MARY POPPINS WALT DISNEY Marva-chef zegt marine na 12 jaar vaarwel Nauwere samenwerking gaf positief resultaat WEER Er is nog jong talent voor liet kinderboek Alg. Conferentie Ned. Letteren 7 13 t/m 20 OKTOBER 1965 dagelijks (behalve zondag) van 9.30-17.30 u. CROESELAAN UTRECHT Internationale vakbeurs voor machines en apparaten voor de chemische en pharmaceutische industrie, de voedings- en genot- middelen-industrie en de zuivelindustrie. Apparatuur voor afvalwater zuivering en luchtbehandeling. De Machevo '65 omvat inzendingen van 1200 ondernemingen uit de gehele wereld, waaronder landeninzendingen uit: Italië - Oostduitsland Polen en de Verenigde Staten. FF FF BRENGT ZIJ N GETEKENDE HELDEN SAMEN MET ACTEURS IN EEN (Van onze filmredactie) IN de laatste jaren zijn we op filmgebied nogal eens verrast met een aantal voortreffelijke mu sicals zoals „Porgy and Bess", „West Side Story", „My fair Lady" e.a. waardoor dit genre zeer in trek is gekomen bij het publiek. Thans heeft de bekende Walt Dis ney, beroemd door zijn karakteris tieke dieren-tekenfilms, een opval lend filmprodukt aan dit genre toegevoegd met zijn musicalfantasie „Mary Poppins". Voor de Engelsen in het bijzonder heeft deze naam een aan trekkelijke klank door de populaire boeken onder dezelfde titel van de schrijfster P. L Travers, die naar hun aard specifiek Engels (Londens) zijn. Zo had men dus kunnen verwachten dat ook de musical naar dit werk een beslist Britse aangelegenheid zou zijn, doch wonderlijk genoeg verkoos Disney zijn film te maken in zijn Burbank Studio in Amerika, zij het dan met een bijna volledige Engelse bezetting. haar tegenspeler Dick van Dyke in Walt Dis ney's filmmusical-fanta- sie „Mary Poppins", een opvallende e waarin Walt Disney een gelukkige spelcombina- tie heeft gemaakt van filmacteurs en zijn be faamde, altijd karak teristieke dierfiguren. Mogelijk dit filmseizoen verschijnt deze musical op het witte doek in onze biosooptheaters. son, die nu zijn huis heeft in Los Angeles. De ster van het geheel U de jonge Engelse actrice Julie Andrews, die de rol van ,JHary Poppins" ver vult. Zij oogstte reeds grote succes- ten in de Broadway hit shows ,Mv |air Lady" en „Camelot". Haar aan trekkelijke zangstem, gecombineerd met haar opvallend acteer- en dans talent bezorgden haar een snelle car rière en het is wel zeker, dat dit levendige Engelse meisje spoedig zal behoren tot de grootste sterren van Hollywood. Haar rol als de wispelturige en war hoofdige „juf met haar onafscheide lijke „umbrella" in Disney's geestige komedie betekent voor haar tegelijk een filmdebuut, een succesvol debuut waardoor we Julie Andrews allicht als een geliefde ster meermalen op het witte doek zullen terugzien. Dick van Dyke veelzijdig T"\E ENIGE Amerikanen in de ove- ■*-' rigens Britse cast zjjn Dick van Dyke en Ed Wynn. De eerste is ook in ons land geen onbekende door zijn shows op de Nederlandse T.V. Hij heeft zijn bekendheid te danken door zijn optreden als acteur in de Broad way show „Bye Bye Birdie", waar van ook een filmversie is gemaakt. In Amerika kan men hem wekelijks zien over de CBS-T.V. met zijn top- shows. Hij speelt naast Julie de volmaak te en gelukkige vriend van Mary Pop pins. Het is een briljante prestatie waaruit zijn veelzijdig kunnen blijkt; een meester op alle wapens, zoals men dat wel eens heeft genoemd in Amerika. Zijn gang naar Hollywood voor deze musical is evenals voor Julie een stralend succes geworden. Men heeft hem bewonderd om zijn onberispelijk Londens accent, wat reeds een prestatie op zichzelf is. raan, die reeds in 35 film6 een rol vervulde en nu met zijn creatie van de geruïneerde vader. mr. Banks, in „Mary Poppins" voor 't eerst in een Amerikaanse film optrad. De Britse toneel-, film- en T.V.