Havo kan trekken, maar mavo blijft nodig SeUdapé Studenten verkochten 160 meter boeken Een woord voor vandaag Griep...? Glenn bij paus NIEUWE AANVALLEN OP ATHENAGORAS Hulpactie kerken aan Vietnam komt op gang Predikanten vragen: Hoe functioneert belijdt lenis? Algemene hulpdienst nodig voor bejaarden Gewiekste standwerkers in Amsterdam Uw probleem is het onze DONDERDAG 14 OKTOBER 1963 God is rijk aan erbarmingschrijft de apostel Paulus. Schrijft hij uit ervaring? Ja, want hij blijft zijn hele leven onder de indruk van de genade die hij on de weg naar Damascus ont vangen heeft. Maar toch bouwt Paulus niet op ervaring alleen. Deze apostel gaat niet uit van zijn eigen ervaringen en ge moedsaandoeningen, als hij schrijft over de grote daden van God. Hij weet dat God een erbarmend God is, omdat hij weet dat God liefde is. Gods erbarming wordt uit Zijn liefde voor ons geboren. Maar in die liefde van God ligt iets wonderlijks, dat Paulus telkens weer met verbazing vult. Hij schrijft er over in de brief aan de Romeinen en hij schrijft er over aan de gemeente van Efeze. God heeft niet de goede mensen lief, de mensen met een mooi karakter, de mensen die hun best doen om zo goed mogelijk te leven. God heeft de zondaars lief. God had ons lief, toen wij nog niets van Hem wilde weten, toen wij „dood waren door de overtredingen". En dit woord dood betekent: Van God afgesneden, dus toen wij nog met de rug naar God toe stonden. Hem niet nodig hadden. Dat zullen we nooit helemaal kunnen begrijpen, want het gaat dwars tegen onze ervaring en onze liefde in. Maar we mogen er wel voor danken. We lezen vandaag: Lucas 19 28-48. Dr. Langman voor Bond chr. ulo UTRECHT „De eerste zorg voor onze besturen is, dat de om zetting van ulo naar mavo zo gaaf mogelijk geschiedt. Dat is uw eer ste en eigenlijke taak. Het ulo heeft zich altijd de zorg aangetrokken van hen, die qua capaciteiten niet geschikt waren voor het middel- haar onderwijs." Met deze waarschuwing besloot dr. H. J. Langman, voorzitter van de Bond van Chr. muloscholen gisteren zijn toespraak tot de algemene verga dering. De rede van dr. Langman was gewijd aan de positie van de ma vo-scholen en de verhouding havo-ma- Hij constateerde dat er in het algelopen jaar een goed overleg was geweest met de onderwijsorganisaties over de uitwer king van de raamwet. Dat is ook noodza kelijk. omdat als datum van inwerking treding van de wet op het voortgezet onderwijs 1 september 1968 wordt aange houden. Deze snelle overgang kan plaats vinden zonder ongelukken, omdat de wet gever het beginsel van de geleidelijkheid in het oog heelt gehouden: de maatrege-1 straks niet op het havo kunnen bolwer- len van 1 september 1968 gelden voor de ken. Daarom zullen de leerlingen die eerste klassen, zodat de voUedige inpas- 0p ui0 thuishoren, er straks weer sing pas in 1971 een feit zal zijn. terugkeren. Het is goed de ouders nu Uitvoerig stond dr. Langman stil bij ree<is in die geest te adviseren. Boven- het verschijnsel brugklas, een klas J*Jen kanL ™en altud van de vierde met een vast rooster van vakken. Deze k'as van k?t mavo na" het havo over- brugklas zorgt er voor dat de leerling komt op de voor hem juiste plaats. a""-Q i de weg naar een eigen havo-af- De brugklas kan misschien dè remedie betekenen en in ieder geval een soepeler overgang van lager naar voortgezet on derwijs bevorderen. Veel heil zag dr. Langman in de studie-uren, waarop geen les wordt gegeven, maar de leraar con tact heeft met de leerling. Het verlies van vrijheid dat met de invoering ge paard gaat achtte dr. Langman zeker op te wegen tegen de grote winst. deling open blijven. Nieuwe actie tegen „Jodendocument" Beroepinqswerk NED. IIF.RV. KERK GEREF. KERKEN Beroepen te Munnekezijl, kand. H. J. Hasper