Weekagenda Bloemen- en groentehandel krijgen aparte opleiding Katwijkse televisiedames karden over marktplein Kwade damp in mist tast gewassen aan Eerste wijkavonden van Herv. Gemeente Katwijk NIEUWE LEIDSE COURANT 5 DONDERDAG 14 OKTOBER 1965 Donderdag Bovenzaal Bevrijdingskerk, 8 uur: afd. Zuid-West Christen-vrouwenbond, mevr. A. M. de Moor-Ringnalda te Bilthoven over Kunst om te leven na ons 30ste Afd. Leiden Ned. Ver. Huisvrouwen: morgenexcursie naar fa. Menken. Afd. Leiden Ned. Chr. Reisvereniging: excursie naar Monasterium (klooster). Rapenburg 73. 8 u.: museum Oudhe den en Ned. Inst. Nabije Oosten, prof. dr. K. Michalowski te Warschau over „La cathédrale de Faras". Gehoorzaal, 8 u.: K en O-concert Rott. Philh. Orkest met solisten (so praan en viool). Schouwburg, 8 u K. en O.-toneel, Ned. Comedie met „Niet als bewijs toegelaten". Breestraat 19, 8 uur: alg. ledenver gadering De Natuurvriend. DEN HAAG: Kon. Schouwburg, 8.15 u.: Haagsche Comedie met „Cactus- DEN HAAG: Diligentia, 8.15 u.: Ja- nette van Dijk sopraan en Felix de No bel piano. DEN HAAG: Lutherse kerk, 8 u.: orgelconcert Feike Asma. Vrijdag Foyer Gehoorzaal, 12 tot 22 uur: ta pijtententoonstelling Herensingelkerk. 8 u godsdienstige musical t.g.v. 40-jarig bestaan der kerk. Schouwburg, 8 u K en O-toneel. Ned. Comedie met „Niet als bewijs toegelaten." K. en O.: begin van werk- en crea tieve cursussen. Rapenburg 10, 8 uur: jeugd-ontmoe- tingscentrum Rehoboth. sociëteit 't Ven ster, over beroep en carrière Gebouw Chr. Soc. Belangen, Oude Sin gel 236, 7.45 uur: Jaarvergadering Chr. Gymnastiekvereniging Jahn. DEN HAAG: Kon. Schouwburg. 8.15 u. Haagsche Comedie met „Er is een moord gepleegd". DEN HAAG: Diligentia. 8.14 u.: reci tal Han de Vries hobo en Rudolf Jan- SCHEVENINGEN: Kurzaal. 8 u.: Re sidentie-Orkest. jeugdconcert, met cel- le. Zaterdag Station. 10 u.: afd. Leiden Ned Chr Reisververtrek voor herfstwandeling. Vogelenzang. Foyer Gehoorzaal, 12 tot 22 uur: ta pijtententoonstelling. Herensingelkerk. 8 u.: godsdienstige musical ter gelegenheid van 40-jarig bestaan der kerk. Den Burcht, 8 u.: Ons Grunneger- laand, blijspel. Oude Vest 13. 8 u.: C.J.V. De valk. zigeunerinstuif. In den Moriaen. Herv. jeugdgebouw. Hoogl. Kerkgracht 44. 8 u.: cabaret groep Chr. Lyceum. Schouwburg, 8 u.: K en O.-toneel. Theater met „Liefde onder de olmen" Waalse kerk Breestraat. 8 u.: concert Sander van Marion, orgel en Pieter van Veen, blokfluit. DEN HAAG: Kon. Schouwburg, 8.15 Haagsche Comedie met ..De vervol ging van en de moord op Jean Paul Marat". DEN HAAG: Diligentia, 8.15 u.: De Nieuwe Komedie met „De gevier de liefde". SCHEVENINGEN: Kurzaal 8.15 u: Concertgebouw-Orkest, met vioolsolist en Ned. Kamerkoor. Welke apotheek? Apotheek Van Driesum. Mare 110. tel. 2C406. Apotheek LEIDERDORP en apotheek VOORSCHOTEN zijn gehele week ge opend. KATWIJK AAN ZEE. „Tot een belangrijke tak van de kerkelijke ar beid behoren de wijkavonden; zij kun nen op ruime schaal meewerken aan verrijking der kennis van de gemeen teleden en aan versterking van de onderlinge band". Aldus ds. A. Vink bij de opening van de eerste wijk- avond van Zuid-West gisteren in het wijkgebouw naast de Oude Kerk. Hij was blij een aanzienlijke schare wel kom te mogen heten. De wijkpredikant zelf