-stcr Glynis Johns speelt op voortreffelijke wijze de zenuwachtige, verwarde vrouw en suffragette mrs. Banks. Deze hoofd figuren worden omringd door eer haa6t indrukwekkende .uitstalling van Brits talent, een cast van ervaren ac teurs en actrices zoals Hermione Bad- dely, Elsa Lachester, Reginals Owen, Arthur Treacher en twee van Disney's nieuwste ontdekkingen: Karen Dotricc en Matthew Garber Regisseur Robert Stevenson heeft zich, alvorens hij naar Hollywood ging, grote bekendheid verworven als scenarioschrijver-regisseur van on vergetelijke Engelse filmprodukties zoals „The Ware Case", „King So lomon's Mine", en „Nine Days a Queen". Hij heeft bij het vervaardi gen van „Mary Poppins" in Holly wood zijn landaard beslist niet ver loochend. Het is door en door een En gelse film. Als ontwerper van de kleurrijke kostuums, decors en bekwaam advi seur presenteerde zich Tony Walton. Peter Elleshaw tekende voor de spe ciale effecten en tekeningen. Animation rijke en levendige komedie ge worden, die met recht getypeerd mag worden als een van de be langrijkste en knapste filmproduk ties van Walt Disney, waarin hij een frappante spelcombinatie heeft gecreëerd van filmacteurs en zijn Top-cast Minder bewolking DE BILT Het centrum van een hogedrukgebied dat enkele dagen in de buurt van Schotland lag verplaatst zich nu in zuidoostelijke richting. Het krijgt bovendien versterking door drukstijgingen welke zich Scan dinavië naar het zuidoosten verplaat sen. Verwavht moet daarom worden dat het zwaartepunt van het hoge drukgebied morgei in de buurt van Tsecho Slowakije zal worden aange troffen, maar de invloed ervan zal zich tot over West-Europa blijven uitstrekken, waarbij de aanwezige wolkenvelden aan oplossing onderhe vig zullen zijn. De winden draaien daarbij in onze omgeving naar zuid oost tot zuid. Plaatselijk zal de be wolking reeds in de avond en nacht zijn verdwenen hetgeen dan tot gevolg heeft dat daar de minimum- temparaturen lager zullen ivorden dan de afgelopen nacht en zich lokale mistbanken kunnen vormen. Op de oceaan neemt de depressie-activiteit toe maar de verschillende storingen bewegen langs IJsland naar noord Noorwegen en zullen het weer in onze omgeving de eerste paar dagen nog niet kunnen beïnvloeden. Hoogwater Schevenlngen 13 oktober: 4.33 v.m.; 10.50 n.m. Woensdag 13 oktober: zon op onder 17,51:; maan op 19.13, onder 10,15. Zondag 17 oktober: laatste kwartier. beroemde en altijd karakteristieke, getekende dierfiguren. De komedie is rijk gevarieerd door niet minder dan veertien songs, gecomponeerd door de Sher man Brothers, die te zamen met de scène-muzxek een briljante sical-partituur vormen. De goed uit gewogen kleuren, de knappe doek verdeling, het vlotte tempo, de pak kende muziek en de uitstekende spelprestaties hebben van ,^/Iary Poppins" een voortreffelijke ont spanningsfilm gemaakt, die we nog dit najaar waarschijnlijk op het wit te dcek in onze bioscopen zien ver schijnen. W A-verzekering bijzonder zware risico's DEN HAAG Het bureau voorlichting schadeverzekeringbedrijf meldt dat de overgrote meerderheid van de in Neder land werkende verzekeringsmaatschap pijen de Nederlandse Motorrijtuig Ver zekering Groep in Den Haag hebben op gericht voor bijzonder zware risico'6 var wettelijke aansprakelijkheid, die te zwaar zouden zijn voor één afzonderlijke maat schappij. De bedoeling is dat de maat schappijen zullen voortgaan de zware risico's te verzekeren. Men kan daar om alleen voor een verzekering bij de groep in aanmerking komen, wanneer men kan bewijzen dat men door een aantal maatschappijen is geweigerd. De verzekering bij de groep geschiedt op bijzondere voorwaarden en tegen hogere premie of hoger eigen risico. Het bureau herinnert er aan dat er zware straffen staan op het rijden zonder WA-dekking jen dat weigering door een verzekerings maatschappij niet als excuus geldt. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven tmr illllAilii D. Helder 'gh. bcw. Ypenburg «a. bcw. Vlisslngen zw. dew. Eelde gh. bew. Dc Bilt zw. bew. Twente gh. bew. Eindhoven gh.bew. Zd.-Llmb. gh. bew. Helsinki gh. bew. Stockholm zw. bcw. Kopenhagen mist vindstll 14 10 0.2 windstil 17 10 windstil is windstil 20 windstil 2: Tonnis gif zaak bevestigd DEN BOSCH Het gerechtshof in Den Bosch heeft de 40-jarlge mevrouw W. B. uit Loon-op-Zand, die op 27 sep tember jl. Ln hoger beroep terecht stond' omdat zij op 23 augustus van het vorige jaar haar vijfjarige neefje André Bra- bers door vergiftiging om het leven heeft gebracht, ontslagen van rechtsvervolging cn ter beschikking gesteld. Het hof be vestigde hiermee het vonnis van de rechtbank in Breda. De advocaat-gene raal had tegen haar zes jaar en terbe schikkingstelling geëist. Bouwondernemers: W onin g wetbouw wordt te veel bevoordeeld DEN HAAG. De raad van bouwon dernemers heeft in een nota die hij ge zonden heeft aan de vaste commissie voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening uit de Tweede Kamer, gesteld „dat het met de subsidiëring van de woningwet- bouw steeds meer de verkeerde kant op gaat". De raad meent dat er van een ern stige bevoordeling gesproken kan worden van de overheids(woningwet)bouw op de particuliere bouw. Hierdoor kunnen wo ningwetwoningen voor lagere bedragen verhuurd worden dan woningen met de zelfde bouwkosten en hetzelfde wooncom fort in de particuliere sector. De raad vindt dit zeer onjuist omdat, zoals hij stelt, een belangrijk deel van de woning wetwoningen bewoond wordt door hen, die geen subsidie nodig hebben. De raad noemt dit een zaak van sociale onrecht vaardigheid en hij vraagt de commissie dan ook om maatregelen die hieraan een eind zullen maken. Zoals bekend nemen in de raad van bouwondernemers deel de hoofdgroep bouwondernemers van de Nederlandse aannemers- en patroonsbond voor bouw bedrijven in Nederland, de Nederlandse bouw van bouwondernemers, de vakaf deling bouwondernemers van Nederland se christelijke aannemers- en bouwvak- patroonsbond en de hoofdafdeling bouw ondernemers van de Nederlandse katho lieke aannemers- en patroonsbond. RAI tegen hogere omzetbelasting op bromfietsen AMSTERDAM De RAI heeft in een schrijven aan de Tweede Kamer be zwaar gemaakt tegen het regeringsvoor stel om ook de bromfiets op te nemen in het weeldetarief van de omzetbelas ting (18 pet). Dit zou een prijsverhoging van 12 a 13 procent inhouden, wat uiter aard tot een terugslag voor de gehele industrie en handel zal leiden. De argu mentatie van minister Vondeling om de bromfiets te rangschikken onder de min der noodzakelijke goederen wordt door de bromfietsleveranciers met klem van de hand gewezen. De RAI voert enkele punten aan ter verdediging om de mening van minister Vondeling tegen te spreken. ongeveer 60 procent van de ruim lp,miljoen bromfietsen wordt benut het dagelijks vervoer naar fqbrick, kantoor of school. dc brortifiets wordt voornamelijk ge bruikt door de gewone man. de bromfiets is bij de 6teeds groter wordende afstanden tussen woon- en werkplaats het meeste aangewezen en goedkoopste vervoermiddel. #de