Nieuwe Leidlse Courant Regering handhaaft plannen nog Stichting strandde op enkele detailpunten Compensatie huur van 1,25 pet. „Beste wat er te bieden valt' CHU: Geen lokale federatie AR/CH Cals: meer waardering voor Joekes dan voor Geertsema Soekarno wil partijen weer verzoenen Alweer naar minister... Werkgevers: niet genoeg vertrouwen in regering Commentaren Vikingen of Columbus? CHRISTEUJK-NATIONAAl DAGBLAD .Stantvastigh it gheblavan mijn haft in teghentpoatl" Donderdag 14 oldolicr 196.1. Ifetc jaargang Tijdelijk mist De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met in de nacht en ochtend mist en mogelijk wat motre gen Zwakke tot matige wind uit zui delijke richtingen Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 j.m. 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Twee opponenten in de Tweede Kamer: tijdens de theepauze debatteerde minister Vondeling (rechts) officieus met de liberale afgevaardigde Joekes, die zojuist met een plan was gekomen dat een bezuiniging van een miljard gulden zou inhouden, maar door de Kamer weinig serieus genomen werd. Prinses: „Graag zuster Margriet AMERSFOORT Prinses Margriet gaat maandag werken in het protestants christelijke ziekenhuis ..De Lichtenberg". Zoals bekend zal de Prinses hier een verpleegstersopleiding volgen. Behalve de klassikale lessen voor de eerstejaars verpleegters zal zij ook praktisch werk gaan doen. Zij wil graag „zuster Mar griet" worden genoemd. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Na herhaalde overweging is het kabinet nog steeds van mening, dat haar voorstellen het beste pakket vormen dat kan worden voorgelegd. De minister van financiën en ik zullen de Kamer daarvan met kracht van argumenten trachten te overtuigen". Met deze woorden maakte minister-president Cals de Tweede Kamer vanmorgen duidelijk, dat de regering zich niet zomaar zonder slag of stoot gewonnen geeft. Zij houdt (voorlopig) aan haar uitgaven- en dekkingsplan vast. „Maar", zo voegde de premier eraan toe, „dat betekent niet dat wij niet open zouden staan voor de mening van de Kamer". Mr. Cals antwoordde vanmorgen in de Kamer op de betogen die daar de afgelopen twee dagen zijn gehou den. Na hem zou de minister van financiën, dr. Vondeling, aan het woord komen om zijn (omstreden) begrotingspolitiek te verdedigen. De minister-president zei dat het kabi net pas na veel wikken en wegen tot haar financiële voorstellen is gekomen. Het meent dat deze een zo rechtvaardig er evenwichtige verdeling van lasten be> helst. Het kabinet acht het van het grootst mogelijke gewicht dat een zo breed gelijke parlementaire instemming met de voorsteilen wordt verkregen. Geërgerd toonde hij zich over de kran- tekop „Nederlaag voor kabinet" die hij gisteren in een van de ochtendbladen had ontdekt. „Alleen het gemeen overleg tussen regering en Staten-Generaal kan een nederlaag lijden". Dankbaar toonde de premier zich jegens de fractieleiders Schmelzer (kath.v.), Koorddans tussen rechts en links DJAKARTA Soekarno heeft een onderhoud gehad met Nahar, de nieuwe directeur van Antara, waar in hij verklaarde dat de politieke zaken geregeld zullen worden op grond van feiten en documenten en niet op grond van onderzoekingen, die door dezen of genen zijn inge steld. Op de vraag, wat hij denkt van de gebeurtenissen van 30 sep tember en wat hij denkt te doen, zeide hij: „wacht maar af en volg de instructies, die ik zal geven". Soekarno ontplooit een grote be drijvigheid om de partijen te verzoe nen, aldus meldt het Duitse persbu reau DPA. Hij heeft aan de pers van het leger opdracht gegeven ook het standpunt