Beernink: AR is ontrouw aan verkiezingsmanifest alles (SO kan met CEtahEI/Er Afwijzing van spaarbrieven Maaltijd genuttigd die drie maanden was bewaard op kamertemperatuur Mislukken van formatie voor ons ernstiger dan defensiebeleid SOEKARNO Veel cadeaus voor Koningin van f 5000 Leicis Prijs voor hoogleraar SCHEEPVAARTBERICHTEN I NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 13 OKTOBER 1965 - Nederland gaat moeilijk jaar tegemoet DEN HAAG De heer Roolvink (as.) vermeed gisteren in de Tweede Kamer een discussie met CH-fractie- leider Beernink, die in zijn betoog ie ARP zo ongeveer beschuldigde van ontrouw aan haar verkiezingsmani fest van 1963. Daarin staat, dat het beleid erop gericht moet blijven om op verantwoorde en stelselmatige wijze de verhouding tussen de over heidsuitgaven en particuliere beste dingen ten gunste van de laatste te wijzigen. „Wat dit betreft", aldus mr. Beernink, „had ik in 1963 gerust AR kunnen stemmen. Maar dan had ik mij nu, na de opneming van socialis tische ministers in het kabinet, be hoorlijk gegrepen gevoeld. Het om gekeerde van wat de ARP in 1963 heeft gewild en waarop de AR-kie- zers gerekend hebben, is gebeurd. Hetzelfde geldt trouwens voor de KVP". De heer Beernink gewaagde van een duidelijke ombuiging van het be leid in socialistische richting. Met enkele hoofdpunten van dat be leid kan de CH-fractie niet akkoord gaan. „Het kabinet wil een meerjaren plan in één jaar uitvoeren. De Ne derlandse bevolking, en speciaal de kleine man, zullen daarvan de dupe worden. Zij moeten betalen. Textiel en schoeisel, maar ook eenvoudige ge notmiddelen, worden duurder. De lasten gaan omhoog. De inwoners, niet alleen van het dorp Kalsdonk in de Brabantse gemeente Roosendaal en niet alleen van de Vondelingen plaat, maar van geheel Nederland, gaan een moeilijk jaar tegemoet". In het totale begrotingsbeeld had de heer Beernink een ernstig pogen ge mist om door een nadere afweging van prioriteiten de uitgavenstijging zo ge ring mogelijk te houden. Nergens had hij de indruk gekregen dat deze be groting is uitgekamd en dat nauwge zet is nagegaan, waar een uitgaven- vermindering verantwoord zou zijn. Ernstig betreurde hij het besluit van dit kabinet om in de eerstkomende ja ren de structurele budgetruimte volle dig voor uitgavenvergroting te gebrui ken en dus de progressiefactor bij de loon- en inkomstenbelasting niet te neutraliseren. Dat is weer een duide lijke ombuiging van het beleid. Tegen de omzetbelasting op textiel en schoeisel had mr. Beernink dezelf de overwegende bezwaren als de an dere fractieleiders. Deze heffing jaag; de kosten van levensonderhoud en daarmee de prijzen op. met alle gevol gen van dien voor de loonpolitiek. Ze treft vooral de minst-draagkrachtigen. Ze schaadt bovendieh bedrijfstakken die in structurele moeilijkheden ver keren en diè'-Sieh in bepaalde streken concentreren (Twen-the, Oost-Gelder land en Noord-Brabant), waar de werkgelegenheid in gevaar kan ko- PvdA-aanvoerder Nederhorst noem de deze omzetbelasting ,,een ongeluk kige keuze", vooral als men bedenkt, dat de loonruimte toch al beperkt wordt door de verhoging van verschil lende sociale verzekeringspremies en door de „onzalige gedachte" om per 1 januari 1966 met een forse huurver hoging te komen. De PvdA-fractie heeft de hoop niet opgegeven dat nister Bogaers tot enige versoepeling van zijn standpunt over de huurver hoging bereid zal zijn. KVP-fractielei- der Schmelzer liet weten, dat hij niet zal -tornen aan omvang en data van deze verhoging(en). Eensgezind Tamelijk eensgezind waren dc heren Beernink, Roolvink en Geertsema (lib.) in hun afwijzing van het systeem van belastingspaarbrieven. Eén van hun grootste bezwaren was, dat mi nister Vondeling de enorme financiële last van de aflossing verschuift naar een onzekere toekomst. De heer Rool vink gaf zich veel moeite om aan te tonen, dat de pijlers waarop liet sy steem rust, ondeugdelijk zijn. Dat geldt zeker voör de stelling van minis ter Vondeling, dat de forse aanpak van knelpunten een tijdelijke zaak is. 