister-president op 29 juni in de Tweede Kamer heeft aangeduid, na dat het kabinet te kennen had ge geven de indiening van een goedkeu ringswet te zullen bevorderen. Minister-president Cals deelt dit mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Nederhorst (Pvd A), in verband met berichten dat de toenmalige minister-president mr. Ma- rijnen op de hoogte zou zijn geweest van de op handen zijnde verloving van prin ses Beatrix. Prinses Beatrix en haar ver loofde hebben gisteren incognito geluisterd naar de rede, waarmee prof. T. A. M. Alting von Geusan zijn ambt van gewoon hoogleraar in het recht der internationale or ganisaties aanvaardde. Bij de fo to: de aankomst van het verloofde paar bij de r.k. Economische Ho geschool te Tilburg Volgend jaar al van kracht (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De werkgeversver tegenwoordigers in de commissie ge- organiseerden-ongeorganiseerden van de Stichting van de Arbeid heb ben zich bereid verklaard jaarlijks tientallen miljoenen guldens op tafel te leggen ter mede-financiering van vakbondsactiviteiten en voor extra uitkeringen aan de georganiseerde werknemers. De basis voor overeenstemming die werd bereikt bevat reeds het akkoord, dat voor georganiseerde werknemers bij pensioenering of overlijden vijftig gulden per lidmaatschapsjaar zal wor den uitgekeerd. Is een werknemer 40 Toestand in Zuid-Holland slecht (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Het lzoen van gro tendeels ongezuiverd afvalwater ge schiedt niet op de juiste wijze en zal, mede gezien de toeneming van de bevolking verbeterd moeten worden. Biesheuvel: EEG kun de Gaulle niet missen - pagina 13 Bedrijfsleven kan veel van leger leren - pagina 2 Nieuwe functionarissen leiden Wereldraad pagina Kernmerk Comité ijvert voor monarchie (onder prinses Margriet) pagina 7 Zeven miljard voor sociale verzekering pagina 9 Marine in conflict met Mac Namara pagina 13 Het Kamerlid Aantjes (a.r.) bood gisteren krachtige steun aan de felle tegenstand van de liberalen tegen het plan om duurdere en betere woning wetwoningen te bouwen, zie pag. 13 Op de sportpagina van daag, behalve de prognoses van de zaterdagsport, o.m. de nieuwe sportschool van An ton Geesink pagina 15 Mislukte aanval op bataljon DJAKARTA Het Indonesische leger maakt bekend, dat de toestand in Midden-Java zeer gespannen is en dat -communistische elementen trachten een schrikbewind te vesti gen. Dit is in tegenspraak' met een /erklaring van de eerste vice-premier dr. Soebandrio na een kabinetszit ting, dat de toestand in Midden-Java de laatste tijd verbeterd zou zijn. Volgens het leger gaan de zuiverin gen voort. De staat van beleg is van kracht en de bevolking moet van zonsondergang tot zonsopgang in huis blijven. Vijf dagen geleden trachtten jonge communisten bij Telatan in het Solose een bataljon van het leger te omsinge len om de wapenen te roven, doch de waakzaamheid der bevolking heeft dit verhinderd en er konden 97 commu nisten worden aangehouden, die reeds 15 niet-conimunisten hadden ontvoerd. Het leger deelde mede, dat de commu nisten de vorige week 50 mensen in Midden-Java hebben gedood, meren deels mohammedanen. Ook communis ten hebben het leven verloren. Te Menado hebben 2000 leden van communistisch gezinde vakbonden in een plechtigheid onder toezicht van de plaat selijke commandant hun organisaties voor ontbonden verklaard Het bestuur in Riouw heeft het com munistische dagblad Berita Revoloesi verboden. President Soekarno heeft aan voorman nen der mohammedanen medegedeeld dat hij alle aandacht zal geven aan hun re solutie, waarbij zij een verbod van de communistische partij verzoeken. Antara meldt dat generaal Socharto, chef-staf en minister van het leger, aan