Ons optreden vaak kwetsend tegenover de gehandicapten Handgreep rechts - drie treden 4 SCHEEPVAARTBERICHTEN Straaljager-van -de- weg spuit over zoutvlakte Europese borden ook voor Nederland rvfEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 23 OKTOBER 1965 Hulp kan ook fout worden verleend Het onderwerp „Dienst aan de naaste", of „Geloven met onze handen", zoals we het ook herhaaldelijk hebben genoemd heeft oneindig veel facetten. Ditmaal willen we ingaan op een zaak, die blijkens de reac ties van hen die het aangaat, uiterst belangrijk kan worden genoemd. We bedoelen de bejegening van gehandicapten door niet-ge- handicapten, die door eerstge- noemden vaak als zeer pijnlijk om het nu maar heel sim pel te zeggen wordt erva- Het gaat hier niet dat moet men goed begrijpen om hulp vaardigheid als zodanig. Deze wordt, althans volgens onze in lichtingen, in over het algemeen voldoende mate verleend. Neen, het gaat vooral om de wijze waarop die hulp en de mate waarin deze wordt gegeven. In dat opzicht kunnen nog heel wat correcties door ons worden toegepast. Daarop wil bijgaand artikel in alle beschei denheid attenderen. (Van een onzer redacteuren) Hoe benaderen we onze gehandicapte medemens? In het alge meen moet gezegd worden: niet zoals hij het graag zou willen! Erger: ons optreden is vaak kwetsend, al ligt. er doorgaans geen opzet aan ten grondslag. Zo ergens dan geldt hier dat meer begrip van de ander al gauw ook meer begrip vóór de ander tot gevolg zal hebben. Daarmee is dan weer een werkelijke dienst aan de naaste bewezen, die van ons verwacht mag worden. Dienstbetoon waarop de ander récht heeft. We zullen het voorlopig even in de voorbeelden zoeken. Ze zijn allemaal historisch. Een zich uiterst moeilijk voortbewegende man gaat met zijn va lide vrouw naar de tandarts. Als hij in de beruchte stoel zit begint de tand arts aan de vrouw van de patiënt te vragen: Wat is er aan de hand? En na haar reactie: „M"n man heeft last van een ontsteking, aan de bovenkaak", gaat de tandarts door: „Waar heeft hij pijn, rechts of links?" De vrouw kan zich dan niet meer goedhouden en zegt ten einde raad: „Maar dokter, dat kunt u mijn man toch ook zélf vragen? Hij is 62 jaar; heus oud en wijs genoeg Wat blijkt hier uit? De gezonde mens is geneigd de gehandicapte „van bo venaf' te benaderen. In plaats van hem als een gewoon mens te zien is deze voor hem primair gehandicapte die dan ook nog mens is. Het kan overigens nog veel erger. Een pas getrouwde blinde vrouw is in verwachting. Wachtend in een winkel hoort ze de ene mevrouw zachtjes te gen de andere zeggen: Snap je dat nou? Zo iemand en dan in verwach ting Uiteraard meenden deze dames dat ze door niemand en zeker niet door do De techniek is veelal bijzonder ver in het uitdenken van hulp middelen waardoor gehandicap ten selfsupporting" kunnen zijn. Soms denkt men wel eens: de techniek is veel verder dan de mensen. Markt- en visserij berichten AI 6.60—8.60, AI 6.10—7.10, B extra 7.70—8.60, BI 6.90—8.80, Bil 3.60—4, Cl 4.30—4.40, CII jekpeen 24, bloemkool 6 per bak A e per bak Bil 17—25, Cn 43—67, AI 40—66, All 25—50, xtra 31, AI 23-36, All 17—29, ndljvle 11—15, boert 17. groene kool 19—21, rode kool 15—19, kom- bonen 1.25—1.75, sla 4-^6, spinazie 33—35, spruiten 42—69, torn. derlj 12. selderij 6, besprokene gehoord konden worden, terwijl slechts enige bekendheid met het lot van een blinde haar direct had kunnen doen weten dat het gemis van het ene zintuig het andere meer dan normaal kan doen ontwikkelen. Veel voorkomend zijn, voor wat blin den betreft ook opmerkingen als deze: Begrijp je nu hoe zo iemand zonder ge leide op straat kan lopen? Terwijl ook het (en dan nog vaak overdreven) me delijdende tegemoet treden uiterst irri. tant, ja beledigend