Weekagenda Forum in Academie over Claus en Beatrix Leidse raad vóór aanleg speelterrein en tegen verplaatsing bushalte Prachtig toneelspel van Studio in De Kneep Nederlagen voor B. en W. Gehoord, of gezien Pleidooi voor nachtclub in Leiden DINSDAG 26 OKTOBER 1965 LEIDEN Onder de strakke leiding van ds. J. A. Eekhof, hervormd studentenpredikant alhier, is gisteravond in de geheel bezette filmzaal van de Academie een forumvergadei-ing gehouden over het al of niet verlenen van toestemming voor het huwelijk tussen prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg. De bijeenkomst, die duurde van kwart over acht tot kwart voor elf, had in tegenstelling met het forum van vorige week dinsdag in Amsterdam een ordelijk verloop op één enkele uitzondering na. Dinsdag Rapenburg 73, 8 uur: Franse kring Le agazine, opium de la femme. Gehoorzaal, 8 uur: Welzijnszorg mi litairen, Der Zigeunerbaron. Breestraat 19, 7 tot 8 uur: zitting Chr. Emigratiecentrale. Stadhuis, 7 tot 8 uur: spreekuur Bouw fonds Ned. Gemeenten. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.1b uur: Haagsche Comedie met „Er is een moord gepleegd". Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: Michel Block, piano. Scheveningen: Kurzaal, 8.15 uur: Res- Orkest, met sopraan, bariton en orgel. Woensdag Steenschuur 6, 8 u.: postzegelverzame laars. Volkenkunde, 3.30 u.: films „Wij Suri- rramers" en „Traditievol Afrika" (kinde ren onder 12 jaar toegang met geleide). Camera, Hogewoerd, 7 en 9.15 uur: „Cartouche" voor K en O. Boshuis (achter Hoflaan 74), 7.30 uur: sociëteit Herv. wijkgem. Boshuizerwijk- Pieterskerk, 7.15 uur: avondgebed Gehoorzaal, 2 en 3.30 uur: Toonkunst, Jeugdconcert. Alphen Avifauna, 8.15 uur; operette concert St. Bonifacius. KATWIJK AAN DEN RUN Her vormde kerk, 8 uur: bijeenkomst stichting „In de Rechte Straat", ds. Hegger en Enrique Garcia Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Danstheater. Den Haag: Diligentia, 8 uur: vocale kamermuziek, sopraan, bariton en piano. Scheveningen: Kurzaal, 8.15 uur: Res- Orkest, met sopraan. Donderdag Luxor, 7.30 uur: film, Zorba de Griek, na afloop Griekse dansen in Turk. Stadhuis, 8 u.: jeugdparlement CHU- nota over toerisme in Leiden. Schelpenkade 6, 8 uur: afd. Leiden Natuurhist. Ver., helmkruidfamilie. Gehoorzaal, 8 uur: uitvoering Con Petrakerk (Noord), 8 uur: ingebruik neming kerkorgel Oude Singel 236, 8 um:: ledenverg. Door Eendracht Verbonden. Vredeskerk (Burggravenlaan), 7.30 uur: bijeenkomst t.g.v. 40-jarig ambts jubileum en aanstaand afscheid D J. Vossers. Wijkgebouw De Goede Herder, Oude Vest 13, 8 uur: gesprekskring De Scha kel ds. P. Holst te 's Gravenhage over ,,Hoe kom ik tot de zekerheids des ge- loofs?" Leiderdorp: De Munnik (Plantage) 8.15 uur: K. en O. herfst-sterrenhemel (dr. W. J. Claas). Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: Zuidh. Orkest, met altviool Scheveningen: Kurzaal, 815 uur- Spaans Dansgezelschap. Vrijdag Lutherse kerk, 7-30 u.: ingebruikneming gerestaureerde orgel. Den Burcht, 7.30 uur: openbare dis cussie over Vietnam (univ. debatgenoot schap Pro en Contra). Volkenkunde, Steenstraat la, 2.30 uur: Int. Samenwerking, vrouwenbijeenkomst, mevr. mr. J. M. Stoffels over „Samen met anderen". Rapenburg 10, 8 uur: tienersoc. Ven ster, pantomime. Volkenkunde, 8 uur: Int, Samenwer king, jongerenbijeenkomst. Ocgstgcest: Ontsp. zaal Endegeest, 5.30—6.30 uur: receptie t.g.v. 10-jarig bestaan pers.ver. Pieca. Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 uur- Haagsche Comedie met „Cactusbloem" Den Ha3g: Diligentia, 8.15 uur: De Nieuwe Komedie met „Romulus de Grote". Scheveningen: Op Gouden Wiewen. 