Gereformeerde dag in Utrecht synode bijeen PAUL TILLICH OVERLEDEN Roel Hagoort! overleden Een woord voor vandaag Kerk moet financieel soberheid betrachten In januari vernieuwd „pinkstergeschrift" Lutherse Zendingsraad bezint zich op taak Christendom is onvoorbereid op communisme Alleen door gesprekken veranderingen overzien Commissie tot samenspreking ingesteld Faillissement „Brood-nodig" Uw probleem is het onze ZATERDAG 23 OKTOBER 1965 Wij zijn er aan gewend geraakt om in één adem te spre ken over eenheid en waarheid. En er wordt dan ook vaak ge klaagd over sommige moderne vormen van kerkelijke een heid, omdat men meent dat aan de waarheid geen recht wordt gedaan. Maar Paulus die zeker niet de waarheid te kort wil doen spreekt in zijn brief aan de gemeente van Efeze over eenheid en werkzaamheidDe gemeente wordt „bijeen gehouden door de dienst van al zijn geledingen naar de kracht, die elk lid op zijn wijze oefent." Dat woord „geledingen" is een moeilijk woord en we kun nen er heel lang op turen om te proberen het te begrijpen. Maar het gevaar is dan groot dat we iets anders vergeten, dat wel duidelijk is en hoogst belangrijk. Paulus spreekt hier over het werk van ieder lid van de ge meente van Christus. Een ieder heeft een taak. Niet dezelfde taak, want zoals we bij de geboorte verschillende talenten krij gen, zo ontvangen we bij de wedergeboorte verschillende ge nadegaven, al naar gelang de opdracht die wij hebben te ver vullen. Ieder heeft een taak. En door die taak te vervullen dienen we de eenheid van de Kerk van Christus. Maar door die taak te verwaarlozen verbreken we de een heid. Hebben we al ontdekt welke taak God ons heeft opge dragen. We lezen vandaag: Lucas 22 39-53. We lezen morgen: Lucas 22 54-71. (Van een onzer medewerkers) UTRECHT De generale sy node van de Gereformeerde Ker ken heeft op de tussentijdse zit ting in Utrecht een aantal finan ciële zaken behandeld. Men be trachtte uiterste soberheid. Nieuw werk durfde men nauwelijks aan te pakken. De salarissen en de kosten van de lopende werkzaam heden zjjn zo gestegen, dat men niet aarzelde om, zoals een der synodeleden uitdrukte, „het mes in de begrotingen te zetten". Van de aangesloten kerken durfde men voor 1966 niet meer te vragen dan 2.200.000 gulden voor het algeme ne kerkelijke werk. Dit is 15 pro cent meer dan in 1964. (Van een onzer medewerkers) Afgevaardigden van vele Lu therse gemeenten kwamen deze week bijeen in de Augustanakerk te Amsterdam om zich te bezinnen op de zendingsroeping der kerk. De voorzitter, ds. J. Hallewas van Zaandam bepaalde in zijn ope ningsrede de aanwezigen bij de grote vraagstukken waarvoor de kerk in het algemeen en de Lu therse Kerk in het bijzonder in onze tjjd staat. Zending is niet meer een werk van de Westerse kerk in Oosterse landen, maar vooral ook de wijze waarop de gemeente in ons eigen land missione rend is ingesteld. De „leek" zal de tegenwoordigheid van de gemeente in de wereld moeten bewijzen en de ge ordende ambtsdragers zullen de leken daartoe moeten opleiden. Men heeft vaak in de gemeente de houding aangenomen alsof het getui gen pas aan de orde zou komen wan- rtedr eerst de gemeente zelf tot een zekere rijpheid was gekomen. Tegen woordig zien wij duidelijker in, dat de gemeente al getuigende wordt wat zij moet zijn. Ook de erediensten zullen daarom niet alleen de gemeente als volk van God moeten verzamelen maar ook dienstbaar moeten zijn aan het klaar maken van de gemeente voor haar dienen in de wereld. Islam In de middagvergadering sprak de heer D. van der Meulen over nieuwe