te La Chapelle sur Aveyron (Loiret. Frankrijk): te Zeist (vac. J. van Leeuwen), J. A. van de Peppel te Ede. VATIKAANSTAD Paus Paulus de zesde heeft gisteren de Amerikaanse ruimtevaarder John Glenn (op tournee door Europa) ontvangen. Het was de eer ste maal dat de paus met een astronaut sprak en beide mannen beleefden veel genoegen aan het gesprek. Glenn is pro- Regering steunt scheurmakers (Van onze kerkredactie) ISTANBOEL Het conflict tussen de Turkse regering en pa triarch Athenagoras van Konstan. tinopel (Istanboel) is een nieuw stadium ingegaan door een scheu ring in de kerk van de patriarch. De Turkse regering heeft twee kerkgebouwen in Istanboel ont trokken aan het gezag van de pa triarch. Daar worden nu diensten gehouden door de afgescheiden „Turks-orthodoxe beweging". STROEF CONTACT MET HANOI (Van onze kerkredactie GENÈVE Het hulpprogram ma voor de vluchtelingen in Viet nam, dat is opgezet door de Oost- aziatische kerken met steun van de Wereldraad, begint op gang te komen. Hoewel de hulp bedoeld is voor Noord- en Zuid-Vietnam, gaai de meeste hulp naar het Zuiden, daar het contact met het Noorden tot nu toe nog tamelijk stroef ver- looot. Toch is al voor een waarde van dui zend dollar aan medicamenten via Dja karta naar Hanoi gezonden, waar het Rode Kruis voor verdere verdeling heeft gezorgd. In het Zuiden willen de kerken alle reerst die vluchtelingen helpen, die tot nu toe buiten bereik zijn van de hulp van de Amerikanen en de Zuidvietna- mese regering. Het gaat daarbij vooral om leden van bergstammen, waarvan 15.000 have en goed door de oorlog verloren hebben. De hulpactie wordt geleid door de Birmese zakenman U Thaung Tin. Dertigduizend mensen krijgen nu drie maal per week een aanvullend levensmiddelenrantsoen. Daartoe wordt per maand 45 ton rijst naar Saigon ge vlogen. De Deense kerken hebben 45 ton varkensvlees in blik gegeven en de kerken van Ceylon thee. Kerken in Jaoan, de Philippiinen, Australië en Nieuw-Zeeland hebben geschoold medisch personeel aangebo den. dat wordt ingezet in „drie-man teams". bestaande uit telkens een arts. een gediplomeerd verpleegster en een assistent. Men hoopt bij Saigon een inrichting te kunnen openen voor oor logsinvaliden. Voor de uitvoering van het hulppro gram rekent men 120.000 dollar nodig te hebben. De Oostaziatische raad van kerken heeft haar leden om twintigdui zend dollar gevraagd, terwijl de rest van de leden van de Wereldraad moet komen. Er is reeds een bedrag van 78.000 dollar toegezegd. Patriarch Athenagoras neemt een be langrijke plaats in de oosterse ortho doxie in, omdat de patriarch van Konstantinopel vanouds de „primus inter pares" is onder de (aarts-) bis schoppen en patriarchen der ooster se kerken. Zijn eigenlijke gezag strekt zich echter slechts uit over het kleine groepje orthodoxen, dat nog in Turkije is overgebleven (veel al Grieken). De Turkse regering be schuldigt hem en zijn geestelijken van steun aan de Griekse politiek. De groep, die zich onlangs naar aanlei ding van dit conflict heeft afgeschei den, zou volgens mededelingen van het patriarchaat niet groter ziin dan vijftig man. Zij staat onder leiding van een zekere Efthym, een door de patriarchen afgezette priester, die zich nu aartsbisschop noemt. Tegen de inbeslagname van de twee kerkgebouwen heeft de patriarch schriftelijk geprotesteerd bij het mi nisterie van binnenlandse zaken. Toen dit protest om formele redenen werd afgewezen, stuurde hij een de legatie van twee man naar Ankara, om de minister-president persoon lijk een memorandum te overhandi gen. Deze weigerde de delegatie ech ter een audiëntie. Politiebewaking De (thans demissionaire) premier Urgüplii heeft verklaard, dat de twee kerken gesloten zijn en onder