Nieuwe Leidse Courant KVP VERLANGT OPHELDERING Autodealers bestormd N.L.C. Soekarno wil mislukte coup goed praten PvdA bespreekt spoedig de brief Stap is vrij ongebruikelijk weerbericht Weer muis in brood Sjastri liet zijn tuin omploegen Vrouw slaat bejaarde winkelierster dood Yietcong overrompelt luchtbases van V.S. SHOW „SIM(A VOL AUTOMATISCH" AUTO BIERMAN N V. Commentaren Donderdag 28 oktober 1965, 46sle jaargang Meefdradact*uri Dr. E. OIEME* CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh ri gfieblaver krant van formaat Abonnementsprijzen p.w0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 ■■i Bij de grenswinkels woedt een „slag" om sigaretten. De Belgen bieden straks een halve gulden voordeel op (Nederlands) pakje. Een reportage uit Baarle-Nassau op pagina 13 Wat gaat er met Europa gebeuren Politie ke activiteit is groot - pagina 5 Generaal Couzy levert scherpe kritiek: NAVO niet op moderne oorlogvoering berekend pagina 5 Ziekteverzuim neemt in de be drijven toe. Maar is het waar dat het „moreel" van de arbeiders ge daald is? Professor Gadourek spreekt het tegen pagina 13 „Niet zo haastig, u bent nog geen musketier, laten we bij het begin beginnen". Dorpsroddel in Wilnis. Gemeentesecretaris liep er de kantjes af - pagina 7 Bedrijven vluchten naar buitenland - pug. 7 DJAKARTA De Indonesische president Soekarno wringt zich in illerlei bochten om de mislukte com- runistische staatsgreep van septem ber goed te praten. „Een zwenking naar rechts zou een nog grotere ramp 4jn dan de mislukte coupe", aldus Soekarno in een vergadering met de leiders van zeven belangrijke politie ke partijen in Indonesië. Alleen de communistische partij PKI liet ver stek gaan op deze bijeenkomst. Soekarno eist sancties tegen de or ganisatoren van de staatsgreep, maar hij veroordeelde tevens de geweldda dige betogingen tegen de communis ten. De beloofde politieke oplossing bleef echter uit- De president ver klaarde, dat pas een oplossing kan worden gevonden, wanneer het volk weer tot rust is gekomen. Dit blijkt nog niet het geval, want op Midden-Java, het bolwerk van de com munisten, worden nog felle gevechten geleverd met de rebellen. Verscheidene bladen in Djakarta druk ten gisteren stukken af, die bezwarend voor de Indonesische communisti sche partij, PKI. Eén van die documen- waarvan het leger in een aantal communistische bureaus had gevonden, was gedateerd op 2 november 1964. Het vermeldde onder meer „Onze goede ver standhouding met de nationalistische partijen zal een einde nemen wanneer wij het wankele bewind van Soekarno omver hebben geworpen. Deze betrek kingen van zuivere compromissen zijn analoog aan de taktische manoeuvre van Stalin, toen hij zijn verdrag met Hitier sloot". Soebandrio De Indonesische delegatie naar de con ferentie van ministers van buitenlandse zaken der Afrikaanse en Aziatische lan den te Algiers is woensdag vertrokken zonder de minister van buitenlandse za ken, dr. Soebandrio, en onder leiding van de eerste vice-minister. Soewito. Dit heeft de geruchten, dat Soebandrio ver vangen zou worden, opnieuw aangewak kerd. Volgens waarnemers echter meent de regering dat de voornaamste figuren te Djakarta moeten blijven. Terreur en Semarang de avondklok. In Midden- Java heeft een bende, die zich de pro gressieve revolutionairen noemt, zeventig mensen vermoord. Het bleek niet aan welke zijde zij staan. Ta Pati zijn Chine se winkeliers bedreigd door onbekende anti-communisten, die willen dat zij hun zaken op 1 november zullen sluiten. Op muren van Chinese winkels verschijnen anti-communistische leuzen. Volgens Antara zijn in Midden- en Oost-Java tot nog toe 178 mensen door communisten vermoord en er zijn in ge vechten tussen communisten en niet- communisten 21 mensen gesneuveld. Het leger maakt bekend dat de communisten de bevolking terroriseren door ontvoe ring door roof en brandstichting. Prijsverhoging op komst O (Van onze verkeersredacteur) iPGEJAAGD