Hel geheime dorp Brick Bradford Tweede blik in de toekomst Gabri de Wagt schrok van VPRO-documentaire.... JSaetoef Treffend spel Uit de Haagse hof geplukt. Jesge en Josje Senmoet 0MKE) 17 VRIJDAG 29 OKTOBER 196S ETHIRGOlV£N-ETHERGOlV£N-ETHERGOlV£N-£TH£BGOtV£N irMffiGOlVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOtVïN-ETHERGOLVEN. vanavond i. NCRV: 19.00 Nieuws _>n weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Volks liedjes. 19.50 Klassiek strijkkwartet. 20.10 Prisma: gevarieerd programma. 20.50 Geeste- lije liederen (opn). 21.20 Showschouw: ma kers va nmuziek in film en musical. 22.20 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Wijd als (Van onze radio- en TV- redacteur) IK wist er niets van, dat de VPRO een televisiedocumen taire over Nederland in de toe komst in voorbereiding had. Ik zat woensdagavond te kijken en ik sloeg een hand voor mijn mond van de schrik. Ik dacht: „daar ga ik met mijn programma". Maar ge lukkig is dat anders, van opzet en van uitwerking. Ik heb meer ge probeerd, de maatschappelijke en geestelijke toekomstverwachtingen uit te diepen en de VPRO hield het voornamelijk (in prachtige beelden overigens!) op de ruimtelijke pro blemen en hun oplossing." Gabri de Wagt had ons uitgeno digd, zijn tweede (op de eerste aan sluitende, want die behandelde Ne derland in het verleden) jubi leum-documentaire voor de VARA welke maandagavond vertoond wordt op Ned. 1 en moet dienen als een van de hoogtepunten op de ech te herdenkingsdag, alvast vooruit te komen bekijken. Wij vroegen hem natuurlijk dade lijk, hoe het nu mogelijk was, dat de VPRO-televisie een halve week tevo ren ook zo'n „blik in de toekomst" kon uitzenden. Hoe zit het dan toch met de hooggeroemde coördinatie? Gabri glimlachte op zijn eigen, al tijd wat verlegen en heel zachtmoedi ge manier: „Tja.... die coördinatie huist in andde- re regionen. Daar ben ik niet bij be- Eerlijk komt hij er voor uit, dat hij zijn programmablad niet zo best bestu deert: „Anders was het niet zo'n totale verrassing voor me geweest. Ik heb in één spanning zitten kijken of Wim van der Velde dezelfde kant zou uit gaan als ik, maar het viel mee, al waren er natuurlijk wél raakpunten, dat kan ik niet ontkennen. Of ik nu teleurgesteld ben? Welnee. De twee documentaires lijken heus niet zoveel op elkaar, al proberen ze beide in de toekomst te kijken." En ja, dat kunnen we bij de voorver toning constateren. De VPRO-mede- werker zocht het meer in beeldende tegenstellingen, bij Gabri komen een aantal PvdA-heren (zij het dan van diverse levensovertuigingen) hun mening zeggen over het feit dat zij het Nederlandse onderwijs „achter bij de tijd" vinden (willen wij in de toe komst niet eenzaam ondergaan in de massa dan moet het onderwijs meer gericht zijn op het opvoeden tot zelf standig-oordelende consumenten), o- ver het mechanisch werken in de fa brieken, mogelijke verkorting van ar beidstijden (over 30 jaar werken we misschien 3 a 4 dagen per week, zegt dr. Max Euwe), over de invloed van de computer en de verdere automatise ring. Morgenavond gaat zanger Rob de Nijs in het VARA-tv-pro- gramma ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van deze omroep, een show brengen met liedjes en gebeurtenissen uit het oprichtingsjaar 1925. Op de foto: een deel van de show. 