politiebewaking staan in afwachting van een gerechtelijke uitspraak over het recht op de kerkelijke goederen. Volgens persberichten maken de „Turks-orthodoxen" echter nog steeds op zondagen van deze kerken voor hun eredienst gebruik. Urgüplü herhaalde verder de beschul diging, dat Athenagoras zich bezig houdt met politieke activiteiten, wat hem door de grondwet verboden ?t hoofd van de Grieks-Orthodoxe :erk in Noord- en Zuid-Amerika, Artsbisschop Jakovos, heeft in New 'ork een verklaring uitgegeven, larin hij de situatie in Istanboel n de „uiterste ernst" noemt. Hij p de Amerikaanse regering en de ken op, om de patriarch te steu- O ivn i /a RJifrj) In de rubriek Wijd als de Wereld worden door de NCRV op vrijdag om half elf 's avonds toespraken uitgezonden van ds. J. Linting en de heer J. Pongre- kun. Óp de afgelopen jaarvergadering van de Geref. Zendingsbond heeft ds. Linting de aanwezigen toegesproken en de heer J. Pongrekun fungeerde daarbij als tolk. In ons zondagsblad van 25 sep tember plaatsten wij over beide heren een verhaaL (Van onze kerkredactie) Uitknippen en op briefkaart plakken a.u b. IK WERK MEE aan de verdere groei van de krant Uw nieuwe abonnee heet Adres Woonplaats betaling per WEEK MAAND/KWART AAI Deze nieuwe abonnee werd opgegeven door uw abonnee Woonplaats t Ik ontvang als geschenk HYACINTHENBOl MET HOU .DE DOKTER ZEGT" II DER ..DE DOKTER ZEGT" I TIP-PARADE-TWEE (elk deel is een (ander) geheel) streep door wat u niet wenst. AMERSFOORT Een vraag die steeds meer in de Gereformeerde Kerken gaat leven geldt de waarde en het gezag van de belijdenis. Hoewel ingestemd wordt met wat de vaders wilden zeggen, wordt steeds meer kritiek geleverd op de wijze waarop bepaalde dingen gezegd zijn. De grote vraag is nu: moet vastgehouden worden aan de woordelijke uitspra ken. of mag de hervormde weg ge volgd worden van „instemmen met het belijden van de vaders?" Een aantal gereformeerde predikan ten willen de huidige ontwikkeling verder doordenken. Zij hebben een studiecommissie gevormd die op za terdag 27 november in Amersfoort een conferentie organiseert om situatie in de Gereformeerde Kerken te bespreken. Het gesprek zal worden geleid door drs. H. van der Laan, die zal spreken over de aard en functionering van de belijdenis. In de studiecommissie hebben zeven I predikanten en twee gemeenteleden zitting genomen. Drie van hen. dr. E. Masselink, dr. J. Schelhaas en ds. M. Vreugdenhil zijn lid van de redactie Ivan Waarheid en Eenheid. De heer P. Sanders is als medewerker aan dat blad verbonden. Voorts hebben zit ting. ds. R. Akkerman uit de Ichthus- redactie. het blad van de jeugdorgani satie van de ICCC; dr. M. J. Amtzen, bekend door zijn brochure „Crisis in de Gereformeerde Kerken", ds Vlaardingerbroek, die indertijd een kerkelijke „herverkaveling" bepleitte, drs. H. van der Laan en de heer S. Strikwerda. ROME Enkele conservatieve bisschoppen hebben een nieuwe po ging gedaan om definitieve goedkeu ring van het document, dat over de Joden handelt, tegen te houden. Zij hebben in de conciliezaal een memo randum doen rondgaan, waarin zij er op aandringen tegen te stemmen. Het In ^1969 gaat de differentiatie werken.document komt vandaag en morgen stemming. SAMENWERKEN Als dat beginsel goed is, zo zei dr. Lang man, en dat is het, dan moeten onze chr. scholen in een bepaald gebied sterk sa menwerken, opdat er een ruime keuze zij. Sprekend over de planprocedure zei de voorzitter dat de bestuurlijke organi saties van ulo. vhmo en chr. nijverheids onderwijs gezamenlijk op moeten tre den. In een deelplan moeten de belangen van de groepen worden afgewogen. Het Convent van het chr. onderwijs, nu nog al zwevend, maar straks wellicht met meer gezag optredend, kan dan behulp