vormen van ontmoeting tussen chris tendom en de islam. De leiders van het mohammedanisme blijken gene gen te zijn het gesprek met de chris tenen te beginnen omdat het westen geen politieke rol in de mohamme daanse landen meer vervult. In 't bij zonder stond spreker stil bij het ex periment van Toumliline waar katho lieken en protestanten een plaats van christelijke tegenwoordigheid willen vormen in een islamietische omge ving. ST. LOUIS (Missouri) Dr. A. Th. van Leeuwen, lid van het directorium van de stichting Kerk en Wereld van de Nederlandse Hervormde Kerk, heeft donderdag verklaard dat het christendom overal volkomen onvoor bereid staat tegen de uitdaging van het communisme. Hij woonde een studieconferentie bij over internatio nale orde van de nationale raad der De kerk dient te komen tot een v ontmoeting met het communisme, meende hij. „De kernvraag is niet of het communisme op den duur zal falen, ir of we een echt alternatief bezitten." Het communisme, zo meende hij, veelomvattend, pretendeert de betekenis van de geschiedenis te kennen, heeft een brandend missionair gevoel en is het logische slot van het agnosticisme en feitelijke atheïsme van de moderne we tenschap en technologie. Hij adviseerde tot een tweegesprek tussen de zeer gevarieerde groepen zon der rekening te houden met nationale er ideologische gedragslijnen en tot vesti ging van een onafhankelijk centrum voor fundamentele, veelomvattende research en het voorbereiden van een beleid op lange termijn. Psalmproeve niet op tijd gereed UTRECHT De proeve van de nieuwe psalmberijming zal niet voor de tweede zitting van het volgend jaar klaarkomen, zo heeft het moderamen van de synode vernomen. Dit betekent, dat deze synode de nieuwe proeve niet zal kunnen bespre ken en er moet worden gewacht tot een volgende. Men hoopte namelijk, dat de proeve zover klaar zou zijn. dat deze in het voorjaar tegelijk op de her vormde en gereformeerde sy node zou kunnen worden be handeld. Europese afdelingen YWCA: vooral als het ingreep leven van mensen, die elkaar moeten leren verstaan. Dat geldt ook voor jeugduitwisseling: niet alleen reizen eikaars land, maar ook andere jongeren ontmoeten, elkander leren begrijpen hierbij de vaak gemakkelijke weg v vooroordeel natuurlijk vermijden. Niet in de laatste plaats ook bij het werken met de „ongrijpbare jeugd" Over het algemeen zijn de gesprekken zeer waardevol geweest Het werk heeft uiteraard in elk land een eigen accent. Toch was duidelijk merkbaar dat zowel Finnen als Italianen, zowel Engelsen als Oostenrijkers eenzelfde doel voor ogen stond. (Van onze kerkredactie) i Ge- IS ER KRUID GEWASSEN TEGEN REUMATIEK? Ja, Togal. En niet tegen reumatiek-alleen. Ook griep en spit en zenuwpijnen verdwijnen snel, afdoend en veilig. Neem daarom Togal-pastilles in huis. Zeker is zeker. Togal tegen pijn. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. (Van een medewerker) TVERN Een week lang zijn af- -■-* gevaardigden van de Euro pese afdelingen van de Young Women's Christian Association in Zwitserland bijeen geweest om met elkaar van gedachten te wis selen over problemen van deze tijd. De YWCA (Christen Jonge Vrouwen Federatie) is een oecu menische lekenbeweging. Hieron der wordt niet alleen de eenheid van de kerken verstaan maar het gehele staan in de wereld. Het streven de andersdenkenden te ont moeten neemt bij de YWCA een be langrijke plaats in. Er wordt niet alleen gepraat maar ook iets gedaan: sociale activiteiten voor jongeren en ouderen, buitenschoolse vorming, con tacten leggen met migranten, vrljwilli- f;e