behandelde vóór de pauze het onderwerp: „Kerk, ambt en Gemeente". Hij gebruikte hiervoor het beeld van een driehoek: zoals deze gevormd wordt door drie zijden, zo wordt wat de Schrift ver staat onder de door God (of Christus) opgeroepen vergadering van gelovigen gevormd door de driehoek: Kerk. ambt en Gemeente. De Kerk is dan meer de naar buiten gerichte organisatie (instituut), de ge meente meer de gemeenschap-der liefde gefundeerd in de liefde van Christus, terwijl het ambt. gefundeerd in de 3 ambten van Christus, er is om leiding te geven aan Kerk en Gemeen te- Na de pauze vertoonde de heer D. Kruyt prachtige dia's over Anvergne in Frankrijk. Voorts werd de eerste Actie voor houw van christelijke school KATWIJK AAN ZEE. Van 15 tot 28 oktober wordt een huis-aan-huis- collecte gehouden, waarvan de op brengst is bestemd voor de stichting van een christelijke school te Djoemoe aan de Surinamerivier, vlakbij het ziekenhuis. Ter voorbereiding houdt het plaat selijke comité van de ..Unie een school met de Bijbel" morgenavond om acht uur een bijeenkomst in Irene, waar de heer G. P. Uittenboogaard dia's zal la ten zien van het school- en zendings werk in Suriname, waar hij zelf heen is geweest. Financieel zit men daar niet zo lek ker. Uit financiële overwegingen is bij voorbeeld besloten geen zending te drijven onder de zwervende Indianen- stammetjes. Hoog en laag water te Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Vrijdag: hoog water 5.53 en 18.10 uur; laag water 1.45 ?n 13.57 uur. wijkavond uitgaande van het wyk- college Zuid in het wijkgebouw aan het Abeelplein gehouden. De wijk predikant. ds. W. A- B. Hagen, hield een korte meditatie. Na de pauze volg de de hoofdschotel voor deze avond: Effatha, het bekende Christelijke do- veninstituut. gevestigd in Voorburg. Met geluidsband en dia's werd toe lichting gegeven. Christenvrouwen bijeen VALKENBURG Gisteravond verga derden voor de tweedie keer in dit sei zoen de leden van de Christenvrouwen- bond afdeling Valkenburg. Mevrouw B. J. Barnhcom, secretaresse, bracht een op rijm gesteld jaarverslag uit, mevrouw M. Kruijt-de Mooij, kan een prettig geluid laten horen in haar financieel verslag. Het batig saldo bedroeg f319.21. Bij de bestuursverkiezing werden de dames G. B. Tameling-Dijkhof en A. v. d. MeijOuwehand gekozen. Bestuurslid mevrouw J. Hofman-Soilie werd vice- presidemte. Het aftredende bestuurslid mevrouw A. Slootweg-Maat werd be dacht met een prachtige plant. Mevrouw Van Kesterem-Kranenburg gaf verslag van de zomerreis, ook al op rijm. Tenslotte was het woord aan mevrouw Van Beelen-Krijgsman uit Katwijk aan Zee die eigen gedichten voordroeg. Schaken in Valkenburg VALKENBURG Uitslagen derde ronde om het kampioenschap van Val kenburg: dr. G. v. DelftC. de Vroedt Sr. 01; T. v.d. VijverHerm. Rus- scheniberg 0—1; L. Noort—W. Rus- schenber.g 01; R. den Tonkelaar Hk. Russchenberg 01; C. Houwaard M. v.d. Meij 0—1. M. v.d. Meij heeft de leiding geno men met drie punten uit drie wed strijden. Maandag speelt „De Toren'' de eer ste wedstrijd voor de competitie van de Leidse Schaakbond te Leiden tegen de studentenschaakvereniging Black and Wihite. De onderlinge wedstrij den van dinsdagavond gaan dan niet door. OUDE WETERING Gisteravond bezochten de