het hoofd is gesteld van dc Kolaga (het commando dat belast is met de confrontatie tegen Maleisië. De minister van buitenlandse zaken. dr. Soebandrio. heeft een onder houd gehad met de ambassadeur van communistisch China. Jau Tsjing Ming, over alle vraagstukken, die tussen beide landen bestaan. Na afloop van de zitting van het kernkabinet deelde Soebandrio mee dat besloten is alle incidenten met rood China vriendschappelijk op te los- Antara meldt dat bedrijfsleiders en on dernemingsarbeiders grote bedragen aan het leger schenken uit dankbaarheid voor het neerslaan van de staatsgreep. Ook zakenkringen brengen geld bijeen voor het leger. De militaire commandant van Djakarta heeft het mohammedaanse blad Soeara Islam verboden omdat dit beweerde dat premier Djoeanda gestorven was door het drinken van vergiftigde Chinese UW Dertig belhamels in Utrecht opgepakt UTRECHT Provocerende belhamels hebben gisteravond in de omgeving het Utrechtse stadhuis opnieuw politie burgerij last bezorgd. De politie heeft tussen half acht en half tien dertig k deren aangehouden, die zich onnodig portieken ophielden en de veiligheid het verkeer met bromfietsen in gevaar brachten. De kinderen konden door hun ouders van het politiebureau worden af gehaald. Vandaag zouden de onderdelen van de vierde divisie die drie weken in, rond en nabij Hohne in Duitsland heb ben geoefend, naar ons land teruggeko men. De bijna vijfhonderd voertuigen zouden, ondergebracht in acht colonnes, bij Nieuw-Schoonebeek en bij Denekamp de grens overschrijden. Dit is de conclusie van een onderzoek, is verricht door de Commissie afvalwatervraagstuk deel randstad Holland. Een deel van het Zuidhol landse water wordt ook vervuild door de Rijn, die afvalwater van bui tenlandse industrieën met zich voert. Het onderzoek is verricht ten zuiden van de lijn Den HaagGouda (met in begrip van Zoetermeer), waarvan het /ater wordt geloosd op de polder- en boezemwateren binnen Delfland en Schieland; op de Hollandse IJssel, be nedenstrooms van Gouda; op de Rot terdamse waterweg beneden de mond van de Hollandse IJssel en op.de zee bij Scheveningen. Het rapport, dat na hei onderzoek is opgemaakt geeft voor de diverse gebieden een oplossing van het vraagstuk van de waterlozing. Zo zal het water van de Haagse agglome- Den Haag gaat verder uit de kust lozen ratie voortaan verder in zee worden geloosd (thans nog 400 meter). Ook voor het afvoergebied van Rotterdam zijn ingrijpende wijzigingen voorge teld. Haagse agglomeratie De bestaande lozing van ongezuiverd afvalwater van Den Haag en enige na buurgemeenten op 400 meter uit de kust heeft ernstige hygiënische bezwaren Aanvankelijk was besloten een biologi sche zuiveringsinstallatie te bouwen en het water dan nog 400 meter uit de kust te lozen. Maar in overleg met de commis sie is Den Haag thans tot een oplossing gekomen. Na voorbezinking wordt het water nu op een nader vast te stellen verdere afstand in zee geloosd. Om ook tot verbetering van polder- en boezem water van de randgemeenten van Den Haag te komen zou men de rioleringen van deze plaatsen aan het Haagse net kunnen koppelen. Het betreft hier de plaatsen Zoetermeer. Nootdorp, Pijn- acker. Schipluiden. Wateringen en mis schien Leidschendam. Ander chemisch afval uit Nederland zou met schepen buiten de territoriale wateren geloosd kunnen worden JOHNSON CITY. De VS zullen waarschijnlijk al in januari twee bemande satellieten in een baan om de aarde brengen teneinde een „rendezvous" in de ruimte tot stand te brengen. Het is de bedoeling dat de Gemini-7 met aan boord Frank Forman en James Lovell. wellicht nog in december voor een uithoudings- proef van veertien dagen worden gelanceerd. Een week of tien dagen later zullen