hulpverlening, het organiseren van eugdclubs en werkkampen. Sprekende over Europa als ons gemeen- schappelijk geesteskümaat zei prof reformeerde Gemeenten heeft op haar Lange uit Berlijn: Het gesprek Is het laatste zitting te Utrecht ook besloten een enige dat ons helpen kan de snelle commissie in te stellen voor samenspre- veranderingen in deze tijd te overzien, king. Deze commissie heeft tot opdracht Dat is een techniek die wij moeten contact op te nemen met de Gerefor- leren Bij het ontbreken ervan gaan meerde Gemeenten in Nederland en de huweliiken stuk. kunnen wij de vrede Oud-Gereformeerde Gemeenten in ons groeien de generaties iand om te komen tot eenheid. De synode droeg de commissie op om schriftelijk contact te zoeken met de be treffende deputaten van deze beide kerk- groeperingen. Gehoopt wordt dat uit dat contact dan een samenspreking zal kun-; tijdens de discussie niet nen groeien. economisch feit. jn de commissie zijn drie predikanten benoemd, ds. L. Rijksen van Rotterdam- West, ds. A. Vergunst van Rotterdam- Centrum en ds. F Honkoop uit Goes. Tevens zijn in de commissie drie ouder lingen benoemd: J. van Beveren te Den Haag, Den Priester te Middelburg en Geluk uit Gorinchem. Onder dit algemene werk vallen o.a de evangelisatie, de algemene dia- konale arbeid, de Theologische Ho geschool, bijzonder jeugdwerk en de pastorale zorg in ziekenhuizen, het leger, de zeevarenden alsmede de hulpbehoevende kerken. Het be drag zal bijeenkomen door vaste aanslagen en door algemene collec ten, die door de synode worden uitgeschreven. Men verminderde deze algemene collecten van 20 per jaar tot 15%. De vaste aansla gen gaan daardoor omhoog. Aan de kerken zal gevraagd worden welke vorm men voor de toekomst het meest wenselijk acht. Er zijn moeilijkheden ontstaan door de in voering van het zogenaamde ene offer. Tengevolge daarvan is het moeilijker geworden voor allerlei gespecialiseerde vorm'en van alge meen kerkelijk werk afzonderlijk te collecteren. Voornaamste oorzaak van de sober heid die de synode betrachtte is het feit dat de stijging van de kerkelij ke inkomsten niet gelijk loopt met die van de salarissen en de kosten in het algemeen. Bovendien werken salarissenverhogingen veel later door in de kerkelijke contributies. De Groninger zakenman, ouderling Wigboldus, waarschuwde inmiddels de synode nadrukkelijk voor het gevaar, dat het kerkewerk onver antwoordelijk veel schade zou kun nen lijden door te grote soberheid. Binnen het bedrag van 2.200.000 bleek het nog mogelijk twee nieuwe studenten predikanten voor Utrecht en Groningen aan te stellen, een pastoraal verzorger voor doofstommen te benoemen en een nieuwe staffunctionaris toe te voegen aan de kerkelijke planologische dienst „Kerkopbouw" te Utrecht. Ook zal men financieel deelnemen in de lande lijke interkerkelijke stichting „Kerk en Industrie". Het Gereformeerd Sociologisch Instituut in Amsterdam krijgt een subsidie van ƒ5.250 per maand tot er een definitieve oplossing is bereikt voor de toekomst Inzake de organisatie van de geestelijke verzorging van zee-, land- en lucht macht stelde het moderamen voor dat de betrokken deputaten alvorens in de synode te rapporteren overleg zouden plegen met andere kerken, .die met dezelfde problematiek bezig zijn. Zij kunnen daarna hun visie in het CIO-M inbrengen en mogelijk daar tot een gezamenlijk voorstel komen. Overigens zal men, ook wanneer dit resultaat niet wordt bereikt, toch in de januarizittin- §en van de synode een rapport van eputaten aan de orde stellen. Berocrtlf} nwiiprk NED HERV. KERK