HOOFDSCHOTEL? VLEES! IJsselvallei biedt uitkomst Hoera: alweer een strenge winter Brief over Beatrix is uitgelekt ALS RANDSTAD UIT HAAR JAS BARST: Zwolle en Deventer etaleren voordelen in felle „wedloop" Zes jaar cel voor doodslas; tuinder geëist BRINK al DINSDAG 26 OKTOBER 196", (Van een onzer verslaggevers) ZWOLLE Vroeg of laat, in elk geval veel sneller clan we voor mogelijk houden, barst de Ranch itad uit haar jas De zaak zit vol. Er kan geen industrie meer hij. En wat dan De situatie omstreeks het tijdstip dat ons land twintig miljoen Inwoners telt is minder ingewikkeld dan zij lijkt, omdat er vooral in het oosten nog tal van gebieden zijn, die de bevol kingsgroei ruimschoots kunnen opvan gen. Eén ervan is de IJsselvallei met Zwolle en Deventer, twee eeuwenoude Hanzesteden, als belangrijkste centra. Als de omstandigheden de nu al op gang zijnde migratiestroom uit het westen versnellen, maakt het westelijk deel van Overijssel een goede kans, een welvarend industriegebied te worden. De IJsselvallei .verkoopt" zich gemak kelijk: veel ruimte, goede weg- en wa terverbindingen en een voortreffelijk woongebied, dat zowel de voordelen van grote steden heeft als die van het .platteland" met zijn uitgestrekte re creatieterreinen. direct grenzend aan de bebouwing. Hoofdstad Zwolle en Koekstod Deventer hebben beide ambitieuze uitbreidings plannen. afgestemd op de vestiging van vele nieuwe industrieën en de daar mee samenhangende groei van het in wonertal. Hoewel hun belangen de zelfde zijn, kennen beide steden echter geen gezamenlijke aanpak. In de Han- zetijd waren Zwolle en Deventer vaak bittere vijanden. Zo erg is he,t nu niet meer, maar het laat Zwolle toch „vol komen koud" wat Deventer wil en andersom. Beide willen industrieën en doen hun best, de plaatselijke omstan digheden zo voordelig mogelijk te eta leren. In deze „wedloop" heeft de pro vinciehoofdstad een belangrijke voor sprong. Eerst in 1959 en vervolgens in 1964 heeft de regering Zwolle aange wezen als „industriekern". De stad moet de hefboom van de wijde omge ving worden en mag daarvoor aan spraak maken op de faciliteiten van de premie- en prijsreductieregeling. In de ogen van het rijk is Deventer géén probleemgebied. Dat betekent, dat het zijn eigen boontjes moet zien te dop pen, maar in de huidige tijd geeft dat juist handenvol problemen! Mogelijkheden De liberale burgemeester van Zwolle drs. J. A. F. Roeien, vindt dat zijn stad de meeste mogelijkheden van Overijssel heeft. De industrialisatie is er de laat ste jaren flink aangepakt en zal in de toekomst nog verder toenemen. De ves tiging van fabrieken heeft aan de stad een geheel nieuwe ontwikkeling gege ven: Zwolle was namelijk eeuwen lang uitsluitend een centrum van be stuur en handel. Van groot belang is de relatief gunstige arbeidsmarkt, waardoor industieën weinig problemen van personeelstekor ten kennen. Daarbij is Zwolle gunstig gelegen ten opzichte van de Randstad, volgens burgemeester Roeien ,.de pri maire economische krachtbron", Als de weg door de nieuwe IJsselmeerpol- ders klaar is ligt Zwolle nog slechts 87 km van Amsterdam. Zwolle én De venter trekken omstreeks 1972 de pro fijten van de Rijnkanalisatie, die te vens de IJssel beter bevaarbaar zal maken. De grootste uitbreidingsmogelijkheden van beide steden heeft Zwolle. Het in dustrieterrein langs het Zwolle-IJssel- kanaal is op „de groei" aangelegd: het kan desnoods langs het Zwarte Water to.t Hasselt worden uitgebreid. Recreatie