zaam zijn. In deze overgangstijd moeten de wetenschappelijke instituten van prot. chr., r.k. en openbaar onderwijs samen werken. TERUGKEER Ten slotte ging dr. Langman in op de veel gehoorde klacht dat het mavo de grootste klappen zal krijgen. Het havo zal straks wel sterk trekken, zo meende hij, maar leerlingen die nu niet op de HBS meekunnen, zullen het Predikant toegang tot kansel ontzegd (Van een onzer verslaggevers) NIJEHASKE De kerkeraad van de hervormde gemeente van Nijehaske- Haskerdijken heeft ds. W. Wilman van het naburige Oudeschoot voor goed de toegang tot de kansel van Nijehaske- Haskerdijken ontzegd. Daarmee is het conflict, dat de gemoederen van deze gemeente nu al twee jaar beroert, tot zn uitbarsting gekomen. NijehaskeHaskerdijken, een kleine gemeente (633 zielen) onder de rook van Heerenveen, is al twee jaar vacant. Ds. Wilman fungeerde als bijstand in het pastoraat. Zondag 3 oktober moest hij als ringpredikant een verplichte vacature beurt in Nijehaske vervullen. Voor de dienst weigerde de predikant zich bij de kerkeraad in de consistorie te voegen. Toen een van de ouderlingen naar hem toe ging, terwijl hij in de gang bleef staan, zou ds. Wilman de ouder ling met een zeer onpastorale uitdruk king te kennen hebben gegeven, dat hij moest opschieten. Terwyl de dienstdoen de ouderling aanstalten maakte, om het gebed voor de dienst uit te spreken, zou de predikant zelfs gezegd hebben: ..Als ik dan maar mag vloeken". Volgens dr kerkeraad zou de preek verder een groo aantal insinuaties bevatten. Op de achtergrond van dit conflict staat een meningsverschil ten aanzier het beroeplngswerk. Er zijn planne" NijehaskeHaskerdijken (een con fessionele gemeente) bü het vrijzinnige Heerenveen te voegen De kerkeraads- leden van Haskerdijken (dat een eigen kerkgebouw heeft» voelen hier meer voor. dan die van Nijehaske. De laatst genoemden willen eerst weer een eigen (confessionele) predikant hebben en dan pas gaan praten over samenvoeging met Heerenveen. Door deze ruzie blijft de vacature bestaan. Door het conflict komen de Hasker- dijkers al geruime tijd niet meer op de kerkeraadsvergaderingen. Met de steun van ds. Wilman zouden zij op eigen hout je catechisanten tot de belijdenis hebben toegelaten. Meerdere vergaderingen hebben al maanden tevergeefs getracht, de gemoe deren in Nijehaske—Haskerdijken tot be daren te brengen. De kerkeraad heeft nu dat me.n. overweegt de hele Het zijn bisschop Carli van Segni (Ita lië», de Franse aartsbisschop Lefebre ei" zijn Braziliaanse confrater Sigaud. Bis schop Carli heeft het afgelopen jaar steeds het verzet tegen het Joden-docu ment geleid, hoewel het vorig jaar al was aangenomen. In februari schreef hij zon der meer in een Italiaans priesterblad, dat de stelling, dat het Jodendom verant woordelijk is voor godsmoord en der halve door God verworpen en vervloekt is, op grond van Schrift en leergezag nog steeds geleerd kan worden. De herziene tekst van net document wordt algemeen beschouwd als een ver zwakte versie van het oorspronkelijke. De drie conservatieven noemen de hui dige versie beter dan de oude. maar toch nog onaanvaardbaar. Zij kunnen na lijks hopen, dat het document inderdaad zal worden verworpen. Wanneer er ech ter een beduidend aantal tegenstemmen zouden komen, zou dit de paus wel eens toe kunnen brengen, om ook na goed keuring nog eens herziening te gelasten. De paus stelt het namelijk op prijs, dat alle besluiten met zo groot mogelijke meerderheid van stemmen worden ge- Zilveren jubileum ds. Grosheide (Van een onzer medewerkers) BAARN In het gereformeerde ,-angelisatiecentrum is gisteren het zilveren ambtsjubileum herdacht van ds. H. H. Grosheide, evangelisatie predikant in algemene dienst voor het vormingswerk. Namens