Oost, west, thuis best Mislukte bederft staatslening de markt Strijd als laatste middel blijft onmisbaar Roemers commandeur WEER SS-reünie De VLam Auto op zijn kop in water: 3 doden Acht kinderen uit brandend huis gered Grote groei Spaarbank Protestants Nederland Zinker van 480 meter in Nieuwe Maas Ruimtevaart SOEKARNO Inflatie is zeer actief 7 MAANDAG 25 OKTOBER 1965 Twee toeschouwers en voetballer overleden AMSTERDAM - De derby DWS-Ajax, gisteren in het Olympisch stadion ge speeld, heeft eon triest record opgele verd. Tijdens de eerste helft overleden twee bejaarde toeschouwers, de 70-jarige J. J. D, en de 74-jarige H B. S„ beiden uit de hoofdstad. HANSWEERT Tijdens de voetbal wedstrijd Hansweertse Boys II—Zeeland Sport IV, die gistermiddag werd ge- I speeld, is de 36-jarige apeler J. Inde- I wisch uit Middelburg na enkele minu ten spelen aan een hartverlamming over leden. Nieuwe voorzitter van NVV Ondernemers De scheidende NVV-voorzitter drs. D. Roemers ontving zaterdag een der hoogste onderscheidingen die ons land kent: hij werd comman deur in de orde van Oranje Nassau. verdedigers privileges (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM „Het accent van de strijd om sociale rechtvaardigheid is weliswaar verplaatst naar het overleg, maar het moment is stellig nog niet gekomen dat de strijd als laatste middel kan worden afge schaft. Met het enkele istrument van het overleg kan niet worden vol staan, ook niet met de mogelijkheid van arbitrage op de achtergrond". Dit verklaarde de nieuwe voorzitter van het NW, de heer A. H. Kloos, in een rede die in hoofdzaak gewijd was aan de vakbeweging als machts factor in onze samenleving. De heer Kloos, die sprak op het buitengewoon congres van het NVV nadat hij de voorzittershamer van zijn voorganger drs. Roemers had overge nomen, kwam tot deze conclusie om dat z.i. de ondernemers en de arbei ders in een bepaald opzicht tegenspe lers zijn die niet in een gelijkwaardige uitgangspositie verkeren. De onder nemers en de met hen verbonden ka pitaalverschaffers zijn de verdedigers van privileges", aldus de heer Kloos. „Zij bezitten de zeggenschap, wij claimen MEDE-zeggenschapZij bezitten het produktieve vermogen, wij claimen MEDE-bezit van het pro duktieve vermogen. De stijging het nationale inkomen valt in (Van onze soc.-econ. redactie) I raad („het NW brengt vandaag AMSTERDAM - Drs. D. Roemers is benoemd tot commandeur in dej mersaandeel in het nationale inkomen orde van Oranje-Nassau. De minis- tot een zo buitensporige hoogte, dat vol- ter deelde dit zaterdagmiddag mede gens sommige economen onze volkshuis- Mttxt houding al lang failliet had moeten zijn") op hot congres van het NVV, waarin d„ heer P j j Mertens. vooraitter van de heer Roemers de lending overdroeg NKV, mede namens het CNV en het aan de heer A. H. Kloos. J overlegorgaan van de vakcentrales (over Dit congres werd door vele gasten bijgewoond, waaronder de ministers 'e Tnaa Veldkamp, Den Uyl, Vondeling. Samkal- den, Suurhof en Vrolijk en de staatsse cretarissen De Meijer, Posthumus en Egas. Ook de vice-woorzitter van de Eu ropese Commissie, dr. Mansholt, was aanwezig, alsmede de minister van staat, dr. W. Drees, de voorzitter van de Eer ste Kamer, verschillende fractievoorzit ters en leden van de Tweede Kamer, vertegenwoordigers van de confessionele i•airbeweging en van de werkeeversor- ganisaties in industrie, landbouw en J middenstand. Uit het buitenland was eveneens een aantal genodigden geko men. Stortvloed Een negental van hen heeft over het hoofd van drs. Roemers een stortvloed van goede