O BREDA De 54-jarige tuinder A. A. uit Zundert heeft gisteren een ge vangenisstraf van zes jaar tegen zich horen eisen wegens moord, subs, doodslag. Hij zou op 27 juni op een afstand van tien meter met een ge weer zijn collega T. H. uit Zundert hebben doodgeschoten. Jarenlang had A. omgang gehad met de zestigjarige weduwe H. uit de Velds- graat in Zundert. Op een gegeven mo ment schreef de vrouw A. een brief dat zij aan de verkering een eind wilde ma ken. Ook verzocht zij hem niet meer langs te komen. De brief kwam echter niet in de handen van A. Deze kreeg, toen hij enkele dagen later naar gewoon te naar de weduwe ging, volkomen on verwacht te horen dat hij niet meer wel kom was. Verdachte raakte overstuur nadat hij had vastgesteld dat er een andere man in het huis van de weduwe was. Hij haalde een geweer en loste het dodelijke schot. A. verklaarde later niet goed ge weten te hebben wat hij had gedaan. Van kalm beraad en rustig overleg was volgens de officier dan ook geen sprake. Doodslag achtte hij wel bewezen, omdat wel opzet aanwezig moet zijn ge weest. Gezien allerlei ongelukkige om standigheden beperkte de officier zijn eis tot zes jaar. De verdediger meende dat er in het geheel geen opzet aanwezig was geweest en dat de verdachte in een schemertoe stand had gehandeld. Hij bepleitte z< dringend clementie, dat een aantal a welijke aanwezigen in de overvolle rechtszaal haar tranen niet kon bedwin gen. Geen gekleurde verlichting in café Burgemeester vaardigt weer bevel uit... HELDEN-PANNINGEN Bur gemeester M. Hoeymakers heeft opnieuw een nogal opmerkelijk be vel uitgevaardigd. Verbood hij enige dagen geleden de opvoering van een dorpsrevue, omdat daarin volgens zijn mening de dorpspoli tiek te veel over de hekel werd gehaald, thans heeft hij de ge kleurde verlichting van twee café's in Panningen verboden, omdat ze hem deden denken aan „gekleurde tenten. 5 kilometer verderop over de Belgische grens", zoals de heer Hoeymakers meedeelde. Hij heeft de exploitanten het dringende ad vies gegeven de gekleurde verlich ting te vervangen door een nor- Wisch ontvangt Hitzacker WISCH Een deputatie uit Hit zacker is heden in het Gelderse Wisch aangekomen. Beide plaatsen onder houden sinds korte tijd speciale vriendschapsbanden in verband met de relatie van Hitzacker met de a.s. echtgenoot van prinses Beatrix. De deputatie bestaat uit de loco-bur gemeester van het plaatsje, de heer Go hl, de gemeentesecretaris de heer Hoffman en het raadslid, de heer Ieczo- rek. Alle heren zijn in gezelschap hun echtgenotes. De burgemeester en oom van de heer Von Amsberg, freiherr Julius Busschen, kon niet meekomen omdat hij wegens een lichte operatie in een zie kenhuis is opgenomen. De band tussen beide plaatsen wil men met name stevigen door culturele manifestaties Vrijspraak provo in Amsterdam AMSTERDAM De Amsterdamse po litierechter, mr. R. de Waard, heeft gis termiddag een negentienjarige provo, de leerling-typograaf P. B., die by een „hap pening" bij het Amsterdamse „Lieverdje" in september was gearresteerd, vrijge sproken. Ook de officier van justitie had vrijspraak geëist, omdat hij niet be wezen achtte dat de jongeman op het Spui het daar driemaal gegeven bevel om zich onmiddellijk te verwijderen had gehoord. Hij was op dat moment daar niet aanwezig. Een nieuwsgierige achttienjarige jon gen kreeg drie weken voorwaardelijk en een boete van vijftig gulden. De eis was vier weken onvoorwaardelijk. Bij ver stek werd voorts