'Alle lof mogen wij hebben voor de bijzonder suggestieve opvoering van het televisiespel geschreven naar Koestiers roman „Nacht in de mid dag". Lo van Hensbergen beheerste de gecompliceerde rol van de gevallen partijleider Rubashow uitstekend. Eric Schneider trof haast griezelig goed de ijskoude figuur van de jeugdige on dervrager en Mar ja Habraken was vol ledig op haar plaats als de lieftallige secretaresse van het boerenland, die vóór alles vrouw blijft en niet kan afrekenen met de menselijke emoties, zoals „de partij" onder Stalin dat eis te. Ook de overige rollen waren met zorg bezet, alleen John Soer had moei te met de zijne, die woordloze emotio naliteit eiste. Opmerkelijk juist waren de décors ontworpen en uitgevoerd. Men kreeg op enkele vierkante meters studio-op pervlak beslist de indruk van een enor me, dichtbevolkte gevangenis. Wat de inhoud van het spel betreft moet men afgaan op de situatieschil dering van de auteurde tendens dat ie menselijke geest geen robot kan worden en het geweten niet gesmoord in ideologieën en hun consequenties, was overduidelijk en treffend. Een aangrijpend stuk, dikwijls beklemmend en zo zwaar van menselijke tragiek bij zoveel uitzichtloosheid, dat het vele kijkers lang zal bijblijven. In het slot, wanneer de ter dood veroordeelde zich met zijn laatste gedachten bezig houdt met de vraag of het heelal ja dan nee begrensd zou zijn, lag een pijnlijk brok symboliek: een vreemde poging om toch nog aan iets hogers te denken als het- aardse leven wordt afgebroken. Het viel even moeilijk over te scha kelen toen prompt daar bovenop de journalist Fedde Schurer voor de wei nig plezierige taak werd gezet, zijn mening uit te spreken over de han delwijze van de hoofdredactie van Het Parool inzake publicatie van de brief vrr d" heer Nederhorst. Hij keurde de publicatie niet goed, ook niet uit oogpunt van het doorge ven van nieuws op journalistieke ba sis: „Wanneer elke journalist ging schrijven wat hij allemaal weet, zou morgen de Nederlandse samenleving kapot zijn. Neen, ik zou het niet heb- Ook over confessionele partijen in de politiek (helaas is er niets veranderd na de oorlog en om mij mogen er een aantal kleine partijen die niet meer dan 5 zetels kunnen halen uit de Tweede Kamer ver dwijnen!" zegt prof. dr. W. Banning), over de verzuiling (die gaat naar de afbraak, zegt iedereen) en tenslotte over de kerk. „Zal die over; 35 jaar nog be staan?" wordt in de documentaire ge vraagd. Dan blijkt er plotseling verschil Inzicht te bestaan: prof. Banning zo als de r.k. prof. Delfgaauw moeten glimlachen: „Een christellijke kerk die tweeduizend jaar bestaat, zou in 35 jaar vanwege de modernisering van de maat schappij ten onder gaan? Dat bestaat niet. Wel zal de kerk zich bij de veran derende maatschappij moeten aanpas- De humanisten, ook gehoord, geloven daar niet zo erg in: „Misschien bestaat de kerk nog, maar dan in de achterhoe de" is bijv. de mening van prof. Thoe- Ook in deze documentaire de bedrei ging van „over 35 jaar zitten we mis schien met huizenmassa's waarin de mens niet meer tot echte recreatie kan komen, vermaterialiseerd als hij dan is' maar wat luchtiger van toon. met hoogst moderne woningbeelden en begeleid door opgewekte elektronische klanken. Slot dus minder somber dan bij VPRO. JUIST BEELD? Na afloop van de vertoning praten we nog even met Gabri de Wagt. Wij vragen hem, of dit nu niet een wat