8.15 uur: Henry Blackman, bas-bariton, met Hans Schouwman, piano. Zaterdag Breestraat 85, 3 tot 5 uur: receptie De Tuinstadwijk (50 jaar). Oude Vest 13, 8 uur: CJ.V. De Valk, herdenking kerkhervorming. Ver. Oud-Leiden: excursie naar Schie- Antonius-clubhuis, 8 uur: T.I.G. met „De Rivalen". Gehoorzaal, 8 uur: feestavond P. C. en L Rapenburg 73, 8 uur: Franse kring, un noéte de la chanson. Léo Ferré. Herv. jeugdgeb.. Hoog! Kerkgracht 44, 8 uur: jongerensoc., songfestr Rapenburg 10: sociëteitsavond Roefje. Speeltuin Zuiderkwartier (Anjelier straat), 5 u.: leggen eerste steen club- Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 Haagsche Comedie met „De vervolging van en de moord op Jean Marat" Den Haag: Diligentia, 2.15 uur: Arena met „Dag ezels" 8.15 uur: De Nieu we Komedie met „Romulus de Grote" Scheveningen: Kurzaal. 8.15 uur: Res.- Orkest met sopraan, bariton en Toon kunstkoor afd. Den Haag. Welke apotheek? Apotheek Kok. Rapenburg 9. tel 24807 Apotheek LEIDERDORP en apotheek VOORSCHOTEN zijn de gehele week open. Films Camera: 2.30, 7 en 9.15 uur: Een rukkelijke idiote, 14 jaar; woensdag: Cartouch* 1> jaar. Lido: 2.30 en 3 uur: De laatste der Cheyennes, 14 jaar. Lnxor: 2.30, 7 en 9.1C uur: Vom itians expressetrein, .4 jaar, woensdag: The 7year itch, alle leeftijden. 99 99 Veel indruk maakte het betoog van prof. dr. H. Daalder, Leids hoogleraar de wetenschap der politiek, die de nadruk legde op de staatkundige as- Decten. Hij stelde dat deze verbinte nis de monarchie in wijde kring in discussie heeft gebracht en dat er een vertrouwensschok heeft plaatsgevon den tussen het hof enerzijds en rege ring en parlement anderzijds. Het ver trouwen tussen kroon en volk is niet wezenlijk hersteld. Prof. Daalder bracht als symptomen o.a. naar voren, dat regering en par lement tot op grote hoogte voor vol dongen feiten zijn gesteld. „Men kon slechts kiezen tussen een konings kwestie en het verlenen van toestem ming. Van een werkelijke keuze was dus geen sprake". De ministers hebben, aldus prof. Daalder, hun verantwoordelijkheid onderschat; ze hebben het gevaar voor de monarchie niet onderkend. De be slissing over het doorgaan van de ver loving is genomen voordat het kabi net zijn beslissing kon nemen. Hierop wijst bijv. het nachtelijk beraad op Drakensteyn tussen prinses Beatrix en enkele hooggeplaatste persvertegen woordigers, waar slechts gediscus sieerd werd over de vraag hoe het Nederlandse volk gunstig gestemd kon worden. In brede kringen heerst er onbehagen over het populair maken an dit huwelijk, zei prof. Daalder. Ook de naamsverandering noemde hij symptomatisch: het adellijke 'von' moest worden behouden omdat er an ders nog maar zo weinig adellijks overbleef. Het feit dat het huwelijk zonder voorafgaand overleg met de burgemeester in Amsterdam wordt ge houden wordt, aldus de Leidse hoog leraar, door velen ervaren als een provocatie. „Terwille van het behoud en de kwaliteit van de monarchie moet een toestemming niet worden verleend," zo besloot prof. Daalder zijn woorden, die door een luid applaus werden ge- Geen bedreiging Prof. mr. H. Drion, hoogleraar in het burgerlijk recht aan de Leidse universiteit, verklaarde zich vóór aan neming van de goedkeuringswet, Hij zei, dat de heer von Amsberg geen dui delijke bedreiging vormt voor het ko ninklijk huis. Verzet tegen dit huwe lijk geeft volgens hem blijk van een volstrekt verkeerde beschouwing van constitutionele bestel. Hij wees op het feit, dat de omstreden premier die acht jaar geleden werd benoemd geen petities van intellectuelen tegen zich zag gericht, hoewel de functie van premier in de constitutionele demo cratie vele malen belangrijker is dan die van