bromfiets verdient vooral de voor keur omdat het weinig ruimte inneemt op wegen en parkeerplaatsen. Jongeren moeten kans hebben (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De chef van de Marva, hoofdofficier Marva der tweede klasse, mevrouw mr. E. G. van Diemen-Mekking, maakt per 1 december haar stoel op het bureau aan het Haagse Lange Voorhout vrij: na twaalf jaar de scepter te hebben gezwaaid over Nederlands marinevrouwen neemt zij afscheid. Ik vind, dat je niet te lang op dezelfde post moet blijven, dat je weg moet gaan voordat ze (Van onze kunstredactie) UTRECHT Een aardig jeugdboek schrijven. Zouden er nog verscholen talenten zijn, die dit zouden willen en kunnen Een vraag waardoor de uit gever Callenbach te Nijkerk zich ge ïntrigeerd voelde. Om op die vraag ïen antwoord te krijgen was er maar één goede mogelijkheid nl. het uit schrijven van een wedstrijd, een be proefde mogelijkheid, want de heer G. F. Callenbach, die deze woorden sprak, herinnerde aan een dergelijke wedstrijd die uitgeschreven werd in 1912. Toen werden er van de drie be schikbare prijzen maar twee uitge reikt, waar van een aan de ons allen, bekende thans overleden auteur van kinderboeken W. G. v. d. Hulst. De thans uitgeschreven wedstrijd die het motto „Latent talent" meekreeg, heeft een hoopvoller resultaat opge bracht, want er werden gisteren in ho tel Esplanada te Utrecht zes prijzen uit- DEN HAAG De 15e Algemene Conferentie der Nederlandse Letteren te Brussel heeft een aantal resoluties i besluiten genomen. In het middelpunt der discussies ston den de problemen en de situatie der li teraire kritiek en men heeft dan ook besloten om op de 16e Algemene Confe rentie der Nederlandse Letteren, die in oktober 1906 in Den Haag zal worden gehouden, als onderwerp te kiezen de literaire kritiek in de praktijk Verder wordt er op aangedrongen, dat naast de uitgave van Literair Accoord, gelijksoortige jaarlijkse uitgave van kritieken en essayistisch werk tot stand komt. Ook zou het aanbeveling verdie- dat er een belangrijke door beroeps kunstenaars uitgevoerde theatermanifes tatie zal worden gehouden op de drie jaarlijkse, grote algemene conferentie der Nederlandse letteren, bij voorkeur de eerste opvoering van een in opdracht de belde regeringen tot stand ge komen werk. Literaire kritiek middelpun t Het werd betreurd, dat de PTT afwij zend beschikt over het verzoek een uit zonderingspositie toe te kennen aar posttarieven voor he*, boek. het tijdschrift en het propagandamateriaal. De sectie toneel acht het van groot belang, dat een op te richten permanent centrum voor dramaturgie een gemeen schappelijk Nederlands-Belgisch karak ter krijgt. Ter verdieping van het inzicht in de dramatische kunst acht de sectie toneel het van groot belang, dat meer universitaire afdelingen van dramati sche wetenschap worden opgericht, en dat de belangstelling voor dramatische kunst in het gehele onderwijs, en meer in het bijzonder bij de opleiding tot onderwijzer en leraar, wordt bevor derd door het uanstellen van toneel- deskundigen. Dc sectie bibliotheekwezen is van me ning. dat het voor de bevordering van de Nederlandse Letteren van grote be tekenis is, meer onderlinge eenheid tc brengen in het Noord, en Zuidnedcr- landse openbare bibliotheekwezen, cn meent da: grotere samenwerking tussen de bibliotheken in noord en zuid nage streefd moet worden. De sectie radio en t.v. kwam met een groot aantal concrete plannen te voorschijn, zoals klankbeelden over de herdenking van Justus de Hardicyn en Filip de Pillecyn alsook van Jere- mias de Decker cn Frans Coenen. De Nederlandse