NEDERLANDSE REGERINGSHULP VIA KERKEN VOOR ZAMBIA -DE DOKTER aan 't woord Een woord voor vandaag NBI heeft maximum aantal studenten Eerste protestantse project aanvaard Sjaloom nederzetting Nieuwe kerkgrenzen dwars door oude Procesverbaal tegen leiders Broodnodig'' Nederland stimuleert vredesopdracht VN Gerefkerken in contact met de Waldenzen HERSENVOCHT DINSDAG 26 OKTOBER 1965 Wandelt in de liefde, zegt Paulus. En hij voegt er aan toe: Wandelt in het licht. Hij herinnert de gelovigen van Efeze er aan, dat zij vroeger in het duister leefden. Maar het licht van Christus is verschenen. In de eerste plaats heeft het licht van Christus hun laten zien wie zij zijn. Het licht ontmaskert. Het breekt divars door onze geestelijke „make up" heen en laat het verval zienMaar het licht openbaart Christus zelf ook. In Zijn licht zien wij niet alleen, hoe donker het was in ons hart, maar zien wij ook Zijn licht, Zijn oplossing, Zijn nieuwe leven. Zijn genade. Wij worden verlicht. Maar Paulus gaat nog een stap verder. Hij schrijft: thans zijt gij licht. Christus laat ons niet alleen de oplossing van en voor otis leven zien. Hij wil ons zo her scheppen dat wij op onze beurt Zijn licht weer kunnen uit stralen. Ik ben het Licht der wereld, zei Hij. Maar Hij voegde daar aan toe: Gij zijt het Licht der wereld. Is dat niet te veel gezegdVeel te veel. Dit kunnen wij niet. Maar dit is ook geen vrucht van onze inspanning. God maakt ons in Christus tot een nieuwe schepping en daarom mogen we licht zijn, mogen we Christus openbaren. We lezen vandaag: Lucas 23 1325. Bijbelschooldag in Doorn Hoger traktement voor hervormde predikanten DEN HAAG De predikanten van de Nederlandse Hervormde Kerk zul len in 1966 een traktementsverhoging van elf procent ontvangen, dit inge volge een advies van de generale financiële raad van de Hervormde Kerk- Deze raad verwacht in 1966 een algemene loonstijging van minstens vijf procent en daarnaast, dat de uitkering ineens uit het najaar van 1965 in 1966 in een of andere vorm als vast bestanddeel van de lonen zal terugkeren. De overige vier proce nt verhoging hadden de predikanten eigenlijk al in 1965 moeten ontvangen. Daar de financië le middelen hiervoor in vele gemeenten dit jaar nog ontbreken wil de raad deze verhoging tot 1966 uitstellen. Deze vier procent verhoging geschiedt in navolging van de trendverhoging, die voor de ambtenaren salarissen geldt en die voor deze salarissen overigens ruim vier pro cent bedraagt. De traktementen van de hervormde predikanten zijn per 1 juli van dit jaar erhoogd met vijf procent Daarnaast Oecumenische dienst BOGOTA Voor het eerst sinds de vervolging der protestanten van de vijftiger jaren is in Columbia een kerk dienst gehouden, waaraan protestan ten, rooms-katholieken en anglicanen samen meewerkten. Het betrof de wij ding van een anglicaans priester. In de processie liepen mee pastoor Estevez, die de aartsbisschop van Bogota ver tegenwoordigde, en ds. Gonzalo Castil lo, presbyteriiaans predikant, die de schriftlezing verzorgde. (Van onze kerkredactie) DOORN De lessen van het 17 jaar oude Nederlands Bijbelin stituut worden dit jaar gevolgd door 21 jonge mensen. Dat wil zeggen dat het maximum aantal bereikt is. Dit verklaarde de voor zitter de heer Jan J. van Capelle- veen zaterdag op de jaarlijkse bij eenkomst van vrienden, oud-stu denten, studenten en hun familie leden. Maar reeds nu komen er zoveel aanmeldingen binnen dal ook de volgende cursus geheel vol zal zijn en dat waarschijnlijk niet iedereen aangenomen zal kunnen worden. Het bestuur bezint zich op nieuwe mogelijkheden. Maar ook wordt ge dacht om deze school op andere wijze dienstbaar te maken aan de opdracht: jonge mensen op te leiden om het evangelie daadwerkelijk uit te dr; in eigen land en