Mieke Bos en Maxim Hamel op huwelijksavontuur in nieuwe NCRV tv-serie I Het geheime dorp (^il-schenk^M, Brick Bradford Jesie en Josie Senmoet Maand geëist wegens aanval op agenten Pagina ZATERDAG 16 OKTOBER 1965 CIHERGOlVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOlVEN-tTHERGOlVEN- Spijt me mateloosliefje (Van onze radio- en tv-redactie) BUSSUM „Spijt me mateloos, liefje!" dat is het excuus, dat de pasgetrouwde Max Huisman op de avond dat fee met z'n tweeën van de huwelijksreis terugkomen, nogal eens moet uiten tegen zijn Mieke. Hij maakt het er dan ook wèl naar, want de ene narigheid na de andere speelt zich af tussen het ogenblik dat zij slaperig de trap opklimmen en dat, waaroD ze dan eindelijk in hun slaapkamer kunnen verdwijnen, waarmee de eerste aflevering van de nieuwe televisie-serie van de NCRV hoogst ■betamelijk eindigt. „Huwelijksvoorwaarden" is de niet zo bar geslaagde Nederlandse titel, welke Martie Verdenius als vertaalster vond voor de Britse strip „The mar riage lines" van Richard Waring. In de oorspronkelijke versie heet het tweetal Peter en Saskia, maar re gisseur Paul Cammermans gaf er de voorkeur aan Maxim Hamel en Mieke VARA: tv-shows voor tieners „van toen" en „van nu" (Van onze radio- en tv-redactie) BUSSUM De VARA heeft twee nieuwe televisierubrieken op stapel staan, die allebei op vrijdag 22 okto ber a.s. van start gaan. Tussen 7.06 en 8 uur ter vervanging van „Top of Flop" het programma „Fanclub" voor tieners van nu en om 9.20 uur, in presentatie van Elles Berger, „Tieners jvan toen", bestemd vopr bejaarden, 1 De eerste „Fanclub" wordt heel aan trekkelijk voor de jonge kijkers: een vraaggesprek met Adamo, optreden ivan Ester en Abraham Ofarim en Lies- ■beth List, een praatje met Cl if Ri chard himself en drie fans van Clif of Adamo, bij een talentenjacht geselec teerd, zullen een liedje van hun favo riet zingen. Voor „Tieners van toen" wordt tel kens contact gezocht met leden van de oudere generatie in een bepaalde ge meente. Zij mogen muziekjes kiezen, een en ander vertellen en deelnemen aan een spelletje. Voor de eerste uit zending is Alkmaar gekozen. Maya Bouma in „Zo is het" (Van onze radio- en tv-redactie) BUSSUM De cabaretière Maya Bouma, gespecialiseerd in dol-komi- sche nummers, zal vaste medewerk ster worden aan het satirische VARA- programma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer", dat op vrijdag 20 oktober a.s. via Ned. 1 weer op de beeldbuis komt. Incidenteel werkt mee Loes Hamel. Het vaste presentatieteam bestaat nu uit Maya Bouma, Jan Blokker, Ri- nus Ferdinanduss, Dimitri Frenkel Frank en Joop van Tijn. Peter Lohr is, evenals Yoka Beretty, verdwenen. Milly Scott zal aan elk programma meedoen. Leen Timp houdt de regie. LEEUWARDEN De alleenwonende 82-jarige mevrouw B Wilhelm uit Leeu warden is gistermiddag levenloos in haar woning aangetroffen: zij overleed door kolendampvergiftiging. Zij weid. zittend in een stoel, gevonden door familiele- deze rollen hun eigen voorna men te laten behouden, zij het dat dat eerstgenoemde is afgekort tot Max. „Huwelijksvoorwaarden" zal sterk herinneren aan de serie „Arthur en Eva", destijds ook voor de NCRV ge speeld door Paul Cammermans en Kit ty Jansen. Weer het jonge paar, dat door onhandigheid en overijverigheid in allerlei malle situaties raakt ver zeild, maar dan toch weer