Nieuwe Leidse Courant Textiel en schoeisel niet duurder 01 p11 Soekarno zelf grote man achter communisten KOFFIE &THEE HEEL DE KAMER TEGEN Duurder autorijden Verontruste vader wil schadevergoeding Poging leger in te tomen L., I GIVE A MAN A LUCKY ^g"RA ra [@S3ra Stichting vanmiddag dichter bij oplossing Commentaren matras Johnson voelt zich niet goed Aantal bouwvakkers sterk gestegen Woensdag 13 oktober 1965. 46?le jaargang Plaatselijk mist De Bilt verwacht tot morgenavond: In de nacht en ochtend weinig wind en plaatselijk mist of lage bewolking. Mor gen overdag zonnige perioden en zwakke tot mtaige wind tussen zuidwest en zuid. Ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. (Opgemaakt om 11.15 uur.) Directeur: f. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD r» hert in teghenspoetl" (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering zal de aangekondigde omzetbelasting op textiel, schoeisel en schoenreparaties onder druk van de Tweede Kamer moeten inslikken. De regeringspartijen zijn er tegen, om van de oppositie maar te zwijgen. VVD en CHU wijzen trouwens het héle complex van re geringsplannen voor uitgavenverhoging en fiscale dekking af. KVP, PvdA en ARP gaan in beginsel akkoord met de forse financiële aanpak van ur gente gemeenschapsbehoeften, maar ook zij hebben tegen het program- Vondeling bezwaren, zo bleek gisteren tijdens het grote Kamerdebat over de algemene en financieel-economische politiek. KVP en ARP vragen zich ernstig af of onze economie de enorme stij ging van de rijksuitgaven wel zal kunnen verwerken. De AR-fractie vreest, dat de regeringsplannen in hun huidige vorm niet kunnen wor den verwezenlijkt zonder sterk in flatoire effecten, die de zwakste groepen in onze samenleving zullen treffen. Het antwoord van het ka binet zal zeer overtuigend moeten zijn, wil de AR-fractie met de plan nen meegaan. De KVP wil het voorgestelde uit gavenniveau verminderen en wel met het bedrag van f 240 miljoen per jaar, dat de (niet in te voeren) omzetbelas ting op textiel en schoeisel zou ople veren. De PvdA heeft de regering uit genodigd een nieuw dekkingsplan op tafel te legge: verhoging van enkele andere belastingen op tafel te leggen: verhoging van enkele andere belas tingen en iets meer lenen (ongeveer j 50 min.). VVD en CHU zien wel in, dat meer geld voor de collectieve voorzieningen nodig is, maar zij menen dat de regering iwf te veel ineens en tegelijk wil. De extra financiën voor. urgente overheids taken zouden volgens hen niet moeten worden gecompenseerd door fiscale maat regelen, maar door besnoeiing van min der urgente uitgaven. De WD zou van middag in concreto aangeven hoe op deze wijze het uitgavenniveau kan wor den verlaagd zonder dat noodzakelijke collectieve voorzieningen in gevaar ko- Spaarbrieven Tegen het systeem van belastingverla ging via belastingspaarbrieven hebben WD. CHU en ARP zich in ongekend felle bewoordingen verzet. „Aan dit fi nancieel gescharrel zullen wij niet mee doen", liet AR-fractieleider Roolvink weten. Hij voegde eraan toe dat geen enkele minister („zelfs geen a.r. be windsman") zich iets van dit harde woord hoeft aan te trekken, omdat de belastingspaarbrieven buiten de zaken vallen waarover bij de kabinetsformatie afspraken zijn gemaakt. Met andere woorden: een regeringsfractie is volko men vrij om daar afwijzend tegenoveb te De KW-fractie wachtte nog even met deze afwijzing, al keek zij ook wel scep tisch tegen het voorstel aan. PvdA-frac- tieleider Nederhorst sprak er zich giste ren nog niet over uit. Hii laat dat over aan zijn fractiegenoot Peschar, die van middag aan het woord zou komen, met de andere financiële specialisten van de gavenkant moet gebeuren. De regering moet kiezen uit verschillende mogelijk heden; de