's Nachts vóór de poort Daklozen op binnenplaats A'dams stadhuis AMSTERDAM Om de aandacht van burgemeester Van Hall op hun woningnood te vestigen, hebben giste ren twee Amsterdamse echtparen zich met een deel van hun huisraad op de binnenplaats van het stadhuis geïn stalleerd. De familie H. Pront, bestaan de uit man, vrouw en een hond en de familie F. Burgering, bestaande uit man. vrouw en twee kinderen (2% jaar en drie maanden oud) moesten gister middag om 1 uur hun inwoonadres aan de Linnaeusstraat verlaten, omdat de huiseigenaar een tegen hr-3 aange spannen kort geding, waarin hij ont ruiming eiste, had gewonnen. De echtparen bleven op de binnenplaats zitten tot ongeveer half zes toen het stad- huispersoneel zijn dagtaak had beëindigd en de poorten werden gesloten. Zij kon digden echter aan, in de loop van de avond met hun matrassen terug te komen om gezamenlijk de nacht voor het stad huis door te brengen. Om half acht arriveerden ze voor poort van de binnenplaats. Er werd be sloten maar terstond onder de wol te kruipen en de gebeurtenissen verder rustig af te wachten. Ze hadden een gas kacheltje bij zich om de koude te trot seren. Dc politie reageerde niet op het gebeuren. (Va parlementsredactie) Als de woningnood voorbij is, zal straks toch nog heel veel geld nodig zijn voor stadssanering, krotopruiming, onderwijs, ruimtelijke ordening enz. De grote vraag is of in deze situatie onze economie de impuls van de af lossing der spaarbrieven kan verdra gen. De heer Roolvink had alle waarde ring voor het uitgavenprogram van het kabinet. De visie op de toekomst, die eraan ten grondslag ligt, heeft de volledige instemming van de AR- fractie- Het dekkingsplan noemde de heer Roolvink moedig en soliede. Toch meende hij een ernstige waarschuwing te moeten laten horen, die ten dele ook doorklonk in het betoog van andere fractieleiders. Hij wees erop, dat van het program- Vondeling inclusief de verhoging der indirekte belastingen een inflatoire impuls, dus een prijsverhogend effect, van drie procent uitgaat. Voegt men daar nog bij de drie procent die voor rekening komen van de voorziene ar beidskostenstijging en de huurverho ging 1 jan. a-s. dan staat vast dat vol gend jaar de kosten van levensonder houd met in totaal zes procent zullen stijgen. Dat is zelfs bij een gematigde loonbeweging geen fraai vooruitzicht Het roept ongetwijfeld reacties op aan het loonfront. De beruchte loon- en prijsspiraal kan weer gaan werken. Hier dreigt inflatie, waarvan natuur lijk weer de zwaksten (vergeten groe pen, laagstbetaalde werknemers, zelf standigen, stichtingen, kerken), de du pe zullen worden. ,,Een overheid", aldus de heer Rool vink, „die door haar budgettaire be leid zelf inflatie veroorzaakt, komt op gespannen voet te staan met de eigen taak een schild voor de zwakken te zijn. Zij kiest de weg van de minste weerstand van een apert onrechtvaar dige lastenverdeling zoals die via een proces van prijsstijging ontstaat". Met name op dit punt moet het regerings- antwoord overtuigend