'vuurtorenduin' geheimzinnigs Torentje op heeft niets Piet Bregman had veel succes in Engeland Geesink verdedigt titel alle categorieën niet KLEINERE LAMP GEEFT TIENTALLEN MILJOENEN KAARS LICHTSTERKTE Y isconservenindustrie wil reorganisatie produktschap vis Gaatjesboorder in Den Bosch aangehouden Olie gevonden in Suriname X NIEUWE LEIDSE COURANT 7 ZATERDAG 16 OKTOBER 1965 Olympische film in 1 Ambassadeur voor Benthuizen premiere gegaan AMSTERDAM Met groot enthousias me is vrijdagavond by de galapremière in het congresgebouw van de RAI de film over de Olympische Spelen in To kio ontvangen. Hiervoor waren door de Ned. Sportfederatie en het Ned. Olym pisch Comité vele leidende figuren uit de sportwereld uitgenodigd, terwUl als eregasten aanwezig waren prinses Bea trix en haar verloofde de heer Claus von Amsberg, de minister-president mr. J. M. h. Th. Cals en echtgenote, de vice-minis- terpresident en minister van financiën dr. ir. A. Vondeling, de minister van eco nomische zaken drs. J. M. den Uyl, de minister van cultuur, recreatie cn maat- schappeiyk werk mr. M. Vroiyk, enkele staatssecretarissen en de ambassadeurs van Mexico en Japan. Tijdens een kort samenzijn in de be stuurskamer opperde prinses Beatrix het plan een telegram te sturen aan Anton Geesink in verband met het behalen van het wereldkampioenschap judo in heit zwaargewicht Jhr. mr. Feith maakte hiervan melding tijdens zyn openings speech, hetgeen applaus ontlokte aan het publiek. Ir. zijn openingswoord sprak de heer Feith de hoop uit dat Nederland zich in de komende jaren een nog belangrij kere plaats zal weten te verwerven in de internationale sportwereld. In een korte toespraak belichtte dr. W. van Zijll, algemeen secretaris van de NSF, de onihvikkeLinjg in maatschappij en sport. Dr. Van Zij 11 merkte op dat in Nederland 150.000 mensen leiding geven aan de sport. Meer dan een miljoen kin deren beneden de 18 jaar vinden een plaats in de sportverenugtiinigen. Er zijn echter 5000 beroepsmensen nodig om die- ze gehele sportgemeenschap te kunnen leiden. Deze zijn er echter wiet. Na deze korte toespraken werd de film vertoond1, dde vooral artistiek ten zeerste werd' gewaardeerd. Direct na de film- voorstelling keerden prinses Beatrix en dè heer Claus von Amsberg terug naar Soest dijk uitgeleide gedaan door Am sterdams burgemeester, mr. G. van Hall, en de heren Feith en Van Karnebeek, (Van onze sportredacteur) BENTHUIZEN In huize Bregman aan de Graaf van Bloisstraat heerste gisteravond een ongekende en gezellige drukte. Zoon Piet was namelyk juist teruggekeerd van een verblijf van drie weken in de Engelse plaats Woodstock nabij Oxford. Hij had het er best naar zijn zin gehad. Dat si wel begrijpelijk want de 22-jarige amateur-wielrenner had van de vier koer sen die hy reed er twee gewonnen, kwam eenmaal als vijfde aan en moest in de afstandsrit Brighton-Londen genoegen nemen met een 24ste plaats, toen hij in een groot peloton eindigde. Het verblijf in Engeland had hem lil"am brengen in verbond met de sue- zichtbaar goed gedaan. Hij had er ook cessen in Engeland, kan Piet nu mr. prettige contacten kunnen leggen en Teather een brief zenden r,.et byzori de taalmoeilijkheden werden al spoe' dig doorbroken. „Waar ik logeerde hadden ze twee van dde kleine kin deren rondlopen, die het me wel bij brachten wat ze bedoelden." Zijn po pulariteit steeg snel doordat hij al spoedig de beste vrienden werd met de burgemeester van Woodstock, voor wie hij van burgemeester Keizer een brief had meegekregen met een standaard. De heer Teather vertelde de Hol landse coureur het een en ander