op de gehandicapte kan werken Niet zelden heeft dat laatste tot ge volg dat de man of vrouw met het gebrek uiterst agressief gaat reageren. Voorbeeld: iemand biedt net iets „té" de andere te helpen, waarop laatst ïterselle 10—16. Aan- kg, bloemkool 14.000 LEIDEN, 22 oktober Groenteveiling; andijvie 8—14, snijbonen 1.75—2.16, stambo- nen 1.80—2.28, tuinbonen 1.06—1.12, kroten gekookt 50, rode kool 14—23, groene kool 18—27, prei 12—26, spinazie 30—58, spruiten A en B 20—69, komkommers 25—1.06, tomaten A. B, C en CC 30—1.06, witlof 75—1.65, bloem kool A, B en C 14—70, knolselderij 15—28, sla A en B 5—23. RIJNSBURG, 22 oktober Groentevei ling: waspeen 26—29, rode kool 14—19, gele kool 11—17, tomaten 2—2.80, peterselie 17—20, bospeen 47—53. - VlsseriJ- SCH 51- 144—600, SCH 12—1800, SCH 10— 2730. SCH 11—3140, SCH 67—1300. SCH 234— 1400, KW 150—5730 Goereese schokkei Oud-zendingsarts promoveerde AMSTERDAM „Abortus provocatus en anticonceptie" is de titel van het proefschrift waarop de Amsterdamse vrouwenarts P. E. Treffers dezer dagen promoveerde aan de gemeentelijke uni versiteit. Promotor was prof. dr. G. L. Kloosterman. Dr. Treffers, die drie jaar in Indonesië heeft gewerkt voor de Hervormde zen ding, heeft een onderzoek gedaan onder 500 patiënten in Amsterdam. Hij is tot de conclusie gekomen, dat de abortus pro vocates vooral een probleem is van d< gehuwde vrouw. Zij komt uit wanhoop tot haar daad. Bij gemiddeld 15.000 be vallingen per jaar in Amsterdam komen 2000 gevallen van abortus provocatus voor. De opgewekte abortus heeft volgens dr. Treffers zijn tijd gehad. Na een top in 1943 is duidelijk een dalende tendens merkbaar. Ook het aantal veroordelingen van abortus is niet groot meer. Dr. Treffers dringt ten slotte aan op de instelling van poliklinieken voor anti conceptie. De pil is volgens dr. Treffers een belangrijke aanwinst. Hetgeen de helper dan weer menig maal ten diepste beledigt, waarna hij ook nooit meer naar een lichamelijk minder bedeelde wenst om te kijken. Hoeft niet Allemaal botsingsituaties, die er niet behoeven te zijn, mits., er maar de juiste instelling is. Een verhelderend voorbeeld van hoe het wel moet geeft het aardige boekje „Handvat rechts, drie treden" van de stichting Bralectah, geschreven door J. H. Veenkamp uit Amersfoort. Hij begint dit boekje zo. Op het per ron van een van onze grote steden stopt een sneltrein. De reizigers stromen de wagens uit Een der laatsten is een blinde die aarzelt als hij vanuit de trein op het perron moet komen. Een conducteur ziet het, loopt op hem toe en zegt resoluut: „Handgreep rechts, drie treden". Een blinde is dikwijls scherp van ge hoor en begrijpt snel wat hij hoort. Zo ook onze aarzelende passagier. Op de woorden van de conducteur grijpt hij het handvat, stapt de drie treden af en staat op het perron. Aan het werk Die conducteur was een fijngevoelig en verstandig mens. Hij nam de blin de niet bij de arm om het met een van medelijden vibrerende stem aanwij zingen te geven. Neen, met twee korte wenken zette hij de niet-ziende aan het werk. Daarmee had hij in de roos ge schoten en het gezegde in praktijk ge- gebracht: HELP de gehandicapte zichzelf Niet ten onrechte hebben mensen die het een of andere gebrek hebben vaak verzucht dat hun grootste han dicap niet dat gebrék is, maar de wijze waarop de samenleving hen doorgaans tegemoet treedt. Daarom geeft het iedere gehandicapte alleen maar diepe vreugde als er mogelijk heden geschapen worden iets op zijn of haar verloren gegane zelfstandig heid te herwinnen. Hulp in die vorm. is de beste hulp die verstrekt kan worden! Een gehandicapte wil zichzelf zo graag als een gewoon mens gehandeld zien! De fout is evenwel dat vele ge neigd zijn hem of haar eerder als een gehandicapte