®L STARTKLAAR VOOR RENDEZ -VOUS Erhard heeft zijn kabinet rond Honden blaffen - maar de karavaan trekt verder nieuws Jji eca fcaftte lij. Gemini-6 maandag omhoog Zal ontmoeting slagen? j Twee raketten na elkaar ruimte in Monnik krijgt 32 maanden voor smokkel Oostenrijkse regering afgetreden Nog geen defensiepact voor Scandinavië MELK METEEN UIT UIER IN TANK Federatie Australië en Nieuw-Zeeland? ZATERDAG 23 OKTOBER 1965 4 F| (Van een onzer verslaggevers) KAAP KENNEDY - Zal de mens er I nu werkelijk in slagen een rendez- iL vous in de ruimte tot stand te bren gen? ledereen op Kaap Kennedy vraagt het zich met spanning af deze laatste dagen voor Amerika's meest :J gedurfde ruimte-experiment: de lan- cering van de Gemini-6 en die van de zo belangrijke Agena-raket. Na de j mislukte ontmoetingspoging van de I vorige Gemini-vlucht (die overigens een succes werd) hoopt en rekent ,i men, méér nog dan vorige keer, op een gunstig resultaat. Vele malen al hebben ruimte- veteraan Walter Schirra (die al in 1962 om de aarde cirkelde) en twee- Ki de man Thomas P. Stafford het rendez-vous in het trainingscentrum -h geoefend en in ieder geval zijn zij ervan overtuigd, dat er niets mis kan gaan. Ft Dit is het plan. Maandagmiddag vier uur (Westeuropese t(jd) zal van Kaap Kennedy een Atlas-Agena raket worden J gelanceerd waarvan de Agena in een i" baan om de aarde 300 km hoogte jj zal moeten gaan cirkelen. Zeven kwar- I lier later zal de Gemini-capsule volgen, J omhoog gestuwd door de machtige Titan, die beide astronauten in een ellipsvor mige baan van 150 tot 250 km hoogte zal brengen. Dat zal het begin zyn van een twee etmalen durend experiment, waar- bjj de Gemini contact zal moeten maken met de Agena, na eerst uiteraard in de A Agena-baan te zijn gemanoeuvreerd. i Verwacht wordt dat dit pas bij de v ui de omwenteling het geval zal zijn, moge- x4 lijk zelfs later, want een fout van enkele seconden in het tijdschema kan het totdat de Agena plaats heen komt later. Maar op Kaap Kennedy heeft men rr lotde hoop. dat het „ignition, lift-off' geen seconde te laat zal hoeven te wor- ;den gegeven. De ervaringen met tijd- «hema's zijn tot nu toe gunstig geweest: Gemini-5 bleef slechts viertiende seconde achter op het plan KANS GROTER Het is niet de bedoeling, dat Schir ra of Stafford tijdens de vlucht hun cabine verlaten. Het enteren van de Agena zal gebeuren, terwijl beide man nen in de stuurstoelen zitten. Als ze dicht genoeg bij de Agena zijn, zullen ie met kleine stuurbewegingen de neus van de Gemini in een daarvoor be stemd elastisch gat drukken. Dat te bereiken is het hoofddoel van .de onderneming. Of men zal slagen? De kans op succes is zeker groter dan de vorige keer. De Agena is namelijk uit- gerust met systemen die het manoeuvre ren en het bepalen van de stand mogelijk fc maken. Deze systemen kunnen zowel vanaf de grond als vanuit de Gemini gk worden bediend, zodat men in staat zal zijn de raket geheel naar de hand van de astronauten te zetten. ERVARING lal Evenals vorige malen zal de vlucht worden geleid vanuit het hoofdkwartier in Houston (Texas): het Manned Space- craft Centre van de NASA. En Christo- [et pher Columbus Kraft zal weer de leider A $n van de vlucht. Vanaf de grond zal 'fthij zijn instructies geven aan de astro nauten. Hij zal ook als dat nood- i zakelijk mocht zijn bepalen of de ni vlucht zal worden verkort of verlengd. 