al te rechtlij nige toekomstverwachting is. Rekent hij in deze documentaire (evenals de VPRO deed) niet met een vrij stoorloze ontwik keling van wat in de laatste decennia op poten is gezet? Waarom heeft hij niet gedacht aan df mogelijkheid van een derde wereldoor log, aan de invloed van dan niet meei jonge ontwikkelingslanden van nu, aar verenigd Europa, waardoor de gren- ruimer worden? Is dit wel een juist beeld van een toekomstverwachting, nu er zo ontzettend veel kan gebeuren in de wereld?" „Misschien is het dat niet," geeft hij half toe, „maar ik ga alleen uit Nederland zou moeten doen voor te bereiden op een zich nu al ont wikkelend „morgen" en „overmorgen" in een overbevolkt land vol auto's, met steeds meer mechanisatie en automatise ring en heel veel vrije tijd in aan elkaar gebouwde steden. En daarover zijn toch interessante dingen gezegd. Ik geloof ook, dat de Nederlander altijd zichzelf zal blijven." Als we dan nog aanvoeren, dat ook in Nederland zowel mens als maatschappij 35 Jaar geleden toch totaal verschilden met het heden, dat er toen aan een heel andere toekomst werd gebouwd en uitging van heel andere gedachten opvoeding en samenleving en men dus niet kan weten wat er over 35 jaar zal leven en zijn, antwoordt hij: „Ja, ik heb aan dit alles gedacht. Ik heb zelfs geprobeerd te rekenen met de ontwikkeling van de ruimtevaart i mogelijkheid van een kernoorlog... dat zou allemaal leiden tot een soort science fiction. Misschien is de Nederlan der in het jaar 2000 onherkenbaar veran derd, maar ik wil in deze documentaire niet een beeld geven van „over 35 jaar", ik heb alleen willen stellen: wat gebeurt er met de mens van nu en straks? Daar om heet deze documentaire ook „De toekomst is al begonnen. „Of zulk een blik vooruit zin heeft? Ik geloof het wel." Klusjesman in de Rob de Nijsshoic (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Piet Bambergen, die na het plotselinge overlijden van zijn partner in het befaamde duo „The ben gedaan, maar ik zou wel de heer Nederhorst dringend hebben verzocht om toestemming ertoe." De uitspraak, dat een journalist leeft bij onthullin- v gen, wilde Fedde Schurer alleen toe- Mounties" Fred Plevier alleen verder passen op de Boulevard-pers, wanneer die onthullingen althans buiten de fat soenscode vallen, zoals in deze. „De heer Nederhorst heeft te veel gerekend op de norm van vertrouwelijkheid; hij kan, gezien de stijl van de vraag, nooit oublikatie ervan hebben bedoeld", was zijn laatste woord. En daarmee gingen we over naar een kunsttentoonstelling in Amsterdam en de geldzorgen van gemeentebesturen. zal moeten als humorist, heeft bij de VARA vast emplooi gevonden. Hij gaat als een soort „klusjesman" die overal opduikt en dwaze dingen kan doen, meewerken aan de Rob de Nijs-show, welke vierwekelijks op het scherm komt. Zijn eerste optreden in deze nieuwe rol is verzekerd voor de opvoering wel ke op zondag 5 december via Ned. 1 de ether ingaat. VANAVOND TE ZIEN Nederland 1 AVRO internationale ijsshow met grote sterren, directe reportage van de Haagse Kunstijsbaan. eerste aflevering van een nieuwe show met Willy Walden en Piet Muyselaar. Gastvrouw en spelleidster Teddy Schol- Nederland 2 KRO 8.01 uur Duitse televisie-operette „Das kleine Hofkonzert" (met Nederlandse ondertiteling). 