daarbuiten. In de komende maanden zal het bestuur zich in het bijzonder bezig moeten houden met de vraag of een zomerop- leiding speciaal met het oog op het werken in de recreatiegebieden moge lijk en gewenst is. Tijdens deze bijeenkomst in de aula van het Revius-lyceum verleenden de studenten muzikale medewerking. De oud-student D. J. de Lange vertelde van zijn werk als evangelist voor de gereformeerde kerk in het Drenthse Ruinen. Het nieuwe bestuurslid ds. A. Rigters sprak over de kansen om het evangelie uit te dragen. Kinderlijk Het evangelisatiewerk in Drenthe is niet gemakkelijk. Hoewel vele men sen zich nog wel tot de kerk rekenen, hebben de meesten toch geen enkele band meer. In zekere zin is de kerk zelf schuldig. In de crisistijd was haar houding sterk „Ga heen en wordt wi»rm". en ontbrak de sociale bewo genheid al te zeer. Ook heeft een verkeerd toepassen van de tucht ave rechts gewerkt Mensen werden in het verleden afgesneden, omdat zij niet trouw naar de kerk kwamen, maar vaak zonder dat uitgezocht werd waarom zij niet kwamen. Dr. Franken binnenkort met verlof (Van een onzer medewerkers) Als de oorlogshandelingen tussen In dia en Pakistan of bureaucratische rompslomp het niet zullen verhinde ren, komt de Lutherse oogarts dr. S. Franken met zijn gezin 14 november in ons land aan. Vanaf februari 1962 werkt dr. Fran ken als zendingsarts aan de lutherse zending in het Brown Memorial Hospi tal als oogarts en als docent aan 'de Christian Medical College in Ludhia- na. Pendsjaab, Noord-India. Dr. Franken heeft zich inmiddels weer bereid verklaard om van 1966 1970 zijn werk in India voort te zet ten. Tot begin februari 1966 hoopt dr. Franken met verlof in ons land te zijn. Het evangelisatiewerk moet vooral staan in het teken van het huisbe zoek. Maar dan is vooral belangrijk dat de evangelist de taal van de streek kan spreken. Het heeft geen zin om met theologische kreten te werken. Kinderlijk haast moet het vertrouwen gewonnen worden, het evangelie worden uitgelegd en vooral moeten de mensen merken dat men niet de westerling is die hen van de sokken praat. Kansen Ds. Rigters, die in het bestuur de plaats heeft ingenomen van prof. dr. J. Verkuyl zei; „Ik ben er tegen dat men soms zegt dat er geen mogelijk heden voor het evangelie zijn. Als die er niet zijn, dan zijn wij zelf schuldig. Op de zendingsvelden is alle ont wikkelingshulp uiteindelijk vergeefs als deze niet gevolgd wordt door het evangelie. Het is niet voldoende de mensen leren te leven bij brood al leen. Maar het is boeiend om het evangelie van Jezus Christus de we reld in te dragen' met de gitaar, met de schop, of met de directe prediking van het Woord. En er is groei. In 25 jaar is het aantal christenen in Indo nesië vier maal zo groot geworden. Er zijn nog altijd geweldige kansen en overal vraagt God mensen die bereid zijn om de boodschap uit te dragen.'" UTRECHT De Nederlandse Vijfjarenplan regering zal via de ontwikkelings- f fniilclcolin ft hulp van de kerk de opbouw van llL(J\5v stimuleren het onderwijs in Zambia (het vroegere Noord-Rhodesië) mogelijk maken. Voor het eerst is nu een protestants hulpverleningsproj eet in aanmerking gekomen voor re geringssteun. Dit project werd via de Interkerkelijke Coördinatie commissie Ontwikkelingshulp (waarin protestantse kerken en de Rooms Katholieke Kerk samen werken) aan de regering voorge legd door de Stichting Oecumeni sche Hulp aan Kerken en Vluch telingen. Met deze hulp zal een bedrag van 500.000 zijn gemoeid. Dat is 25 pet. van de uitbreidingskosten voor lager en middelbaar onderwijs. De overige 75 pet. betaalt Zambia zelf. In totaal heeft de Nederlandse rege ring een bedrag van vijf miljoen gul den ter beschikking gesteld voor ont wikkelingshulp van de kerken, zoals