Smith woordvoerder van extremisten Driekwart voor het huwelijk Jjx ee*t hy ALLES GOED WEL „Alle boeren doen aan politiek" Percentage vrouwen domineert La Streisand contra TWA TOS CA Fanfani moet aanblijven Honderden Yietcongs in dal ingesloten Zware verliezen bij rebellen Verdwijning student nog raadselachtig Politie denkt nog niet aan misdrijf ASPIRIN® BAYER DINSDAG 12 OKTOBER 196S Westduitsers moeten minder kopen BONN De Westduitse regering heeft er bij de bevolking op aange drongen hun aankopen te beteugelen en gewezen op de bijzondere mate waarin de invoer de uitvoer over treft Deze oproep was vervat in het maand- rapport van de Westduitse minister van economische zaken dat pas is ge publiceerd. Verklaard werd dat onder de economen de bezorgdheid bestaat dat het Westduitse „Wirtschaftswun- der" uit de hand zou kunnen lopen. „Op de lange duur", aldus het rap port. „kan de Bondsrepubliek niet bij buitenlandse mogendheden in de schuld blijven staan." De invoer beliep in augustus 5.499.700.000 mark en was meer dan twintig procent hoger dan in dezelfde maand van het vorig jaar. De uitvoer steeg met meer dan tien procent maar was toch 304 miljoen mark lager dan de waarde van de invoer. Zowel in juli als in augustus 1964 was de in voer in de Bondsrepubliek groter dan de uitvoer. Rhodesïè op rand van afgrond LONDEN „Dat zal nooit gebeuren zolang ik leef", heeft premier Ian Smith van Rho- desië eens gezegd met het ty pische accent van de 230.000 blanken in zjjn land. „Dat" is een Rhodesische regering die by algemene verkiezingen is standers van emancipatie der ne- gekozen en een einde zou .naken I |^;h werd weldr3 hun woordvoer. aan de levenswijze en de alleen- j der en voorvechter. In april 1964 heerschappij van een blanke i brachten zijn volgelingen hem aan de minderheid, bevoorrecht boven oSaVk^ vier miljoen Afrikanen die w ei- j heidsverklaring. nig ontwikkeld zjjn en geen hulpbronnen hebben. AARZELEN Het verzet en dat soort fanatisme dat dikwijls voortkomt uit het gevoel, een historische missie te moeten ver vullen. vormen de voornaamste trek ken van de man die, uit naam van de christelijke en westelijke beschaving, het hoofd wil bieden aan Engeland, heel Afrika en de overweldigende meerderheid van de internationale ge meenschap. Zijn huidige houding wordt door zijn opvoeding bepaald. Hij is er zeker van dat de blanken in Afrika slechts de keuze hebben tussen zich verzetten of vertrekken. Als wij tot de slotsom zouden komen dat wij ons land zullen moeten verlaten, zullen wij dat vechtend doen in plaats van kruipend heeft hij nog pas gezegd. Smith is in 1919 in Rhodesië gebo ren als zoon van een kolonist die in 1898 naar Midden-Afrika was gegaan, behept met de strengheid en de princi- j new YORK (Van een onzer redacteuten) ROTTERDAM Driekwart van het Nederlandse volk is er voor, dat het Parlement het huwelijk van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg goedkeurt. Een onderzoek, aan het begin van deze maand door het NIPO inge steld, heeft dit aan het licht ge bracht. De vraag, die het NIPO stelde, luidde: „Deze vraag gaat over het a.s. huwelijk van prinses Beatrix met Claus von Amsberg. De rege ring heeft intussen de goedkeurings wet voor dit huwelijk ingediend. Bent u ervoor of ertegen, dat deze wet om toestemming voor het hu welijk van prinses Beatrix met Claus von Amsberg wordt aam vaard?" Uit de antwoorden bleek, dat 74 pet. van alle ondervraagden voor de goedkeuring van het huwelijk was. Elf pet. sprak zich tegen uit er 1<; pet. zei geen oordeel te hebben. Opvallend was, dat van de mannen slechts 70 pet. voor het huwelijk was en van de vrouwen 79 pet. Van de mannen was 13 pet. tegen en van de vrouwen 8 pet. Van de