woorden laten neerdelen, waarbij minister Veldkamp hem (na mens de regering sprekend) een man noemde met een sterke sociale bewo genheid, een scherp econoom die toch steeds overtuigd was van de relativiteit van economisch kennen en kunnen. Na de bewinsman spraken o.a. drs. J. W. de de Sociaal-economische Weinig verandering DE BILT. Het omvangrijke hoge- drukgebied, dat dagenlang het weer in een groot deel van Europa beheerst, neemt nu langzaam in betekenis af. Het blijft voorlopig echter nog vol doende krachtig om oceaan-storingen te verhinderen tot West-Europa door te dringen. Ook een tamelijk diepe, bij noordwest Spanje gelegen depres sie zal onze omgeving niet kunnen bereiken. Er komt dan ook het eerst komende etmaal weinig verandering in het huidige weertype. Afgezien van enkele lokale wolken velden, zoals er vanochtend over de noordelijke provincies dreven, blijft het zonnig. Plaatselijk zal nachtvorst blijven voorkomen en de middagtemperaturen zullen weinig verandering ondergaan. Hoogwater Scheven ingen 26 oktober: 3.55 van.; 16.16 njn. Zon en maan Dinsdag 26 oktober: zon op 7.24, onder 17.24; maan op 9.33, onder 18.21. Maandag 1 november: eerste kwartier. 'het weer in europa orten hedenmorgen zeven uur Amsterdam onbew. Brussel onbew. Luxemburg on Parijs on Bordeaux on Grenoble Wenen Innsbruck Belgrado Barcelona Madrid i niet mee gediend als werknemers elkaèr bestijden" en over Roemers: voortreffelijke en eerlijke vent"). Bosma namens het bestuur van de Stich ting van de Arbeid en de centrale werk' geversorganisaties („mijn vriend Roe mers is een vent die de moeite waard is om te kennen") en mr. J. A. W. Burger namens de VARA. de PvdA en de Arbei derspers. Ook de nieuwe" NW-voorzitter sprak de heer Roemers toe en hij zei o.m.: „Van nu af aan zullen de fouten in het beleid minder goed wetenschappelijk ge fundeerd zijn". Hij overhandigde zijn voorganger een gouden NW-speld. die normaal alleen bij een 40-jarig lidmaat schap wordt verstrekt. (Vervolg van pagina 1) Misverstand Over de Waffen-SS wilde Schaefer graag alle misverstand wegnemen „De Waffen-SS heef; geen aandeel gehad in de wandaden in de concentratiekampen en doet geen pogingen deze wandaden kleiner voor te stellen dan zij zijn. Beest achtige misdaden worden met nadruk door ons veroordeeld Kameraadschap eindigt waar misdaad begint". Op dit laatste volgde geen applaus. Onder de aanwezigen bevonden zich drie paSgekozen parlementsleden, twee van de CDU en een van de FDP. De reünie heeft vele protesten uit bin nen- en buitenland uitgelokt. Zaterdag werd in Rendsburg een protestmars ge houden, De burgemeester heeft de oud- strijders van de Waffen-SS verzocht vol gend jaar een andere plaats voor hun activiteiten op te zoeken. De Waffen-SS is indertijd in Neuren berg veroordeeld als zijnde een misdadi ge groepering. Duizenden die er deel van hebben uitgemaakt, beweren echter, dat deze Waffen-SS niets te maken heeft ge had met de SS die onder Himmlers bevel massamoorden pleegde. eerste instantie aan de onderneming toe; het is ónze opgave er voor te zor gen dat een aandeel daarin naar de werknemers wordt overgeheveld''. Machtemiddel Naar de mening van de NVV-voorzit- ter kunnen onder deze omstandigheden de tekortkomingen van onze maatschap pelijke structuur niet met overleg en arbitrage alleen uit de wereld geholpen worden. Arbitrage veronderstelt nl. de mogelijkheid tot objectieve uitspraken te kunnen komen en de verdeling van zeggenschap, bezit en inkomen is niet te objectiveren. Dat is z.i. een kwestie van maatschap pelijke, als men wil van politieke