AARDGAS: vlucht in olie biedt geen oplossing Aan vooravond van grote hervormingen NVV bereid tot fusie Staatssecretaris „Meer openheid' SER: minister kan toelating afdwingen Huurcompensatie te laag vastgesteld -|KAME^i 3muziek Conservatief - wie? Beatrix en Claus bij de Deltawerken NIEUWE LEIDSE COURANT 7 ZATERDAG 23 OKTOBER 1965 Eens per 32 jaar een Jid in de SER DEN HAAG De Sociaal-Eco nomische Raad heeft dezer dagen besloten ook de Federatie van Ne derlandse Expediteursorganisaties het recht te verlenen om bij toer beurt met vijftien andere organi saties in de vervoerssector een lid van de raad te benoemen Een ontwerp-advies aan de staatsse cretaris van soc zaken en volks gezondheid wees een verzoek van de federatie dienaangaande af. maar de SER bezweek voor de ar gumentatie van de vertegenwoor diger der vijftien vervoersorgani saties. dr. W. F. van Gunsteren. dat het niets uitmaakt of 15 dan wel 16 organisaties beurtelings het recht hebben een lid te benoemen. Het betekent dat de federatie slechts eens in de 32 jaar van haar recht gebruik kan maken Wel wees de SER een verzoek af van de vijf in het Centraal Bureau Levensmiddelenbedrijf samenwer kende organisaties van onderne mers in de detailhandel om een zetel in het Produktschap voor Vee en Vlees. Drs. D. Roemers bij afscheid: (Van onze sociaal-economische redactie) I AMSTERDAM. „Wij staan aan de vooravond van belangrijke maat. schappelijke hervormingen. De herziening van het ondernemingsrecht is niet in de eerste plaats een juridisch vraagstuk, veeleer is het een ménse lijk vrcagstuk. Ook wijziging in de ongelijke vermogensverhoudingen wordt onvermijdelijk". Aldus sprak drs. D. Roemers vanmiddag bij zijn afscheid als voorzitter van het Nederlands Verbond van Vakverenigen. Wie mocht denken dat de vakbewe ging geen taak meer heeft verwees de heer Roemers naar de uitlatingen die ir. Philips enige maanden geleden in een interview heeft gedaan. „Hij is er nog steeds niet achter dat men de maatschappij niet kan hervormen met de glimlach der morele herbewape ning. Het N.V.V. is (mét de andere Brief aan pbo- organen Eerste penning van SER voor drs.D. Roemers (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. J. F. G. M. de Meijer, heeft in een brief aan de besturen van alle be- drijfslichamen der publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie aangedrongen op een grotere openbaarheid bij de be sluitvorming. Hij heeft de Sociaal- Economische Raad, de produktschap- pen en de bedrijfsschappen verzocht rich hierover op korte termijn eens te beraden. Dit heeft de voorzitter van de SER. drs. J. W. de Pous, gisteren meegedeeld in de openbare bestuursvergadering van de raad. waarin tevens afscheid werd geno men van plaatsvervangend voorzitter drs. Roemers, die voor zijn lidmaato^iap heeft bedankt in verband met zijn aftre den als voorzitter van het NW. Nadat ftij door de voorzitter was toegesproken ging ook de heer Roemers in op het vraagstuk van de openbaarheid. Hij ver klaarde het jammer te vinden dat veel van de belangrijke werkzaamheden van de SER zich in het verborgene voltrek- Met inzet van zijn gehele persoon heeft hij op een strategische post een wezen lijke invloed uitgeoefend op de sociaal- economische ontwikkeling in ons land, ontwikkeling, die ook in het buiten land sterk de aandacht heeft getrokken, aldus de voorzitter, die vei-klaarde dat de raad altijd grote waarde heeft gehecht het oordeel van drs. Roemers, zijn grote kennis van zaken en zijn gevoel verhoudingen. Als bewijs