over de oude geschiedenis van zijn plaats en bleek bovendien een verzamelaar van schilderijen met afbeeldingen van mo lens te zijn. Woodstocks burgemeester gaf Piet, die niet wist dat zijn geboor teplaats al uit 1316 stamt, op zijn beurt een brief mee voor collega Keizer en als de voortekenen niet bedriegen kon er nog wel eens een bezoekje op vol gen ook. Tokio Olympiade: fascinerend ROTTERDAM De film „Tokio Olympiade", die vrijdag in Amster dam in première ging is een facinerend schouwspel geworden, dat niet na zal laten bij de meest verwende bios coopbezoeker een onvergetelijke in druk te maken. Men moet deze film niet gaan zien als men de topprestaties van de atleten voorop stelt. Integen deel; men wordt hierin zelfs teleur gesteld. Wat deze vertoning groots maakt is de haast ontroerende wijze waarop de atleet als mens in de sport wordt getekend. Geen machines, die records produceren, maar levende schepsels, die bij vreugde of teleur stelling de tranen de vrije loop laten. De Japanse regisseur Kon Ichiwaka (Wat een vakman!) dirigeerde dit meesterwerk naar eenzame hoogte. Vele momenten zijn niettemin zo ef- BMPMB fectrijk in beeld gebracht dat lachsal- derheden over de reeds oude geschie- vo's van de bezoekers veelvuldig voor denis van Benthuizen. „Ik doe het on- komen. De manier, waarop een atleet middellijk, want het was een reuze tijdens de marathon rustig geleund tegen leuke man." een tafel zijn frisdrank consumeert ter- Behalve wielrennen heeft Piet Breg- j wyl zijn collega's verbeten voorbij snel- man in Engeland ook zijn ogen goed lend in hun vlucht een consumptie gry- de kost gegeven. Hy bezociii er la- pen is een komisch gezicht Bij het brieken, het graf van Sir Winston kogelstoten ontbreekt de humor ook niet; Churchill en Hyde Park in Londen, de zware kolossen, die tal van grimassen Overigens was hy verbaasd over de I trekkend zich concentreren, werken on strenge controle bij wielerwedstrijden, getwijfeld op de lachspieren. De van „In Nederland worden de fiet- nature gevoelige bioscoopbezoekers krij sen alleen maar bij het kam- 1 gen ook hun deel bij huilende teenagers pioenschap van Nederland gecon- j °P het erepodium. De finale honderd troleerd, daar doen ze het bij iedere ine1.61" heren, die eveneens als enkele koers", zo zei de Benthuizenaar, die andere momenten in ,,slow motion op volgend jaar wil proberen in enkele het witte doek is gebracht, is bijzonder klassiekers uit te komen. Eerst echter I interessant. Bij deze start ziet men in- wat rust na het drukke seizoen en hoeveel zenuwen het van de atleet weer aan de arbeid bij zijn baas in vergt als men wacht op het „op uw RIO DE JANEIRO Anton Geesink, die in Rio de Janeiro voor de derde achtereenvolgende maal wereldkampioen in het zwaargewicht is gewor den, zal verder niet meer aan 'de wereldkampioenschappen deelnemen. Het besluit van de Utrechtse reus houdt tevens in, dat hjj zyn wereldtitel alle categoriën in Rio de Janeiro niet zal verdedigen. Wellicht zal de wereldtitel alle cate gorieën nu gaan naar de judoleraar van de politie in Tokio, Inokuma. dde in Tokio waar Geesiink de Olympische titel alle categorieën won, de Olympische titel in het zwaargewicht veroverde. Inokuma. die in deze klasse voor de eerste maal tegen Geesink zou uitkomen, indien hij door de halve finale zou ko men .heeft de laatste twee jaar hard ge traind en zich steeds voorbereid op een gevecht met Geesink. Hij zou de vierde Japanner worden, die Geesink in de strijd om de wereldtitel zou trachten te verslaan. Er was blijdschap in het Nederlandse lamp en teleurstelling bij de Japanners, toen