zijn. wil de AR- fractie met de plannen meegaan. Vondeling De fractieleiders richtten zich tij dens dit debat meer rechtstreeks tot minister Vondeling dan tot premier Cals, die dan ook geen aanleiding had vinnige interrupties te spuien. Enkele sprekers, zoals de heren Schmelzer, Nederhorst. Geertsema en Beernink, toonden zich min of meer gepikeerd door de uitlatingen van de minister van financiën bij het aanbieden van de rijksbegroting op Prinsjesdag. De heer Vondeling zei toen, dat de financiële kraan dicht is en het kabinet zich bij zonder hardnekkig tegen een even tuele aandrang van de Kamer tot nóg hogere uitgaven zal verzetten. „De su perdemocraat De Gaulle had hem niet kunnen verbeteren", zei de heer Beer nink. Algemeen vond men de ministe riële uitspraken in strijd met wat in de Troonrede wordt gezegd over het „voortdurend en intensief overleg" tussen regering en volksvertegenwoor diging. Later heeft minister Vondeling (in een interview) zijn woorden ietwat verzacht door te verklaren dat binnen het raam van inkomsten en uitgaven verschuivingen mogelijk zijn. maar zelfs dit ging 's ministers partijgenoot en opvolger drs. Nederhorst nog te ver. „Daarmee sluit de minister bij voorbaat uit dat wij hem zouden kun nen overtuigen dat zonder het effect te schaden, hetzij aan de inkomsten zijde, hetzij aan de uitgavenkant met minder kan worden volstaan", aldus de PvdA-fractieleider. Hijzelf zag ove rigens maar één begrotingspost die voor bezuiniging in aanmerking komt: de uitgaven voor het wetenschappe lijk onderwijs. Door samenvoeging van instituten en laboratoria, door een be tere organisatie en meer coördinatie en specialisatie bij de opzet van uni versiteiten zou deze tak van onderwijs het (op langere termijn) zuiniger aan kunnen gaan doen. Offer De heer Nederhorst keerde zich in direct tegen de bewering van de heer Beernink. dat ons volk dank zij het program-Vondeling zo'n donkere tijd tegemoet gaat. Daar is geen sprake van. Er wordt nu een offer gevraagd voor de ontplooiing van de indivi duele vrijheid van de burgers, maar ondanks dat offer gaat de reële con sumptie in 1966 toch met vier procent omhoog. De regering roept de bevol king dan ook echt niet op de buik riem strakker aan te halen. Ook bij dit regeringsprogram zal onze wel vaart stijgen. Behalve door de voorzitters van de vijf grote fracties werd gisteren ook het woord gevoerd door de heren Jon geling (GPV), Slotemaker de Bruine (pac. soc.) en Bakker (comm.). De heer Jongeling zag, evenals trouwens de heer Slotemaker, wel positieve punten in het uitgavenprogram, maar voelde weinig of niets voor de ver hoging van de indirekte belastingen. Hij vroeg zich met de heer Beer nink af waarom het hoge percenta ge woningwetwoningen op het bouw programma moet worden gehand haafd. De heren Slotemaker en Bakker keerden zich tegen de omzetbelasting op textiel en schoeisel. De communist, die niet alleen de belangen van de pro letariërs maar ook die van nuttige pro ducenten als schoenfabrikanten zei te verdedigen, vond dat de regering de extra financiën maar moet halen van ,.de grote man met de dikke beurs" en van het defensieapparaat. C.P.N. meent: Huwelijk Beatrix rustig overwegen o n (Van onze parlementsredactie.) DEN HAAG Het koningschap moet als symbool onomstreden blijven. Daarom moet bij een beoordeling van het toekomstig huwelijk van prinses Beatrix met de heer von Amsberg re kening gehouden worden met alle daaromtrent heersende meningen. De regering moet niet te overhaast deze zaak aan het parlement