9.45 uur documentaire over het zondagsblad, zoals er onlangs één is verschenen in ons land: Boulevard. VANAVOND TE HOREN Hilversum I NCRV 8.10 uur Prisma, het programma met verrassingselementen. 8.50 uur zang onder leiding van Kees Deenik. 9.20 uur film- en musicalmuziek in Show-schouw. 10.04 uur spreekt ds. Ype Schaaf in „Wijd als de wereld" over evan gelische argumenten in Afrika's etheroorlog. 11.00 uur gevarieerd programma Studio 2300. Hilversum II VPRO en VARA 8.05 uur „Koorts", een radio-impressie van Alan Gosling. 8.40 uur rechtstreekse uitzending uit de Amsterdamse Stadsschouw burg van het tweede deel (en de prijsuitreiking) van het Grand Gala du Disque Classique. 11.30 uur even naplaten met Mies Bouwman, omdat daar morgen avond geen tijd voor is. tziek.23.55-24.00Nieu' Partij van Neder land. 18.30 Jazz-rondo: Nationaal Jazzcon- Scheveningen. 18.50 Critisch com- 19.00 Voor de jeugd. 19.30 Lezen en letterkundig programma. 20.00 hoorspel. 20.15 Wiener Nieuws. 20.05 Festwochen 1965Moderne (opn.). 20.45 De vierde zitting van het Conci lie in Rome. een tussentijds verslag. VARA: 2100 Theaterorkest, koor en zangsolisten: lichte muziek. 21.40 Grand Gala du Disque ""'issique: New Philharmonia Orchestra en isten: klassieke en moderne muziek. (In de pauze: 22.30-22.40 Nieuws). 23.30 E; ten. 23.55-24.00 Nieuws. vanavonc Nederland I. NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Klaas Vaak. AVRO: 19.05 De Dick Dyke Show. 19.30 Televizler. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. AVRO: 20.20 A- VRO' MÜ Alleen voor U. show. NTS: 22.20 Grand Gala Disque (Classique 1965): New Philharmo- Orchestra en solist: klassieke en moder- muziek. In de pauze: Officiële uitreiking i de Edisons. Plm. 23.15-23.20 Journaal, 'ederland II. NTS: 20.00 Nieuws in rel kort. KRO: 20.01 Das kleine Hofkonzert. ope rette. 21.45 In een goed blaadje, programma nieuwe bladen op de zondagse leesta- 19.00 n.m. Zandmannetje. 19.05 Teletaalles: Engels. 14e les. 19.20 Tienerklanken. 19.55 De Weerman. 20.00 Nws. 20.25 The Benny Hill Show. 20.55 Het slot van Hertog Blauwbaard, era in één bedrijf v .Bartok. 21.50 Nws. .00 Close-up v.d. Russ. cineast Grigoi Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 editatie. 7.15 Klassieke grammofoonmuziek. 7.30 Nieuws: 7.32 Gewijde muziek. 7.55 Over ging. 8.00 Nieuws. 8.10 Djinn: gevarieerd programma. (8.30-8.32 Nieuws: 9.35 Water- 'eni. 12.00 Angelus. 12.03 Country and ïrn Express (gr). 1234 Marktberichten. Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 1230 Nieutos. 12.40 Grammofoonmuziek. 12.45 Overheidsvoorlichting: Geven en nemen. De lilie Van Buuren praat weer over et keer. 12.55 Carillonbespeling. 13.05 Lichte grammofoonmuziek. 13.15 Voor de tieners. 14.10 Musicerende dilettanten: harmonie-or- .1430 Voor de kleuters. 14.40 Leids stu- :en koor en orkest: moderne muziek. 15.15 Vocaal ensemble (gr.). 15.30 Franse en Nederlandse chansons (opn). 16.00 Muzikale Tombola: gevarieerd muziekprogramma. (18.20 Sportperiscoop). 18.50 Lichtbaken ,1e- Lichte grammofoonmuziek (verv.). VPRO: 9.40 Buitenkerkelijke activiteiten (I- I), lezing. VARA: 10.00 Reportages ter inlei ding van het Buitengewoon Congres van de VARA t.g.v. het 40-jarig jubileum. 1030 Ope ningsrede van het Buitengewoon Congres 'an de VARA. (Om 11.00 Nieuws). 11.30 Lichte grammofoonmuziek. 12.00 Eerste uit zending van het grote radio-concert orgel. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Actueel sportnieuws. 13.00 Nieuws. 13.10 VARA-varia. 13.15 Dansorkest. licht instru- aal ensemble, een Combo, licht vocaal sn zangsolistcn. 13.40 Voor de twinti- 14.20 Radio Jazzclub. 14.45 Vragenvuur. 15.00 Muzikaal VARA-varia (opn.). 16.00 Nieuws. 16.02 Samenvatting van heden gehou- J~ '"ipraken van het Buitengewoon Con- i de VARA. 16.30 40 Jaren in liedjes. 1730 Actualiteiten. Hilversum III. (F.M.-kanalen). NRU/A- VRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Tot Uw orders: geva rieerd muziekprogramma voor de militairen. 10.00 Nieuws. 10.02 Lichte grammofoonmu ziek voor de tieners. NRU/NCRV: 11.00 Nieuws. 11.02 Lichte orkestmuziek (gr.). 1130 van Het Leger des Hells (gr). 12.00 12.02 Lichte muziek (gr). 1230 Tiene- Platenshow voor de tienersm 13.00 13.02 Muziek aan de lopende band: licht muziekprogramma (opn). 14.00 Nieuws. 14.02 Volksmuziek (gr). 14.30 Toonkunst voor allen: programma van werken van de grote eesters (gr). 15.00 Nieuws. 15.02 Hoogtepun- _jn uit operettes, musicals en films (gr) 16.00 Nieuws. 16.02-18.00 Gevarieerd licht mu- liekprogramma (gr). (17.00 Nieuws). Televisie morgen ixtiel (Teleac) (herh.). 1130-12.00 Tele- m maatlat tot meetklok, een basiscur- tor het. hanteren van meetgereedschap- 17.30 Op de kermis, jeugd. 1630 n.m. Teletaalles: Engels. 17.00-18.05 We studeren. Allemaal. Schriftelij ke les ontvangen van de H.T.M., die nog maar weinig trams en steeds min der bussen laat rijden. En toch het openbaar vervoer in snellere banen leidt. Er is jaren aan gedokterd. Geen Hagenaar of hij wist het beter dan onze Haagse Tram Maatschappij en uitte dat in (meestal boze) brieven aan de directie of (vaak venijnige) ingezonden stukken aan de krant. Toen is er een meneer Lehner geko men. die heeft geteld en getekend en is met Het Plan voor de bus uit de bus gekomen. En nu zal op 31 oktober de eerste fase van het plan-Lehner worden uit gevoerd. In alle brievenbussen is een keurige folder gestopt met opgave van verdwenen, verschenen en gewij zigde bus- en tramlijnen. Het is een heel document en voor dat de inhoud in het moede hoofd is gestopt zal het wel even duren. Na tuurlijk kijk je eerst naar de stamlij nen. die naar dagelijks werk en in mijn geval vooral naar de stations leiden. Met kloppend hart. Maar dat zit nog best. Ze hebben me maar één bus afgenomen. En dan nog een, die me niet veel schelen kan omdat de tram-voor-de-deur me naar het zelf de doel brengt. Jaren geleden was de situatie veel gevaarlijker. Toen stopte mijn dage lijkse tram ook voor de deur. Verkeer experts zagen dat echter met lede ogen aan. De straat was smal en de tramhalte juist voor een stoplicht Moest de tram passagiers opnemen als het licht op groen stond, dan slierte een rij auto's er achter en was de laatste passagiers ingestapt dan sprong prompt het licht op rood en werd de staart nog langer tot wan hoop van het verkeer dat uit de zij straten in wilde voegen. Tramhalte weg, riepen de experts. Ze riepen het zo hard, dat ik het hoorde. Nu zal de volgende bekentenis niet voor mijn sociaal gevoel pleiten, maar het is de bittere waarheid. Die autosliert kon me niks schelen, de tramhalte was me Mijn halte van de train Dus sprak ik tegen. Beweerde dat de tram altijd net stopte als het licht toch op rood stond. Niets geen extra oponthoud dus. In