Beroepen te Oosterschelde (Gld.): T. Lekkcrkerker te Hagestein. GEREF. KERKEN Beroepen te Wommels: kand. H. H. Wind te Zwolle. Bedankt voor Slikkerveer: J. Couvée te Schiedam. GEREF. KF.RKEN (vrügem.) Aangenomen naar Siegerswoude- Friesepalen: kand. D. J. A. Blink te UTRECHT Op de gerefor meerd^ synode is eveneens gespro ken over het ontwerp-geschrift over de pinksterbeweging. De me ningen bleken verdeeld te zijn en dit ontwerp droeg lang niet ieders goedkeuring weg. Resultaat was, dat werd besloten, dat de drie schrijvers: ds. G. Y. Vellenga te Apeldoorn, ds. A. G. Kornet te Vlissingen en ds. H. C. Endedijk te Arnhem het stuk aan een kritisch onderzoek zullen onderwerpen. In gewijzigde vorm zal het dan in de januarizitting van de synode weer ter sprake komen. Het geschrift dat dan ter tafel komt zal niet zozeer gericht zijn tot de pinkster mensen, dan tot de leden der Gerefor meerde Kerken, waaronder ook zij vallen, die geïnteresseerd zijn in de pinksterbeweging. Wat betreft de kriti sche geluiden, die nu ten aanzien van het ontwerp werden gehoord, merkte ds. Vellenga op, dat het met de mate riële kritiek nogal was meegevallen. Met de gemaakte opmerkingen hopen de drie schrijvers hun voordeel te 0OECUMENISCH Een oecumenische uitspraak in dezen deed dr. C. Gilhuis uit Den Haag. Waarom, zo vroeg hij zich af, is het nodig, dat de Gereformeerde Ker ken op eigen houtje een dergelijk geschrift uitgeven, terwijl de Her vormde Kerk er al twee jaar een heeft; temeer daar het heel weinig verschilt. Oorspronkelijk wilde hij het hele geval van de tafel hebben. Dr. Ozinga meende, dat je niets begint met beschouwingen en betogingen. Hebben we wel in de gaten wat er aan de orde is. als mensen naar de pinksterbeweging gaan? Het gaat om geloofszekerheid. Dr. O. Broek Roelofs vulde aan: en geloofsblijheid. Ds. Vellenga noemde dit een pseudo zekerheid Hij wilde aan de wensen van dr. Ozinga tegemoet komen door dit op schrift te stellen. Voor dr. Gilhuis was dit een aanleiding niet langer a priori te verlangen, dat het geschrift zou verdwijnen. Migratie Krom Noort te Bedankt Drogeham. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Hamilton (Ont. Can. Free Christ. Ref. Church): J. Keuning te Veenendaal. Dr. Bos uit Vlaardingen had ernstige bezwaren op het ontwerp. Hij meende, dat de samenstellers van dezelfde fout uitgingen als de Groot theoloog-filosoof zocht eigen weg Uitknippen en op briefkaart plakken a.u b. IK WERK MEE aan de verdere groei van de krant Uw nieuwe abonnee heet i Naam iI Adres - J Woonplaats i I betaling per. WEEK/MAAND/KWARTAAl Deze nieuwe abonnee werd opgegeven door uw abonnee Adres I Woonplaats t I Ik ontvang als geschenk 0 HYACINTHENBOl MEI HOU-#| ..DE DOKTER ZEGT" II DER 0 ..DE DOKTER ZEGT" I TIP-PARADE-TWEE (elk deel Is een (ander) geheel) streep door wat u niet wenst. Nieuwe boeken De verdedigers, door Edward S. Aarons. Uitgave F. G. Kroonder, Hilver sum. Corona-reeks. (176 blz., 1.95.1 De bastions van het onverstand, door Bergen Evans. Uitgave H. P Leopold, Den Haag. Tweede druk (265 blz., 6.90. i Bespiegelingen over leven en denken, historie en techniek, door José Ortega y Gasset. Uitgave H. P. Leopold. Den Haag Tweede druk <232 blz.. 7.90 Circuskind. door Willy Corsari. Uitgave H. P. Leopold. Den Haag. Derde druk «208 blz.. 7.50.» Katten-ABC. door Beverley Nichols Uitgave Arbeiderspers (ABC-boeken). Amsterdam. (158 blz.. 1.75.) Onder de bomen, door J. Bernlef. Uitgave Em. Querido. Amsterdam. Sala manderreeks. tweede druk. (192 blz. 1.95.) Boek en Jeugd, gids voor Jeugdlitera