een twintigjarige jon geman tot drie weken veroordeeld. In Nieuwe Niedorp is gisteren de vierjarige Jantje Edel bij het spelen aan het kanaal Kolhora-Noordscharwoude in het water gevallen en verdronken. De pestvogels zijn in het land' (Van een onzer redacteuren) DE pestvogels zijn in het land. Ze woerden itn grote troepen gezien tot in dorpen van het polderland toe. Pestvogels zijn er overigens het hele jaar door en ze zitten overal, maar dé pestvogels met hun mooie kleuren komen alleen maar tegen de winter, en heus niet elk jaar. De meeste mensen zien nooit pest vogels, want in het donkere lichit van de winterdag merk je ze niet op. Als je hun silhouetten in de bo men ziet, denk je allicht aan spreeu wen. Zij zijn zowat even groot, al leen de borst is wat breder en wat fletser dan bij de zwarte spreeuwen. Als je goed oplet zie je dat ze een kuif hebben en als je ze dan van alle kanten bekijkt, merk je de zwarte, rode, gele tekening van de bovenzijde. Probeer dan meteen het geluld goed te onderscheiden en te onthouden. Dan zal je ze in vele winters opmerken. Boden Algemeen worden de pestvogels be schouwd als 'boden van een strenge winter. Maar dat behoeft niet waar •te zijn. Het is met die strenge win tens overigens een gek .geval. Elk jaar worden ze weer met nieuwe moed voorspeld. Het lijkt wel of ieder ernaar verlangt, maar je moet ze eens horen mopperen als de winter écht streng wordt. Desniettemin hoopt ieder in zijn hart op ouderwetse romantisch strenge winters. Zou het de zucht naar avontuur zyn, die dit diwaze verlan gen oproept .In elk geval hoor je elk jaar de voorspelling herhalen. Het ene jaar zijn het de pestvogels, het volgende de ganzen, in het der de verbellen ze dat de eekhoorns zo slepen, en zo gaat het van jaar tot jaar voort. In elk geval mócht de winter streng worden, dan zullen er in het voor jaar veel gelukkige mensen zijn, die kunnen zeggen: ,,Ik heb het voorspeld". Wat de bewoners van de krappe Rand stad vooral aanspreekt zijn de grote recreatiegebieden, die als het ware naast de deur liggen: de bossen van de Veluwe en van Overijssel, de plas sen in het noorden en de IJsselmeer- Deventer is vanouds een industriestad, hoewel handel en dienstverlening ook belangrijke functies vervullen. Op pa pier liggen omvangrijke plannen voor de aanleg van nieuwe industieterrei- nen en de bouw van een nieuwe stad op de linker IJsseloever gereed. De Koekstad met haar rijke verleden, waaraan de oude geveltjes in het cen trum nog herinneren, wil naar een in wonertal van ongeveer 140.000 groeien. Daarvan kan echter niets komen, als er geen grenswijzigingen worden door gevoerd. Het tekort aan grond is hèt probleem van Deventer. De woning nood is er relatief groter dan in de grote steden van ons land en dat ter wijl er naar verhouding meer huizen worden gebouwd. Heilige grenzen Burgemeester mr. dr. N. Bolkestein is verontwaardigd, dat er zoveel moeilijk te nemen hindernissen in de weg wor den gelegd, voordat een uitbreidings plan het fiat van alle instanties heeft gekregen. Voor de bouwplannen op de linker rivieroever moet de provinciale grens worden gewijzigd en het ziet er naar uit, dat dat een moeizame weg gaat worden. „Europese grenzen wor den tegenwoordig van de kaart ge veegd, maar provinciale grenzen zijn nog steeds heilig", aldus klinkt het beetje verbitterd uit de mond van socialistische eerste burger. Voordat Deventer aan zijn reusachtige uitbreidingen kan beginnen, moeten nog heel wat