bekend. Beter onderwijs in Zambia is hard nodig. Verleden jaar heeft het politie ke onafhankelijkheid verkregen, zodat bekwame mannen leiding moeten kun nen geven en een snelle ontwikkeling wordt bevorderd. Het aantal inheemse academici be draagt niet meer dan vijftig. Het lager onderwijs wordt door 45 pet. van de jeugd gevolgd. Dit jaar kwa men niet meer, dan 760 jongelui van de middelbare school met vijfjarige cursus. Vorig jaar was dat 560 op een totaal aantal inwoners van 3.408.000 toen. Do regering heeft nu een vijfjaren plan ontworpen. In 1970 moet ieder kind lager onderwijs volgen, terwijl de opname-capaciteit van het middel baar onderwijs in drie jaar wordt ver drievoudigd. Volgend jaar hoopt men 120 nieuwe middelbare schoolklassen te openen. jj ODIJK In Odijk bestond al in de tijd al een kleine Sja- "j loom nederzetting het komstig. De ligging het groeide uit tot tal landelijk centrum van maakt de contactmoge- van activiteiten, zoals deze beweging wor- hjkheden over het gehe- werkkampen, studies, le land groter, gelegen conferenties en agapèvie- den. Een aantal leden viak bij de rijksweg ringen. In Odijk zullen van de Sjaloomgroep Den HaagArnhem, deze liefdemalen beter heeft namelijk beslo ten hier te gaan wo nen. Na een paar wij zigingen zullen hun huizen tevens dienst doen als nieuw cen trum en secretariaat. tot hun recht komen, om dat ze in huiskamersfeer in de geest zullen zijn van die der eerste chris tengemeenten meent de Sjaloom groep. Op 1 november zal de Oecumenische Leergang haar derde schriftelijke cursus beginnen. Op dit moment zijn er 4000 Om de secretariats- een paar kilometer van- sisten. Oorspronkelijk "was kosten zo laag mogelijk af de spoorlijn het initiatief hiertoe van te houden (Sjaloom is Utrecht-Arnhem en ne- de Pleingroep, maar na 1 geen gesubsidieerde be- gen kilometer van het november berust de admi- weging) hebben de le- verkeerscentrum Ouden- mtf^i!levl- vfran^'o,0rde" den besloten zelf inten- rijn. Het ligt centraler g™?1* Het cuSSrium siever aan het secretari- dan Den Haag, waar op g P" Het curatonum aats- en centrumwerk te het oude adres Adel- gaan deelnemen. onaai centrum zaï diij- w» o^sevuisu uuui ue Odijk, temidden van ven van deze oecumeni- heer E. Pruim: Het adres boomgaarden ligt negen sche jongerenbeweging, ya" e* secretariaat is na kilometer van Utrecht, die „opereert" op eigen r^n«i^A°n°^rHZ Het plaatsje behoort tot onafhankelijke manier. - - - de gemeente Bunnik en nier. beleidsteam. De heer P. 7, Odijk, gem. Bunnik, tel. ziet ,Tijd en Taalt (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Langzaam maar zeker ziet men nieuwe kerk gemeenschappen ontstaan, die christenen van vele kerken om vatten: een progressieve kerk met bladen als Te Elfder Ure, Wending en Dux en mensen als Jelsma (rooms-katholiek)Hoekendijk (hervormd) en Kuitert (gerefor meerd) en daarnaast een conser vatieve kerk. Zo schrijft W. A. de Pree in Tijd en Taak. Het is al lang zo, dat men binnen de kerken tot de overtuiging is gekomen, dat aan de kerkelijke verdeeldheid een eind moet komen. Men is er zich van bewust, dat negentig procent oor zaken heeft, die in het verleden liggen en die bij aandachtig toezien in hef heden absoluut geen rol meer spelen. Veel belangrijker is echter, aldus de heer De Pree, wat in de laatste jaren aan de gang is. Er gaan zich geheel nieuwe verschillen aftekenen, voor on ze tijd belangrijker, die niet meer tus sen de verschillende historisch gegroei de, maar binnen die kerken bestaan. Verschillen tussen rooms-katholieken, hervormden en gereformeerden worden steeds minder belangrijk, terwijl die tussen sommige rooms-katholieken en andere rooms-katholieken enzovoort «teeds belangrijker worden. Uitknippen en op briefkaart plakken a.u.b. IK WERK MEE