van er kentelijkheid bood hij hem een ont werp aan van de „penning van verdien- an het bedrijfsleven". De zilveren legpenning zelf was nog niet gereed. De heer Roemers was de eerste die deze SER-penning ontving, die speciaal is ont- >rpen om aan personen die zich in het kader van de raadswerkzaamheden bij zonder verdienstelijk hebben gemaakt Drs. de Pous verklaarde dat een „plan netje" om de heer Roemers een pakket belastingspaarbrieven te overhandigen niet is doorgegaan, omdat twijfel bestond of hij dit wel een stuk bezitsvorming ondervinden Legpenning Drs. de Pous sprak met grote waarde ring over de bijdrage, die de heer Roe mers gedurende vijftien jaar (waarvan sinds 1959 als werknemers-vice-voorzit- ter) aan het SER-werk heeft geleverd Zonnig weekeinde DE BILTHet grote hogedrukge- bied dat ons nu al een week lang zon nig en fraai herfstweer brengt, houdt onverminderd stand. Zeker tot begin volgende week zal het fraaie herfst weer voortduren. Via Duitsland heeft ons geleidelijk iets koudere lucht be reikt, waarin s nachts lichte tot matige nachtvorst voorkomt. In de middag stijgt de temperatuur weer tot 10 a 12 graden. Tot nu toe heeft oktober in De Bilt al 112 uren zonneschijn gebracht tegen normaal in de hele maand 102 uren. Het is de droogste oktober sinds 1953 In midden-Europa komt 's nachts 5 tot 6 graden vorst voor. Hoogwater Scheveningen 24 oktober: 2.39 v.m.; 14.57 n.m. 25 oktober: 3.19 v.m.; 15.34 n.m. Zon en maan Zondag 24 okt.: zon op 7.20. onder 17.28; maan op 6.50, onder 17.42. Maandag 25 okt.: zon op 7.22, onder 17.26; maan op 8.12, onder 18. Zondag 24 okt.: nieuwe maan. faET WEER IN EUROPA Den Helder Ypenburg Vllsslngen Stockholm 1. be\ Kopenhagen on Aberdeen zw. Londen mist Frankfort München gh. Bew gh. bew. :?;5S 1- In zijn afscheidsrede gaf drs. Roe mers „in vogelvlucht" zijr. visie op tal van zakendie de vakbeweging thans bezighouden. En daarbij sprak hij op nieuw over de verhouding van het N.V.V. tot de beide andere vakcen trales, het C.N.V. en het N.K.V. „Het N.V.V. komt er openlijk voor uit dat het de samenwerking veel verder zou willen doorvoeren en dat het niet zou terugschrikken voor fusie-onderhande- Wétend dat een ongedeelde vakbewe ging geen vergroot N.V.V. zou zijn. Wétend, dat ook wij offers zouden moeten brengen van nu nog niet te peilen groot- Een ongedeelde vakbeweging ligt echter buiten de mogelijkheden van van daag. Maar de hoop voor de toekomst blijft bestaan", aldus de heer Roemers, die verklaarde ervaren te hebben dat het samenwerken met mensen van verschil lende geloofs- en levensopvatting in het werk van alle dag veelal een verrijking gebleken. Hij voegde daaraan toe het bestaan van de confessionele vakbeweging nooit ge zien te hebben „als gevolg van toevallige vergissingen. Dat bestaan en vooral het óntstaan past in het historisch levens patroon van ons volk". Generatie De SER-voorzitter noemde het vertrek van de heer Roemers de afsluiting van „het conjuncturele tijdperk", waarna de .structurele eeuw" zich heeft aange diend. Hij verklaarde met weemoed van de periode van conjunctuurbeheersing afscheid te nemen, omdat zij werd geken merkt door élan, een gemeenschappe lijk verantwoordelijkheidsgevoel en of ferbereidheid. Hij hoopte dat de „nieuwe generatie" deze waardevolle kenmerken zal overnemen. De heer Roemers zei het in zijn af scheidswoord te betreuren dat de pbo niet is geworden wat velen er van wacht hadden. Toch heeft de SER als adviesorgaan een belangrijke plaats ingenomen en wel gezien zijn