moeilijkheden worden overwonnen. Maar dat neemt niet weg. dat de stad nu al haar tieve voorzieningen op de toekomstige vraag heeft .afgestemdonlangs nog met de aankoop van een uitgestrekt land goed op korte afstand van de bebouw de kom. In drs. H. A. Versteeg, directeur Economisch Technologisch Instituut Overijssel, hebben Zwolle en Deventer een goede promotor van hun plannen Veeteelt en gemengd bedrijf in weste- Opgespotcn land in de directe omgeving van Zwolle bestemd r de stadsuitbreiding maar voor de industrieën die zich in de oude Hanzestad willen vestigen. Foto boven: De IJssel, de natuurlijke grens van Deven ter, waarover de vroede vaderen deze stad zich veel zorgen maken. gen in betekenis achteruit, in het bij zonder na de wateroverlast van deze zomer. Voor tal van boeren versnelde de watersnood hun besluit, hun onren dabele bedrijfjes te stoppen en werk in de industrie te gaan zoeken. Die ten dens zal zich de komende jaren krach tig voortzetten, met andere woorden: de industrieën moeten zorgen voor vol doende arbeidsplaatsen. Spreiding Daarnaast verwacht de IJsselvallei in de nabije toekomst al de kom&t van vele emigranten uit het overbevolkte westen. Voor hen moeten er werkgele genheid en woningen zijn, wil het ge bied zijn rol bij de zozeer gewenste en weldra noodzakelijke bevolkingssprei ding kunnen spelen. Tal van voorzie ningen zijn nog nodig, maar de belang rijkste faciliteiten zijn er al. Voor de verre toekomst staat nog een instelling voor hoger onderwijs op het verlang lijstje. een hogeschool in het „universi taire niemandsland", dat westelijk Overijssel is. Juist in verband met het stijgende per- soneelsaanbod uit de agrarische sector is de heer Versteeg er voorstander van, ook de kleinere gemeenten graan tjes te laten meepikken van de toe nemende industrialisatie. Kaalte is één voorbeeld van de zich snel industriali serende agrarische gemeente. Uitbrei ding van de werkgelegenheid in fabrie ken is noodzakelijk. Als dat niet ge beurt, komt Raalte met een arbeids reserve van weinig geschoold personeel te zitten en verhuizen goede vaklieden naar elders. Als bijzondere omstandig heid moet de gemeente verder reke ning houden met de snelle bevolkings groei, want: „al 65 jaar staan in Raalte relatief meer wiegen dan ergens ders in Overijssel of Nederland". J. M. B. Beuker overleden RENKUM In Arnhem is gisteren de oud-directeur van de Koninklijke Pa pierfabriek Van Gelder en Zonen, de heer J. M. B. Beuker (76) overleden. Hij werd óp 1 mei 1956 benoemd tot commissaris van de vennootschap. Hij •eertig jaar lid van de Ren- YCOieCll til gcll'tl'oU ao wo j- lijk Overijssel gaan met grote spron- kumse gemeenteraad voor de VVD, (Vervolg van pagina 1) De heer Nederhorst noemt het ..een fout van de eerste orde", dat de Prin ses „als toekomstige draagster van de kroon bij het eerste symptoom van ge negenheid, die boven vriendschap uit gaat, niet direct contact opgenomen heeft met het kabinet om zich er van te vergewissen of het politiek verant woord was hiermee door te gaan". Deze fout vloeide voort uit haar mo derne opvatting over „privacy". De Prinses beschouwde haar liefde als haar zaak, duldde geen ingrijpen in haar privé-leven en wilde er pas met de regering over spreken toen ze zeker van zichzelf was. „Menselijk begrijpelijk politiek ten enenmale verwerpelijk", aldus drs. Nederhorst. „Had Beatrix", zo vervolgt hij, „de enige juiste weg bewandeld en de regering strikt vertrouwelijk tijdig in kennis