aan de verdere groei van de krant. Uw nieuwe abonnee heet Adres» Woonplaats betaling per - WEEK/MAAND/KWARTAAL Deze nieuwe abonnee werd opgegeven door uw abonnee t Naam Adres. Woonplaats Ik ontvang als geschenk t HYACINTHENBOL MET HOU „DE DOKTER ZEGT" II 0ER „DE DOKTER ZEGT" I 0 riP-PARADE-TWEE (elk de«l Is Mn (.nder) geheel) streep door wat u niet wenst. Gesteld tegenover de geweldige vraagstukken van de moderne maat schappij is de historisch gegroeide en historisch bepaalde verdeeldheid der kerken volgens de heer De Pree be slist illegitiem. ,tfet lijkt me christelij ker, dat de kerken zich bezighouden met het worstelen om een antwoord te vinden op bijvoorbeeld de uitdaging, die de kernwapenen vormen, dan dat ze (hoe diepzinnig ook) discussiëren over het vraagstuk van het ambt in de kerk of de al dan niet voortdurende geldigheid van de Dordtse Leerregels. De enige legitieme kerkelijke verdeeld heid, die ik zie, is die tussen progres sief en conservatief." De schrijver, die een zelfde ontwik keling ziet in de partij formaties, noemt het bemoedigend, dat blijkt, dat de kerkelijke en politieke fronten, die zo vastgeroest leken, steeds meer in beweging komen. n EMMELOORD De officier var justitie te Zwolle heeft procesverbaal opgemaakt tegen de twee leiders van het Nederlands Evangelisatie Team, A. H. van G. en E. J. V. De laatste leidde de actie „Broodnodig" die spaarzegels wilde inzamelen voor hongerende kinderen in de ontwikke lingsgebieden. Gebleken is dat het NET de laatste jaren veel schulden gemaakt heeft. Intussen komen er nog steeds zegeltjes bij het kantoor van deze organisatie in Emmeloord bin nen. Er is reeds voor een waarde van een paar duizend gulden geregis treerd. Rome heeft meer advocaten van de duivel nodig ROME Paus Paulus heeft zeven nieuwe advocaten des duivels benoemt ter versterking van het college dat zich bezig houdt met de zalig- en heilig klaringen. Dit is bekend gemaakt door het college van de riten dat zich ge plaatst zag voor meer werk en een gro tere staf nodig had. „Een „advocaat voor de duivel" treedt in een kerkelijk proces dat uiteindelijk moet leiden tot een heiligverklaring op als de aanklager. Zijn taak is om te be wijzen waarom de overledene niet deze eer waardig gekeurd mag worden. Hij moet zo de kerk beschermen tegen val se heiligen en vlekken vinden in de do cumentatie ten gunste van een aanstaan de heilige. In protestantse kringen wordt de ge dachte dat sommige mensen na hun dood verklaard kunnen worden heiligen ge weest te zijn afgewezen. Paulus noemt de gelovigen „geroepen heiligen". Heilig heid wordt niet gezien als een stadium dat bereikt kan worden door menselij ke inspanning, maar als een genade ont vangen in Christus. Paulus zegt: „Maar uit Hem is het, dat gij in Christus Jezus zijt, die ons van God is geworden: wijs heid, rechtvaardigheid, heiliging en ver lossing." de regering. In de Nationale Raad Kerken van Zambia werken de Angli caanse en protestantse kerken nauv men. Sinds januari van dit jaar is aantal kerken opgegaan in de Verenigde Kerk van Zambia. Deze Verenigde Kerk leidt en exploiteert vier middelbare scho len samen met de Anglicaanse Kerk. Paus spreekt tot jubilerende KRO (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM In de plechtige her denking van het 40-jarig bestaan van de KRO, op 15 november in Hilver sum te houden, waar dan het bestuur met genodigden bijeenis, zal paus Paulus VI via de televisie de vergade ring toespreken. Op groot scherm en via gesloten keten zullen beeld en ge luid naar de schouwburgzaal van Gooi land worden doorgegeven. De toespraak wordt in het Italiaans gehouden en zal ongeveer 10 minuten duren. Voorts zal kardinaal Alfrink even uit Rome overkomen om een re de te houden. Derde spreker is minis ter