Geesink het wereldkampioenschap Russische atletiek ALMA ATA De tweede dag van de Russische atletiekkampioenschappen, die vrydag ln Alma Ata werden voortgezet, heeft weer een serie voortreffelUke re sultaten opgeleverd. Bl'itznetsof verbeterede het Russische record polsstokhoogspringer dat met 4,95 reeds op zijn naam stond tot 5,00 m. Oud-wereldrecordhouder verspringen Ter Ovanesiam bereikte een afstand van 8.18 m waarmee hij slechts 17 cm van het wereldrecord vam Ralph Boston (VS) verwijderd bleef. Op de 4x100 kwam de ploeg van Le ningrad bestaande uit Blinof. Ozolin, Savchuk en Politiko tot de uitstekende tijd van 39,4 sec. Week gevangenis 5 voorwaardelijk) voor belediging prinses Beatrix ALKMAAR De 25-jarige A. J. D. uit De Rijp is gisteren door de ais politierechter fimgerende president van de rechtbank in Alkmaar veroor deeld tot zes weken waarvan vijf voor waardelijk wegens opzettelijke beledi ging van prinses Beatrix. De eis was drie maanden met onmiddellijke ge vangenneming. Verdachte, die aan de kunstnijver heidsschool in Amsterdam, voor tekenle raar studeert, had een plakkaat voor het raam van zijn atelier gehangen met daar op beledigende woorden voor prinses Beatrix. Hy verklaarde tot zijn daad te zijn gekomen, omdat hy teveel gedron ken had, 20 a 25 flesjes bier. Een kennis schetste verdachte als een onrijpe figuur. D's vader heeft in de oor log in een concentratiekamp gezeten. Na kennismaking met een joods meisje, dat uit angst voor oorlog uit Israël was te- teruggekeerd had. hij veel gepiekerd over oorlog en concentratiekampen. Prins Charles geen van Madrid bij de zwaargewichten had geprolon geerd. De 3'1-jarige Utrechtenaar zeide zelf ook bly met deze derde titel te zijn. De Japanse ploegleider verklaarde niet tevreden te zijn met de prestaties zijn judoka's. Den Haag, Die rust adviseerde ooi zijn oud-bokskampioen Leen Jansen hem. Natuurlijk was de heer Jansen ook even naar Benthuizen gekomen om naar zijn pupil te kijken Na de eerste blik op het volblozende gezicht van Piet was hij al tevreden. Wereldtitel dammen Koeperman leidt na zege nu met 14-8 TIFLIS Oud-wereldkampioen dam men, ir. Koeperman heeft vrUdag ln Tifles de elfde party uit de tweekamp om het wereldkampioenschap dammen gewonnen van titelhouder Tsjegolef. Koeperman creëerde na 28 zetten en kele combdnatoire dreigingen, die de we reldkampioen ten slotte op materiaal verlies kwamen te staan. Na 71 zetten was Tsjegolef's positie onlhoudbaar. De stand in de tweekamp (in totaal 20 par tijen) is nu 148 in het voordeel van Koeperman, plaatsen". Men moet deze film zelf gaan zien om een goedo indruk te krijgen. Zeer binnenkort wordt hy in de theaters van de grote steden veitoond. Prof. S. O. van Poelje officier O.N. DEN HAAG Prof. dr. S. O. van Poelje, een der directeuren van de Vereniging van Nederlandse gemeen- s benoemd tot officier in de orde Oran&je Nassau. hertog MADRID Naar verluidt zou bij of ficiële rechtelijke uitspraak zijn bepaald dat de echtgenoot van prinses Irene, Prins Charles Hugues de titel van Her tog van Madrid niet mag voeren. Zoals gemeld liet de in Oostenryk wonende Franz Josef van Habsburg. toen hij kennisnam van deze titel die bij het huwelijk in Rome werd gebruikt, deze zaak rechterlijk uitzoeken. Niet prins Oharles, maar Franz Josef zou hem mogen voeren. BOVAG tegen hogere omzetbelasting op bromfietsen DEN HAAG De BOVAG «Bond VISSERUNIEUWS suM^yi IJMUIDEN In de Ierse Zee kwamen sommige vaartuigen tot een to taal van 350 kisten pilchards, kleine makreel en haring. In de ruimen kwam heel wat minder terecht na het uitzoeken van de