Nieuwe Leidse Courant WILDE JACHT OP BANKROVERS Chicago-stunt van gewapend zestal: buit 9 ton in Tilburg - Met buit E over de grens W aar schuwingsschot treft vluchtende jongen in het hoofd Bouwprogramma is weer een politieke zaak Indonesië jaagt nog op communisten Commentaren €#n.v. weerbericht 1 Zalcrilai! 16 oktoliM- I960, 46»»e jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD entsprijzen p.w.' f 0,83, p.m. 3,55, p.kw. f 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Drama in tuin te Wassenaar WASSENAAR Gisteravond om streeks 10 uur is in de tuin van „Huize Driekoningen", een meisjes internaat voor opleiding in de huis houding, aan de Papeweg in Wasse naar, de 19-jarige C. van Straten uit maar door een schot uit het pistool van een politieman om het leven gekomen. De politie was gewaarschuwd door de directrice van het huis, die geconsta teerd had dat enkele jongelui probeer- via de brandtrap de slaapkamers de meisjes te bereiken. Een politie patrouille van twee man trof bij aan- koipst nog twee van het groepje acht jongelui aan op het dak van het huis. Toen de jongens naar bene den waren gekomen en de agenten hen in de auto wilden meenemen, vluchtten ze het bos in, dat het huis omgeeft. De politiemannen zetten de achtervolging Een van de agenten trok zijn pistool loste een waarschuwingsschot, dat de 19-jarige jongen dodelijk in het hoofd trof. Verslagenheid I Het gebeurde hqeft in het Wassenaarse [politiekorps grote verslagenheid teweeg (gebracht. De officier van justitie, mr. iLulofs, die zich ter plaatse van de toe- [dracht op de hoogte heeft laten stellen, Iheeft sectie op het stoffelijk overschot belast. De politieman, die het schot loste Door politiesabel dodelijk gewond AMSTERDAM Nadat hij met zijn ree broers aan het vechten was ge feest. is de 34-jarige Amsterdamse dak edekker J. H. op de punt van een sabel |»»n een hoofagent van politie ingelopen. De punt trof de man dodelijk in de hart- •treek. J De dakbedekker werd onmiddellijk naar het Wilhelmina-gasthuis overge bracht, waar de dood werd geconsta teerd. Het stoffelijk oversohot is naar jhet sectiieiokaal overgebracht, waar in opdrecht van de officier van justitie, mr. jH. G. van Everdingen, sectie zal worden verricht. In opdracht van de officier wordt door de rijksrecherche onder lei- jding van commissaris IJ. Taconis een pnderzoek ingesteld. Voor overheidspersoneel Broiu-vergoeding 6 cent per km •Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG In de centrale com- nissie voor georganiseerd overleg in mbtenarenzaken is overeenstemming 'ereikt over een algemeen geldende '«rgoeding aan overheidspersoneel 'oor het gebruik van privé-bromfietsen R dienstverband. Deze vergoeding is 'astgestel d op 6 cent per kilometer, 'et bestellend PTT-personeel krijgt ehter 1 cent meer in verband met de 'ijzondere omstandigheden, waaronder lienst wordt gedaan. De vergoedingen lullen met terugwerkende kracht in- an op 1 januari jl. een shock op en kon nog niet worden gehoord. De commissaris van politie, de heer W. H. van Ballegoyen de Jong, verklaar de het vooralsnog een raadsel te achten waarom de politieman, die een lang durige staat van dienst achter de rug heeft, in de gegeven omstandigheden gemeend heeft zijn pistool te moeten trekken. DJAKARTA President Soekarno en rechtse officieren hebben gisteren afzon derlijk getracht de orde in het land te herstellen. Maar de door het leger begon nen anti-communistische campagne is nog steeds in volle gang. Legerofficieren die de toestand rondom Djakarta volkomen in de hand hebben, hebben een ernstige waarschuwing doen uitgaan tegen plundering en straatge vechten die tekenend zijn voor de steun van het volk in de strijd tegen de i munisten. De minister van voorlichting heeft de hoofdredacties van kranten ver^ boden opruiende verklaringen te publi ceren. Ook Soeharto