5* Want het staat natuurlijk nooit geheel vast of men in de vierde ronde al ccn ontmoeting zal kunnen hebben. Maar in ieder geval zal de tocht niet zó lang [U worden als die van Cooper en Conrad, die op één uur na acht etmalen in de ruimte bleven. Een record in de oost west ruimterace. Tijdsduur is ditmaal niet zo belangrijk, vorige keer wilde men bewijzen dat de mens een tocht even langdurig als een retourreis naar de maan zou kunnen vol brengen. Een bewijs dat ruimschoots is geleverd. Ditmaal echter wil men vooral onder zoeken tot welke stuurbewegingen men in staat is. Men wil ervaring met het contact maken met een voorwerp in de ruimte. Want dat is belangrijk voor het Apollo-project, dat zoals bekend beoogt de eerste Amerikaan op de maan te brengen en waarbij veel met rendez- vous-technieken moet worden gewerkt. Op Kaap Kennedy heerst spanning. De Titan en de Atlas-Agena staan al gereed voor de lancering. De generale repetitie is gehouden. De 19 volgstations in het Gemini-netwerk hebben dezer dagen de laatste communicatieproeven genomen, waarbij ook de beide astronauten wer den ingeschakeld. En er zijn geen moei lijkheden gerapporteerd. Hoopvol zal men maandag met het af tellen beginnen voor het eerst voor twee lanceringen tegelijk. Zal het rendez-vous een succes worden? Zo ja, dan wordt dit een zeer belangrijke stap op weg naar uitvoering van het maan-project. Aan het eind is men echter ook dan nog lang niet. Er staan nog vijf ont- moetingsvluchten op het programma. De volgende zal waarschijnlijk eind dit jaar worden gemaakt. Dat wordt dan weer een lange: meer dan veertien dagen, een tijdsduur die gelijk staat met die. nodig voor een reis naar de maan, de landing, de verkenning van de planeet en de terugkeer naar de aarde. Elke keer wordt een stap ver der gezet: Schirra en Stafford doen de komende dagen een zeer belang- Ontvoerd kind na 6 jaar ontdekt bij Indiaanse vrouw SANTA ANAA (VS) Een 6-jarig Amerikaans meisje, dat in 1961 werd ontvoerd, is teruggevonden en wel bij de 41-jarige landarbeidster Ramona Doughtery, een volbloed Indiaanse. Het meisje heet Linda Lee Ridings. De politie is er nog niet in geslaagd de moeder te vinden, die het laatst in Los Angeles heeft gewond. Tegen de landarbeidster is ontvoering ten laste gelegd. „Ik heb haar .ontvoerd toen Linda nog een baby was", zo vertelde ze tegenover de politie. ROME De capucijner monnik Antonio Corsi is gisteren door een rechtbank in Rome veroordeeld tot twee jaar en acht maanden gevange nisstraf en een geldboete van 272 mil joen lire wegens medeplichtigheid aan een uitgebreide smokkel van sigaretten. Een tweede geestelijke, Goffredo Milani, werd wegens gebrek aan be wijzen vrijgesproken. Van de zes leken, die met de genoemde geeste lijken terechtstonden, kregen vier ge vangenisstraffen variërend van twee tot zeven jaar en geldboetes tussen 272 en 642 miljoen lire. Twee werden vrijgesproken. De twee monniken heb ben van het begin van het proces vol gehouden „bedrogen" te zijn en niet te hebben geweten wat er in de kisten zat waarop de aanduiding „landbouw- materieel" stond. WENEN De regering van Oostenrijk heeft gisteren haar ontslag ingediend, omdat de deelnemers van de coalitie, de socialisten en de Volkspartij, het niet eens konden worden over de begroting vooi 1966. President Jonas zal waarschijnlijk het kabinet vragen aan te blijven tot de nieuwe verkiezingen, die volgend voor jaar worden gehouden. Oorspronkelijk zouden de verkiezingen pas voor het na jaar van 