van de communisten weer te vermelden. Ook wordt gemeld, dat hij weer de verschijning van commu nistische bladen heeft gelast Inzake de buitenlandse politiek tracht hij aan het woord te komen. Zijn. veel vuldig uitgestelde anti-imperialistische conferentie tegen buitenlandse militaire bases begint 17 oktober. Hii zal zelf de (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Indien de door mi nister Bogaers voorgestelde huur verhogingen per 1 januari a.s. door gang vinden zal daarvoor een com pensatie in de lonen worden gegeven van 11/4 procent met een minimum van f 2 per week. Hierover heeft het bestuur van de Stichting van de Arbeid gistermid dag overeenstemming bereikt tus sen de (mislukte) onderhandelingen over een overgangsregeling voor de loonvorming in 1966 door. Voor de berekening van deze huur- compensatie zijn de woningwetwonin gen, die gebouwd zijn bussen 1945 en 1963. als uitgangspunt genomen. De voorgestelde huurverhoging voor deze woningen (10 procent» zal volledig in de lonen worden gecompenceerd. De compensaties van de huurverhogingen der andere woningen zullen van het nu vastgestelde percentage i worden afgeleid. openingsrede uitspreken voor zestig af gevaardigden uit vijftig landen, waar onder Cuba, Noord-Vietnam en commu nistisch China. Voorts heeft hij verzoch de bouw van het gebouw voor zijn „Ver enigde Naties van de progressieven" te versnellen. Dit moet gereed zijn vóór de conferentie van „nieuwe landen" (Co- nefo) in het volgende jaar. (Voor vervolg zie pag. 11) Winter nadert Bij het naderen van de win ter hebben justitie, politie en Veilig Verkeer de koppen bij elkaar gestoken om de wegen veiliger te maken. In het bij zonder wordt gelet op de glad de weg én op te gladde banden zie pagina 11 Kerken helpen Vietnam pagina Kernmerk Taaie Rhodesiërs pagina 5 Ark, bark, park... pagina 11 Het regent te weinig pagina 11 Nederhorst (soc.) en Roolvink (a.r.), die hun instemming met de hoofdlijnen het regeringsbeleid hadden betuigd. „Ook in de woorden van de heer Beernink heb ik teruggevonden de partij van Lohman, die waar mogelijk ('t had wel wat gekund) de regering steunt". Van de „stoere taal des heren Geert sema" was mr. Cals niet onder de indruk gekomen. Hij had zich vooral gestoten aan de kwalificatie „volksverlakkerij", die de VVD-fractieleider voor het systeem van spaarbrieven had gebruikt. „Dat ge tuigt van gebrek aan vertrouwen eerlijkheid van de gesprekspartner". Meer waardering had de premier zoniet de inhoud dan toch voor de aanpal het bezuinigingsplan van de heer Joekes (lib.). Staatssecretarissen Mr. Cals vonde de kritiek van de heren Beernink en Geertsema op het staats secretariaat van binnenlandse zaken gegrond. Hij wees erop dat belangrijke onderwerpen als doelmatige organisatie van de rijksdienst en bestudering v; bestuurlijke vormen van de ruimtelijke ordening tot de taak van staatssecretaris Westerhout behoren. De premier deelde mr. Beernink m dat het defensiebeleid kabinetspolitiek ondanks het feit dat de P.v.d.A. niet ak koord gaat met de structuur van departement van minister De Jong. Nadrukkelijk verklaarde mr. Cals dat iedere minister volkomen vrij is geweest in de persoonskeuze voor zijn staatssecre taris. Hij toonde zich verwonderd over de vraag van mr. Geertsema of de heer Van der Stoel ter bevoogding van minister Luns, op buitenlandse zaken was aange steld. „U kent de heer Luns toch goed ge noeg om te weten dat dit onmogelijk waar kan zijn", aldus mr. Cals. Grondwet Binnenkort zal, naar de premier mee deelde, een proeve van grondwetswijzi ging worden gepubliceerd. Deze uitgave is bedoeld