voorleg gen, maar eerst de publieke opinie over deze aangelegenheid laten rijpen. Deze opvatting over de vraagstukken rond de verloving van prinses Beatrix werd gisteren, tijdens de algemene poli tieke beschouwingen, naar voren ge bracht door de communistische fractie leider. de heer Bakker. De CPN-afgevaardigde was de enige die deze kwestie ter sprake bracht Hiermee is dus enige duidelijkheid ge komen in het communistische standpunt over deze aangelegenheid. Alle sugges ties, die in de afgelopen maanden gedaan zijn ook een eventuele troonsopvolging door pinses Margriet moeten, volgens de heer Bakker, in alle rust overwogen worden. Hij verweet de PSP dat zij met haar standpunt ten aanzien van de monarchie, water troebel wilde maken om er in te kunnen vissen. Conservering voedsel door kobaltstralen UTRECHT De Amerikaanse Op de collectieve Amerikaanse inzen- commissie voor atoomenergie heeft din« «den, de Machevo '«die enkele maanden geleden een maal tijd genuttigd, waarvan de ingre diënten drie maanden lang op nor male kamertemperatuur waren be waard. Dat was mogelijk, dank zij voorafgaande bestraling van dit voedsel met gammastralen van ko balt-60. Het menu vermeldde onder meer garnalen, ham en kip die vijf maanden tot een jaar tevoren wa ren bestraald. SPORT EN WEDSTRIJDEN Ook Chili naar Engel and *in '66 LIMA, Door een beslissing wedstrijd, gisteravond in Lima gespeeld, met 21 van Equador te winnen heeft Chili zich geplaatst i nhet eindtoernooi om het we reldkampioenschap voetbal 1966. Nederhorst (PvdA) in Kamer: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer fractie van de PvdA betreurt het dat in het kabinet Cals geen socialis tische staatssecretaris voor defensie is opgenomen. Hoewel zij bezwaren heeft tegen de structuur van dit de partement, had de PvdA graag me deverantwoordelijkheid gedragen voor dit belangrijke onderdeel van het beleid. Minister De Jong heeft hier geen begrip voor gehad. Dit ver schil in opvatting was de PvdA ech ter geen mislukking van de kabinets- foririatie vfeardl Deze mededeling deed de socialisti sche fractievoorzitter, drs. Nederhorst, gisteren tijdens de algemene politieke beschouwingen. De heer Nederhorst gaf hiermee ongevraagd antwoord aan BeemLnk (C.H.), die bij de regering had geïnformeerd of het feit dat er geen enkele socialistische bewindsman bi. Defensie aanwezig was, betekende da er ten aanzien van dit punt tegenstel lingen tussen de P.v.d.A.-ministers en him geestverwanten in de Kamer be- De christelijk-historische woordvoerder bleek, evenals mr. Geertsema (lib.) veel bedenkingen te hebben tegen een aantal nieuw gecreëerde posten voor staats secretarissen. Met name wekte het apar te staatssecretariaat voor grenswijzi gingen en agglomeratievraagstukken bij beide sprekers verwondering. Mr. Geert sema vroeg zich af hoe een vitale man aan zo'n functie een dagtaak kon hebben. Buitenlands beleid Alle sprekers toonden zich eensgezind in de afwijzing van de Franse houding ten opzichte van de EEG. De Kamer drong er bij de regering op aan vast te houden aan de uitgangspunten het Verdrag van Rome. Drs. Schmelzer (kafch. v.) toonde veel waardering voor het beleid van mii ter Luns. De heer Nederhorst (soc.) en de liberale oppositieleider Geertsema waren daarentegen weinig te spreken de wijze waarop de minister van buiten landse zaken met de volksvertegenwoor diging omgaat. Zij wezen erop dat bij het bezoek dat de honoraire consuls on- Apartheid in VOORSCHOTEN Mannen gescheiden van vrouwen in het graf (Van een onzer