generale deputaten voor de evangelisatie werd ds. Grosheide toegesproken door ds. W. A. Wier- singa uit Hilversum. „Eindelijk heb ben we nu eens de gelegenheid om je te zeggen hoe blij wij met je zijn. Je bent daarom zo'n -uitstekend vormingsleider, omdat het steeds je bedoeling is, anderen aan het woord te laten komen", aldus ds. Wiersin- ga, die een fraaie ets van Bauer ten geschenke aanbood. Ds. P. B. Suurmond overhandigde na- -nens de staf en het personeel van het wangelisatiecentrum een opname van de Mattheus-passion. De Haagse predikant is. F. E. Hoekstra sprak óók namens jvangelisatiedeputaten, maar speciaal om •nej. A. M. Grosheide toe te spreken, de luster en huisgenote van de jubilaris. Zij kreeg bloemen aangeboden. Ds. Grosheide, die 51 jaar is, werd in 1940 predikant Hij diende de gerefor meerde kerken van Noordeloos, Andijk ;n (van 1946 tot 1960) Rotterdam-Char- lois, voordat hij zijn huidige functie aan vaardde. Nijpend personeelstekort UTRECHT De voorzitter van de Vereniging van directies van tehuizen voor bejaarden, de heer T. P. Koopmans, meent dat men door het steeds nijpender worden de personeelstekort in de verzor gende beroepen, op den duur wel gedwongen zal zijn tot het instel len van wat hij noemde een „Alge mene hulpdienst". Bij de opening van de algemene le denvergadering van zijn organisatie in Utrecht zei hij gisteren, dat hij verder zou willen gaan dan prof. Muntendam, die onlangs heeft gepleit voor de dienstplicht voor meisjes en die bij wijze van proef slechts wil beginnen met een beperkte groep, namelijk de vrouwelijke medische studenten. zoeken naar middelen om de belang stelling voor de verzorgende beroepen te stimuleren. Ten aanzien van de sa lariëring van de bejaardenverzorgsters zijn al bepaalde resultaten bereikt, maar er blijft, aldus de heer Koop- mans met name op het gebied van de secundaire arbeidsvoorwaarden nog veel te wensen over. Het beroep kan ook aantrekkelijker worden gemaakt door uitbreiding van de belastingfacili teiten voor de werkende gehuwde vrouw. Hij zou overigens nog verder willen gaan, door de inkomsten uit werkzaam heden die niet-getrouwde vrouwen naast hun gewone dagelijkse arbeid in de verzorgende sector verrichten, be lastingvrij te maken. Hij gelooft name lijk, dat er genoeg werkende vrouwen zijn die in de avonduren en op hun vrije dagen wat extra hulp willen bie den aan de instanties en tehuizen die zich bezighouden met de verzorging en verpleging van zieken, bejaarden en kinderen. Over de toepassing van de algemene bijstandswet was de heer Koopmans niet zo erg te spreken. Hij heeft de indruk, dat men onder meer teveel heeft gedacht aan zelfstandige bejaai den en te weinig aan bejaarden die i verzorgings- en verpleegtehuizen zijn opgenomen. In veel gemeenten, zo zei hij, was de toestand van voor 1 janua ri voor de directies van de tehuizen prettiger dan op het ogenblik. Hij pleitte voor een grotere eenheid in de uitkeringsnormen die door de onderscheidene gemeenten worden ge hanteerd. De heer Koopmans is geen voorstander van speciale maatregelen ten behoeve van de bejaarden zoals een reductie op bus- en tramtarieven, gratis toegang tot culturele manifesta ties en dergelijke. Hij vreest, dat de bejaarden, als ze als een aparte groep worden behandeld, in een bepaald iso lement terecht zullen komen. Sig^jgrlijk uitz°ngoéa! 