uitgaven met f 240 min be snoeien, andere fiscale dekkingsmaatrege- len zoeken, of (en) meer lenen. Aan de laatste twee mogelijkheden denkt, zoals gezegd, de PvdA. De heer Nederhorst liet doorschemeren, dat hij de compensatie van de inkomstenderving ad f 240 min. ten dele zou willen zoeken in een nog wat sterkere verhoging van de vermogensbelasting en in een verho ging van de successierechten. Het reste rende bedrag moet dan maar geleend worden. Dat zal echt nief zo inflatoir werken. „Vijftig miljoen meer of min der kan ons de kop niet kosten". AR-fractieleider Roolvink voelde niets voor alternatieve dekkingsmaatregelen in de directe sfeer. Als de regering naar fiscale alternatieven zoekt, dan bij de in directe belastingen, maar verhogingen daarvan mogen niet zwaar drukken op de kosten van levensonderhoud en geen relatief zwakke bedrijfstakken schaden. Lukt een en ander niet, dan zal het kabinet eerlijk moeten uitspreken, dat het huidige program „niet te trekken is" en dat aan besnoeiing van uiteaven niet valt te ontkomen. De begrotingsposten die nu het sterkst zyn verhoogd, komen dan het eerst voor beperking in aanmer king, met uitzondering van de ontwik kelingshulp. (Zie ook pag. 9) bezorging 18.00—19.00 Washington beschikt over bewijzen SINGAPORE/WASHINGTON President Soekarno heeft de minis ter van voorlichting, generaal Ach- madi, gevraagd de verbindingen met het buitenland zo spoedig mogelijk te herstellen en erop toe te zien dat „de berichtgeving objectiever wordt en meer in overeenstemming met het Indonesische beginsel van samenwer king tussen de nationalistische, gods dienstige groeperingen en de com munistische partij alsmede haar or- Wat nu Ook de regeringspartijen hebben het kabinet dus wel voor een paar proble men gesteld. Hoe zal de regering daar donderdag op reageren? Ze kan onmo gelijk vasthouden aan de omzetbelasting op textiel en schoeisel ad f 240 min., maar het wegvallen van dit onderdeel van het dekkingsplan roept onmiddel lijk de vraag op wat er dan aan de uit- De RAI protesteert fel tegen de regeringsplan nen, die ten gevolge zullen hebben dat het autorijden duurder wordt. Gesproken wordt van een onrechtvaardige discriminatie. Een rekest pagina 7 ging naar de Kamer. Machines uit tien landen pagina 7 De omstreden Beierse oud-mi nister Strauss spoort de liberale parlementariërs aan. over te lo pen naar de CDU-CSU. Een arti kel over de kemphanen Strauss (foto) en Mende, de liberale lei der, op pagina 5 VU-lustrum: Brecht - pagina Kernmerk. Interfïlm In Parijs woont onze redacteur Ev. Grolle het congres van Inter- film bij. Zijn eerste artikel, waar in belangwekkende vraagstukken aan de orde komen, vandaag op pagina 7 Gewetensbe zwaarden in hongerstaking - pag. Kernmerk. Russische kosmo nauten vluchten uit Berlijn - pagina 5 Kinderlokker was reporter WORMERVEER Twee kinderen, Tineke en Janneke Kramer, vertel len hun vader te zijn aangesproken door een kinderlokker. De vader neemt de kinderen onmiddellijk in zijn auto mee naar het park, maar krijgt overigens buiten zijn schuld onderweg een aanrijding. In het park blijkt de „kinderlokker" een tv-reporter te zijn, die zich als zo danig voordoet om de kijkers (van avond van 8.209 uur) te laten zien hoe gemakkelijk het is een kind mee te krijgen. De heer Kramer wenst nu van de AVRO, die de reportage maakte, schadevergoeding voor het waardeverlies van zijn wagen. Dit is in het kort wat zich heeft af gespeeld in Wormerveer, waar een Te- levizier-reportageploeg (in hetzelfde park lokte onlangs iemand een 5-jarig meisje mee) een film opnam. Fred Os- ter speelde de misdadiger. Van vijf kin deren gingen er op zijn aanbod een mooie pop te zullen krijgen onmiddel lijk vier mee. Naar huis Niet alzo een van de meisjes-Kramer, die