Prins ^ruig Charles gaat leven leiden n OM KAAS Afgesloten van de buitenwereld Gun Uzelf MINISTERS KOMEN NIET UIT CRISIS g- h' „Verloren stad in Peru ontdekt SOWJETUNIE WAARSCHUWT RHODESIË Alleen buitenlanders bij goede buisvesting m/: Ta ecft &Oft£e Kij, AA-conferentie in Algiers gaat door alles goed/ en urer 5 DINSDAG 26 OKTOBER 1Q65 (Van een onzer redacteuren) Prins Charles van Engeland, die volgende maand 17 hoopt te worden, ziet waarschijnlijk ver langend uit naar het ogenblik, dat hij naar Australië zal ver trekken. Vorige week werd zo als men weet bekend gemaakt, dat de Engelse kroonprins onge veer drie en een halve maand zal doorbrengen op de Grammar school van de Church of Eng land in Geelong. Daar zal hij in de vrije natuur met honderden gewone jongens naar hartelust kunnen genieten, nadat het da gelijkse werk er op zit. Alleen zal hij even moeten wennen aan de gedachte, dat hij zijn weelde rige haardos voor het grootste deel zal kwijtraken. Charles gaat naar Timbertop, een afdeling van de school in de Victo riaanse Alpen, op ongeveer 160 km. van Melbourne. Het ligt ongeveer 600 meter boven de zeespiegel en is geheel van de buitenwereld afgesloten. Tim bertop voorziet ook zelf in de produk- tie van electriciteit en water. Tijdens hun verblijf in Timbertop zul len de jongens (gewoonlijk van 14 en 15 jaar oud) worden „getraind" in dis cipline, tafelmanieren en punctualiteit in het algemeen. Het hangt echter van de jongens zelf af, of de zaken in Timbertop naar wens zullen verlopen. Het toezicht wordt tot een minimum beperkt. Elke eenheid van twaalf jon gens kiest om de veertien dagen een leider en deze is verantwoordelijk voor zijn groep. Als hij in Timbertop is gearriveerd, krijgt Charles al spoedig bezoek van de kapper. Niet lang daarna zal hij tot de ontdekking komen, dat hij een bij naam heeft gekregen. Want dat is ook in Timbertop de gewoonte. Voor Char les, die in Gordonstoun (waar hij thans studeert) vaak Charley werd ge noemd, zal geen uitzondering worden gemaakt. Als hij eenmaal in Timber top is, zal Charles als 17-jarige tot de seniors behoren, die (als oud-gedien- den) de jongere knapen als instruc teurs zullen helpen. Hij zal waarschijn lijk een studeer- en slaapkamer delen met een andere „senior". Charles zal slapen op een houten bed met een schuimrubber matras. F rankrijk blijft weg uit Brussel ferentie bijwoont samen met zijn colle ga van het ministerie van financiën, Den Uyl: „Wij hopen dat het vandaag tot concrete resultaten leidt. Minister Spaak gaf als zijn commen taar: „Wij vorderen langzaam als een slak. Maar het is jammer dat slakken niet tot de landbouwpolitiek behO' BRUSSEL De ministerraad van de EEG zonder Frankrijk is er gisteren op de eerste dag van zijn bijeenkomst nog niet in geslaagd een gemeenschappelijk standpunt te formuleren in de huidige crisis in de „Zes". Oorzaak was echter niet de bestaan de fundamentele geschillen, maar het feit, dat de Duitse ministeriële delega ties over onvoldoende „handelingsbe kwaamheid" beschikten om volledig aan het gesprek deel te nemen. De Duitse regering is, zoals bekend, sinds gisteren demissionair en wordt pas vandaag in de nieuwe samenstelling beëdigd. De vergadering van de EEG-minis- ters begon positief. „Het zou als een bom inslaan indien als resultaat van deze besprekingen niet een gemeen schappelijke uouding over de financie ring van de landbouwpolitiek van de EEG en een gezamenlijk standpunt je gens de hervatting van de contacten met Frankrijk zouden voortvloeien", zo betoogde de Belgische minister van buitenlandse zaken Spaak. Deze nood zaak werd door de vier overige EEG-partners en door de Europese commissie bij monde van voorzitter Hallstein beaamd. Tot een bespreking van de sugge sties van Spaak voor een regeringscon ferentie met Frankrijk zonder de