prins-gemaal. Wehrmacht De heer L. L. van Maris, student Frans, sprak zich tegen de wet uit. De heer von Amsberg heeft deel uit gemaakt van de Wehrmacht en de Hitlerjugend en moet daarom niet, al heeft hij geen persoonlijke schuld, in aanmerking komen voor de positie van prins-gemaal. Het argument van de voorstanders van de monarchie dat ze geen rumoer rond de troon willen heb ben noemde hij in wezen van gelijke waarde als dat van de republikeinen die daarom juist zoveel mogelijk ru moer rond de troon willen. Naar de toekomst De heer J. van Schaveren, redac teur van de Volkskrant, was van me ning dat we naar de toekomst moe ten kijken waarin Europa steeds meer wordt. In deze sfeer moet het mo gelijk zijn Claus als prins-gemaal te aanvaarden. „Er zijn geen voorwaar den aanwezig dat men prinses Beatrix moet dwingen omwille van de troon haar persoonlijk geluk prijs te geven". Als prinses Beatrix zich inderdaad zou terugtrekken, zou er waarschijnlijk een koningspartij ontstaan die de zaak buiten proporties zou trekken, aldus de heer Van Schaveren. De Leidse rechtenstudent A. P. van Hoek zou volgens de aankondiging vóór het ontwerp spreken, i bijna al zijn woorden kon men haast niet anders dan het tegenovergestelde distilleren. Eén van zijn argumenten hield in, dat het prins-gemaalschap niet per se een hoge staatsfunctie be hoorde te zijn. Traditie brokkelt af De NRC-redacteur A. F. Luyendijk was tegen het verlenen van toestem ming. „Gevoelsargumenten nemen een even belangrijke plaats in als verstan delijke redeneringen. Ons koningshuis wordt traditieloos en gaat terug naar het niveau van vóór de oorlog. Prin ses Irene heeft de sinds de Tweede Wereldoorlog gegroeide traditie door broken en nu brokkelt de traditie ver der af". Uit de zaal werden vele meningen verkondigd en vragen gesteld. Eén van de aan de orde gestelde kwesties be trof de vraag, of de koningin door te zeggen: „en ik verzeker U: het is goed' staatsrechtelijk niet te ver was gegaan in kwesties die nog aan de volksver tegenwoordiging moesten worden voor gelegd. Prof. Drion zei hierover: „Deze ko ningin mocht deze woorden spreken zonder onze constitutie in gevaar te brengen". De enige uitzondering op het ordelijke verloop van de bijeenkomst betrof een uitlating van het forumlid A. P. van Hoek, die een minder vriendelijke op merking over prins Hendrik plaatste, hetgeen door een van de aanwezigen niet werd genomen. LEIDEN Wat de schrijfster Ann Jellicoe propageert: „de mensen in de schouwburg te bereiken via hun ogen, door te zorgen voor een visuele actie", is op zichzelf niet nieuw. Het is zelfs één van de eerste vereisten voor het toneel. Het is bij haar niet maar een reactie tegen het wel erg in tellectuele toneel der laatste jaren, het is een principe en nog een goede ook. ;en interview heeft ze gezegd: „Het theater is een medium, dat op de ver beelding en het gemoed van de mensen werkt en niet alleen maar op hun in tellect". Ze wil, zo zegt ze, het publiek wakker schudden via zijn emoties. Of ze hierin geslaagd is in het stuk The Knack" (De Kneep), betwijfelen ve. Ze trekt wel van leer tegen het intellectualisme, maar doet dat door middel van dat verguisde intellect. Tel kens hoorden we zinnen al: Hoor Peter: Je moet beseffen dat Ik begrijp het metIk moet ho ren wat hij zegtallemaal zinnetjes die iets met het verstand, te maken hebben. Zo wordt ook hier de soep niet zo heet gegeten als ze wordt opgediend. Aangezien we van de schrijfster niet mogen vragen naar de betekenis van het stuk, maar liever de vraag moe ten stellen: waar gaat het over?, zul len we ons daaraan houden, het ver eenvoudigt bovendien de zaak aan merkelijk. Hoofdthema: seks, maar geen pro bleem er van maken, het is een blijspel. Drie jonge mannen bewonen kamers in hetzelfde huis. Peter is vrij schutterig en heeft dan ook nogal moeilijkheden ten opzichte van de vrouwen. Stevens is een gladde jongen, een lady killer. Zijn weg loopt wat dat betreft rozen. Veel meer belangstelling dan voor vrouwen heeft hij ook niet. Tom. de derde, laat er zich niet zoveel aangelegen liggen. Hij vindt Peter Stevens eigenlijk even zielig. Laat hem Dan verschijnt de nog prille Anneke ten tonele. De vier jonge mensen wor den dan met elkaar geconfronteerd op soms verrassend amusante manier. En ja wat is dan het resultaat? De flinke stoere kerel, met de grote mond, kruipt een beetje in zijn schulp en de meer timide Peter gaat stoere dingen zeggen. De dingen die gezegd worden liegen er niet om, maar de jeugd die praktisch bij deze voorstelling van K. O. de gehele Schouwburg vulde, tilde niet zwaar aan en vermaakte zich kostelijk. Dat alles kwam ook door het buiten gewone goede spel van Christine Ewert. Rex: 2.30, 7.15 en 9.15 uur: Baai der begeerte. 18 jaar. Studio: 2.30. t en 9.15 uur: Het huwe lijksbed. 18 jaar. Trianon: 2 en 8 uur: Lord Jim, 14 jaar. Tentoonstellingen De Ruif, Janvossensteeg 59; aquarellen en tekeningen van Mies Deinum (hele maand november, dagelijks open van 10- 20 uur, zat en zondag alleen van 20—24 De Lakenhal: tentoonstelling van werk van leden van de Hollandse Aquarellis tenkring en van de vereniging „De Gra fische' Aquarel-Aquaforte". van 25 sept tot 1 november De Ruif, Janvossensteeg 59: aquarellen van Jan van Geem. dag. van 10-20 u„ en zond 20-24 u„ hele maand oktober. mis: de heer L J Boon (Den Haag), C M A van Florenstein Mulder-Honig (Ber gen, N.H.), Carol van Herwijnen/ Aart Staartjes en Erik Plooyer. Ze speelden met een ver bluffende trefzekerheid hun typen, waarvoor ze minder tekst nodig had den dan ze van de schrijfster kregen. Visueel was het prima, dat het niet emotioneel was lag niet aan Studio maar m de schrijfster. Na afloop kregen de opvoereraden ovationeel applaus. A. C. Bouwm Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN GEBOREN: Gert J, zv R G J Willighagen en N Arens; André, zv L Roodakker en J M de Tombe: Reindert C, zv J vd Berg en M J M Trouwee; Hendrika P, dv C W v Nobelön en J Vrijburg; Peter A, zv J J Stafleu en W Roest Willem, zv P Verwoerd en A Schraven; Janine E, dv J A Mazel en M D B Gerbers; Dirkje, d.vCH v Bekkum en M vd End; Willem, zv A Hoek en A lm thorn; Thea M, dv J v Duij venbode en T Guijt; Michel E C, zv C Waasdorp en J M Hamerling; René L, zv W Gres- sie en C v Haarlem; Denise A, dv E Krul en H H F vd Moortel: Geertruida W, dv P vd Sterre enG W Kat; Marianne, dv J Honsbeek en F Sierat; Marco, zv J C Dui venvoorde en C E Zuidhoek; Dirk, zv A vd Plas en G L Ouwe- hard. GEHUWD: P Petersen en M Hon- ders, H L v Eahten en Y Sitee, C A W Citteur en F B T Keller- huis, C H Versluijs en J Deege naars, W J P Hoogervorst en M Singeling, A v Wezel en J M G de Haan, H A Kollau en M C v Ham. OVERLEDEN: J H Verhaar, 59, m; A Haasnoot, 51, echtg v C vd Kwaak, HAF Kerrebijn, 2, z; W J A vd Kroft, 70, m; W Krom hout, 67, echtg v J de la Rie; J Arnoldus, 68, m; J v Herwaarden, Eerste steen clubhuis Zuiderkwartier LEIDEN De heer L. D. PJanjer, erelid en al 40 jaar bestuurslid van de speeltuinvereniging Zuiderkwartier (Arxjelierstraat) zal zaterdagmiddag om 5 uur de eerste steen leggen voor het in aanbouw zijnde clubhuis op de speeltuin. Inbraak bij Lugdunum LEIDEN In de nacht van zondag op maandag is ingebroken in het club gebouw van Lugdunum aan de Haar lemmerweg. Na oplichten van een ijzeren rolluik werd een glasraam