1966 uitgeschreven worden. De verhouding tussen de beide coalitie partners was al maanden gespannen, waardoor de regering praktisch werd verlamd. krijgt binnenlandse zaken, een minis terie waarvoor de minister van cultuur van Noordrijn-Westfalen, prof. Paul Mikat. op het laatste ogenblik had bedankt, omdat hij liever hoogleraar aan de universiteit van Bochum zou willen blijven. De vorige minister van binnenlandse zaken, Hermann Hoecherl van de C.S.U., krijgt de portefeuille van landbouw. De nieuwe ministers zijn Richard Jaeger (C.S.U. - justitie), Hans Katzer (C.D.U. - arbeid), Ewald Bucher (libe raal - wederopbouw), Johann-Baptist Gradl (C.D.U. - vluchtelingenzaken) en Gerhard Sloltenberg (C.D.U. - we tenschappelijk onderzoek). Naar aanleiding van protesten van de vrouwenbeweging in de C.D.U., dat geen vrouw zitting had in de nieu we regering, zou Erhard ertoe bewogen Elisabeth Schwarzhaupt De hardnekkige geruchten dat er zich veiliger voelt binnen het ka- tussen Noorwegen en Zweden con- der van een grotere alliantie als de tacten zijn gelegd met betrekking tot het sluiten van een defensie pact, krijgen steeds vastere grond. Dit pact zou in werking moeten treden als in 1969 de Navo uiteen zou vallen als gevolg van de poli tiek van Frankrijk. Toegegeven is thans, dat er nog geen contacten op regeringsniveau werden gelegd, maar dat er een uitwisseling van gedachten is ge weest in bepaalde organisaties. Ook de nieuwe regering van Noor wegen heeft er geen enkele be hoefte aan, de Navo vaarwel te zeggen. Men vindt het echter niet onverstandig, alle mogelijkheden te bekijken Navo uiteen zou vallen. Enkele verklaringen van Zweed se zijde hebben intussen ook in Noorwegen de aandacht getrokken. In een Deens radioprogramma zei de Zweedse (socialistische) minis ter van defensie, dat zijn land be reid is, met Noorwegen en Dene marken te onderhandelen over het sluiten van een defensiepact. Zwe den zal hiertoe echter niet het ini tiatief nemen. Zijns inziens zou echter een neutrale Scandinavische Navo. In een neutraal Scandina visch defensiepact ziet hij geen heil. Uit de ijskast TyU de Duitse verkiezingen ach- ter de rug zijn en de Bonds republiek weer een regering heeft, zullen enkele problemen aan de orde komen, die tijdelijk in de ijs kast waren gezet. Een van deze zaken is de MLF (Britse afkorting voor multilate- het° geval de rale kernmacht), die West-Duits- land medezeggenschap zou moeten geven over kernwapens in Navo- verband. De belangstelling voor de MLF is al geruime tijd minimaal. Alleen de Verenigde Staten en de Bonds republiek waren nog bereid, de verwezenlijking te overwegen. Het is echter duidelijk geworden, dat het geen zin meer heeft, het project nieuw leven in te blazen. Washington heeft al laten door defensie-organisatie een belangrij- schemeren, dat dit inderdaad niet Gerhard Schroder blijft minister van buitenlandse zaken van de Bonds republiek Duitsland. Zijn tegenstanders hebben ook nu niet hun zin ge kregen. Dank zij de vasthoudendheid van kanselier Erhard. ke bijdrage vormen tot de vermin dering van de spanningen in Noord- Europa. Gedoeld werd hier waarschijn lijk op de bezwaren, die de Sow- jetunie heeft tegen het feit, dat Denemarken en Noorwegen deel uitmaken van de Navo. In ant woord op de verklaring van zijn Zweedse collega zei de Deense mi nister van defensie, dat zijn land Als kanselier Erhard terugblikt op de maanden, die achter hem liggen, heeft hij