Nieuwe Leidse Courant ERHARD NAM OOK DE LAATSTE HINDERNIS M-kliek op bureau Duitse CIA Rajakowitsch is op vrije voeten „Spooktrein" gleed tussen Baarn en Amersfoort Stagnatie bij metro - lek in tunnel Te elfder ure toch nog akkoord Vandaag al komt de Bondsdag bijeen Kat krabt kincl uit angst voor hond Commentaren CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD itigh i» gheblavcn Dinsdag 19 okotber 1965. 46ste jaargang Oostelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer en over het algemeen weinig bewolking. Matige oostelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. (Opge maakt om 11.15 uur). n. 3.55, p.kw. 10,70 bezorging 18.00—19.00 BONN Prof. dr. Ludwig Erhard blijft kanselier van de bondsrepubliek Duitsland. Te elfder ure kon hij het met de liberale FDP eens worden over voortzetting van de coalitie. Tevoren had de kanselier zijn Chr. Dem. Unie aangeboden, zodonig een minderheidskabinet te willen vormen. Bonds president dr. Heinrich Luebke had dr. Erich Mende, leider van de FDP. by zich ontboden om de crisis met hem te bespreken. Er werd pas overeen stemming bereikt, nadat zes uur achtereen tussen beide partijen was on derhandeld. Het nieuws werd vannacht het eerst bekendgemaakt door dr. Men de, wiens partij erop stond, dat hij A uscli wits-comité: uitlevering WENEN De voormalige SS-offi- cier Erich Rajakowitsch is weer op vrije voeten. Hij heeft de 2Vz jaar ge vangenisstraf waartoe hij in maart weid veroordeeld uitgezeten. De of- (KARLSRUHE De 39-jarige Wer ner Patsch heeft gisteren voor het Opperste Gerechtshof onthuld, dat de Westduitse inlichtingendienst een toevluchtsoord is voor ex- Nazi veiligheidsfunctionarissen. De ex-Nazi's waren aanvankelijk op free lance basis verbonden aan het inlichtingenbureau, maar in 1957, toen de geallieerden hun zeggen schap over het beheer van het bu reau verloren, werden deze man nen in vaste dienst genomen, zo verklaarde Patsch, een ex-ambte naar van het bureau voor de be scherming van de grondwet (OPC). Patsch moest voor het Opperste Ge lrechtshof verschijnen in verband met luitlekken van officiële geheime stuk ken. Hij werd twee jaar geleden ont jagen. nadat hij journalisten gegevens had verstrekt over de praktijken van de OPC over het aftappen van tele foonlijnen in samenwerking met Wes- iterse inlichtingendiensten. Patsch be schouwde deze handelingen als onwet- itig. Voor de rechter vertelde hij voorts, dat de ex-Nazi's ondanks hun verleden nor- naai werden bevorderd. „Zij gedroegen iich tijdens hun werk als Gestapo's. Zij rormden een kliek en de sfeer op het >ureau werd zienderogen slechter. An- lere ambtenaren hebben zelfs gewei- lerd om samen met hen Kerstmis te vie- 'en". aldus Patsch. De president van het gerechtshof, dr. Hans Rotberg. zei, dat voor zover hij Wist, een nauwkeurig onderzoek is inge- iteld naar de antecedenten van alle amb- enaren op het inlichtingenbureau. ,,Dat san wel waar zijn, maar het is zeer opvallend, dat deze ex-Nazi's die overi- |ens onder een valse naam werken, het )ureau uitrenden als er collega's van indere geallieerde inlichtingenbureau^ bezoek komen, zo luidde het antwoord i Patsch. ficier van justitie is indertijd tegen het vonnis in beroep gegaan, maar de rechtbank heeft daarin kennelijk geen reden gezien. Rajakowitsch nog lan ger in voorarrest te houden tot de zaak in hoger beroep voorkomt. Na het bekend worden van de vrijla ting van Rajakowitsch heeft het Neder lands Auschwitz-comité het volgende telegram gezonden aan minister-presi dent mr. J. Cals: ..Dringen aan om Oostenrijk onmiddellijk uitlevering te vragen van Rajakowitsch wegens zijn aandeel in de deportatie en vernietiging van ruim honderdduizend Nederlandse Het Oostenrijks ministerie van justitie heeft de vrijlating van de zestigjarige Rajakowitsch niet officieel aangekon digd. Het is niet bekend waar hij nu heen gaat. Zegslieden hebben verklaard, dat hij vermoedelijk weer in het privé zaken leven zal gaan. vermoedelijk import exportzaken. waarmee hij na de tweede wereldoorlog een fortuin vergaarde. ZAANDAM De driejarige kleuter Lida Jut is gisteren voor de