door minister Von- delings aankondiging van forse prijsverhogingen bestormen hon derden thans de auto-dealers in de hoop nog vóór 1 januari een auto tegen oude prijs te bemachtigen. Velen, die de aankoop voor het komende voorjaar planden, zijn daarvan teruggekomen om de en kele honderden guldens, die waar schijnlijk na 1 januari extra aan belasting moet worden betaald in eigen zak te houden. De impor teurs hebben daar al rekening mee gehouden, want de aangekondig de prijsverhogingen zijn vrij aan zienlijk: alle auto's zullen zo als bekend ongeveer acht pro cent duurder worden. Dat bete kent dus dat een auto van f 5000 straks een meerprijs van een slor dige f 400 krijgt. Bij duurdere auto's ligt dit bedrag uiteraard nog aanzienlijk hoger. Al direct nadat minister Vondeling zijn plannen had bekendgemaakt (op Prinsjesdag) hebben de dealers een sterk groeiende vraag ondervonden. Een vraag, die nog steeds sterk stijgt en waarschijnlijk eind novem ber begin december haar hoogtepunt zal hebben. Het is lang niet zeker of de dealers straks aan deze vraag kunnen beantwoorden. Alles wordt gedaan om zo groot mogelijke voor raden te creëren. Importeurs oefenen druk uit op de fabriek om maar een zo groot mogelijk extra contingent te bemachtigen. Maar als de vraag blijft stijgen zullen vele kooplustigen moeten wachten tot na 1 januari. Meer dun verdubbeld De importeur van Citroen deelde ons mee: de omzetten zijn in vergelijking met vorig jaar meer dan verdubbeld. Van voorraadvorming voor het ko mende voorjaar (waaraan importeurs in deze tijd van het jaar werken) komt niets terecht. Alles wat binnen komt, gaat direct weer weg. De fa briek kan nauwelijks meer leveren dan de normale kwantiteit, wat be tekent, dat we eind dit jaar waar schijnlijk niet alle orders kunnen af leveren. Dit geldt met name voor de Deux Cheveaux, 3ij Pon (Volkswagen) is men iets op timistischer. Men boekte daar een toe neming van 20 procent, maar men ver wacht. dat men de drukte wel aan zal kunnen. (Voor vervolg zie pag. 7) (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De KVP wil nog vóór het Kamerdebat over de goed keuringswet op 10 november weten waar zij met de PvdA aan toe is. De katholieke Tweede-Kamerfractie heeft de PvdA-fractie gisteren een brief gezonden, waarin om ophelde ring wordt gevraagd over de ge ruchtmakende uitlatingen van de heer Nederhorst. De PvdA-fractie zal waarschijnlijk nog deze week bij eenkomen om de brief te bespreken en een antwoord te formuleren. Men mag aannemen, dat zowel het KVP- schrijven als de PvdA-reactie spoe dig zullen worden gepubliceerd. De KVP-fractieleider drs. W. K. N. Schmelzer deed gistermiddag de volgende mededeling aan de pers: „De Tweede-Kamerfractie van KVP heeft zich heden in een brief tot de fractie van de PvdA gewend, als gevolg van het in fractie en fractiebe- stuur gevoerde ernstige beraad over de in Het Parool van 25 oktober jl. gepu bliceerde brief van drs. G. Nederhorst over het huwelijk van prinses Beatrix. (Zie vervolg op pag. 7) De 49-jarige H. J. Jonker uit Hilver sum is gistermiddag dodelijk gewond bij een verkeersongeluk c*p de noord-zuid- verbinding in Veenendaal. Het slachtof fer kwam met zijn auto in botsing met een tankauto. Wat minder bestendig De Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond plaatselijk wat regen. Mor- genoverdag zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Matige aar dc kunst nu en dan krachtige wind tus sen zuidwest en west. Over het alge meen iets lagere temperaturen. (Opge maakt om 11.15 uur) GRONINGEN. Wellicht waakzaam geworden door een recent geval in Zuid-Holland, lette een Gronings gezin het af gelopen weekeinde op het inner lijk van het brood dat op tafel kwam en niet ten onrechte: plot seling stak uit het aangesneden brood een kop van een meege- bakken veldmuis. De provinciale keuringsdienst van waren heeft intussen proces-verbaal opge maakt tegen de broodfabriek in