gesteld van haar gevoelens en had de regering in deze situatie, waarin er nog niets van naar buiten was getreden, het oordeel van de fracties gevraagd, dan was dit voor ons (de PvdA red.) geen vraag geweest en hadden wij een verder voortgaan op deze weg ten stelligste ontraden. Waarom? Omdat wij wis ten, dat een Duitser als echtgenoot van ons toekomstig staatshoofd een betwist punt in het volk zou zijn en niets zo schadelijk voor onze consti tutionele verhoudingen is, dan wan neer de politieke belangstelling wordt afgeleid naar meningsverschil len rondom het vorstenhuis. De grondfout bij deze aangelegenheid ligt dus bij Beatrix". Andere situatie Maar nu het eenmaal zo gelopen is. de Prinses haar eigen gang is gegaan en de publiciteit zich voortijdig van het geval meester heeft gemaakt, is er volgens de heer Nederhorst „een vol strekt andere situatie ontstaan". Als in deze situatie prinses Beatrix door ver zet van de PvdA geen toestemming voor haar huwelijk zou krijgen, doet ze óf afstand van haar rechten op de troon („dan zitten we midden in een koningskwestie"), óf ze verbreekt haar verloving om die rechten te kunnen behouden. In beide gevallen zou de weigering van de PvdA zo'n grote vertroebeling van de politieke ver houdingen in Nederland tot gevolg kunnen hebben, ,.dat het normaal functioneren van een democratisch be stel hierdoor ernstig zou worden be lemmerd en de reactionaire krachten (Telegraaf, Elsevier) de volle wind in de zeilen zouden krijgen". Toch had de PvdA dit risico aan vaard als gebleken zou zijn dat tegen de heer von Amsberg ernstige beden kingen konden worden ingebracht. Wel De Quay Dit is naar de mening van de heer Nederhorst niet gebleken. Hij weet dat het gedwongen lidmaatschap van de Hitlerjugend en het eveneens gedwon gen dienstnemen bij de Wehrmacht voor velen een niet te overkomen moeilijkheid is. Maar het gaat hem te annecr wij in Nederland wél De Quay als minister-president aanvaar den, die n.b. vrijwillig het op een ak koordje met de Duitsers en de NSB wilde gooien, en dan van een Duitse jongen van 17 jaar verlangen, dat hij midden in oorlogstijd dienst weigert". Momenteel Belangrijker vindt de heer Neder horst „hoe von Amsberg momenteel is. Daaromtrent zijn geen feiten te noemen die het aannemelijk zouden maken dat hij een slechter prins-ge maal zou zijn dan prins Bernhard". Een republiek acht de heer Neder horst op het ogenblik peen era aan lokkelijk perspectief. „Een Nederland met als staatshoofd een Juliana of een Beatrix goed in de hand gehouden door regering en parlement prefe reer ik boven een Nederlandse repu bliek met aan het hoofd een De Quay of Luns, want dat wordt het". „Wel zal ernstig moeten worden overwogen of bij de komende grond wetsherziening en bij de regeling van de voorlichting over het Koninklijk Huis geen bepalingen zouden moeten worden opgenomen, die verhinderen dat de pretendenten voor de kroon of de draagster zelve, door eigenmachtig optreden de regering in een dwang positie brengen". MODENIEUWS Weersverandering op komst DE BILT. Boven de oceaan ten zuiden van IJsland verplaatst zich een diepe depressie snel naar het oosten. Deze depressie veroorzaakt grote luchtdrukdalingen in Schotland en aan de Noore kust. Dit heeft o-a. tot gevolg, dat het hogedrukgebied boven het Europese vasteland verder wordt aan getast en zijn invloed op het weer in West-Europa gaat verliezen. Verwacht wordt, dat in ons land op de nadering van de oceaandepressic de wind