heeft gezegd dat de strijd tegen de communistisch gezinde opstandelingen nog niet gewonnen is. Hij waarschuwde alle Indonesiërs op hun hoede te zijn voor sabotagepogingen Diplomatieke waarnemers zijn van ning dat de benoeming van Soeharto een gewonnen ronde voor het leger is. Hij is de enige man die snel kan ingrijpen. Deze week zou er achter de schermen gepoogd zijn Soeharto naar het tweede plan te schuiven, zodat Soekarno een legercommandant kon benoemen die voor hem zelf meer aanvaardbaar was. Soe karno heeft nogmaals verklaard dat de leiders van de staatsgreep hem nooit hebben gedwongen zijn paleis in Dja karta te verlaten. Hij zou eigener bewe ging naar Halim zijn gegaan. De com mandant van de lijfwacht Saboer ver klaart dat slechts 7 muiters bij de lijf wacht voortvluchtig zijn. In Makassar hebben gisteren bijna een miljoen mensen op een door diverse be wegingen georganiseerde massa-bijeen komst hun trouw betuigd aan Soekarno. Zij vroegen om een verbod van de com munistische partij. Er werd een boodschap de president voorgelezen, waarin aangedrongen werd op het hooghouden het vaandel van de revolutie. Ten slotte heeft president Tito een boodschap aan Soekarno gezonden. Hij is verheugd „dat de pogingen wanorde te stichten zo snel de kop werden ingedrukt". DJAKARTA Soekarno zal de Indo nesische afvaardiging naar de Afrikaans- Aziatische conferentie te Algiers lei den. Hij zou dit volgens betrouwbare Japanse bronnen enige dagen geleden aan de Japanse ambassadeur hebben ver teld. Hij was goed gezond en vol ver trouwen in zijn positie na de staatsgreep. Een rechercheur bespreekt de gang van zaken bij de overval met de kassier van de bank, terwijl een andere politieman toehoort. Seth Gaaikema licht, Roelof Stalknecht zwaar gewond V BOXTEL De tekstdichter-cabaretier Seth Gaaikema en de pianist Roelof Stal knecht zijn gisteravond op het enkel- baansgedeelte van de rijksweg Den Bosch Eindhoven onder Boxtel ter hoogte van het gevaarlijke kruispunt Sint Charles, geslipt, toen zij moesten remmen voor een wagen die linksaf wilde slaan. De auto, waarin de artiesten zaten vloog daarop tegen een boom en belandde ten slotte in een sloot. Beide inzittenden werden naar het zie kenhuis in Boxtel vervoerd. Seth Gaai kema kon na behandeling van een knie- wond en ontvellingen naar kennissen in Eindhoven worden overgebracht. Roelof Stalknecht was er lelijker aan toe. Zo zal hij voor behandeling van een gecompli ceerde schouderfractuur voor specialis tische behandeling vandaag worden opge nomen in het ziekenhuis in Groningen. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Nederlandse, Bel gische en Franse politiemannen heb ben nog geen enkel spoor gevonden van de zes gemaskerde en zwaar be wapende bankrovers, die gistermid dag de Amrobank in het drukke centrum van Tilburg hebben geplun derd. Met hun buit van ruim negen honderdduizend gulden passeerden zij precies twintig minuten na het begin van de brutale roofoverval de Belgisch-Nederlandse grens bij Goir- le in twee witte Citroëns, die zij de avond tevoren in Rotterdam hadden gestolen. De overvallers hadden een voor sprong van ongeveer zeven minuten op de politie. Zij hebben die volledig uitgebuit, ondanks de botsing van een van de Citroëns met een vrachtwagen bij de Belgische stad Geel. Hoewel patrouillewagens van de Belgische Rijkswacht hen dicht op de hielen zaten, zagen de bankrovers kans, snel uit de beschadigde wagen te springen en in de andere Citroën te stappen. Een paar kilometer verder sloeg de auto een zijweg in en sindsdien is de politie het spoor geheel bijster. Chicago Op de kop af zeven minuten duurde de overval, die-volledig in de Chicago- stijl van de dertig verliep. Meer tijd hadden de zes mannen niet nodig om de ongeveer dertig bankbedienden met schoten in de lucht in bedwang te houden en ondertussen de beide