prinses Irene-kleuterschool aan de de Klaas Katerstraat besprongen door een kat die het meisje met zijn nagels in het gezicht toetakelde. Naar later bleek deed de kat dit omdat hij achterna werd gezeten door een hond. Het meisje werd onmiddellijk verbon den in het nabijgelegen St. Janzieken huis Ze bleek wonden te hebben aan haar voorhoofd, wangen. kin. ooglid, oor en in haar nek. De dokters verwach ten echter dat alles keurig zal genezen. Lida kon best begrijpen waarom de kat dit allemaal gedaan had en zei dat ze nog evenveel van dieren houdt als vroeger. Tegen de eigenaar van de agres sieve hond die zijn dier los heeft laten lopen, is proces-verbaal opgemaakt Apeldoorn is weer bij... (Van een onzer redacteuren) APELDOORN Vrijdag 22 oktober wordt in Apeldoorn de laatste gaslan taarn gedoofd en daarmee wordt voor deze stad een nieuwe periode ingeluid, de periode van de elektrische straatver lichting. Ze is nu helemaal voltooid. Apeldoorn is weer bij minister voor zaken geheel Duits land betreffend zou blijven. Mende zei, dat de politiek als tevoren zal worden voortgezet. Hij wilde geen antwoord geven op de vraag of Er- hard voor de liberale druk over de bewuste portefeuille was gericht. Vandaag zou een communiqué over het bereikte akkoord worden gepu bliceerd. Er moest een beslissing worden ge nomen, omdat vandaag de Bondsdag in nieuwe samenstelling voor het eerst zou bijeenkomen. Gezien de overeenstemming tussen christen-de mocraten en liberalen was het zeker, dat dr. Eugen Gerstenmaier als kan didaat van de CDU herkozen zou wor den als voorzitter van de Bondsdag. Intussen liet de leider van de CDU- Geen verordening - winkels toch dicht HEERENVEEN Na 1 november zal Heerenveen geen gemeentelijke verorde ning op de winkelsluiting op maandag meer hebben. De winkels zullen op maandag echter toch dicht zijn. Een door de middenstandskem van B. en W. in gestelde enquête onder de winkeliers bracht aan het licht dat 99 procent van de winkeliers voorstander bleek van een hele maandagsluiting. Als protest tegen de tegenstrijdige adviezen van de Kamer van Koophandel en fabrieken voor Friesland besloot de raad geen nieuwe verordening vast te stellen. Mevrouw Johnson kijkt op naar haar man tijdens een wandelin getje. dat het echtpaar gisteren maakte in de buurt van het Bethesda-hospitaal. fractie in de Bondsdag. Rainer Barzel, weten dat er „winnaars noch verliezers" zijn. Strauss, de omstreden leider van de Beierse zusterpartij van de CDU (de CSU) zei, dat men het eens was over alles, waarover men het eens moest worden. In politieke kringen verwacht men, dat dr. Mende hoofd blijft van het ministerie voor zaken betreffende ge heel Duitsland. Er zouden wellicht wijzigingen komen in de competen tieverdeling. Of dr. Gerhard Schroeder zal aanblij ven als minister van buitenlandse zaken was bij het ter perse gaan van dit num mer nog niet bekend. Prinses Margriet is gisteren haar werk als verpleegster in het ziekenhuis De Lichtenberg in Amersfoort begonnen. De in structie met de pop Kareltje gaf de leerling-verpleegsters menige aanleiding tot grote hilariteit. Conducteur drukte op ontkoppelingsknop UTRECHT Aan de botsing tus sen de voorste en twee achterste wa- genstellen van één trein bij Amers foort, waardoor zondagavond achttien passagiers verwondingen opliepen, zoals gisteren gemeld een onbemande rit van deze laatste twee wagenstellen voorafgegaan. Ingewijden spreken van een wonderlijk goede afloop, want de botsing had volgens hen ook een ramp kunnen zijn. De N.S. stellen thans intern onderzoek in. De politie in Amersfoort en de spoorwegrecherche doen dat ook. Gebleken is dat de koppeling tussen het voorste treinstel van de trein Amster damZwolle en de daarachter volgende treinstellen (van resp. twee en vier wa gens) reeds kort na het passeren var het station Baarn is verbroken. De ma chinist heeft daarvan evenwel niets ge merkt. Negen km lang stuurde hij het vierwagenstel van de trein met een snel heid van ongeveer 120 km tot vlak bij het station Amersfoort. De rest va trein, waarin zich naar schatting enige honderden passagiers bevonden, volgde