Rhodesië: nog vóór dinsdag Het wachten is op Rhodesia nieuws 7' dingen die u weten wilt als u naar GROOT-BRITTANNIE gaat Deskundigen beraden zich EGKS wi meer staal-bouw Titan-repetitie voor volgende ruimtevlucht PRINSES BELEDIGD: EEN WEEK CEL W aan lucunta hij VS en de Sowjetunie niet te vergelijken ZATERDAG 16 OKTOBER 1965 1. Gaan cr veel mensen per boot naar Engeland? Hun aantal neemt ieder jaar toe, omdat de korte zeereis een unieke belevenis is, vooral met de passagiersschepen van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland en de Britse Spoor wegen, die voorzien zijn van alle comfort. 2. Kan men goedkoop 's nachts reizen? Van 30 september 1965 t/m 1 april 1966 weekendreizen naar Londen. Heendonderdag- of vrijdagavond. Terug: maandag- of dinsdag morgen. Met t 2 of 3 nachten in Londen v.a. f 99.-. 3. Krijgt men aan boord dan een bed? Een bed of hut kunt U tevoren reserveren en U geniet van een verkwikkende nachtrust, U gaat dan de volgende dag monter in Harwich van boord. Vandaar gaat U per trein of auto naar Londen of Uw bestemming elders. 4. Kan men" met de underground overal komen in Londen? De underground heeft een wijdvertakt net, tot in de buitenwijken toe. De verbindingen zijn uitstekend en regelmatig. En waar geen undergroundverbinding is, vindt u meestal een goede busverbinding. 5. Kan men in Londen gezellig uitgaan? Amusement zoveel als u wilt. Musicals, con certen, toneelvoorstellingen, cabarets, nacht clubs - en niet te vergeten de talloze ge noeglijke pubs en int" 6. Is Londen een gezellige stad? Londen biedt volop vertier - voor ieders smaak: winkelen in beroemde straten en grote warenhuizen, gezellig (en echt Engels) tea'en of wandelen in Hyde Park. Ook heeft Londen prachtige musea met wereldberoemde kunst schatten. 7. Hoe verkrijg ik meer inlichtingen over Groot Brittannië? Vraag het nevenstaande boekje „Vakantie in Groot Brittannië in 1965" aan. Dit bevat een schat aan gegevens. U ontvangt het gratis op aanvraag bij British Travel, Leidseplein 29, Amsterdam, onder No. EN 9 HOEK VAN HOLLAND - HARWICH (Van onze sociaal-economische [bachtelijke sfeer in de industriële redactie) sfeer te trekken teneinde het staal- DEN HAAG -De Hoge Autori- ve,rb,r,uik vergroten. Mocht dit SALISBURY De Rhodesische pre mier Ian Smith heeft gisteren verklaard, dat de beslissing over de dreigende een zijdige onafhankelijkheidsverklaring van Zuid-Rhodesië, dezer dagen zal worden genomen. Hij suggereerde, dat dit nog "oor de kabinetsbijeenkomst van dinsdag iu gebeuren. Intussen hebben de Britse conservatie- ;n nog steeds geen duidelijke uitspraak gedaan over het al of niet steunen van sancties tegen Rhodesië (waarvan Wilson voorstander is). Dit ondanks het feit. dat Lord Salisbu ry gisteren op het partijcongres in Brigh ton in een emotioneel betoog kritiek uit te op de partijpolitiek en een beroep deed op Wilsons plannen te veroordelen. De eisen van de Lord werden echter niet ingewilligd, zodat een uitspraak uit bleef. De tenslotte aangenomen resolutie spreekt zich uit voor onafhankelijkheid van Rhodesië, maar tegen het eenzijdig afkondigen daarvan. KAAP KENNEDY Op Kaap Ken nedy is een Titan 3-raket gelanceerd in een poging een gecompliceerd appa raat in een baan om de aarde te bren gen. De Titan 3 moet tienmaal een nieu we trap ontsteken, viermaal van koers veranderen en tenslotte drie aardsatel- lieten uitstoten. Het is een repetitie voor volgende bemande en onbemande ruimtevluchten. De Titan 3 is de krachtigste Ameri kaanse raket die