volle kassa's leeg te grisseh. Het transport van de buit naar' de gereedstaande wa gens nam nog minder tijd in beslag. Vol gas reden de wagens daarna weg, dwars door het rode stoplicht en vlak langs een verkeersagent, die op nog geen hon derd meter van de bank stond en de schoten moet hebben gehoord. Toen de politie bij het bankgebouw, dat niet door een alarminstallatie was beveiligd, arriveerde, waren de bankro vers al op topsnelheid onderweg naar België. (Voor vervolg zie pag. 5) Nieuwsgierige voorbijgangers kijken door de ruit van het bankgebouw in liVovrg. Om de politie te alarmeren had het personeel een steen door de ruit gegooid. In de Limburgse mijnstreek ligt bijna 1.5 miljoen ton in dustriekool opgeslagen. Onver koopbaar. In een uitvoerige re portage in ons Zondagsblad worden de problemen van het nu nog welvarende Limburg geanalyseerd. Afscheid van Doogeweerd Vandaag nam een man afscheid die tientallen jaren lang een stem pel heeft gedrukt op de Vrije Universiteit en de filosofie ook daarbuiten: professor Herman Dooyeweerd. Een van zijn leer lingen wijdt er een artikel aan pagina Kernmerk Kamermuziek: veel lachen, maar niet altijd op hoog peil pagina 5 Mieke Bos op avontuur pagina Ethergolven Achter het nieuws (Rhodesië) pagina 13 Het interieur van de bank in Til burg die door zeven a acht mannen van 900 000 gulden is beroofd. Op de voorgrond de leeggehaalde Weinig verbeterdzegt prof. van Beusekom AMSTERDAM De veel gehoorde uitspraak dat het Nederlandse volk e weinig over heeft voor zijn huis vesting, moet zo worden verstaan, dat ins volk door allerlei overheidsmaat regelen aan een te laag huurpeil is gewend geraakt. Het is echter een vastgesteld feit. dat in tienduizenden woningen van lage huur gezinnen zijn gehuisvest, die een woning wensen wel- an hogere eisen voldoet en die bereid zijn daarvoor een veel hogere! huur te betalen. Deze woningen wor den echter onvoldoende gebouwd. Dit schrijft prof. dr. ir. H. G. van Beusekom in Hilversum in een artikel het woningbouwprogramma 1966 in Economisch Statistische Berichten van deze week. Het beleid kritiserend, zegt de schrij ver. dat voor de zoveelste maal een maal een woningbouwprogramma wordt voorgedragen, dat gebaseerd is op po litieke overwegingen en in geen enkel opzicht op feitelijke gegevens omtrent de werkelijke woningbehoefte. Het streefgetal van 125.000 volgend jaar te bouwen woningen, vindt schrij ver mooi, maar de verdeling van dit contingent niet. Deze verdeling is: woningwetbouw 60.000 of 48 pet., par ticuliere huurwoningen 16.250 of 13 pet., eigen woningbezit 23.750 of 19 pet. en ongesubsidieerde bouw 25000 of 20 pet. Vergelijkt men dit program-1 ma met dat van 1962. dan blijkt het aandeel van de ongesubsidieerde bouw op 25000 te zijn blijven staan, terwijl het aandeel van de woningwetbouw is opgevoerd van 35000 tot 60000. Schrijver vindt dat dit programma niet beantwoordt aan de gedifferen tieerde vraag van deze tijd. Hij bepleit o.m. vrije concurrentie tussen particu liere bouwondernemers, woningbouwcor poraties, bouwkassen en wie zich ver der met de woningbouw voor de vrije markt bezig houden. „Maar dit dan zonder financiële faciliteiten, behouden bijdragen in de huur voor de beperk te groep der weinig draagkrachtigen, zonder bouwdwang en zonder een „cor- ruptieve sfeer nieuwe stijl". Moeder en zoon omgekomen Bi j anto-ongeluk ZALTBOMMEL Een frontale bot sing tussen twee auto's op de oprit van de Waalbrug tussen Waardenburg en Zaltbommel heeft gistermiddag het le ven geëist van moeder (45) en zoon (22) Grefkens uit Den Bosch. De heer Grefkens reed in volle vaart tegen een auto op. die bij het afrijden van de Waalbrug in een slip was ge raakt en op het linker weggedeelte was terechtgekomen. De beide inzittenden van deze auto (uit Vlijmen) moesten zwaar gewond in het ziekenhuis worden opgenomen. De auto's