verslaggevers) VOORSCHOTEN Op de begraafplaats voortaan mannen bij man nen en vrouwen bij vrouwen- Aldus hebben burgemeester en wethou ders van Voorschoten bepaald in een aanvulling op de begrafenisver- ordening. Deze apartheidsmaatregel is uitgevaardigd op verzoek van een dame, die het een onprettig idee vond. dat haar overleden man zou worden begraven in een graf waarin zich reeds het stoffelijk over schot van een vrouw bevond. Dit verzoek zal B. en W. ongetwijfeld enigszins hebben verbaasd, maar zij vonden het te pijnlijk het af te wijzen. Gebruik makend van hun recht nadere voorschriften uit te vaardigen met betrekking tot de door de gemeenteraad vastgestelde begrafenisverordening, besloten zij, dat vrouwen niet meer bij mannen en mannen niet meer bij vrou wen mogen worden begraven. De apartheidsmaatregel geldt niet voor familiegraven. Hij betreft de algemene graven op de gemeentelijke begraafplaats Rosenburgh, waar praktisch alle overleden Voorschotenaren hun laatste rustplaats vinden. Per graf worden twee stoffelijke overschotten begraven, die dan nu dus van hetzelfde geslacht moeten zijn. Het antwoord op de vraag of een man bij zijn vrouw en een vrouw bij haar man mag worden begraven, moet in het algemeen ontkennend luiden.Wanneer er al enige tijd was verstreken tussen het overlijden van de een en de ander kon dit vroeger toch ook al niet. doordat in het betrokken graf inmiddels al een tweede stoffelijk overschot ter aarde was besteld. Mochten een man en zijn echtgenote gelijktijdig overlijden, dan wordt van de regel afgeweken en mogen zij wel in hetzelfde graf rusten. langs aan ons land brachten geen enkel georganiseerd contact met het Parlement heeft plaats gehad. De heer Geertsema vroeg zich af hoe het mogelijk was dat de socialisten, die altijd kritiek hadden op het feit dat nister Luns zo vaak afwezig was, nu hadden berust dat deze bewindsman de algemene beschouwingen niet bijwoonde. Radio en TV Verschillende sprekers wezen er op dat in de Troonrede niets vermeld staat over het radio- en t.v.-beleid. De heren Schmelzer en Beernink drongen aan op spoedige indiening van een ontwerp Omroepwet. radio- en t.v.-vraagstuk zal voor 1967 uit de Nederlandse politiek verdwe nen moeten zjjn, betoogde de heer Roolvink (A.R.) Hij was van mening dat geen enkele partij op dit punt, in 1967 met gebonden handen de ver kiezingen mocht ingaan. Alle par tijen moeten in de toekomst volkomen vrij zijn, in de keuze met wie zij de regering willen zitten. Voor c vervolgde de A.R.-fractieleider, is keuze tussen liberalen en socialisten in dat geval lood om oud ijzer. Deze opmerking verwekte grote hilariteit bij de VVD-fractie. Kindertal Mr. Geertsema had scherpe kritiek op het feit dat in de Troonrede niets werd vermeld over de uiteindelijke oorzaak van alle uitgavenstijgingen, namelijk de snelle bevolkingsgroei. Het kabinet zal de moed op moeten brengen om zich nader te bezinnen op de vraagstukken rond de gebnortenfoeperking, aldus de liberale fractieleider. Ook drs. Nederhorst wees er op dat, tot zijn spijt, in de Troonrede werd ge zwegen op dit punt. De heer Roolvink gaf als zijn mening te kennen dat de overheid zich niet met het gewenste kindertal behoort in te la ten. Dit blijft, volgens de A.R.