om de discussie over dit onder werp op gang te brengen en de publieke opinie te laten rijpen. De regering draagt voor de inhoud van dit stuk echter geen verantwoordelijkheid. Mogelijk blijde gebeurtenis in Engeland PARIJS In het weekblad France Dimanche komt het bericht voor als zou koningin Elizabeth van Engeland in ver wachting zijn van haar vijfde kind. Het blad grondt deze kennis op het feit dat hare majesteit de afgelopen weken vaak bij haar gynaecoloog is gezien en dat ze een speciaal diëet zou hebben, overeen komstig dat van haar vorige kraampe- rioden. Buckingham Palace heeft geen commentaar. (Van onze. sociaal-economische redactie) DEN HAAG Tot verbazing van vele ingewijden uit kringen van de vakbeweging en de werkgeversorganisaties is het bestuur van de Stichting van de Arbeid er gisteren niet in geslaagd de spelregels vast te stellen van een overgangsregeling voor de loonvorming. Hoewel beide partijen het (gisteren door ons gepubliceerde) procedure-plan in grote lijnen konden aanvaarden bleken de verschillen van mening op enkele ondergeschikte punten zo groot te zijn dat de Stichting haar onmacht opnieuw moest er kennen. Voor de derde maal in drie jaar zal minister Veldkamp er nu aan te pas moeten komen om de loonpolitieke knoop door te hakken. Zowel de werkgevers- als de werkne mersorganisaties toonden zich bereid de Stichting van de Arbeid als (eerst antwoordelijke instantie voor de toetsing goedkeuring van nieuwe c.a.o.'s bui ten spel te zetten. Ook waren beide par tijen bereid te aanvaarden dat dc stich ting alleen in „noodgevallen" haar oor deel over een nieuw arbeidscontract zov uitspreken, indien het College van Rijks- bemiddelaars daarom zou vragen in ver band met een voornemen de minister te adviseren dit contract onverbindend te verklaren, omdat het (naar de mening het college) nadelige gevolgen hebben voor 's lands economie. Brief aan kiesverenigingen DEN HAAG Het hoofdbestuuri danks deze ernstige waarschuwing toch an de CHU heelt in een schrijven aan tot het meewerken aan de stichting alle kiesverenigingen de vorming van van een federatie besluit, clan zal het lokale federatie AR/CH sterk ont-j u duidelijk zijn, dat dit dan tenminste riendenkring AR/CH is voorgesteld, erwarrend zal werken. Bovendien is het niet uitgesloten, dat de activiteiten van de vriendenkring tegenacties zul len oproepen hetzij plaatselijk hetzij op breder terrein. De vraag of de CHU bij de gemeente raadsverkiezingen van volgend jaar eer gezamenlijke lijst zal indienen met de ARP of met een andere politieke groepe ring moet, zoals steeds het geval is ge weest door elke kiesverenigingen voor haar eigen gemeente worden beantwoord, aldus het CHU-hoofdbestuur. In zijn schrijven haakt het bestuur in op de circulaire van de vriendenkring, die meermalen spreekt over „reformatorische christenen" welke betekenis men ook aan deze woorden mag hechten, in ieder ge val zullen pogingen tot samenwerking met de SGP en het GPV zeker niet buiten beschouwing kunnen worden gelaten. Het hoofdbestuur eindigt zijn brief met deze klemmende oproep: „Als vergadering t kiesvereniging". Tevoren wordt in het schrijven nog herinnerd aan de uitspraak van de i raad, die zich op 10 oktober van vorige jaar intensief beraden heeft de verhouding AR/CH. De raad sprak toen uit. dat een fusie op het ogenblik niet mag worden geforceerd. „Dit zou. ook in verband met de historisch ge groeide kerkelijke situatie in ons land, tot gevolg kunnen hebben, dat veel kie zers zich tot andere partijen wenden met name zgn. randkiezers. Vaststaat dat dan onmiddellijk de CHU opnieuw worden