tegendeel, de passa- giersopnemerij was een dienst aan de gemeenschap. De experts geloofden me niet „Kom dan kijken", noodde ik. En echt ze deden het. Heel de kamer had ik omgebouwd om ze een knus hoek je voor het raam te garanderen. Thee en koffie op het lichtje en een glaasje achter de hand. Een schaaltje van dit en een schaaltje van dat Ze zaten nog niet of er kwam een tram aan. Licht rood. „Kijk, kijk", riep ik, „Ziet u nou Ze knikten, maar de cynicus zei: „Dat is puur toeval". Hij praatte over de frequentie van de stoplichtwisse ling en de rijtijden. Probeerde uit te rekenen hoeveel procent kans er op rood of groen was. Maar de anderen bepaalden zich bij de keuze van kof fie of thee en hij gaf het gecijfer op. Mijn gespitste oren hoorden weer een tram naderen. Snelle blik uit bet raam. Licht groen. Het liep helemaal fout. Ijlings greep ik de schaaltjes, maak te het grapje dat ze uitzoeken moch ten. Pas toen de tram krijsend optrok keken ze naar buiten. Natuurlijk was het licht via rood weer groen gewor den. Twee uur heb ik het volgehou den. Schenkend, presenterend met al le geestkracht sprankelend converse rend. Jubelend als de tram voor het rode licht stopte, de aandacht aflei dend wanneer het groen dreigde. Toen waren ze overtuigd, dat mijn tramhalte geen enkel beletsel voor het verkeer was. Die nacht waren mijn dromen wel vervuld van rode en groene vuurbal len, railgeknars en een eindeloos ge draaf om wegschietende trams te ha len. Een half jaar later hebben de experts de situatie nog eens bekeken. Gewoon op de hoek van de straat staande. Toen was er geen redden 12 Toen Josje de volgende middag thuis kwam uit school, stormde hij on middellijk naar de keuken waar zijn moeder thee aan het zetten was. „En, moeder, zijn Barend en Berend nog geweest?" riep hij opgewonden. „Nee, ik heb ze niet gezien, Jos," ant woordde zijn moeder. „Zouden ze dan langskomen?" ,Ja, ze zouden toch komen zeggen of een gitaar hadden gekocht?, zei Josje ongeduldig. „Weet u dat dan niet „Ja, nu je het zegt herinner ik het e," lachte zijn moeder. „Nu, wacht maar geduldig af. Als Barend en Berend iets beloven, doen ze dat ook." Tijdens de koffiemaaltijd zat Josje voortdurend naar buiten te turen. Maar school gaan, maar toen het echt de hoogJ ste tijd was waren Barend en Berend nog niet verschenen. „Nu, ik ga maar, moeder," zei hij te leurgesteld. „O ja," vervolgde hij, „ik kom vanavond dus pas om een uur of zes thuis. We moeten repeteren bij Klaas." „Kan dat wel met je huiswerk, jon gen?" vroeg moeder Joppers. „Denk er om dat je schoolwerk er niet onder lijdt, hoor!" „Nee, moeder, we hebben alleen maar aardrijkskunde en Frans," zei Josje, „Dat kan ik makkelijk na het eten doen. Nu, dag hoor! Ik moet rennen!" En Josje holde naar school. Josje had de drie overige leden van De i Jolige Joppers die ochtend natuurlijk al verteld,'dat Batend en Berèrid misschien i voor twee gitaren zouden zorgen. Het speet de jongens ook dat Josje nog niets had gehoord, maar Peter zei terecht: „Ze hebben natuurlijk ook nog wel iets anders te doen, Jos. Laten we nu maar rustig afwachten." Om vier uur stapten Josje, Peter, Jan en Klaas druk babbelend naar het huis van de laatste. „Vond je moeder het wel goed, Klaas, dat wij bij jou komen repeteren?" vroeg Peter. „Want het zal in het begin niet allemaal even mooi klinken." 