keu ze en overleg moet van werknemerskant daarom gevoerd kunnen worden met een machtsmiddel op de achtergrond. „Een realistische vakbeweging doet er verstandig aan de voortdurend opdui kende mogelijkheid van belangentegen stellingen in haar beleid te vercalcule- ren en haar machtspositie in het overleg in het geding te brengen. Zonder het machtsmiddel op de achtergrond is er in wezen geen sprake van vrije onder handelingen over zaken als bijv. de ver deling van het nationaal produkt, zoals zich dat binnen de onderneming vormt, de verdeling van vermogen, zeggenschap t.a.v. ondernemingsbeslissingen en het erkennen van de volledige mondigheid van de werknemer in zijn arbeidssitua tie". Machteloosheid De heer Kloos noemde liet merkwaar dig dat, terwijl de vakverenigingsbe stuurders bii het constateren van de te kortkomingen in de maatschappelijke structuur vaak door een gevoel van machteloosheid worden beheerst, veie kritische beoordelaars spreken over een teveel aan mach;- in de handen van de vakbeweging. Wellicht komt dat omdat ze veel meer dan andere machtsconcen traties haar activiteit in het volle licht van de publieke schijnwerpers verricht. Het zou naar de mening van de NW- voorzitter niet veel moeite kosten machtsconcentraties te signaleren, móch- tdger dan de vakbeweging, die minder in de openbaarheid hun macht uitoefenen en zich daardoor aan het publieke oor deel kunnen onttrekken „Machtsmis bruik evenwel, dat blootgelegd kan wor den en waartegen de publieke opinie in het geweer kan worden gebracht, kan geen blijvend resultaat opleveren", aldus de heer Kloos. die zei dat ook de vak beweging de voorwaarden moet schep pen om aan de publieke controle te kun nen worden onderworpen door haar doelstellingen en motieven duidelijk te formuleren. (Vervolg van pagina 1) De enige belanghebbende die zich nog niet heeft uitgesproken, is de grote groep crediteuren. Deze week, donderdag, zal het akkoord met Van der Vorm aan de crediteuren worden voorgelegd. Hoeveel zij zullen krijgen van de in totaal vijf min, is nog niet bekend. Naar verluidt de jongste regeling voor crediteuren aanzienlijk nadeliger zijn dan het voor- stel-Zwolsman, die bereid was alles uit te betalen. Van der Vorm zou in gedeel ten willen uitbetalen, maar het komt erop neer, dat zij niet 100 pet uitbetaald krijgen. Zoals beleend, hebben de bij de schadecommissie voor het bouwbedrijf in Rotterdam aangesloten crediteuren, die 40 pet van de schulden vertegen woordigt, zich verplicht de leveran ties te staken indien het plan-Zwols- man niet zou worden aanvaard. Dit zou vandaag moeten gebeuren, maar Van der Vorm de werkzaamheden voortzet, verwacht men dat de bouw van de 200 woningwetwoningen geen stagarrtie ondervindt. Toezegging Op de achtergrond van deze zaak speelt een toezegging van het ministe rie da( een regeling getroffen zal wor den voor de tot dusver geleden schade. Dit zou kunnen inhouden dat de op drachtgevers (ministerie en gemeen ten) hebben moeten instemmen met een uitbreiding van de risicoclausule tot ongeveer 20 pet. Dit zou neerko men op een precedent voor andere aan nemingsbedrijven, die in moeilijkhe den zouden komena Vandaar dat de schadecommissie de getroffen regeling voor iedere aannemer interessant noemde. Niet bekend Wat de aandeelhouders zullen krij gen, is nog niet bekend. Het is wel dui delijk geworden dat voor de bank het voorstel Van der Vorm veel aantrekke lijker was dan het bod Zwolsman. Voor de ongeveer 650 werknemers van VLAM verandert er niets. De heer Van der Vorm heeft echter laten doorsche meren dat hij er niet