reden om te glim lachen. Toen de bondsdagverkie zingen nog gehouden moesten toor den, hadden enkele leidende figu ren in zijn eigen partij hem al af geschreven als bondskanselier. Zelfs bondspresident Lübke had al enkele andere figuren op het oog, van wie er een de plaats van Erhard zou moeten innemen. De uitslag van de verkiezingen haalde echter een streep door alle bereke ningen. Ook na de 19de september was het gevaar voor Erhard echter nog niet geweken. Deze zou slechts op nieuw met het kanselierschap be last kunnen worden, als de coalitie met de liberalen gecontinueerd zou worden. En dus zetten mannen als Adenauer, en Strauss alles op alles om een akkoord tussen Erhard en de liberalen onmogelijk te maken Het is een publiek geheim, dat ook president Lübke nog lang reke zal gebeuren. Het Britse ANF-project (Atlan tische kernmacht), dat de plaats van de MLF zou moeten innemen, is nu wellicht ook van de baan. Zelfs de Britse regering, die het heeft gelanceerd, ziet er geen heil meer in. Waarschijnlijk zal thans eerst nog worden geprobeerd, met de Sow- jetunie tot overeenstemming te komen over maatregelen die sprei ding van kernwapens moeten voor komen. Pas wanneer (by wijze van uitzon dering) een akkoord onmogelijk blijkt kan serieus worden gespro ken over nieuwe mogelijkheden om zo mogelijk binnen het kader van de Navo tot een regionale regeling te geraken. Intussen blijft Frankrijk het voor naamste probleem voor een op lossing, die ook de Duitsers tevre den kan stellen. Generaal De Gaulle voelt slechts iets voor een Europese kernmacht, met uitsluiting van Engeland. De Franse kernwapens zouden vol doende zijn om Europa te bescher- Totdusver hebben de Duitsers en de andere partners van Frankrijk het Franse plan slechts als ning heef. gehouden me. de moge- E ^dë „SS d!ë O"»»*™*™ lijkheid, dat de pogingen van Er- een pijnlijke ervaring zijn geweest, hard, een nieuwe coalitie met de dat de C.D.U./C.S.U.-fraktie in de F.D.P. te sluiten, zouden misluk- Bondsdag radicaal een eind heeft ken. gemaakt aan de campagne tegen n,e* *n de afschrikwekkende macht Het drijven van Adenauer en Schroder, die nu al enkele jaren van het Franse kernwapen. Om die Strauss is echter op niets uitgelo- heeft geduurd. Aangenomen mag reden voelen zij er niets voor, de pen. Er werd tenslotte overeen- worden, dat Lübke op dit punt militaire banden met stemming bereikt met de liberalen, geen moeilijkheden meer zal ver zonder dat dezen wezenlijke con- oorzaken. cessies deden. De C.S.U. van Als volgende week zijn kabinet als een poging, de hoge kosten uit te smeren over alle partners. Deze bondgenoten geloven echter Ver. Strauss kreeg een iets sterkere is beëdigd, breekt i Staten te verbreken. Dit laatste geldt vooral voor de Duitsers, die zich nog altijd niet ITrhorvI "v" '*"=i ÜH aan willen neerleggen bij het bestaan Premier Wilson heeft het de laatste weken bijzonder druk gehad, voor al met de Rhodesische kwestie. Het is hem aan te zien. Strauss blijft in München BONN West-Duitsland heeft eindelijk weer een kabinet. Na verscheidene weken van moeizame onderhandelingen kon bondskan selier Erhard gisteravond het lystje van ministers aan president Luebke overhandigen. Het meest opval lende van deze lyst is, dat de voorzitter van de CSU, Franz Jo sef Strauss, er niet op staat. Erhard heeft hem wel een ministerspost aangeboden. Maar Strauss wei gerde, omdat hij de afstand van München (waar hjj partijvoorzitter