opgericht. Ondanks de verschillen in sfeer, in mentaliteit, klimaat, in w dering van beginselen en in benadering van politieke vraagstukken kunnen de samensprekingen met de ARP worden voortgezet. Nagegaan dient te worden, welke vormen van samenwerking moge lijk zijn", aldus de unieraad op 10 okto- Deze precedure had in grote lijn naar veler verwachting tot een ak koord in de Stichting van de Arbeid kunnen leiden, doch kort voor het be gin van de vergadering creëerde het overlegorgaan der centrale werkge versorganisaties twee extra mogelijk heden om in de loonvorming in te grijpen, t.w-: 1 het College van Rijksbemiddelaars ook de bevoegdheid moeten hebben de stichting om een oordeel te vragen der het voornemen te hebben de nister tot onverbindend-verklaring te adviseren. Dus: het invoeren van, door de vakbeweging werd genoemd, een ..geel waarschuwingslicht" naast het (door haar aanvaardbaar geachte) „rode stoplicht". 2 een nader te bepalen aantal leden de stichting zou het recht moeten heb ben het bestuur bijeen te roepen over een c.a.o. te oordelen, indien deze leden dat in het belang van 's lands economie noodzakelijk achten. Op deze twee eisen heeft de vakbewe- Conclusie CCO: te hoge winst op vlees DEN HAAG Het Consumenten Contact Orgaan is na een uitgebreid onderzoek tot de conclusie gekomen, dat de prijsdalingen op de veemarkten zo goed als geheel niet aan de consu ment zijn doorgegeven waardoor dc winkelprijzen voor rund- en varkens vlees op een onverantwoord hoog niveau zijn komen te liggen. Het Consumenten Contact Orgaan stelt zich op het standpunt, dat de te hoge prij. zen de consumptie van vlees in ons land in niet onbelangrijke mate ongunstig be- invloeden. Bij een eventuele ruimere aanvoer var slachtvee op veemarkten zal een vlotte afvoer van de produktie daardoor wor den bemoeilijkt. Het C.C.O. acht de hui dige situatie dan ook niet alleen in strijd met het consumentenbelang doch zeker ook in strijd met de belangen van de Nederlandse veehouderij. De minister van economische zaken Den Uyl is gisteren door het Tweede- Kamerlid mejuffrouw Kessel (kath.v.) hiervan op de hoogte gesteld. Het Kamer- ging, nadat de ruim drie uur durende vergadering tweemaal was geschorst voor intern beraad, een onverbiddelijk „nee" laten horen. Zij acht deze extra mogelijkheden tot ingrijpen onaan vaardbaar, omdat de Stichting van de Arbeid dan in de praktijk weer een toetsende instantie zou worden. De vakcentrales hebben gisteren op nieuw duidelijk te verstaan gegeven dat zij onder geen beding meer c.a.o.'s wil afkeuren, die door hun vakbon ?n (mét de betrokken werkgevers) zijn afgesloten. Zij willen op zijn hoogst een c.a.o. be oordelen. indien het College van Rijks bemiddelaars van mening is dat deze een ongewenste ontwikkeling in de hand De vakbeweging vindt, dat de ver antwoordelijkheid voor afkeuring van ca.o.'s geheel en al moet liggen in handen van de minister c.q. rijksbe middelaars. En zij wil niet verder gaan dan hierbij in duidelijke nood gevallen te adviseren via een beoor deling door de Stichting van de Ar beid. (Voor vervolg zie pag. 11) DEN HAAG De vereniging Cerbu- ra (centraal bureau tot bescherming van de radiohandei) heeft in een adres aan de Staten Generaal geprotesteerd tegen dc voorgestelde verhoging van de omzetbelasting op t.v.