-woord- voerder, in de eerste plaats een zaak van de gehuwden zelf. Woningbouw Het beleid van minister Bogaers kreeg tijdens de beschouwingen veel waarde ring. Toch werden er nog wel een aantal kritische kanttekeningen gemaakt. De heer Nederhorst deelde mee dat de P.v.d.A. nog steeds hoopt dat de mir met alle kostenstijgingen voor ogen zal komen tot een soepeler hantering van de aangekondigde huurverhoging. De heer Roolvink zei dat een toenemend aantal gezinnen, voor wie de woning, wetwoningen niet bestemd zijn, zich toch vestigt in deze categorie van ningen. De CHU informeerde, bij monde van mr. Beernink. of de regering maatrege len zal gaan nemen tegen het probleem van de stijgende kosten van bouwgrond. Onderwijs Een groot aantal sprekers drong bij de regering op aan maatregelen te treffen om de studieduur te beperken. Mr. Beernink deed de suggestie een grotere efficiency te bevorderen door concentratie van vakken en instituten bepaalde universiteiten. Hij kreeg hierbij steun van de heer Nederhorst, n dit verband er op wees dat ver korting van de diensttijd ook bij kan dragen tot verkorting van de studieduur. De heer Schmelzer vroeg speciale aan dacht voor de vorming van de zgn. be- drijfsjeugd. Middenstand .•erse sprekers meenden dat ook bij dit kabinet de middenstand weer te recht dreigt te komen in de hoek waar de slagen vallen. Speciale aandacht werd gevraagd voor de boeren, die deze zo- schade hebben ondervonden door de wateroverlast De communist Bakker riep de bedreigde middenstanders op zich met de arbeiders te verenigen ten einde zich tegen de huidige regering eer te stellen. De CPN strijdt voor dc kleine middenstand, die dezelfde belangen heeft als de arbeiders, aldus de heer Bakker. Ned. militairen tegen Cambuur DEN HAAG Het Ned. militaire team, dat in de voorronden van het toernooi om het internationale militaire voetbal kampioenschap Griekenland zal ontmoe. ten speelt donderdag 14 oktober ir Leeuwarden een oefenwedstrijd tegen de eerste divisieclub Cambuur. Het elftal is voor deze wedstrijd als volgt samengesteld: doel: De Bree (Elink- wijk); achter Suurbier (Ajax), Drost (Heracles), Zwinkels (Telstar) en Stol- zenbach (Willem II); midden: Van Stip- 1 pent (PSV) en Libregts (Feijenoord) voor: Pas (ADO), Wolbers (PSV), Hou- waart (ADO) en Giesen (PSV). Ludvik DANEK overschreed met discus 65-m-£rens SOKOLOVO Tijdens atletlekwedstrU- den in Tsjechoslowakye heeft de Tsje chische discuswerper Ludvik Danek als eerste discuswerpcr ter wereld de droom grens van 65 m overschreden. H(j wierp de discus 65,22 m, hetgeen 67 cm der was dan het oude wereldrecord, dat sedert 2 augustus 1964 op zijn i Slechts 300 toeschouwers waren getuige van de recordworp, die de vijfde was uit een serie van zes, waarin hij niet eenmaal onder de 60 m kwam. „Op deze worp heb ik maanden gewacht. Dit seizoen was veel beter dan het Olympische van 1964", verklaarde de anders weinig spraakzame 28-jarige ingenieur uit Brno. Overigens gelooft Danek nog niet zijn top te hebben bereikt: hij hoopt in de toe komst 67 meter te bereiken. (Vervolg van pagina I In tegenstelling tot vroegere berichten wordt gemeld, dat de verblijfplaats van de communisten Loekman en Njoto on bekend is. Uit Djokja wordt tegengespro ken, dat de vrouw en acht kinderen van de plaatselijke commandant door de op standelingen vermoord zijn. Mohammedaanse groeperingen hebben gewaarschuwd dat pogingen om tot een vergelijk met de communisten te komen, de toestand slechts kunnen verergeren. Het leger heeft te Bekasi. 