toe zal nemen uit zuidwestelijke richting en dat er morgen wolkenvelden zullen binnen drijven die behoren bij het front van de depressie. Later bestaat er kans op wal regen. De komende nacht zal nog onbewolkt zijn, zodat er mistvorming tijdelijk nog mogelijk is. maar de kans op nachtvorst wordt kleiner. HOOGWATER SCHEVENINGEN 27 oktober: 4.34 v.m.; 16.50 n.m. Woensdag 27 oktober: zon op 7.25, on der 17.22; maan op 10.51, onder 18.49. Maandag 1 november: eerste kwartier. Modieuze turban in wollen jersey en fluweel. In zwart, bruin, bottel en rood. 19,95 Atmierdam Den Haig Rotterdam Spuistr. 42 K. Hoogstr. 7 Ook telefonisch te bestellen 020 - 234677, Amsterdam. Bestelnr.B II Kalverstr. 23 Mutaties Hij de landmacht DEIN HAAG Benoemd tot generaal- majoor bij de militaire administratie brigade-generaal J. Bijloo. Hij was voor heen plaatsvervangend kwartiermees- ter-generaal. Per 1 november benoemd tot plaats vervangend kwartiermeester-generaal: generaal-majoor H. M. Stam, thans nog inspecteur van de technische dienst. Per 1 november benoemd tot inspecteur bij de technische dienst kolonel ir. F. T. Segers. Hij wordt gelijktijdig bevorderd tot brigade-generaal. Kolonel A. W. F. von Balluseck volgt per 1 november brigade-generaal J. Schoenmaker op als inspecteur van cavalerie. Kolonel mr. J. T. Buurman van Vree den van de militair juridische dienst wordt per 1 november benoemd tot brigade-generaaL Echtgenote van ambassadeur overleden DEN HAAG De 49-jarige echtgenote van jhr. mr. G. Beelaerts van Blokland. Nederlands ambassadeur in New Delhi en aanstaand ambassadeur in de Sowjetunie, is zondagmiddag in het Lieve Vrouwen ziekenhuis in Amsterdam overleden. Zij werd vorge week maandag in het zie kenhuis opgenomen nadat zij ernstig ge wond was geraakt bij een verkeersonge luk in Vinkeveen. Benoemd tot officier in de orde Oranje Nassau: A. M. F. Klep, directeur van de Kon. N.V. Ijzergieterijen Bmaillefabrieksn De Etna in Breda. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur I J -d' l l< U13 Vllssingen onbe\ Eindhoven Stockholm Kopenh. onbew. onbew. gh. bew. °nmlst Madrid Lissabon windstil 12 -1 windstil 12 windstil 14 windstil 12 windstil 13 -l windstil 19 windstil 18 windstil 24 Ongelukken op de weg AMSTERDAM De 71-jarige Am sterdammer P. T. Gijsen is gisteren bij een verkeersongeluk op de Meeuwen laan in het noordelijk stadsdeel om het leven gekomen. De heer Gijsen stak met zijn fiets over zonder richting aan te geven. Hij werd door een passerende auto gegrepen. VENLO De zestienjarige J. Linsscn is gisteravond op de Napoleonweg te Blerick door een personenauto aangere den en zo zwaar gewond, dat zij op weg naar het ziekenhuis in Venlo is overle- MEPPEL Gistermiddag is de 82-ja- rige wielrijder G. de Weerd uit Willems oord bij het oversteken van de autosnel weg in Steenwijkerwold door een auto bus aangereden. Hij overleed ter plaatse. DEDEMSVAART Bij een verkeers ongeluk op de hoofvaart in Dedemsvaart is gisteravond de zesjarige Hansje La- tour om het leven gekomen. Het jonge tje stak met zijn autoped over, juist toen een bus naderde. NIEUWE NIEDORP Gistermiddag is het vierjarige jongetje J. Edel uit Nieuwe Niedorp tijdens het spelen in het Westfriese kanaal gevallen en ver dronken. Gisteravond is de 46-jarige A. den Grotenhuis uit Silvolde (Gld om het leven gekomen, toen hij met zijn fiets de weg Terborg-Varsseveld overstak en door een auto werd gegrepen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7