-apparaten tot 2porotc5 ent en die op radio, grammo foons en bandrecorders tot 18 pet. LIBERAAL PLAN Indien niet om haar plan zelf, dan valt de VVD toch te prijzen om de indiening ervan. Gemakkelijk kan een oppositie ge neigd zijn, zelf in het vage te blij ven, wel aan te dringen op bezui niging, zonder vermelding echter van de punten waarop. In de politiek vereist het een zeke re moed. zijn stukken op tafel te leggen. De regering is daartoe ge houden, de oppositie niet. Van deze regel is de VVD afgeweken. Te moediger, wijl men zich, bij nauwkeurige bestudering van het plan op alle punten, moet afvragen, of de VVD er zelf al geen spijt van zal hebben. EIGEN ZAAK Het dagelijks bestuur van de CHU ontraadt plaatselijke federaties met de ARP, echter gemeenschappelijke verkiezingslijsten voor gemeentera den aan de plaatselijke kiesvereni gingen overlatend. De mogelijkheid van gemeenschap pelijke lijsten zal plaatslijk verschil lend liggen. Het ware te prijzen, in dien die mogelijkheid, wordt zij door de betrokkenen ook werkelijk aan wezig geacht, werd benut. De reserve tegenover de veel verder gaande federaties achten wij begrij pelijk. Hier raakt men de zaken van de partijorganisaties zelf, die ook ge heel ter beoordeling van die partijen zelf staan, en waarin bijvoorbeeld ook een christelijk-nationale krant terughoudendheid heeft te betrach ten. MISLUKT De besprekingen in de Stichting van de Arbeid over een (noodzakelijke) loonpolitieke overgangsregeling zijn helaas mislukt. Toch waren de stand punten dicht bij elkaar gekomen. Werkgevers en werknemers waren het immers eens over de belang rijkste onderdelen: geen centrale loonakkoorden meer. geen centrale toetsing meer, en bereidheid om in uitzonderlijke gevallen rijksbemidde laars te adviseren. Deze procedure zou bij vrijere loon vorming, althans in de overgang, de vinger aan de pols werkelijk moge lijk hebben gemaakt. JAMMER De meningsverschillen, in de Stich ting van dc Arbeid overgebleven, zijn eigenlijk niet meer dan nuance verschillen. Ze komen erop neer, dat de werk nemers in de loonontwikkeling pas willen ingrijpen als het sein op on veilig staat, de werkgevers dc rem al willen intrappen als het sein zich vermoedelijk in de richting van on veilig kan bewegen. Jammer, dat het overleg op derge lijke nuance-verschillen is gestrand. Temeer, omdat van werkgeverskant onvermijdelijk de 'erkenning' moest komen, dat de verantwoordelijkheid voor eventueel ingrijpen bij rijks bemiddelaars en regering niet of nauwelijks veilig wordt bevonden. Premieverlaging voor verzekeringen tegen werkloosheid DEN HAAG Minister Veldkamp (so ciale zaken en volksgezondheid) heeft besloten de premie voor de werkloos heidsverzekering met ingang van 1 ja nuari 1966 te verlagen van 1 tot 0,8 pro cent. De geringe omvang van de werkloos heid gedurende dc laatste jaren heeft deze verlaging mogelijk gemaakt. LONDEN. Engeland heeft in principe besloten het protectoraat Beetsjoeanaland in Zuid-Afrika uiter lijk 30 september 1966 onafhankelijk heid te verlenen. jP- Vale-universiteit in Amerika heeft rond de viering van Columbus- dag een oude kaart tevoorschijn getoverd, waaruit zou moeten blijken, dat niet Columbus, maar de Viking Leif Erikson het land aan dc overkant ontdekte. De Spanjaarden en alle zuiderlingen zijn daar woedend over. Het Madrilcense dagblad ABC wijdde enkele pagina's aan dit onderwerp. Alleen om aan te tonen, dat het toch Columbus was in 1492. ABC bracht ook bovenstaande spotprent, met als onderschrift: „Ik zeg je. dat het westen nog niets is. vergeleken bij het zuiden Daar hgt het land TorremolinnsZoals bekend. is Torremolinos een Spaans toeristenoord, waar jaarlijks vele Scandinaviërs hun vakantie door brengen. Over ontdekken gesproken, ziet u kans in uw omgeving voor ons enkele nieuwe abonnees te ontdekken? De bol-bon staat op pagina 2.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1