is) naar Bonn te groot vindt. De nieuwe ministers zullen dinsdag aan Luebke worden voorgesteld. Hier na leggen de ministers de eed voor de Bondsdag af en 3 november legt Erhard zijn regeringsverklaring af. In het nieuwe kabinet van Erhard komen vijf ministers voor, die in zijn V°riJ kab™;t 2it"n8 hadden. DRONTEN Op de vijftig vee- door leidingen uit de uier van de koe Veraer hebben twee ministers een bedrijven in Oostelijk Flevoland zijn zal stromen. Drie keer per week wor- andere portefeuille gekregen melkbussen binnenkort uit de tüd. Zij den de tanks met een speciaal appa- De cnristen-democraat Paul Luecke, worden vervangen door diepgekoelde raat leeggezogen. Daarna gaat de melk e minister van wederopbouw was, I tanks, waarin de melk rechtstreeks in een daarvoor geconstrueerde auto naar de fabriek in Emmeloord. De voordelen van deze nieuwe wijze van melkvervoer zijn. dat de melk meteen kan worden gekoeld en dat geen mensenhanden de melk aanraken j j voordat die aan de fabriek komt. Men hoopt, dat alle veeboeren, die |zich in de toekomst in de nieuwe IJs- selmeerpolder zullen vestigen, aan het nieuwe systeem zullen meewerken. Overwogen wordt het systeem ook el ders in te voeren. MANCHESTER De Britse politie heeft gisteren vrijwilligers uit het pu bliek opgeroepen om te helpen zoeken naar lijken van vermoorde kinderen j die begraven liggen in een moeras. Er zijn vier speciale posten voor inlich tingen ingericht langs de wegen die naar het moeras leiden. Automobilis-1 I ten en motorrijders worden verzocht I alles wat zij in de afgelopen maanden j gezien hebben wat hun verdacht voor-1 kwam, te melden. Zoals bekend is in deze moerassige streek onlangs twee kinder ly ken gevonden. Het tweede lijk werd donderdag ontdekt. Het is de 12- jarige John Kilbridge, die twee jaar geleden spoorloos was verdwenen. o-.-o "-v A..V-WWV. weiiiviu een aaugenamei wju aan. n..„ kabinet. De pogingen, minister van De campagne tegen Erhard en 7 Duitse staten, Zij achten buitenlandse zaken Gerhard Schroder werd in de afgelopen »-« •»- Schroeder uit te schakelen, liep twee jaren gevoerd onder het mot- echter op een mislukking uit. Toen to, dat zij een goede verstandhou- Adenauer ter elfder ure probeerde ding met Frankrijk in de weg de benoeming van Schroder te stonden. De steun van de C.D.U. verijdelen, bleek de grote meer- C.S.U.-fractie voor de herbenoe- derheid van de fractie in de ming van Schroder om de wijze, Bondsdag hem dit bijzonder kwa- waarop zij zich gedistantieerd te nemen- heeft van Adenauer en in zekere Tot voor kort werd nog aangeno- zin ook van Strauss, duiden er op, men, dat bondspresident Lübke dat het beleid van beide staatslie- zou weigeren, de benoeming van den achteraf als juist werd bevon- Schroder uit te schakelen, liepen den. De strijd zal wellicht in de laten doorschemeren, dat hij daar- achterhoede nog voortduren. Maar toe het recht zou hebben, Zijn be- Erhard zal er minder door worden wering werd echter fel bestreden gehinderd. Terwijl de honden blaf- door hen, die de grondwet op dit fen trekt de karavaan verder. De Nieuwzeelandse minister van defensie wordt steeds hechter. Bei- defenste, Eyre. heeft de voorspelling de landen blijven echter ook hun geuit, dat zijn land met Australië eigen belangen houden, die soms een federatie zal aangaan. Zijn spiratie vond hij - nogal uiteenlopen. In een Australi- irding sche unie Nieuw-Zeeland nog de wetgeving, die een vrije een eigen