ondervraagde mannen had 17 pet. geen oordeel en van de vrou wen wist 13 pet. het niet. Op 5 juli heeft het NIPO derzoek ingesteld naar de mening van het Nederlandse volk over de verlo ving van prinses Beatrix en Claus von Amsberg. Dit onderzoek (de on dervraagden moesten volgens een be paalde methode van hun waardering blijk geven) is nu herhaald. Het resultaat is: Begin juli reageerde 81 pet. posi tief en nu 78 pet. Negatief reageerden begin juli 11 pet. en nu eveneens 11 pet. In juli had 8 pet. geen oordeel en nu 11 pet. Lage instincten NIJMEGEN In een geza menlijke oproep hebben mon seigneur C. van Dijck, deken van Nijmegen, en dominee N. F. Hef ting, voorzitter van het convent van predikanten, de bevolking van Nijmegen gisteren met klem Smith schijnt echter in feite nog te aarzelen om zich in een avontuur te: storten en zich tegen Engeland te ke-1 ren, hoewel hij een koppig en moedig; man is. Tweemaal heeft hij de dood; getrotseerd. Of hij de druk van de! extremisten in zijn land het hoofd kan I bieden staat nog te bezien. Sommigen) zien in hem een „profeet", die Rhode sië en het gehele zuiden van Afrika moet redden van het zwarte nationalis me en diens natuurlijke bondgenoot, het atheïstische communisme. - De Amerikaanse actrice EAU DE COLOGNE gevraagd niet in te gaan op de actie van het comité „verzoek schrift Staten-Generaal". Dit co mité verzamelt, zoals bekend, handtekeningen om de Staten- Generaal te verzoeken, de goed keuringswet op het huwelijk van HKH prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg niet tot stand te laten komen. Mgr. Van Dijck en ds. Hefting hebben hun func tie niet vermeld bij de onder tekening van het communiqué. In de oproep aan de bevolking wordt het ondemocratisch genoemd, dat een pressure-groep invloed wil oe fenen op de besluitvorming van hel parlement. Betoogd wordt voorts, dat de actie van het comité „de lagere instincten van het volk oproept, om toch vooral de wrokgevoelens uit het verleden te blijven koesteren". In plaats van mee te werken aan een beter begrip tussen de volkeren van Europa wordt op deze wijze getracht de tegenstelling uit het verleden ii stand te houden. ACTIE REPVBLIKEVSS? In de oproep wordt het een grof on recht genoemd, dat de heer von Amsnerg wordt aangerekend wat het nationaal-so- cialisme aan ons volk heeft misdreven en dat hem niet de kans wordt gegeven te tonen, dat het hem ernst is met de conse quenties die aan zijn nieuwe functie zijn verhonden. Onaanvaardbaar wordt het ook geacht, dat een aantal Nederlanders het besluit van de Koningin en de Prins hun kinderen vrij te laten in de keuze van hun huwelijkspartner wil doorkrui- In de oproep wordt de handtekeningen actie beschreven als een druk op prin ses Beatrix om af te zien van troonopvol- KRONKELS Op de universiteit was hij een fer vent rugby-speler. Hij groeide op in de sfeer van de Britten in Rhodesië, die sentimenteel gehecht waren aan hun land van oorsprong maar er di rect kritiek op hadden. Zij warem niet in staat de evolutie te volgen of de kronkels van de Britse koloniale poli tiek te begrijpen. Toch gaf lan Smith enige van zijn beste jaren aan zijn Britse vaderland. Op 21-jarige leeftijd trad hij toe tot de R.A.F. en zijn toestel werd door de Luftwaffe neergeschoten in de weste lijke Lybische woestijn. Hij werd daar bij ernstig gewond. Smith overleefde het, zijn gezicht ontsierd door litte kens. Smith bleef vliegen en werd een tweede keer, boven Italië, neergescho ten. Daar voegde hij zich bij de Itali aanse partisanen, met wie hij een half jaar een uiterst gevaarlijk leven leid de. Barbara Streisand heeft gisteren 2,25 milioen dollar aan schadevergoeding geëist om de Trans World Airlines, een Amerikaanse