zo ontwape nend na luttele twisterijen elkaar in n valt, liefhebbend en trouw Een blijspel met rijkelijke klucht elementen, dus niemand mag het al te nauw nemen met de logica en proteste dat het toeval een te grote rol speelt: dat behoort in zo'n recept Vanzelfsprekend staat de serie al op de band en wanneer U dus vanavond gaat kijken naar het eerste charmante avontuur, kunnen spelers en regisseur, als zij niet elders op de planken staan, dat ook doen. ECHT LEUK Ze hebben het allemaal echt leuk gevonden om mee te werken aan deze luchtige verhalen. Regisseur Paul Cammermans was niet direct beschik baar toen de opnamen begonnen: hij is waargenomen door Bob Löwe- stein. Maar toen hij eenmaal de touw tjes in handen had, beleefde hij er veel plezier aan. ,,Het gaat er maar om, de sfeer aan te voelen. Veel humor, een beetje sen timent-het is me niet vreemd!" zegt hij. Heeft hij als Arthur niet hetzelfde beleefd? Niemand, hoofdrolspelers noch ande ren, o.m. Guus Verstraete, Chris Baay, Vera Bondam, Rob Geraers en Riny van Slingelandt, die in deze of volgen de afleveringen optreden, hebben al te zwaar getild aan de opvoering. Ze beschouwden het als een prettige ontspanning, een luchtig vermaak, Waarvoor zij wel ernstig studeerden en repeteerden, maar dat geen grote dramatische prestaties vergde. Er is bij de opnamen veel gelachen en heel opgewekt gewerkt en dat straalt ook in de weergave door. Martie Verdenius, door en door ver trouwd met het toneel, heeft in haar vertaling voor prettig spreek- en speel bare teksten gezorgd en juist zoveel aangepast aan de Nederlandse begrip pen, als nodig was. Toch zal men de echte, droge Engelse humor waarover een Nederlander wel eens een ogen blikje moet nadenken aleer hij die goed proeft, nog herkennen. Maar de doorsnee televisiekijker is langzamer hand wel gewend aan buitenlandse sfeer oo het scherm. In Engeland heeft deze serie zeer veel succes geoogst. Zij is van zulk een goed gehalte, dat de auteur Ri chard Waring er de jaarlijkse prijs van het Genootschap van televisie schrijvers voor ontving. We mogen onze verwachtingen dus gerust hoog spannen: hopelijk hono reert de NCRV ze. UIT PARIJS Zonder al te veel te verklappen van de merkwaardige gebeurtenissen in de eerste aflevering, kunnen we U wel vertellen dat het spel begint wanneer Mieke en Max na een veertiendaagse huwelijksreis in Parijs doodmoe voor het eerst naar hun nieuwe flat willen gaan. Zo moe zijn ze, dat ze onder het trappenklimmen al in slaap dreigen te vallen en elkaar beslist moeten wak ker houden. Er wordt daarom ook wat gekibbeld, al zijn de woorden liefje" en „schatje" niet van de lucht. Hoe was het ook weer, toen Max haar in het Parijse hotel over de drempel droeg....liet hij haar bijna vallen? Viel hij van vermoeidheid toen niet op het vloerkleed in slaapwelnee toch? „Spijt me mateloos, liefje!" Maar goed. ze arriveren nu, drem pel-overdragen of niet, voor de flat. En....waar is dan de sleutel van de huisdeur? Zo te zien nergens. En waar- heeft de deur van de buitenkast 'n raar slot? Wie geeft er bij de wildvreemde buren zo'n luidruchtig feest en waar komt opeens een ongelo vige politie-agent vandaan....? De peri kelen stapelen zich op en.... Maar neen, de rest moet U vana vond zelf maar zien in het half uurtje tussen tien en half elf, als het grote spektakel van de Interland-quiz voor bij is en de NCRV dus nog meer amu sement voor U in petto heeft. 