aan denkt verder te werken met mensen die de zaak in de soep hebben gedraaid, zodat ii top van de V1AM wel enige wijziging te verwachten is. Kind verdrinkt in wasketel HEERLEN Zaterdagmiddag is het anderhalf jaar oude zoontje van de fa milie Van de Kleut aan de Jozef Israëls- straat in Heerlen bij het spelen in eer wasketel met water gevallen en verdron- Mensen keken weer toe... WADDINXVEEN Zaterdagavond i avond een auto enige malen tegen de had bij Waddingxveen een autobotsing I vangrail op de rijksweg bij Hardinxveld/ plaats, dat aan drie mensen het leven Giessendam. De dertigjarige mevrouw J. heeft gekost. De slachtoffers zaten alleJ- Smaal-Ingelse uit Dordrecht kwam drie in een kleine sportwagen, die vanhierbij om het leven, de weg afraakte en op zijn kop in het Verder gebeurden dodelijke ongelukken vrij diepe water naast de Brugweg In Borculo, waar een jongeman die een trecht kwam. De slachtoffers zijn de doos vlees op zijn tank had met zijn gezusters Lag rouw (20 en 21) en de motor tegen een boom reed; in Nijverdal, achttienjarige N. de Jong, allen uit YVaddlnxveen. De andere wagen die bij de botsing betrokken was. had vermoedelijk te veel links gereden. De bestuurder van deze auto kwam met de schrik vrij. De toeschouwers keken wel belang stellend naar de op zijn kop liggende auto en even later naar de pogingen van de politie om de wagen op de kant te krijgen, maar niemand stak een hel pende hand uit. Een man sprong direct na het ongeluk in het water maar slaag de er niet in de portieren te openen. Toen de politie hardnekkige pogingen ondernam om met touwen de wagen op de kant te trekken was het slechts een oude vrouw die meehielp. ROTTERDAM De veertigjarige A. L. B. raakte gistermiddag in het Kra- llngse bos in de Maasstad de macht het stuur kwijt Met een snelheid van ongeveer 50 kilometer ramde hij eerst een auto, schoot toen de berm in, waar hij een vrouw schepte, raakte daarna nog enkele auto's en reed een wielrydster ondersteboven. De wagen kwam tot stil stand tegen een boom. De vrouw die door de auto geschept werd, de 59-jarige J. J. M. J. Kreukniet- Bouts, was op slag dood. HARDINXVELD/GIESSENDAM Doordat een bestuurder de macht over het stuur had verloren botste zaterdag- WLJOHEN/OMMEN Zaterdag zijn kort na elkaar twee boerderijen vrijwel gedieel afgebrand. In Wijchen was het de boerderij van J. Stevens Huurling (de acht kleine kinderen, die boven sliepen, konden met grote moeite in nachtgewaad het brandende perceel verlaten) en in Tebeerzerhaar bij Ommen de boerderij van G. J. Jaspers. Spook „Belphégor ging als een nachtkaars uit", schreven veel kranten na de laatste aflevering van de gelijk namige televisieserie. Maar in Assen is men het daar niet mee eens. Daar loert men al een week op een „echt" spook. Wie de grappenmaker is en 's avonds in angstaanja- genijde zwarte kleding en met lichtgevende ogen door de straten van de Drentse hoofdstad trekt, naast de naam Diomedes. stokken en ander nu>s r tuin en keuken gevechts- LlCVCTujC Opgelost materiaal de straat op, Naast om jacht te maken op het kunnen spokenjagers happening-lief hebbers binienkort ook wijs te worden. Het spook melijk ook een Lieverdje loopt op gympjes en rijdt te staan. Het is een afgiet- tot nu toe het spook ge zien heeft, zette het in stinctief op een lopen, Amsterdam hebben het beeldje de gemeente vrijdag aangeboden. Het Op de speelplaats van is bedoeld als compensa- een school heeft het spook tie voor de vele grapjes krijttekens nagelaten: een die er met het beeldje bliksemschicht met daar- van Bartje zijn gebeurd. De vis