Euro pese commissie ter bespreking van de politieke aspecten van de door Frank rijk veroorzaakte crisis, kwam het ech ter ook niet. Niettemin zei de Nederlandse minis ter van buitenlandse zaken, die de con- lo nu en dan vertoeft de Prins in het ouderlijk huis. Dat was ook het geval tijdens de Kerstdagen, toen deze foto werd genomen. het ontbijt. Een uur later worden de kamers geïnspecteerd. Om kwart voor negen begint een korte dienst in de kapel van de school en van negen uur tot tien over twaalf duren de lessen. Om kwart over twaalf begint de lunch. En om kwart over een worden de lessen hervat. Die duren tot drie uur. Daarna moeten de jongens op maandag, dinsdag en donderdag hout hakken, verven, klaslokalen schoonma ken, afwassen, en helpen bij het onder houden van machinerieën en tractors, 's Woensdags wordt er aan sport ge daan. waartoe ook het klimmen in bo men behoort. Informeel Voor heli avondeten, dat om half zes wordt opgediend, gaan de'jongenè on der de douche. Daarna krijgen zij nog anderhalf uur om hun huiswerk te doen. En na het avondgebed gaan om vijf over half tien de lichten uit. Zak geld krijgen de jongens vrijwel niet. Contact met de buitenwereld hebben zij niet en alleen in de „kampwinkel" kunnen zij wat kopen. Aan kleren be hoeven zij ook vrijwel niets uit te geven, want alles gaat op de school bijzonder informeel toe. De knapen dragen meestal spijkerbroeken, shirts pullover en als het warm is, shorts lange sokken. De prins zal zo vrij zijn als een vogeltje in de lucht, ook al zal de Britse squadron-leader David Checketts een wakend oogje op hem houden. Veranderd De Grammar school van Geelong was oorspronkelijk bestemd voor jon gens van het platteland en voor de zo nen van geestelijken. Die tijd is voor bij. De meeste jongens hebben een va der, die het zich kan veroorloven, zjjn kinderen een dure en exclusieve op voeding te geven. Toch komen er nog steeds jongens uit de onherbergzame gebieden, die Australië rijk is. Zij ko men van de veestations in het noor den, van de wijngaarden in het zui den, uit New South Wales, waar de wol vandaan komt en uit de rijke gebie- In Gordonstown, waar prins Charles thans op school gaat, heerst al een spartaans aandoende eenvoud. den van het Victoriaanse Westen. Ook Aziatische studenten worden er toege laten. En de prins zal dan ook niet slechts omgaan met de zoontjes van rijke zakenlieden in Melbourne. Waarom? In het parlement van Australië is kritiek uitgeoefend op het feit, dat de prins niet naar een sttaatsschool gaat. Premier sir Robert Menzies antwoord de desgevraagd dat de school te Gee long door koningin Elizabeth en prins Philip werd gekozen. De Britse vor stin had na tot dit besluit gekomen te zijn het advies van de premier gevraagd. Menzies, die zelf een staats school bezocht, verklaarde de keus van koningin Elizabeth te begrijpen. Geelong heeft in Timbertop een heel aantrekkelijke opleidingsmogelijkheid. De premier zei, het niet juist te vin den van de prins te verwachten, naar school te gaan in een dichtbevolkte stad, waar de mensen hem aangapen, proberen foto's van hem te nemen en hem op andere wijze lastig vallen. Daarvoor komt hij niet naar Austra lië. De weekends zullen voor Charles bijzonder aantrekkelijk zijn. Hij ver dwijnt dan met zijn kornuiten in de „bush". Tenten en slaapzakken gaan mee. Zij gaan dan vissen, vogels foto graferen, hun collectie vlinders uitbrei- j)e Prins tijdens een van zijn eerste den, wilde orchideeën verzamelen of polo-lessen in de omgeving van gewoon „trekken". In Timbertop is het Windsor Castle. Zijn vader was zijn helemaal geen bijzonderheid, dat een voornaamste „adviseur". trektocht zich tijdens een lang week end over 160 km uitstrekt. Niemand (Van een correspondent) LIMA Gene Savoy, de Amerikaanse oudheidkundi ge onderzoekingsreiziger, die