zangvereniging ..Halle luja" en het meisjeskoor „Jong Hal leluja" een bondsconcours, uitgeschre ven door de Kon. Bond van zang- en Oratoriumverenigingen. Dit concours werd gehouden in zaal „Lommerrijk" te Hillegersberg. Het koor behaalde een tweede prijs met 295 punten; het meisjeskoor een tweede prijs met 293 punten. RIJNSBURG een nieuw gezicht (7) In de nieuwe school aan de Spinozalaan-Sandtlaan RIJNSBURG Na het jarenlange gestoethaspel over grote en kleine zaken tussen kleine en grote autoriteiten komt dan eindelijk toch de nieuwe tuinbouwschool van de grond. Reeds in 1957 viel in CBTB-kring het besluit een nieuwe school te gaan bouwen; in het overgeorganiseerde Nederland duurt het dan in dit geval tenminste negen jaar, bijna tien, voordat de school kan worden geopend. De capaciteit van de oude school langs de Sandtlaan is al tien jaar lang niet meer voldoende om de grote toeloop van leerlingen te kunnen opvangen. Nederlands grootste lagere tuin-| ter aanwezig en de oude school, die zal bouwschool moet al jarenlang gebruik, blijven bestaan, maken van lokaliteiten van de lagere Ook weegschaal- en kaarsjesvraag (Van een onzer verslaggevers) scholen en bovendien het lesrooster in korten om te voorkomen dat leerlingen moeten worden afgewezen. Met ingang van september 1966 i wanneer ijs en weder dienende de nieuwe tuinbouwschool wordt geopend komt aan deze onmogelijke situatie gelukkig een eind. Moet ook een eind komen, want in het kader van de mammoetwet zijn dan de cursisten van het eerste en tweede leerjaar nog leer plichtig. Dit houdt in. dat voor de eerste twee leerjaren een volledige dagschool moet worden gehouden. Voor het derde en vierde leerjaar wanneer de leer lingen over het algemeen ouder dan 14 Het is de bedoeling daarin te vestigen een afdeling bloemen- en groentehandel, die organisatorisch bij de tuinbouwschool zal gaan be horen. Het staat wel vast, dat deze schoolafdeling in ons dorp in een grote behoefte zal voorzien. Bijna de helft van de Rijnsburgse be volking is werkzaam in de groen te- of bloemenhandel en voor deze sectoren is geen specifieke oplei ding. Ruim 20 procent van de leer lingen van de tuinbouwschool be landt in de handel- Het behoeft wel geen betoog, dat het niet alleen voor deze leerlingen maar ook voor de ontwikkeling van de Rijnsburgse groente- en bloemenhan- jaar zullen zijn mag hiervan worden del van het grootste belang is, dat erl I slechter dan ze nu al is. Enkele tiental len meters ten oosten van dit kruis punt heeft de Sandtlaan een nare S-bocht, veroorzaakt doordat de weg om de tuin van Rijnsburgs ere-burger van den Vijver wordt geleid- Deze bocht heeft al veel ongelukken veroorzaakt, doordat ter plaatse te hard gereden wierd. Nu woi-dt de situatie daar zeer gevaarlijk doordat er een druk, on overzichtelijk kruispunt ontstaat. We hebben ons ervan overtuigd, dat het voor vrachtwagens (met zijspiegels) uit de richting Leiden volstrekt on-- mogelijk is uit de bocht komend4 bromfietsers waar te nemen. Draai-* en deze vrachtwagens de Spinoza- laan in, dan moet uit veiligheidsover wegingen uit het portierraam worp den gekeken. Kortom, dit verkeersprobleem schreeuwt om een oplossing. Eén goede oplossing is er: elimineer dg bocht! Dan krijgen de langstrekken-* den en