direct met haar zusje naar huis hol de om van de kinderlokker aan haar ouders te vertellen. De botsing onder weg geschiedde met een auto waarvan de bestuurder onwel was geworden. Hoewel de AVRO dus part noch deel aan het ongeluk heeft, zegt de heer Kramer dat hij nooit de rit zou hebben gemaakt als de AVRO niet zo realistisch bezig was geweest. Hij krijgt weliswaar de reparatiekosten van z'n deerlijk gehavende wagen van de andere partij terug, maar zo zegt de heer K., mijn wagen zal, na opgelapt te zijn, toch ernstig aan waarde heb ben ingeboet. Dat verlies dient de om roepverenigingen te vergoeden. De reportage werd met medewerking van de politie gemaakt. Tsjombe ontslagen LEOPOLDSTAD President Kasa oehoe heeft vanmorgen de overgangs regering van Moise Tsjombe ontslagen. Hij maakte dit bekend op een bijeen komst van het Kongolese parlement. Kasavoeboe zei dat hij het onslag had doorgezet, ondanks de bezwaren van de regering. Hij kondigde aan, dat bin nen enkele uren een informateur worden aangewezen. ganisaties". Dit meldt radio-Djakar ta. Soekarno heeft voorts de berich ten van de Indonesische pers en radio-Djakarta „overdreven" noemd. Men vat dit algemeen op als kritiek op de campagne voor een verbod de communistische partij, welke vol ledig gesteund wordt door het leger er dit beheerst de pers en radio. Volgens de Washington Post be schikken de Amerikaanse autoriteiten over onomstotelijke bewijzen, dat Soe- karno bij de jongste staatsgreep ach ter de communistische partij stond. Zij weten thans dat de commando's dier partij op 28 september twee dagen voor de staatsgreep opgeroepen werden en zich toen rondom overste Oentoeng van Soekarno's lijfwacht schaarden om het opperbevel van het leger uit te moorden. Met onvermoede nauwkeurigheid zijn zij op de hoogte geweest van de verblijfplaats van iedere officier. De Amerikaanse autoriteiten hebben hun inlichtingen over de rol van Soe karno niet onthuld omdat zij er niet zeker van waren of Soekarno te langen leste er in zal slagen de teugels in han. den te houden. Zij geloven dat Soe karno van plan is geweest van zijn land een soort communistische „volks democratie" te maken. Het is echter te Washington niet be kend wie de stoot tot de staatsgreep heeft gegeven maar het maakt voor hen weinig verschil of de communisten naar Soekarno zijn gekomen of anders om. In elk geval is Washington er van overtuigd, dat Soekarno en de com munisten het volkomen met elkaar eens waren. De inlichtingen over Soe karno's aandeel in de samenzwering zijn afkomstig van bekentenissen mannen, die diep in de zaak ven keld waren. „Eenheid" Soekarno heeft gisteren voor de tweede maal na de mislukking van de staats greep met zijn kabinet vergaderd, op het Merdeka-paleis. Na afloop zeide de der de vice-premier en minister van buiten landse zaken, dr. Soebandrio. dat vol gens het oordeel van de president de jongste gebeurtenissen Indonesië niet zouden verzwakken maar juist de vast beradenheid en eenheid zouden verster- Het verluidt dat Soekarno voor het eerst na de staatsgreep een gesprek heeft gehad met generaal Nasoetion. Bij het onderhoud zou slechts gebleken z(jn dat beiden het eens zün over de nood zaak om de „terreurgroepen" van de op standelingen onschadelijk te maken. Intussen gaan de arrestaties van com- te Djakarta voort en de ge vangenissen zijn overvol. De anti-com munistische pers blijft stellen dat de staatsgreep niet uitsluitend een zaak van het leger was maar een communistische contra-revolutie is geweest, kennelijk met het doel zich op Soekarno te beroe pen, die op 17 augustus nog verklaard had, dat elke .contra-revolutionaire be weging" moest worden vernietigd. De minister van hoger onderwijs heeft de ontbinding gelast van de communis tisch gezinde