vorig jaar al in het nieuws kwam door de ontdekking van een stenen stad, waarvan men aanneemt, dat het Vil- cabamba betreft, het laatste bolwerk van de Inca's na de Spaanse veroveringen in het junglegebied ten noorden van Cuzco en Machu Picchu, heeft opnieuw een grote ontdek king gedaan, groter nog dan de voorgaande. In het junglegebied aan de oostelijke hellingen van de Cor dillera Central, bekend als El Gran Patajén, vond hij dit maal in de haast onbegaanbare wil dernis vol jaguars en giftige slangen, de overblijfselen van een stenen stad met een opper vlakte van bijna 20 km2. In de stad trof men uitstekende we gen aan. Hij zag trappen en op terrassen gebouwde tempels met muren vol anthropomorfische en zoömorfische tekeningen van dieren, die water gespuwd moeten hebben. Behalve dit wa ren er nog andere aanwijzingen, dat hier eens een bloeiende beschaving is geweest. Volgens Savoy vertonen de wa terspuwers overeenkomst met die uit de vroege Chavincultuur, die zich eens uitstrekte over het noordelijke Peruviaanse hoog land en de kustvalleien. De tempels doen sterk denken aan die van de Maya-architectuur in Yucatan. De Peruviaanse Cha- vin-cultuur bereikte zijn hoog tepunt tussen 1000 en 800 vóór Christus, terwijl de oudste da tum tot dusverre op een Maya monument ontdekt 320 (Tikal) is en de meeste Yucatan- bouw werken verscheidene eeuwen later gebouwd werden. Een nauwkeurige blik op de foto's, die Savoy heeft meegenomen, leert echter, dat hoewel er onmiskenbaar zekere overeen komsten met andere Ameri kaanse culturen zijn de Pa- taj én-ruïnes tot een tot nog toe onbekende beschaving behoren. De vesting van Kuelap op de top van een heuvel iets noorde lijker van Patajén, die sinds lange tijd bekend is, maar nooit nauwkeurig bestudeerd werd, is bijna zeker door hetzelfde volk gebouwd. Volgens Savoy leidt ook een van de wegen, die uit de pas ontdekte stad loopt in de richting van Kuelap. Slechts voortgezette studie van de nieuwe „verloren stad" zal er toe kunnen bijdragen de verschillende raadsels op te los sen. Het lijkt zeker, dat de nieuwe ontdekking veel licht zal werpen op de nog altijd geheimzinnige vroege historie van het Amerikaanse continent en in elk geval van veel meer belang is dan de ontdekking van Machu Picchu door een Andere Amerikaan, Hiram Bingham, in 1911. Savoy hoopt spoedig naar de plaats van zijn ontdekking terug te keren met een expeditie, die gedetailleerde studies zal maken. hoeft er zich dus te vervelen. En zij die het weten kunnen, zeggen dat er geen enkele reden is om aan te ne men, dat het de prins in Timbertop niet zal bevallen. Iedere knaap, die Timbertop heeft meegemaakt, denkt er met heimwee aan terug. Er waren slechts weinigen, die enthousiast naar de „buitenwereld" terugkeerden... MOSKOU Rusland heeft gis teren bekendgemaakt, dat het Rhodesië niet zal erkennen wan neer de blanke minderheid een zijdig de onafhankelijkheid uit roept. De Russische verklaring werd be kendgemaakt op het tijdstip dat pre mier Wilson van Engeland in Salisbu ry arriveerde om een laatste poging te doen een unilaterale onafhankelijk heidsverklaring door de regering van premier Ian Smith te voorkomen. Het Kremlin waarschuwt voorts in de verklaring, dat zij de Zuidrhodesi- sche bevolking de grootste steun zal geven als de blanke leiders het land eenzijdig onafhankelijkheid verklaren. Waaruit die steun zou bestaan, werd door het persbureau Tass niet gezegd. De Britse regering „draagt de volle verantwoording voor alles dat in die kolonie gebeurt," zo stond tenslotte in de verklaring. Thant: China toelaten tot Verenigde Naties NEW YORK Secretaris-generaal Thant van de VN meent, dat het ont- wapeningsvraagstuk alleen kan wor den opgelost indien China wordt toege laten tot de volkerenorganisatie. Op deze manier kan men de Chinezen be trekken