bijdragen aan a. het denken in macro-ec< mische grootheden, waardoor het zicht van het georganiseerde bedrijfs leven s bevorderd; b. de opbouw van de sociale wetgeving; en c. de advies- arbeid op internationaal gebied. De door het vertrek van de heer Roe iers opengevallen NW-plaats in de rad zal worden ingenomen door drs- H. ter Heide. vakcentrales) voor die hervorming een onmisbaar instrument", aldus de heer Roemers, die verklaarde dat vakbe wegingsleiders geen handelsreizigers in loon- en arbeidsvoorwaarden zijn. ,Ons arbeidsterrein is veel en veel groter". Verrijking Loonpolitiek windstil 20 15 windstil 20 9 windstil 23 13 Categorale bonden O (Van onze sociaal-econ. redactie) DEN HAAG De Sociaal-Economische Raad is unaniem van mening, dat de or ganisatiewet sociale verzekering niet ge wijzigd behoeft te worden teneinde te bereiken dat een representatief klaarde organisatie van werkgevers of werknemers op haar verzoek wordt toe gelaten tot de arbeid van een bedrijfs vereniging en haar bestuur. De SER zal minister Veldkamp in deze geest antwoorden op een brief, die de bewindsman over deze kwestie aan de raad heeft gericht. De commissie sociale verzekeringen zal zich evenwel eerst nog de formulering van het antwoord beraden. Deze kwestie is actueel geworden, om dat de (categorale! Vereniging van Ne derlandse Koopvaardij Officieren, die reeds in 1963 wettelijk representatief werd verklaard toegang tot de betrokken bedrijfsvereniging wordt geweigerd. De Sociale Verzekeringsraad heeft de minis ter gewezen op de mogelijkheid deze be drijfsvereniging te dwingen ook de VNKO toe te laten door haar besluiten nietig -te verklaren als in strijd met de wet. De SER is het daarmee eens. Zoals bekend gaat de kwestie van toe lating van categorale organisaties in de bedr;!fsvereniging binnen afzienbare tijd ook spelen in de boezem van de KLM. Vier schoolkinderen bij botsing gedood BRUSSEL Vier kinderen zijn giste ren gedood bij een botsing in dichte mist tussen hun schoolbus en een vrachtwagen bij Waterloo. Vijf kinderen werden zwaai en tien licht gewond. Er zaten 75 kinde ren in de bus. Over het streven naar een vrijere loon politiek zei drs. Roemers te vertrouwen dat de vakcentrales twee grondslagen ook de toekomst niet zullen loochenen, bijzondere zorg voor de mensen met minimuminkomens en handhaving van de werkgelegenheid. Over de verande rende functie van de Stichting van de Arbeid: ccn centrale ontmoetingsplaats van werkgevers en werknemers zal nodig blijven. En over het IVW: niet •'et i munisme, hoe verwerpelijk ook. is thans de grootste uitdaging, maar de econo mische ontplooiing en de sociale en cul turele verheffing van de ontwikkelings landen. Schuldeisers van V1AM dreigen werk te staken ROTTERDAM Een groep .schuld - sers van de in staat van surséance verkerende NV VLAM zal de prestaties voor het aannemingsbedrijf staken, als het voorstel-Zwolsman niet wordt aan vaard, tenzij op korte termijn een an der, gelijkwaardig voorstel wordt ge- Ongeveer tien gemeenten, die aan de VLAM bouwopdrachten hebben ver strekt hebben laten weten, zich met het plan-Zwolsman te kunnen veren i- Een woordvoerder van het ministerie an volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft verklaard, dat het departement het plan-Zwolsman als een reëel en zelfs acceptabel voorstel beschouwt PERSONALIA Benoemd tot Mexicaans ambassadeur in Den Haag de heer Rafael Urdaneta, die zijn land momenteel in Canada ver tegenwoordigt. *v Journalisten die drs. Roemers op de voet hebben