eet graag de alg. Bovendien trekken algen kleine waterdieren aan. Bond Ian Flemings held Ja mes Bond blijkt een prachtig kasstuk te zijn. Niet alleen voor de bios copen, maar ook voor uit geverijen. De verhaler over de super geheim agent waren de meest verkochte pocketboeken van september. Onlangs werd het tweemiljoenste Janies Bord-boek ver kocht. Voor uitgeverij A. Het vreemde verschijn- yj, Brvna was dat aanlei- sel in een van de Kempe- jing een tekenwedstriid ner Plassen in Brabant, u\t te schrijven. Winnac waarover wij vorige week werd de Rotterdamse yra- schreven, is opgelost. Het Bouke IJlstra. Hij bestuur van de hengel- mag nu met een hem sportvereniging, dat deze dierbaar persoon twee vijvers exploiteert, zorg- weken door Amerika rei de voor de opheldering. 2en De vliezige massa is Het best verkochte boek draadalg. De vijver waar- (geen pocket) in septem- in het verschijnsel zich Het Ziekenhuis voordeed heeft vorig jaar van Jan de Hartog. iaat, droog gelegen voor uit- vxaar niet saai bleken de dieping. Alle leven was Taaie rooie rakkers van er toen uit, maar er za- Igor Cornelisse; het was ten nog zoveel natuurlijke op één na het best ver stoffen in het water, dat kochte boek. De onder- de alg zich erin gehecht gang van prof. dr. J. Pr es- heeft. Draadalg verdwijnt ser nam de derde plaats gewoonlijk in het najaar, in twee jongens beneden de achttien auto bestuurden; in Heerlen en Zeve. naar. Christine Keeler getrouwd LONDEN Christine Keeler, het foto model dat twee jaar geleden de hoofdrol speelde in het Profumo-schandaal, is in alle stilte getrouwd met de 24-jarige werktuigkundige James Levermore. De bruid vertelde, dat zij haar man al van jongsaf kende. „Ik wil nu een ge wone Engelse huisvrouw zijn met een he leboel kinderen". Het fotomodel werd in 1963 wereld nieuws door haar relaties met de con servatieve minister Profumo. De bewinds man ontkende eerst met de zaaik iets te maken te hebben, maar later bleek, dat hij had gelogen. Profumo moest In het Lagerhuis een bekentenis afleggen en werd daarna gedwongen af te treden. AMSTERDAM Aan de universiteit i Amsterdam is geslaagd rechten: mej. A W sterdam. Frederlkse te Am- Beleggingsfonds voor spreiding van bezit UTRECHT De april 1960 op aan drang van het Convent van christe lijk sociale organisaties opgerichte Spaarbank voor Protestants Neder land heeft een snelle ontwikkeling doorgemaakt. Het saldo-tegoed steeg van bijna 8 ton eind 1960 tot f 8 min. eind 1962 en ruim f 20 min, op 30 september 1965. Het aantal spaarders is sinds eind 1960 van 1542 tot bijna 27.000 vermeerderd. Eind 1960 was zij op de ranglijst van 130 spaarban ken in Nederland de 123ste, in 1963 de 54ste en thans is zij waarschijnlijk verder opgeschoven. Zij heeft thans 12 bijkantoren, 130 correspondent schappen en 21 contactadressen in alle provincies. Tot eind 1964 was zU de enige spaar bank met eigen beleggingsfonds. Aanleiding was het rapport der staats commissie bezitsvorming, waaruit bleek dat het Nederlands effectenbezit in han- den was van een betrekkelijk kleine groep. Een studiecommissie van het Con vent (C.N.V.. prot.