mr. M. Vrolijk en van KRO-zijde wordt de feestrede uitgesproken door prof. dr. J. M. G. Thurlings, lid van het bestuur en hoogleraar in de empiri sche sociologie te Nijmegen. Van alle toespraken zullen de vol gende dag door radio en televisie sa menvattingen worden gegeven. Protestanten in Spanje pessimistisch (Van onze kerkredactie) MADRID Terwijl in Rome de r.k. bisschoppen bezig zijn om de uitspraak over godsdienst vrijheid voorlopig te aanvaar den. hebben in de Spaanse hoofdstad de protestanten reeds hun pessimisme uitgesproken. Zij hebben niet veel hoop dat er uitzicht is op een meer tolerante levenshouding ten opzichte van de minderheidskerken in hun Voor de tweede maal was hét „Protestants congres" bijeen, waaraan door vrijwel alle pro testantse kerken en groepen wordt deelgenomen. Men was blij dat er op het concilie grote openheid is voor de uitspraak over godsdienstvrijheid. Maar de Spaanse protestanten waren ont zet over de houding die vele Spaanse bisschoppen op het con cilie hebben ingenomen. De secretaris van de Commis sie voor de verdediging van het protestantse geloof, Cordenas Gregory, bracht verslag uit. Hij zei dat het klimaat in Spanje wel wat beter is geworden, maar dat de protestanten nog in geen enkel opzicht de rechten hebben gekregen die zij nodig hebben. Zij kunnen hun geloof nu onge stoord belijden in hun kapellen en kerken, maar iedere geloofs- manifestatie naar buiten is nog altijd verboden. Slechts zestig procent van de kerken en kapellen, die in ge bruik zijn, bezitten een officiële erkenning van de regering. In veertig procent komt men wel ongestoord, maar in wezen toch nog altijd illegaal bijeen. Maar ook de erkende kerken kuDnen slechts op naam van buitenland se kerkgemeenschappen officieel door de regering geregistreerd worden. De Spaanse kerken be zitten nog altijd geen rechts- 20 jaar Volkerenorganisatie DEN HAAG Nederland zal alles doen om de Volkerenorgani satie sterker te maken voor haar taak van handhaving van de vre de. Dit zei gisteren staatssecretaris UTRECHT Gedurende de laatste jaren is een nauwer contact tot stand gekomen tussen de oude Waldenzenkerk in Italië en de Gereformeerde Kerken in Nederland. Afgevaardigden van de Ge reformeerde Kerken bezochten reeds enige malen de synodes van de Waldenzen en ook groeiden er contacten tussen predikanten van beide kerkgemeenschappen. Dit heeft er toe geleid, dat de gene rale synode van de Gereformeerde Kerken besloten heeft corres pondentie aan te gaan met de Waldenzenkerk. Correspondentie betekent in dit ver band, dat men afgevaardigden zendt naar eikaars synode. Men onderscheidt daarbij correspondentie in ruimere en in engere zin. In het laatste geval gaat het ook om kanselruil. De Waldenzenkerk is een der oudste protestantse kerken in de wereld. Zij leidt in het rooms-katholieke Italië het moeilijkste bestaan van een kleine minderheidskerk. De streng-bijbelse reformatiebeweging van de Waldes werd al in 1184, dus bijna 350 voor Luther, door de paus in de ban ge daan. Door de eeuwen heen handhaaf de deze evangelische gemeenschap zich echter. Van de dertig kerkgemeenschappen in verschillende werelddelen, waarmee de Gereformeerde Kerken van ons land correspondentie onderhouden is de Waldenzenkerk thans verreweg de oudste. Het is de bedoeling dat binnen kort een der predikanten, namelijk de ook Nederlands sprekende dr. Th. Sog- gin uit Como een bezoek brengt aan ons land voor verdere kerkelijke ken nismaking. SLIK UW PIJN wee M EEN VratfM op meétmeh gefcled bm4m mi rwtfaetl* van on. bïnd mei linksboven ap do oavelopi „Medlaehe rubriek'*. Antwoord ap vragaa vaa al geween belaag wordt la de.e rubriek gegeven, vragaa waarvan de beantwoording niet lang. desa weg gewenat la, gescbiedt per briel. De hersens en