die ook (nog) mens is te beschouwen, dan als een mens met een handicap. Leefbaarheid Echt positief reageren in dit opzicht hangt ook ten nauwste samen met wat wel genoemd wordt het streven naar een zo leefbaar mogelijke samenleving. Is daar volledig sprake van, wel, dan kan iedereen, wie en wat hij ook mo ge zijn, zich daarin volkomen, althans optimaal gelukkig voelen. Een triest aan de andere kant ook weer niet onvermakelijk benaderen „van bovenaf" tekenden we op uit de mond van een met een gevoel voor humor gezegende man, die blind door het leven moet gaan. Op weg naar een vergadering, in de trein, voegde een overbuurvrouw hem opgewekt toe: J^lgemeen MAAK NU GEBRUIK VAN DE STERK GEDAALDE BEURSKOERSEN VAN NEDERLANDSE AANDELEN pondsènbezit om te beleggen in de ruim gespreide aandelenportefeuille A.F. Participatiebewijzen A.F. in 1/1, 1/2 en 1/10 coupures, dagelijks verkrijgbaar via elke commissionair in effecten of bankier. Huidige prijs ca. F. 130.- per 1/10 fractie. ADMIRALENGRACHT AlblasserdUk 2 Congokust 22 v Ilambur» Congokust 22 v Hamburg CallexqTho Hat SSM&s liEO GLQRIIA 2 orcsUiIll 12 WZW Colombo GAASrORKBRK '.2 Kaapsiad e 22 p^Pcrlm' RK 33 Bclra Bcachyheud AGERSFOXTEtV Lor KEma&RAOHT*:2 p Vlieland Hoorn 22 NNO Bermuda X \P\ MiranCkf n T?°°} v Ootcnburgh t 2 O SmKhknoll „Oh, meneer, ik heb gisteren in de collecte nog voor u geofferd." Waarop de bepaald niet op zijn mond je gevallen gehandicapte repliceerde: „En eergisteren hab ik weer voor u geofferd", daarbij doelend op het toen vervuld hebben van zijn fiscale plicht. Samenvattend: Het gaat om de an der te laten zijn wat hij is, om die leefbaarheid. Een leefbaarheid die niet „gemaakt" wordt door alleen een ge handicapte, of alleen een niet-ge-handi- capte. Slechts door een gezamenlijk denkend handelen kan daar meer in worden bereikt. En tenslotte weet men niet hoe iemand te helpen, vraag het hem of haar dan gerust, 't Is eigenlijk alle maal niets andersd an gewóón tegen elkaar doen. „Noodzakelijk voor contraspionage" Schuwt BVD het gebruik geheime microfoons niet? (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Binnenlandse Vei ligheidsdienst kan het gebruik van ge heime afluisterapparatuur niet missen, omdat het uitvoeren van contra-spionage (waartoe een geheim Koninklijk Besluit de BVD opdracht geeft) niet is uit te •n zonder de hulp van verborgen microfoons. Dit zou blüken uit een ge heime nota aan de minister van justitie, Samkalden, waarvan De Telegraaf gisteren melding maakte. De nota, zou het resultaat zijn van overleg tussen de BVD en de ministeries binnenlandse zaken en van justitie de zgn. „bescherming van privacy", vraagstuk, dat in het parlement in bespreking kwam na de telefoto's van prinses Beatrix en Claus v.on Amsberg. In de nota zou worden opgemerkt, dat minister J. Smallenbroek het standpunt de BVD deelt, terwijl het ministerie justitie zou adviseren dat, indien wettelijke bepaling in het leven wordt geroepen ter bescherming van de „privacy", het plaatsen van geheime mi crofoons hier buiten zal moeten vallen. De nota zou dit punt overigens niet ter sprake gebracht willen zien in het par lement. Openbare discussie over dit de licate onderwerp zou 'men zoveel móge lijk willen vermijden; Het is 'de eerste maal dat de BVD zeïf toegeeft het gebruik van afluisterappa ratuur niet te schuwen, hoewel erbij wordt gezegd dat het aantal gevallen van plaatsing van verborgen microfoons zeer klein is. Het eventueel strafbaar stellen van verborgen microfoons acht de BVD fnuikend. Noch bij hel mlnds'erie binnenlandse zaken, noch bij dat van justitie, kon over een en ander com mentaar worden verkregen. Hockey-interlands voor OS beginnen DEN HAAG Voordat de 16 sterk ste hockey-landen elkaar in 1968 in Mexico stad voor