studentenbond van Java en de studentenvereniging van Djakarta alsmede de sluiting van veertien univer siteitsgebouwen. waarvan tien te Dja- De radio maant overheidsdienaren, die sedert de staatsgreep niet meer op hun werk zijn versohenen, zich te melden. (Voor vervolg zie pag. 9) r druk op het Binnen hof: het politieke steekspel is begonnen. Gisteren en vandaag de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer, toegespitst op een algemene kritiek op Vonde- lings plan, textiel en schoeisel weer fiscaal te belasten. Achter de regeringstafel, op een goed moment gefotografeerd: v.l.n.r. op de vroor grond de ministers De Jong. Vondeling (geen tijd om te lachen). Cals, Smallen- broek, Diepenhorst, Samkalden en (op de rug) Suurhoff. extra MOTOROltl RA aixi ra extra extra bescherming (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Het zag ernaar uit dat het bestuur van de Stichting van de Arbeid vanmiddag een forse stap verder zou komen op de (in zijn vo- i'ige vergadei-ing reeds ingeslagen) weg naar een ovei-gangsregeling voor de'loonvorming in 1966. Om vier uur zou namelijk, naar wij vernemen, een aantal ontwerp-spelregels aan de or de komen die een goede kans maken zowel in werkgevers- als in werk nemerskring in grote lijnen te wor den aanvaard. De kern van dit procedure-plan is dat het College van Rijksbemiddelaars ijn bevoegdheid om de minister te adviseren een nieuwe arbeidsovereen komst onverbindend te verklaren be houdt. Met deze restrictie evenwel, dat een dergelijk advies mede geba seerd moet zijn op het standpunt van de Stichtina van de Arbeid. De stich ting zal weliswaar geen nieuwe c.a.o.': meer toetsen, doch op deze regel zal een uitzondering worden gemaakt tel kens wanneer het College van Rijks bemiddelaars bij haar ..aan de bel" trekt ten teken dat er in de een of an dere bedrijfstak iets dreigt fout te gaan of reeds fout is gegaan, dat de mening van het college in strijd moet worden geacht met het algemeen belang. De centrale werkgevers- en werknemersorganisaties zullen in deze gevallen dus niet alleen een c.a.o. toet sen. maar ook de zienstoijze daarop in het College van Rijksbemiddelaars. Deze procedure kan o.m. tot gevolg hebben dat de minister een eventueel ad- van het college tot onverbindend - verklaring van een c.a.o. niet opvolgt, indien de Stichting van de Arbeid het srtandpunt van de rijksbemiddelaars niet deelt. De grote lijnen van dit plan zijn. vóór de vergadering van het bestuur an de Stichting van de Arbeid, ter sprake gekomen in de looncommissie der stichting. Deze commissie is van morgen om tien uur bijeen gekomen en zij heeft tot kort voor de bestuursver gadering vergaderd. Haar opdracht luidde „enkele gedachten", die op 30 september in de Stichting van de Ar- beids reeds naar voren waren gekomen i het daarna gevoerde informele overleg te berde zijn gebracht, uit te werken. Of de looncommissie daarin slaagd, is op dit moment nog niet bekend. Om elf uur vanmorgen is ook nog een vergadering gehouden van het overlegorgaan der centrale werkge. versorgandsaties. Zoals bekend, is men het in de stich tingsvergadering van 30 september al eens geworden over het belangrijkste uit gangspunt van de overgangsregeling, nl. dat geen centrale loonakkoorden meer zullen worden afgesloten en dat de eer- sl'e verantwoordelijkheid voor de loon vorming zal worden overgelaten aan de werkgevers- en werknemersorganisaties in de bedrijfstakken. De grootste moei lijkheid. waarmee men toen bleef zitten, was de vraag op welke wijze, voor het algemeen belang ongewenste ontwikke lingen „in de hand" zouden kunnen wor den gehouden. RESERVE Gisteren al is onze verwachting uit gekomen. dat de Tweede Kamer zich, voor zover niet afwijzend, met re serve opstelt tegenover de