in het ontwapeningsgesprek aldus Thant die dit gisteren zei tijdens een vraaggesprek voor de Japanse tele- Duidelijk standpunt van NKV: Marokkanen zijn moeilijk onder te brengen T TTRECHT Het is dringend AJ gewenst dat een duidelijk in zicht wordt verkregen in de huis vestingssituatie van de buiten landse werknemers thans en de huisvestingsmogelijkheden in de toekomst. Als er niet voor huis vesting kan worden gezorgd en dat zou in een land met grote woningnood niet te verwonderen zijn dan dient het afgelopen te zijn met de werving van buiten landse arbeidskrachten. Dit duidelijk standpunt neemt het Nederlands Katholiek Vakverbond in in zijn orgaan Ruim Zicht. Het wer vingsbeleid zal afgestemd moeten wor den op de huisvestingsmogelijkheden en niet andersom. De regering moet de consequentie van een goede huisves ting accepteren zolang de tewerkstel ling van buitenlandse werknemers toe neemt, hoewel de bij het wervingsbe leid betrokken werkgr.vers ook verant woordelijk zijn. Het NKV voelt bij het te voeren huisvestingsbeleid evenwel niets voor discriminatie tussen Neder landse en buitenlandse werknemers. Overigens is ongeveer zestig procent van de buitenlandse werknemers matig tot slecht gehuisvest, althans wat de 3.300 arbeiders in Utrecht betreft. De directeur van de Stichting bijstand buitenlandse werknemers in Utrecht, mr. Buis, is met name bezorgd over het onderbrengen van de bijna duizend Marokkanen die de laatste maanden in de Domstad zijn tewerkgesteld. Hij zoekt nog naar een geschikte ruimte die als ontmoetingscen trum zou kunnen dienen. Doordat het leefklimaat zo totaal van het onze verschilt, hebben de Marokka nen speciaal grote moeilijkheden om in ons land te wennen. Een van de grootste problemen is de godsdienst-beleving. De Islam neemt in het dagelijkse leven 1 de Marokkanen een zeer grote plaats Verreweg de meesten krijgen hier geen kans zich met hun godsdienst bezig te houden. Bij centrale huisvesting zoi makkelijker tot een oplossing ku: orden gebracht, aldus mr. Buis. Wat het aantal tbc-gevallen betreft is er van een alarmerende situatie ze ker geen sprake. Praktisch alle bedrij ven werken mee aan een vrij intensie ve medische controle. Men kampt ech ter wel met de moeilijkheid dat de buitenlandse werknemers over steeds meer (en kleinere) bedrijven worden verspreid. Vietcong loopt rangers onder de voet SAIGON Vietcong-rebellen heb ben gisteren een bataljon Zuid-vietna- mese „rangers" onder de voet gelopen, waarbij aan de zijde van de Ameri kaanse adviseurs zware en door de „ranger" lichte verliezen werden gele den. Dit gebeurde in de provincie Phoe Yen waar tevoren 84 guerilla's werden gedood door een eenheid Zuidvietna- mese soldaten die daar was om de bevolking tijdens het oogsten van de rijst te beschermen. De belegering door de Vietcong van de basis Plei Mei duurt nog steeds voort. In dat gebied zijn leden van de Vietcong gevonden die zich aan hun wapens hadden vastgebonden. Hef- schroefvliegtuigen hebben pamfletten uitgeworpen waarin er bij de opstande lingen op wordt aangedrongen zich niet aan hun machinegeweren te laten vastbinden en te laten doden. Intussen zijn regeringstroepen, die op weg waren het kamp te ontzetten, zich nog aan het hergroeperen nadat zij tweemaal in een hinderlaag waren gelopen. Soraya zou Spaans edelman huwen MADRID In de Spaanse hoofd stad circuleren geruchten als zou de ex-keizerin van Perzië, prinses So raya, binnenkort in het huwelijk treden met de markies van Cubas. Deze markies, 28 jaar oud, zou sinds augustus toen hij de Prinses ont moette, voortdurend in haar aanwe zigheid zijn gezien. De Prinses is thans in Madrid aangekomen en heeft zich opnieuw bij de jonge edelman gevoegd. De bekendmaking van de trouwplannen zou niet lang meer op zich laten wachten. I In het oerwoud aan de