55 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Als gewiekste standwerkers hebben VU-studen- ten gisteren op het Raamplein in het hartje van de oude binnenstad vijfduizend gulden verdiend door honderden tweedehands boeken aan de man te-praten. Met vijfien kraampjes, een pierement en snel tekenaar Sam Blaaser trok de Boe kenmarkt van 's morgens tien tot 's avonds tien zoveel bezoekers, dat aan het sint van de oorspronke lijke „160 meter boeken" nog maar enkele meters over waren. Dit restant bracht later toch nog goed geld op bij een Amerikaanse verkoop! Speculerend op een hoge omzet wa ren de prijzen laag gehouden. En dat was goed gezien. Variërend van een kwartje tot een gulden kon je nu al deelgenoot worden van de ongetwij feld enorme kennis, die knappe kop pen jaren geleden al voor een selec te kring in zeshonderd pagina's had den verzameld. Er waren mensen die tegen betaling van een paar gul den hun armen lieten volstoppen met indrukwekkende studiewerken en daarbij vergeleken ordinaire Amerikaanse pockets met zinneprik- kelende afbeeldingen op de omsla gen. Zij waren de „slachtoffers" van de eendags-marktkooplieden, die on vermoeibaar hun boeken om hun dikte, ouderdom, kaft en bij gelegen heid ook om hun inhoud aanprezen. GOEDE DOEL Het was allemaal voor het goede doel. De opbrengst van de Boeken markt, georganiseerd ter gelegenheid van het zeventiende lustrum van het studentencorps aan de VU, gaat na melijk naar het Murray College in de Pakistaanse stad Sialkot, die een paar weken geleden in het nieuws kwam door de tankslag tussen leger eenheden van Pakistan en India. De VU-studenten voeren sinds drie jaar een financiële actie voor Murray Col lege. Tot nu toe werd een kleine zestigduizend gulden ingezameld voor de inrichting van een biblio theek en het instrumentarium van de faculteit voor wis- en natuurkun- Die bijzonderheden kenden de .boekenliefhebbers" niet. die zich voor de kraampjes verdrongen. Zn wisten ook niet. dat de uitgestalde boeken waren afgedankt door hoogle raren en studenten, die daardoor voor de koopwaar hadden gezorgd De ingewijden waren wel op de hoogte en die hebben fijntjes gegnif feld over de litteratuur die eens gre tig was gekocht en nu met een groot moedig gebaar weggegeven. Weten schappelijke werken en boeken over theologie lagen naast goedkope ro mannetjes, detectives en cowboyboe- ken en waarschijnlijk waren alle af komstig uit één boekenkast. Ze ver raadden, dat de anonieme gever, wei licht een bekende professor ver- strooing heeft gevonden in een Ha- vank of een Agatha Christie of een pocket van minder goede reputatie Die veronderstelling maakte de gewoor En wie was de milde geve het boek voor wie het „Waa Gereformeerden?" kennelijk vraag meer is....? BUITENKANSJES Voor de serieuze speurders waren er echter ook buitenkansjes. Er wa ren een paar delen van een bekend historisch werk. die antiquarisch voor een paar honderd gulden te koop zijn, maar op het Raamplein slechts een paar tientjes deden. Er uit de fietstas van een hoogleraar kwamen enkele boeken, die in eer oogwenk zeventig gulden oplever Om in de sfeer van de actie te blijven werd 's avonds in sociëteit Lanx driehoog in een oud pakhuis aan de smalle Korte Leidsestraat voor een aantal genodigden een Pa kistaanse maaltijd aangericht, waar- b(j rozenwater (verkrijgbaar bij de drogist) tot de belangrijkste ingre diënten behoorde Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo ten. 1 het Vraag: Op welke voordeligst stroom gebruiken en is dit geregeld? Antwoord: De uren zijn niet voor elke elektriciteitsmaatschappij hetzelf- de. zodat het beste is te informerea bij de betrokken maatschappij. Over het algemeen zijn dit de nachtelijke uren en zaterdagen en zondagen, bj sommige maatschappijen ook de mid dag. De meter gaat dan niet naar verhouding langzamer draaien maar er zijn meters met dubbel telwerk Bij het ene telwerk staat bijvoorbeeld een pijltje voor de dag en bij he, andere voor de nacht. De inschat» ling geschiedt automatisch. Vraag: Ik meen eens gelezen te heb ben dat er een vereniging bestaat dit verzendingen van erfenissen verzore