bruikbare vis. De span- vissers die onder de Nederlandse kust aan wat haring probeerden te ko men, hadden heel wat minder succes dan op de voorgaande dagen. Ver scheidene schepen kwamen tot een totaal van een kleine honderd kisten, maar de meeste vaartuigen moesten met heel wat minder genoegen ne men. De aanvoer van deze groep bedroeg vrijdag in IJmuiden dan ook maar 500 kisten. De haringvisserij op de Noordzee ras weer een trieste zaak. Een enkel aartuig kon een redelijk trekje doen, aaar in de meeste gevallen kon geen ucces van betekenis worden bereikt In de Noord en dan meer in het by- zonder op 58 N'B werd tamelijk veel kleine schelvis aangetroffen. Verder moest men het daar voornamelyk heb- van wijting en gul. Koolvis kwam in veel geringere hoeveelheden voor dan op de voorgaande dagen evenals kabeljauw. De makreel was helemaal zeldzame verschijning. GROTE KOTTERS De grote kotters tussen 55 en 58 NB hadden het in hoofdzaak voorzien op de gul, maar deze vissoort zwom zo gewillig in de netten als men de laatste tijd gewend was. Het assor timent bestond voornamelijk uit kleine schelvis en wyting. De kabeljauw wens te slechts in enkele gevallen gastvrij heid aan boord van de schepen te ge nieten. Aan de oostkant van dit ge bied werd af en toe een mandje of wat makreel scheepgezeL De loggers en kotters bij de P-boei en gaven geen krimp en bleven rede lijke hoeveelheden tong ophalen. Voor de rest verschalkten zij aardige trek jes schol en wijting. Tarbot en gul volgden dit voorbeeld slechts in geringe mate. Dit verschijnsel moest ook door de schepen die onder de Nederlandse kust visten, worden geconstateerd. Maar de tong was in dit gebied even van goede wil en dat vergoedde uiteraard veel, zo niet alles. WAT ER WAS. Aan de IJmuider markt verschenen 58 vaartuigen. Zij zorgden voor een oer van 7720 kisten vis, waarvan 2150 kisten schelvis. 180 kisten wyting, 160 kisten gul en kabeljauw, 200 kis ten kleine gul, 50 kisten sport, 1650 kisten treilharing, 500 kisten spanharing, 980 kleine kisten haring, 1050 kisten makreel, 82 kleine kisten makreel, 800 kisten schol, 30 kisten tarbot, 150 kis ten diversen, 560 stuks stijve kabel jauw en 40.000 küo tong. Van laatstge noemde vissoort moesten de slips weer meer terug. De notering lag tussen de f 1.80 en de 11.64 Ook de andere soorten waren goedkoper. De schol die enige dagen een dalende prijslijn toonde herstelde zich kranig. De grote en de grootmiddel haalden bij de eer ste afslag f76.-. Voor de goede kwa liteit haring werd grif f3t- betaald. De gemiddelde notering liet niets te De makreel is de laatste dagen iets ruimer voorhanden geweest kwam onmiddellijk in de prijzen tot uiting. Hoger dan f3.- kwam men niet De markt sloot op f 17,40. De grote schelvis handhaafde zich met SCEVEN1NGEN Onlangs is op het „vuurtorenduin" aan de boulevard een geheimzinnig torentje gebouwd. Ge heimzinnig, omdat bijna niemand pre cies wist, waartoe het diende. „Defen- sie", zei een aantal en anderen waren er stellig van overtuigd, dat het iets te maken had met opmetingen in ver- j band met de komende havenverbete-1 ringen. In het Proefstation der Rijks- kustverlichting, dat al sedert 50 jaar onopvallend op hetzelfde duin „huist", vertelde de heer P. N. Kok, technicus i van het lichtlaboratorium en van de fototechnisclie afdeling, ons over dit torentje- Ai vele jaren heeft men op de eerste verdieping van het proefstation een licht, meetbaan. In een smalle zaal van dertig meter lang, die geheel verduis-1 terd kan worden, staan aan de ene kant diverse, ingewikkeld uitziende meetapparaten en een foto-elektrische