't&jtf.CC/' 19.01 Voor kleuters. NCRV: 19.05 larom? Daarom!. populair-wetenschap- lijk programma. 19.28 Station Petticoat, '-film. 19.52 Morgen is het zondag. NTS: 00 Journaal. NCRV: 20.20 Interland wed strijdprogramma tussen Nederland en België 21.55 Muziekprogramma. 22.00 Huwelijksvoor waarden. TV-serie. 22.30 Attentie, actualitei- "1.45 Voorlezing uit de Bijbel. NTS: 22.60—22.55 Journaal. rderland n NTS: 20.00 Nieuws in het VARA: 20.01 Het lek. filmfeuilleton. 20.30 Uit: amusementsprogramma. 20.55 Bur ke's law detective serie. 21.45 Sport commen- lar NTS: 22.1522 20 Journaal. België: Nederlands progr 19.C0 n.m R.K. - gebied en muziek. 8.45 Inleiding op de vroeg- dienïV 9.00 Vroegdienst. 9 45 Nieuws en wa terstanden. KRO: 10.00 Inleiding Hoogmis. 10.15 Hoogmis. 11.15 Cavalcade: gevaceerd muziekprogramma. 12.10 De springplank: pro gramma van jonge artiesten. 12.30 Nieuws en mededelingen. 12.35 Buitenlands commen taar. 12.45 Lichte orkestmuziek en zangsolis ten. 13.30 Voor de kinderen. 14.00 Hoogtepun ten uit de opera I Puritani (gr). 13.00 Stereo Radio Filharmonisch orkest en solist (opn): klassieke en moderne muziek. (In de pauze: voordracht van gedichten). 16.25 Toto-uitsla gen. 16.30 Tijdsein, rubriek voor kunst en cultuur. Convent van Kerken: 17.00 Kerk dienst van de Baptistengemeente. NCRV: 18.00 Pianospel: gewijde muziek. 18.20 Geeste- 23.35—24.00 Nieuws. socialistisch strijdlied. 8.18 W< weer. gevarieerd programma. (9.00 sportme- dedelingen en postduivenberichten9.45 Geestelijk leven toespraak IKOR: 10.00 Kin- derdienst. '10.30 Hervormde kerkdienst. 11.30 Vraag ep antwoord 11.40 gremmofoonmu- riek. 11.43 Resonans - opgevangen en terug- muzikaal prograi toestand in de wereld, lezing. 13.20 Carrou- en sportuitslagen. 0 Modeme orkestr 19.00 Bij nader inzien, forum, entree, cabaret. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 Le médecin mp.lgré lui. opera uitgev door Omroeporkest, koor en solisten. 21.30 De wereld van Barend Bargerbeer. hoorspel. 22.00 Licht orkest en zangsoliste. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten en uitslagen 2e klas voetbal. 23.00 Stereo: Radio Filharmo nisch orkest en omroepkoor: balletmuziek. AVRO: 9.00 Ni< grammofoonmuzlek. KU00 toetsenparade: licht grammofoonmu- orkest. 11.00 Nie ziek. 10.30 Li.... Muzikaal programma. 12.00 Nieuws. 12.02 Me tropoleorkest; amusementsmuziek NRU/VA- 13.00 Nieuws 1307 Militair corps 13.45 Top talent tijd: i-shte muziek (gr). 14.00 Nieuws. ziek. NRU/AVRO: VANAVOND TE ZIEN Nederland 1 NCRV 8.20 uur Interland, quiz voor Nederland en België. 10.00 uur begin van de serie „Huwelijksvoorwaarden" met Mieke Bos en Maxim Hamel in de hoofdrollen. Nederland 2 VARA 8.01 uur vierde aflevering van de spionnageserie „Het lek". 8.30 uur „Uit", van alles van over de amusementswereld. 8.55 uur gaat inspecteur Amos Burke het mysterie van de dood van „lieve Betsy" oplossen. 9.45 uur sportrubriek. VANAVOND TE HOREN Hilversum I KRO 8.10 uur tweede en laatste deel van het detective-hoorspel „Spring stof voor het geheime leger". 9.00 uur amusementsprogramma met spelletjes 10.10 uur Jules de Corte in „Roulette". 11.00 uur werken van Brahms en Dvorak in Populaire klassieken. Hilversum II VARA 8.05 uur dansmuziek. 