ooit is gelanceerd. Het hefvermogen van meer dan een miljoen kg wordt geleverd door twee raketten met vaste brandstof die zijn bevestigd aan de grote raket die op vloeibare brandstof werkt. Het is de tweede proef met de Titan 3. Schotse evangelist Tom Allan overleden Op 48-jarige leeftijd is overleden de bekende Schotse predikant Tom Allan. Hij nam een vooraanstaande plaats in de evangelisatie in Schotland in en was een de belangrijkste Britse medewerkers dr. Billy Graham. Op het Wereld- evangelisatieconeres, dat onder auspiciën van het Amerikaanse blad Christianity Today volgend jaar in Berlijn wordt ge houden zou hij een van de voornaamste sprekers zijn. Ds. Allan maakte in zijn pastorale loopbaan een opmerkelijke om mezwaai van vrijzinnig naar wat men in de angelsaksische wereld „evangeli cal" noemt. teit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal streeft er naar de bouwnijverheid uit de am- gelukken dan zouden er voor de staalindustrie nieuwe, ruime pers pectieven worden Martelen Ik vind het verschrikkelijk dat de praktijken in Enschot worden voortge zet met die hondenhandel. Een groot deel der dieren gaat naar instellingen die ze voor vivisectie nodig hebben. En of dit nog niet genoeg zou zijn, zie ik paters op de tv gevangen vlinders opprikken of het niets is. Gebeurt dat soms ook als de dieren nog leven? In de bijbel staat heel duidelijk dat God ons over de dieren gesteld heeft. Ner gens lees ik dat we ze mogen marte- Boksen op t.v. Met een groot gevoel van onbeha gen heb ik kennisgenomen van he* £lan om ook via onze tv-schermen okswedstrijden te brengen. Kan de betreffende omroepvereniging nu wer kelijk niets anders verzinnen in haar pogingen zich koste wat kost bij een aantal mensen populair te maken? Boksen heeft mijns inziens niets met sport te maken, alleen met het pogen yan twee mensen elkaar lichamelijk en geestelijk opstoppers toe te die- Den Haag P. Pannebakker Dokter O. Zo te zien zit de mogelijkheid er wel in dat we er binnen afzienbare tijd weer een proefverloiganger bij- krljgen: dokter O. Ik geloof best dat dokter O. een ongelukkig mens is met een hartstochtelijke drang naar vrij heid. Maar zijn slachtoffert )en zijn mogelijke toekomstige slachtoffer(s), had, hadden of hebben óók een harts tochtelijke hang naar het léven. Den Haag F. B. Weijling sr. In »Ie ban Mag ik reageren op hetgeen u schreef onder het hoofd „In de ban"? De daarin vervatte mededeling dat de zitting van de Tweede Kamer woens dagavond 22 september geruime tijd {eschorst zou zijn om de aanwezige kamerleden in de gelegenheid te stellen een voetbalwedstrijd via de tv te volgen is onjuist. De Kamer be handelde in deze avondvergadering het grenswijzigingsvoorstel Arnhem. Nadat de Kamer er het hare van gezegd had schorste de voorzitter als te doen gebruikelijk de zitting om de staatssecretaris in de gelegenheid te stellen zijn dien avond nog te geven an'woord voor te bereiden. In die normale pauze hadden de leden die dat wensten de gelegenheid om via het tot de inventaris van de koffieka mer behorende tv-toestel een klein Om deze reden zal het „staalcongres' dat van 26 tot 29 oktober in Luxemburg wordt gehouden zich, voortbouwende op de besprekingen van vorig jaar, opnieuw met de mogelijkheden tot aanmoediging van het staalverbruik in de bouw bezig houden. Niet alleen in de bouw overi gens. want de materiaaleigenschappen van staal en de vele uiteenlopende be werkingsmogelijkheden van dit materi aal maken ook voor tal van andere secto ren van het