gevolgd in zijn functie van lid van de Sociaal- Economische Raad. boden gisteren de afscheidnemende vakbonds functionaris een passend geschenk NDSM ontslaat honderd man AMSTERDAM De Nederiandsche Dok- en Scheepsbouw Maatschappij (NDSM) gaat honderd beambten ont slaan. Over de voorwaarden van de af vloeiing hebben directie en vakbondsbe- sturen overeenstemming verkregen. Het ontslag is noodzakelijk geworden ten gevolge van de wanverhouding sterkte tussen beambten en uurloners. Voor werknemers boven de 58 jaar een regeling getroffen op basis van ve vroegde pensionering; voor werkne mers jonger dan 58 jaar is een inkom- stengarantieregeling gemaakt; waarbij rekening wordt gehouden met de leeftijd en de duur van het dienstverband. Het ontslag zal vóór 1 decembr den aangezegd. De opzeggingstermijn zal niet vóór 1 januari 1966 ingaan. Voorzitters wisseling (Van onze sociaal-econ. redactie) AMSTERDAM Op een buitenge woon congres van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, van middag in Krasnapolsky gehouden, heeft de heer D. Roemers de leiding van de grootste vakcentrale in ons land overgedragen aan zijn opvolger, de heer A. H. Kloos. Hij heeft, 50 jaar oud, deze functie neergelegd omdat (zoals hij in zijn afscheidsrede ver klaarde) het gevoel heeft niet langer voor honderd procent tegen de func tie te zijn opgewassen. Hij acht de tijd gekomen om, geestelijk zowel als lichamelijk, nieuwe reserves te kwe- De heer Roemers, die altijd een zwak voor de politiek gehad heeft, zal zich nu met hart en ziel wijden aan zijn werkzaamheden als lid van de PvdA- fractie in de Tweede Kamer, waarvan hij sinds 1952 deel uitmaakt. DIRK ROEMERS werd in 1940 docto randus in de economie en aanvaard de daarna een functie bij de Sectie Prijsvorming Textielindustrie. Na de oorlog trad hij in dienst van de Ver eniging van Kerftabakfrabrikanten, doch in 1947 sloot hij deze „werkge verservaring" af door een benoeming te aanvaarden als directeur van het wetenschappelijk bureau van 't NW, nadat hij een aanbod om secretaris van de Stichting van de Arbeid had afgewezen omdat hij dan niet over politiek zou mogen praten.. In 1952 werd drs. Roemers lid van het dage lijks bestuur van het NW en in 1959 voorzitter. AiNDRé KLOOS (43 jadr) is al vanaf 1946 in NW-dienst. Hij begon als as sistent-boekhouder. verhuisde in 1952 naar het wetenschappelijk bureau, werd in 1956 bestuurdersecretaris en in 1962 tweede voorzitter. Als lid van de SER en de Stichting van de Arbeid nam hij deel aan veel belangrijk so ciaal-economische besluitvorming. Ook verrichtte de heer Kloos veel werk in EEG-verband. Drie maal ver tegenwoordigde hij ons land in de ver enigde Naties. De heer Kloos is sinds 1963 lid van de PvdA-fractie in de Eerste Kamer. Volgens voorzitter grafici: (Van onze soc.-econ. redactie) LUNTEREN We hopen dat we ons vergissen, maar met onze ken nis van dit moment menen wij, dat de vakbeweging een te lage compen- s^i^he^ft aanva^r^ y>or de huur verhoging per 1 januari 1966. Wij vrezen, dat de Stichting van de Ar beid bij de vaststelling van haar ad vies teveel met gemiddelde verho gingen heeft gerekend. Tot deze uitspraak kwam gisteren de voorzitter van de Ned. Chr. Grafi sche Bedrijfsbond, de heer G. Jens, in zijn openingsrede op de algemene ver gadering van de bond. Hij gaf een overzicht van alle huurverhogingen, die na 1945 hebben plaats gehad en constateerde, dat thans de laagste com pensatie, die ooit werd gegeven, is aan vaard. Werknemers met minder dan f 160 inkomen in de week