9.00 uur hoorspel van Heinrich Böll „Een uur oponthoud": een reizi ger moet een uur wachten op aansluiting naar Athene in een stad, die hij nooit meer had willen bezoeken en een kruier luistert naar zijn verhaal. 9.45 uur optreden van het Fins Radio Symfonie-orkest en Finse mannenkoren. 10.40 uur liedjesprogramma van Tony van Verre en 11.10 uur even naplaten met Mies Bouwman. lofoonmuziek. (7.30 .45 Hadiokrant. 8.00 Nieuws. 8.10 NCRV-lied en gewijde muziek. 8.30 Nieuws. 8.32 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de vrouw 10.10 Klassieke kamermuziek (gr). 10.20 Rondom het Woord: theologische ether leergang. 11.05 Lichte grammofoonmuziek 12.00 Licht ensemble. 12.22 Voor de land bouw 12.7 Mededelingen voor land. en tuin bouw. 12.30 Nieuws. >a.?ó variant: radio-snel- buffet. 13.30 Akkordeonmuziek. 13.50 Amuse mentsmuziek. 14.05 Schoolradio. 14.40 Koor zang. (gr). 15;00 Sludiodienst in het kader van de gezinsweek. 15.30 Semi-klassieke pia nomuziek (cpnj. 16.00 Klassieke muziek (opn). 16.20 Amusementsprogramma voor de jeugd. 17.50 Overheidsvoorlichting. Kulturele ontmoetingen in Suriname en de Nederland se Antillen. Vraaggesprek van Rudy Bedacht met Fine Kenswill. 18.00 Orgelspel. 18.0 Uit zending van de Anti Revolutionaire Partij. ..Nabeschouwing" Spreker: De heer B. Rooi- vink. voorzitter van de A.R.-Tweerie Kamer fractie. 18.30 Meisjeskoor. 18.50 Openbaar l&Atcf Hilversum I 402m KRO: 19.00 Nieuws. 19.10 dualiteiten. 19.35 Nieuwe klassieke gram- ofoonplaten. 20.10 Springstof voor het ge- ;lme leger, hoorspel. 21.00 Gevarieerd muzi-| ia! programma. 22.00 Lichte muziek (gr). 22 45 In Café 5 keer Koningin Juliana en Prins Bernhai hun bezoek aan de West. 23.5524.00 9.20 Boekbespreking. 19.40 Licht» jziek (gr.). 20.00 Nieus. 20.05 Dansmu- 21 00 Een uur oponthoud, hoorspel. rins Radio Symfonieorkest en solisten moderne muziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Zangsolisten en instrumentaal kwartet. 23.10 licht muziekprogi 19.30 Parel in de v tljn. natuurfilm. 20.00 TV-n pe'.progr. 21.55 Echo. politiefilm. 23.15 TV-n Televisie morgen Televisie morgen Nederland I RKK: 11.00—12.00 H.Mis. CVK/IKOR/RKK: 19.00 Woord voor woord, bij bed vertelling voor de kinderen. NTS: 19.06 Flicka Een goede daad, TV-film. CVK/IKOR: 19.30 Op: beeld. AVRO: Het New York City ballet. NTS: 21.00 Man met baard en donkere bril. 'V-spel 22.30—22,35 Journaal. NTS: 19.00 Engelse les. il9.5 Het oerwoud stelten, tekenfilm. 19.33 Belle en Sebas- nTV-film. 20.00 Journaal .20.05 De Zweedse gouvernante, tv-fllm. 20.30 Op zoek Edward Stoyan. spionage film. 21.20 Bewogen beweging, film documentaire over van een beeldhouwer. 21.25 't is woord, quiz 22.00 Sport in beeld. 18.30 V. de kleuters. 18.50 Daffy Duck, tekenfilm. 19.15 n.m. Piste. (Co-prod. KRO. Belgische en Zwitserse TV) 19.55 Ber. 20.00 15 Sportweekend. 20.40 Ja zo'n meis- estien! muz. 22 10 Seul a seul. variété progr. 