bedrijfslev procédé's en toepassingen mogelijk. Zo kan men bijv. thans reeds staal vouwen en lijmen. CONCURRENTIE Op een gistermiddag gehouden perscon ferentie in het Nederlandse kantoor van de voorlichtingsdienst der Europese ge meenschappen werd meegedeeld, dat de EGKS op de wereldmarkt met een jaar lijks exportcijfer van 10 miljoen ton ge walst staal ter waarde van 1.2 miljard dollar weliswaar de eerste plaats onder de ultvoerlanden inneemt, maar dat de staalindustrie in de gemeenschap genood zaakt is haar concurrentiepositie temid den van de zich verscherpende internatio nale mededinging moet verstevigen, o.m. door vergroting van de afzet en opvoe- de kwaliteit. CHAOS Dat bevordering van het staalver bruik in de bouwnijverheid geen een voudige zaak is blijkt bijv. uit het feit dat de EGKS niet minder dan 2.700 wettelijke regelingen en technische richtlijnen alleen al op het gebied van brandbeveiliging in de staalbouw ver zamelde. Gepoogd moet worden on uit deze bijkans onontwarbare chaos tot gemeenschappelijke richtlijnen voor de gemeenschap te geraken. Want wil de industriële staalbouw huizen zin hebben dan moeten deze in grote series kunnen worden gemaakt en op een uitgestrekte markt kunnen worden afgezet, ook al om een te mo notone architectuur te voorkomen. ROEST Eén van de andere vele problemen, waarmee ruim 1000 deskundigen uit 30 landen zich in Luxemburg opnieuw gaan bezig houden, is de roestvorming. Roest is weliswaar één der grootste staalver- Wat gaat premier Ian Smith Plakkaat voor atelierraam ALKMAAR Wegens opzette-weg en zichtbaar voor iedereen. Daar- lijke belediging van prinses Bea trix is gisteren de 25-jarige A.J.D. uit De Rijp door de rechtbank ver oordeeld tot een week gevangenis straf met een voorwaardelijke ge vangenisstraf van vijf weken. De officier van justitie had drie maanden geëist met onmiddellijke £fn op had hij voor prinses Beatrix bele digende woorden geschreven. Hij zei tot zijn daad te zijn gekomen onder de i'- wloed van te veel drank. gevangeneming. gen, twintig meter Een getuige e decharge, de architect C. de Jong, die door de verdediger, mr. Proper uit Haarlem was gedag vaard schetste verdachte als een onrij pe figuur, wiens vader in de oorlog in een kamp had gezeten. Verdachte had bovendien kennis gemaakt met een Joods meisje, dat uit angst voor de De verdachte, die aan de kunstnij- oorlog uit Israël was teruggekeerd. verheidsschool te Amsterdam voor te- Door haar was hij gaan nadenken o- kenaar studeert, had een plakkaat ]VeT de oorlog en concentratiekam- voor een raam van zijn atelier gehan-pen <1. openbare|VEEL gp,JT bruikers, maar nieuwe procédé's, die cor rosie kunnen voorkomen, zullen een be langrijke bijdrage kunnen leveren tot meer toepassingen. Ook zal o.m. worden gemaakt van de modernste technieken bij nagegaan op welke wijze ivoor meer alle daagse toepassing) gebruik kan worden de vervaardiging van tegen hoge tempera turen bestand materiaal voor de buiten beplating van raketten en de supersoni sche verkeersvliegtuigen van de toekomst. Een ander vraagstuk is het roestwerend maken van staalplaat voor zeeschepen, zodat bijv. het verven van de huid van zeeschepen overbodig zal worden. In zijn pleidooi zei de verdediger dat verdachte, die vaker cartoons en kranteknipsels voor zijn raam hing. nog infantiel genoemd moet worden. Hij heeft ook veel spijt van zijn daad. De president van de rechtbank, mr. J. N. Alblas, vond het feit zeer ernstig. „In Nederland is iedereen vrij zich te uiten, maar hier