by een huur van 135 per maand en een huurver hoging van 15 pet. komen aan deze com-n°n°atip tekort. De heer Jens twijfelde ook aan de zin van de huurverhogingen. Volgens hem is in de huurafstand tussen oude en nieuwe woningen nog steeds niet veel veranderd en in de grote steden worden nog steeds jonge gezinnen ge dwongen dure woningen te betrekken. Van vrijwillig doorschuiven van goed kope naar duurdere woningen is nog geen sprake, zei de heer Jens. „Iemand die naar zijn zin woont is nooit bereid om terwille van het systeem, of ten ba te van de gemeenschap, een duurdere woninig te betrekken". Als oorzaak van het nog maar weinig afnemen van het aantal woningzoeken den in ons land noemde de heer Jens het grote aantal buitenlandse arbeidskrach ten. Hij vond dat de toelating van bui tenlanders afgeremd zou moeten worden, wanneer aan deze mensen geen redelijke woning kan worden aangeboden. Een verlichting van de overspannen arbeids markt noemde hij mooi, maar ook deze werknemers hebben recht op een mens waardig bestaan. Zolang een buitenlan der niet met zijn gezin in ons land kan wonen, is dit geen menswaardig bestaan. Ernst met pbo De voorzitter van het CNV, de heer J van Ei bergen, vroeg in een korte rede of de vakbeweging in eigen kring wel voldoende ern6t maakte met de pbo en de medezeggenschap. Naar buiten toe wordt hard geroepen om medezeggen schap, maar de heer Van Eibergen zette er een vraagteken achter, of men zich wel voldoende realiseert wat medezeg genschap inhoudt en wat hiervoor ge vraagd wordt. Intern zal men zich op de ze zaak meer en diepgaander moeten be- Scheelbeek (Hil versum); kand. ex. economie; S Griffioen (cum laude) (Loenen), A A Knipping. (Lent) Th G J M Janssen (Persingen). B J Schep PROMOTIES l Gepromoveerd aan de T.H. te Delft t tor in de technische wetenschappen: I (Vervolg van pagina I) Aanval Overigens staat wel vast dat deze vlucht in olie in de meeste gevallen geen oplossing zal bieden voor het aardgas- probleem. Want. de meeste handelaren hébben de olie-omzetten al En snelle vergroting daarvan lijkt niet waarschijn lijk nu het aardgas klaar staat om een aanval op de markt te beginnen. Hoe die aanval zal uitpakken, welk deel van de markt zal wegvallen, is nu nog moeilijk te voorspe'ien. De een zegt 40 tot. 50 procent, de ander 60 tot 70. Maar de aardgas-opmars is nog zó in een beginstadium, dat niemand een ver standig woord kan zeggen Het staat in ieder ge--'al wel vast, dat het niet de hele markt zal kunnen „pak ken". Vooral in ,.oudbouw"-huizen zal men niet zo gemakkelijk op aardgas overgaan, omdat dit toch altijd nog vrij aanzienlijke brekerijen vergt. In de meeste woningen beschikt men niet over een gasaansluiting in de woonka mer. Den Haag is de enige gemeente, waar dit verplicht is. In andere gemeen ten ziet men het slecht sporadisch. Met de nieuwbouw is dit anders: bij vrijwel alle projecten wordt nü al re kening gehouden met de komst van het aardgas. De buizen liggen kant en klaar en men zal slechts de kraan behoeven open te draaien om het binnen te laten. Daarom: juist in deze nieuwbouw zal de aardgas-aanval het hevigst zijn. Is er voor de handelaar dan geen en kele uitweg meer? Zeker, er zijn moge lijkheden om de verliezen zoveel moge lijk te beperken, al zullen die verliezen in de meeste gevallen wél komen. De heer Oskam: de handelaar zal in de toe komst meer warmteleverancier moeten worden dan brandstoffenhandelaar. Dat betekent, dat hij de levering van ver warmingsapparaten en de aanleg daar van voor zjjn