22.45 Nws. Toen Jesje en Josje op een mooie herfstdag op het schoolplein aankwamen, heerste daar een drukte van belang. De kinderen stonden opgewonden in groep jes bijeen en riepen en schreeuwden door elkaar. „Wat is hier aan de hand?" vroeg Jesje verbaasd. ,,Wat hebben ze allemaal?" „De Blauwe Piepers komen!" riep Han- nie. een klasgenootje van Jesje, ver heugd met haar armen zwaaiend. „De Blauwe Piepers? Hier? Bij ons in de stad?" riep Jesje verwonderd uit. ,,Ja,-hoe vind je het! Woensdagmiddag, in Kunstliefde. Het gaat uit van de krant. Als we nu maar aan kaarten kun nen komen. Ik ga er desnoods vanavond al staan met mijn slaapzak." „Vanavond al? Met je slaapzak?" vroeg Jesje. „Is dat niet een beetje overdre ven? Trouwens, dat zou mijn moeder nooit goedvinden," voegde ze eraan toe. „Nee, natuurlijk is het niet overdre ven," riep Hannie. ,,Stel je eens voor: De Blauwe Piepers! Zoiets komt hier toch zeker maar één maal? Je kunt ervan op aan dat iedereen er naar toe wil." „Laten we na schooltijd maar een de krant gaan kijken." zei Jesje. „Daar hangen misschien wel aanplakbiljetten, waar ook op staat waar en wanneer je kaarten kunt krijgen." De kinderen waren die ochtend alle maal heel slecht met hun aandacht bij de les en er ging bijna een hoeraatje op toen de bel van twaalf uur weerklonk. Ze stormden de school uit en haastten zich, lopend of op de fiets, naar het gebouw van de krant. Daar was het al behoorlijk druk, want ook leerlingen van andere scholen hadden zich erheen ge- „Ja, daar hangt hun portret, zie je wel!" riep Jesje uit ,.Lou en Wim en Aart en Ot! De vier Blauwe Piepers! Ik kan me nog niet goed indenken dat ze nu echt hier bij ons komen zingen, Jos! Wij moeten er ook heen, hoor! Heb jij nog geld? Want het zal wel niet goed koop zijn." „Nee. ik niet," zei Josje benauwd. „Maar misschien wil vader ons wel wat voorschieten." 16 „Oom Chris," zei een der jongens c*> het bed met een verlegen grinnik. ,,je hebt het toch zeker af gehoord op het hoofdkwartier: de Huismannen zijn er tussenuit getrokken met vliegende vaan dels en slaande trommen." Opeens was de aandacht algemeen, de benen bungelden niet meer, de handen lieten de radio met rust. „Ja, daar kwam ik juist voor," zei oom Chris. „Jullie weten wel, ik houd er niet van, dat het hoofdkwartier een- bijenkorf is, waar iedereen maar in- en uitvliegt. Mensen, die boos weglopen, zijn niet alleen een gevaar voor jullie, voor ons, maar ook voor zich zelf." De student, die lang en slungelachtig was, sprong met een zwaai van het middenbed af en begon heen en weer te benen. „Die Huismannen zijn onmogelijke mensen, oom Chris. De vrouw en de dochter zijn doodgoed, maar de handen staan hun scheef en hij mag nog zo'n hoge piet zijn, leiding geven kan hij niet eens aan zijn vrouw en dochter, laat staan aan zulke idioten als wij zijn. We zijn kinderachtig geweest, dat weten we allemaal wel. maar zou je dat in de omstandigheden waarin wij leven niet worden? Dat moest hij toch begrijpen! We hebben hem getergd, natuurlijk, net als vroeger de meester op school, die geen orde kon houden, en toen is hij driftig geworden en heeft Gijs eruit gesmeten!" Hij wees op de jongen bij de radio. „Nu, en toen hebben we allemaal de partij van Gijs geko zen en gezegd, dat we niet meer op het hoofdkwar tier zouden komen zolang hij er was!" Hij zweeg en er viel een dodelijke stilte in de hut. Oom Chris keek met zijn strenge grijze ogen l D O O R J H. H. VAN NIJNATTEN— 3 DOFFEGNIES 3 van de een naar de ander; er was geen sprankje welwillendheid in. Zijn stem was echter doodkalm en gewoon. „Wat zal deze oorlog, dit leven jullie nog veel moeten leren, bovenal verdraagzaamheid, voorzich tigheid, gevoel voor verantwoordelijkheid, discipli ne. Enfin, het is gebeurd, we zullen er geen woor den meer over