oostzijde van de Cordille ras de Los Andes in Peru is door een archeologi sche expeditie een verga ne stad ontdekt die blijk baar uit een tot dusver onbekende beschaving stamt. Het puin van deze door het oerwoud over woekerde „verloren stad", waaronder volgens plan aangelegde straten, trappen en tempelterras- sen, beslaat een gebied van 30 vierkante kilome ter. I Josephine Baker zal haar kasteel moeten ver kopen wanneer zij bin nen tien dagen haar schuld van 20.000 franc (ƒ15.400) niet heeft be taald. De 59-jarige zange res voedt in dit kasteel, Les Milandes, haar elf pleegkinderen op. Haar woordvoerder zei dat Jo sephine doodeenvoudig J/\ 25 cent per rol RED BAND ROOSENDAAL ALGIERS De ministers van buiten landse zaken van de Afrikaans-Aziati sche landen komen donderdag in Algiers bijeen ondanks de tegenkanting van China. Dit besluit is genomen door de commissie van voorbereiding. Over de bijeenkomst van staatshoofden van AA- landen, die 5 november zou worden ge houden, is nog geen overeenstemming bereikt. China heeft op uitstel aange drongen. Het heeft ook laten doorsche meren dat het de ministersconferentie van donderdag „waarschijnlijk niet zal bijwonen". Algerije is van mening dat het ontbre ken van Peking op 5 november de waar de van de topconferentie sterk zal ver minderen. Andere landen zouden die me ning delen. Ook Pakistan, Noord-Korea, Noord-Vietnam, Cambodja, Tanzania en Guinea zijn voor uitstel. vergeten heeft te betalen en dat zal doen zodra zij op 30 oktober uit Accra terug is. I De Duitse filmproducer Hans Eckelkamp is in de Amerikaanse archieven gedoken en heeft een ou de nazi propagandafilm gevonden die in de oor log nog op initiatief van Hitiers rechterhand Göbbels ls gemaakt. Eckelkamp heeft nu deze film opnieuw op het scherm gebracht en vori ge week is die film, geti teld Kohlberg, in pre mière gegaan. „Wij wil len tonen hoe de nazi's te werk gingen om de Duit se geest te vergiftigen. Deze films leren jonge mensen meer over het werkelijke karakter van het nazisme dan welk leerboek ook", zo zei Echkelkamp tegen ver slaggevers. Da's een boterham met een plak jonge plus een plak oude kaas Ogen en oren open Inzake de K.R.O.-uitzending via t.v. over Zuid-Afrika (17-9) zegt uw com mentator (18-9), dat Ted Morrisby ogen en oren in dat land goed open zette. Wat de beelden brachten was een eenzijdige documentaire te noe men, maar de opruiende, begeleidende Nederlandse stem was lasterlijk en gaf zeker geen documentatie. De spreker was zeer subjectief en beze ten door een schijnbaar algemene idee- fixe over een z.g. verdrukt Bantoe volk, waarvoor apartheid een vloek zou zijn. Ik was deze zomer in Zuid-Afrika en ook ik heb oren en ogen goed open gehad en met tientallen Afrika ners, zwart en blank, gesproken. Ik kan met miljoenen Nederlanders, die niet met de genoemde idee-fixe be smet zijn, zeggen, dat apartheid, ook voor de Bantoe, een zegen is. De Nederlandse t.v.-commentator heeft veel vergeten te zeggen, bijv., dat de Bantoes vinden, dat de blanken een lijklucht bij zich hebben, wat van hun neus uit gezien niet eens onjuist is. En kregen de kijkers te horen, dat de Bantoe de hoogste levensstandaard geniet van nlle negers van Afrika? Men zou de schreeuwers tegen Zuid- Afrika eens aan een onderzoek naar de werkelijke motieven van hun anti- apartheid moeten onderwerpen. Middelburg Drs. A. J. van Rutten. Renaie Leonhardt -- irdt op 20 augustus 1917 even buiten de gronden van Texel op 53 graden en 17 minuten Noorderbreedte. Dat klopt als een bus. Maar de Oosterlengte klopt niet, want in de krant staat 15 graden, terwijl de werkelijke plaats aanduiding van het wrak moet zijn 4 graden en 30 a 35 minuten. Op 15 graden Oosterlengte komen we in Duitsland terecht. Scheveningen A. Pronk

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5