luchtvaartmaatschappij, te beletten haar naam en haar foto in een advertentiemedium te gebruiken zonder haar toestemming. Rechter Wilfred A. Waltemade van het opperste gerechtshof van de staat New York heeft het verdere gebruik van de naam en de foto opgeschort tot veer tien oktober wanneer een gerechtelijk Broadway veel succes heeft, wil 750.000 dollar aan algemene schadevergoeding en 1,5 miljoen dollar om een voorbeeld te stellen. De Trans World Airlines heeft volgens mejuffrouw Streisand haar naan haar foto gebruikt in advertenties de televisie en in kranten. Zij zei dat de NBC het gebruik van haar naam in commerciële tv-uitzendingen die heel Amerika bestrijken heeft toe gestaan. TOSCA Eau de Cologne van f 1,20 af Rusland dreigt weer met Duits vredesverdrag MOSKOU De Sowjet-Unie heeft gisteren haar beroep hernieuwd voor een Duits vredesverdrag, waarbij „het feit erkend wordt van het bestaan van twee Duitse staten." De oproep kwam in een gezamen lijk communiqué ter gelegenheid van het bezoek hier van premier Modibo Keita van Mali, die zondag is terugge keerd. Het nieuwe verzoek om erkenning van Oost-Duitsland bevatte geen da tum of tijdslimiet voor een oplos sing. In het communiqué wordt het „impe rialisme" in Vietnam aan de kaak ge steld en aangedrongen op een vredes verdrag op basis van de overeenkom sten van Genève van 1954. Er werd steun in verleend aan het Sowjet streven naar een wereld ontwa peningsconferentie volgend jaar en aan toelating van communistisch Chi na tot de V.N. Hoge rechterlijke functie voor neger in VS WASHINGTON Thurgood Mars hall is gisteren aan het Amerikaanse Hooggerechtshof voorgedragen als de nieuwe Amerikaanse procureur-gene raal. Hij is de eerste neger die deze post bekleedt. Het voordragen geschiedde door de minister van justitie Nicholas Katzen- bach. De 57-jarige Marshall heeft als ad%'Ocaat reeds bijna veertigmaal voor het Hooggerechtshof gepleit, onder meer als advocaat van de Nationale Vereniging tot behartiging van de be langen van gekleurden (NAACP). NEW YORK De Italiaanse premier Aldo Moro heeft het aanbod van Aminto- re Fanfani af te treden als minister van buitenlandse zaken van Italië afgeslagen. Fanfani voorzitter van de algemene vergadering van de VN bood zijn ontslag aan nadat hij in een ziekenhuis was opgenomen met een beenverwon ding als gevolg van een val. Terug in Rhodesië wijdde hij zich i aan de veeteelt en bemoeide zich j daarbij, zoals ieder landbouwer daar, met de politiek. Zijn rechtse j partij, het Rhodesisch front, behaal- j de in december 1962 een grote over- winning. Voor het eerst in de Rhode- sische geschiedenis kregen de boe- ren de macht in handen. Zij vorm den de voorhoede van het Europese extremisme en waren resolute tegen- Waarom niet direct een „first class" aansteker? SILVERMATCH FIRST CLASS Na operatie blinkende bajonet Huis van Oranje te verwisselen voor republikeinse regeringsvorm. Dat is miskenning zoals het vorstenhuis niet heeft verdiend. Mgr. Van Dijck en ds. Hefting zeggen te hopen, dat de bewoners van Nijmegen met een hartgrondig „neen" zullen reage ren op de actie „verzoekschrift". SPOOR IN ENGELAND GEZOCHT In zijn hotelkamer heeft men alleen scheergerei en vuil goed gevonden. Be kend is, dat de student, die met 3.000 gulden van huis was vertrokken, in geld nood heeft gezeten, want hij telegrafeer de een broer in Canada, die daar advo caat is, om geld. Deze lichtte een andere broer in, die officier is bij het Britse leger en gestationeerd is bij de Navo- strijdkrachten in Duitsland Begin oktober reisde deze naar Amster- AMSTERDAM De recherche i dam om zelf een onderzoek in te stellen. van het Amsterdamse bureau M Singel, die al enige tijd zoekt naar de