vernield. Vermist wordlt: voor f 300 aan sigaretten, voor f 75 aan kasgeld, voor f 45 aan chocolade en voorts is er f 65 braakschade. LEIDEN De gistermiddag onder leiding van burgemeester Van der Willigen gehouden vergadering van de gemeenteraad droeg een wat rom melig en langdurig karakter. Eind van al het gepraat en geschors was, dat de raad zich tegen het voorstel van B. en W. verklaarde inzake de aanleg een parkeerplein en het niet aanleggen van een speelterrein achter de flat aan het Stationsplein. Evenmin ging de raad, na nog veel meer ge praat, akkoord met het voorstel van B. en W. om de bushalten te verplaat sen van de Botermarkt naar de Vismarkt. Na de opening had de voorzitter met een korte toespraak aandacht ge schonken aan de dag der Verenigde Naties. Eerste discussiepunt was daarna een voorstel om achterstallig onder houd te laten verrichten aan 124 wo ningen van De Eendracht. Enige raadsleden, onder wie de heer Zitman was het opgevallen, dat er bij de wo ningbouwverenigingen nogal eens sprake is van uitgesteld onderhoud, en omdat dit altijd meer geld gaat De heer De Kier bracht daartegen in, dat het juist de woningbouwvere nigingen zijn, die hun taak verstaan ten aanzien van het onderhoud; ze zijn alleen gebonden aan de rijksnormen wat de financiering betreft. Wethou- LEIDEN Géhoord en Ge zien is het motto van een ru briek in een landelijk dagblad. Gehoord óf Gezien is een pro bleem, waarmee de raad van Leiden sinds gistermiddag zit opgeschept. De raad had een amendement aangenomen, dat begon met de woorden „Gezien de discussies in de raad Burgemeester mr. G. C. van der Willigen wilde daarna óf spits zijn óf revanche nemen omdat het voorstel van B. en W. was ver- worpten. In ieder geval diende hij lachend een „persoonlijk amendement" in. Hij wilde het woord „gezien" graag zien ver vangen door gehoord" omdat, zoals zijn gedachten wel zullen zijn geweest, discussies alleen maar zijn te horen en niet te zien. Ons taalgevoel is tegen die burgemeesterlijke rectificatie in opstand gekomen en wij voélen ons gesterkt door Van Dale. Deze geeft als betekenis van het voorzetsel „gezien" na melijk op. „met het oog op", „rekening houdende mef'. Met letterlijk zien heeft het ge- wraakte woord dus weinig of niets te maken. Vurig hopen wij, dat de burgemeester de juistheid hier van zal inzien Verscheidene raadsleden zeiden ;er teleurgesteld te zijn over het pre-advies van B. en W-, waarin aan leg van een speelterrein achter de flat aan het Stationsplein werd ont raden. De heer De Bruyn (PSP) sprak van ,,een voorbeeld van gebrek aan planning en de opoffering van de mens aan de techniek". De tegenstanders van het voorstel wezen er verder onder meer op, dat de volgens het voorstel aan te leggen parkeerplaats in de praktijk toch voornamelijk of geheel zal worden bezet door niet-omwonenden, terwijl ondertussen de kinderen, die in deze flat wonen, gedoemd zijn de hele dag binnen te zitten omdat zij ook voor het flatgebouw niet buiten kunnen spelen, gezien de drukte op het Sta tionsplein. Mej. Van Nienes (P.v.d.A.) zei on der meer, dat men tegenwoordig wel kans ziet om kinderen te weren maar dat er blijkbaar geen middelen zyn om auto's te weren. LEIDEN De feestavond van T.O. P. werd niet gehouden in het Anto- nius-clubhuis maar in de Burcht. der Piena was blij met dit laatste antwoord omdat hij daardoor zelf niet veel meer behoefde te zeggen. Auto's wéren Geduld „Nog even geduid", vroeg bij her haling wethouder Piena, die daarmee doelde op te slopen panden aan de Morssingel en omgeving waardoor misschien ruimte vrijkomt voor een tijdelijke speelgelegenheid. Maar de raad wilde niets daarvan weten en na een