Walter Schirra en Thomas Stafford met de Gemini-6 voor de tijd twee dagen de ruimte ingaan. Dtze laatsten zullen hun capsule tot op enkele tientallen centimeters van de Gemini-7 moeten brengen. Gedurende enige tijd zullen de twee ruimte vaartuigen dan dezelfde baan gaan beschrijven. In totaal zullen dus vier astronauten tegenlijk in de ruimte zijn. Verondersteld wordt dat het hier gaat om een combinatie van het Gemini-6 en het Gemini-7 programma. Zoals bekend, mislukte de proef met de Gemini-6 deze weck doordat een tevoren gelanceerde Atlas Agena-raket waarmee een „renuez-vous" tot stand zou worden gebracht, mislukte. Rotterdam Ook bij het gebied van de Rotterdamse Waterweg is de hygiëne een van de rede nen tot verbetering van de waterlozing. De commissie wijst in haar rapport op de standen ten noorden van Hoek var Holland. Zij stelt de volgende maatrege Biologische zuivering, bij voorkeur door middel van een centrale installa tie (en westen van Vlaardingen; sluiting van Hoek van Holland op de door Monster, Naaldwijk en 's-Graven zande te bouwen biologische zuive ringsinstallatie en anders een aparte biologische installatieafvoer naar van industrieel en mogelijk enig huis houdelijk afvalwater dat op de W terweg niet meer toelaatbaar is. De mogelijkheid tot lozing via een pijp leiding wordt onderzocht. Polders Met het polder en boezemgebied is het zeer slecht gesteld. Geconcentreerde lo zingen van afvalwater zijn in het belang van de tuinbouw en recreatie niet meei toelaatbaar. Op de gemeenten Mocrka- pelle. Zevenhuizen en Bleiswijk na is hel voor de gemeenten in dit gebied het bes. te de rioleringen aan te sluiten op de leidingen van de grote steden. In de uitzonderingsplaatsen zijn al biologische zuiveringsinstallaties in voorbereiding. In dit verband wijst dc commissie erop. dat het ontoelaatbaar is. dat de Delftse industrie nog brak zuurstof loos koelwater op dc boezem loost. Voor het gebied van de Hollandse IJssel worden ook diverse biologische zuiveringsinstallaties voorgesteld. jaar lid van zijn bond geweest, dan ontvangt hij bij pensioenering f2000 ns. Ook wordt nog gedacht aan de uitkeringsmogelijkheid bij jubilea van vakbonden. Gelden voor fondsen Voorts zijn de werkgevers bereid gelden te bestemmen voor diverse sociale fond die de vakbeweging in de loop der jaren in het leven heeft geroepen, zoals fondsen voor uitkering bij overlijden, bij huwelijk en voor gezondheidszorg. Ook mag verwacht worden dat de werkgeversbijdragen zich zullen uit strekken tot mede-financiering activiteiten als scholings- cn mingswerk. beroepsvoorlichting kantie-oorden cn vakantiebesteding. In principe zouden de werkgevers ook bereid zijn zelf de contributie-inhou ding voor de vakbonden te verrichten, mee te betalen aan gemeenschappelijke activiteiten op bedrijfsniveau cn door betaling van loon bij bezoek van vak bondsvergaderingen. Afwijzend staan de werkgevers echter tegenover alle maatregelen die steun zouden kunnen betekenen aan stakingskassen en an dere primaire doelstellingen van de ■akbeweging. De overeenstemming draagt het karak- ïr van een basisakkoord. Vele juridteche n technische puzzels moeten in de komende weken nog worden opgelost. De volgende commissievergadering valt om streeks half november. Of de commissie dan reeds haar eindrapport aan de Stich- ng van de Arbeid zal kunnen opstellen, nog onzeker. Al in 1966 Het ligt in de bedoeling van de com missie het akkoord zo mogelijk volgend jaar reeds te realiseren. Werknemers die volgend jaar met pensioen gaan zouden dan reeds een uitkering krijgen van f50 elk jaar dat zij lid zijn geweest van vakbond. De commissie zou ook reeds uitgesproken hebben dat categorale orga nisaties van de regeling zijn uitgesloten, althans