passant ook een beter gezicht op het nieuwe Rijnsburg, dat in dit zuidwestelijke gedeelte van ons dorp niet alleen gestalte krijgt door plan West I en plan West II, maar ootó door de fraaie nieuwe tuinbouw* school. A Ds. G. de Vries op 27 oktober in Rijnsburg RIJNSBURG Ds. G de Vries, de nieuwe predikant van de Chr. Ger. Kerk te Rijnsburg, zal zondag om 6 uur 's avonds afscheid nemen van 's-Gravendeel bij Dordrecht, zijn te genwoordige gemeente, die hij sinds 4 oktober 1959 dient. afgeweken. Momenteel telt de Rijns burgse tuinbouwschool rond 200 leer lingen. verdeeld over acht klassen. Door de uitbreiding van de leerplicht zal dit aantal ongetwijfeld toenemen. Het wekte onze verwondering dat de een duidelijk op de praktijk afgestem de opleiding komt. Vooral de talen kennis zal een belangrijk roosteronder- deel kunnen worden. De besprekingen over de opzet van deze nieuwe leergang zijn nog niet af- len en een natuurkundelokaal slechts acht lokalen telt. Juist voldoende om het huidige aantal klassen te kunnen herbergen. Enige overcapaciteit is ech- Schaaknieuws uit Lisse onder voorbehoud (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Patrouille 13 onder spervuur (14 jaar), i Trianon (2 en 8 uur): Lord Jim (14 jaar). Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonstelling van werk j van leden van de Hollandse Aquareliis tenkring en van de vereniging ..De Gra fische". Aquarel-Aquaforte". van 25 sepl tot l november, j De Ruif. Janvossensieeg 59: aquarellen l van Jan van Geem. dag. van 10-20 u., zat en zond 20-24 u.. hele maand oktober Boerhaavezaa) Lange Vrouwekerk steeg 12: schilderijen, aquarellen en lette- I gingen van bert Jonk en Kees de Jager <9—23 okt.. 3—o en 7—9 uu.. zondag van 3—5 uur) Wassenaar, kunstzaal Heuff, Hoflaan 7: tentoonstelling van aquarellen van Maarten Kemper en unica van Leerdam, tot en met 14 oktober, dag van 1U5 u„ ook vrijdagavond van 810 uur, zondag alleen na afspraax I LISSE De huui van de 39 woning wetwoningen in de Gasstraat en om geving is thans door de minister vast gesteld op f 17.80 per week LISSE Vrijdagavond om 8 uur vergadert de Dorpsraad Lisseibroek in Contact. LISSE De uitslag van de competitie, wedstrijd van schaakclub „Zwarte Pion" rond. Het wordt nu een kwestie van «"-J feu™ SSSiS?^ KATWIJK Gisteravond hebben de dames van de televisiefietsploeo afwachtcn- De medewerking van de Gnmbergcn-L Peer 1-0 p Langeveld bevolking ondervonden is prijzens- G "Ulten 0 b GoedemansH j. van Diemen V4ti. L TurkChr Boo- waardig. De middenstand bijvoor-1 gerd o_! j Goedeman^-C Rotteveel 1 beeld heeft spontaan televisietoestel- —0. Chr Paardekooper—Nic v d Meij len beschikbaar gesteld voor de me- j dewerkers, die op bepaalde adressen j Ge Scholtes en H. van Diemen staan nu samen aan de leiding met 214 punt geconsigneerd zyn. 3 wedstrijden. geoefend op het marktplein. Het bleek niet mee te vallen. Met z'n zessen Lido (2.30. 7 en 915 uur): Compagnons I Zltten 06 KatwVkse dames J. Ouwehand, C. Schoneveld, W. Dubbeldam, in de misdaad (18 jaar). G. Dubbeldam, N. van Schaik en G. Pluimgraaff in een karretje, terwijl Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur): Meisjes deb estuurster is geblinddoekt en moet sturen op aanwijzingen van de ■ThTïouIig'onK \illè°l£°wJZrnSd°e: j L'jf •ntde-insittenden. Allerlei opdrachten moeten worden uitgevoerd. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Liefde' De fjetsploeg vertrekt vrijdagavond naar Heist evenals het gezin Ravens- bergen en de estafetteploeg. Op het Katwijkse marktplein treden zaterdag avond op de voetbalploeg en de red dingsploeg. De Katwijkse voetbalploeg komt uit tegen een ploeg van zes Bel. gische voetbalinternationals, onder wit Mermans. De voetballers krijgen elk twee schoten te lossen op poppen, die Belgische en Nederlandse voetballers voorstellen. De Belgen moeten de Ne derlanders omschieten en omgekeerd. De reddingsploegen kunnen hun krach ten beproeven bij het klimmen en het besturen van boten. Opbellen De vragen die aan de Raden van Tien zullen worden gesteld, zijn natuurlijk nog geheim. Aan de beantwoording er van kan de hele bevolking van België en Nederland meewerken door op te bellen, wanneer men het juiste antwoord meent te weten (01718—5741). De bevolkingsvragen zijn een weeg- schaalvraag en een kaarsjesvraag. De weegschaalvraag betreft het verza melen van zoveel mogclyk nader te noemen artikelen, de kaarsjesvraag houdt in het uitvoeren van een be paalde opdracht. De gezinnen krijgen voor elke goed oeantw orde vraag 1 punt. de goede antwoorden van de aan de Raden van Tien gestelde vragen worden elk met 2 punten gehonoreerd en voor elke goede pleinvraag krijgt men 3 punten. Voorzichtig De wedstrijd Katwijk-Heist zal nog wat voorzichtig worden gespeeld. Er zyn vele schakelmogelykheden en de NCRV wil die eerst eens rustig uit proberen. Later in de uitzending krijgt de uitzending een harder ka rakter. Als prijzen zijn twee trofeeën uitgeloofd: een grote voor de winnaar en een kleine voor de verliezer. In het gemeentehuis te Katwijk heeft men de organisatie zo'n beetje Theorie en Practijk bijeen Waterweggebied bedreigt Westland Tuinders lijden grote schade WESTLAND Alleen al binnen het LISSE Onder leiding van de heerl rayon van de veiling VVesterlee zijn D. J. van der Schans uit Noordwijker-1 vorige week tijdens ie mist door hnnt k«nm K44_ (boven Qpen Rrond en kasse„ han_ hout kwam „Theorie en Practijk" bij een. De voorzitter herdacht de over leden redacteur van het Weekblad voor Bloembollencultuur, de heer P Dekker. Ir. H. de Groot van Rijnland sprak over „De verzilting van het grond water in midden- en west-Nederland". Hij gaf een duidelijk beeld van de grote gevaren, die het land bedreigen door verzilting. gende) kwade dampen, afkomstig uit het Waterwegebied. ongeveer 25 be drijven getroffen door verbrandings verschijnselen aan sla. andijvie fresia en andere gewassen. He' (geschrok ken) Proefstation te Naaldwijk stelt een onderzoek naar herkomst en om vang van de schade in daar eerst thans de gevolgen van de luchtveront reiniging zich gaan openbaren. Dat de schade aan de gewassen ter weerszijden van de Maasdijk en in de omgeving van De Lier zeer aanzienlijk zijn, staat echter thans al vast. Gelijk bekend werd er enige jaren geleden eveneens grote schade aangericht bij een brand in een chemisch bedrijf in Vlaardingen. Door deze nieuwe golf van vergiftiging voelen de tuinders zich in het zuidelijke Westland ernstig bedreigd in hun bestaan, temeer waar nog niet duidelijk is welke