20 km be oosten Djakarta. een bewaarplaats van de communisten gevonden met hon. derden lichte mitrailleurs van Chinese makelij. Volgens een militaire woord voerder betekende dit een verrasisng aangezien er tussen Indonesië en com munistisch China geen overeenkomst tot levering van wapenen bestaat. „Dood Soekarno Een gevangen genomen officier, die de opstand gesteund had, zou volgens militaire kringen hebben verklaard dat de staatsgreep eigenlijk bepaald was geweest op 20 november, doch dat men deze vervroegd had omdat de toestand „al revolutionair was gewor den". Hij had opdracht Soekarno te doden indien deze niet bereid zou zijn de opstand te steunen en een besluit tot afzetting van de regering te teke- Dit plan was mislukt doordat Soe karno besloot naar Bogor te gaan in plaats van naar Oost-Java of Bali, zo als de opstandelingen gehoopt hadden. Hij had zijn orders gekregen van de leiders van de opstand, Oentoeng en Soepardjo, doch het plan was afkom stig van Aidit, de leider van de com munisten. die bij het begin van de op stand Soekarno had staan opwachten op het vliegveld van Madioen, het rode centrum van Midden-Java. Toen de uit Djokja afkomstige opstandige bataljons op 1 ok tober het Merdeka-paleis had den omsingeld, had Oentoeng Soekarno naar het raam geroe pen om hem „te bewijzen" dat de mi litaire staatsgreep gaande was. Soe karno liet zich niet misleiden en vloog met de opstandelingen in een hef- schroefvliegtuig naar de luchthaven Halim (Tjililitan). Daar weigerde hij zich naar Oost-Java of Bali te be geven. Hij vloog naar Bogor, waar hij buiten het bereik van de opstandelin gen was. Enkele uren later was de op stand mislukt. Gemeld wordt dat volgens inlich tingen van betrouwbare zijde Aidit de moord op Soekarno had willen voor stellen als een daad van het opper bevel en hij had het plan gehad op 1 oktober voor de radio het volk tot wraak op te roepen in de hoop dat de militaire aanhangers van Soekarno zich dan bij de communisten zouden voegen. De Belgische staalfabriek Gustave Boel meldt dat de prijs voor gladde sta ven betonijzer met 14.9 pet verlaagd is tot 4000 franken de ton, van gekarteld betonijzer van dezelfde kwaliteit met 14.6 pet tot 1400. 20 oktober in de Jaarbeurs in Utrecht zal worden gehouden, zal dit sterke staaltje niet worden geleverd. Maar wel zal uit deze inzending blijken van hoeveel belang bestraling van voed sel als middel tot verduurzaming door de Amerikaanse industrie wordt geacht. De Amerikaanse inzending op de Machevo '65 omvat onder meer schaalmodellen van bestralingsapparaten voor voedsel, zoals vruöhten, vis en graan. Commercieel De handelsafdeling van de atoom energiecommissie heeft zich al bezig gehouden met de commerciële zijde van het probleem, voor zover het Amerika betreft. Zij is tot de conclu sie gekomen, „dat de invloed in de zeer nabije toekomst nog betrekkelijk klein zal zijn, maar^dat voor bepaalde geografische gebieden voor verschil lende verzendmethoden de uitwerking in de komende decade van grote bete kenis zal zijn". Het ligt voor de hand. dat bestraalde produkten over grotere afstanden en met minder snelle vervoersmiddelen kunnen worden verzonden, waardoor het trans port goedkoper wordt dan bij kwetsbare onbestraalde produkten. De gedachten gaan inmiddels al uit naar de behande ling van verse vis, die hetzelfde effect zal hebben. Verwacht wordt, dat van de oogst, waarbij nu 15 a 20 procent door bederf verloren gaat, meer kan worden behouden, zodat het geheel een heilzame invloed zal hebben op het rendement van land- en tuinbouw. Notoire pleger van ontucht in arrest AMSTERDAM De zedenpolitie heeft de 40-jarige kantoorbediende H. B. gearresteerd, die, naar wordt aangenomen, het plegen van ontucht met minstens 200 verschillende jon gens ten laste moet worden gelegd. De man blijkt zich al jaren