f cel opgesteld. Aan de andere kant van i de zaal, voor het grote gebogen raam,' staat een draaitafel. Op die draaitafel wordt bijvoorbeeld een vuurtorenlamp geplaatst, die gekeurd moet worden. Om zo'n lamp is een aantal lenzen ge bouwd. Lamp met lenzen samen heet een ovtiek. Zo'n optiek heeft soms een hoogte van enkele meters! Men zet het Naarmate de lampen sterker werden, ovtiek op de draaitafel, schakelt de werd de zaal echter te klein, lamp in en verricht dan de nodige me-1 De jongste ontwikkeling ln de Een moment uil de strijd tussen Anton Geesink (links) en de Ja panner Mitsuo Matsunaga, waar bij onze landgenoot het wereld kampioenschap zwaargewicht judo behaalde. Philadelphia uit stichting Van harte EDE „PHILADELPHIA", de pro- testants-christ. vereniging van ouders en vrienden van het afwijkende kind, heeft het bestuur van de Stichting „Re creatiecentrum van harte" bericht, uit de stichting te moeten treden. Als reden hiervoor geeft „Philadelphia" op, dat de opzet van het bouwen van bungalows: o.m. gelegenheid voor ouders om een dagje er tussen uit te kunnen trekken, niet overeenkomt met haar inzichten over het functioneren van een dergelijk te huis in prot.-chr. geest. I tingen. Verkiezing var Miss-bril 1965 (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM De presentatie va: voorronden van de verkiezing van Miss- bril 1965. waaruit provinciale „juffrou wen" zouden worden gekozen gebeurde dezer dagen in een voor dit doel uit gedoste extra-trein die met vele scho nen „aan boord" twee dagen lang het land doortrok. Zeelands mooiste meisjes waren: 1. ATiita Bazen uit Wiliielminadorp by Goes. <17), verkoopster, en 2 Nettu automobiel-, garage- en aanverwante be-Dixhoorn uit Goes 18eveneens ver drijven) heeft op de leden van de Tweede koopster. Zuid-Holland.: miss bril werd Kamer een dringend beroep gedaan de Mejuffrouw H. Domen (24). typiste uit omzetbelasting op bromfietsen niet te Den Haag, 2. werd mejuffrouw E. ten verhogen. De BOVAG is het er ook niet Hoopen (23), secrtaresse uit Leidschen- mec eens, dat de bromfiets een weelde- dam, reserve werd mej. A. Noordzij, artikel wordt genoemd. I secrtaresse in Rotterdam (21), DEN HAAG „Zolang niet de ko-ductie, gelyk aan de eventuele prijs- per beslissen kan, wat en waar hij j verhoging van verse haring, bij elke koopt, maar, zoals nu het geval is, de j aankoop, onverschillig de uiteinde- leverancier dicteert, moge ik u in i lijke bestemming, voor de visconser- overweging geven om te zien naar venindustrie een dringende noodzaak andere mogelijkheden, waarvoor uw is. industrieel apparaat zonder twijfel,1 De heer WUnbelt verweet het pro- tijdelijk of permanent kan worden duktschap voor vis en visprodukten dat omgeschakeld. Dit zei gisteren de zyn beleid in hoofdzaak Is gericht op de voorzitter van de Vereniging van Ne- behartiging van de belangen van de derlandse visconservenfabrikanten, producenten „Degenen die geacht wor de heer W. Wijnbelt, in een rede die den de vlsconservenlndustrle te verte- hij in een besloten vergadering in genwoordigen, en dit geldt voor werk- hotel Des Indes uitsprak ter gelegen- Rever en werknemer, hebben ln het pro heid van het 25-jarig bestaan van de j duktschap geen schijn van kans". vereniging. De precaire situatie van de visconser- venindustrie is er de reden van dat er niet meer ruchtbaaheid aan het zilveren jubileum van de vereniging gegeven is. En deze omstandigheid is in de acht kantjes beslaande toespraak van de voorzitten dan ook wel tot uitdrukking gekomen. De heer Wynbelt zei nadruk kelijk dat het grondstoffenprobleem I voor de