regering hebben, maar markt schept tussen beide landen voor het overige zou het een on- voor ongeveer tweederde deel var hun onderlinge handel. Er werd twee jaar over onder handeld. Deze lange duur var voorbereiding omhult de moeilijk dergeschikte positie gaan Het Nieuwzeelandse immigratie beleid is voorzichtig. Op een of an dere wijze is Nieuw-Zeeland hoewel zijn landbouw net zo effi- heid formele banden te leggen tus- ciënt is als die van Denemarken sen beide buurlanden met eenzelf- minder ambitieus de Britse cultuur en gelijke regio- maatschappelijke n. Nieuw Canbern JHIHI Geografisch en cultureel liggen kennelijk een geheel "andere m- °eide„ Gemenebestlanden dichter vloed op de mensen, dan de hitte bij elkaar dan Oost- -> kistan. De gedachte, dat Nieuw-Zeeland als zevende staat deel van Austra lië gaat uitmaken, is niet nieuw. «f uc "icnseii, uan ue nine, w w w w w w West-Pa- droogte en woestijnen van Austra- ''ëTnfiiCC-_ ft °°k heeft Engeland er op aange- li Jan ,bei.?e dingen. Zolang er in deze houding "p fie ^lch.toch bewust zijn geen verandering komt zal de voor de veranderingen in Azie droom van Eyre aangaande een De samenwerking op het gebied veel bda^gst^Toör de Pacifïc groïe p'adfic-SenS van de buitenlandse politiek en de *Qnmogenaneid zijn talloze eilanden getoond, vervulling gaan. De twee astronauten, die de Gemini-6 zullen besturen. Rechts veteraan Wal ter Schirra, die al in 1962 zes Mercury- rondjes maakte met de Sigma-7. Links zijn metgezel Thomas P. Stafford, ex- invlieger van de Amerikaanse lucht macht, voor wie deze vlucht de eerste ruimtevaart wordt na een driejarige NAS A-opleiding. Het personeelsblad van de NS ,,De koppeling" publiceert deze week een woordenlijstje ten behoe ve van de niet-Fries spre kende NS'ers die dienst doen aan de loketten van Friese stations. Dit naar aanleiding van de storm in een glas Fries spraak water" zoals De kop peling het noemt die onlangs ontstond toen een Friese mevrouw zich er over had beklaagd dat men haar taal bij het lo ket in haar woonplaats niet verstond. De woor denlijst in het blad be gint met enkele reis" (inkelde reis) en eindigt via onder meer „locomo tief" (ijzeren lukbealch) en 3,90 (trije goune njoggentich) met „zeu ren" (lamelje). I Een portret, dat twee jaar geleden voor nog geen dertig gulden in het bezit kwam van een Rus sische pianist en later door een Duitse uit de buurt van Keulen voor een belangrijke hoger bedrag werd gekocht, zou volgens deskundigen een echte Frans Hals zijn. Waarschijnlijk is het een zelfportret. Portret ten van Frans Hals heb ben de afgelopen jaren op veilingen wel ander half miljoen gulden op gebracht. De nieuwe Hals zal op 26 november in Londen geveild worden. I Maarheeze is opgelucht, want eindelijk is de brug klaar op het gevaarlijke kruispunt waar dagelijks vier keer honderden schoolkinderen moesten passeren. Het is een vijf meter hoge Bailybrug en is 40 meter lang. Gister middag is de brug in ge bruik genomen. Ruim vijfhonderd jongens en meisjes met vlaggetjes en feestmutsen trokken over de drukke verkeersweg, terwijl het passerende verkeer claxoneerde en de autobestuurders de kinderen toezwaaiden. De brug is gebouwd door de Genie-troepen. Burge meester Van Schaik dankte het hoofd van de Genie, generaal Kroes, met de woorden: „Gene raal, ik meld u, dat het bruggehoofd Maarheeze volgens plan en onder dank is genomen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5