met deze praktijken op te houden en daarbij ook nog zijn slachtoffers te fotograferen. Dit laatste is hem fataal geworden, want de politie heeft zijn hele verzameling ge licht. De zaak kwam aan het rollen toen een van de jongens een van de weini gen zegt de politie niet van 's mans praktijken was gediend en over een en ander thuis repte. Gistermiddag ds de 69-jarige J. de Jonge uit Druten bij het oversteken aangereden. De man was op slag dood. O PARAMARIBO Koningin- Julia na en prins Bern-hard hebben giste ren Nickerie bezocht, waar hun een hartelijke en ongedwongen ontvangst ten deel viel. Vooral in de westelijke polders was de ontvangst bijzonder kleurrijk. Tal van cadeaus bood men het vorstelijk paar aan. De Koningin kreeg onder meer zijden shawls en andere Hindostaanse geschenken. Ook kreeg de vorstin een kotto missimuts ten geschenke, die zij onder luid ge juich van de omstanders opzette. De Prins kreeg een astrakammuts aangeboden, zoals men die in Kasjmir draagt. Ook hij zette het hoofddeksel op, tot groot genoegen van de aanwe zigen. Enkele Hindostaanse boeren, afkomstig uit het verre India, werden aan de vorstelijke bezoekers voorge steld. Een der oudjes werd dit te machtig en hij barstte in snikken uit Zo'n grote eer was hem nog nooit te beurt gevallen, zei hij trillend tegen familie en vrienden. Een ander bezwoer zo hard 'hij -kon dat zijn bevolkingsgroep het Huis van Orarnje altijd trouw zal blijven. Dit werd met een instemmend gejuich bevestigd door de talrijke vertegenwoordigers van deze bevol kingsgroep. Later op de ochtendi toen opnieuw geschenken werden aange boden, zei de Prins tegen een dei- dames die hem een geschenk had overhandigd, „nee, hoor, dat krijgt de Koningin niet, dat hou ik voor mij zelf. Nieuwsgierig draaide de Koningin zich om naar haar echtgenoot met de vraag „wat is da,t?", doch die bleek niet bereid te zijn zijn geheim prijs te geven. LEIDEN Dc jury der dr. Saai van Zwanenbergstichting heeft voor 1965 drie prijzen van elk f 5.000.- toegekend aan prof. dr. E. Havinga (Leiden), dr. E. H. Reerink (Bussum) en dr. G. A. Overbeek (Nijmegen) in verband met hun. wetenschappelijke bijdragen tot de kennis der geneeskrachtige steroiden. De prijsuitreiking geschiedt maandag middag 8 november in het groot audi torium der rijksuniversiteit Leiden. Politie-jubileum WARMOND Wachtmeester I der rijkspolitie, de heer W. P. van Westerop, viert morgen, 14 oktober, zijn zilveren jubileum. Van deze 25 jaar is hij de laat ste 12 jaar werkzaam geweest in War mond, waar hij zich heeft doen kennen als een sympathieke figuur, die nooit de menselijke kant vam de zaken uit het oog verliest. Het gemeentebestuur zal de jubilaris 's morgens een receptie aanbie den in het gemeentehuis; ongetwijfeld zullen veel vrienden en bekenden ook daarna de woning van de heer Westerop weten te vinden om hem geluk te wensen. Kp Guar dal inl z Rio dc Janeiro DIOGENES 11 V GROTEDIJK I [i Haag 12 Vlnardinger Sleepboten Zee^ Phllodelphla-JBuena Mississippi Rotterdam—Perpignai Schelde 10 te Kuncha/'Madoira Rode Zee RrisbancSi con II e Laeos—Perplgnao e Southamotong p Kp. Verdlsche K ELAVI.PK IJ Porlsaid SPfc. SU* I-oppersum 12 O New Vork MENTOR 12 KNW Kp Vlllano i 12 Philadelphia Irccht 12 ZZO Saigon Madlsoullovd 12 ZO Soeotra PATl IUL.IN u Baltimore v 1 Amsterdam IC N-NW K -egelbcrgC|2 NO Mauritius i j 11 j11:1 v nu.,po: Hongkong UTRECHT 12 Z Jeddah VUfiA IC NNW Kp St. Vine Viliva 13 v Khoraimage n Tabango "-vnnoort1 anur

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9