Omroep levert klankbeeld over het hedendaagse Ne derlandse geestelijk lied als tijdsver schijnsel en het jaar 1566 zal herdacht worden met een hoorspel over de „Aanbieding van het Smeekschrift der edelen*, alsook met een hoorspel over „Van den Vos Reynaerde" (le druk in 1566). VondeI's Lucifer zal gerealiseerd worden in een co-pro- duktie. gereikt aan voor het merendeel jonge auteurs, die merkwaardig genoeg allen bij het onderwijs dienden. Voordat werd overgegaan tot de uit reiking nam het jurylid Jaap ter Haar het woord, om namens de overige jury leden met name de dames F. van Hengel- Arkema, jeugdbibliothecaresse, cn Mar- greet Bruyn, actrice en jeugdbibliobheca- resse, een woord van hulde te brengen aan de thans 82-jarige voorzitter van de jury Cor Bruijn. Hij nam deze zware taak over van de een jaar geleden plot seling overleden Anne de Vries, die hem slechts wat administratie en een aantal aantekeningen naliet. Het werk was toen ook nog in een beginstadium en niemand had verwacht dat deze wedstrijd zoveel belangstelling zou trekken. Niet minder dan 297 manuscripten kwamen binnen, het laatste op 31 augus tus van dit jaar. Doch de heer Bruijn vertelde, dat hij met blijdschap die taak had overgenomen en het was zijn uit drukkelijke wens geweest die taak in dc geest van zijn voorganger te vol- De winnaars Zoals gezegd, er waren 297 inzendin gen, die alle doorgelezen moesten wor den en gesorteerd naar leeftijd en in houd. Er waren goede en minder goede verzorgde en slordige en zelfs onafge maakte manuscripten. Na selectie blc- an de 297 produkten maar 28 lit die 28 de zes bekroonde ver halen. Zuid-Holland leverde 75 schrijvers op- land eveneens 34, Noord-Brabant 23, Drente 17, Overijssel 11, Friesland 8, Groningen 8, Limburg 6, Nooroostpolder 6, buitenland 7. De inde'ing haar onderwerpen vielt als volgt; familie en kinderleven 108, avontuur 55, dieren 37. sport 1. misdaad detective 15, geschiedenis en wereld- oorlog 17, fantasie 30, andere landen en -isscn 19, diversen, sprookjes etc. 15. De eerste prijs van 1000 in groep A :oor 12 jaar en ouder) ging naar Sipke in der Land, leraar chr. lyceum tc Wassenaar voor z(Jn boek „Ik heb een 5 De tweede prijs naar Elisabeth Liicker 750), onderwijzeres te Nijme- gen voor het boek ,,De juwelen van Don Pedro". In groep B (9—12 jaar. 750' werd winnaresse mevr J. Cnossen- Hoorntje, lerare Nederlands te Amster dam, voor haar werk „Het jockeypetje". De tweede prijs ging naar Berend Jager 500), onderwijzer te Alphen aan den Rijn, voor zijn boek „Eddo, het herme- tijd, ik heb altijd veel're'specT ge- Ujntje". In groep C (voor 0—9 jaar) was f had voor hot plichtsbesef van de de onderwijzer te Huizen. Henk Dol de meisjes. Er zijn allerplezierigste gelukkige. Zijn boek „Bram, Kareltje en S contacten geweest, waarvan er het eenzame wiel" werd bekroond met S vele "aar ik hoop zullen blij- 500. De tweede prijs in deze klasse ven- Het afscheid zal dan ook ze- 250) werd het deel van Christiaan B. k®' geen vaarwel voorgoed van Veen, onderwijzer te Spijkenlaee. worden bezet door een nieuwe chef, officier Marva der eerste klasse mej. P. Cortenraad. Natuumliijk. geeft zij toe, zo vlak voor hert afscheid, kijk je er toch wel een tikkeltje vreemd tegen aan. Twaalf jaar is nog een hele periode en er is in die tijd veel gebeurd, wart je na et zomaar in eens allemaal loslaat. Ik heb pret tige jaren gehad, ja. De samen werking met de meisjes is uitste kend geweest. Grote moeilijkhe den zijn e»r eigenlijk nooit geweest. Geen problemen Vreemd? Ach, ze vragen wel eens: levert het besturen van een zo grote