is de grens van het strafbare ver overschreden", zo meen de hij. Prinses Beatrix zou het boven dien niet op prijs steUen als de man zo zwaar wordt gestraft. I Een gepensioneerde of ficier van het Indische le ger heeft premier Sjastri schriftelijk een van zijn ogen aangeboden ten be hoeve van een Indisch sol daat. die in de strijd te gen Pakistan het gezicht zou hebben verloren. De premier schreef terug, dat het aanbod hem zeer had getroffen, maar dat hij niemand van een oog wilde beroven „hoe prij zenswaardig het motief ook mocht zijn'. De eigenaar van een o- penluchtzwembad in To kio heeft, nu de zomer ook daar voorbij is, zijn vijver bevolkt met een le gertje forellen. Verstokte hengelaars kunnen zich nu in de tuin van de Ja panner voor enkele gul dens per dag uitleven. I Op 27 mei 1966 ont vangt Amsterdam het grootste passagiersschip dat ooit de hoofdstedelij ke haven heeft aange daan. Het is de 45.000 brt metende Canberra, het (witte) vlaggeschip van de Britse P en O-Orient Lines. De Canberra ver trekt met 1850 passagiers op 25 mei voor een vier daagse Pinkster-cruise van Southampton via Le Havre naar Amsterdam. I Een man in Jaipoer in India schrok dezer dagen zo van het luchtalarm, dat hij pardoes in een kuil sprong. Later ontdek te hij dat hij terecht was gekomen op een in de Paskistaans-Indische oor log afgeworpen bom van 450 kilo, die niet was onl ploft. I Bijna vijfhonderd wer ken van Zuidnederlandse schilders uit de zeventien de eeuw zijn bijeenge bracht in een tentoonstel ling De eeuw van Rubens die gisteren in Brussel is geopend. Van Rubens zelf zijn zeventig doeken op de expositie te bewonde ren. Musea en verzame laars uit 21 landen heb ben medewerking ver leent aan de Rubensten- toonstelling. aan komt terugschrikken eenzijdig uitroepen van de onafhan kelijkheid. Er is nog hoop. Premier lan Smith van Rhodesia staat in deze dagen voor belang rijke beslissingen. zijn wereldmogendheden. Zij be schikken beide over een enorm mili tair apparaat. En beide hebben zij een reusachtige invloed op het we reldgebeuren. Bovendien wordt aan- scnomen, dat het met teem. Hat kan een groot geduld op- tegenover de vele irrita. Amerikanen ook in economisch op zicht naar de kroon zullen ste ken. Het jongste prinselijke paar van Japan, prins en prinses Hitatsji, brengt binnenkort een bezoek aan Nederland en enkele andere Euro pese landen. Voor hun vertrek gaven prins en prinses een pers conferentie. de door Smith geëiste onafhanke lijkheid slechts dienst doen als dek mantel. Zij moet dienen ter besten- Rhodesia doen? Heeft hij de waar- diging van de overheersende positie schuwing van de Britse premier van een kleine blanke minderheid. Wilton ter harte senomen? Hij Alle drie de Britse politieke partij- m ii.* „t,„j en zijn het er over eens, dat de heeft m elk geval het aanbod, te Rhodesische eisen onaanvaardbaar spreken met een delegatie van Ge- zijn- £je regering van Smith stelt menebestlanden, nog niet van de echter, dat zij op illegale wijze hand gewezen. Mogelijk is dit haar doel zal verwezenlijken, als Engeland haar niet m staat stelt, slechts een kwestie van taktiek. he, Qp ]egal| wlJze ,e doen En „u Het is evenmin uitgesloten, dat de js het dan zo ver, dat de beslissing Rhodesische blanken nu het er op over wat er gaat gebeuren in han- het den van premier Smith ligt. Zelfs wanneer Engeland zou over gaan tot het uitvaardigen van eco nomische sancties is het gevaar van een militair conflict in het zuidelij- Zelfs al had premier W.lson deze ke dee, van