Groningen, die het brood heeft vervaardigd. Vastgesteld werd dat het dier 's nachts in een van de deegmengmachines moet zijn geklommen. De directie kreeg de aanzegging zorg te dragen voor betere afdekking van deze machines Wanhoopsdaad om huurschuld Daderes gegrepen op aanwijzen van meisje UTRECHT Dankzij de medewer king van een veertienjarige dochter van de brigadier van politie, is een 'op de 62-jarige Utrechtse winke- bekend. Motief was geldnood. lierster mejuffrouw N. de Groot spoedig opgelost. Het meisje had gistermiddag kort voor sluitingstijd nog een boodschap in de winkel gedaan en daar een vrouw zien staan. Zij kon een signa lement en naam geven aan haar va der, die zij 's avonds over de moord hoorde praten. De politie nam de vrouw, de 50-jarige weduwe M. D., mee voor verhoor. Vannacht heeft zij India wil een hogere voedsel opbrengst. Premier Sjastri gaf het goede voorbeeld. Hij liet de grond rond zijn residentie om ploegen. Gevraagd wordt alle grondook tuinen rond villa's, te bewerken. De vrouw kwam voor verdachte in merking omdat mejuffrouw De Groot streeks half twoe dood in haar winkel aan de Leidseweg werd aangetroffen, op haar rug liggend tussen de toonbank de woonkamer. Omdat de winkel toch officieel gesloten was, bestond er weinig kans dat er nog andere mensen na haar in de winkel zouden zijn geweest. Motief voor de moord waren de ernstige financiële moeilijkheden die de vrouw had na de plotselingen dood van haar man (Zij heeft vier kinderen). In het wilde weg sloeg zij mejuffrouw De Groot met een betonbeitel op het hoofd. Daarna nam zij een doosje m*t 300 gulden papiergeld weg en ging naj deurwaarder. Daar betaalde zij zeventien weken huurschuld (280 gulden). (Vervolg zie pagina 7) Amsterdam. Den Haag en Rotterdam hebben gisteren in de Haagse raad zaal hun (financiële) noocl geklaagd. Bij de foto zou het volgende Van toepassing kunnen zijn: wethouder mr. W. A. Schouten van Den Haag: ..Wat doet Thomassen toch?" Burgemeester Thomassen van Rotterdam (links): „Ik moet toch nog wat hebbenBurgemeester Van Hall tot mr. Schouten: „Hij heeft helemaal niets meer...." Verrassingsaanval van rebellen 71 /f •••7 7 7 verwoest. Doden onder de Ameri- Materiele schade «tieren vielen echter niet te betreuren. Voor de Amerikanen en Zuidvietname- zen kwamen de aanvallen onverwachts omdat zij dachten dat de Vietcong het grootste deel van hun mankracht inge zet hadden in de strijd om Plei Mei waar de afgelopen dagen hevig wordt gevoch ten. Volgens het Vietcong-persbureau zouden de rebellen hier bijna twee batal jons Amerikaanse en Zuidvietnamese mi litairen hebben vernietigd. Er zouden, aldus dit persbureau, acht vliegtuigen zijn neergeschoten en 59 militaire voer- In Saigon verklaarde een Amerikaanse woordvoerder, dat bij een aanval van. twee bataljons van de Vietcong op een eenheid Zuidvietnamese „rangers" te Due Lap 100 opstandelingen zijn gedood. Deze Vietcong-aanval was afgeslagen, aldus de militaire woordvoerder. Da Nang is al eens eerder aangeval len. namelijk op 1 juli j.ltoen een zelfmoordcommando van de Vietcong springladingen onder vliegtuigen aan bracht. Vijf vliegtuigen werden toen vernield en zes Amerikanen gedood of gewond. Voor Tsjoe Lai, dat 80 km ten zuiden van Da Nang ligt, was het de eerste keer. Kort voor de aanval waren de Ameri kanen bij Da Nang tweemaal slaags ge weest met eenheden van de Vietcong, die volgens een Amerikaanse mededeling 25 an verloren. Da Nang en Tsjoe Lai zijn de voor naamste Amerikaanse bases in Zuid-Viet- nam. De bliksemsnelle vernielingsactie, die de Vietcong gelijktijdig tegen deze bases heeft uitgevoerd, is de grootste tot SAIGON Een aantal Vietcong- bataljons heeft gisteren verrassings aanvallen uitgevoerd op twee be langrijke Amerikaanse vliegvelden bij Da Nang en Tsjoe Lai. De gelijk tijdige goed „getimede aanvallen plaatsten de verdedigers van de vliegvelden voor een verrassing. Op de vliegbasis bij Da Nang wer den