-chr. werkgevers, chr. middenstandsbond en C.B.T.B.) ried toen de oprichting van het fonds ter bevorde ring van bezitsspreiding aan. Het C.N.V. belastte zich met de organisatie maar ook vertegenwoordigers van de andere groe peringen en deskundigen namen in het ROTTERDAM Gistermorgen heeft de Gasunie een zinker van 480 m. gelegd in de Nieuwe Maas. De lei ding is een verbinding in de tak, die van Voorschoten naar het Bot- lekgebied voert en onderdeel van het hoofdvoedingsnet van de Gas unie. Na maandenlange voorbereidingen, waar bij op het laatste moment nog techni sche wijzigingen zijn aangebracht, heb ben twaalf drijvende bokken, zes bak ken en een aantal sleepboten een spec taculair schouwspel van samenwerking geleverd, waarbij het aan kwam op uiterste precisie. Langzaam bestuur zitting. In 1961 werd het fonds opgericht, dat behalve bezitsspreiding, spaarregelingen en leningen aan parti culieren, bijvoorbeeld voor eigen woning- bezit, ook financiering van protestants- christelijke objecten ten doel heeft, zoals de bouw van kerken, christelijke scholen instellingen. Het vermogen is nu f 4 miljoen en is vrijwel uitsluitend belegd in ter beurze genoteerde aandelen en obligaties. Het aantal participaties is 4000. Men kan ook deelhebbingen van een tiende participa tie kopen. Het rendement der deelheb bingen zal dit jaar waarschijnlijk tot boven de 4 pet stijgen. De spaarbank zal 1 januari de rente voor bezitsvormende spaarregelingen van 3,5 tot 4 pet verhogen. Het sociaal instituut van de economi sche hogeschool te Rotterdam stelt een onderzoek in naar bezitsspreiding in Nederland op basis van de gegevens van de bank en het fonds, daar deze de meeste ervaring hebben. Het rapport zal over enkele maanden verschijnen. Bij het fonds heeft men de indruk, dat hoewel er onder de deelhebbers heel wat intellectuelen zijn, de grootste groep toch bestaat uit de economische bovenlaag van de werknemers, vooral in de metaalnij verheid. (Vervolg van pagina 1) De entermanoeuvre zal tijdens de vlucht verscheidene malen worden herhaald. Ook op de vijfde tot en met de zevende ronde zullen Schirra en Stafford proberen contact te maken met de Agena-rakeL Dat daarvoor veel stuurmanskunst no dig zal zijn is bij de proeven al wel gebleken. Maar de astronauten heb ben goede hoop dat zij erin zullen slagen de neus van hun Gemini pre cies in het elastische entermechanis me van de Agena te drukken. Omtrent het tijdstip van terugkeer is tot nu toe geen definitieve beslis sing genomen. Volgens de plannen zullen Schirra en Stafford 49 maal een baan om de aarde beschrijven, een vlucht, die zij in 46 uur en 49 mi nuten kunnen maken. Het is echter mogelijk, dat zij eerder zullen terug keren. Als de voornaamste taken op de eerste dag kunnen worden uitge voerd, zullen zij aan het begin van de 16e omwenteling, nadat zij 24 uur en 18 minuten in de ruimte zijn geweest, landen. Het vliegdekschip Wasp ligt al in het landingsgebied gereed. (Vervolg van pagina I) Ook de eerste vice-premier, dr. Soe- bandrio, sprak in die geest. „Laat ons Allah vragen ons te vergeven en te leiden als wij fouten hebben gemaakt De zinker werd dwars over de rivier ge- en als anderen fouten maken, laten wij zwenkt en met behulp van een net van dan niet trachten hen te verpletteren", staaldraden tussen de drijvende bok-i aldus Soebandrio. Zelf had hij pas van ken langzaam afgezonken. de beweging van 30 september gehoord, Het werk. waarmee rond vijf miljoen toen hij op een rondreis door Noord gulden is gemoeid zou aanvankelijk i surnatra was. Rij bad geen bezwaar veertien dagm geleden ontbinding nan de communis- Een brekende kabel stagneerde de werkzaamheden. Het gaat in Zuid-Hol- Party, maar meende, 'at het land toch al niet zo vlot als gevolg communisme dient te blyven bestaan, vergunningsmoeilijkheden. De Gas- mie hoopt begin volgend jaar de buis i gebruik te nemen. Financieel weekoverzicht DE uitgifte van de nieuwe staats lening is een mislukking gewor den, aldus kunnen we het resultaat der inschrijving wel karakteriseen. Er