door mej. Van Nienes en de heren Molle en Versnel ondertekend amendement te hebben aangenomen, besloot de raad alsnog over te gaan tot aanleg van een speelterrein „ge zien de discussies in de raad". Op verzoek van een gnuivende burge meester werd het gezien" veranderd „gehoord". Verkeerslichten Het voorstel tot verplaatsing van bushalten van Botermarkt naar Vis markt cn het aanbrengen van ver keerslichten bij de zebra op de Bo termarkt bleek een doorn in veler oog te zijn. De vergadering moest zelfs twee keer worden geschorst en iedereen scheen het beter te weten dan de verkeersdeskundigen, die B. en W. hadden voorgelicht. De heer Lambermont (KVP) had uitgerekend, dat per week 1300 men sen minder in de binnenstad komen doordat op de Vismarkt 18 parkeer plaatsen zouden moeten vervallen volgens het voorstel. Anderen atten deerden hem er daarna weer op, dat hij niet had uitgerekend hoeveel bus passagiers er niet in de binnenstad zouden komen als de bushalte hele maal zou worden opgeheven, zoals vanuit zijn fractie werd gesuggereerd. Lang werd gepraat over het plaat sen van hekken langs het trottoir en over de plaats waar die dan wel moes ten staan, over het verwijderen van fietsen eii het weren van auto's. Al het gepraat resulteerde tenslotte in een verwerping van het voorstel van B. en W. met 19 tegen 14 stemmen. Een amendement (het niet-ver- plaatsen van de bushalten, het waren van fietsen, het plaatsen van een hek lang het trottoir en het aanbrengen van verkeerslichten behelzende) werd aangenomen en in handen van B. en W. gesteld voor het uitbrengen van pre-advies. De raad ging nog akkoord met de volgende benoemingen: Lid van de commissie voor het stedelijk museum De Lakenhal werd prof. Th. H. Lun- sirngh Scheurleer. Voorts werden benoemd: drs. J. W. Marsilje tot tijdelijk leraar in de ge- sdhiedenis aan het stedelijk gymna sium; de heer M. A. F. van der Lin den tot tijdelijk leraar Nederlands aan dit gymnasium; de heren G. Ka- terberg, G. L. Wielaert en T. J. de Jong tot leraar handvaardigheid aan de gemeentelijke bedrijfstechnische school; tot leraar aan deze school verder de heren: A. G. van 't Hag (metselen, vaktekenen en vaktheorie metselen). H. Kleevens (schilderen en vaktekenen), F. S. Vermeulen (vaktekenen), W. Schuitema (timme ren en vaktheorie). B. P. Uittenbo- gaard (a.v.o. en prot.-chr. godsdienst onderwijs), H. Kors (handtekenen), J. P. Seysener (r.k.-godsdienstonder- wijs), E. Duursma (a.v.o.) en J. Jon- geleen (timmeren). Eénrichtingverkeer op Langebrug LEIDEN Nog maar not drie we ken nadat de raad hiertoe besloot, is vandaag één/richtingverkeer ingevoerd voor die Langebrug. Vele automobi listen en fietsers blijken, gezien het aantal dat nu nog in de verboden richting rijdt, slecht op verkeersbor den te letten maar ongetwijfeld zal het „uitdelen" van een aantal bekeu ringen wat dit betreft wel sanerend werken. De Langebrug mag nu, gere kend vanaf de achteringang van het politiebureau, alleen nog maar in de richting van het Rapen/burg worden bereden. Zending in Pakistan OEGSTGEEST Gisteravond werd in de Gereformeerde kerk een zen dingsavond gehouden, georganiseerd door het Vrouwen-Zendings-Thuis- front en de Zendingscommissie van de Gereformeerde Kerk te Oegslgeest. Nadat mevrouw G. A. Sanders—Dirk- maat namens het VZT dc aanwezigen had verwelkomd, vertelde Mrs. Khair Ullah, de vrouw van de rector van Murrayoollege in Sialkot, Pakistan, de moeilijkheden die de christenen haar land ondervinden. Zij worden ach tergesteld bij de moslims, krijgen bij voorbeeld bijna niet de kans promotie te maken, mogen niet in het centrum van een dorp of stad wonen. In dit land, waar het grootste deel