organisaties die niet aan het cen traal overleg in de bedrijfstak deelnemen. Per bedrijfstak zullen fondsen worden gevormd, waarin de werkgevers elk jaar. bepaald percentage van de loonsom storten, gedacht wordt aan een half pro cent Dit percentage behoeft slechts ge ring te zijn om toch nog tot een miljoenen bedrag te komen over het hele bedrijfs- (Voor vervolg zie pag. 7) DEERNISWEKKEND Zo mogen wij wel noemen het tra gische geval, waarbij te Utrecht een vrouw door een andere vrouw, weduwe met vier kinderen en in financiële nood. werd gedood. Deerniswekkend om het slachtoffer dat zulk een dood stierf. Deerniswek kend ook om haar die de daad be ging. Bij zulk een gebeuren beseft men plotseling scherp en pijnlijk, hoe weinig wij mensen van elkaar weten, hoe weinig wij weten van zorg en leed tot in eigen omgeving. Het leven lijkt sterker ontwikkeld dan het medeleven en toeh maakt ook het medeleven van het leven een wezenlijk bestanddeel uit. Aan wettelijke voorzieningen geen gebrek, al openbaren zich nog telkens leemten. Maar wat Christus conereet van ons vraagt, is dat wij elkanders lasten dragen. Het gebeuren in Utrecht, nimmer goed te praten, heeft ook iets van een aanklacht. RECHTSBESEF Dat, zoals thans door de officier van justitie medegedeeld, in de zaak van de in een roetkap zo smartelijk om gekomen student de strafvervolging wordt voortgezet, moge voor de be trokkenen wellicht teleurstellend zijn, de beslissing zelf is schragend voor het rechtsbesef. Reeds wierp het vragen op. dat het vooronderzoek in deze zaak het tragische geval had in april plaats zoveel tijd in beslag nam. Stellig moet dit aan het gecompliceerde karakter van de zaak worden geweten. In een democratisch bestel als het onze moet de rechtspleging er een zijn zonder aanzien des persoons. Ook in dit opzicht heeft dc rechtspleging ten onzent een ongerepte naam. op de bestendiging waarvan ook met op lettendheid moet worden toegezien. Fen rechtsuitspraak, zoals bij ons in onafhankelijkheid gegeven, is bevre digend. Zelfs voor hen tegen wie zij zich richt. ONGELIJK In de Tweede Kamer heeft deze week de minister van financiën tegonover een afgevaardigde uit de oppositie ongelijk bekend. Hij had voor de televisie van het standpunt van zijn opposant een onvolledige en daarom niet geheel juiste weergave gegeven. Waarom wij er nog even op terug komen? Omdat in dagen van zoveel nieuws aan een gebeurlijkheid als dit gemakkelijk wordt voorbijgegaan. Toeh verdient het waarderende aan dacht. wanneer in de politiek onge lijk wordt erkend. De politiek schijnt zich daartoe niet spoedig te lenen. Waarom, weten wij eigenlijk niet, al hebben we wel vermoedens. Een politicus die ongelijk bekent is er ons niet minder om. Misschien ook, omdat wij ons ongelijk ook zonder zijn erkenning toeh al vaak genoeg bewust zijn. Herfstachtig De Bilt verwacht tot morgenavond: In de nacht weinig bewolking en ma tige zuidwestelijke wind. Morgen overdag toenemende bewolking gevolgd door re gen cn tot krachtig aan de kust wellicht tot hard aanwakkerende zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. (Opgemaakt om 11-15 uur). ONZE SPECIALITEIT! MOTEL APELDOORN RUST! Telefoon 05760-18003 RIJKSWEG AMF.RSFOORT—APELDOORN fINISl ER DE JONG (defensie) heeft gisteren het Amerikaanse kamp „Nieuw Amsterdam" op basis Soesterberg bezocht. Hij bekeek daar dr activiteiten van het 32-ste jager-ondcrschcppcrs-squadron. Maar liet bleef niet bij kijken, ivant de bewindsman stelde cr prijs op een vlucht te maken in de TF-102 (dc trainingsuitvoering van dc beroemde Delta Dagger). Anderhalf uur bleef de minister in de lucht. Zo ivas hij wer kelijk bij de activiteiten betrokken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1