rekening kan nemen. Uiteraard gaat dit niet zonder meer. Er zullen vakdiploma's nodig zijn en men zal vestigingsvergunningen moeten bezitten. Eisen, die vooral de oudere handelaren voor problemen zullen plaat sen. Een afdoende oplossing is het dan ook zeker niet. Een andere poging is het dan ook zeker Een andere poging deden tot nu toe de enkele honderden handelaren, die benzine gingen verkopen. Van de 400 zgn. „vrije pompen" zijn de meeste in bezit van brandstofhandelaren, die er een flin ke extra verdienste mee in de wacht Overheidssteun Maar belangrijker vinden de hande laren overheidsmaatregelen ter onder steuning van hun ondernemingen. Men wenst een ontwikkelings- en sanerings fonds voor de brandstoffenhandel. een fonds, dat los staat van het waarschijn lijk volgend jaar in werking tredende fonds voor de middenstand. En dan: investeringssubsidies. In principe staat de minister hier niet negatief tegenovei. Op het ogenblik stelt het CBS een onderzoek in naar de structuur van de brandstoffenhandel, waarvan de resultaten in gezamenlijk overleg met de handel zullen worden be studeerd. Indien de ontwikkelingen daartoe aanleiding geven zal de minis ter overwegen of en. zo ja. welke voor zieningen gewenst zullen zijn voor het opvangen van mogelijk ernstige moei lijkheden, aldus minister Den Uyl in zijn memorie van toelichting. In novem ber worden de uitslagen van de enquête verwacht. De handel hoopt, dot de resultaten positief zullen zijn en dat er van overheidswege wat zal worden gedaan om dreigende gevaren te keren. Want dat het aardgas voor vele handelaren de nekslag zal kunnen betekenen, staat wel vast. DE tegenstelling progressief- conservatief snijdt weer diep door ons politieke wereldje heen. Tenminste, als we de linkse bla den mogen geloven. Die zijn in de radio-t.v.-kwestie even de kluts kwijt geweest. Toen was er geen touw meer aan vast te kno pen. Wie was toen vooruitstre vend? PvdA en ARP, die de „zui len" verdedigden? Of de liberale en christelijk-Jiistorische open bestellers? De kwellende onze kerheid is nu voorbij. Progressief is iedereen die achter het kabi net-Cals en deszelfs program staat, conservatief wie daar min of meer tegen is. Een kleine nuan cering is men nog wel bereid aan te brengen: de CHU heet ge matigd- of pseudo-conservatief, de VVD reactionair. KVP en ARP varen momenteel een „linkse koers", maar pas op: in die par tijen schuilen „conservatieve krachten. Reden waarom Schmelzer en Roolvink vorige week niet volmondig „ja" durf den, wilden of konden zeggen te gen het programma-Vondeling: de hoofdschotel van het rege ringsbeleid. Een reusachtig aardig spelletje, dat gegoochel met de infectieven progressief, conservatief, reactio nair, links en rechts. Als je aan de goeie kant van de streep staat, kan je je er heerlijk jong bij voe len. Het is een soort leverinjectie tegen oud worden. Je ogen worden weer scherp en je gaat je conser vatieve tegenstander zien als een aderverkalkt mannetje, dat in het politieke bejaardentehuis z'n droe ve levensavond slijt. Je hebt boven dien het voordeel, dat niemand zichzelf graag conservatief noemt. Zodra dat zou gebeuren, worden je kwalificaties overbodig en is de aardigheid eraf. Maar het spelletje moet met enige zelfspot werden beoefend, anders gaat het verdraaid veel op demagogie lijken. En demagogie is „volksverlakkerij". Wie gebruikte dat woord vorige week in de Ka mer, tot grote verontwaardiging van links? De by uitstek „conser vatieve" mr. Geertsema. Maatstaf verkiezingsmanifest