van de be volking analfabeet is en waar overigens ook veel blindheid voorkomt, is de kin derbijbel het boek bij uitnemendheid om jeugd en ouderen met het christendom in aanraking te brengen. De kinderen leren tegenwoordig op school lezen schrijven. Ir. L. W. Hessel, docent aan het Mur- raycollege, met verlof in ons land, trad op als tolk en vertelde aan de hand kleurendia's nog veel bijzonderheden over Pakistan. Meg. M. Allaart sprak namens de Zen- diingscommissie een dankwoord. LEIDEN Onder een van onze jyanoramafoto's schreven wij vo rige week dat de nieuwbouw vaak een fagade is voor heel wat minder aantrekkelijke stadsde len. Dat ham bezwaarlijk als een verwijt aan wie dan ook worden opgevat, omdat bet veelal on mogelijk is het oude te verwij deren voordat het nieuwe gereed is gekomen. Opbouw en afbraak gaan hand in hand. Deze foto geeft daarvan een illustratie. Het nieuwe gebouw is de woon- jlat aan het Stationsplein voor wiens toegang aan de achter zijde enkele pxrnden aan de Mors singel moesten worden afgebro ken. Andere woningen aan deze singel zullen binnen afzienbare tijd volgen, evenals het hofje dat nog tussen deze ontsierende be bouwing en het flatgebouw Ugt ingeklemd. EIGEN FOTO LEIDEN Ed van der Vliet (CHU) zal tijdens de donderdagavond te hou den bijeenkomst van het Leids Jeugd parlement een nota indienen, waar in het gemeentebestuur laksheid in de schoenen wordt geschoven ten aanzien van het „verkopen" van eigen stad bij de toerist. In deze nota worden de vol gende punten in overweging gegeven. 1. Er moeien veel, duidelijk en goed opgestelde richtingaanwijzers worden geplaatst; op strategische plaatsen en invalswegen is behoefte aan WV-kan- toren, in en om de stad aan duidelijke stadsplattegronden 2. De hotelaccommodatie moet dras tisch worden uitgebreid. Braakliggende terreinen dienen te worden Ihiersohapen dn parkeerterrei nen- 4. Het vangunningenstefLsel moet on middellijk op de helling. Bioscoopbe zoekers, dde na afloop van de voorstel ling sdechits ternauwernood een kopje koffie kunnen drinken, vinden Leiden géén fijne stad. Nachtvergunningen tot 2 uur zullen, zeker in het weekeinde verleend moe ten wonden. Br moet ten minste één (goede) nachtclub komen- In de nieu we woonwijken zal op grote schaal goe de recreatie moeten worden geboden, ook door de stichting van Honeca-be- drijven. 5. De toerist dient naar Leiden te worden gelokt door b.v. een zomer kermis, voorstellingen in het open luchttheater in de Kikkerpolder, in de Burcht en op het Pieterskerkhof. 6. De gemeente Leiden moet zich in spannen met de VVV opdat Leiden bekend wordt bij de toeristen om zijn historische monumenten, musea, en niet te vergeten activiteiten als vee markt en kaaswegen in de Waag. Leidse bejaarden door kolendamp bedwelmd LEIDEN In de Calebesstraat ge raakten gisteravond omstreeks half 10 een 79-jarige man en een 79-jarige vrouw bedwelmd door kolendamp doordat bij het vullen van de kachel een stukje kool tussen het deksel was blijven steken. De E.HD. bracht de twee bejaarden weer bij kennis, waar na zij aan de zorgen van een huisarts werden toevertrouwd. LEIDEN De Leidse Pluimvee, en Konijnensportvereniging heeft weer en kele fraaie sucoesjes geboekt op de Hart-van-Holland-show in Gouda. Er waren in totaal 2300 inzendingen, waar onder konijnen, cavia's, hoenders, sier- duiven en watervogels. De dieren van de dames Vriesekoop en Van de Wijngaard en de heren Schroef, Bekooij, Duivenbode, Zwanen burg, Kauwenberg, Augustinus, Gom- mans, Zuidhoek, Jansen, Kastekop, Gijs man, Van der Leek en De Groot werdén van 'goed tot zeer goed gekwalificeerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3