verschillende hefschroefvlieg- tuigen vernield door het mortier vuur, terwijl op het andere vliegveld Tsjoe Lai, honderden kilometers van Da Nang verwijderd enkele A-4 Sky- hawk straalbommenwerpers werden dwedadetfaemk Bent U al geweest bij Stationsweg 11-17 LEIDEN? U kunt nog vanavond tot 10 uur, vrijdag 10 tot 22 uur en zaterdag 10 tot 19 uur. dusver. GEMEENTEN Gemeenschappelijke zorg kan niet alleen mensen, maar ook gemeenten dichter bij elkaar brengen- En zo trekken dan de drie grootste gemeen ten uit ons land gezamenlijk tegen de regering op. Ze zitten dan ook elk voor zich aan de grond. De financiële situatie van een ge meente, welke ook. is in deze tijd al een probleem. Laat staan dan bij deze drie grootste, die haar eigen problemen bovendien hebben. Te denken is daarbij aan dc openbare voorzieningen, als vervoer- De kos tenstijging wordt dan formidabel. Onontkoombaar wordt meer en meer. dat gemeenten op eigen problematiek worden bezien. Er is nauwelijks meer een algemeen begrip gemeente, maar dc verschillen streven het nog ge meenschappelijke nabij. Hetgeen niet wegneemt dat ook grote gemeenschappen dwaasheden moeten nalaten. Of dat altijd gebeurt? Laatst nog heeft de meerderheid in Rot terdams raad zich koppig betoond, alsof er geen vuiltje aan de lucht AFTREDEN Moet na zijn ongelukkige brief de heer Nederhorst aftreden als fractie- voorzit(er van zijn partij? Dat moet natuurlijk zijn fractie zelf weten, al kan men zich als buitenstaander al licht een oordeel veroorloven over zowel keuze als aanblijven. Er zijn aanwijzingen, dat men de heer Nederhorst laat aanblijven om zo de reeds ontstane verwarring niet nog groter te maken- We hebben daar begrip voor. De PvdA heeft het over ,.liet huwe lijk" niet gemakkelijk. Dat is in elk geval uit ..de brief" wel duidelijk ge worden. Nu is verwarring binnen een van onze grootste partijen om een zaak als deze bepaald geen landsbe lang. Zij geeft aan groeperingen bin nen de partij met een geprononceer der standpunt gelegenheid, zich eens te meer te laten gelden. Daarom waarderen wij pogingen, de zaak niet op de spits te laten drijven. Zij is ook weer uit landsbelang be zien al vervelend genoeg HOOFDSTAD Er is enig gesprek gaande, of de sluiting van het huwelijk van onze kroonprinses te Amsterdam juist is te achten. Daar met name immers blijken bepaalde bedenkingen tegen het huwelijk te leven. Van buiten Amsterdam mag die stad dan wellicht worden voorgehouden, dat zij niet alleen Amsterdam is op zichzelf overigens reeds belang rijk maar ook de hoofdstad des lands. De bezwaarden zouden dan kunnen overwegen, dat zeker in het land als zodanig, in welles de hoofd stad zij wonen, dc bedenkingen aan zienlijk minder leven. Hoofdstad te zijn is een merkwaardig iets. Zeker in een land als het onze. waar immers de regering elders ze telt. Juist dan echter moet de repre sentatieve betekenis van de hoofd- aanspreken. Bij andere gelegenheden laat de stad er zich ook wel op voorstaan, de hoofdstad te zijn. „Het was bijna droog. We hebben de lijn daarom als springtouw ge- Rita en de flesse- vrienden RIT A PEDERSEN, een 16-jarige Deense, kan zich met recht de titel „internationale flessepostbodeaan meten. Rita woont vlak bij het strand van Oks- by in West-Jutland en door de grilligheid van de golfstroom spoelen juist op die plek vele flessen met brieven aan, die ergens van een schip of een ander strand door een eenza me contact-zoekende in het water zijn gegooid. Vorig jaar heeft zij er vijftig opgevist en het meisje heeft nu een re gelmatige briefwisse ling met haar vrienden van de flessen. Ze kan echter niet zo zeker zijn van liet win nen van nieuwe vrien den, als wij zijn van het krijgen van nieuwe abonnees (ook vrienden). Die bolbon op pagina 2 is een bijna dagelijkse verschijning en de gun stige reacties komen ook dagelijks. Zon brief in een fles komt veel minder vaak voor.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1