de Olympische strijd ontmoeten, zullen zich nog vele gele genheden voordoen waarbij de nationa le ploegen eikaars krachten kunnen ten. Behalve de normale interland- programma's staan voor de komende twee jaren tenminste vier grote lan- dentoernooien op de agenda. mei 1966 wordt in Essen eer tien-landentoernooi gehouden, behalve Nederland, ook Indi; kistan zijn uitgenodigd. Zelfs Kenya stuurt een ploeg, die dan vermoedelijk eerste enkele wedstrijden in Engeland. Spanje. Frankrijk. België en Nederland zal spelen. In oktober 1966 wordt ter gel' heid van het internationale h' key- congres een landentoernooi in Cairo lehouden. Ook hieraan zal het Neder lands elftal deelnemen. Polen bereidt een landentoernooi voor dat dan in 1967 wordt eehouden in ok tober van dat jaar zullen twaalf lan den deelnemen aan een toernooi in Engeland, vermoedelijk op het complex het Crystal Palace Sportcentrum BILJARTEN P. Brouwer verbetert record partiimoyenne NOORDWIJKERHOUT De Voor- houter W, Turenhout heeft In de -eind strijd om het persoonlijk kampioenschap vijfde klasse librc van het district De Bollenstreek (KNBB) na de eerste dag de leiding genomen. Hij bleef ongeslagen cn heeft momentcel nog een gemiddelde waar menige vierdeklasser „u" tegen zegt. Deze eindstrijd wordt gekenmerkt door de deelneming van allemaal jeug dige biljarters, die de oude vertrouwde gezichten in deze klasse naar de achter grond hebben verdreven. De finalisten geven elkaar heel weinig toe en de stand na twee ronden is dan ook heel bedriegelijk. Hy verraadt niet dat de Noordwijkerhouter P Brouwer reeds in de eerste ronde het drie jaar oude record partijgemiddelde historie thans op 2 27. De stand is: W. Turenhout F Staffeleu G. Mens P Brouwer J. Hartman C. Hogervorst Q. Dofferhof W. v. Nobelen Het r 2 record staat 100 56 10 1.78 100 76 8 1,43 100 69 10 1.45 78 47 7 1,65 85 67 8 1,23 75 60 10 1.25 86 64 7 1.32 51 52 4 0,97 (Van onze redacteur automobilisme) UTAH 's Werelds eerste door raketten aangedreven racewagen doet deze maand op de vermaarde Zoutvlakte van de Amerikaanse staat Utah verschillen- de aanvallen op het |J|i wereldsnelheidsrekord over land. De 8,5 meter lange, lichtblauwe straal jager-van-de-weg - is gebouwd door Walt Arfons, die in de Ver. enigde Staten een grote naam als auto-ontwer per heeft. Zijn nieuw ste creatie heet Wing- foot Express. Aan het stuur van het snelheidsmonster zit de 28-jarige Bobby Tatroe uit Michigan, die al bijna drie jaar voor Walt Ar fons rijdt. De cabine in de spitse neus is precies op zijn maten gebouwd, waardoor het moeilijk is de racewagen door een ander te laten besturen. Arfons (broer van de bouwer) ge vestigde snelheidsrekord van 863,57 kilometer per uur te breken. De internationale reglementen be palen dat een rekord met minstens één procent dient te worden over troffen om een nieuw rekord te kun nen vestigen. De betekenis hiervan is dat Bobby Tatroe over twee ritten een gemiddelde zal moeten draaien van 872,07 kilometer per uur, te registreren op de zogenaamde gemeten mijl. Beide ritten moeten binnen het uur vanuit tegenovergestelde richting worden afgelegd. Volgens Arfons, wiens broer zowel Donald Campbell als Craig Breedlove van de baan heeft geveegd, zal uit eindelijk een poging worden gedaan de snelheid van het geluid te over schrijden. Op de zoutvlakte van Utah, waar bijzondere atmosferische condi ties heersen, komt dit neer op liefst 1206.75 kilometer per uur. De Wingfoot Express kan 28.800 pk opbrengen, daartoe in staat gesteld door 15 Jaco vaste brandstof raket motoren. De maximum stuwkracht bedraagt 8.000 kilo, waardoor een borgd. Het ligt in de bedoeling de raketten in fasen in werking te laten treden met een tussenpoze van twee seconden. De door Goodyear ontworpen 35- inch