ver daarachter onbestuurd. Deze „spooktrein" botste tenslotte met een snelheid van ongeveer vijftig a tig km op het voorste treinstel toer machinist daarvan bezig was net Door een plotselinge beweging heeft ■n van de conducteurs, die op de chinistenplaats zat, de ontkoppelingsknop aangeraakt, waardoor het voorste trein stel zich los maakte van de rest van de aarschuvcen Met een onthutst gezicht zagen de con ducteurs vanuit de cabine de rest van de trein steeds verder achter raken. Ze holden door de trein naar voren om de machinist te waarschuwen. Toen zij daar toe in staat waren, was het in feite al te laat. De machinist was reeds bezig met afremmen, omdat hij op het punt stond het station Amersfoort binnen te rijden. De „spooktrein" had inmiddels nog niet veel van zijn snelheid verloren. De bot sing was onvermijdelijk. Voor zover bekend is heeft zich in de spoorweghistorie nog nimmer een derge lijke botsing voorgedaan. De lange glij baan van de „spooktrein" wordt niet wonderlijk geacht. Bij windstil weer kan ot een snelheid van 10 km opgevoer de trein rustig 16 tot 18 km blijven uit glijden. BONN Voor alle 650 straalvliegtui- het type Starfighter F 10 geldt sinds vrij- gen van de Westduitse luchtmacht van dag een startverbod nadat bij een rou tine-onderzoek was gebleken dat een deel van de hydraulische stuurinrichting niet aan de veiligheidsvoorschriften be antwoordde. Op het ogenblik wordt elk toestel door een speciale commissie onderzocht. Pompen was onmogelijk (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Door een nog onbekende oorzaak is gisteren tegen de middag het ongeveer 800 meter lange tunnelgedeelte onder de Nieu we Maas van de in aanbouw zijnde metrolijn door een lek vol water ge lopen. Het bleek, dat dit lek zich in een voeg tussen twee tunnelmoten onder de Koningshaven bevond en men ontdekte al spoedig dat het lek zo groot was, dat er aan leegpom pen niet viel te denken. Als men de pompen zou aanzetten, zou men de metro-tunnel vol modder hebben gezogen. Men heeft zich dus moeten bepalen tot het neerlaten van de bij de kop van de Leuvehaven in de tunnel aanwezige veiligheidsschuif. om het station Leuve haven en de rest van het werk op de noordelijke Maasoever te beveiligen Gevaarlijk Er zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd. Toen het lek ontstond, werd de tunnel onmiddellijk verlaten. Het ver bluf in de tunnel werd gevaarlijk, omdat zich daarin vele elektrische leidingen be vinden. Het binnenstromende water van de Nieuwe Maas is zout. Zout water is een heel goede elektrische geleider. Eer de stroom kon worden uitgeschakeld, was het niet mogeiyk iets te doen. Ir. E. G. Wen tink, directeur van de Gastarbeiders hebben verhoogd tbc-risico - pag. Kenmerk Aidit - niet in de zon gaan Worden de militaire pensioen- wetten onjuist toegepast? - staan met boter op t liooid - pag. 5 Rome en Konstantinopel - stap tot elkaar pagina Kenmerk. Zal nieuwe komeet te pletter slaan? pagina 7. Aidit al jong opstandig pagina 5. Morgenavond eerst ,.Plus minus" pagina Ethergolven. MIDDELBURG Een autotocht van Den Haag naar Zeeland via de Haring- vliet- en de Oosterscheldebrug gaat straks aan tolkosten f 4,50 kosten. Nadat onlangs de tarieven voor de personenauto's die de Haringvlietbrug passeren zijn vastge steld op twee gulden heeft de N.V. Pro vinciale Zeeuwse Brugmaatschappij. de N.V. die de Oosterscheldebrug tussen Schouwen-Duiveland cn Noord-Bevelai;d exploiteert, het tarief voor personen auto's nu bepaald op f 2,50. De tarieven zijn thans ter goedkeuring voorgelegd aan de minister van binnenlandse zaken. Fiet sers en voetgangers zullen een gulden moeten betalen, vrachtauto's, bestelwa gens en autobussen zonder passagiers f 4,50, vrachtauto's met aanhangwagen, en tractoren met aanhangwagens f 6. Voor de passagiers in de autobussen moet 50 cent betaald worden. dienst van gemeentewerken, en ir. G. Plantema. chef der afdeling tunnelbouw, die met de aanleg van de metro is be last, zijn onmiddellijk nadat er voor het lek alarm werd gemaakt, met een aantal ingenieurs en deskundigen in de tunnel afgedaald. Onderzoek