Afrjka nie, denkbMl_ week toegegeven aan de eisen van dig. De buurstaten Malawi en Zam- de heer Smith, dan zouden ernstige bia zouden er eerder en harder moeilijkheden in het zuidelijke d°°r w°rden getroffen dan Rhode- sia zelf. Deze staten, die vroeger deel van Afrika met zijn uitgeble- Njasseland en Noord-Rhodesia heet- ven. Het fundamentele probleem ten, zouden aanvankelijk samen was, of Engeland kon toestaan, dat met Rhodesia (dat voorheen een kolonie onder een minderheids- Zuid-Rhodesia werd genoemd) de T-\ Centraal-Afrikaanse federatie heb- bewind onafhankelijk wordt. Dat ben gevormd Njassaland en zou dan moeten geschieden op een Noord-Rhodesia voelden er tenslot- wijze, die niet zo heel veel ver- te echter niets voor, deel te gaan schilt van de manier, waarop J0"?*» van een federatie, waarin n -A Kt 1 - minde blanke minderheid het voor het Zuid-Afrika in 1910 onafhankelijk- zeggen zou hebben. heid verkreeg. Bovendien dient ge- Smith heeft al gedreigd, burgers zegd te worden, dat de omstandig- uit zijn buurlanden, die in Rhode- heden destijds voor Zuid-Afrika de sia werken, te zullen uitwijzen, als maakten. In het geval de verhouding tussen blank en niet-blank, zowel in Rhodesia zelf als in Zambia. Mocht premier Smith de onafhankelijkheid van zijn land op illegale wijze tot stand willen brengen, dan bestaat er een reële mogelijkheid, dat Zambia in geval van nood de andere Afrikaan se staten om militaire steun zal vra gen om met geweld een eind te maken aan het illegale bewind in Rhodesia. Enkele van die staten zijn wel licht al te bereid, aan deze uitnodi ging gevolg te geven. Hetgeen geen geruststellende gedachte is. Er wordt wel eens gesuggereerd, van het huidige regiem. dat de Sowjetunie de laatste tijd De Sowjetstaat legt zich toe op Daarbij trekt zij zich niets aan van de mening van buitenlanders en zelfs niet van de eigen bevolking. Het lijkt de kracht van dit volk te zijn, te kunnen leven met elk sys- ties. Deze instelling behoeft de kans op verandering niet uit te slui ten. Maar zo'n wijziging zal onder economische wedijver met de Vere- volledige toenadering tot het bestel nigde Staten is in de afgelopen ja- van het industriële Westen. Daar- ren al op een grote mislukking uit- voor liggen beide werelden nog gelopen. En als er ooit sprake van veel te ver van elkaar af. zal zijn, dat de Russen de Amerika nen voorbijstreven, dan zal er nog heel wat water door de Moskwa moeten stromen. Hebben de men sen die in de Sowjetunie wonen het dan niet beter gekregen dan zij het twaalf jaar geleden hadden, toen Stalin stierf? Dat zal niemand ont kennen. Men heeft het beter en er is reden om aan te nemen, dat dit in de toekomst in nog sterkere ma te het geval zal zijn. Maar dan nog zijn de contrasten groot. Om politieke redenen heeft de Russische staat het altijd nodig ge oordeeld, het volk een economisch systeem op te leggen. Eerst kende men de slavernij, later een mengsel van exploitatie door de staat en particulieren (hetgeen in Rusland voor kapitalisme werd gehouden) en tenslotte de topzware bureaucra tie van het publiek bezit. Dit leidde tot centrale planning, lage producti viteit en verspilling van mankracht en materiële hulpbronnen. Om het volk in een toestand van berusting te houden heeft de staat er altijd naar gestreefd, zijn onder danen te isoleren van de omringen de wereld. Dat was vroeger niet altijd even gemakkelijk. Het feit, dat dit isolement in deze wereld van directe communicaties nog steeds wordt gehandhaafd, is een van de