het ruggemerg liggen in het zogenaamde ..liquor", ofwel hersenvocht. De be langrijkste taak daarvan is het beschermen en het onderhouden van een constante hersenvorm. Het hersenvocht vangt schokken van bulten heel goed op. Zijn samenstelling verschilt met die van het bloed. Bij het vaststellen van ziekten van het centrale zenuwstelsel speelt het onder zoek van het hersenvocht, dat kan worden afge tapt, een belangrijke rol. De twee meest gebruik te „aftapplaatsen" liggen in het kuiltje juist onder het achterhoofd en tussen twee lendenwer vels laag in de rug. De afwijkingen in de samen stelling van dit normaal heldere hersenvocht geeft ons allerlei aanwijzingen voor bepaalde afwijkingen en ziekten van de hersenen en het ruggemerg. Het hersenvocht wordt voornamelijk gemaakt in een net van adertjes in de hersenholtes en beweegt langzaam in deze holtes tot het tenslotte ln het bloed wordt opgenomen. Ook de druk van het hersenvocht in de holtes is van grote medische betekenis. Deze druk kan gelijktijdig bij het aftap pen worden bepaald door een drukmetertje in het verloop van de naald, waarmee afgetapt wordt. De meest bekende stoornis van het hersenvocht is net zogenaamde „waterhoofd" ofwel „hydrocepha lus". Dit uit zich in het zich ophopen van hersen vocht. dat tot verscheidene liters kan oplopen. De hersenholtes worden daardoor sterk vergroot, waar door voor het hersenweefsel zelf in de schedelholte te weinig plaats overblijft en deze in verdrukking raakt. Uiteraard komt er van de ontwikkeling van de hersenen op deze manier niet y.eel terecht, waar door kinderen met een aangeboren waterhoofd over het algemeen een lagere intelligentie bezitten. Door de hoge druk die er in de schedel zich ontwikkeld, wordt de schedel zelf langzaam maar zeker ook groter, hoewel het aangezicht meestal de zelfde afmetingen behoudt. Het waterhoofd kan een derge lijk gewicht worden, dat het kind het hoofd niet meer zonder hulpmiddelen op kan houden. Het waterhoofd kan het gevolg ziin van bepaalde anato mische afwijkingen in het kanalengebied, danwel het gevolg zijn van hersenvliesontsteking vóór de geboorte. Ook op oudere leeftijd kan het water hoofd zich ontwikkelen als gevolg van een hersen vliesontsteking of een gezwel in de hersenen. Trou wens ook een te grote aanmaak van hersenvocht door het genoemde net van aderen of een onvoldoen de opname van hersenvocht in het bloedvaatstelsel f,eeft een toename van het hersenvocht met de nare gevolgen die we reeds beschreven. Vroeger meende men. dat het hersenvocht met de voeding van de hersenen te maken had. Nu weet men echter dat de voeding alleen door de bloedcir culatie wordt onderhouden, en dat het hersenvocht hierbij vrijwel geen rol speelt. De laatste jaren is men er steeds meer in ge- een grote rol. De moeilijkheid was altijd, dat elk materiaal dat werd toegepast en in de schedel was ingebracht, plaatselijk reactie veroorzaakt, waar door óf het materiaal werd aangetast óf het hersen weefsel, zodat de successen tijdelijk waren. Tegen woordig is men er echter in geslaagd kunststoffen te vinden die deze reacties niet opriepen. Door een drainagebuis van dit materiaal gemaakt wordt nu het hersenvocht direct afgevoerd naar de aderen van het bloedvaatsysteem. Een dunne buis met een pompmechanisme en een ventielsysteem wordt in Je hersenholte ingebracht en pompt het opgehoopte hersenvocht naar de hartslagader. De ventielen zijn nodig om het terugstromen van het vocht te verhin deren. Ook de pompactiviteit van het hart wordt bij deze methode zinvol gebruikt doordat de buis van de hersenen door de bloedvaten is doorgevoerd tot het hart toe! Vroeger was het sterftecijfer uiteraard zeer hoog, maar door deze nieuwe methode is hierin een kente ring gekomen. Uiteraard behoren deze