werden geheel vernield. Nóg een dode eiste het ongeluk toen de 63-jarige J. van Gelder uit Amster dam een hartaanval kreeg: hij had zich te druk gemaakt bij de eerste hulpver lening. Hij overleed even na het onge luk toen hij al op weg was naar Den HAARLEM Prinses Margriet heeft vanmorgen in Haarlem uit naam van haar vader een krans gelegd bij het mo nument van de Dreef. Dit ter gelegenheid van de reünie van het veteranenlegioen Nederland die vandaag in de Spaarnestad wordt gehouden. Na de kranslegging nam prinses Mar griet vanaf het bordes van het stadhuis een défilé van reünisten af. OVERVAL Ons land is, indien het dit al ooit geweest is, geen eiland meer. De moorden van internationaal karakter bewijzen het. Niet minder bewijst het de gisteren gepleegde, uiterst geraffineerde bankoverval. Zulke overvallen kennen we uit an dere landen. We kennen ze van de televisie en voor de liefhebbers van de film. Van dit formaat kennen we er nu voortaan ook een uit eigen land. Zo iets kon liggen in de lijn der ver wachtingen. Wat echter de brutale overval aantoont, eens te meer, is de noodzaak van een goed geoutil leerde politie, is bovendien de wen selijkheid voor de politie van een intense internationale samenwerking. Tegen raffinement ook van deze aard moet men zich opgewassen weten. DE WEST Vanavond keren Koningin en Prins van hun bezoek aan de West in ons land terug. Waarbij de vraag rijst en ook ge steld mag worden of het bezoek aan die rijksdelen geheel op de juis te wijze is opgezet geweest. Er is daarop ginds enige kritiek uit gebracht: het bezoek droeg ook dit maal teveel het karakter van een staatsiebezoek, dat te weinig gele genheid bood de hoge gasten om trent de werkelijke problematiek te informeren. Zulk een kritiek is het aanhoren waard, omdat zij een juist functione ren van het koningschap in de he dendaagse tijd beoogt. De bezoeken zelf aan de West hebben ook wij bij herhaling toegejuicht. Maar de vraag lijkt gewettigd, of daarbij de beste werkwijze ook in de zin van: meer werkbezoek dan staatsiebezoek wordt gevolgd. GEZINSWEEK Naast vaderdag, moederdag, dieren dag, hebben we de gezinsweek, die morgen begint. Op zichzelf komt het gezin deze week toe, om de waarde die het m het leven uitmaakt en die in deze veeleisende tijd in verdrukking We spreken in onze dagen ten aan zien van het gezin van functiever lies of functieverschuiving, en so ciologen en anderen sehrijven er brede verhandelingen over. Dit laatste is al een veeg teken, om dat het doet vermoeden, dat er iets aan de hand is. Zo is het ook. Het gezin wordt als zodanig bedreigd en verdient in bescherming te worden genomen. Of een week daartoe de beste in stelling is? De mens van vandaag leeft op kort bestek, leeft bij de dag. Een week is voor hem alweer een vage grootheid geworden. Misschien zegt de overzichtbare actualiteit van een dag hem meer. Maar dat het gezin aandacht en op merkzaamheid toekomt en daartoe enige stimulans nuttie en nodig is, lijkt ons wel buiten kijf. VOLAUTOMATISCHE Opklaringen in de noordelijke kustprovincies i kele verspreid voorkomende bul. In de vroege ochtend hier en daar mist. Over wegend matige wind tussen west en noord. Weinig verandering in tempera- T\ansend op het slappe koord gaat Gene Mendez in Hannover naar zijn werk. De eer lijkheid gebiedt te zeggen, dat hij op dit plaatje eigenlijk al aan het werk is. Mendez is namelijk van beroep koord danser bij het cir cus Krone en met zijn koffertje in de hand wandelt hij schijnbaar moeite loos over de kabel. Hij doet dat om aandacht te trek ken voor het pro gramma. dat in het circus geboden Zonder het te we ten, heeft Mendez ook ons geholpen bij onze poging om u weer te wijzen op de aanwezigheid van onze bon op pagina 2. U behoeft daarvoor echt geen waaghalzerijen uit te halen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1