is slechts voor honderd veertig miljoen gulden ingeschreven, voor een staatslening een ongekend laag bedrag. Ongetwijfeld is deze uitslag een tegenvaller voor minister Von deling, die gemeend had geen maxi mum leningsbedrag vooruit vast te stellen, om het majoreren te voor komen. De staatsfondsenmarkt was vrijdag flauw gestemd. De vorige emissie van staatsobli gaties kreeg een totaal aan inschrij vingen van f27 miljard zodat het toe wijzingspercentage slechts ruim één bedroeg. Het experiment van dr Von deling heeft tot gevolg gehad, dat in derdaad geen sprake van majoreren is geweest, maar ook, dat voor het ogenblik de markt bedorven werd. Een mislukte emissie kan soms nog lang gevolgen hebben en onderstreept (Van een medewerker) het feit, dat de Staat thans geen gro te lening kan afsluiten tegen een ren te van 5.75 procent a 99.25 procent. De oorzaak van de mislukking is, dat de leningsvoorwaarden toch nog te scherp zijn gesteld, zodat er geen sprake was van een haast je rep je om gauw in te schrijven. Het parti culier publiek heeft nogal belangstel ling bij de uitgifte getoond, maar de institutionele beleggers mondjesmaat, daar deze op de onderhandse markt een rente van ruim zes procent kun nen bedingen. Ook het buitenland heeft lang niet de belangstelling getoond, welke velen verwacht had- den. In het kwartaalsverslag van de Eu ropese Commissie der EEG wordt Nederland genoemd als het land, welks munt de laatste twee jaren belangrijk aan koopkracht heeft in geboet. Het indexcijfer van de kos ten van het levensonderhoud is in twee jaar tijds met 12,5 procent ge stegen. Er blijkt volgens de Com missie uit, dat in Nederland niet al leen een sluipende inflatie, maar een zeer actieve inflatie opgemerkt kan worden. Het gevaar woordt aanwe zig geacht, dat het publiek zich steeds meer op inflatie zal instellen, waar door het inflatieproces nog zou wor den versterkt. Het ziet er helaas niet naar uit, dat we het komend jaar van dit in- flatiespook verschoond zullen blijven. De staatsbegroting vermeerdert de uitgaven der Overheid met 20 pet. en het gevaar is aanwezig, dat de grote overspanning op de arbeids markt nog meer geaccentueerd wordt door de overheidsorders. Uit de de batten in de Tweede Kamer bij de Algemene Beschouwingen is wel ge bleken, dat de vrees voor inflatie ook bij meerdere volksvertegenwoor digers aanwezig is. Opmerkelijk is het, dat de effecten beurs de laatste tijd volkomen im- muum lijkt voor dit inflatiegevaar. Terwijl de aandelenmarkt gunstig pleegt te reageren op inflatoire ten- denzen, constateert men een voort gaande lusteloosheid op onze beurs. De oorzaken daarvan hebben wij meermalen besproken en wij noemen nu slechts de factor der krimpende wintmarges, de toenemende concur rentie in sommige bedrijfstakken, de hoge rentevoet en het uitblijven van steun van Amerika aan onze zware fondsen. Internationaal zit men uit te kijken naar verdere aanwijzingen inzake de gang der conjunctuur. Blijft de groei in het bedrijfsleven zodanig, dat de al maar stijgende kosten daaruit kun nen worden opgevangen? In de koer sen der hoofdfondsen is vorige week weinig verandering gekomen. AKU sloot vrijdag op 396 procent (v.w. 400) terwyl Hoogovens 8 punten verloren. Het hoofdfonds Koninklijke Olie, won per saldo nog iets en kwam op f 148.30 (v.w. f 147). Locale fondsen Prettige berichten bracht het be stuur der Handelsveren. J. P. Wy- ers, welke onderneming de laatste jaren flink gegroeid is en daarin de aandeelhouders behoorlijk laat delen. Naast 20 procent in contanten (onv.) wordt ditmaal 20 pet. bonus (v.j. 10 procent) voorgesteld, ongetwijfeld 'n bevredigende uitkering. De koers der aand. Wyers liep op van 567 tot 573 procent. Bührmann-Tetterode bracht het verblijdend bericht, dat de om zetten in het lopend boekjaar verder zijn gestegen. De netto bedrijfsuit- komsten zijn, ondanks de gestegen kosten, gunstig. Zoals men weet moet over dit boekjaar dividend worden be taald op basis van het vergrote aan delenkapitaal (v.j. 30 procent bo nus). In hoever het dividend van 22 procent zal gehandhaafd kunnen blij ven, is af te wachten, maar het be stuur heeft in de laatste jaarverga dering wel medegedeeld, dat men daarop niet zonder meer kan reke nen. De koers der aand. steeg van 640 tot 651 procent. Kon. Zout-Ketjen gaat f 40 miljoen investeren ter uit breiding van de produktie van indus trie-zout. Dit wijst erop, dat het bij dit voortdurend groeiend concern niet slecht gaat. De beurs honoreerde een en ander met een koerswinst van 8 procent. Vast gestemd was Tho massen Drijver, welk fonds eer- flinke veer had gelaten. De ze week klom de koers van 450 tot 475 procent. De betere verwachtin gen voor het vierde kwartaal zullen aan deze meerdere belangstelling voor de aandelen niet vreemd zijn. Holl. Beton Mij kwam „van de plaats rust" en monteerde van 340 tot 355 procent. Zeer flauw in de markt lagen ver- zekeringswaarden. Zo daalde AMEV 743 tot 710 procent, R.V.S. van 590 tot 555 procent, Holl. Soc. van 640 tot 610 procent en Nat. Nederlanden van 575 tot 545 procent. Zou het dezer dagen over het beleid van de levens verzekeringmaatschappijen verdedig de proefschrift aan de Econ. Hoge school te Rotterdam van deze nieu we koersdaling de oorzaak zijnT Vastgoed-aandelen verloren weer veel van de koerswinsten. Zo daalde De Wereldhaven van 388 tot 36f procent, terwijl aand. E.M.S. terug liepen van 190 tot 183 procent. wellicht door oprichting nieuwe partij. Hij meende dat de moei lijkheden met rood China tot een op lossing konden worden gebracht en be schuldigde de Amerikaanse geheime dienst ervan, dat deze in Indonesië aan het werk was. Overigens bracht hij generaal Soeharto hulde voor het red den van de revolutie. Generaal Soeharto sprak tegen dat het leger door de Amerikaanse geheime dienst was beïnvloed en daagde ieder uit bewijzen, ij zijn verplicht feiten te verzamelen over de vraag of de laster tegen het leger, als zou er een raad van generaals hebben bestaan, die samen werkte met de Amerikaanse geheime dienst, juist was. Blijkt deze laster on waar te zijn, dan hopen wij dat de pre sident daarmee rekening zal houden, om. dat dit zou betekenen dat ook hij be lasterd is, zeide Soeharto. De communisten Het optreden tegen de communisten gaat voort en het verbod van de werk zaamheid der communistische organisatie* is uitgebreid tot West- en Midden-Java, Celebes, Sumatra en Borneo. De leiding van het parlement heeft besloten alle leden, die de communistische partij en verwante organisaties vertegenwoordigen, voorlopig te schorsen. De hoge adviesraad, het hoogste parlementaire orgaan, zuivert zijn secretariaat van communisten. Volgens de door het leger gearresteerde majoor Bambang Soepeno van dc Bra- widjaja-divisie, was ook de uiterst linkse partij Partindo b(j de staatsgreep betrok ken. Beweerd wordt dat er aanwijsingen zouden zijn volgens welke de Partai Nasional Indonesia de zijde van de op standelingen sou hebben gekozen al* de staatsgreep geslaagd was. Volgens een door het leger In beslag genomen band opneming zon Atdit na de staatsgreep premier zijn geworden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7