patiënten steeds onder controle te blijven, omdat infecties en verstoppingen de druk in de hersenholtes weer kan doen toenemen. Naast deze methode zijn er nog wel andere ingrepen die een patiënt van zijn verhoogde hersenvochtdruk kan afhelpen. Zo kan men kunst matig met een buisje de plaats van verstopping .omzeilen", of men kan proberen door inspuiting van bepaalde geconcentreerde vloeistoffen vocht uit ie hersenen aan te trekken, een principe wat op osmose gebaseerd is, en waarop wij niet nader in- In ieder geval hebben we bij de behandelingen van overtollig hersenvocht weer een mooi voor beeld van de samenwerking tussen de geneeskunde en de techniek, die steeds onontbeerlijker wordt! mr. M. van der Stoel van buiten landse zaken in de Ridderzaal ter gelegenheid van het 20-jarig be staan van de Ver. Naties. Hij zei verder dat Nederland ook de vraagstukken van de achtergebleven welvaart in een groot deel van de we- reld centraal wil stellen in de volke renorganisatie. „Onze rol is beperkt, maar de elementen die het kan bijdra gen zoals matiging, inventiviteit en vertrouwen, kunnen van waarde zijn", aldus mr. Van der Stoel. Over maatre gelen ter voorkoming van versprei ding van kernwapens zei de staatsse cretaris nog dat Nederland een voor stander is voor de instelling van kern wapen-vrije zones, bijvoorbeeld in La- tijns-Amerika. „Onze regering is be reid voor wat betreft Suriname en de Nederlandse Antillen, zich bij een de- nuclearisatie op het „Westelijke Half rond aan te sluiten", zo verklaarde mr. Van der Stoel. Andere spreker op deze bijeenkomst ter gelegenheid van het 20- jarig bestaan van de VN was de president van het internationaal ge rechtshof, de voormalige Australische minister van buitenlandse zaken, sir Percy Spender. Begrafenis R. Hagoort UTRECHT De teraardebestelling van de heer R. Hagoort, de zaterdag op 66-jarige leeftijd overleden journalist en geschied-schrijver van de christelijke vakbeweging, is bepaald op woensdag aanstaande om 13.00 uur op de derde algemene begraafplaats in Utrecht. Beroepinsswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Gemert: H. E. Vermeulen te Rauwerd (Fr.); door de generale synode als pred. voor buitengew. werk zaamheden: kand. A. Veldstra te Utrecht; te Aalst (Gld.): T. Lekkerkerker te Hagestein. Aangenomen naar Middelburg (wijk- gem. 4 vac. M. Enker): E. J. N. Kronen burg te Hellendoorn. GEREF. KERKEN Beroepen te Giessenburg: kand. H. H. Wind te Zwolle; te 's-Hertogenbosch: L de Jong te Hantum; te Capelle a. d. IJssel: J. C. v. Veen te Maarssen. Bedankt voor Wildervank: H. K. Poel man Azn. te Berlikum. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Amsterdam-W.: D. Biesma jr. te Aalsmeer en H. W. Eerland te Amersfoort. Beroepen te Bunschoten: B. Bijleveld te Bussum; te Vlissingen: J. P. Versteeg te Wormerveer. Bedankt voor Urk: B. Bijleveld te Bussum. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Den Haag-Z.: A. Vergunst te Rotterdam; te Slikkerveer: A. Hofman Aangenomen naar Lisse: W. Suyker te Krabbendijke. Bedankt voor Amsterdam-C.: C. Mole naar te Moerkapelle. BOND VAN VRIJE EVANG. GEM. Aangenomen naar Utrecht-C.: H. Raven te Beverwijk. Ministerie steunt klacht van negers gegeven aan een klacht die negen negers hadden ingediend bij het federale hof in Montgomery, de hoofdstad van Alabama, en waarin geprotesteerd wordt tegen het weren van negers uit jury's in hun district 'LowndesU In talrijke zuidelijke districten worden negers op grond van hun ras uit jury's geweerd. Zoals bekend sprak vrijdag nog een Jeheel uit blanken bestaande jurv in het istrict Lowndes een Klu-Klux- Klan-lid vrij van moord op mevrouw Viola Liuzzo, een blanke voorstandster van gelijke burgerrechten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2