opmerkelijkste prestaties Crisis TT ET is al bijna een maand ge- n leden, dat verkiezingen werden gehouden voor de Westduitse Bonds dag. Op zichzelf is het reeds opmerke lijk, dat nu nog niet bekend is, hoe het nieuwe kabinet er zal uit zien. Het vastlopen van de onderhande lingen van kanselier Erhard met de liberale FDP wijst erop, dat er van een crisistoestand sprake is. De liberalen wensen tenslotte niet de vernedering te ondergaan, die Franz Joseph Strauss voor hen heeft uitgedacht. Deze voorzitter van de CSU (de Beierse zusterpartij van Erhards CDU) weigert zijn voor waarden te verzachten. Weigeren de liberalen verder mede te werken, dan moet Erhard zijn pogingen tot vorming van een coa litiekabinet opgeven. Aangenomen moet worden, dat de CDU en de CSU niets voelen voor een minderheidskabinet onder Er hard. Een andere christendemocraat zal dan belast worden met de kabi netsformatie. Geeft Erhard toe aan de liberale verlangens, dan zal de CSU hem haar steun onthouden. Dat wordt de socialistische partij de grootste groepering in de Bondsdag. Wat aanvankelijk werd gevreesd dreigt thans bewaarheid te worden. Als de liberalen niet toegeven, komt er een eind aan Erhards kanselier schap. De mogelijkheid van een samen gaan van christendemocraten en socialisten wordt dan zeer reëel. Ondanks de voor Erhard bijzonder gunstige verkiezingsuitslag. Taak voor Amerika in Azië Na de mislukte staatsgreep in Indonesië, waarin de communisti sche partij achter de schermen een belangrijke rol moet hebben ge speeld, kon men in Djakarta weer openlijk de roep om samenwerking met de Verenigde Staten horen. We zullen uiteraard moeten afwachten, of deze wens nog ooit in vervulling zal gaan. Maar de kreet wordt nog gehoord. De vraag is nu: is er voor de Verenigde Staten in Azië nog een rol weggelegd. De situatie is er van het Westen uit bekeken nog wel niet hopeloos, maar toch bii zon der onheilspellend. Japan vernietig de de Engelse, Franse en Nederland se imperia. Amerika kan de leegge- vallen plaatsen niet innemen. Ook is het niet bij machte, de chaotische politieke structuur van de Aziati sche wereld te beheersen. Hoog stens kan het met veel geduld en wijsheid invloed op de gang van zaken uitoefenen. De sterkste politieke impuls in dit enorme gebied tussen de Japan se zee en de Middellandse zee is het nationalisme. Het verlangen naar nationale identiteit en onaf hankelijkheid van buitenlandse o- verheersing in dit gebied is sterker dan de Amerikaanse democratische regeringsvorm of die van het Russi sche of Chinese communisme. De vraag is slechts, of er een wezenlijk conflict bestaat tussen deze nationa listische impulsen in Azië en de nationale belangen van de westelij ke landen en met name van de Ver. Staten. James Reston pleit in de New York Times voor het bijeenroepen van een conferentie van Aziatische leiders. Amerika zou deze mensen er van moeten overtuigen, dat de belangen van de Ver. Staten en het verlangen van vrij Azië naar natio nale zelfstandigheid parallel lopen. Ook al zou deze conferentie geen gunstig resultaat hebben, dan zou zij wellicht meer begrip opleveren voor de Amerikaanse opvattingen, dat er geen conflict is tussen de belangen van de Ver. Staten en de nationalistische verlangens van alle vrije Aziatische landen. En dat zou al een goed begin zijn. Djakarta wordt nog steeds door militairen beheerst, ondanks de eis van president Soekarno, die het leger weer naar de achtergrond wil schuiven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11