instantie Raad voor de milieuhygiëne, Rijn- mondraad zich met hun moeilijk heden zal gaan bemoeien en maat regelen zal nemen. Op sommige be drijven is het gewas, vooral waar dit wat ouder is, geheel vernietigd. dat de afsplitsing pas van het tweede leerjaar af zal plaats hebben. Het eer- j ste jaar zal iedere leerling het z.g. brugjaar moeten meemaken. Over de nieuwe school zij verteld dat deze bestaat uit v.ier aan elkaar j gebouwde vleugels. Binnen het al dus! gevormde vierkant ontstaat een bin-1 nenplaats die zal worden betegeld en voorzien van betonnen banken. Op de foto ziet u op die plaats het onkruid welig omhoog schieten. Het front van de school wordt aan de Spinozalaan gebouwd. Deze voor gevel telt drie etages waarvan in de hoogste twee etages zes schoollokalen komen. De naar de Sandtlaan gelegen zij vleugel zal worden gevormd door een groot overblijflokaal van 200 m2 grondoppervlak. Ongeveer 200 jon gens zullen hier 's middags hun bo terham kunnen eten. Een belangrijke nevenfunctie van deze zaal kan wor den een vergaderruimte voor grote vergaderingen. De zaal kan namelijk worden voorzien van 300 stoelen, er zijn een prachtig podium, garderobe, toiletten enz. Bovendien zal aan de school een concierge verbonden worden, waardoor verhuur van de zaal in de avonduren waarschijnlijk ook geen al te grote personeelspro blemen zal hebben. Aan de achterzijde komen twee vak lokalen waarin o.m. onder rich zal worden gegeven in motorenkennis aan de hand van echte auto- en tractor motoren. De hoogte van de voorgevel is 11 meter, de overige vleugels worden 5 meter hoog. Eén procent van de bouw kosten mag besteed worden aan deco ratie. In dit verband is de gedachte al gerezen aan een wandschildering op de naar de Sandtlaan gekeerde zijgevel van het hoofdgebouw. Een beslissing daarover is echter nog niet genomen. De verkeerssituatie op de hoek Spi- nozalaan/Sandtlaan wordt na opening van de nieuwe tuinbouwschool nog I Ede. Al in Steenwijk. zijn eerste gemeen te. kreeg ds. De Vries een beroep van de Kerk van Rijnsburg. Hij nam toen echter een beroep aan naar Zeist. Na al driemaal te zijn beroepen, komt hij nu naar Rijnsburg. In het zuiden geniet de nieuwe pre dikant grote bekendheid. Hij was vele malen scriba van de classis Dordrecht van de Chr. Ger. Kerken en geduren de zijn verblijf in 's-Gravendeel scri ba van de particuliere synode van het zuiden Hij was tevens lid van de geestelijke staf van de prot. chr. zie kenhuizen Refaja en het Diaconessen- huis te Dordrecht en voor deze zie kenhuizen ziekenhuizenpredikant, in dienst van de Ver. voor' Prot Chr. evangelisatie-deputaat, examinator Kerkrecht, correspondent voor de Theologische Hogeschool en deputaat voor de geestelijke verzorging van militairen. Verder heeft hij voor de particuliere synode van het zuiden zitting in het landelijk deputaatschap voor de evangelisatie- Tenslotte is hij verbonden aan het Ned. Bijbelgenoot schap als lid van de prov- commissie Zuid-Holland-Zuid en als voorzitter var- de afdeling 's-Gravendeel. Op woensdagavond 27 oktober hoopt hij zijn intrede te doen in Rijnsburg. na in dezelfde dienst, die om 7 uur begint, te zijn bevestigd door zijn voorganger, ds. J. Kampman, nu t« -Aa

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5