tuur. Uitgave H. P. Leopold, Den Haag en Ploegsma. Amsterdam (144 blz 1.50.) Heiligen gaan naar de hel, door Gilbert Cesbron. Uitgave F. G. Kroonder, Hilver sum. Corona-reeks, dertiende druk. (261 blz., 2.95.) (Van onze kerkredactie) CHICAGO Gisteren is in een ziekenhuis in Chicago overleden dr. Paul Johannes Tillich in de leeftijd van 79 jaar. Deze Duits-Amerikaanse theo loog-filosoof heeft grote bekend heid genoten, vooral in de Angel saksische landen. In Nederland was dat misschien minder. Naast Barth. Bultmann en Niebuhr heeft Tillich moedig een eigen weg in de theo logie gezocht. Tillich werd in 1889 in het Duitse Starzeddel geboren. Na zijn gymna siale opleiding bezocht hij zes ver schillende universiteiten, waaronder Berlijn. Tübingen en Halle vooi theologische studie. In 1911 promo veerde hij in Breslau tot doctor ii de filosofie. In de jaren dertig was hij vooral in Duitsland een bekend theoloog, tot hij in 1933 voor het Hitlerregime het land moest verla ten. Hij bekleedde het hoogleraar schap in Duitsland aan de universi teiten van Marburg, Dresden en Frankfort. HARVARD Na zijn vertrek naar Amerika, waar waar hij in 1940 werd genaturali seerd, was hij hoogleraar aan het Union Theological Seminary in New York en later aan de Harvard universiteit. Zeven eredoctoraten heeft Tillich in zijn leven ontvan gen. In totaal heeft hij ongeveer vierhonderd publikaties geschreven, waarvan achttien geheel eigen boe- Men heeft de bedoeling van Tillich proberen uit te drukken in twee woorden, namelijk: antwoordende theologie. Tillich sprak namelijk altijd met twee woorden die door „en" worden verbonden. Theologie en filosofie; boodschap en existentie (situatie): openbaring en rede; zijn en niet-zijn; woord en beeld. Hier is dus correlatie. God antwoordt op vragen van de mens en onder de indruk van Gods antwoorden stelt de mens zijn vragen. Toch werd Tillich niet door iedereen aanvaard. Sommigen noemden hem een atheïst, omdat hij zulke woor den als God, de Christus en de op standing zag als symbolen. Vooral de Engelse bisschop Robinson heeft Tillich in zijn boek Honest to God herhaalde malen aangehaald. EINDHOVEN Op 27 en 28 april volgend jaar zal, als onderdeel van de viering van het tweede lustrum van de Technische Hogeschool in Eindhoven, een landelijk universitair congres den gehouden over „onderzoek van tenschappelijk onderwijs". Het zal plaats vinden in het op de eerste congresdag te openen gehoorzalengcbouw van de hoge school. waarvoor minister-president mi Cals de openingsrede zal uitspreken. s«- yier sectievergaderingen zullen zich pinkstermensen zelf, namelijk een geïdealiseerde visie op de kerkfor- matie. De kérk, zo beklemtoonde hij, wordt niet gekenmerkt door het geloof van haar leden, maar door de genade van Jezus Christus. Prof. dr. Herman N. Ridderbos bestreedt deze mening. Hij verwees naar de Bijbel. De kerk wordt gekenmerkt door geloof, dat is de bestaanswijze van de kerk. Deze heeft immers iets ontvangen en God heeft Zijn geest in onze harten uitgestort. Dat is geen idealisme, maar een Bijbelse ZWOLLE Namens de Rotterdam se N.V. Commerciële Produktie Ne derland is bij de rechtbank in Zwolle het faillissement aangevraagd van de stichting Nederlands Evangelisatie Team in Emmeloord. De stichting is in verband met haar antihongeractie .Brood-nodig" ongeveer 6500 gulden schuldig aan het produktiebedrijf. De stichting verzoekt huisvrouwen zegels, die ze toch niet kunnen ver zilveren, op te sturen. Volgens actie leider Van Veenendaal zijn sommige grootwinkelbedrijven er op uit zijn actie