Waarschijnlijk zal men het lek van bui. tenaf dichten. Eerst daarna kan de tun nel worden leeggepompt. In samenwer king met de bij de metrobouw betrokken assuradeuren wordt een nauwkeurig on derzoek ingesteld naar de oorzaken. Hoe lang het zal duren eer het lek is gedicht en de oorzaak misschien ver zakking, verschuiving of omhoog wer ken van een tunnelmoot bekend is, valt nu nog niet te zeggen. DEERNIS In het aangrijpende Wassenaarse ge val, waarbij een jongen dodelijk door een kogel werd getroffen, overheer sen bij ons vooralsnog de gevoelens van deernis. Deernis jegens het jeugdige slacht offer en zijn bedroefde familie. Deer nis ook jegens de agent van politie, die wel allerminst heeft gewild wat hij heeft gedaan. Er wordt weer onderzoek ingesteld. De geldende instructies worden ter hand genomen. Zijn zij nageleefd? Behoeven zij herziening? Er zullen weer discussies op gang ko men over wapengebruik. Zo ja, wan neer. En in wijder verband zal weer aan de orde komen de vraag naar de betrekkingen tussen maatschappij en Belangrijke kwesties, echter nimmer afdoende te regelen aangezien er al tijd de menselijke onvolkomenheid doorheen breekt. Gevoelens van deernis zullen blijven. En voor allen behoefte aan troost die geen mens kan schenken. WETENSCHAP Telkens opnieuw plaatst de weten schap ons voor verrassingen en be wijst zij ons ongedachte mogelijk- Dat geldt het doorvorsen van de on metelijke ruimten, het geldt ook de ontsluieringen van de geheimen in het menselijk lichaam. Zoals in het thans bekend geworden geval waarin een Nederlands team van medici erin geslaagd is, een menselijk hart uren lang, uit het lichaam gelicht, gaande te houden. Welk een vermogen heeft de Scliep- ner in de handen van de mens ge legd. In de strijd om het leven mogen tel kens nieuwe vorderingen worden ge- Maar de grenzen mogen dan wor den verschoven, wegvallen doen zij niet. Het menselijk bestaan wordt gemarkeerd door leven en sterven. Dankbaar de vorderingen van de wetenschap aanvaardend, zal men voor zichzelf zekerheid moeten heb ben aan wie men zich voor zowel leven als sterven toevertrouwt. VADERLIJK In een uitzending van de Partij van de Arbeid suggereerde minister Von deling gisteravond, dat hij slechts ten dele verantwoordelijk is voor de ingediende financiële plannen: „Het bestuur stelt het beleid vast, de pen ningmeester voert het uit". Ook los van de vraag of een minister zich in een partijuitzending moet verdedigen, lijkt Vondelings uit spraak voor bestrijding vatbaar. De ingediende begroting immers ademt hier en daar een socialistische geest. Trouwens zal een voormalig fractie voorzitter van een grote partij niet licht genoegen nemen met een be leid dat lijnrecht tegen de plannen van die partij ingaat. Overigens deden de vaderlijke ma nier waarop de heer Vondeling de kijkers toesprak en zijn welgemeen de woorden ..schrijf mij of mijn col lega's gerust" vermoeden, dat de P.v.d.A. op een nieuw vadersvmbool CNV: geen belasting op personenauto's van gehandicapten UTRECHT Het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft de Tweede-Kamer fracties van de protestant-christelijke partijen gevraagd, te proberen voor ge handicapten. die beslist een auto nodig hebben, vrijstelling te krijgen voor de verhoging van de omzetbelasting op |E twee gigantische (beroemde) koppen van Ramses II, die eeuwen lang met, hun verstarde ogen hebben uitgekeken over het Egypte- land bij Luxor, zijn een stapje hoger geklommen. De beide ramsessen en andere cultuurschatten dreigden (het is bekend) onder het water van het Aswan-dam-reservoir te moéten verdwijnen. De beelden van Luxor blijven voor het nageslacht bewaard. Ze worden omhooggevijzeld, Vene- las ae tempels er om heen. Over die grootse periode uit de wereldge schiedenis, de tijd van de Farao's, leest u (en misschien uw kinderen nog gretiger) dagelijks de getekende strip van Senmoet, het pientere Egyptische jongetje. Dat plaatjesverhaal is vol spanning. Laat ook uw buurkinderen in die spanning delen. Daarvoor dient dan de bolbon op pagina 2.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1