sinds 21 september ver dwenen 21- of 25-jarige Pa kistaanse student Mohammed Hussain Khan denkt voorlopig niet aan misdrijf, maar sluit dit evenmin uit. Zoals wij gisteren al meldden, kwam de student op 13 september aan in een hotel aan de Amstel en is daaruit de gearresteerd was. Maar toen de poli- ue van niets bleek te weten, ging hij weg en deed geen aangifte van vermis sing. Tegen het afgelopen weekeinde kwam de broer, die waarschijnlijk offi cier bij de inlichtingendienst is. echter opnieuw naar de Amsterdamse recherche en sprak toen wél over vermissing. Hij heeft nu op verzoek van de politie zijn ouders in Pakistan gevraagd een foto van Khan op te sturen. Nederlandse hulp aan Vietnam Meer autonomie voor Turken op Cyprus NICOSIA De Cyprische regering heeft gisteren het langverwachte hand- j vest over de minderheidsrechten gepro-1 clameerd. Het handvest is bedoeld om' de Turkse Cyprioten en andere min-j derheidsgroepen rechten te geven als! onderdeel van een algemene regeling) van de kwestie Cyprus. Voor toezicht op de tenuitvoerlegging van het hand- vest zullen er een commissaris van de! Verenigde Naties en een aantal waar-j nemers van de Volkerenorganisatie opj het eiland worden gestationeerd. Hetj handvest is vervat in een „beginselver-j Een van de weinige aanknopingspun- ten is. dat vanuit Sheffield met het -lste spoorloos verdwenen. Ver-;hotel van Khan is gebeld. Meegedeeld band tussen zijn verdwijning en (werd, dat er geld voor de student op de moord vermoedelijk op 20'een bank aan de Heerengracht stond. n c Iseptember op de Britse film- of Khan dit geld heeft afgehaald. Premier Jan Smith, die weigert regjsseur Claude Berkeley, wordt nu onderzocht. Verder is geble- p rumen na me* e 1 onr wor(jt vooralsnog niet waar- ken, dat een Engelsman, die Khan schijnlijk geacht ikent en die in Londen wonen, een SAIGON Duizenden Ameri kaanse en Zuidvietnamese sol daten hebben gisteren twee batal jons van de 325ste Noordvietna- mese infanterie-divisie op 32 km ten oosten van An Che in een door oerwoud omsloten dal ingesloten, In dertig uur vechten sneuvelden er aan Vietcong-zijde 60 soldaten, ter wijl zeker 100 Vietcong-rebellen ge vangen werden genomen. Deze actie, die onder de naam „blin kende bajonet" wordt gevoerd, heeft ten doel de guerilla-strijders uit het strategische gebied rond An Che te drijven, waar de laatste weken is ge vochten. Een Amerikaanse woordvoerder zei, dat de Vietcong-strijders en de Nooni- vietnamese eenheden volledig zijn in gesloten. De noordelijke en zuidelijke kanten van het dal zijn door Ameri kaanse en Zuidvietnamese troepen af gesloten. Aan de westelijke zijde staat ook nog een Amerikaanse eenheid ter wijl uit het oosten Zuidvietnamese troepen naar het gebied oprukken. De strijd speelt zich voornamelijk af in de nabijheid van een belangrijke noord-zuid-verbinding, die steeds weer door de guerilla-strijders werd aan gevallen en soms gedeeltelijk in hun handen was. De zegsman verklaarde, dat de Amerikaanse en Zuidvietna mese strijdkrachten lichte verliezen' hebben geleden. Op de vluelit Honderden boerengezinnen sloegen op de vlucht toen de strijd heviger werd. Aan de westkant van het 13 by 4 km metennde dal troffen de Amerikanen een verlaten opleidings kamp van de Vietcong aan, waar een kudde vee graasde die blijkbaar b het kamp behoorde. Van Amerikaanse militaire zijde In Saigon werd gisteren meegedeeeld dat op 7 oktober 129.70 Amerikaanse militairen in Zuid-Vietnam waren. Daarbij komen nog 10.000 Australi sche, Zuidkoreaanse. Nieuwzeelandse Philippijnse militairen. Sinds die datum zijn nog meer dan 5.000 Ame rikanen geland. „te kruipen", daarmee de voor waarden scheppend voor een lang durig conflict. Bij