van 1963 bond de strijd tegen de publieke armoe de en de particuliere overdaad van de „affluent society". Die strijd wordt nu op regeringsniveau ge streden. met medewerking van twee partijen, die (naar mr. Beer- nink aantoonde) volgens hun ver kiezingsprograms de particuliere bestedingen juist wilden uitbreiden ten koste van de overheidsuitga ven. Hebben ze zichzelf nu laten meeslepen door de progressiviteits- drang van hun rode partners Goed, het program-Vondeling (laten we het zo maar even noe- m) heet dus progressief. Niet om dat het afkomstig is van een kabi net waarin socialisten zitten. Dat is geen maatstaf, althans geen honderd procent betrouwbare. Ook socialistische ministers kunnen be houdend zijn. De scherpslijpers van links willen dat wel toegeven. Met een lichte huivering denken ze te rug aan het beleid-Drees-Van der Kieft in de jaren 1952-'56. Nee, niet de politieke herkomst, maar de inhoud van het program- Vondeling is progressief. Omdat het zo sterk de nadruk legt op de gemeenschapsbehoeften en daar voor vele miljoenen meer uittrekt dan vorige kabinetten. In die ver snelling zit het 'm. Meer geld voor collectieve voorzieningen is hét sjibbolet voor progressiviteit. Nu heeft minister Vondeling in de Kamer gezegd, dat dit kabinet de rijksuitgaven met slechts 250 miljoen méér heeft verhoogd dan het kabinet-Marijnen zou hebben gedaan als het was aangebleven. Met andere woorden: het verschil in koers tussen het huidige voor uitstrevende en het vorige behoud zuchtige (want rechts-liberale) ka binet bedraagt maar een kwart mil jard. Dat is een belangrijk bedrag, maar toch nog net genoeg om de aan het kabinet-Cals kleiende ima ge van progressiviteit erg geloof waardig te maken. Het verhaal van Vondeling was in ieder geval een lelijke tegenvaller voor wie aanvankelijk in deze regering de vleesgeworden vooruitstrevend heid meende te herkennen Links raakte er door in verwarring. Was de club van Marijnen dan tóch niet zo conservatief? Of Cals e-s. onvoldoende vooruitstrevend? De onzekerheid en teleurstelling uitte zich in geprikkeldheid jegens KVP en ARP. die de trouweloos heid opbrachten om de regering af te remmen door haar te verzoe ken het uitgavenniveau te vermin deren met uitgerekend dat vervelende bedrag van 250 miljoen. „De confessionele regeringspartijen willen immers volhouden dat dit kabinet het beleid-Marijnen voort zet", zei de communist Bakker, die met deze opmerking zoutzuur in de socialistische wonden goot. Het is wel te begrijpen, dat met name de PvdA van de voorziening in gemeenschapsbehoeften zo'n zwaar punt heeft gemaakt. Haar Belastingen STELLENDAM. Prinses Beatrix en haar verloofde de heer Claus von Amsberg. hebben gisteren een werkbezoek gebracht aan de in uitvoering zijnde Deltawerken. Zij landden met twee helikopters van de Koninklijke Luchtmacht op dt bouwput in het Haringvliet bij Stellendam. De Prinses zat naast haar verloofde in de eerste helikopter. Het paar werd rondgeleid door onder meer de directeur-generaal van de rijkswaterstaat ir. J. van der Kerk, het hoofd van de deltadienst ir. J. Volkers en de heer P. H. van der Weele, die belast is met de afsluiting van het Haringvliet. De Prinses en haar verloofde toonden grote belangstelling voor de verschil lende onderdelen van het werk. Kort na het middaguur stegen ze weer op om het werk in het Brouwershavense Gat en de Oosterscheldebrug te be zichtigen. Laten we wel wezen: een dras tische verhoging van de rijksuit gaven heeft op zichzelf even weiniig met progressiviteit te m^. ken als een verlaging of stabilid%.. ring van die uitgaven met conaam vatisme. Alle partijen, ook de „con servatieve" liberalen, hebben vorige week in de Kamer gezegd, dat ze 't uitgavenprogr.