voor familie in het buitenland. Kun: u mij inlichtingen en het adres ge-j ven? Antwoord: Volgens onze bronnen is' een dergelijke vereniging niet ha kend. Het beste kunt u zich wendet tot een notaris of een bank, die zakec doet met het betrokken land. Wel be staan er enkele verenigingen van erf. genamen, die de belangen van nabe- staanden ten aanzien van één bepaal den zijn. Vraag: Kunnen yogels koeienluchl verdragen? Antwoord: Heel goed. Vraag: Wanneer is het mogelijk bij de merrie van een Shetland-poi door een bloedonderzoek vast te st< len dat zij zwanger is. Antwoord: Dit kan geschieden twee maanden na de laatste dekking Vraag: Waar kan men informerea wanneer een veebedrijf rendabel is? Antwoord: Voor inlichtingen kar men zich wenden tot het rijksveeteelt- consulentschap, Martinikerkhof Groningen. Vraag: Ik bewoon een huis, dal door een aannemer "met premie en jaarlijkse bijdrage is gebouwd. Deze huizen zijn alle verkocht aan één eige naar, maar voordat wij er in kwa men, moest er eerst vierduizend gul den op tafel komen en deze heeft mijn baas betaald, Maar nu moet Ik die terugbetalen over tien jaar uitge smeerd. Klopt hier iets niet? Had dl bouwer zo maar 4000 mogen vra gen? Ik heb ook gevraagd of daarni na 10 jaar nog wat van terugkomt, of dat het huurkoop is. Antwoord: Wij zien niet in op wel ke grond uw baas dit geld van u kun' vorderen. U heeft toch geen afspraak gemaakt, waarbij u hem dit geld be loofde? Zelfs als dit het geval is, be treft het hier waarschijnlijk een zwar te huur, zodat deze van u niet ti vorderen is. Nog afgezien van dt vraag of er geen c.a.o. is. Waaron raadpleegt u niet een goede vakbon:' die de zaak op taktvolle wijze voor: behandelen kan? U kunt natuurlij! ook met behulp van een advocaat óp- treden. Waarschijnlijk kan uw baai! het geld terugvorderen van de per soon aan wie hij betaald heeft, maai! we beschikken niet over voldoendJ gegevens om dit te beoordelen. Vraag: Iemand had in 1948 een lei dende functie in de administratie eg genoot een jaarsalaris van 6000. Hoe hoog moest in 1964 zijn jaarsalariil zijn als hij alle normale verhogingen had genoten en dezelfde werkzaamheH den verrichtte en een gelijke funcd bekleedde als in 1948? En tot hoe! hoog moest zijn salaris opgetrokken! worden om te delen in de algemene welvaart? Antwoord: Wij zijn er niet vol naast als wij stellen dat iemand, diet een jaar of vijftien geleden 60a xef. J5S nu toch wel jaarlijbl 11.000 tot 12.000 in zijn loonzakje' zal vinden, waarvan dan natuurlijk de belasting en A O W -premie mwt! worden afgetrokken. Er zijn mensen, die niet het dubbele van het toenmali ge loon verdienen en er zijn ook men sen die meer ontvangen doch globaal genomen komt men toch o.i. zeker tol 11.000 per jaar. Kruiswoord-puzzel zonder zwart Horizontaal: 1. water in België - meisjesnaam. 2. gemeente in N.-Brab. - oude lengte- 3. onbep. voornaamw. Gedeputeerde Staten (afk.) - teken in de dieren riem. 4. glijvoertuig - bekende afkorting godsdienst (afk.). voorzetsel - zijtak Saaie - vaarwel afzonderlijk - kelner, wijnglas - opening ener fuik. buitenhaven - schaaldier, hoenderachtige vogel - scheik. ele ment (afk.) - stad in Noorwegen. 1 2 3 4 5 6 7 |8" Vertikaal: 1 donker - godsdienst (afk.). 2. lieden van adel - uitroep. 3. lengtemaat - soort vink. 4. zijtak Donau - aanw. voornaamw. sporeplqnt. 5. voorschrift - jongensnaam. 6 een plant met bittere blaren en bloemen - oude rekening (afk.). son ordre (afk.). 7. zot - water in N.-Brab. - snibbig. 8. plaats in N.H. - oude lengtemaat. 9. plaats in N.-Brab. - radio omroep (afk.). Onlocsing vorige puzzel Horizontaal Vertikaal 1 1 kolhamer. 2 opeens. 3 3 Lenie. 4 4 Hein. 5 5 Ane. Bergen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2