visconservenindustrie. dat de laatste 25 jaar hèt grote vraagstuk is geweest, ook in de naaste toekomst vermoedeüjk niet tot een oplossing zou kunnen worden gebracht. Hij staafde dit met verscheidene feiten, waarbij hij in het bijzonder het laatste voorstel tot verhoging tot de minimumprijs van verse haring Ook heeft spreker gesteld dat de heffingen van het produktschap on billijk zijn verdeeld. Handel en ver werking zouden in 1964 64 pet van de heffingen en de aanvoerders slechts 36 pet hebben betaald. „De visconservenindustrie protes teert tegen de discriminatie, die op mening, dat een zo kostbaar orgaan, het gebied van prijzen en lastenver deling wordt toegepast. Zij is van op zo onjuiste wijze gefinancierd, af breuk doet aan de PBO-gedachte. Zij acht de tijd gekomen dat tot reorga nisatie van het produktschap wordt overgegaan", aldus de heer Wijnbelt het produktschap voor vis en vispro- tegen het slot van zijn sombere ju- dukten in het geding bracht. Overlegbjieumtoespraak. met de Stichting van de Nederlandse visserij heeft, zoals bekend, geen re sultaat gehad, wat betreft een reduc- m tieregeling voor de visconservenindus- ker); c de Mönchy (Rotterdam), 'méj. j trie voor exDOrt buiten de EEG. In de Bouwman (Zwolle) (vrije studierichting): ine voor export Duiien ue w/vjmej. M H Rasker (Wagenlngen), G Euser rede van de heer Wynbelt werd nog (zwjjndreeht), l p wytze» (Amsterdam), eens naar voren gebracht dat een re- h f Eschauzier (Den Haag). torenbusiness" is de Xenon-lamp, geen gloeilamp meer, maar een gasontladings lamp, met een byzondere grote opper vlakte helderheid. Om een indruk te geven van het verschil tussen de nu op vuurtorens bi gebruik zynde lampen cn de nieuwe Xenon-Iampen de huidige lam pen verbruiken 4200 watt en geven na versterking door een vuurtorenoptiek een lichtsterkte van een paar miljoen kaars. De Xenon-lampen verbruiken 900 watt en geven na versterking door vuurtorenoptiek een lichtsterkte tallen miljoenen kaars! Men kan bU Xenon-lamp volstaan met een 3x kleiner optiek. Om deze lampen te kunnen beproeven en de lichtsterkte by de diverse omstan digheden op te kunnen meten, was een grotere meetbaan nodig. Door de jongste ontwikkelingen op het gebied van meet apparatuur behoefden deze opmetingen niet meer in een verduisterde ruimte te gebeuren. Een goede honderd meter ver der op het duin is toen het bewuste toren tje gebouwd, waarin ter hoogte van de eerste verdieping een venster voor de foto-elektrische cel is uitgespaard. De te beproeven lamp kan nu met behulp van dezelfde draaischijf op het eindpunt van de openlucht meetbaan, het torentje, gé- richt worden. IJmuiden komt als eerste in aanmerking voor de Xenon-lampen. Zin nen afzienbare tijd zullen ze daar worden I geplaatst. Voorlopig wordt nog onderzochtof er een oplossing gevonden kan worden voor o.a. de grote hoeveelheid ultra- violettestralen die de nieuwe lamp produceert. Schertsend werd opge merktals men de lamp zoals hij nu is, in gebruik zou nemen, bestaat de mogelijkheid, dat de lichtwo"hters de lamp overdag als hoogtezon gaan ge bruiken en hoewel men de wachters heus wel een zomerkleurtje gunt. ge- bldkerd hoeft nu óók weer niet! In het proefstation worden alle lampen van alle vuurtorens, lichtschepen cn lichtbakens van Neerlands kust gekeurd beproefd en opgemeten. Ook de kleuren van de bakens worden hier gecontroleerd Het groene baken van het Scheveningse1 Zuiderhoofd is niet zomaar grasgroen en het rode baken is niet zomaar knal rood. Beide kleuren moeten voldoen aan internationale regels. Regels, waaraan! Rechts op de voorgrond het nieuwe