-Vondeling graag verwezenlijkt zouden zien (zij het niet in één keer, aldus VVD en CHU). De tegenstelling tussen vooruitstrevendheid en behoud zucht komt hier pas om de hoek kijken bij de vraag waér de extra middelen voor de toegenomen ge meenschapsbehoeften vandaan moeten komen. Uit een verzwaring van de directe belastingen waar door vooral de hogere inkomens en grote vermogens worden getrof fen? Of uit een verhoging van de indirecte belastingen waaraan de minstdraagkrachtigen relatief meer pijn hebben dan de „gegoeden"? De eerste oplossing zou met recht progressief kunnen worden ge noemd. Maar deze regering heeft overwegend voor methode no. 2 gekozen en daarmee komt haar vooruitstrevendheid (in dë sociaal- politieke zin van het woord) wel in een wat ander licht te staan. Anders gezegd: Vondeling is feite niet progressiever dan Witte- veen, die de overschrijding van de uitgavennorm uit leningen wilde financieren. En Vondeling was, naar ejgen maatstaven gemeten, bepaald conservatief toen hij vo rig jaar met de overgrote meer derheid van zijn fractie stemde vóór de belastingverlaging van f 1 miljard, die beslag legde op een gressieve tijdperk pas bij begint, dat niet vergeten. Het is misschien ouderwets en dus conservatief, maar de werke lijke tegenstelling tussen vooruit strevendheid en behoudzucht zien we toch veel meer dan in het vlak van de publieke behoeften naar voren komen in de sociale politiek en in de inkomens- en vermogens verdeling. Progressieven, conser vatieven en reactionairen vinden elkaar als het gaat om meer we gen en beter onderwijs. Hun we gen scheiden als de inkomens- en bezitsverhoudingen in het geding komen. Van dit centrale strijdpunt leidt de progressiviteitscultus rond het program-Vondeling de aan* dacht af. Sociaal-politiek moet het kabinet-Cals nog waarmaken dat het boven zijn voorganger uitkomt, dat er (wat altijd door KVP, ARP en CHU is betwist) met de socialis ten beter valt te regeren dan met de liberalen. Daarbij gaat het niet om wat procenten loonsverhoging meer of minder, maar om eer structurele ingreep in de verhou dingen. Tip van Vondeling Hebt u nog bezuinigingstips voo^ Vondeling, schrijf de minister dan geen benepen, serviel briefje, want daar heeft hij een gloeiende hekel aan. Dat had hij al als Kamerlid. In een interview met Kamerlid journaliste mevrouw Brautigam zei hij begin dit jaar: ,.Er is iets grandioos mis in de verhouding tussen kiezer en geko zene. De mensen zetten een Ka merlid in een andere, veel hogere wereld. Dat zit me dwars. De derdanige toon in brieven, ook je eigen partijgenoten, is voor mij onverteerbaar. Ze zetten er de mooiste titels uit de zakagenda boven tot en met excellentie toe. En ze putten zich uit in veront schuldigingen omdat ze je lastig vallen, zoals ze dat noemen, of je kostbare tijd in beslag nemen". De bewindsman noemt dat „dwaze gezagsaanbidding". ..We hanteren standsbegrippen uit vroeger eeuwen. Jongere maatschappijen i kennen dat niet, maar onze maat- schapnij is wat dat betreft ver steend en verkalkt. Het galauni- form voor Kamerleden bestaat of- ficieel nog en sommigen dragen het waarachtig by officiële plech- tigheden. Belachelijk. Het nette 1 pak van de burger is een donker- blauw pak, op zijn best een jacquet

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7