regering, die het aangekondigde beleid niet cadeau krijgt. Vooral in een klein en dichtbevolkt land zullen de gemeenschapsuitga ven onvermijdelijk hoog liggen. Wie daarover treurt, mag bedenken dat hij zijn belastingen meestal als ge meenschapsvoorzieningen terugkrijgt. Wat intussen niet betekent, dat ook op deze punten het beleid niet kri tisch zou dienen te worden bezien. Daartoe dan heeft de Tweede Kamer zich publiekelijk gezet. Dat de hoge re belasting op schoenen en textiel bijzondere belangstelling zou krij gen, lag alweer voor de hand. Ze zal er. naar het zich laat aanzien, niet doorkomen, hetgeen ook wij juist achten. De vraag is alleen, waar de zo ge derfde staatsinkomsten dan zullen worden gevonden. De komende da gen zullen het leren. KENNIS Een televisieuitzending over parle ment en politiek heeft gisteravond nog eens het bewijs geleverd, hoe ge ring, over het geheel genomen, onze kennis van parlement en politiek nog Hier ligt dan tegelijk een brok nut van uitzendingen als deze. mits zij ons niet ontmoedigen door het ge brek aan kennis te duidelijk te de monstreren. doch ons integendeel tot verruiming van onze kennis prikke len. Zoals ook gisteravond geschied de. Democratie is een staatsvorm, die maar niet automatisch wordt gege ven. doch die door ons allen als burgers van de staat moet worden verwezenlijkt. En vervolgens ook be waard. Dat vraagt van ons allen meeleven en meedoen, wil zij niet verschrompelen en verschralen en daarmee de weg banen voor een staatsvorm waaronderuit te komen uiterst moeilijk zal vallen. Kennisverrijking betekent hier. dat de democratie zelf wordt versterkt. MOEILIJK Het blijft in Duitsland, ook na de verkiezingen, die zulk een duidelijk succes voor zijn opvolger hebben op geleverd, met oud-kanselier Adenau er een moeilijke en bovendien tra gische aangelegenheid. De oude heer kan blijkbaar niet op houden met een eigen politiek te blij ven voeren en met zich geldend te blijven maken Psychologen plegen in zulk geval wel te spreken van de haat tegen de opvolger, een ver schijnsel dat zich meer voordoet. Dat Adenauer zich telkens weer te gen eigen partijgenoten meent te moeten afzetten, is teleurstellend. Het is vooral jammer voor hemzelf, om dat dit het zicht op de grote ver diensten die hij. niet alleen voor eigen land. heeft gehad, moeilijker maakt. Maar er zijn geen verwachtingen, dat hij ermee zal stoppen. V, UW BETIIESDA. President Johnson heeft een goede nachtrust gehad, maar voelt zich niet geheel wel, zo is giste ren bekendgemaakt in Bethesda, waar de Amerikaanse president enkele da gen geleden een galblaasoperatie heeft ondergaan. KLAVERBLAD DEN HAAG Ondanks de krap-1 pe arbeidsmarkt is de personeelsbe zetting in de bouw de laatste jaren nog flink toegenomen. De staats secretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. J. F. de Meijer, merkte dit gisteren op in een rede, die hij te Arnhem hield tijdens een bijeenkomst van de Lighthouse Club, een vereniging van leidinggevende personen uit alle takken van de bouwnijverheid, en waarin hij enige mededelingen deed over de bouw vakarbeidsmarkt. Hij noemde de volgende cijfers: De personeelsbezetting in de burger lijke en utiliteitsbouw van juli 1960 tot juli 1965 nam toe van 117.600 tot 161.000 man d.i. met 37 pet. Deze stijging ver liep nogal ongelijk, nl. zij bedroeg 3 pet in 1961, 5 pet in 1962. 13 pet in 1963, 7 pet in 1964 en 4 pet in 1965. Ondanks dit alles is de vraag naar vaklieden in de bouwnijverheid nog altijd van grote omvang. Dit tekort is vooral voor bepaalde gespecialiseerde beroepen nijpend. De categorieën, die de afbouw verzorgen, zijn het meest schaars zoals stukadoors, electriciens, lood- en zinkbewerkers en schilders.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1