vuilmaken. Ik hoorde, dat Bonsma een paar meisjes laat aanrukken om voor jullie te koken. Of dit nu verstandig is?" Er klonk een zacht gegrinnik, dat ook oom Chris een flauw lachje ontlokte. „Het was beter geweest als hij het hele hoofd kwartier maar opgedoekt had en jullie erbij. Nu heren, doe je best om het verloren prestige te herwinnen, goedemorgen!" Hij stond op en ging naar buiten. Op de open plek tussen de dennen toefde hij even om rond te speuren naar ongerechtigheden, maar er heerste volmaakte orde. Net toen hij zich bukken wilde om het paadje in te gaan, kwam de student hem achterna. Hij stond daar tamelijk verlegen en ioL.c a - V O „Het spijt ons zo, oom Chris, ik had verstandi ger moeten zijn." „Dat had je ook," antwoordde oom Chris met een lach en iets heel vriendelijks in zijn ogèn. „Jij zeker had je geestelijk overwicht beter kunnen gebruiken, maar ik neem het je niet kwalijk. Ik ben in mijn jeugd niet verstandiger geweest. Als je ervan geleerd hebt, ben je al een hele stap vooruitgekomen. Apropos waar is Joep toch?" „Die is naar Amsterdam om voor Bonsma de meisjes te halen, die voor ons zullen zorgen." Toen lachten ze allebei en de student stak opge wekt een arm omhoog voor hij weer de hut in- En ze verdwepen Iegelijk met de trekvogels, zoals oom Chris voorspeld had! Om het uit te houden in een hut in een druipend bos, waar de najaarsstormen door jagen en de dennen dag en nacht naargeestig piepen en kreunen, moet je de primitiviteit en het oerinstinct van een Batavier bezitten of in voortdurend levensgevaar verkeren, zoals de Joden. De meeste jongens in de hutten - rondom het hoofdkwartier warep geen Jo den en ze meenden, nu ze de eerste schrik van razzia's en achtervolging teboven waren, dat ze wel een beter winteronderduikadres op konden gaan zoeken. Ze verlangden naar warmte, gezellig heid, verzorging, in één woord ze verlangden naar. huis. Oom Chris was ertegen. Hij vreesde de zwak ke broeders, hoe licht kon er een gegrepen wor den. Wat eenmaal in het bos zat, moest er blijven. Maar hoe kon hij ze tegenhouden? 1 Wordt vervolgd) Kunstbezit. 7.10 Ochtendgynin,- foonmuziek. 8.00 N AVRO: 7.00 Nie ziek, 9.00 Boston Promenade orkest amusementsmuziek. 10,00 Voor de kleu 10.10 Arbeidsvitaminen (gr) (11.00 Niei 12.00 Lichte orkestmuziek (opn). 12.27 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.3" Is er aan de orde? actualiteiten va: platteland. 12.37 Lichte orkestmuziek 13.00 Nieuws. 13.10 Radiojournaal en bei richten. 13.30 De oi muzikaal klankbet programma voor de vrouw. (16.00 Nieuws). j 16.15 Voordracht. 16.30 Pianorecital: moderne muziek 17.00 Voor de padvinders. 17.05 f lichte grammofoonmuziek. 17.15 Jazzmu ziek. Hilversum III (F.M.-kanalen) NRU/KRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Lichte grammofoonmuziek Avond uit om ,wat te knokken' Twee jongens door kogels getroffen aktualiteiten. 13.05 Bert: licht muziekpro gramma (gr.). 14.00 Nieuws. 14.02 Van uur tot uur: actualiteiten. 14.05 Lichte grammo foonmuziek. 15.00 Nieuws. 15.02 Van uur tot uur: actualiteiten. 15.05 Vertel dat maar in... Platen en praten op een dorpsplein. 16 00 Nieuws. 16.02 Van uur tot uur: aktualiteiten. 