verkoudheid vinden meer mensen ter wereld baat bij Aspirin, dan bij enig ander middel. ^5-v DAAR STAAT Johnson sprak met Humphrey na moeilijke nacht RrSi ie Tn»»nw>i WASHINGTON President Johnson Ü-V- IÏLÏÜ2Ï heeft gisteren 45 minuten geconfereerd jnaar Scotland Yard in Londen doorgc- I geven, met het verzoek om nadere in formaties omdat de Amsterdamse re- chcrche met deze Engelsman contact i wil opnemen. Of hij dezelfde is als degene, die van uit Engeland met het hotel van Khan in Amsterdam heeft gebeld, is niet bekend. De student heeft op het formulier, dat hotelgasten voor de politie moeten invul len. zijn twee voornamen omgedraaid. Of dit opzettelijk is geschied, wordt even eens door de recherche nagetrokken klaring" én is met een begeleidende Nederlandse chi- brief op 4 oktober door de Cyprische -.beat-koorts is n .sK «ri <ra^ - -f^. unit naar T«;iechnslnw: Neder- Vietnam zal kunnen verlenen De "Nederlandse nister zonder portefeuille voor ontwikke lingshulp. mr. Th H. Bot. heeft dat giste ren aan He secretaris-generaal van he' Zuidvietnamese ministerie van bulten landse zaken, dr Phan Van Thinh, mee Redeeld. Verder zullen de mogelijkheden voor de ontwikkeling van de landbouw door inpoldering van moerasgebieden het zuiden van Vietnam globaal worden bestudeerd. Ook verklaarde Nederland zich bereid behulpzaam te zijn bij de scholing van Vietnamese landbouwkundi gen, die daartoe een voortgezette oplei ding in Nederland kunnen ontvangen. LAGOS Na de parlementsverkie zingen in West-Nigeria is het bij stem bureaus in Lagos tot ernstige ongere geldheden gekomen. De politie joeg met traangas ontevreden kiezers uit een Verscheidene mensen moesten met verwondingen in ziekenhuizen worden opgenomen. Honderden kon den hun stem niet uitbrengen omdat er geen stembussen en functionarissen aanwezig waren. De politie arresteer de een aantal mensen dat van stem fraude wordt verdacht. Een van hen had vier blanco stembiljetten. ook naar Tsjechoslowa- Kije overgeslagen. Bij het optreden van de Britse beat-groep van Manfred Mann in Bratislawa ver nieldcn jonge toehoorder; eerst het meubilair in dr zaal. Later beschadigdei zij op straat auto's en sloegen etalageruiten in De politie sloeg de groep vandalen met gummistok- Ken uit elkaar cn nam enige van hen in hechte f Een 66-jarige bewone van Irkoetsk, Alexei Poli Karpow, heeft een voet reis van ruim 40.000 km achter de rug. Op zijn tocht die langs de spoor- oanen leidde, trok Poli- Karpow door alle vijftien Sowjetrepublieken. Hij oasseerde 3.608 stations. De wandelaar, die ver klaarde zich goed te voe len, zal een bock schrlj ven over zijn tocht. I Een onbekende belde zondag het vliegveld van Frankfort-Rijn-Main op dat cr om 15.00 uur in de aankomsthal een bom zou ontploffen. De politie trof onmiddellijk alle maatre gelen, vond niets en ver klaarde later dat het een „misplaatste grap" was. Alle vluchten gingen ecb ter normaal door. I In het noorden van Sy rië is onlangs een 4.00( jaar oude stad ontdeki door een Italiaanse arche ologische expeditie. Pro fessor Paolo Matthiae ver klaarde. dat de naam van de stad en haar juiste identiteit nog niet zijn vastgesteld maar dat vondsten in de puinhopen leiden tot de voorlopige conclusie, dat zij het cen trum is geweest van een oud Syrisch koninkrijk dat gebloeid heeft in het met vice-president Hubert Humphrey on der meer over de mogelijkheid bezoek volgende maand door de West duitse kanselier Erhard. De bespreking vond plaats na John sons „meest onprettige nacht" na zijn operatie. Het onprettige ervan werd toe geschreven door perschef Bill D. Moyers aan het feit dat de president geen slaap tabletten ingenomen had. Moyers zei echter, dat de pijn Johnson niet ontmoedigde