torentje op het „vuurtoren- duin", eindpunt van de lichtmeet- baan. Daarachter het Proefstation der Rijkskustverlichting. Vanuit het grote raam met de witte gor dijnen wordt de te beproeven lamp op de foto-elektrische cel in het torentje gericht. alle lampen, die de scheepvaart langs de Nederlandse kust niet tot een levensge vaarlijke zaak maken, hier getoetst den. Hier in het Proefstation der Ryks- tien- kustverlichtlng in Scheveningen. behoorlijk. De kleinere soorten waren, niet zo standvastig. Zo moest een groot gedeelte van de braad weer worden afgevoerd naar de kattencentrale. Ook de dichte wijting lag slecht in de markt en dat betekende in vele gevallen een afgang naar hetzelfde be drijf De gulprijzen lieten weinig ver andering zien. Dat betekende onder dat de kleinste gul eveneens een door de aanvoerders niet gewilde weg kattencentrale vond. De kabel jauw die de laatste dagen wat om hoog was gegaan, moest nu met een lagere notering genoegen nemen. De middel deed het met f 134 op de eer ste afslag nog het best. 50 kisten schelvis, 80 kisten wijting; 100 kisten gul en kabeljauw, 500 kis ten haring. 300 kisten makreel, 250 kisten schol en 15.000 kilo tong. DEN BOSCH Een beruchte Haagse inbreker, de 51-j. aannemer D. K., die bij de politie in 't gehele land bekend staat als „de gaatjesboorder", heeft dezer dagen in Den Bosch een volle dige bekentenis afgelegd. De man was gearresteerd nadat hij aan de Oude Vlijraenseweg te Den Bosch in een nacht drie inbraken had gepleegd. K. had de gewoonte om aan het pand waar hij zich toegang wil verschaffen met een boor een gat in een raamlijst te boren' en dan met een haak door het gemaakt gat de spanjolet te ope nen. De eerste van dc drie inbraken die hij in Den Bosch had gepleegd was by iemand die "s morgens vroeg naar zijn werk moet Deze vond by het opstaan een ravage in zijn kamers en zag bui ten nog juist een verdacht individu weg- Met de wagen van een buurman werd een achtervolging ingezet waarbij de man echter te veel voorsprong had om nog gegrepen te kunnen worden. Een zoontje van de bewoner viel het echter op dat er een vreemde auto in de straat stond. Het nummer daarvan werd door de politie genoteerd die reeds vermoedde dat de gaatjesboorder hier bezig was ge weest en het nummer daarom naar Den Haag doorgaf. De mar\ werd daar direct by zijn thuiskomst door de HaagSe' re cherche aangehouden. Het bleek dat hij bij alle drie de wo ningen waar hij had ingebroken nog voorwerpen by zich had, zoals een tafel aansteker, een scheerapparaat en een da- mespolshorlogc. Hy is naar Den Bosch overgebracht, waar hU gisteren een volledige bekente nis heeft afgelegd. Hut bleek dat hy in geheel midden Nederland in niet minder dan 20 plaatsen heeft ingebroken, waar onder verschillende malen in Utrecht en reeds eeder op drie plaatsen in Den Bosch. Hoewel de buit vrywel nergens van betekenis is geweest, verklaarde de man de inbraken te hebben gepleegd om aan zyn hoge belastingschulden te kun nen voldoen PARAMARIBO, De Surinaamse re gering deelt mede, dat zy by proefborin gen op domeingronden by de kust aard olie heeft aangetroffen en wel zo veel, dat zy het onderzoek met kracht voort zet. De oliemaatschappij Colmar had veertien dagen geleden haar concessit teruggegeven en daarop was de regering in eigen beheer proefboringen begonnen, met dit resultaat. De heer P. H. Kok met de oude en de nieuwe vuurtorenlampen. In zijn rechterhand (links op de foto de gloeilamp die nu algemeen in gebruik is. In de andere hand de nieuwe Xenon-lamp, klein maar fel!

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7