16.05 Lichte grammofoonmuziek voor de tie- Televisie maandag België: Nederlands progr. Kan. 2 e 14.0515.10: Schooltelevisie. AMSTERDAM De officier var. van justitie bij de rechtbank te Amsterdam, mr. H. G. van Ever- dingen, heeft gisteren tegen een groepje van vier jongens wegens het molesteren van en het plegen van openlijk geweld tegen twee politiemannen een maand gevan- genistraf met aftrek van het voor arrest geëist. De zaak van een vijfde, ook tot het groepje be horende jongens werd wegens diens minderjarigheid met geslo ten deuren voor de kinderrechter behandeld. De vijf jongens waren op de avond van de 16e mei van dit jaar met elkaar in contact gekomen. Ze hadden wat ge dronken en afgesproken „wat te gaan knokken". Twee zouden vooruit lopen om voorbijgangers aan te spreken en als het gesprek dan op de beoogde ruzie was uitgelopen zouden de anderen bijsprin gen. En zo deden ze. Verscheidene men sen werden lastig getallen. Op de O.Z Voorburgwal ontmoetten ze een jongen op hun weg. die ze dreigden in de gracht te gooien. Ik word achterna gezeten door twee souteneurs in een witte Volkswa gen, had die jongen hen toevertrouwd. Dan zullen we je wel even helpen, had den de verdachten hem beloofd en op dat moment kwam een witte Volkswagen waarin twee mannen, hen tegemoetrijden. Het toeval wilde echter, dat de man nen in de Witte Volkswagen twee poli tieagenten in burger waren, die uitke ken naar een fietsendief, die zich in de buurt van de O.Z. Voorburgwal moest ophouden. De 51-jarige hoofdagent H. Halsema had zijn pistool in de hand om als het nodig mocht zijn een waar schuwingsschot te lossen als de ge zochte fietsendief zou worden ontdekt. WORSTELING Op het dat de wagen stil- Wt het pistool van de agent en er ontstond een worste ling. „Het is een geluk dat het pistool op de veiligheidspal stond", zei agent H. gisteren. Zijn collega die zich ook be dreigd voelde, was uit de auto gekomen had zijn pistool getrokken en was hard roepend: politie, sta of ik schiet, de weg vluchtende jongens achterna gerend. Er werd eerst een waarschuwingsschot gelost en toen dat geen resultaat had werden nog twee schoten afgevuurd, waardoor twee jongens werden getroffen. Een van hen was de achttienjarige los- werkman J. C., die aan de schouder werd geraakt. Zijn verwonding was zo ernstig dat hij er zijn hele leven invalide door zal blijven, zo .vertelde hij. Ook had het voor hem nog financiële consequen ties, want zijn ziekenhuiskosten waren hem niet vergoed omdat er een strafbaar feit was gepleegd. De iongen, die de hulp van de jongens had ingeroepen tegen de vermeende sou teneurs. bleek achteraf de gezochte fiet sendief te zijn. Hij werd even later gear resteerd. niet ver van de plaats waar de ontmoeting tussen jongens en politieman nen. had plaatsgevonden. Hij was zo ge schrokken van het schieten dat hij zich achter een boom had verscholen, waar hij werd ontdekt. GOEDE REACTIES De officier van justitie prees de agen ten om hun grote oplettendheid en goede reacties. Met de maand die de jongens in voorarrest hadden gezeten achtte hij hen voldoende gestraft. Ze moeten wel goed weten dat ze zich in het vervolg ordente lijk hebben te gedragen, zeker op de openbare weg. Ze hebben nu gemerkt dat deze zaken ernstig worden opgevat aldus de officier. Drie verdedigers vroegen vrijspraak voor hun cliënten en een ontslag van rechtsvervolging. Een spel van vergis singen, noemde een advocaat deze zaak. Uitspraak 29 oktober.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9