27 Hij was bang geweest voor haar zenuwen en haar gezondheid. En nu? Ze scheen geen angst meer te kennen, geen lichamelijk ongemak te tellen. Ze was werkelijk de poes, die haar jongen verdedigde met inzet van eigen leven. Waren zo niet alle vrouwen? Zou ze het dan toch te eenzaam hebben gehad bij hem en naar eigen kinderen verlangd hebben? „Wat kijk je me aan?" zei ze verlegen opeens. Hij stond op en drukte haar hand. Toen ging hij Joep waarschuwen, die bij hen inwoonde en bij de schuur aan het kachelhoutjes hakken was. En Christina, alleen gebleven, keek het raam uit over het stuk voortuin, kaal en triestig in winterse verstarring. Ze vergat haar naald weer in het goed te steken. Ze verstelde een oud pyjamajasje van Chris voor de gewonde jongen, die na weken van slopende koortsen aan de beterende hand was. Ze dacht met enig verwondering aan Chris, zoals hij daarnet naar haar gekeken had en hoe het toch zou komen, dat niemand, die hem beter leer de kennen, aan zijn leeftijd dacht. Diezelfde indruk kreeg het keurig geklede oude heertje ook, toen hij uit de trein gestapt was en wat bang en hulpeloos het perron afliep, waar geen sterveling op hem lette en de verduisterde lampen minder licht afwierpen dan de kleine maansikkel, te voorschijn gevallen door de flarden DOOR H. H. VAN NUNATTEN— DOFFEGNIES van een versleten wolk heen. Buiten vond hij een magere man, de hoed diep over de ogen getrok ken, die met gekruiste benen dood op zijn gemak tegen de middenstang van zijn fiets stond te leu nen. Er waren maar enkele woorden nodig om de situatie op te helderen. En voor het heertje, dat nog nooit op een fiets gezeten had, erop verdacht was, had oom Chris hem al op de bagagedrager gehesen. De korte armpjes stijf om het middel van de voorrijder geklemd, begon de angstig snelle tocht over smalle bospaden door een lange en nimmer eindigende tunnel van schemerlicht. Oom Chris kon onmogelijk alle omhooggegroeide wor tels zien en ontwijken en zo kreeg zijn passagier telkens een gevoelige klap tegen zijn dik achter werk. Het scheen aan zijn goed humeur geen afbreuk te doen en dat nam oom Chris dadelijk voor het mannetje in. Achter hem rook het naar goede scheerzeep en lavendel, iets wat je niet verwachten zou van een opgejaagd en achtervolgd mens, die in uiterste nood een schuilplaats kwam zoeken in de onherbergzame bossen. Telkens als de maan een ogenblik onbelemmerd tussen een paar wolken door zeilde en er heel vaag iets van de boomsilhouetten te zien kwam of als een ster zich weerspiegelde in een gat vol water op de zandweg, fluisterde het heertje enthousiast, want oom Chris had hem op het hart gedrukt zich doodstil te houden: Dat doofde oom Chris' ergernis en het verzoen de hem met de gast, die hem opgedrongen was. Hij had nog nooit iemand ontmoet, die deed of hij puur en alleen voor zijn eigen genoegen onder dook in een tamelijk comfortabel hotel: een hut in het Geheime Dorp, ergens diep weggestopt in do delijk saaie dennenbossen. Hij besloot hem maar onder te brengen in het zomerhuisje, waar de gewonde jongen woonde met de aardige jonge Jood, die hem verpleegde. Het werd er wel vol, maar de jongen kon al meer drukte verdragen, hij snakte naar afleiding. Het oude heertje leek een opgewekte goedmoedige zonnige ziel. (Wordt verrol"'!) ZOONLIEF KRIJGT ZIJN ZIN

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 15