banden zijn berekend op super sonische snelheden. Hetzelfde con cern verzorgde eveneens de wielen, de remmen en de remparaohutes. Hoewel de wagen vier wielen heeft, maakt hij een driehoekige indruk. De voorwielen zijn dicht bij elkaar ge- De Wingfoot Express, die zorg vuldig uitgedokterde aërodynamische eigenschappen heeft, wordt bestuurd via de voorwielen en een vin op de neus. Het grootste deel van de carosserie is van verhard aluminium gemaakt, terwijl de neus met Fiber glas is bedekt. De huidplaten ten slotte zijn bevestigd op een stijf frame v~ gelast staal. Al jaren wordt er op internationaal niveau gewerkt aan uniforme verkeers borden voor heel West-Europa. Voor een groot aantal geldt die uniformiteit al. maar toch zijn er in vele gevallen nog grote verschillen, wat de verkeers veiligheid niet ten goede komt. Vooral tijdens de vakantiemaanden, wanneer heel Europa bij elkaar op be zoek gaat, blijken deze verschillen dik wijls verwarring te veroorzaken met alle (dikwijls desastreuze) gevolgen van dien. Trouwens, ook het goederenverkeer zal gebaat zijn met een zo snel mogelijke invoering van uniforme verkeersborden, al spreekt het probleem hier niet zozeer als voor de privé-automobili.-ten omdat van vrachtwagenchauffeurs, die veel er varing in het over de grens rijden, heb ben verwacht mag worden, dat zij afwij kende verkeersgewoonten kennen. Op de tekeningen zijn enkele van de nieuwe borden te zien, zoals ze in de toekomst ook in Nederland zullen worden ge plaatst. In sommige landen zijn ze al in gebruik, maar voor vele andere zullen ze nieuw zijn, evenals voor Nederland. Voor een groot deel is het ontwerp voor het nieuwe systeem het werk van de Nederlandse, maar internationaal beken de, rechtskundige op verkeersgebied, Belinfante. Zoals bekend, heeft hij na jarenlange studie nieuwe Europese gedragsregels opgesteld, die thans in behandeling zijn bij de Raad van State. Verwacht wordt dat ze midden volgend jaar aan de Sta- ten-Generaal kunnen worden aangebo den. waarna de regels waarschijnlijk eind volgend jaar van kracht zullen wor den, wat betekent, dat vele van vertrouwde verkeersborden zullen dwijnen. In New York zyn verkeers problemen (en zeker die van het parkeren) nog groter dan by ons. Macy's opende daar een nieuw warenhuis, dat do bezoeker in staat stelt met zyn wagen naar iedere afdeling op elke gewenste verdieping te ryden en boven dien is er op het dak een. grote parkeerplaats gecreëerd. In to kunnen by Macy's 1250 au tegelyk terecht NIEUWE NUMMER PLATEN Nieuwe nummerborden voor au to's, scooters en motoren: omdat de oude reeks vol was, zijn nieuwe cijfer- en lettercombinaties inge voerd, die het aantal mogelijkhe den aanzienlijk vergroten. Dit is een van de nieuwe nummerborden, zoals ze hier en daar al op de weg te zien zijn: de letters komen hier achter de cijfers. De huidige bor den hebben de letters juist aan het begin staan. n AUTOWEG EINDE VAN DE AUTOWEG tsweg opzij voor groeiend Schiphol Uit de zandbergen die nu al enkele jaren de rijks weg Den Haag-Amsterdam bij Schiphol markeren, ver rijst langzaam een nieuwe luchthaven. Dit Is het nieu we stationsgebouw met de verkeerstoren, die wat het nltwrndige betreft, zojuist Is voltooid. Het gebouw wordt het hart van de luchthaven. Overigens zijn de bouwactiviteiten voorlopig nog niet ten einde. Er wordt nog hard gewerkt aan de aanleg van nieuwe start- en landingsbanen. Daarvoor zal vonlgend ajar een deel van de rijksweg meer naar het westen worden verlegd en onder de starthaan door worden geleid, wat betekent, dat automobilisten In de toekomst dwars onder het vliegveld zullen rijden. Ver- wa hl wordt dat het proleet e'nd volgend jaar, begin 19(57 gereed ral r'lp

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11