kapot te maken omdat ze be vreesd zijn dat nu enorme hoeveelhe den bonnen en zegels verzilverd zul len worden. Een politie-onderzoek naar de actie is aan de gang. Er zouden geen onre gelmatigheden zijn gepleegd, alleen de organisatorische en juridische aan pak zou onverantwoord zyn. Eeuwfeest NZV AMSTERDAM Op zaterdagmid dag 23 oktober, de dag waarop 100 jaar geleden de Nederlandsche zon- dagsschoolvereeniging werd opgericht, zullen op ongeveer 250 plaatsen door geheel Nederland 22.000 ballonnen het luchtruim kiezen. Deze ballonoplating vormt een onderdeel van een feest middag, waarop zo'n 100.000 zondags schoolkinderen op speelse wijze wor den betrokken bij het eeuwfeest van de vereniging. Zij zullen worden be zig gehouden met spel, zang en vertel lingen. Aan de ballonoplating is nog een wedstrijd verbonden. Degenen nl. die de eerste honderd ballonnen vinden en inleveren bij de zondagsschoolleiding in hun woonplaats of inzenden aan het verenigingsbureau in Amsterdam komen in aanmerking voor een prijs. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld Per brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo ten. Vraag: Ik ben in de oorlog eei de ergste Nazislachtoffers geweest Vier zoons werden gevorderd om in Duitsland te werken met alle daaraan verbonden risico's. De eerste is op de vlucht als een haas neergeschoten. De tweede is in februari 1945, terwijl de bevrijding in zicht was. onvrijwillig op transport gesteld uit Bremen naai het oosten. Zijn dood is in de staats courant vermeld. Nu is door de Duit se bondsregering 125 miljoen be taald wegens schade en smart. Nii heb ik ook een aanvraag ingediend bij het C.A.D.S.U. Maar dit en het college van scheidslieden hebben het afgewezen omdat het niet slachtoffen wegens s of geloof berusten. Is de commissie die d( regels heeft vastgesteld, ondeskundi( I geweest of heeft zij haar doel voorbij gestreefd? Nou vraag ik mij af, wat staat mij nu te doen? Een aanvraag indienen bij Herstelbetalingen of bij het fonds oorlogsslachtoffers, een brief schrijven aan het ministerie vaa binnenlandse zaken of justitie? Antwoord: Wanneer het C.A.D.S.U. het verzoek heeft afgewezen, valt et u weinig aan te doen. Wij begrijpen m intussen hoe moeilijk dit te verdra- er gen is. Inderdaad kunt u het proberen met de door u genoemde instellingen ra ook kunt u schrijven aan H.M. de Ii( Koningin. Maar we geven helaas wei- y niehoop. Vraag: Wat is de naam van de hier- bij ingesloten torretjes en de bestrij- 0 dingswijze? Ze komen van juni tol u september in de woonkamer, keuken, tr op de trap en in de gang. c Antwoord: De toegezonden kever- tjes behoren tot de lapsruitkeveri Hier hebben we te doen met het zoge- naamde druivenhaantje -otiorynchui sulcatus. Waarschijnlijk zijn ze van s buiten gekomen. Het kevertje leeft ar: namelijk op vruchtbomen, druiven en groente. Het is onschadelijk voor de inboedel. U behoeft er zich niet onge- rust over te maken, daar ze waar- schijnlijk in verbamd met de koude r zomer een toevlucht in het warme huil hebben gezocht. Bestrijding is dus niet nodig, tenzij er sprake is van een G ware plaag en overlast. In dat geval "i kunt u kleine bloempotjes met houtwol 1U neerzetten. Hierin kruipen ze 's nacht! E weg. U kan ze dan doden metaerosol s of DDT. s Vraag: Een weduwe ontvangt nol fo geen weduwenpensioen. Als zij dit q krijgt, moet zij dan het geld van de bijstandswet, dat zij thans ontvangt, P1 terugbetalen? Antwoord: Artikel 1 van de Algeme- ne Bijstandswet bepaalt dat iedere Ne- k derlander, die niet in de kosten vaa zijn bestaan