vrouwengemeenschap geen problemen? Maar dan kan ik de mensen altijd geruststellen. Uiteraard is de mentaliteit in een vrouwenmaatschappij anders dan in een mannengemeenschap Maar tot moeilijkheden heeft dat zeker nooit aanleiding gegeven. Een wouw vraagt, dat je wat meer met haar ppraat, haar meer achter gronden geeft. Ze werkt ook meer voor de persoon. Rangen zeggen haar niet zoveel. Daarom merk je weinig van een compettirtie. Eer zucht als het om strepen gaat. is de Marva meestal vreemd. Wél gevoeliger dan een man is zij voor plotselinge veranderingen. Het duurt bijvoorbeeld langer voordat zij een overplaatsing heeft ver werkt. Mevrouw Van Diemen: de Mar va is een militaire organisatie, die in tijd van oorlog noodzakelijk is- Dat heeft de laatste wereldoorlog wel bewezen. Voor elke frontsol daat was een „achterland" van tien man nodig. En in dit „achter land" is veel werk. dat dikwijls door vrouwenhanden kan worden gedaan. Daarom is een organisatie als de Marva een noodzaak, we moeten klaar zijn als de nood aan de man komt. Maar dat betekent niet, dat we militairen zijn in de gebruikelijke betekenis. En daar mee wil de chef-Marva maar dui delijk maken, dat een vrouw vrouw blijft, ondanks haar uniform. Daar om werden ook naast de zwarte molières pumps ingevoerd, ter wijl kort nadat zij de chef.stoel had ingenomen de bepaling af kwam, dat MafVd's dezelfde una- formstof kregen als de officieren- Geen rust Straks dan hert afscheid na twaalf jaar werkzame jaren Mar va. Maar ondanks haar leeftijd (62, wat men haar beslist niet geeft) zal mevrouw Van Diemen-Mek king na dit vaarwel zeker niet de rust zoeken. Als secretaresse van het hoofdbestuur van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers (waar- voor zij al lange tijd veel weik heeft gedaan) zal zij het nauwe- lijks kalmer aan doen dan in de I afgelopen twaalf jaar. Het is werk, dat haar vertrouwd is: vrijwel haar gehele leven is zij acbief werkster op sociaal ge bied geweest. Na jarenlang met haar (nu overleden) man een ad vocatenpraktijk te hebben gehad in Leeuwarden, werd zij direct na de oorlog adviseuse voor jeugd zorg van de militaire commissaris voor Friesland, in welke functie zij de zorg op zich nam voor Jood se wezen en kinderen van gedeti neerde NSB-ers. Het was dit werk dat h^aar Ln de militaire organisatie Tot november '45 droeg zij het uniform van VHK-officier, waar na zij als afgevaardigde van de UW zitting nam in het Centraal Selectie Orgaan voor de Militaire Vrouwenafdelingen (CSO). Hoofd- doel van deze kort tevoren opge- richte organisatie was meisjes te selecteren voor uitzending naar het voormalige Nedenlands-Indië en naar Duitsland, waar de gealli- eerden 600 vrouwen vroegen voor de censuur. Selectie Die selectie was noodzakelijk, vertelt mevrouw Van Diemen. Rijp en groen wilde het land uit en dikwijls waren het juist de meis jes met boter op het hoofd. In hert belang van de Nederlandse naam i>n het buitenland moest wel streng worden geselecteerd. Nu twintig jaar later bestaat dat CSO nóg als is zijn taak wel enigszins ver anderd: het houdt zich nu bezig met het beoordelen of zich aanmel dende meisjes moreel wel ge schikt zijn voor dienst in een vrou wenkamp. Het was door dit werk, dat me vrouw Van Diemen bij de Marva terecht kwam. Toen in 1953 de cheffunctie vacant kwam. werd zij voorgedragen en een paar maanden later benoemd. Voor het eerst trok zij het marine-uniform aan, niet vermoedend, dat ze dit twaalf jaar lang zou blijven dra gen. Terugblikkend over die ja- m| 7fgtzü; het was een prettige

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7