en hem cr niet van weerhield een groot aantal binnenlandse en buitenlandse kwesties met Humphrey tc bespreken. Zware straffen voor dienstweigeraars laatste gedeelte van het i o derde milennium vóór Christus. Dit prachtige; LOfHDEN Negen jonge Joegosla- overblijfsel is een ondub-| ven z'in veroordeeld tot gevangenis- belzlnnig bewijs van del straffen, van zes tot negen jaar we- oudste in Syrië bekende 8ens dienstweigering, aldus Pacifists beschaving, aldus de oud-j International te Londen. Zij behoren heidkundige. Er zijn drie allen tot de Church of the Nazarene. sectoren van de stad aan een van oorsprong Amerikaanse groep het licht gebracht: een]arminiaans-methodistische inslag, muur, een deel van het I centrum en de acropolis. De belangrijkste ontdek- King was een dubbel bek- Ken van kalksteen, onge veer ter grootte van een normaal schrijfbureau, met afbeeldingen van go den, vorstelijke personen en mythologische figuren. Tot dusver waren de straffen voor dienstweigeraars in het algemeen veel lichter, hoewel er gevallen bekend zijn van Joegoslavische leden van de; Church of the Nazarene, die tien jaar: in de gevangenis hebben doorgebracht I wegens hun weigering, om in militaire dienst te gaan. Op een gegeven ogen blik zouden er tweehonderd tegelijk gevangen zijn geweest. iliÉÉIHIt KERNEN VAN INGEZONDEN STUKKEN Paar den-rust huis (3) Hulde aan mej. Quist, die het zo opnam voor het Paarden-rusthuis en voor Erna, die er de ziel van is. Zij, die echt van dieren houden, houden ook van mensen. Dit laatste zou ik tegen de heer De Lange willen zeg gen, die vindt dat er voor initiatieven als deze geen plaats is en we eerst maar nog meer aan allerlei menselij ke noden moeten denken. Rotterdam C. Straver-van Straten Oneerlijk (2) De fout voor het abrupt afbreken van een Leger des Heilsultzending o- ver de televisie lag bij dat Leger: men hield zich daar niet aan de toege meten tijd, dus... werd die uitzending afgebroken, zo redeneerde een lezer. Merkwaardigerwijze las ik in het zelf de krantennummer onder „Ethergol- ven" dat het Grand Gala du Disque maar liefst drie kwartier uitliep... We gaan wel vooruit met „christelijk Ne derland". Den Haag P. van Oosten Doodstraf (5) Een inzender in de discussie over de doodstraf schreef: waarom baseert men zich altijd op het O.T: de nieu we bedeling spreekt heel andere taal. Mag ik dan wijzen op hetgeen staat in Lucas 23 vers 39 t m 43? Een ande re schrijver acht dat doodstraf de kans op berouw en bekering uitsluit. Ik dacht dat de gewijde èn niet-gewij- de geschiedenis genoeg voorbeelden van „bekering te elfder ure" geven. Voorts: een opmerking over dat God geen lust heeft in de dood des godde- lozen gaat volgens mij over de eeuwige dood. Vervolgens: bij de moordenaars aan het kruis zien we duidelijk Gods barmhartigheid èn ge rechtigheid. Velen vergeten dat het volk Israëls theocratisch geregeerd werd; wil men discussiëren dan moet dat steeds goed bedacht worden. Hazerswoude D. Langeveld Doodstraf (6) Gezegd werd: Kaïn die Abel doodde ls toch ook niet met de dood gestraft? Maar God heeft de doodstraf inge steld bij Noach. Laten we toch dank baar zijn dat de Heer ons de dood straf gegeven heeft als een rem tegen moorden. En dat bekering zou zijn uitgesloten is niet waar: vóór het von nis voltrokken wordt zit de gevange ne lang genoeg in een cel. waarin een eeestelijkc of dominee mag komen. Denken alle voorstanders van afschaf fing wel eens aan de moordenaars, die medemensen koelbloedig van het leven beroven? Zonder doodstraf zou doodslag alleen maar toenemen. Voor mij is de bijbel zeer duidelijk: dood straf is een eis Gods. Bergschenhoek Jac. d. KooIJ

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5