kan voorzien, recht heeft op bijstand van de overheid. Let wet recht. Er is geen sprake meer vaa Jt gunst. Het zou een scheve toestanj zijn als dit later op het pensioen zet worden gekort. Er bestaat alleen i mogelijkheid tot verhaal in dit fc J val als men over de periode, v ver bijstand is verleend, achteraf no{ S weduwenpensioen ontvangt, lag: Hoeveel kc invoerrechten Antwoord: Omdat koffie in Oosten-I™. rijk luxe is, moet men bij de verzen-I1 ding ook van de kleinste hoeveelheidp rechten betalen. Men kan de invoer«|ei rechten reeds in Nederland voldoen] E U verzendt de koffie dan als ge-po schenkpakket. Voor 1 kg betaalt i hier 3,60 aan invoerrechten. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Vanmorgen is in Utrecht op 66-jarige leeftijd plot seling overleden de heer Roel Ha- goort, bekend geschiedschrijver van de christelijk sociale beweging en sinds 1920 verbonden met de christelijk-sociale aktie in Neder land. Vorig jaar nam de heer Hagoort afscheid van het CNV wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Hagoort is het meest bekend ge worden om zijn geschiedkundige werken over Patrimonium en zijn boek: „De christelijk-sociale bewe ging." Het overlijden van de heer Hag oort kwam geheel onverwachts en veroorzaakte vanmorgen grote ver slagenheid in de kring van het CNV. Gistermiddag was de heer Hagoort reeds opgenomen in een van de Utrechtse ziekenhuizen. En kele weken geleden keerde hij met zijn vrouw terug van een reis naar Nieuw-Zeeland en Japan, waar hij zijn geëmigreerde kinderen had be zocht. Deze reis was hem door vrienden mogelijk gemaakt uit dankbaarheid voor alles wat hij voor de christelijke sociale aktie had gedaan. De heer Hagoort begon zjjn loop baan als onderwijzer in Klundert. Hier ontpopte hij zich reeds als „de rooie schoolmeester". Hij werd in die dagen secretaris van de christelijke landarbeidersbond, afdeling Klundert en redacteur van het streekblad De Westhoek. In 1920 volgde zijn benoe ming tot adjunct-secretaris van het bezig houden met sociologisch onderzoek didaktiek, sociaal-psychologisch onder zoek en methoder van onderzoek. In ue plenaire zittingen zal het woord worden gevoerd door de minister van onderwijs en wetenschappen, prof mr. Diepenhorst over universitaire vraagstukken, en door prof dr. J. Tinbergen over het economi sche rendement van het wetenschappe lijk onderwijs. Jarenlang was hij redacteur van De Standaard, in welke periode hij ooks, belangeloos bleef werken voor het CNV. Kort voor de oorlog volgde zijn benoeming tot hoofdredacteur van het christelijk-sociaal dagblad De Am- ge sterdammer. Tijdens de oorlog werd hy aan de kant gezet en in 1941 gegijzeld wegens zijn politieke bindingen met de AR Party. In 1944 reeds wist hij het bevrijde Zuiden van het land te bereiken, waar hij de leiding kreeg van de reportage voor de zender Herrijzend Nederland. In maart 1945 volgde zijn benoeming tot hoofd van de sectie voorlichting bij het militair gezag in Noord-Holland. Hagoort is mede-oprichter geweest voor de oorlog van de Nederlandse christelijke filmcentrale. Ook heeft hij nog kandidaat gestaan voor bezoldigd bestuurder van het CNV. Na de oorlog was hij lange tijd lid in de Utrechtse gemeenteraad voor de ARP. In 1947 trad hij opnieuw in dienst van het CNV als redactie secretaris van De Gids. welke functie hij tot zijn pensioen heeft vervuld, mei uitzondering van de jaren 1953 tot 1959 toen hij sociaal redacteur bij onze bladen en vervolgens hoofdredacteur van het Zeeuws Dagblad was.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2